Schiedammers van ov 1 CD nergens Campagne vergroot zelfbewustzijn migranten" mers Daisy Bell bij De Unie „Accepteren dat de samenleving uit verschillende etnisch-culturele groepen bestaat' „Geschiedenis bepaalt waarom Schiedammers zijn zoals ze zijn 'Geen enkel bezwaar tegen deelname' Stamboomonderzoek Abdul Battaï Van den Hengel: Burgemeester R. Scheeres: Campagneraad en Comité van aanbeveling BRANDERSKRANT - VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1991 PAGINA 19 Schiedammers komen van overal en nergens. Niet alleen nu, maar gedu rende alle voorgaande eeuwen van de Schiedamse geschiedenis hebben groepen immigranten bijgedragen aan de economische en culturele bloei van onze stad. Italiaanse ban kiers, Spaanse en Schotse soldaten, Franse Hugonoten, Duitse branders- knechten, Belgische wervers, Turkse bankwerkers, al die groepen hebben hun sporen achtergelaten in Schie dam. Met recht kan Schiedam dan ook een verzamelplaats van de meeste uiteenlopende culturen wor den genoemd. En met recht ook heeft Schiedam een traditie van gastvrijheid hoog te houden! Hoe zijn die verschillende bevol kingsgroepen met elkaar om gegaan? P.J. Slavenburg sr: „Toen ik een brief ontving met het verzoek om plaats te nemen in het Comité van Aanbeveling voor de campagne 'Schiedammers van over al en nergens' had ik daar geen en kel bezwaar tegen. Integendeel: ik ben het eens met de doelstellingen van de campagne", zegt de heer P.J. Slavenburg. Naar de mening van de heer Slaven burg kan de campagne bijdragen aan een betere integratie van mi granten in Schiedam en dat vindt hij een goede zaak. „Ik denk dat het verbinden van een Comité van Aanbeveling aan een dergelijk pro ject kan betekenen dat het meer gaat leven bij de mensen in Schie dam. Als ze zien dat mensen, die ze van gezicht of van naam kennen, er achter staan, dan denken ze mis schien: het zal wel goed zitten met die campagne", aldus de heer Sla venburg. SCHIEDAM - De groep 'Daisy Bell' treedt zaterdag 21 september, tussen 16.00 en 19.00 uur, op bij Café De Unie, aan de G. Verboonstraat. Zondag 22 september treedt hier de band 'Footloose' op, aanvang 16.00 uur. Welke zichtbare of meer verborgen sporen hebben die groepen in Schie dam achtergelaten? Wat hebben ze van elkaar geleerd? Waar botsten ze en waarom? Hoe is uit die mengel moes van culturele tradities een ei gen Schiedamse indentiteit ge groeid? En... wat weten de Schie dammers eigenlijk van hun voor ouders? Hoe Schiedams is de Schie damse Schiedammer? Daar gaat de campagne 'Schiedammers van over al en nergen' over. Tijdens de Brandersfeesten wordt de campagne voor het eerst aan de bevolking van Schiedam gepresen teerd. Op een speelse en feestelijke manier wordt iets van de multi-cul- turele geschiedenis van onze stad getoond. Met dans, theater, muziek, eten en drinken. De campagne 'Schiedammers van overal en nergens' is een project van, voor en door Schiedammers. Iedereen kan er aan meedoen. Ieder een kan ideeën leveren. Een voor beeld van een aktiviteit, waaraan ie dereen mee kan doen, is het stam boomonderzoek. Elders op deze pa gina vindt U daar meer over. Schiedammers komen van over en nergens en leven overal en nergens. Een jaar lang wordt Schiedam dan ook in het centrum van de wereld geplaatst. Waar komen al die men sen vandaan die zich in de loop der eeuwen in Schiedam gevestigd heb ben en waar zijn al die Schiedam mers terechtgekomen die eens in Schiedam gewoond en geleefd heb ben? Stamboom- of kwartierstaatonder- zoek, zoals het ook wel genoemd wordt, is een middel om te ontdek ken waar de wortels van Schiedam mers liggen. Vele Schiedammers, meer dan menigéén zal beseffen, hebben die wortels in den vreemde liggen. Het zal dan ook niet altijd even eenvoudig zijn om de gegevens over de voorouders op te sporen. De campagne 'Schiedammers van overal én nergens' wil daarbij be hulpzaam zijn. Tijdens de presentatie van de cam pagne, zaterdag 28 september, kan iedere Schiedammer zich opgeven voor hulp bij het onderzoeken van zijn stamboom. Iedereen, die dat die dag doet, maakt ook een kans tot de tien Schiedamse families uit verkoren te worden wiens stam boom geheel en al voor hun wordt uitgezocht én gepubliceerd in Het Nieuwe Stadsblad. Een lid van het college van Burgemeester en Wet houders zal dat aan het einde van de dag die tien families uitloten. Alle andere Schiedammers die zich opgeven, krijgen een introduktiecur- sus en begeleiding van ervaren stamboomonderzoekers bij het speurwerk naar hun familiewortels. Dus al U geïnteresseerd bent in uw stamboom, kom dan zaterdag 28 september naar de Grote Markt. Van 11.00 uur tot 17.00 uur kunt U zich bij de kraam van het stam boomonderzoek aanmelden. 4?>V>V' nergens Abdul Battaï is maatschappelijk werker speciaal belast met de zorg voor migrantengroepen in Schie dam. „Ik vind het een originele campagne en het is voor mij een eer in het co- mité van aanbeveling zitting te ne men. Ook voor de Turkse en Ma rokkaanse groepen is het belangrijk om meer over de geschiedenis van Schiedam te weten te komen. En dan met name over de geschiedenis van migrantengroepen in Schiedam. Als zij beseffen dat zij niet de enige zijn geweest, die hier naar toe zijn gekomen om bij te dragen aan de economie van de stad, maar dat ook in het verleden al mensen uit het buitenland gehaald zijn, bijvoor beeld om in de jeneverindustrie te werken, voelen ze zich minder geï soleerd en dat verhoogt hun zelfbe wustzijn en daarmee de kans op in tegratie. Ik wil er wel voor pleiten dat publicaties van de campagne ook in het Turks en Marokkaans verschijnen. Voor met name de ou dere generaties geldt nog een flinke taalbarrière. Van den Hengel is commissaris van politie in Schiedam. Hij maakt zich sterk voor een groter aandeel van allochtonen in het plaatselijke poli tiekorps, maar stuit daarbij nog wel op historisch gegroeide weerstanden van mensen uit andere culturen te gen de politie. „Ik vind het een bijzonder aardig idee om bij Schiedammers belang stelling te wekken voor de geschie denis van hun stad en voor hun ei- ,en herkomst", aldus burgemeester heeres, gevraagd naar zijn mening Jf. «Mw; over de campagne 'Schiedammers van overal en nergens'. Hij heeft dan ook met plezier toegezegd zit ting te willen nemen in het Comité van Aanbeveling voor de campagne en daarvan, als burgemeester van Schiedam, het voorzitterschap te aanvaarden. „Ik denk dat over de geschiedenis van de gebouwen in de stad vaak meer bekend is dan over de geschie denis van de mensen in Schiedam. Maar misschien is de geschiedenis van de mensen in de stad wel veel belangrijker, want die verklaart waarom Schiedammers zijn zoals ze zijn". Volgens burgemeester Scheeres heeft de campagne ook nog een an der aspect. Namelijk het feit dat in Schiedam veel migranten wonen. Het beleid vanuit de gemeente is om de tolerantie ten opzichte van deze mensen zoveel mogelijk te be vorderen. 'Schiedammers van over al en nergens' past uitstekend in dat beeld. „Ik sta voor 100% achter de doel stelling van de campagne. De sa menleving bestaat uit verschillende etnisch-culturele groepen. Dat is een gegeven. Acceptatie van elkaar is dan een noodzaak om met elkaar te kunnen blijven communiceren. De politie probeert daar op haar manier ook aan bij te dragen. In sommige herkomstlanden, met name Turkije en Marokko, heeft men een heel ander, vaak negatief beeld van de politie. Die weerstan den proberen wij weg te nemen. Ten eerste door te proberen zoveel mo gelijk allochtonen in ons korps op te nemen, maar ook, zoals we laatst gedaan hebben, door met de wijk teams bij migrantengroepen op be zoek te gaan en hen op het politie bureau uit te nodigen. Overigens verwacht ik niet dat een totale integratie al snel zal gebeuren. De migrantengroepen, die we in het verleden in Schiedam hebben ge had, waren toch voor het merendeel afkomstig van een cultuur die dicht bij de onze stond. De kloof met de huidige groepen is groter. En de wortels, die met name Turken en Marokkanen met hun land hebben, zijn sterker. Ik denk dus dat er nog wel enige generaties overheen gaan voordat de huidige migrantengroe pen 'echte' Schiedammers zijn ge worden". De campagne 'Schiedammers van overal en nergens' wordt inhoude lijk voorbereid door een campagne- raad bestaande uit Bart de Leede (wethouder), Anja Buurman (afd. voorlichting), Eric Dijkhuizen (his toricus), Ben Fackler (bibliotheek), Herman Gerrits (minderhedenbe leid) en Rob Wark (sociografie). Daarnaast wordt de campagne on dersteunt door een comité van aan beveling onder voorzitterschap van Burgemeester Scheeres. In dit comi té zitten vertegenwoordigers van o.a. het plaatselijk bedrijfsleven, de kerken, het onderwijs, de politiek, kunstenaars en de pers. Aan een en kele van hen werd gevraagd waarom zij aan de campagne meedoen. Branders- feesten '91 t/JL 43L 95 c<* ,C T \V tP nO vA fC .59 95

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 45