Frans van Krugten, nieuwe voorzitter Stichting Brandersfeesten: Veel plezier met Brandersfeesten Schiedam: Hoogstraat 180 Vlaardingen: Hoogstraat 163 Delft: Jacob Gerritstraat 15 BRANDERSKRANT - VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 PAGINA 3 06 ^lekkerste-] ocrtefCV breng van particulieren in het veel omvattende feestprogramma. „Neem nu zo'n Frans Leermakers en Henk Post. Wat zij ieder jaar aan programma neerzetten, getuigt van grote klasse. Of de deelnemers aan de Gondelvaart. Het resultaat van enorme inspanningen, alleen voor de eer. Grandioos". Van Krugten is ervan overtuigd dat de Brandersfeesten nog vele jaren zullen blijven voortbestaan. Schie dam zonder Brandersfeesten kan niet, vindt hij. „Het stichtingsbe stuur is dit jaar verdubbeld. Naast mijn persoon zijn ook Piet Lam en Peter Bottenberg toegetreden. Dat maakt natuurlijk ook onze moge lijkheden veel groter. Zo heeft Piet Lam bijvoorbeeld de vorkheftruc kwedstrijden, die zaterdag 28 sep tember achter de HEMA worden ge houden, naar Schiedam gehaald". Geen uitbreiding Maar, realiseert Van Krugten zich direct, de stichting moet zich niet gaan richten op uitbreiding van het feestprogramma. „Hooguit verbete ring of vernieuwing. Met alle activi teiten, die de laatste jaren worden georganiseerd, hebben we het maxi mum aan bezoekerscapaciteit be reikt. Meer mensen kan gewoon niet. Tijdens de Zondagsmarkt bij voorbeeld zou er waarschijnlijk gro te paniek uitbreken als daar nog meer mensen over de Hoogstraat zouden lopen". Die Zondagsmarkt kan het stich tingsbestuur volgend jaar overigens best wel eens voor grote problemen stellen. Winkeliersvereniging Hoog straat heeft de organisatie ervan on langs overgedragen aan de NV O.N.S., maar ging daarmee een beetje voorbij aan de collegavereni ging Broersveld Belangen. Deze winkeliersvereniging neemt ieder jaar met een eigen programma deel aan de Zondagsmarkt. Voor dit jaar mocht het Broersveld dan nog haar activteiten ontplooien, maar vol gend jaar zal de Zondagsmarktorga nisatie geheel voor rekening van de O.N.S. zijn. Dit tot ongenoegen van het Broersveld. „Ja, dat wordt een probleem, waarvoor ik nu nog geen oplossing zie", bekent Van Krugten. Kermis Een ander probleem is de kermis, jaren geleden de basis voor de op richting van de Brandersfeesten. Deze kermis staat al sinds mensen heugenis op het Emmaplein, maar zal daar volgend jaar wellicht niet meer terecht kunnen in verband met de bouwplannen voor het Stad- serf. „Er is voorgesteld om de ker mis te verplaatsen naar het braaklig gende terrein aan het Spinhuispad, maar dat ligt veel te ver uit het cen trum van de activiteiten. Ik heb ge opperd om de Broersvest af te slui ten en daar de kermis neer te zetten. Maar dat is ook niet zo eenvoudig. De Branderfeesten kunnen in ieder geval niet zonder kermis, dat is ze ker". Van Krugten heeft er het volste ver trouwen in dat voor ieder probleem een oplossing kan worden gevon den. Net als hij ervan is overtuigd dat de aanstaande Brandersfeesten wederom een gigantisch succes wor den. „Je ziet de laatste jaren ook dat anderen proberen profijt te trekken van het succes. Zo merkten we dat een organisatie gelijktijdig met de Brandersfeesten een grote markt wilde organiseren in sporthal Mar griet. Daar hebben we gelukkig een stokje voor kunnen steken. Die randverschijnselen moeten we zien te vermijden". SCHIEDAM - Een majestueus gal joen, bemand door een dertigtal Geuzen uit Brielle, glijdt zaterdag 21 september door de Lange Haven. Ter hoogte van de Appelmarktbrug vaart het schip dwars door een over het water gespannen zwart/geel lint, terwijl vanaf het galjoen luide ka nonschoten klinken. Zo ziet de ope ningshandeling van de Branders feesten 1991 er uit. „Net als Piet Hein in een ver verleden de kettin gen aan flarden voer, toen hij over de Thames Engeland wilde binnen varen", zegt een bij voorbaat opgeto gen Frans van Krugten. De nieuwe voorzitter van de Stichting Bran dersfeesten Schiedam is dan ook de bedenker van deze openingsstunt. Frans van Krugten is begin dit jaar Will Vollering opgevolgd als voor zitter van de Stichting Brandersfees ten Schiedam. „Omdat burgemees ter Reinier Scheeres het mij vroeg", zegt hij. „Ik heb er nauwelijks over hoeven nadenken". Frans van Krugten, in het dagelijks leven directeur van Nicoverken Holland, is een zeer bekende ver schijning in het Schiedamse sociaal maatschappelijke leven. Hij be kleedt daarin diverse functies. Een complete opsomming is onbegon nen werk, maar Frans is onder meer voorzitter van zaalvoetbalvereni ging Groenoord, voorzitter van de Sportraad en tevens voorzitter van de Sectie I Voetbal daarvan, vice- voorzitter van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Departement Schiedam en coördinator van de Kerstmarkt, die hij in december or ganiseert namens de Schiedamse serviceclubs. Maar bovenal is Frans van Krugten bekend als Prins Car naval, een functie die hij het afgelo pen jaar na drie jaar heeft neerge legd. Rijdende trein Kortom, een duizendpoot. Het is dan ook niet vreemd dat burge meester Scheeres aan hem dacht, toen Vollering te kennen gaf zijn voorzitterschap van de Stichting Brandersfeesten Schiedam te willen beëindigen. Frans is niet onbekend met deze jaarlijkse happening. Zijn bedrijf fungeert al jaren als sponsor. Boven dien introduceerde Van Krugten twee jaar geleden het 'solobal' als onderdeel van Schiedam-Sportstad, waarbij de deelnemer moet probe ren, staande op een klein platformp je, zo lang mogelijk een bal hoog te houden met de voet. „Ik ben in een rijdende trein ge stapt", zegt Van Krugten. „De Stichting Brandersfeesten is zo'n ge oliede machine, dat ik daar graag deel van wilde uitmaken. Met een organisatie als de VVV in het be stuur beschik je natuurlijk over mensen met een geweldige know how. Ruud Pillard, Willy Voigt, Koos Poot en Vollering hebben het zware werk opgeknapt in de beginja ren van de Brandersfeesten. Wat zij hebben bereikt, verdient alle bewon dering". Net zo lyrisch is Frans over de in- Krugten, de nieuwe voorzitter van de Stichting Brandersfeesten Schiedam: „De Brandersfeesten zie ik ook als een welkom aan de nieuwe bewoners van Schiedam". Branders feesten '91 Wanneer iedereen terug is van vakantie en de herfst zich aankondigt, herleeft in Schiedam het jaarlijkse evene ment dat wij als de Brandersfeesten kennen. Rond de derde week van september worden de voorbereidingen van de feestelijke activiteiten merkbaar in de stad. Zaterdag de éénentwintigste is het echt zover. Dan bruist het hele centrum van de bezoekers, die zich met van alles bezig houden. Graag spreek ik mijn bewondering uit voor de organisa toren van de Stichting Brandersfeesten Schiedam, die er met vele (vrijwillige) medewerkers in slagen een kleurrijk palet van activiteiten te creëren. Het gemeentebestuur en onze organisatie werken hier met plezier aan mee, ook al zal deze inspanning niet altijd voor iedereen zichtbaar zijn. Onze medewerkers houden zich bezig met allerlei aspek- ten: het treffen van verkeersmaatregelen, de zorg voor de veiligheid, het afgeven van vergunningen, de financiële medewerking enz. Ik ben blij dat de Stichting Brandersfeesten moeiteloos een specifiek gemeentelijke activiteit aan het programma heeft toegevoegd: de eerste (landelijke) Gemeentedag. De gemeente Schiedam organiseert - evenals vele gemeenten elders - zaterdag 21 september een Open Dag, die in het teken staat van het milieu. Iedereen is tussen twaalf en vier uur van harte welkom in en om het Stadskantoor. Er zijn allerlei activiteiten: demonstraties, tentoonstellink jes, discussies en dergelijke. Wie eens goed overzicht wil hebben op Schiedam en om geving, kan terecht op de hoogste verdieping: het Stads kantoor als uitkijktoren! Overigens past de Gemeentedag prima in ons beleid om de inwoners en het gemeentebe stuur dichter bij elkaar te brengen. Ik hoop dat dit initi atief een succes wordt. Verder mag ik uw aandacht vragen voor een tweede pro gramma-onderdeel van de Brandersfeesten, waar de ge meente graag een flink aandeel in levert. Dat is de ope ningsmanifestatie van de campagne 'Schiedammers van overal en nergens', die een jaar lang de aandacht zal ves tigen op de oorspronkelijke herkomst van de huidige in woners. Bij het Stadhuis aan de Grote Markt treden ar tiesten op uit diverse landen, waarmee Schiedam histori sche, economische banden heeft. Gerda Havertong, onder meer bekend van de televisie, doet de presentatie. De Brandersfeesten worden door beide genoemde onder delen nog veelzijdiger en interessanter. Hoofdzaak blijft natuurlijk de ontspanning; de gezelligheid om elkaar te ontmoeten en 'ergens' aan mee te doen, aktief als deelne mer of passief als kijker en luisteraar. Tenslotte wens ik iedereen veel succes toe in de komende Brandersweek: de bezoekers, de organisatoren en hun me dewerkers, de kermisexploitanten, de middenstanders en alle andere neringdoenden. Want laten we eerlijk zijn: de Brandersfeesten floreren mede dankzij de commercie. Nogmaals veel plezier. R. Scheeres, burgemeester c'estbon 'Ik ben in een rijdende trein gestapt'

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 19