Klarinet- concert Klassiek in 't Paard Expositie Stichting op zoek naar sponsors Vrijwilligersmarkt Met onder anderen Willem Nijholt Toneel en muziek bezetten de Schiedamse theaterpodia museum Activiteiten in Kluphuis Oost Bouw kan begin 1993 van start Wil je fotomodel worden... Sl Gebit stuk? Stemmen tegen gronduitgifte Geen excursie door heemtuin Marokkaans radioprogramma Wordt verwacht Cursussen ^•"iTiüimtr SSÖSffilÓ Kruidenvelden in Spaland ADVERTORIAL VERINGMEIER TANDTECHNIEK HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 4 DECEMBER 1991 PAGINA 9 SCHIEDAM - Maandagavond twee uur lang is wethouder Chris Zijdeveld door de raadsle den van zijn commissie onder vuur genomen over het ABC- warenhuis. Alleen Gerard Ver- hulsdonk zei ja tegen de toe komstige plannen op de Lange Kerkstraat. Alle andere partijen wilden eerst de tekeningen in ei gen gelederen bestuderen. Vooral het CDA veegde de vloer aan met het voorgestelde plan. Ook D66 en Groen Links waren verre van gecharmeerd. Jolie Hakkert (Groen Links): „De hele gang van zaken, de hele procedure, komt onze keel uit. Eindelijk wordt er iets aan ons gepresenteerd en wat kunnen we erover zeggen? Niets! Alle grond is in handen van ABC. Het enige middel dat we nog hebben is stemmen tegen de gronduitgifte". SCHIEDAM - De natuurwan delingen, die iedere eerste zon dag van de maand worden geor ganiseerd in de heemtuin van het Prinses Beatrixpark, komen zondag 1 december en 5 januari te vervallen. Op tweede Kerstdag kan men deelnemen aan een wandeling, waarbij de religieuze en mytho logische betekenis van bomen centraal staat. Overigens is de heemtuin op 1 december en 5 januari wel normaal geopend van 13.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM - Het Nederlands Klarinetkwartet geeft zondag 8 december een concert in de aula van het Stedelijk Museum. Het concert begint om 14.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 5,- (leden van de Vrienden van het Stedelijk Museum betalen 3,-). Het Nederlands Klarinetkwartet bestaat uit Jan Jansen, Marten Hemminga, Kees Vos en Henri Bok. Zij brengen werken van onder anderen Leonard Bern stein, Willy Mortier en Alec Templeton ten gehore. SCHIEDAM - Stadsomroep Schiedam start vrijdag 6 decem ber met Marokkaanse radiopro gramma's. De uitzendingen zijn iedere vrijdagavond van 20.00 tot 21.00 uur te beluisteren via de kabel op 94.1 MHz en via de ether op 106.7 MHz. De uitzendingen zijn gevuld met algemeen en lokaal nieuws, sport en muziek. De radectie van het programma is in Ma rokkaanse handen. Het Turkse programma wordt voortaan op vrijdagavond van 21.00 tot 22.00 uur uitgezonden. SCHIEDAM - Leo Simons (tuba) en Alexandra de Jongh Swemer (piano) verzorgen zon dag 8 december een klassiek concert in 't Paard, aan de Hoogstraat 162. Het concert be gint om 14.30 uur. Op het pro gramma staan werken van on der anderen Bizet, Lebedjev en The Beatles. SCHIEDAM - In de Schieland Galerie aan de Stadhouderslaan 98 is tot en met 3 januari een expositie te bezichtigen schilderijen en beelden Margreet Maas-Polanen. De tekeningen en schilderijen zijn uitgevoerd in gemengde technieken. De beelden zijn ge maakt van fijne chamotte klei en brons. De expositie is dagelijks pend van 9.00 tot 20.00 uur met van geo- Scene uit de komedie 'Private Lives' met op de voorgrond Willem Nijholt en Trudv Labii (foto Leo van Velzen). 7 SCHIEDAM - Met de beperk te middelen die ze tot haar be schikking heeft, heeft de Stich ting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) opnieuw een historisch pand in oude luister hersteld. Ging het eerst om het 'witte' pand naast Interbook In ternational, aan de Lange Ha ven (schuin tegenover de Appel- marktbrug), nu is het pand aan de Schie 98 gereed. En er vol gen er meer. Ook het afgebran de pand aan de Vismarkt is in p handen van de zeer aktieve stichting gekomen. Vrijdagmiddag werd in het bij zijn van sponsors een plaquêtte onthuld bij het gebouw Schie 98. Zonder de steun van de ge meente zou de stichting weinig voor elkaar kunnen boksen. Waarschijnlijk gaat de stichting een idee van een van haar spon sors uitvoeren, namelijk het op zetten van een kring van spon sors die een bedrag van 1000 gulden per jaar doneren. Een bijdrage als deze zou voor de stichting een mooie opsteker zijn. Zowel financieel als mo reel. Een teken dat restauratie in Schiedam leeft onder de Schiedammers. SCHIEDAM - Iedereen, die in teresse heeft in vrijwilligers werk, kan zaterdag 7 december terecht in de Blauwe Brug, aan het Bachplein 590. Tussen 10.30 en 14.30 uur wordt hier de eerste Schiedamse Vrijwilli gersmarkt gehouden, waarbij ruim veertig instellingen acte de présènce geven. De organisatie is in handen van het Steunpunt Vrijwilligerswerk Schiedam (SVS). De deelnemende instellingen zijn alle op zoek naar vrijwilli gers. De keuze is zeer geva rieerd en loopt uiteen van me dewerker bij Radio Schiedam tot gastheer of -vrouw in een buurthuis of verkoper van Uni- cef-kaarten. De Vrijwilligersmarkt wordt ge opend door de Jeugdrijnmond- band. Voorts wordt opgetreden door de Panklare Fanfare (het huisorkest van Frankeland), de zang- en muziekgroep van NI- VON en Drumband Juliana, terwijl Verpleeghuis DrieMaas- Stede een demonstratie geeft met aangepast spelmateriaal voor gehandicapten. SCHIEDAM - Muziek en toneel zijn het komende weekeinde de belangrijkste componenten uit het pro gramma van de Schiedam se theaters. Jazz van Cor- rie van Binsbergen, een koffieconcert van Harmo nie Wilton Fijenoord en toneelvoorstellingen van onder anderen Willem Nij holt en Utile Dulci. In Theatercafé De Tender van het Passage Theater treden don derdag 5 december jazzgitariste en -zangeres Corrie van Bins bergen en haar gezelschap op. Corrie van Binsbergen brengt het door haar zelf geschreven programma 'Bits and Pieces; ten gehore. De 'pieces' zijn ta melijk lange, serieuze stukken en 'bits' zijn korte tot zeer korte stukjes van drie tot vijf minu ten, uitgevoerd door wisselende kleine bezettingen. Haar begeleidingsgroep bestaat uit Felicity Provan (trompet en zang), Chris Abelen (trombone), Joost Buis (trombone), Henk Koekkoek (tuba en sopraan saxofoon), Abert Veenendaal (piano en accordeon), Eduard van Regteren Altena (cello), Hein Offermans (contrabas) en Michael Vatcher (slagwerk). Het optreden begint om 22.00 uur en de toegang is gratis. Komedie 'Private Lives' is de titel van een komedie, die zaterdag 7 de cember wordt opgevoerd in de Grote Zaal van het Passage Theater. Chazz, swingend jazzconcert, donderdag 12 december, Thea tercafé de Tender; Helmert Woudenberg, Een avondje thuis, vrijdag 13 decem ber, Passage Theater/Roo Roos enzaal; De Types, Morsige types in hart en nieren, vrijdag 13 en zater dag 14 december, Theater de Teer stoof; Poppentheater John de Winter, De babysit/Bep, zaterdag 14 de cember, Theater de Teerstoof; Jeans 3, The Jubilee Show, za terdag 14 december. Passage Theater/Grote Zaal; Terry Hepworth, N.O.F.-orgel- concert, zondag 15 december, Passage Theater/Grote Zaal. Kaarten zijn verkrijgbaar aan de kassa van het Passage Thea ter, van dinsdag tot en met za terdag tussen 10.00 en 16.00 uur. Telefonisch reserveren is mogelijk van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur, telefoon Passage Theater 4269563 en Theater de Teer stoof 4269455. Informatie bij de administratie van de Schiedamse Theaters, te lefoon 4262987 (tijdens kantoor uren). 'Private Lives' is één van de meest gespeelde komedies van Noel Coward. Het stuk speelt in 1930. Twee Engelse echtparen, beide op huwelijksreis, reserver en in hetzelfde hotel in Frank rijk een suite om de huwelijks nacht door te brengen. De ka mers grenzen aan elkaar en de bruidegom van het ene echtpaar is de vroegere echtgenoot van de bruid van het andere echt paar. Een ongewilde confronta tie blijft niet uit. De hoofdrollen worden vertolkt door Willem Nijholt, Trudy La- bij, Thijs Feenstra, Esther Roord en Arnica Elsendoorn. De voorstelling begint om 20.15 uur en de toegangsprijzen be dragen 25,-, 22,- en 19,-/ CJP en Pas65 hebben drie gul den korting. Utile Dulci De Schiedamse toneelvereni ging Utile Dulci viert zaterdag 7 december het tachtigjarig be staan met de jubileumvoorstel ling 'Beau Rivage' van George Batson. De thriller wordt ge speeld in Theater de Teerstoof. Het verhaal speelt zich af op een suikerplantage in het zuide lijk deel van Noord-Amerika. De voorstelling begint om 20.15 uur en de toegangsprijs bedraagt tien gulden. Koffieconcert Harmonie Wilton Fijenoord verzorgt zondag 8 december een koffieconcert in de Grote Zaai van het Passage Theater. Het optreden begint om 11.30 uur en de toegang is gratis. SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat heeft al enige tijd te kampen met hardnekkige vochtproble- men in de expositiekelder. In het verleden zijn al voorzienin gen getroffen in de gewelfde kel derruimte onder het trapbordes, maar inmiddels is de toestand zodanig verslechterd dat de ruimte niet meer bruikbaar is als expositieruimte. De oorzaak van het vochtpro- bleem in het uit 1789 stammen de monument is waarschijnlijk inwatering van regenwater via de trap en het bordes in het daaronder gelegen metselwerk. Voor het behoud van dit deel van het gebouw moet een vocht- scherm worden aangebracht. Hiervoor dient de natuurstenen bekleding van de trap en de bor- desvloer te worden gerestaureerd en deels vervangen. Met de werkzaamheden is een bedrag van f 220.000,- gemoeid. De res tauratiewerkzaamheden zullen gefaseerd worden uitgevoerd, zo- dal de publieksfunctie van het museum zo min mogelijk nade lige gevolgen ondervindt. Corrie van Binsbergen SCHIEDAM - Kluphuis Oost, aan de Galileïstraat 86, staat de komende weken bol van de acti viteiten. De naaicursus voor Hindoes- taande vrouwen biedt nog ruimte voor nieuwe cursisten. De lessen worden in het Hindi gegeven door een Hindoe- staanse vrouw. De deelneem sters leren kleding maken met behulp van bestaande patronen, maar ook hoe men zelf patro nen kan tekenen. In het Klup huis zijn naaimachines en pa tronen aanwezig. De lessen vinden plaats op woensdagochtend van 9.15 tot 11.15 uur en de deelnamekos ten bedragen 25,- voor een blok van zes lessen. Kinderop vang is aanwezig en kost een gulden per keer. Op de dinsdagavond wordt om de twee weken een bingo-avond georganiseerd. De eerstvolgende avonden zijn 3 en 17 december. De avonden beginnen om 20.00 uur en deelname kost 12,50. Bij voldoende aanmeldingen gaat binnenkort op de donder dagavond een cursus schilderen met olieverf van start. De les sen worden gegeven van 20.00 tot 22.00 uur. Deelname kost ƒ27,50 voor een blok van zes lessen. Het benodigde materiaal is via de cursus aan te schaffen. Op de maandagavond is al een cursus gestart. Belangstellenden kunnen een afspraak maken om eens een kijkje te nemen. Voor meer informatie over deze activiteiten kan men bellen, te lefoon 4735435. SCHIEDAM - De nog te bouwen woningen in Spa- land deelplan Midden-Delf land komen te liggen in straten, die zijn vernoemd naar kruiden. Het achter voegsel wordt 'veld'. Weg gedeelten, waaraan geen huizen staan, krijgen het achtervoegsel 'pad'. De adviescommissie stelt de volgende straatnamen voor: De Velden, Veldpad, Mie- riksveld, Basilicumveld, Bieslookveld, Saffraanveld, Anijsveld, Laurierpad, Ker- velveld, Marjoraanveld, Ka- milleveld en Lavendelveld. SCHIEDAM - Studiecentrum Rijnmond breidt de activiteiten uit. Na in september te zijn be gonnen met een cursus midden stand en de cursus basiskennis boekhouden, gaan in januari een nieuwe cursus basiskennis boekhouden en het Praktijkdi ploma Boekhouden van start. Alle cursussen van Studiecen trum Rijnmond worden gege ven in wijkcentrum De Erker, aan de Jan van Avennesstraat 32. Voor meer informatie over de cursussen kan men bellen, telefoon 4745151. SCHIEDAM - De Dienst Gemeentewerken heeft een positief oordeel uitge bracht over de planuitwer king van MAB voor het gebied Imelda/Passage. De projectontwikkelaar wil hier een groot winkel centrum bouwen, in combi natie met woningen en een parkeergarage. Het win kelcentrum wordt via een loopbrug verbonden aan de Passage. DGW heeft zich gebogen over het ontwikkelingsplan, dat MAB voor dit gebied heeft op gesteld. Volgens DGW voldoet het ontwikkelingsplan aan de stedebouwkundige voorwaarden en kan het als uitgangspunt die nen bij de ontwikkeling van het bouw- en renovatieplan. DGW stemt in met het MAB- voorstel om de bevoorradings- route vanaf de Kreupelstraat over de Baan te laten lopen. Enerzijds, omdat daarmee de mogelijkheid wordt opengehou den om het Broersveld in de toekomst autovrij te maken en anderzijds omdat zo het kleinst mogelijke kruisingsvlak met de huidige weekmarkt ontstaat. Passage Om de Passage volledig te kun nen behouden en te betrekken bij het winkelcomplex, moet het 'op een volwaardige wijze' wor den ingepast in het winkelcir cuit. De huidige stijle trap naar het Broersveld moet daarom .worden vervangen door een overdekte voetgangersbrug, waarna de bezoeker in het nieu we complex de keuze heeft om via een trap, een roltrap of een lift naar het Broersveldniveau te gaan. De achter de Hoogstraat aanwe zige oude bomen kunnen niet worden gehandhaafd, maar kunnen wellicht worden ver plaatst naar een plein of plant soen, dat als een uitbreiding van de tuin van de Lindenhof in het plan is opgenomen. Het MAB-plan omvat naast een kleine twaalfduizend vierkante meter verhuurbare winkelruim te, ook de bouw van circa vijftig woningen (zo'n twintig eenge zinswoningen en ongeveer der tig portiekwoningen). Boven dien wordt de mogelijkheid van een dertigtal woningen op het huidige complex van Bas van der Heijden aangegeven. Parkeergarage Het MAB-plan voorziet verder in circa 290 parkeerplaatsen, waarvan zo'n 250 in een par keergarage. Deze voorziening kan op twee lokaties worden ge situeerd: op het huidige Bas van der Heijden-complex of op de plaats van het te slopen Passage Theater. De laatste heeft de voorkeur. De in- en uitrit komt dan te liggen aan de Koemarkt, waar een korte tunnelontslui ting wordt voorgesteld. De kos ten hiervan bedragen ongeveer negen ton. Ondernemers aan de Koemarkt hebben enkele maan den geleden echter fel geprotes teerd tegen een tunnelingang aan de Koemarkt. Met name de eigenaar van café 't Vierkantje vreest dat hij dan een flink deel van zijn terras moet afstaan. DGW voelt ook veel voor het MAB-voorstel voor de 'branc- hering' van het Imelda/Passage- complex, ofwel een goede bran che-opbouw in wisselwerking met vernieuwingen en verande ringen elders in de binnenstad. Naast enige verbreding, zal ook een verdieping van het assorti ment (een ruimere keuze) moeten bijdragen aan een grote re wervingskracht van de bin nenstad. De grootste publieks trekker in het nieuwe winkel centrum wordt de HEMA. Citymanagement Belangrijk hierbij is de vorming van een zogenaamd 'citymana gement', waarin winkeliers, be heerders van winkelcomplexen en lokale overheid zich geza menlijk bezighouden met het functioneren van het Schiedam se kernwinkelapparaat. Aan dachtspunten zijn branchepa troon, informatie en dienstver lening aan het publiek, de kwa liteit van het openbaar gebied, sociale veiligheid, bevoorrading en parkeren. MAB en DGW steljen dat hiervoor, zeker in de beginjaren, een exteme deskun dige moet worden aangetrok ken. De instelling van een city management zou uiterlijk me dio volgend jaar al moeten plaatsvinden. Maar wellicht komt al voor die tijd een soort overlegplatform tot stand. DGW kan zich goed vinden in de architectonische kwaliteit van het MAB-voorstel, maar stelt wel dat bijzondere aan dacht moeten worden geschon ken aan een goede inpassing in de omgeving van de binnen stad, aansluiting op de bebou wing aan de Hoogstraat, de ge vel van de parkeeraccommoda tie aan Broersveld-zijde, de be- voorradingspunten en de aan sluiting van de woningbouw op de omliggende bebouwing. Werkgelegenheid DGW ziet met de komst van het Imelda/Passagecomplex ook grote voordelen voor de werk gelegenheid. In diverse sectoren kunnen wellicht in totaal hon derden arbeidsplaatsen worden gecreëerd. DGW stelt dan ook voor om na te gaan op welke wijze de lokale arbeidsmarkt het beste kan inspelen op deze en andere ontwikkelingen in de stad. Het ambitieuze schetsontwerp voor een winkelcentrum en parkeergarage in het Imelda/Passagegebied. De besluitvorming rond het project vindt uiterlijk in januari plaats, waarna de bouwplanont wikkeling wellicht in het derde kwartaal van 1992 kan worden afgerond. Begin 1993 kan dan met de bouw worden gestart. Omdat voorafgaand allerlei sloopwerkzaamheden moeten plaatsvinden en het terrein bouwrijp moet worden ge maakt, dringt DGW aan op een tijdige besluitvorming en kre dietverlening. Drankvergunning voor Korenbeurs SCHIEDAM - De gemeen te heeft voor de Korenbeurs aan de Lange Haven een drank- en horecavergunning afgegeven. De vergunning geldt voor onbepaalde tijd. Omwonenden van de Koren beurs hebben meermalen fel geprotesteerd tegen het ge meentelijke voornemen om de Korenbeurs 'incidenteel' te gebruiken voor recepties en andere recreatieve doel einden. Zij vrezen overlast van de bezoekers van de ac tiviteiten. Gemeentewerken is positief over Imelda/ Passageproject Mevrouw Penning-van Dam ziet de bui al hangen... Dat wordt: „Wat hebben we nu aan de fiets hangen. Jij in de krant". Of: „Wil je foto model worden. Geen gek begin". En aangezien ze er een van de ze ven is, tikt dat met aanhang wel aan als straks de krant in haar woonomgeving wordt opengeslagen. Of we haar dan maar voorbij moeten lopen met bloknoot en camera? Want deze spontane gesprekjes worden tenslotte vanaf het eerste begin tot op heden volkomen op basis van vrijwilligheid gevoerd. Nee hoor, dat hoeft ook weer niet en wat we willen weten. Hoe ze Bas van der Heijden vindt, eigenlijk. 'Gezellig' is haar eerste reaktie 'Ruim en mooi van opzet'. Nu treffen we mevrouw Penning in een van Bas van der Heijden's laatste nieuwe supermarkten in een plaats, waar het tot nu toe (eer lijk is eerlijk, we geven het zelf toe) een tikkie behelpen was. Dat is nu voorbij, maar ook toen dit visitekaartje van dit zich steeds renoveren de bedrijf er nog niet was, had ze er net zo goed twintig minuten fietsen voor over om bijna elke dag bij Bas de boodschappen te ha- len. Is ze die morgen vergezeld van jongste kind Gerda (twee jaar), er zijn er nog vier thuis en dan vormen eten, drinken en wat je verder in een supermarkt kunt kopen een flink deel van je uitgaven. „En dan is tien keer een uitgespaard dubbeltje toch mooi een opgespaarde gulden als je het bij elkaar optelt", vindt ze. Nog meer vragen? Haar menina over het personeel s.v.p. De een ligt je meer dan de ander, maar dat is overal het geval Hier vind ik het een goeie ploeg mensen", mogen we noteren waarna de kleine Gerda aan komt zeulen met een grote zak chips Een gezins verpakking, want thuis zijn er nog wel een paar, die er geen nee te gen zeggen... Dochterje Gerda neemt vast de gezinsverpakking chips mee voor de familie Penning Reparatie Klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 9