VANDAAG EXTRA CDA-fractievoorzitter bezoekt Velenje Daan Baart wil contacten met de partnerstad aanhalen Tarieven stijgen met drie procent Meerjarenbegroting 1992-1996 De Drie Koornbloemen draait 'voor de prins' Rwee b p Pearle Kortere procedure ALBERT DE BLOCK HEIJN TRENT Wie binnenkort naar Groeneveld gaat, komt misschien ogen te kort. GRATIS 1"® 9-95 NOG 4 WEKEN Stadsblad Protestactie van ambtenaren Gun uw ogen Groeneveld. mini-croissants overa ons OP OP op 0P (zie onze personeels advertentie) pag 12 WOENSDAG 9 OKTOBER 1991 43e JAARGANG, NUMMER 81 OPLAGE 40.676 BartdeLeede, politicus van het jaar Weekeinde vol humor Zuinig Stoken start deze week Kijk naar de meterstanden SCHIEDAM/VELENJE CDA-fractievoorzitter Daan Baart heeft eind vo rige maand op persoonlij ke titel een bezoek ge bracht aan de Joegoslavi sche partnerstad Velenje. Daar heeft hij een onder houd gehad met zijn colle ga Anton Lovrec (de plaat selijke fractievoorzitter van de Christen-Democra ten), wethouder Slavko Hozjan en burgemeester Semecnik. Baart was in Joegoslavië om na mens zijn werkgever deel te ne men aan een VN-conferentie over energiebesparing en effi ciënt energieverbruik, die werd gehouden in Bied, op honderd kilometer afstand van Velenje. Hij maakte van deze gelegen heid gebruik om de partnerstad te bezoeken. Uiteraard handelden de ge sprekken voornamelijk over de huidige situatie in Joegoslavië. Hoewel Slovenië, de deelrepu bliek waarin Velenje ligt, al eni ge maanden geen deel meer uit maakt van het strijdgewoel, leeft daar nog altijd de nadruk kelijke wens om zelfstandig te worden. Nadat Slovenië zich op 25 juni had uitgeroepen tot zelf standige republiek, verzond het gemeentebestuur van Velenje drie dagen later een telexbericht naar het bestuur van partner stad Schiedam. In dit bericht werd Schiedam verzocht bij de Nederlandse regering aan te dringen op erkenning van de re publiek Slovenië. Het Schiedamse gemeentebe stuur besprak dit verzoek in juli tijdens een raadsvergadering. Omdat dergelijke onderwerpen boven de gemeentelijke be voegdheden uitstijgen en de si tuatie in Joegoslavië op dat mo ment nog zeer onoverzichtelijk was, beperkte de raad zich tot een voorzichtig antwoord, waar in men zich solidair verklaarde met de partnerstad en-tevens humanitaire hulp aanbood. De Schiedamse CDA-fractie op perde enige tijd later in een brief aan de T weede Kamerfrac tie van het CDA de mogelijk heid van een „confederale staatsvorm, waarin zowel grote re autonomie van de deelrepu blieken als de onderlinge ver bondenheid tussen die deelsta ten gestalte kan krijgen". Na zijn bezoek aan Velenje is Daan Baart echter een andere mening toegedaan. „De onder linge culturele verschillen zijn te groot voor het realiseren van een confederale staatsvorm. Ook de roerige geschiedenis is bepaald geen bijdrage aan de in terne stabiliteit. De potentie en de wil om een economisch zelf standig bestaan te kunnen ont wikkelen, zijn echter wel aanwe zig. In Slovenië verwacht men met begeleiding van het westen op gebied van marketing en management binnen afzienbare tijd zeker op eigen benen te kunnen staan". „Mijn conclusie", aldus Daan Baart, „is dat tenminste voor Slovenië geldt dat de bevolking daar beter af zal zijn in een zelf standige republiek dan in een met diverse machtsmiddelen af gedwongen staatkundige een heid. Kortweg: beter buren dan broerders". Schiedam Daan Baart heeft inmiddels de Tweede Kamerfractie van het CDA deelgenoot gemaakt van zijn bevindingen in Velenje. Maar ook Schiedam kan vol gens Baart een rol spelen. „De contacten met Velenje moeten worden aangehaald. Niet alleen ambtelijk, maar ook vanuit de bevolking en het verenigingsle ven. Wellicht kan van hieruit een bijdrage worden geleverd aan een zelfstandig functioneren van Velenje. Het gemeentebe stuur zou daarnaast bijvoor beeld het stadsbestuur van Ve lenje kunnen adviseren bij het realiseren van een democrati sche bestuursvorm". Daan Baart overweegt deze kwestie ter sprake te brengen tijdens een vergadering van de raadscommissie voor Algemene en Economische Zaken. Hier over voert hij op korte termijn overleg binnen zijn eigen frac tie. Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM - Over een paar weken kan molenaar Frans Kroon zijn molen 'De Drie Koorn bloemen' aan de Vellevest weer laten draaien. Molenmaker Rob Batenburg is momenteel druk bezig met allerhande onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan de molen. Inmiddels is het herstel van het wiekenkruis en het bovenwiel gereed. Alle breuken en losge raakte onderdelen in het houtwerk zijn verholpen. De komende weken gaat Batenburg aan de slag met de vang en de korte schoor, waarna de eerste fase van het herstel van de molen is afgerond. Voorlopig zal 'De Drie Koornbloemen' helaas alleen voor de sier (in vakjargon 'voor de prins') kunnen draaien. Om ook daadwerkelijk te kunnen malen, gaat in het komende voorjaar de tweede fase van start. Deze omvat onder meer werkzaamheden aan een koppel molenstenen en de vloer van de maalzolder. Het bovenwiel is inmiddels gerepareerd. SCHIEDAM - De AbvaKabo regio Zuid Holland Zuid heeft Schiedam uitgekozen om de reeks van estafette-acties tegen de kabinetsplannen inzake de WAO en Ziektewet voorlopig af te sluiten. Schiedamse ambtena ren onderbreken donderdag 10 oktober het werk voor enkele symbolische acties. Om 13.00 uur haalt personeel van de Dienst Gemeentewerken aan de Breedstraat, nabij de brandweerkazerne, een zieke boom om. Deze boom symboli seert het zieke kabinet, dat ook moet vallen wanneer het de ge wraakte plannen wil handhaven. De 'zieke kabinetsboom' wordt vervolgens in een optocht van bedrijfswagens van onder meer Gemeentewerken en brandweer vervoerd naar het Stadskantoor. De boom wordt omstreeks 13.45 uur afgeleverd bij de ruïne. Hier houden ambtenaren een korte protestbijeenkomst. De 'zieke kabinetsboom' wordt aangebo den aan wethouder Aad Wieg man, die tevens een petitie in ontvangst zal nemen. Aanslui tend werpt Wiegman de boom in een takkenhakker, waarna de boom demonstratief wordt ver snipperd. SCHIEDAM - De inwo ners van Schiedam krijgen volgend jaar een gemeente lijke tariefsverhoging van drie procent voor hun kie zen. De gemeente heeft af gelopen dinsdag het con cept-Meerjarenbegroting 1992-1996 gepresenteerd. Daarin is te lezen dat Schiedam volgend jaar een tekort heeft van 1,2 mil joen gulden, oplopend tot 2 miljoen in 1996. Om de begroting dekkend te krij gen, zijn tariefsverhogin gen onvermijdelijk. „Heel onplezierig, maar helaas noodzakelijk door de opge legde bezuinigingen van het rijk", meent de pen ningmeester van Schie dam, wethouder Aad Wiegman. Maar hij voegt eraan toe: „De stijging van gemeentetarieven is de eerste sinds 1985. We hebben de tekorten tot nog toe altijd op andere manie ren weten op te lossen. Deze keer ontkomen we er echter niet aan". Volgens de wethouder gaat de ge middelde huurder in Schie dam volgend jaar ongeveer vijf gulden meer betalen. Overigens is het niet on denkbaar dat de tariefsstij ging in de volgende jaren doorzet. De meerjarenbegroting heeft even op zich laten wachten, maar dat komt volgens Wieg man omdat de gemeente eerst alle effecten van de Tussenba lans wilde weten. Die wijzen dus op een groeiend tekort tot tweemiljoen gulden. „Daartegenover staat ons ambi tieuze collegewerkprogramma, waarin onder meer financiële ruimte voor nieuw beleid is op genomen. En dat mocht niét De vakman in huis fh INTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen onder de bezuinigingen lijden". Volgens Wiegman hebben alle wethouders op collegiale wijze hun bijdrage aan de sluitende begroting geleverd. Gezamenlijk is men gekomen tot een aantal aanvullende maatregelen, zoals verlaging van de uitgaven en verhoging van de inkomsten onder meer door tariefsstijgin gen. Bovendien wordt voortaan jaarlijks een bedrag van zeven ton van het Grondbedrijf over geheveld naar de Algemene Dienst. Dit bedrag wordt ieder jaar door het Grondbedrijf uit de erfpachtopbrengsten opzij gezet om een reservepot in and te houden. In totaal om vatten de aanvullende maatre gelen een bedrag van 1,8 mil joen in 1992, oplopend tot 4,7 miljoen in 1996. Kostenverlagingen Alle wethouders hebben moeten inleveren. Tot de aanvullende maatregelen behoren onder meer verlagingen in de kosten SCHIEDAM - Op verzoek van de Commissie Algeme ne en Economische Zaken heeft het college besloten tot een andere, kortere pro cedure voor de behandeling van de Meerjarenbegroting. Raadsleden krijgen tot 16 oktober de gelegenheid schriftelijke vragen over de Meerjarenbegroting bij het college in te dienen. Deze vragen worden omstreeks 1 november - eveneens schrif telijk - beantwoord. Vervol gens zal iedere raadscom missie tussen 1 en 14 no vember een aparte vergade ring wijden aan de meerja renbegroting, waarin de in houdelijke en financiële de tails aan de orde komen. Donderdag 14 november wordt dan in twee sessies ('s middags vanaf 14.00 uur en 's avonds vanaf 20.00 uur) een raadsvergadering be legd voor de Algemene Be schouwingen, moties en amendementen en uiteinde lijke besluitvorming. De daadwerkelijke behandeling van de Meerjarenbegroting vindt dus op één dag plaats. Rotterdam Vlaardingen Schiedam Spijkenisse 11 kV De wethouders Adri Reijnhout, Aad Wiegman en Bart de Leede (van links naar rechts) laten nog eens zien hoe collegiaal de nieuwe Meerjarenbegroting tot stand is gekomen. wethouder Adri Reijnhout. „We sionalisering van het peuter van onderhoud van abri's, openbaar groen en andere voor zieningen. Opmerkelijk is ook dat de gemeente verwacht dat het aantal uitkeringsgrechtigden flink zal dalen, waardoor de ge meente een bedrag van acht ton (in 1996) denkt te kunnen be sparen. Ingrijpender maatregelen zijn het schrappen van plannen voor de aanleg van recreatie voorzieningen in Schiedam- Noord en de nieuwe huisvesting voor het Maatschappelijk Werk en de Sociaal Raadslieden. Daarnaast is een groot aantal plannen verschoven naar vol gende jaren of vervangen door goedkopere alternatieven. Maar er staan ook nieuwe plan nen in de meeijarenbegroting, hoewel enkele daarvan in de plaats van eerdere voornemens komen. Vooral de stadsvernieu wing staat erg onder druk door de bezuinigingen. „In de Meer jarenbegroting 1992-1996 is re kening gehouden met de vele miljoenen, die Schiedam min der krijgt toebedeeld van het rijk", zegt de verantwoordelijk zitten echter onder meer met het Beheerplan Nieuwland, dat kostbaar maar noodzakelijk is. We hebben nu een bedrag van 1 miljoen structureel voor het Be heerplan vrijgemaakt. Daar naast moet geld worden ont trokken uit het Stadsvernieu wingsfonds en de Dienst Ge meentelijk Woningbeheer. Dat moet met beleid gebeuren, want het mag natuurlijk niet ten kos te gaan van de overige stadsver nieuwingsgebieden in Schie dam". Andere extra's ten aanzien van de vorige begroting zijn de klus- senploegen in Oost en Zuid (ie der 20.000 gulden), kleine ver beteringen in de woonomgeving (een ton) en de restauratie van de molens (90.000 gulden). Kinderopvang Ook wethouder Bart de Leede (Welzijn, Sport, Volksgezond heid en Milieu) heeft extra geld weten los te peuteren voor een aantal voornemens. Zo is er voor kinderopvang in kinder dagverblijven, inclusief profes- van werk en verbetering van de huisvesting een bedrag van 585.000,- beschikbaar. De ge meente bespaart echter weer een ton door een eerder plan voor uitbreiding van het peuter- werk te schrappen. Voor het project Schiedam-Oost Gezond is 75.000,- beschik baar, voor het verbeteren van de toegang tot gemeentelijke ge bouwen structureel 50.000,- (voor vijf jaar) en voor uitvoe ring van het Integraal Milieube leidsplan in totaal 488.000,- (was twee ton). Het ECV krijgt 375.000,- voor een betere huisvesting. Voor het ouderen beleid blijft twee ton beschik baar. Dit bedrag wordt echter aangevuld met een provinciale bijdrage van ruim een miljoen. De fractievoorzitters hebben af gelopen maandag redelijk posi tief gereageerd op de concept- Meerjarenbegroting 1992-1996. Wel hebben zij bedenkingen te gen de tariefsverhogingen. Voorgesteld is om alsnog naar alternatieven te zoeken, wellicht door verschuivingen in het nieuw beleid. van Voor iedere brood-klant ComDUterSDGl 2 voorgebakken A.H. Als klant van Groeneveld opticiens kunt u binnenkort een fantastische vakantiereis winnen. Bovendien krijgt u bij aankoop van 75,- een Konica film plus camera cadeau (zolang de voorraad strekt). Dus kom binnenkort eens langs. Wie weet bent u dan één van de gelukkigen die ogen te kort komt. GROENEVELD Vlaardingen, Hoogstraat 146, v. Hogendorplaan 71 A. Schiedam, Hoogstraat 73 A. ^3^ Voorbruinen? Nabruinen? Bijbruinen? Beauty-center Alma Boerland Lange Nieuwstraat 123, Schiedam, tel. 4735559 niet ontvangen? Bel onze SERVICELIJN 010-4184599 van 9.00 tot 17.00 uur Schiedammer moet gemiddeld vijf gulden meer gaan betalen fcta&An, ééa Tegen inlevering v van deze bon. (geldig t/m 30 nov. 19' De gratis bril Is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) Dril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan f100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met het rode labeltje. OPTICIENS In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide Drillen 1 jaar garantie. Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaardente huizen, scholen en kantoren sromïp Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 vooaattN a aii m Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Pearle (rubriek opticiens). ■_H OM SSS# OPTICIENS Het Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1