35 Aanhoudingen in twee maanden Postzegels voor eeuw bibliotheek SUPERBINGO j*» Pater Koster even terug 10^ Stadsblad Binnenkort iedere week Hitbingo prijzen van .000 Opening De Speelbal Zelfverdediging voor ouderen Voorlichtster bij de politie André Verwoerd naar Berlijn Autobedrijf Gebr. van Gullik een auto ter beschikking VRIJDAG 4 OKTOBER 1991 43e JAARGANG, NUMMER 80 OPLAGE 40.095 Het Singelkwartier bestaat 25 jaar SCHIEDAM - Het Ge meentelijk Woningbeheer moet zelfstandiger worden. Burgemeester en wethou ders zijn tot deze conclusie gekomen nadat een extern bureau het Gemeentelijk Woningbeheer had doorge licht. Doel van dit onder zoek was te zien of het GWB voldoende is bere kend op haar toekomstige taken. Het personeel van de GWB is afgelopen woensdag op de hoogte ge steld van het besluit. Door de decentralisatieplannen van het rijk en de ingewikkelde regelgeving vinden op het ge bied van volkshuisvesting tal van ingrijpende ontwikkelingen plaats. De nieuwe taken stellen het GWB voor zware opgaven met betrekking tot organisatie, projectbeheersing, beheerskwali- teit, financiële planning en klantgerichtheid. Deze ontwikkelingen hebben er toe geleid dat het Gemeentelijk Woningbeheer een andere koers moet gaan varen. Naast verzelf standiging moet de organisatie veranderen van een technische naar een klantgerichte instantie, waarbij de relatie met de huur ders voorop staat. Taakverdeling Hoe de nieuwe organisatie er gaat uitzien, is nog onduidelijk. De gemeente heeft in ieder ge val al een besluit genomen over de taakverdeling aan de top van de toekomstige organisatie. Er komen vier terreinen van ma nagement: bewonersservice, technische zaken/projecten, al gemene zaken/administratie en marketing/contacten/financiën. Voor het verzelfstandigingspro ces wordt een projectorganisatie gevormd, waarin ook een extern managementsadviseur zitting zal hebben. Daarnaast wordt een stuurgroep Organisatiever betering GWB ingesteld, onder directe verantwoordelijkheid van het college. Hierin zitten de wethouders Reijnhout (voorzit ter) en Wiegman, chef-secreta rie-afdeling Financiën J. de Pa ter, directeur dienst Personeel en Organisatie H. Klop, GWB- directeur A. Verdoes, een lid van de commissie voor Georga niseerd Overleg en een externe adviseur. SCHIEDAM - In Klubhuis Zuid, aan de Dwarsstraat 42, wordt woensdagmiddag 9 oktober speel-o-theek De Speelbal officieel geopend. De openingshandeling vindt om 13.30 uur plaats, waar na van 14.00 tot 15.00 uur een receptie wordt gehou den. Voor de kinderen worden vanaf 14.00 uur allerlei acti viteiten georganiseerd als een poppenkast, schminken en eierkoekversieren. Deel name is gratis. SCHIEDAM - Wethouder Bart de Leede heeft woensdagmid dag, als voorzitter van de cam- pagneraad 'Schiedammers van overal en nergens', de tien fami lies bekend gemaakt, wier stam boom de komende maanden worden nagetrokken. Het stam boomonderzoek wordt verricht door twee professionele genealo gen, Roelof Vennik en Hans van der Boom. Aan de hand van het stam boomonderzoek wordt bekeken, wie zich nu een 'echte Schie dammer' mag noemen. In de loop der eeuwen hebben zich namelijk zoveel verschillende nationaliteiten in de Branders- stad gevestigd, dat 'bekende Schiedamse namen' van tegen woordig wellicht in feite hele maal niet 'Schiedams' zijn. Tijdens de manifestatie, die af gelopen zaterdag op de Grote Markt werd gehouden, kon men zich voor het stamboomonder zoek aanmelden. De animo was veel hoger dan vooraf werd ver wacht. Ruim driehonderd Schiedammers zijn benieuwd naar hun herkomst, zo bleek uit het aantal ingeleverde formulie ren. Uit die stapel formulieren heeft Bart de Leede nu tien families willekeurig geselecteerd. De ge lukkige families zijn: Van Dijk (getrouwd met Overdelinde), Van Mourik, Stavenuiter, Voor- wald, Kreischer, Doctor, Van der Geer, De Lange (getrouwd met De Held), De Heer en Streefkerk. Deze families worden dezer da gen benaderd door de twee ge nealogen om een afspraak te maken. De beide onderzoekers nemen ieder vijf families voor hun rekening. Over twee maan den hoopt men de eerste stam boom gereed te hebben, waarna iedere maand de herkomst van één van de tien families in Het Nieuwe Stadsblad wordt be licht. Schiedammers, die zich zater dag eveneens voor het stam boomonderzoek hadden aange meld, maar niet zijn geselec teerd, kunnen donderdag 31 ok tober terecht in het Stedelijk Museum. Roelof Vennik en Hans van der Boom verzorgen daar dan een introductiecursus genealogie, aan de hand waar van men zelf een stamboomon derzoek kan uitvoeren. De twee genealogen zorgen voor even tuele begeleiding. SCHIEDAM - Het project Veelvoorkomende Crimi naliteit, dat bij het Schie damse politiekorps begin dit jaar van start is ge gaan, lijkt vruchten af te werpen. Na een grondige inventarisatie van de harde kern van zogenaamde 're cidivisten', heeft men de afgelopen twee maanden niet minder dan 35 aan houdingen kunnen verrich ten. Het betrof in vrijwel alle gevallen daders van inbraken, autokraken en fietsdiefstallen alsmede verdachten, die in het bezit waren van verdovende middelen en/of vuurwa pens. Men heeft inmiddels besloten het project voor onbepaalde tijd te verlen gen. Het project Veelvoorkomende Criminaliteit heeft tot doel de jaarlijkse stijging van inbraken en diefstallen aan te pakken. De laatste jaren is het aantal auto kraken, inbraken in woningen of bedrijven en fietsdiefstallen schrikbarend toegenomen. Uit een eerste onderzoek is ge bleken, dat het merendeel van deze misdrijven wordt gepleegd door een beperkte groep daders. Het project richt zich dan ook op deze groep van circa vijftig personen, waaruit bovendien een soort top-tien is gedistil leerd van zware recidivisten; personen, die meerdere malen worden opgepakt voor hetzelfde soort misdrijf. Herkenning „Het voornaamste voordeel van deze aanpak, waarbij de aan dacht specifiek is gericht op een bepaalde groep daders, is dat men de personen in kwestie door en door kent. Het hele korps kent hun gezichten, weet waar ze wonen en zelfs wanneer ze op vakantie gaan", vertelt re chercheur Henk Visser, die nauw bij het project is betrok ken. „Dat betekent dat wanneer een bekende ergens in de nach telijke uren wordt gesignaleerd en er de volgende dag een aan gifte komt van een misdrijf uit die buurt, we meteen weten in Broodje shoarma GRATIS 'De Drie Molens', Parkweg 379, tel. 4737966, Schiedam. v*®-* „el welke richting we de dader moeten zoeken". Moeilijkheid is echter dat het merendeel van de recidivisten, die regelmatig in Schiedam ac tief zijn, uit Rotterdam komen. Er zitten slechts ongeveer vijf tien Schiedammers bij, waarvan er vijf deel uitmaken van de top-tien. Aanhoudingen In de maanden juli en augustus heeft de politie door deze werk wijze 35 aanhoudingen kunnen verrichten. Veertien daarvan betrof personen, die in het bezit waren van verdovende midde len of een vuurwapen. Maar liefst 21 personen werden gear resteerd naar aanleiding van een inbraak of diefstal. Onder hen bevonden zich drie perso nen uit de top-tien. Een goede vangst derhalve. Met deze aan houdingen heeft de politie 71 auto-inbraken, 4 woninginbra ken, 26 inbraken in bedrijfspan den, 2 fietsdiefstallen en één bromfietsdiefstal opgelost. „Met het vastzetten van deze fi guren bleken we direct het aan tal autokraken drastisch te heb ben verminderd", weet Visser. „In juli hadden we te maken met een hausse van auto-inbra ken, maar liefst 170 in één maand. Toen we de aanhoudin gen hadden verricht, daalde dit aantal in augustus ineens naar 'slechts' 70". Strafvervolging Met de Officier van Justitie zijn in het kader van het project af spraken gemaakt over de straf vervolging van de recidivisten. Hierin zijn drie categorieën, al naar gelang het aantal keren dat een bepaalde persoon is opge pakt voor hetzelfde soort ver grijp- Wanneer iemand pas een paar keer is opgepakt, wordt hij na enkele dagen huiswaarts ge stuurd. Hij krijgt dan öf een dagvaarding mee öf hij krijgt er één thuisgestuurd. In het laatste geval gaat er echter vaak een jaar overheen, voordat hij daad werkelijk moet voorkomen. Wanneer hij de dagvaarding mee krijgt, gebeurt dat binnen enkele weken. Wanneer het een hardnekkiger recidivist is, wordt hij direct voorgeleid aan de Officier van Justitie. Hij kan dan wat langer worden vastgehouden en krijgt SCHIEDAM - In Kluphuis Zuid is nog plaats voor deelne mers aan de cursus Zelfverdedi ging voor mannen en vrouwen vanaf 55 jaar. De cursus is op gezet in samenwerking met Wijkpost Zuid en begint maan dag 7 oktober van 15.00 tot 16.00 uur. Iedere les wordt gestart met eenvoudige oefeningen om de spieren op temperatuur te bren gen. Daarna volgt het aanleren van praktijkgerichte zelfverde digingscombinaties. Men leert hoe men zich uit bepaalde situ aties kan redden door de aan valler af te schrikken of uit te schakelen, zodat men de tijd heeft te vluchten. Er wordt ge bruik gemaakt van zowel han den, voeten, knieën en ellebo gen als van tas of paraplu. De deelnamekosten bedragen 45,- voor tien lessen. De cur sus gaat van start bij minimaal tien inschrijvingen. Hiervoor kan men terecht bij Kluphuis Zuid, Dwarsstraat 42, telefoon 4267297 (vragen naar Annelies de Groot). «I ssj*f*#o. SCHIEDAM - Wethouder Chris Zijdeveld heeft afgelopen dins dag twee bijzondere postzegels in ontvangst genomen uit han den van de directeur van het hoofdpostkantoor Schiedam, de heer Van den Reek. De postze gels zijn gewijd aan het hon derdjarig bestaan van de open bare bibliotheek in Nederland. De nieuwe postzegels van 70 en 80 cent zijn vanaf heden ver krijgbaar bij alle postkantoren. 1 direct een dagvaarding mee. De zwaarste gevallen worden eveneens direct voorgeleid, maar krijgen dan direct een in bewaringstelling aan de broek. Die zitten meteen vast. „In die laatste categorie vielen drie van de verdachten, die we de afgelopen maanden hebben aangehouden", aldus Visser. „Zes anderen werden alleen voorgeleid en de rest werd na een paar dagen huiswaarts ge stuurd". Goedkoper Of met deze aanpak de veel voorkomende criminaliteit zal verdwijnen, mag echter worden betwijfeld. „Zodra deze perso nen vrij komen, vervallen ze weer in hun oude doen. Het zijn vrijwel allemaal drugsver slaafden, die stelen om aan geld voor drugs te komen. Het heeft geen zin om deze personen te dwingen om af te kicken, want hun verslaving is vaak een psy chische zaak. Als ze een tegen valler te verwerken krijgen, be ginnen ze weer". Henk Visser ziet meer in het goedkoper maken van de verdo vende middelen en het gebruik ervan uit de criminele sfeer ha len. „De handel in verdovende middelen moet natuurlijk wel strafbaar blijven. Maar deze ge dachte is erg idealistisch. Want als Nederland zo'n besluit neemt en de andere landen blij ven drugsgebruik en/of -bezit wel strafbaar stellen, zit ons land binnen de kortste keren vol verslaafden". Lokauto Voorlopig houdt men het op het project veelvoorkomende criminaliteit. „Maar ondanks het succes hebben we niet de il- lu.sie dat we de veelvoorkomen de criminaliteit geheel kunnen oplossen. Ons doel is meer het terugdringen van de stijging er van, een stabilisatie te bewerk stelligen. We hebben begin dit jaar een zogenaamde lokauto ter beschikking gekregen, waar in een stil alarm afgaat als er wordt ingebroken. Deze auto moesten we echter delen met Vlaardingen en Maassluis. Bin nenkort krijgen we een tweede lokauto, die alleen voor Schie dam is bestemd. Met de eerste auto hebben we al twee keer ie mand op heterdaad kunnen be trappen, dus SCHIEDAM - Het Schie damse politiekorps heeft sinds 1 oktober een voor lichtster in dienst. Kfaske Heida gaat zich onder meer bezighouden met de pers voorlichting en de voorlich ting aan het publiek. Zij is bereikbaar onder nummer 4494499, SCHIEDAM - Pater Theo Kos ter is zondag 6 oktober weer even terug op z'n oude stek bij de parochie St. Jan de Doper. Tijdens de viering in de kerk aan de Mgr. Nolenslaan 99 gaat hij als spreker in op de vraag 'Wat betekent kerk anno 1991 met betrekking tot sacramenten als Doopsel, Eerste Communie en Vormsel voor jonge ouders en kinderen?'. Theo Koster is in het verleden vele jaren als pastor werkzaam geweest bij St. Jan de Doper, waar hij zich veelvuldig bezig hield met jongerenwerk. Hij is de oprichter van het Praatpaal werk in de parochie. De viering begint om 11.00 uur en muzikale medewerking wordt verleend door het jonge renkoor onder leiding van Dick Nels. SCHIEDAM - André Verwoerd, organist van de Grote Kerk is Schiedam, is uitgenodigd om volgende maand een drietal concerten te geven in Berlijn. Gastheer is de 'Landeskirchen- musikdirektor' van Berlin-Bran- denburg. Het is de tiende keer dat Ver woerd hiervoor een invitatie ontvangt. Hij speelt in de Kai ser Wilhelm Gedachtniskirche in voormalig West-Berlijn, in de Marienkirche (Bisschops kerk) van voormalig Oost-Ber- lijn en in de historische Slot kerk van Berlin-Buch. Het laat ste concert vindt plaats in het kader van de 'Bucher Kerkmu- ziekdagen'. Naast composities van Tunder, J.S. Bach, Kellner, Guilmant en Reger speelt Verwoerd ook wer ken van Nederlandse componis ten als Sweelinck, Hendrik An- driessen en Cor Kee. De zegels zijn ontworpen door Gerard Wernars, terwijl de fo to's op de zegels zijn gemaakt door Hein de Bouter. De zegel van 70 cent toont een openge slagen boek met een meisje dat een jongetje voorleest en is ge drukt in een oplage van 11.600.000 exemplaren. Op de andere zegel staat een rij biblio theekboeken. Deze zegel heeft een oplage van 16 miljoen exemplaren. SERVICELIJN 010-4184599 Geflankeerd door genealoog Roelof Vennik (links) en Eric Dijkhuizen (lid van de campagne- raad) doet wethouder Bart de Leede z'n uiterste best om zo eerlijk mogelijk de tien families te trekken. Tien families komen achter hun herkomst GWB wordt zelfstandiger Politie succesvol met aanpak veelvoorkomende criminaliteit Deze week twee halen één betalen Wij verkopen ook patat, snacks, hamburgers enz. Snackbar, shoarma, grillroom r, i i1 tai Hilleiaan Hooldweg 18 Capelle aan den IJssel. Tel 010-4518844 30-39, t o metrostation Rijnhaven Rotterdam-Zuid, Tel. 010-4652273 5 De heer Van den Reek, directeur hoofdpostkantoor Schie dam (rechts), overhandigt de nieuwe postzegels aan wethou der Zijdeveld. Rechercheur Henk Visser: „We hebben niet de illusie dat we de veelvoorkomende criminaliteit uit de wereld kunnen helpen. Wel moet de stijging ervan een halt worden toegeroe pen". Een auto winnen? Burg. Honnerlage Gretelaan 3, Schiedam. Tel. 4737211, stelt de stichting „Helpt uw medemens", die ten bate van ouderlogeerhuis Sophia kinderziekenhuis op 6 november een organiseert in sporthal Margriet, (nieuw of gebruikt) Deze avond wordt omlijst met een optreden van Lee Towers, die zelf aan dit doel meewerkt. Kaarten a 50,- (incl. bingoboekje) zijn verkrijgbaar bij: VVV-kantoor Schiedam of tel. 4734967. Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1