Eerste lustrumviering voor watersportweekend Fotohome, een bezienswaardigheid c'estbon Een nat pak is zo gehaald Schiedam: Hoogstraat 180 Vlaardingen: Hoogstraat 163 Delft: Jacob Gerritstraat 15 BRANDERSKRANT - VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 PAGINA 9 Feestelijk versierde m de Schiedamse binnehavens. Jong en oud kan zich uitleven bij de diverse waterspelen. SCHIEDAM - In het eerste weekeinde van de Branders- feesten ligt de Lange Haven weer vol schitterende vaar tuigen, zowel historisch als hagelnieuw. Tot de laatste categorie behoort het jacht 'Fotohome', dat in vol or naat ligt afgemeerd. De 'Fotohome' is een schip, dat wordt gesponsord door de Vlaardingse bedrijven Fotohome en Accountants kantoor Hofman Van Hengel. Even bijzonder als het schip is echter ook de bemanning. Die wordt namelijk geheel gevormd door Vlaardingse politiemensen, onder leiding van Alex Eckhardt. De 'Fotohome' neemt volgend jaar deel aan de beroem de Specerijenrace. Een strijd tussen zeejachten via de oude route, die de V.O.C.-schepen in de 17e eeuw aan deden. De bemanning hoopt tijdens deze race hoge ogen te kunnen gooien. Aan het schip zal het niet lig gen. De 'Fotohome' is 11 meter lang, 3.60 meter breed, weegt 12 ton en is uitgerust met hoogwaardige appara tuur als kompas, navigator, marifoon en dieptemeter. SCHIEDAM - Het eerste weekein de van de Brandersfeesten, 21 en 22 september, staat als vanouds in het teken van de waterrecreatie en (wa- terjsport. Dit jaar viert het water sportweekend, waarvoor vele water recreanten zullen afmeren in de Lange en Korte Haven, het eerste lustrum. Vijf jaar geleden waagden Schiedamse watersporters en de O.N.S. de 'sprong in het diepe' van de Lange Haven. Inmiddels is dit openingsevenement niet meer weg te denken uit de succesvolle formule van de Brandersfeesten. De combi natie van feestelijk versierde plezier vaartuigen, waterspelen en als hoog tepunt de feeërieke gondelvaart, waaraan een lampionoptocht vooraf gaat, trekt jaarlijks vele tienduizen den belangstellenden naar de Bran- dersstad. Ook dit jaar is de animo voor deel name bij de watersporters erg groot. Een bijzondere attractie tijdens het watersportweekeinde vormt dit jaar het galjoen Prince Admirael van de Brielse Watergeuzen met z'n dertig- koppige bemanning. De Watergeu zen zijn nadrukkelijk aanwezig tij dens de officiële opening van de Brandersfeesten, met straatactivitei ten bij het schip en op de kade. Maar ook bij de gondelvaart en de parade van de prijswinnaars zijn zij van de partij. Even fraai is het zeewaardig jacht 'Fotohome', dat in de Lange Haven ligt afgemeerd. Dit schip, bemand door politiemensen, doet volgend jaar mee aan de beroemde Specerij enrace. Waterspelen Zoals ieder jaar hebben de Schie damse jeugdverenigingen Scouting, Rode Valken en Eldos eendrachtig samengewerkt om de traditionele waterspelen te organiseren. Ook nu weer kan men deelnemen aan acti viteiten als wrikken, branderszaks- laan, boegsprietlopen, ankerhieu- wen, steekspel of touwtrekken. De Rode Valken en Eldos hebben er dit jaar twee leuke spelen aan toege voegd: kuiptrappen en schotsen dribbel. De vlottenrace en het behendig heidsvaren heeft Scouting verplaatst van de Korte Haven naar de nabij heid van het eigen schip Alewijn ae Groot, dat ligt afgemeerd bij de Koemarktbrug. Watersportvereni- De 'Fotohome' met haar bijzondere (j0 r lekkerste-] ooteCV, ging De Vrije Liggers organiseert wederom het spectaculaire sjoffello pen en behendigheidsvaren met ple ziervaartuigen. De meeste waterspe len vinden plaats in de Lange Ha ven nabij de Appelmarktbrug en de Vismarkt. Gondelvaart Het onbetwiste hoogtepunt van het watersportweekend is ieder jaar de Gondelvaart. Zaterdagavond 21 september, tussen 21.00 en 22.00 uur trekken weer vele tientallen ori gineel versierde en feestelijk verlich te schepen in allerlei soorten en ma ten voorbij door de Lange Haven. Vorig jaar trok dit unieke schouw spel zo'n twintigduizend toeschou wers. Dit jaar mag voor het eerst re clame op de vaartuigen worden meegevoerd, zij het in beperkte om vang. Bovendien varen op diverse schepen muziekkorpsen mee, zoals een zuid-amerikaans orkest en de jazzformatie Jazzy Rabbits. De deelnemers strijden om de felbe geerde wisselbokaal, die vorig jaar definitief in de wacht werd gesleept door Watersportvereniging De Nieuwe Waterweg. Dit jaar krijgt deze vereniging echter veel meer concurrentie te duchten. De O.N.S. en P. van der Kooy hebben de wis selbokaal en de prijzen voor de ver schillende categorieën alsmede voor de waterspelen beschikbaar gesteld. Wederom zal een deskundige jury bepalen aan wie wethouder Aad Wiegman tijdens het afsluitende Schippersbal in de Korenbeurs de prijzen mag uitreiken. De jury wordt dit jaar gevormd door: wet houder Aad Wiegman, havenmees ter Theo Sabel, voorzitter van de Stichting Brandersfeesten Schiedam Frans van Krugten, voorlichtings- deskundige T. Groeneveld, journa list en Lange Havenbewoner Carel van der Velden, voorzitter Departe ment Schiedam van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel R.V. Roelofs en D. Torenvliet van de Schiedamse Reddingsbrigade. Organisatie De organisatie van het watersport- weekend is in handen van de sa menwerkende watersportverenigin gen De Nieuwe Haven, De Schie, De Vrije Liggers, De Volharding en De Nieuwe Waterweg, in samenwer king met Scouting Schiedam, De Rode Valken, Eldos, de Schiedamse Reddingsbrigade, EHBO, de Stich ting Brandersfeesten Schiedam en de NV O.N.S. 4 SCHIEDAM - Het Watersport weekend in het eerste weekeinde van de Brandersfeesten zit, net als ieder jaar, weer vol activiteiten in, op en rond het water van de Lange Haven. Diverse deelnemers aan de water spelen zullen dat aan den lijve on dervinden. Verantwoordelijk voor alle water spelen zijn de watersportverenigin gen De Nieuwe Haven, De Nieuwe Waterweg, De Schie, De Volharding en De Vrije Liggers en verder de jeugdverenigingen Eldos, De Rode Valken en Scouting. In het kort ziet het programma er als volgt uit: Zaterdag 21 september: 11.00 tot 16.00 uur Open Schip, Vlottenrace, vlotten behendigheidsvaren bij Koe marktbrug (Scouting). 11.15 - 13.00 uur Voorronde water- steekspel bij Appelmarktbrug/Beurs brug (De Rode Valken en Eldos). Op ieder van twee sloepen staat een deelnemer op een plateau met een stompe lans in de hand. Zij moeten proberen elkaar in het water te sto ten. 13.00 - 14.00 uur Ankerhieuwen, kuiptrappen en schotsen dribbel bij Appelmarktbrug/Beursbrug (De Rode Valken/Eldos). Ankerhieuwen is voor krachtpatsers, die moeten proberen met behulp van een hijsin stallatie een anker uit het water te tillen. Kuiptrappen gebeurt met vijf aan elkaar gebonden vaten, die in het water drijven. Op beide buiten ste vaten moet een deelnemer via loopbewegingen proberen zijn tegen stander uit balans te brengen. Schot sen dribbel speelt zich af met acht drijvende schotsen. Via deze schot sen moet men naar een vlonder springen, waar een paal met bel 14.30 - 15.00 uur Sjoffellopen bij Appelmarktbrug/Beursbrug (De Vrije Liggers). Met twee luchtgevul- de reuzenschoenen naar de overkant en terug lopen. 15.00 - 16.30 uur finale steekspel 20.00 - 21.00 uur Lampionoptocht naar Lange Haven ,21.00 - 22.00 uur Verlichte Gondel vaart door Lange Haven met mede werking van Harmonie-orkest Am- brosius, Los Amigos en The Jazzy Rabbits. 22.00 - 02.00 uur Schippersbal in Korenbeurs met prijsuitreiking Gondelvaart Zondag 22 september 12.00 - 16.30 uur Open schip en Scouting activtiteiten bij Koemarkt- brug en Appelmarktbrug 13.00 - 14.00 uur touwtrekken op het water en waterfietswedstrijden. Touwtrekken gebeurt in twee roei boten, gekoppeld met een touw dat over twee katrollen, verankerd op de kade, loopt. Men moet de boot van de tegenstander tegen de kade roeien. 14.00 - 15.00 uur Parade winnaars Gondelvaart en uittocht van de Prince Admirael en Watergeuzen. 15.00 - 16.00 uur Wrikken bij de Appelmarktbrug. Een roeiboot langs twee hindernissen voortbewegen via achtvormige bewegingen van de roeispaan. 12.00 - 13.30 uur boegsprietlopen bij Appelmarktbrug/Beursbrug. Over de verlengde boegspriet lopen, omdraaien en terugkeren. 13.30 - 15.00 uur ankerhieuwen, kuiptrappen, sjoffellopen en schot sen dribbel. 15.00 - 16.30 uur branderszakslaan bij Appelmarktbrug/Beursbrug. Een watervariant van het kussengevecht. Vanaf twee aan schepen bevestigde balken moet men elkaar met een kussen het water in slaan. 14.00 - 16.00 uur behendigheidsva ren met pleziervaartuigen. Geen snelheidsrace, maar een demonstra tie van vaarkunsten (watersportver enigingen). 0 Sjoffellopen is inmiddels een vast onderdeel van de waterspelen. Branders- feesten '91

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 25