Schiedam-Sportstad, het meest actieve Brandersfeestevenement Standwerkersconcours tijdens Warenmarkt Kermis verhuist (nog) niet Organisator maakt zich zorgen over de toekomst Ij^BRANDERSKRANT - VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1997 PAGINA 27 Branders feesten '91 Vorig jaar werd het Schiedamse Standwer kersconcours gewonnen door mevrouw Groen, op de foto geflankeerd door tweede prijswinnaar B. Keyzers uit Groningen (links) en derde-prijswinnaar P. van de Linden uit Lekkerkerk. Het Standwerkersconcours is ieder jaar één van de hoogtepunten van de Brandersfeesten. De deelnemers trekken alle registers van originali teit en overtuigingskracht open om de gunst van het publiek. En uiter aard van de zeskoppige jury, waarin dit jaar zitting hebben: mevrouw H. Scheeres, mevrouw J.C. van Krug- ten, historicus Hans van der Sloot, journaliste Nans Wolters, PvdA- raadslid Peter Stadhouders en de heer A.J. Hertog, sectormanager Mi lieu en Beheer van de O.N.S. De jury wordt voorgezeten door de heer W.F. Böhnke, voorzitter van de Landelijke Vereniging voor de Am bulante Handel. Het Standwerkersconcours brandt om 10.00 uur los. Rond 16.00 uur zal wethouder Aad Wiegman vertel len, wie dit jaar Schiedams Stand werkerskampioen is geworden. Vo rig jaar was dat mevrouw Groen uit Hardenberg, die op een zeer over tuigende manier strijkfolie aan de man/vrouw wist te brengen. De be kers voor dit kampioenschap zijn beschikbaar gesteld door de NV O.N.S., terwijl de VVV Schiedam een aanmoedigingsprijs in het voor uitzicht heeft gesteld. Traditie Het Schiedamse Standwerkerscon cours wordt dit jaar voor de zestien de keer georganiseerd. De eerste keer was in 1975 ter gelegenheid van het zevenhonderdjarig bestaan van de stad Schiedam. Tien jaar la ter vond zelfs het Nationale Stand werkers Concours in de Branders- stad plaats, waaraan 32 standwer kers deelnamen. Sinds 1986 vormt het concours een vast onderdeel van de Brandprsfeesten. Abseilen SCHIEDAM - Een vast onderdeel van de Brandersfeesten vormt ieder jaar het evenement 'Schiedam- Sportstad'. Zondagmiddag 22 sep tember, van 13.30 tot 16:30 uur, pre senteert een keur aan Schiedamse sportverenigingen zich tijdens één grote manifestatie op de Grote Markt, Lange Kerkstraat en Hema- plein. De stuwende kracht achter het sportieve evenement is Ferdi nand van Helden, hoofd activiteiten bij de Dienst Sport en Recreatie. „Schiedam-Sportstad bestaat al net zo lang als de Brandersfeesten zelf', weet Ferdinand van Helden, die er dan ook vanaf het eerste uur bij be trokken is geweest. In het begin stelde het sportieve ge deelte van de Brandersfeesten nog niet zoveel voor. „Nee", erkent Van Helden, „De eerste jaren bestond onze summiere bijdrage uit een Brandersloop rond de Lange Haven. Maar er werden in de regio zoveel lopen georganiseerd, dat wij steeds minder deelnemers hadden. Na drie jaar zijn we met de Brandersloop gestopt en begonnen we met de pre sentatie van Schiedamse sportvere nigingen". Overigens presenteerde een aantal verenigingen zich al aan het pu bliek, maar dat gebeurde op de don derdagavond, koopavond, anderhalf uur lang. Om negen uur 's avonds waren de winkelstraten echter al verlaten, waardoor er geen mens overbleef om zich aan te kunnen presenteren. „We hebben toen geko zen voor de zondagmiddag en dat sloeg enorm aan", meent Van Hel den. Telde de presentatie eerst slechts een handjevol verenigingen, inmid dels doen bijna twintig Schiedamse sportverenigingen mee. „Helaas nog niet allemaal", zegt Ferdinand van Helden. „We missen nog sporttak- ken als volleybal, badminton, tennis en hockey". Vorig jaar werd het scala aan sport activiteiten uitgebreid met het spec taculaire abseilen vanaf de Grote Kerk. Dat bleek een schot in de roos. De abseilers zijn dus dit jaar weer van de partij. Eveneens nieuw vorig jaar was een presentatie van de Dienst Sport en Recreatie zelf. Dat gebeurde nog wat voorzichtig, maar dit jaar pakt deze gemeentelij ke dienst goed uit. Verantwoordelijk voor dit onder deel is de heer J. Tjassens, hoofd Beheer en Activiteiten. „Tijdens onze presentatie geven we informa tie over alle gemeentelijke sportfaci liteiten, die Schiedam biedt. Zo heb ben we sporthal Margriet, zwembad Zuid en een kunstgrasvoetbalveld, om maar een paar voorbeelden te noemen. Verder tonen we de nieuw- bouwplannen bovenop de sporthal, waar de Dienst Sport en Recreatie zal worden gehuisvest. Ook de nieuwbouwplannen voor Bad Groe- noord laten we zien en voorts een doorsnede van het kunstveld en vi deo- en diapresentaties van de ac commodaties". De Dienst Sport en Recreatie plaatst hiervoor een aantal kraamp jes en een caravan halverwege de Lange Kerkstraat, nabij de kerktuin. Voor de caravan wordt een kunst grasveldje aangelegd, waarop een klein voetbal voetbalveldje wordt ingericht. Voor de jeugd is er verder een quiz, waarbij ballen kunnen worden gewonnen en er staat een foto-expositie opgesteld. Tenslotte wordt de trimwijzer uitgereikt, een handige folder voor mensen, die aan lichaamsbeweging willen gaan doen. Naast de diverse sportverenigingen en hun demonstraties presenteert zich ook het bedrijfsleven met spor tieve activiteiten. Zo geeft de Coca Cola Freestyle Ski Show acte de pré- sènce met een tien meter hoge springschans, waarop bloedstollende capriolen worden uitgehaald. De shows duren ongeveer een kwartier. De Bondsspaarbank presenteert de sport en spel evenementenbus, waar de jeugd onder meer kan doelschie- ten, darten, touwtrekken, skilopen, basketballen en touwtje springen. Uiteraard zijn er prijsjes aan ver bonden. „Het programma van dit jaar is na genoeg gelijk aan dat van vorig jaar, alleen zijn de verenigingen nog ac tiever", weet Van Helden. Het pro gramma wordt bovendien omlijst door de dames van looporkest Dame Blanche, die over het hele parcours te vinden zijn. Aan Schiedam-Sportstad wordt deelgenomen door de volgende vere nigingen: G.S.V. Arma (turnen), De Brandersstad en Gebruikshonden- sportvereniging Schiedam (beide hondensport), D.W.S. (handbal), Excelsior (gymnastiek), Fuji Jama (karate), Harga (korfbal), Schiet sportvereniging Schiedam, Soft- en Honkbalvereniging Schiedam, Het Zwarte Paard (schaken), De Ooie vaars (gehandicaptensport), de Ne derlandse Ski Vereniging, Sea View (onderwatersport in een grote de monstratie-waterbak van 2 meter hoog, 2 meter breed en 3 meter lang), Thomson (basketbal), T.H.Ó.R. (gymnastiek), De Water vrienden (zwemmen), Excelsior'20 (cricket), de Nederlandse Touwtrek Bond, Sportinstituut Schiedam (ab seilen), De Reling (tafeltennis), Groenoord (zaalvoetbal) en het Sportfondsenbad (zwemmen). Beweegkaart Een leuke sportieve attentie krijgt de jeugd van 6 tot en met 12 jaar ook als ze hun 'beweegkaart' vol hebben. Een soort strippenkaart, die bij iedere deelnemende sportvereni ging wordt afgestempeld als de be zitter aan een sportactiviteit heeft deelgenomen. De kaart is verkrijg baar bij vrijwel alle sportkraampjes. Vorig jaar zijn in totaal zo'n 250 be- weegkaarten afgegeven. SCHIEDAM - De wekelijkse Wa renmarkt aan de Lange Kerkstraat biedt vrijdag 27 september onver valst cabaret. Dan vindt namelijk het jaarlijkse Standwerkersconcours plaats, waaraan zo'n vijftien welbe spraakte kooplieden uit het hele land deelnemen. Zij strijden om het Schiedams Kampioenschap, dat meetelt voor de nationale titelstrijd. SCHIEDAM - De kermis op het Emmaplein blijft een van de vaste ingrediénten van de Brandersfees ten. Dit jaar was het echter de be doeling dat de kermis, vanwege de bouwplannen voor het Stadseif, naar het Spinhuispad zou verhuizen. Met alle rompslomp van dien. Het ter rein zou moeten worden opgehoogd en geasfalteerd. Maar dat is nu niet meer nodig. De plannen om de bin nenstad in een nieuw jasje te steken, duren z» lang dat de kermis nog een jaar 'respijt' heeft gekregen. Toch maakt de heer H.H. Janvier van Bureau 'De Kermisgids bv' zich zorgen over de toekomst. Het Spin huispad is op zich geen slechte loka- tie en biedt zelfs meer vierkante me ters dan het Emmaplein. Maar wat als ook hier huizen of bedrijven worden gebouwd? Die kans zit er namelijk dik in. In Schiedam is buiten het centrum voldoende ruimte. Maar een kermis buiten het centrum! Janvier vindt dat een onzalige gedachte. „Het organiseren van kermissen doen we al vele jaren en één ding hebben we wel geleerd. Plaats nooit een kermis buiten het stadshart. Het duurt jaren en jaren voordat je weer op hetzelfde niveau van bezoekers zit. In Rotterdam wordt op de Mul- lerpier in het voor- en najaar een kermis georganiseerd. Niet echt in het centrum, maar de mensen weten het te vinden. Nee, laten we het niet over Rivoli hebben. Dat was een to taal verkeerd concept. Maar de re guliere kermis in de Maasstad draait prima". Spraakmakend De Schiedamse kermisganger mag zich dit jaar weer verheugen op een aantal spraakmakende attracties. Zo is er de 'Round-Up', een ronde schijf met bakjes, die zeventig pro cent scheef gaat. Door de middel puntvliedende kracht blijft de ker misgast gelukkig op zijn plaats zit ten. Verder is er de 'Sing-Time'. Een grote bak, die beweegt alsof je een gulden op tafel gooit, die nog een tijdje blijft natrillen. Verder zijn er natuurlijk de vaste 'grondstoffen' als het spookhuis, de botsautootjes en de kraampjes met suikerspinnen en oliebollen. De kermis start zaterdag 21 septem ber om 13.00 uur en sluit zondag 29 september om 24.00 uur. fcÜAÜi

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 53