Ponton en pleintje, Mekka van jazzmuziek Geuzen vallen Schiedam binnen Nog meer kroegen bij Heineken Jazz-night Behendige vorkheftrucks Familie Leermakers stroopt mouwen op Deelnemers Standwerkers Concours Zaterdag 21 september Taptoe, onmisbaar muziekonderdeel m Kindertheater Wie treedt waar op? IfÜ BRANDERSKRANT - VRIJDAG 20 SEPTEMBER I9ÖI PAGINA 31 SCHIEDAM - Op de parkeerplaats achter de HEMA, aan de Kreupelstraat, vindt zaterdag 28 september een spectaculair nieuw onderdeel van de Brandersfeesten plaats. Op een speciaal uitgezet be- hendigheidsparcours nemen diverse ervaren chauf feurs deel aan de eerste Schiedamse Vorkheftruc kwedstrijden. De wedstrijd duurt van 13.00 tot 16.00 uur. The Keith Dunn and John Packer Band. SCHIEDAM - Als de Brandersfees ten naderen, worden bij de familie Leermakers de mouwen extra opge stroopt om er wederom 'iets moois van te gaan maken'. Het pleintje voor Café De Unie van Frans Leermakers zal - als de weer goden het toelaten - weer afgeladen zijn met jazzliefhebbers. Eigenlijk verandert er weinig. Sleutelen aan een succesformule zou ook onver standig zijn. Het pleintje, het pon ton in de Lange Haven, de liefheb ber weet 't inmiddels blindelings te vinden. Voor Frans, Jan en Anette (die de p.r. voor haar rekening neemt) Leer makers begint Het Feest zaterdag 21 september. Op het pleintje voor De Unie treedt de jazzfomatie 'Daisy Bell' op van 16.00 tot 19.00 uur. 's Avonds na de Gondelvaart zal de groep Solid Soul een stukje muziek ten gehore brengen. Dit optreden start omstreeks 23.00 uur. Een dag later (zondag van 16.00 tot 19.00 uur) is het de beurt aan de band Footloose. Jazzfanaten hoeven hierna slechts een kleine week te wachten tot het volgende spektakel bij De Unie. Za terdag 28 september zal op het pon ton in de Lange Haven de blues- rock formatie 'The Detectives' op treden van 15.00 tot 18.00 uur. De zaterdagavond staat in het teken van de Heineken Jazz-night, waar aan in totaal 21 café's meedoen. Zondag is pontondag. Van 12.30 tot 14.30 uur bijt de groep 'Big Fun' het spits af, gevolgd door 'The Keith Dunn and John Packer Band' (van 15.00 tot 17.00 uur). Het klapstuk van de dag wordt gevormd door 'The Swinging Soul Machine' van 17.30 tot 19.30 uur) SCHIEDAM - Aan het Standwer kers Concours, dat vrijdag 27 sep tember van 10.00 tot 16.00 uur plaats vindt aan de Lange Kerk straat, doen 14 standwerkers mee. Zij strijden om het Schiedams Kampioenschap. De deelnemers zijn en hun artikelen zijn: J.J. Goppel met een groenten- schaaf, P.E. Zappeij met vlekken- pasta, J. van Seben met een stoom strijkijzer, G. Stroeve met blindver- koop, H. Visser met vazen, T. Smo- renberg met een dweilstok, L. Vos- dingh met zakdoeken, P. van der Linden met planten (vorig jaar één van de prijswinnaars), H.M.J. Groot met een armband, E. Gerssen met een allesreiniger, F. van Biessum met autopoets, W.J. Langendijk met een reinigingsdoek, J. Paardenkoo- per met een lineaal en mevrouw A. Groen met strijkfolie (zij won vorig jaar de eerste prijs). SCHIEDAM - Burgemeester Schee- res valt zaterdagochtend 21 septem ber in handen van de Watergeuzen uit Brielle. Samen met deze kornui- SCHIEDAM - Zaterdag 28 september barst rond de klok van acht uur de Heineken Jazz-night weer los. In de nacht dat de klok 60 minuten moet wor den teruggezet, wordt in maar liefst 21 horeca-on- dernemingen tot in de vroege uurtjes doorgespeeld. Joop Leur, coördinator van de Jazz-night, is erin geslaagd nog meer uitbaters aan dit traditionele muziekfestival te laten meedoen. „Dat is niet altijd even gemakkelijk", zegt hij. „Er zijn café's, die lie ver een hardrockband hebben of een zanger van het levenslied. Verbieden kun je zoiets niet. Maar ze worden niet vermeld op folder en affiche". Leur, die jarenlang zelf een café heeft gerund en het hele horecawereldje met zijn ogen dicht kan uitte kenen, vindt het een logische zaak dat sommige on dernemers ervoor passen jazz in huis te halen. „Er zijn nu eenmaal kroegen, waar een jazzband echt niet past. Daar is gewoon het publiek er niet voor. Als organisator van de Heineken Jazz-night moet je daarmee leren leven. Sancties? Ik moet de eerste ge meente nog zien, die de één wel een vergunning geeft omdat er een jazzband speelt en de ander niet". De Heineken Jazz-night zal vooral een binnenge- beuren worden, hoewel de café's tot half twaalf een band buiten mogen hebben staan. In de regel zal dit weinig voorkomen, omdat weinigen ervoor voelen te gaan lopen slepen met al het materiaal. Dat is teveel werk. Leur hoopt van harte dat de gemeente Schiedam in de nabije toekomst flexibeler wordt met de 'sluitingstijden voor buitenmuziek'. „Na tuurlijk komt er meer geluidsoverlast. Maar als de horeca-ondernemers de centrumbewoners per brief op de hoogte stellen van het feest, als er meer aan voorlichting wordt gedaan, waarom niet. Het is maar één keer per jaar. Waarom kan het in Breda en Maastricht wel?". Ook de kritiek dat de café's zo tjokvol zitten en dat daardoor de gezelligheid wordt aangetast, ervaart Leur als een (groot) probleem. De coördinator heeft hierover een paar ideeën, die hij echter voorlopig niet wil prijsgeven. Wel laat hij doorschemeren dat een aantal buitenconcerten op centrale plekken in de stad de 'cafédruk' ten goede komt. Hoewel er over gesproken is, gaan de horeca-onder nemers dit jaar niet over op een eenheidsprijs voor het bier. „Dat komt", zegt Leur, „omdat de ene een duurdere band in huis heeft dan de ander. Dat kan soms bijna het dubbele zyn". ten van het type 'ruwe bolster blan ke pit' opent de burgervader van de Schiedam de Brandersfeesten 1991. Dit gebeurt omstreeks elf uur, met veel kabaal, aan boord van het schip 'Prince Admirael' ter hoogte van de Appelmarktbrug. Zowel zaterdag als zondag voeren de dertig opvarenden van de 'Prince Admirael', gehuld in historische outfit, straattaferelen op in het te ken van de 'tiende penning', die tij dens de Spaanse bezetting aan het regime moesten worden afgestaan. „Misschien laten we nog een aantal melaatsen overkomen", voorspelt schipper Wim van der Torre vanuit zijn standplaats Brielle. Behalve be smettelijke ziekten neemt de schip per ook zwart kruit, lonten en rook- poeder mee. De kanonnen zullen bulderen. Daar kan vergif op wor den ingenomen. De Geuzen hebben de Spanjolen tenslotte ook niet met de blote handen mores geleerd. Galjoen De 'Prince Admirael' van Van der Torre is van het type Galjoen en werd nagebouwd aan de hand van Het galjoen 'Prince Admirael' verzorgt de opening van de Brandersfeesten. gegevens van musea. De boot is door vrijwilligers gebouwd. Door subsidies en de gulle hand van de (Brielse) bevolking kon het schip (een replica van een galjoen uit 1572) in 1979 te water worden gela ten. Met deze boot wordt ieder jaar deelgenmomen aan het 'innamespel' op 1 april te Brielle. Om de hoge kosten te dekken, wordt echter ook meegedaan aan festiviteiten buiten de standplaats. Zoals onlangs Delfs- ail en nu de Brandersfeesten in Schiedam. „We doen per jaar aan zo'n twintig evenementen mee", zegt Van der Torre. „Puur om uit de kosten te komen. Het schip is handelbaar, draait gemakkelijk, je kan er overal mee aankomen. Sommige mensen verwachten een grotere boot, een soort V.O.C.-schip. Maar men moet niet vergeten dat de Geuzen nooit op grote schepen hebben gevaren. Die boten waren best klein". Wim van der Torre doet de triomf tocht van de Geuzen in 1572 (naar Zeeland en Dordrecht) zaterdag nog even dunnetjes over. „Hoewel Schiedam niet zoveel met de Geu zen te maken heeft gehad. Dat neemt echter niet weg dat de Schie dammers onze aanwezigheid flink zullen merken", klinkt het dreigend. SCHIEDAM - Net zo onmisbaar als de jazz (Heineken Jazz-night), de blues, de rock en de levensliederen tijdens de Zondagsmarkt, is de jaar lijkse Taptoe. Ieder jaar opnieuw komen vele Schiedammers weer naar het plein achter de HEMA om te genieten van de muziek van de diverse harmonie- en fanfarekorp sen. André Brussaard, secretaris van de Rijnmondband, heeft er een flinke kluif werk aan gehad om woensdag 25 september (aanvang 19.30 uur) alles weer op rolletjes te laten verlo pen. Om het publiek te blijven ver rassen, zijn er weer andere gasten (met uiteraard andere muziek) uit genodigd dan tijdens de voorgaande edities van de traditionele Taptoe. In het voorprogramma kan men ge nieten van de verrichtingen van de Jeugd Rijnmondband. Daarna klinkt de openingsfanfare van de Rijnmondband, die namens de or ganisatie van de Brandersfeesten als gastheer optreedt. De muzikale medewerking van bui ten de stad komt van Adest Musica uit Sassenheim en de Euroband uit Rotterdam. De Taptoe-avond duurt tot circa 22.00 uur. SCHIEDAM - Kinderen vanaf vier jaar kunnen woensdag 25 september gratis genieten van een kin dervoorstelling in het Passage Theater. Samba Sa lad speelt de voorstelling 'Smorgasbord'. Aanvang 14.00 uur. 6 SCHIEDAM - Hier volgt een op somming van alle 21 horeca-bedrij- ven, die aan de Schiedamse 'Heine ken Jazznight' meedoen. Ook staat vermeld welke bands in welke sa lons spelen. Jazz café de Amsterlbron, Broers- veld 8c: Hightech Café Rest. 't Vierkantje, Broersvest 1: Sweetwood Dixie Stompers Proeflokaal 't Sterretje, Buitenha venweg 180: Janice Lakers Café Try Out, Passage 5-7: Faith Pillow quartet Theater Café de Tender, Passage 9: Faith Pillow quartet Café de Unie, G. Verboonstraat 23: Dazzlin Café Juan les Pins, Lange Haven 8c: Bob Christopher Café Podium, Lange Haven 28: Tuf- fie Vos quartet Café Proosje, Hoogstraat 12: The Julie Huybrechtsen quartet Café Onder de Pot, Hoogstraat 22: Van Tol Co. Bar Bodega de Pacha, Hoogstraat 51Piet Geurders jazz quartet Café't Stappertjes, Hoogstraat 59: The Jazz Stars Tapperij't Weeshuis, Hoogstraat 76: The Willick square jazzband Cultureel Café't Spul, Hoogstraat 92: Southern Comfort Party-house Sitton, Hoogstraat 99: The Green River jazzband Party-Centre de Branderskelder, Lange Achterweg 65: Het Hein de Jong quartet Café Klein Thalia, Hoogstraat 161: The Jo Flamand qiiartet Spijs- en Dranksalon 't Paard, Hoogstraat 162: The Little Big band Café Rest. Destina, Grote Markt 15: Blue Moon Café de Malle Molen, Vlaardinger- straat 17: Hugo Spence and the Blues Bandits Café Hotel the Windmill, Vlaardin- gerdijk 1The Swinging Notes' £8 Wm Branders- feesten '91 J:'.. - AvX';

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 57