Nieuwe voorzitter Wiebe Pannekoek zet zijn schouders er onder Weer veel vraag naar Zonnebloem-vakanties buitenlandse exposanten 73-82 neerlaag tegen Dunckers Bengaalse moestuin helpt voedselprobleem oplossen Motor geschept Gewond na aanrijding NO VIB en NCO op Floriade Autokraken HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 PAGINA 17 WATERWEG NOORD - Nog maar dertien maan den is Wiebe Pannekoek voorzitter van sv hv Schiedam. Historisch is de lengte van die periode niet schokkend- zeker niet ge zien de regeerperiode van bijvoorbeeld een Jo van der Touw- maar de nieu we voorzitter heeft inmid dels wel de gehele vereni ging onder handen geno men en dat was hard no dig. Het waren dus dertien hele zware maanden. Van tropenmaanden wil Pan nekoek niet spreken, toch erkent hij dat het zwaar was. „Iedereen binnen de vereniging is nu weer heel positief en dan heb ik er veel lol in. We werken hard aan onze toekomst, die ik zelf heel positief zie. Voorheen overheerste juist doemdenken. Die tijd is geweest", stelt hij met ze kerheid vast. Toen Wiebe Pannekoek in ok tober 1990 aantrad als voorzit ter was Schiedam een zinkend schip zonder bemanning. „De nood was aan de man", gaat de 44-jarige voorzitter terug in de tijd. „In de eerste periode dat Jo van der Touw voorzitter was, was zeventig procent van de leden nadrukkelijk betrok ken bij de vereniging. De rest kwam alleen om de sporten en verder niets. In de tweede re geerperiode van Jo van der Touw waren die percentages precies omgedraaid. Weinig le den hadden nog een emotionele binding met de vereniging. Dan is er teveel werk, dat door te weinig mensen gedaan moet worden en gaat de vereniging steeds moeilijker draaien. Ik zelf ben altijd iemand geweest die vindt dat als je lid bent van een vereniging, je ook iets meer moet doen voor die club dan al leen maar tegen die bal schop pen of slaan", noemt Panne koek als motivatie om de voor zittershamer ter hand te nemen. Schiedam telt drie afdeling; honkbal, softbal en voetbal. Geen van die drie geledingen stonden er rooskleurig voor. Bo vendien ontbrak het kader en was het financieel niet al te best gesteld met de vereniging. Maar in de dertien maanden dat Pan nekoek aan de gang is, heeft de de dalende lijn weten om te bui gen en staat Schiedam weer op. Geschoond Door het ontbreken van de clubliefde liep het ledental in de voetbalafdeling van Schiedam dramatisch terug. In twee jaar tijd verlieten bijna negentig voetballers de geelzwarte vere niging. „Ik moet daarbij aante kenen dat we het ledenbestand ook geschoond hebben", aldus Pannekoek. Schiedam telt mo menteel nog vijf senioren elftal len, één jeufdelftal en één ze vental. „De terugloop is tot staan gebracht, maar het leden tal zal een blijvende zorg blij ven. De vergrijzing in de regio van waaruit wij onze leden moeten krijgen is heel groot. In die toekomst zal dat ook niet echt veranderen, jeugd blijft daarom een probleem. Toch ge ven we de jeugd niet op, we ho pen juist daar het aantrekkelijk maken voor senioren dat we daardoor ook weer meer kinde ren en jeugd krijgen. Dat aan trekkelijk maken willen we doen met een recreatieve voet- baltak voor senioren. Ik merk bijvoorbeeld ook bij het softbal dat veel mensen graag willen sporten, maar alleen als het hen uitkomt. Dat willen we met het voetbal ook gaan doen. Uiter aard nemen deze teams niet deel aan officiële competities. Ze spelen vriendschappelijke wedstrijden en toernooien. Iets anders is een trimclub, die pri ma loopt. Bijna alle partners van onze voetballers doen daar aan mee. Echt hartstikke gezel lig", licht Pannekoek de eerste tak van de vereniging door. Selectie Over de prestaties van het eer ste voetbalelftal van Schiedam is ook al niet naar huis te schrij ven. Na de degradatie uit de KNVB handhaafden de Harga- parkers zich vorig seizoen nipt. Dit seizoen gaat het onder lei ding van de nieuwe trainer John van der Toorn ook al niet best met een voorlaatste plaats als huidige positie op de rang lijst. „Maar",zegt Pannekoek, „als de organisatie en de rand voorwaarden goed zijn, komen de resultaten van zelf'. Deze uitspraak doet de voorzitter voor bijna elke tak van zijn ver eniging en wat betreft de organi satie moet hem gelijk gegeven worden. Aad Gudde en Kees van der Marei begeleiden het voetbal en de selectie. Maar niet, zoals vaak voorheen ge beurde, gaat alle aandacht uit naar de selectie en het eerste. Pannekoek vindt ook dat de juist de lagere elftallen niet ver geten moeten worden. Voor die elftallen is een groep van drie mensen aangezocht die voor de begeleiding en aandacht zorgt. Financieel Niet alleen de voetbalafdeling had zijn zorg, ook het financiële reilen en zeilen moest nodig on der de loep genomen worden. „We willen naar een ander sys teem toe, waarin elk lid een vast bedrag voor het lidmaat schap betaald. Voor elke activi teit wordt daarnaast een vast bedrag in rekening gebracht. We denken bovendien aan een soort van strippenkaart, voor onze leden die deelnemen aan de recreatieve aktiviteiten. Ook hierin vind ik weer dat je moet inspelen op de individuele be hoeften van mensen. Tennis en golf zijn ook sporten die per keer betaald en beoefend kun nen worden en daaraan hun po pulariteit danken. Om alles toch in goede banen te leiden komt er ook een duidelijk onder scheid tussen leden die kiezen voor topsport en recreatie sport". Het nieuwe contributies telsel moet bijdragen aan het weer financieel gezond maken van de club, want die was flink ziek. „We zijn ook daarmee op de goede weg. Een groot pro bleem waar Schiedam mee i Wiebe Pannekoek heeft in dertien maanden tijd sv hv Schiedam weer tot bloei gebracht. kampte was dat de uitgaven en inkomsten niet op elkaar afge stemd waren. De contributies kwamen bijvoorbeeld in een an dere periode binnen dan bepaal de uitgaven gedaan moesten worden. Ook werkten we met twee boekjaren, één volgens die van de voetbalbond en de ander van de baseball bond. Waar door een goed overzicht moei lijk was. Schiedam kon wel alles betalen, maar soms veel te laat. Daar is door gespreide contri butiebetalingen verbeterd. Fi nancieel zijn we redelijk ge zond, al hebben we de begrotin gen in verband met het teruglo pen van het ledental moeten aanpassen. Want vergeet niet dat door minder leden ook de kantineomzet aanzienlijk lager is. Aan de andere kant stonden daar al jaren kosten op, die daarop eigenlijk niet meer thuis hoorden, of de bedragen klop ten al lang niet meer". Morsdood Vertoonde de voetbalafdeling nog tekens van leven, de honk bal-afdeling was volgens Wiebe Pannekoek dood, morsdood. „Aan het einde van dit seizoen hadden we nog twee selectiespe lers en een teams van veertig plussers, dat jaarlijks kampioen wordt. In de jeugdafdeling speelden 16 jongens, en zij dreigden op te stappen omdat er geen toekomst meer was", somt Pannekoek de mankemen ten op van de op de intensive care liggende honkbal-afdeling. Als een ware wonderdokter wekte de voorzitter de afdeling weer tot leven, al noemt hij eerst nog even de reden van het ziekbed. „Honkbail is geen sport die je op niveau met een recrea tieve instelling kunt spelen. De sport is daar veel te moeilijk voor, je moet er heel veel voor trainen. Dat is de afgelopen ja ren niet gedaan, want om op ni veau te willen spelen moet je zeker tweemaal per week een wedstrijd spelen", aldus de man die het weten kan, want hij speelde met Schiedam I in de landelijke eerste klasse aan het begin van de jaren zeventig. Met het binnenhalen van zijn vriend en gewezen teamgenoot Ton Benningshof kreeg Panne koek weer leven in zijn honkba lafdeling. Benningshof heeft de leiding gekregen over de honk- Bijna 5000 langdurig zieken, li chamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen gaan in 1992 een week met de natio nale vereniging de Zonnebloem op vakantie. Een toename met ruim 200 deelnemers ten opzich te van 1991. Ondanks deze groei kan de vrijwilligersorgani satie de stijgende vraag naar aangepaste vakanties nauwe lijks bijbenen. Zo kwamen voor 1991 maar liefst 8000 aanmel dingen binnen. „En die belang stelling neemt elk jaar nog toe", zegt Zonnebloem-directeur Joh. G. Klaassen. „Door de vergrij zing wordt het aantal hulpbe hoevenden in ons land steeds groter. Een deel van hen kan niet zelfstandig op vakantie. De Zonnebloem biedt dan uit komst". Ruim 30 jaar organiseert de Zonnebloem compleet verzorg de vakanties voor zieken, ge handicapten en hulpbehoeven de ouderen. Voor een minimale eigen bijdrage (de overige kos ten zijn voor rekening van de Zonnebloem) kunnen zij een week héérlijk genieten. Volgens directeur Klaassen is de populariteit van de Zonne bloem-vakanties vooral te dan ken aan de vele mogelijkheden die er zijn. „De Zonnebloem heeft verschillende vakantie soorten. Voor elk wat wils. We spelen zoveel mogelijk iri op de persoonlijke wensen en behoef ten van zieken en gehandicap ten". Dementerenden Jongste loot aan de Zonne bloem-vakantieboom zijn de vakantieweken voor thuiswo nende (echt)paren, waarvan één der partners dementerende is. De Zonnebloem startte in 1991 met twee van dergelijke weken. Voor 1992 staan er drie op het programma. De Zonnebloem speelt hiermee in op het groei ende aantal dementerende men sen in de Nederlandse samenle ving. De heer Klaassen: „Verre weg de meesten van hen wonen gewoon thuis en zijn aangewe zen op de zorg van echtgenoot of kinderen. Een enorme belas ting. Daarom zijn deze vakan tieweken niet alleen bedoeld voor de dementerende zelf, maar ook voor de partner. De vraag naar deze vakantiesoort is overweldigend", vervolgt de heer Klaassen. „Echt een schot in de roos. Verdere uitbreiding zal dan ook niet lang op zich la ten wachten", aldus de direc teur. Gevarieerd Ook de andere vakantiesoorten zijn erg in trek. Zo organiseert de Zonnebloem groepsvakan- ties, gezinsvakanties en (echt) parenvakanties in bungalows (in Westerbork en Zandvoort). Al met al een gevarieerd aan bod. Directeur Klaassen: „Net als in de wereld van de gezon den zijn de wensen en behoef ten van zieken en gehandicap ten heel verschillend. De Zon nebloem speelt daar zoveel mo gelijk op in. Eventuele verschui vingen in die wensen en behoef ten worden door ons op de voet gevolgd". Varend hotel De Zonnebloem-vakanties wor den in verschillende Nederland se vakantiecentra gehouden. Maar natuurlijk is er ook nog het eigen hotelschip 'ms de Zonnebloem'. In 1992 maakt het totaal aangepaste schip 33 Rijnreizen naar Duitsland en 2 reizen over de Nederlandse wa teren, met in totaal 2200 zieken en gehandicapten. Zonnebloem directeur Klaassen bestempelt het schip als 'een varend eerste klas hotel met alle nodige aan passingen". Hoe populair het schip is blijkt wel uit het aantal aanmeldingen dat jaarlijks binnenkomt. „We kunnen het schip wel twee keer vol krijgen", zegt de heer Klaas sen. „Dat betekent dat we he laas mensen teleur moeten stel len. Onze vurige wens is daar om een tweede schip". Vrijwilligers Voor het vlekkeloos verlopen van de vakantieweken in 1992 is de Zonnebloem mede afhan kelijk van de inzet van ruim 5000 vrijwilligers. Daaronder een groot aantal gespecialiseer de mensen, zoals artsen, ver pleegkundigen, fysiotherapeuten en diëtisten. „Want", zegt de heer Klaassen, „de verpleegkun dige zorg en begeleiding moeten gewaarborgd zijn, maar die is bij deze enthousiaste vrijwilli gers in goede handen". Voornaamste doel van de va kantieweken is zieken en gehan dicapten er eens even 'uit' te la ten zijn, weg uit de dagelijkse sleur en beslommeringen die de ziekte of handicap met zich meebrengen. De ziekte of handi cap wordt even naar de achter grond verschoven. Een veel ge hoorde reactie van deelnemers na afloop is dan ook: „Ik kan er weer even tegen. Ik heb weer nieuwe energie gekregen. Daar kan geen enkel medicijn tegen op". BLEISWIJK - Op de NTV, de Nederlandse Tuinbouw Vak beurs, die van 4 tot en met 8 fe bruari wordt gehouden in Bleis- wijk, zullen weer meer buiten landse standhouders aanwezig zijn dan in voorgaande jaren. Er worden nu zo'n 70 exposanten verwacht uit de Verenigde Sta ten, Italië, Denemarken, Fin land, Duitsland, België, Frank rijk en Groot-Brittannië. Ook het aantal buitenlandse be zoekers neemt elk jaar toe. E>e organisatie verwacht dat dit jaar toaal 65.000 bezoekers naar de NTV zullen komen, waarvan zo'n 15% uit het buitenland. Zij voor het komende seizoen, zoals bijvoorbeeld een nederlaagserie tegen clubs uit de regio". Softbal Evenals het honkbal was ook de softbal volgens Wiebe Panne koek dood. Het verschil met het honkbal is echter dat de softbal- sters op het allerhoogste niveau van ons land speelt. Ook daar waren van de brede en sterke selectie nog twee speelsters over; Maijolijn Berkhout en Si- mone 't Hart. Waarschijnlijk begint Nicole Posno na een zwangerschap komend seizoen ook weer. Het enige lichtpuntje was de terugkeer van Aad Sie- bel als manager. Volgens Pan nekoek waren er twee redenen voor de leegloop van zijn soft- balselectie: „De meeste speel sters van dit team speelden al heel lang op een hoog niveau. Deze sport is tegenwoordig zo zwaar dat het spelen op dit ni veau eigenlijk maar een paar jaar echt vol te houden is. Daar komt nog bij als er dah één stopt de rest volgt, want het is en blijft toch een groep. De speelsters die niet uit onze eigen club kwamen, misten weer die clubbinding en stapten even eens op. Zeker als dat speelsters zijn van het Nederlands team, daar wordt aan getrokken. Zij willen slechts hoog spelen in een sterk team. Natuurlijk heeft het lange en zware seizoen ook een rol gespeeld". „Toen dit allemaal bekend was hebben we ons afgevraagd of het mogelijk was om zes nieuwe speelsters te vinden om zo weer een team te krijgen dat de hoofdklasse waardig is. Dat is ons gelukt, anders hadden we ons teruggetrokken uit de hoofdklasse. In dat geval waren we met de jeugd verder gegaan in de eerste klasse. Dat is ten slotte ook heel leuk. Toch zijn we er in geslaagd een naar onze mening team te formeren dat mee moet kunnen komen in de hoofdklasse. Bovendien staat vast dat we weer een Ameri kaanse werpster krijgen. Niet Andrea Nelson, die coach is ge worden op een Universiteit, maar zij stuurt een speelster van haar kaliber". Bovendien krijgt Schiedam komend seizoen de beschikking over een eigen lich tinstallatie, zodat avondwed strijden gespeeld kunnen wor den. Omnivereniging Een plan dat nog in ontwikke ling is om van de vereniging een echte omnivereniging te maken. Met drie afzonderlijke afdelingen; softbal, honkbal en voetbal. „Er zijn leden die zich totaal niet interesseren voor een andere tak van sport. Daardoor is het soms moelijk om mensen in het kader te krijgen. Ook komt die noodzaak dichterbij door de topsportliga van het softbal, dat in 1993 moet in gaan. De softbal topsportafde ling moet dan al los komen te staan van de vereniging". „Als ik nu de vereniging overzie na dertien maanden, durf ik te concluderen dat de juiste men sen inmiddels op de juiste plaats actief zijn. Iedereen heeft duidelijke taken, die te overzien zijn. SCHIEDAM - Een 23-jarige motorrijder uit Schiedam is af gelopen zaterdag gewond ge raakt bij een aanrijding op de kruising Rembrandtlaan/Mes- daglaan. De motorrijder kreeg geen voorrang van een 21-jarige automobilist uit Schiedam, waarna hij werd geschept. Het slachtoffer is met een hersen schudding ter observatie in het Schielandziekenhuis opgeno men. SCHIEDAM - Twee automobi listen zijn dinsdagochtend voor observatie naar het Schieland ziekenhuis vervoerd, nadat zij op de 's-Gravelandseweg met elkaar in botsing waren geko men. Eén bestuurder, een 27-ja- rige Schiedammer, raakte hier bij met zijn voet bekneld en moest door de brandweer wor den bevrijd. Beide auto's wer den weggetakeld. bal-afdeling, nadat hij twee sei zoenen niet in actie kwam als coach. De Rotterdamse honk baller haalde een grote groep sterke spelers naar het Harga- park. „Ton is een echte kei in honkbal. Hij heeft vijf gewezen hoofdklasse spelers naar Schie dam gehaald, waaronder de broers Hans en André van der Reep, Henk Kruik en Haime Wiersma, de catcher die vorig seizoen nog bij ADO speelde". Door het aantrekken van een sterk eerste team heeft Panne koek de jeugd er van weten te weerhouden om Schiedam te verlaten. „Ze hebben ook be loofd om er vol tegenaan te gaan. Zij krijgen komend sei zoen wekelijks de kans om met het eerste te spelen. Bovendien gaan zij het tweede team vor men en spelen ze in een spe ciaal jeugdteam. Dat is goed voor z'n team, die jongens moeten gewoon heel veel spe len". Overigens is Kees van Toer de nieuwe voorzitter geworden van de zomersportafdeling. Volgens Pannekoek ook al een man die de schouders er onder wil zet ten. „Hij heeft nu al alles klaar kunnen een beurs bezoeken met zo'n 500 stands, die samen een oppervlakte beslaan van 50.000 m2. Er zijn weer vele novitei ten. Veel aandacht zal worden geschonken aan de milieuvrien delijke verpakking voor pro- dukten. Daarnaast zijn er weer veel nieuwe bloemen-, planten en groentesoorten te zien. De NTV wordt dinsdag 4 febru ari geopend door Herman de Boon, lid van de hoofddirektie van de Cebeco Handelsraad. De beurs is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 09.00 tot 19.00 uur. Op zaterdag slui ten de deuren om 16.00 uur. De toegangsprijs bedraagt 10,- SCHIEDAM - De start leek dramatisch, maar achter de kille cijfers, vier gespeeld nul punten, gin gen toch drie wedstrijden schuil waarin de heren van basketbalvereniging Thomson progressie toon den. Twee van de drie duels werd met maar één punt verschil verloren, in de derde wedstrijd was het verschil maar vier punten. „Ondanks de nul punten hadden we toen dus maar een doelsaldo van min zes. Bijna minimaal", berekent trainer Frans Wentholt. Voor hem was de goede start, weliswaar alleen op het veld zichtbaar, een goed teken. Wentholt wil zich dit jaar met de Schie- damse basketballers name lijk goed handhaven in de eerste klasse van het rayon West. Na de op papier slechte start won Thom son vier wedstrijden. Die vier ploegen staan inmid dels ook onder de Schie dammers. Duncker uit Hilversum behoorde niet bij de viertal en dat won daarom zondagmiddag prompt van Thomson, 73- 82. De nederlaag had Thomson volgens Wentholt aan zichzelf te wijten. Vooral in de eerste twintig minuten kon de Rotter dammer zich niet vinden in de speelwijze van zijn ploeg: „We missen, en dat is eigenlijk al heel het seizoen zo, de wil om te winnen. Vooral in de verde diging heerst dat, waardoor de tegenstander, in dit geval Dunc kers, veel meer scoorden dan wij". Het verschil liep zelfs op naar 14 punten. „Ook aanval lend schortte er nog wel het één en ander aan", vervolgt Wen tholt. „Onze passes waren niet scherp genoeg en onze aanvaller waren niet fel genoeg op de bal. Daardoor hadden we te weinig balbezit en als je geen balbezit hebt, scoor je niet", aldus Wen- tholt's logica. Thomson ging tegen het Hilversumse Dunckers met 73-82 onderuit. Discussiëren In de tweede helft voldeed ^Thomson beter aan het gewen ste spel van Wentholt. De ach terstand, bij rust 32-44, werd zelfs weggewerkt, 52-52 met nog tien minuten te spelen. Thom son kon echter niet doordruk ken. „We zaten goed in de wed strijd. Verdedigend was er meer overtuiging, waardoor Dunckers minder makkelijk scoorde. Toch misten we telkens het ge luk om er voorbij te gaan. We kregen op verkeerde momenten een opzettelijke, maar onnodige persoonlijke fouten tegen, waar je nog uren over kunt discussië ren. Dan brak het weer bij ons en liep de achterstand weer op naar zes punten". Toch moest Wentholt eerlijk bekennen dat het verdedigingssysteem van Dunckers het Thomson knap lastig maakte. „Ze ontregelden ons spel heel goed, waardoor wij vaak over gingen tot chao tisch basketbal. Er waren weinig uitgespeelde aanvallen". Jeugd Aan het einde van de wedstrijd probeerde Thomson met een ri sicovol offensief alsnog punten aan het treffen met de Hilver sumse ploeg over te houden. Dat pakte ook verkeerd uit, waardoor de marge na afloop toch nog negen punten was. Frans Wentholt hoopt zich met zijn ploeg te handhaven in de eerste klasse. Hij wil dan vol gend seizoen de jeugd van het huidige tweede team langzaam maar zeker de plaats van de routiniers in de hoofdmacht la ten overnemen. ZOETERMEER - Floriade 1992 is door de NCO (Nationa le Commissie voorlichting en bewustwording Ontwikkelings samenwerking) en de NOVIB (Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwikkelingssa menwerking) aangegrepen om de aandacht te vestigen op het voedselprobleem. Beide organi saties leveren met een Bengaal se moestuin een bijdrage aan 'de Wereld'. Dit is een van de zeven themagebieden van de Floriade, die volgend jaar in Zoetermeer wordt gehouden. Floriadebezoekers krijgen een kijkje in de keuken van het Bengaalse dagelijkse leven. Een audio-visuele presentatie neemt de kijker mee naar een dorp in Bangladesh waar vrouwen de groenteteelt voor hun rekening nemen. Informatie wordt ver strekt door een Nederlands sprekende Bengaalse gastvrouw. Levensbelang Zo'n moestuin heeft vooral in Derde Wereldlanden een specia le functie, omdat de opbrengst hiervan een belangrijke bijdrage levert aan de voedselvoorzie ning. Met name voor vrouwen is een moestuin een bron van leven en inkomen. Zij houden zich bezig met de teelt en de verwerking van de gewassen en zijn zo in staat om dagelijks ge varieerde, complete voeding te bereiden. Hierdoor worden ziekten, ondervoeding en een tekort aan energie voorkomen. Bovendien valt er een inkomen te verwerven door de tuinpro- dukten te verhandelen. Bangladesh is met 112 miljoen inwoners het dichtstbevolkte land ter wereld. De moestuinen zijn er van levensbelang. Ner gens wordt beter duidelijk hoe mensen op een aantal vierkante meters overleven. De ontwikke ling van het platteland is er dan ook van groot belang. De Bengalen werken samen aan de ontwikkeling van het platte land en hebben onder andere BRAC (Bangladesh Rural Ad vancement Committee) opge zet. Dit is een van de grootste particuliere organisaties in dit land. De 4.000 stafleden van BRAC informeren de bewoners van zo'n 3.000 dorpen bijvoor beeld welke gewassen een com plete voeding opleveren en waar het beste zaai- en poot- goed te koop is. Ook geeft BRAC technische adviezen en helpt zij bij het verkopen van de produkten. De NCO en de NOVIB geven deze projecten een steuntje in de rug. Wat in Bangladesh mo gelijk is, moet ook elders in de Derde Wereld mogelijk zijn. VLAARDINGEN - Het afgelo pen weekeinde werden drie au to's gekraakt. De auto's stonden geparkeerd in de Winkelhoeve, de Merwedehof en de Amalia van Solmlaan. Geluidsappara tuur vormde het doelwit van de kraakacties. Schiedam bloeit weer op na zware tijd Thomson voldoet nog niet Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 17