Vijftig werken verkocht VANDAAG Wijzigingen Paspoortwet Wethouder schetst somber toekomstbeeld voor instituut A.D.B. gesloten Diefstal van auto's Stadsblad Ouderenwerk bereikbaar Win een energie besparingspakket met Zuinig Stoken Hfer* WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 43e JAARGANG, NUMMER 101 OPLAGE 40.676 De Kunstbeurs in de Korenbeurs verliep naar wens. SCHIEDAM - De Kunst beurs, afgelopen weekend in de Korenbeurs georgani seerd door de stichting Kunstwerkt, is een succes geworden. Ruim 50 kunst werken veranderden van eigenaar en maar liefst 1200 mensen kwamen een kijkje nemen. Een zucht van verlichting ontsnapte de organisatoren want een resultaat als dit hadden ze alleen maar kunnen dro men. Vooraf werd al een optie geno men op een veel somberder sce nario. In de tijdens de happe ning verspreide folder van Kunstwerkt zegt Harry de Vries, lid van het organisatie comité: „Volgend jaar is er be slist weer een beurs. We laten ons niet uit het veld slaan door laag bezoekersaantal of te wei nig verkopen. Dat noem ik aan loopproblemen". Die aanloopproblemen vielen dus mee. Vrijdag ging de beurs open. Politici kwamen een kijk je nemen, het bedrijfsleven gaf acte de presence. Veel mensen kwamen van buiten de stad. De stichting had er alles aan ge daan om de kunstbeurs niet en kel aan Schiedam op te hangen. Dat zou de verkoopresultaten beslist niet ten goede zijn geko men. Behalve deelnemers van de Stichting Kunstwerkt, was er ook plaats voor gastexposanten uit binnen- en buitenland. De zaal was zo ingericht dat elke kunstenaar zo'n beetje zijn ei gen 'stand' had. „We hebben veel te danken aan Studio 52", zegt Harry de Vries. „Ze lever den de schotten voor een vrien denprijsje en adviseerden ons met de inrichting". Eigen ruimte De Korenbeurs beviel uitste kend als expositieruimte. De Stichting is zelf nog steeds op zoek naar permanent tentoon- stellings- en sociëteitsruimte. Voorlopig zal de kunstenaarso- ranisatie echter geduld in deze zaak moeten hebben. Pas als SCHIEDAM - Het Stede lijk Bureau van de Stichting Gecoördineerd Ouderen werk is van maandag 23 de cember tot en met vrijdag 3 januari bereikbaar van 10.00 tot 14.00 uur. Het Stedelijk Bureau is geves tigd aan de Tuinlaan 94. De rooskleurige toekomst van een molenmaker Sport Uit NATIONALE LOTERIJ SCHIEDAM - Met ingang van het nieuwe jaar treedt de nieuwe Paspoortwet in werking, waarbij nogal wat zaken veranderen. Zo is het vanaf 1 april niet meer mogelijk om met een verlopen paspoort naar het buitenland te reizen. Per 1 januari kunnen kinderen tot 16 jaar (voorheen 12 jaar) worden bijgeschreven in het reisdocument van de ouders. Bovendien kunnen dan de kin deren in het paspoort van beide ouders worden bijgeschreven, mits zij allebei ook de ouderlij ke macht hebben. Het voordeel van deze wijziging is dat kinde ren voortaan met elke ouder af- zonderlijk kunnen meereizen. Om zelfstandig naar het buiten land te gaan, heeft het kind ech ter een eigen residocument no dig. Voor kinderen tot 16 jaar is een toeristenkaart verkrijgbaar te gen het jeugdtarief van 12,50. Met zo'n toeristenkaart, die twee jaar geldig is, kan in de meeste Europese landen worden gereisd. Een heel ingrijpende verande ring in de nieuwe Paspoortwet is dat vanaf 1 april niet meer mag worden gereisd met een verlopen paspoort. Ook mag het oude paspoort niet meer wor den teruggegeven, tenzij het een nog geldig visum bevat. Vanaf 1 april moet iedereen, die naar het buitenland gaat, dus een gel dig paspoort of toeristenkaart hebben. Seizoentarieven Los van de nieuwe Paspoort wet, gaat de gemeente Schiedam vanaf 1 januari een 'zomer- en wintertarief voor paspoorten invoeren. Voor een paspoort, dat wordt aangevraagd tussen 1 september en eind februari, moet 65,- worden betaald, ter wijl een paspoort, aangevraagd tussen 1 maart en 31 augustus 75,- kost. Andere tarieven per 1 januari: een toeristenkaart voor personen van 16 jaar en ouder kost 25,75, een zaken- paspoort kost 100,- en voor het bijschrijven van een kind in het reisdocument van de ouders moet 5,50 worden betaald. Voor meer informatie over de nieuwe Paspoortwet kan men zich wenden tot de afdeling Burgerzaken van de gemeente, aan de 's-Gravelandseweg 567, telefoon 4732111. Burgerzaken is geopend op werkdagen van 8.30 tot 15.30 uur. Van 23 tot en met 27 december is de afde ling echter gesloten, terwijl Bur gerzaken dinsdag 3l december om 13.00 uur sluit. SCHIEDAM- Niet op de achterbank zitten en aan wijzingen geven. Maar zelf achter het stuur kruipen en initiatieven nemen. Deze koers wil het IOBS, het Instituut Ondersteu ning Bewoners in Stads- vernieuwingswijken, gaan varen. De actievere rol, die het IOBS voor zichzelf opeist, is volgens het instituut een logisch gevolg van de afgelopen vijf jaar waar in alle tijd en energie ging zitten in het opbouwen van een goede werkrelatie met de wijken en met de gemeente. Nu deze taak stelling voor elkaar is, voelen de opbouwwerkers, bewonersdes kundigen en de bestuurders zich in een keurslijf zitten. De tijd om met de bewoners verenigingen een nieuwe lijn uit te zetten, waarbij behalve stads vernieuwing ook sociale ver nieuwing en wijk-en buurtbe heer een belangrijke plaats zul len innemen, is aangebroken. Nieuw elan De vijf jaar ondersteuning van de bewoners in de stadsvernieu- wingswijken werd maandag on der het genot van een flinke borrel in cafe 't Spul gevierd. Ook de "nieuwe plannen vol nieuw elan", verpakt in twee jaarverslagen over 1990 en 1991, zagen het levenslicht en werden overhandigd aan Adri Reijnhout. De wethouder had zich van te voren nog achter de oren ge krabbeld en zich de vraag ge steld of er eigenlijk wel iets te vieren was. Naar zijn mening is de toekomst zo somber nu Den Haag de subsidiekraan voor de stadsvernieuwing op de drup pelstand heeft gedraaid, dat een feest allesbehalve gerechtvaar digd is. De waardering voor het IOBS deed de wethouder alsnog be sluiten te komen. Somber toekomstbeeld Terwijl de drank rijkelijk vloei de, schetste Reijnhout een som ber toekomstbeeld voor het in stituut. Hij kon niet anders, aangezien de middelen voor de stadsvernieuwing als sneeuw Met de stadsvernieuwing is het slecht gesteld. De subsi diekraan wordt in Den Haag dichtgedraaid. Dat kan voor het IOBS vervelende gevolgen hebben als haar takenpakket niet wordt uitgebreid. voor de zon verdwijnen en de IOBS nu eenmaal onlosmake lijk hiermee verbonden is. De vraag of het IOBS, naast de stadsvernieuwing, óók zonder meer het wijk-en buurtbeheer in haar takenpakket moet opne men, is een vraag waarop de wethouder zelf geen concreet antwoord kan geven. Er zijn volgens Reijnhout redenen om hierop afwijzend te reageren. De stadsvernieuwing is een in gewikkeld en technisch proces dat diep ingrijpt op de leef-en woonomstandigheden van de bewoners. Om het inspraakpro ces zoveel mogelijk op basis van gelijkwaardigheid te laten plaatsvinden, worden de bewo ners ondersteund door onafhan kelijk deskundigen. Bij het wijk-en buurtbeheer zijn de bewoners juist de deskundi gen. Zij weten als geen ander hoe hun buurt dient te worden beheerd en ingericht. Of: hoe dit juist niet dient te gebeuren. De behoefte aan deskundigheid is volgens Reijnhout hier niet zo groot. Financiering Ook de financiering van de IOBS-gedachte geeft problemen. Het IOBS wordt voor een groot gedeelte betaald door het rijk. Terwijl het wijk-en buurtbeheer voor de volle honderd procent drukt op de begroting van de gemeente. Volgens Bert van Kan, voorzit ter van de commissie IOBS, moet de stadsvernieuwingsbe hoefte in een breder perspectief geplaatst worden. "Het gaat niet meer alleen om de reguliere stadsvernieuwingsactiviteiten, maar ook om de vraag hoe het IOBS de feitelijke lokale be hoeften en mogelijkheden opti maal kan koppelen. BURO BEWONERS ONDERSTEUNING Voorzitter Bert van Kan van het IOBS. het stadserf er is, zal er hier en daar wel wat vrijkomen. Belangrijk is de relatie met de gemeente. Deze haat-liefde-ver houding heeft tot nu toe wel wat geld in het laadje gebracht, maar erg te spreken over met name de houding van wethou der Zijdeveld is men niet. „De gemeente beschouwt ons niet als volwassen. We moeten terecht onze professionaliteit bewijzen, maar duidelijke crite ria hoe we dit moeten doen, ontbreken", doet voorzitter Ria Koster in de Kunstwerktfolder uit de doeken. Uitbreiden De Stichting Kunstwerkt wil het volgend jaar iets anders gaan aanpakken. Zo zal het bestuur worden uitgebreid. „Want de club is te klein gebleken om de hoeveelheid werk aan te kun nen", zegt Koster. Ook wil men naast de beeldend kunstenaars, ook dichters, politiek tekenaars en architecten gaan aanwerven. De overzichtsexpositie en de Kunstbeurs zullen voorlopig de vaste peilers blijven onder de stichting Kunstwerkt. WATERWEG NOORD - Het nieuwe ziekenhuis, dat zal wor den gebouwd na de fusie tussen het Schiedamse Schielandzie- kenhuis en het Vlaardingse Holy ziekenhuis, verrijst op het terrein naast en achter het poli tiebureau aan het Bijdorpplein in Schiedam. Dit hebben de be sturen van beide ziekenhuizen besloten na een advies hierover van het bureau Zandvoort Orde ning Advies. Dit bureau heeft zestien lokaties onderzocht, die door de gemeenten Schiedam en Vlaardingen waren voorgedra gen. De plek in Schiedam kwam daarbij als beste uit de bus. Het voldoet aan alle voorwaarden, die de ziekenhuisbesturen voor af hadden gesteld: Voldoende oppervlakte, de mogelijkheid om op korte termijn een nieuw bouw van grote omvang te rea liseren en vooral een goede be reikbaarheid. De voorgestelde lokatie ligt langs de Nieuwe Damlaan en in de directe nabijheid van Rijks weg A20 en NS-station Schie- dam-Nieuwland, terwijl hier ook tramlijn 1 en de buslijnen 52, 53 en enkele nachtdiensten van de R.E.T. stoppen. Van alle kanten is deze plek dus uitste kend te bereiken. Dat moet ook wel, want het nieuwe ziekenhuis is niet alleen bestemd voor de inwoners van Schiedam en Vlaardingen, maar ook voor die van Maassluis, Hoek van Hol land en Rotterdam-West. Op korte termijn gaan de zie kenhuisdirecties overleg voeren met de gemeente Schiedam over de verder te nemen stap pen. Bovendien zullen beide ziekenhuisbesturen één dezer dagen 'het voornemen tot be sluit inzake fusie' ondertekenen. Het personeel van de twee zie kenhuizen is afgelopen vrijdag ingelicht over de lokatiekeuze. SCHIEDAM - Het Anti- Diskriminatie Buro, aan het Broersveld 142, is in ver band met de feestdagen ge sloten van 23 december tot en met 5 januari. Voor drin gende zaken kan men bellen met de 24-uurs bereikbaar heidsdienst van de Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam, telefoon 4731161. Vanaf maandag 6 januari is het Anti-Diskri- minatie Buro weer geopend van 14.00 tot 16.00 uur (donderdag van 19.00 tot 21.00 uur). *«4. m 4 *fS5SÊ De vakman in huis INTERIEURVERZORGING Deze plek achter het politiebureau wordt gezien als beste lokatie voor een nieuw ziekenhuis. SCHIEDAM - De eigenaar van een groene Nissan keek afgelo pen zondag zijn ogen uit, toen hij zijn auto aantrof aan de Maasboulevard. De auto was namelijk zaterdag in de namid dag gestolen aan de Vlaardin- gerdijk, ter hoogte van de Rem- brandtlaan. Minder gelukkig is de eigenaar van een blauwe Mercedes-be- stelbus met wit dak. Deze auto werd ontvreemd vanaf het Sibe- liusplein en is nog steeds spoor loos. Het kenteken luidt 90-PB- 87. niet ontvangen? Bel onze SERVICELIJN 010-4184599 van 9.00 tot 17.00 uur Ook de Kerstman komt op de Schiedamse markten a.s. vrijdag 20 december a.s. dinsdag 24 december U weet wel AANBIEDINGEN I Kunstbeurs voor herhaling vatbaar IOBS wil af van keurslijf Nieuw ziekenhuis achter Schiedams politiebureau m— ««Kul»: Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en dentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12. tel. 010-4703033 Een zaak van vertrouwen Het Nieuwe Dus wilt u een gratis verrassing van de Kerstman kom dan naar de markt centrum en markt Bachplein De Schiedamse markten met hun vele f

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 1