Molenmaker Rob Batenburg: Tips voor als winter toeslaat Inbraak Kerststallen uitgestald Hek rond speeltuin ORANJE Gebit stuk? Dronken brokkenmaker Bewegen in De Erker Steen door ruit van bus Winkeldieven aangehouden Brandweer redt vissen V Dagopleiding beroepskeuze SCHIEDAM: Vari Schiedam B.V., De Nijverheidsstraat 15 (Spaanse Polder), 010-4624922. Burgerlijke Stand Aanhanger weg VERINGMEIER TANDTECHNIEK De Suzuki Vitara Commercial JLX. SUZUKI SCHIEDAM - Rond het speel- tuintje aan de Oosterstraat- /hoek Van Leeuwenhoekstraat wordt een hek geplaatst. Dit heeft het college van B&W on langs besloten naar aanleiding van een verzoek hiertoe van de bewoners. Bovendien wordt bij de ingang een bord met het op schrift 'verboden voor honden' geplaatst. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL RELATIE GESCHENKEN! HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 18 DECEMBER 1991 PAGINA Het Nieuwe Stadsblad SCHIEDAM - In de week van 6 tot en met 12 december: Geboren: Evelien d.v. Spiering- Wolter; Ceren Z. d.v. Yami-van Hagen; Naomi J. C. d.v. Kök- Lammerts van Bueren; Oral z.v. Altin-Altin; Rebecca V. d.v. Steenaard-Dooremalen; Fouad z.v. Bouhanouch-Ulhadj; Eva C. d.v. Amsterdam-van Es; Re- anna S. d.v. Hyum-Holleman; Mitchell z.v. Van der Knaap- Limburg; Jimmy z.v. Pater-van de Schuur; Wessel z.v. Ver heugd-van Leeuwen; Rick z.v. Faulhaber-Scholte; Kelly d.v. Bruijn-Schenk; Tolga z.v. Pak- soy-Paksoy. Ondertrouwd: P. L. van Dijk 29 jr. en E. Daalmeijer 21 jr.; A. de Koning 21 jr. en M. Lagendijk 20 jr. Getrouwd: P. H. Molendijk 42 jr. en W. J. de Groot 28 jr.; B. E. H. de Rond 24 jr. en C. L. Sitters 21 jr.; R. Timmerman 34 jr. en A. Plaisier 36 jr.; R. J. de Ridder 33 jr. en J. J. Pellegrom 25 jr.; W. C. Brussaard 42 jr. en E. L. P. Tegelaar 39 jr. Overleden: W. J. van Kooij vr., 69 jr. echtgenote van C. J. Kie kens; P. van Kwawegen, man, 75 jr.; J. S. Burger, vr., 89 jr., geh. gew. met M. de Rouw; P. Marcus, vr., 89 jr., geh. gew. met G. N. J. van Kralingen; J. Versteeg, man, 82 jr.; M. van der Sloot, vr„ 89 jr., geh. gew. met A. D. Vink; P. Westerholt, man, 83 jr.; L. J. D. Tintel, man, 75 jr.; B. E. E. van Knot senburg, vr., 70 jr., echtgenote van A. F. de Nijs; H. Seipattira- tu, man, 66 jr.; C. T. Verlaan, vr., 77 jr., echtgenote van H. L. de .Vette; C. P. M. Olsthoorn, vr., 46 jr., echtgenote van W. A. M. Kester; G. Bleeker, vr., 86 jr., geh. gew. met L. Zuidgeest; A. C. Osephius, vr., 86 jr., geh. gew. met J. Perdon; G. J. Vis ser, man, 79 jr.; P. M. G. Spoor- endonk, vr., 86 jr., geh. gew. met G. Verheij; J. de Zoete, man, 85 jr. SCHJEDAM - Een 42-jarige Vlaardinger heeft in de nacht van zaterdag op zondag zijn rij bewijs moeten inleveren, nadat hij in de Hoogstraat ter hoogte van de Koemarkt en op de Vlaardingerdijk respectievelijk een verkeersbord en een lan taarnpaal omver had gereden. De man bleek stomdronken achter het stuur te zitten, toen de politie hem op de Vlaardin gerdijk aantrof. Hij mocht zijn roes uitslapen in een politiecel. SCHIEDAM - „Schiedam mag zeker niet klagen over de aandacht voor haar mo numentale molens. Er wordt door de gemeente veel geld ingestoken. Des ondanks blijven we natuur lijk een waslijst met tech nische wensen houden. Met name in De Drie Koornbloemen moet nog heel wat gebeuren voordat deze molen weer helemaal in orde is. Maar het is niet reëel om te verwachten dat alle wensen worden geho noreerd. Het zou onzin zijn om zoveel geld in de mo lens te stoppen als je bij voorbeeld de problemen van de Singelkerk in ogen schouw neemt. Daar moet ook snel iets aan gebeu ren". Molenmaker Rob Batenburg is realist ge noeg om te beseffen dat de beschikbare financiën voor de Schiedamse molens niet bodemloos zijn. Voorlopig echter, heeft hij zijn han denvol aan de wederop bouw van De Nieuwe Palmboom en het onder houd van alle Schiedamse molens. Rob Batenburg heeft de leiding over de Stichting Werkplaats Schiedam, een zelfstandig be drijf op ideële grondslag, dat zich onder meer bezighoudt met renovatie en onderhoud van het Schiedamse molenbe stand. Bovendien wordt in de werkplaats aan de Elzensteeg hard gewerkt aan de wederop bouw van molen De Nieuwe Palmboom. „Een unieke kans voor zo'n jong en klein bedrijf als wij zijn", meent Batenburg. De Restauratie Werkplaats Schiedam is in april 1989 van start gegaan. Rob Batenburg was voordien vijftien jaar lang werkzaam geweest als molenaar op molen De Vrijheid. „Al met al is het een flink uit df hand gelopen hobby", vertelt hij. „Al vroeg had ik veel belangstelling voor molens. Toen jaren gele den door een aantal raadsleden een schoonmaakactie op touw werd gezet voor De Vrijheid, vroeg mijn vader, die destijds ook raadslid was, of ik wilde helpen. Dat heb ik gedaan en zo is het balletje gaan rollen. Ik heb zelfs mijn studie weg- en waterbouw ervoor opgegeven om uiteindelijk molenaar te worden. De technische kant bleef mij echter het meest trek ken en ik hield me dan ook veel bezig met de restauratie en het onderhoud van de molens. In de avonduren heb ik toen mijn aannemersdiploma gehaald. Toen de herbouw van De Nieu we Palmboom ter sprake kwam, heb ik de knoop doorgehakt en verruilde ik het molenaarschap definitief voor het molenma ken". Materiaal Batenburg kon direct aan de slag. Aan de Elzensteeg werd een grote werkplaats ingericht en samen met timmerman Ber ry de Vries werd zo de basis ge legd voor het inmiddels flore rende bedrijf Later kwam ook timmerman/smid Ton Akker mans de gelederen versterken. „Onze opzet is de molens zo authentiek mogelijk te houden en daarin doen we zo min mo gelijk concessies", legt Baten burg uit. Dat is weieens moei lijk, omdat bepaalde houtsoor ten, zoals palmhout, nu niet meer verkrijgbaar zijn. Daar voor gebruiken we tegenwoor dig Surinaams groenhart. Ook het zware droog eiken heeft in middels plaats gemaakt voor een tropische hardhoutsoort, bielinga. Nee, hierover bestaat nauwelijks discussie, omdat we het in zeer kleine hoeveelheden gebruiken. Het staat in geen en kele verhouding tot het gebruik van hardhout in de woning bouw". Het gebruik van kunststof is wel een punt van discussie. In principe is Batenburg tegen kunststof in de molenbouw. Maar ook hij heeft zich iets moeten aanpassen. „In de Drie Koornbloemen hebben we bij de restauratie van het boven- wiel kunsthars gebruikt voor de verbindingen", geeft hij toe. „Maar dat kon niet anders. Het was de enige mogelijkheid om het originele bovenwiel te kun nen behouden. Hele onderdelen van kunststof zijn echter uit den boze. Je moet zoveel moge lijk trachten de originele materi alen te gebruiken. Illusie „Het is een illusie te denken dat je de materialen, die al eeuwen lang in de molenbouw worden gebruikt, kan vervangen door andere. In de praktijk blijkt tel kens weer dat dit niet werkt. Maar er zijn natuurlijk grenzen tot hoever je kan gaan met het gebruik van het oorspronkelijke materiaal. De originele Palm boom bijvoorbeeld had een kruiwerk van iepenhout. Maar al halverwege de vorige eeuw ging men over op het gebruik van ijzer voor deze onderdelen, omdat dat gewoon langer mee gaat. Het zou natuurlijk onzin zijn om nu toch weer iepenhout te gaan gebruiken". Of De Nieuwe Palmboom een exacte kopie van de oorspron kelijke molen wordt, betwijfelt Rob Batenburg trouwens. „Er zijn veel gegevens over die mo len verloren gegaan in de loop der eeuwen. Maar molen De Vrijheid is in dezelfde periode gebouwd en komt ook sterk overeen met De Nieuwe Palm boom. Wat we niet meer wis ten, hebben we daarom van De Vrijheid gecopieerd". Meesterproef De Nieuwe Palmboom moet in maart 1993 klaar zijn. Momen teel wordt in de werkplaats aan de Elzensteeg hard gewerkt aan het immense, twee ton wegen de, bovenwiel en de kruivloer, waarop de kap straks moet draaien. Eind volgend jaar hoopt Rob Batenburg met de laatste fase, het wiekenkruis, te kunnen beginnen. „Het moei lijkste deel is het zogenaamde 'gaande werk', de bewegende delen van de molen". Dat heb ben we nooit eerder gemaakt. Bovendien was een goed lopend wiel vroeger de meesterproef voor de molenmaker", weet Ba tenburg, daarmee de moeilijk heidsgraad aangevend. Als dat karwei erop zit, heeft de Stichting Restauratie Werk plaats Schiedam een uitstekend visitekaartje afgegeven. Rob Ba tenburg ziet de toekomst dan ook rooskleurig tegemoet. „We verzorgen ook het onderhoud aan de vier Schiedamse molens. Die zijn in een goede staat, maar De Drie Koornbloemen blijft een zorgenkindje. Daar naast gaan we de herinrichting van de voormalige branderij De Lokomotief doen voor wat het houtwerk betreft. In dit pand aan de Lange Haven komt straks het Gedistilleerd Mu seum van de Stichting De Ge kroonde Brandersketel. En ver der hebben we in opdracht on langs een replica van de Stads- kraan van Vlaardingen ge maakt, waarmee vroeger de masten van vissersschepen wer den verwisseld. Ik moet nog een kostenplaatje opstellen, maar de kans is aanwezig dat wij ook die Stadskraan moeten gaan ma ken". Het werk stapelt zich dus op. Reden voor Rob Batenburg om op zoek te gaan naar uitbreiding van zijn team. „Via de Banen pool is het niet gelukt, wie weet kan mijn bedrijf in aanmerking komen voor een Werkervarings plaats". Rob Batenburg (links) toont Ton Akkermans en Berry de Vries waar de gaten in het kolossa le bovenwiel voor De Nieuwe Palmboom moeten komen .waarna de drie molenmakers aan de slag gaan. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt zondag 15 de cember een dans- en beweegdag gehouden. Tijdens deze mani festatie geven de diverse cursus groepen in De Erker demonstra ties, zoals jazz-ballet voor kin deren en volwassenen, aerobic, Griekse dans, volksdansen, stijl dansen, Flamenco, showlopen en zelfverdediging. Ook gym nastiekvereniging Thor verzorgt een demonstratie. Na de demonstraties bestaat SCHIEDAM - De NV Open baar Nustbedrijf Schiedam heeft een aantal nuttige tips voor de naderende winterperio de. 1. Houd de stoep voor woning en bedrijf sneeuw- en ijsvrij. Ruim eerst de sneeuw of het ijs weg en strooi vervolgens zout of zand. Zout is tegen kostprijs verkrijgbaar bij de O.N.S. aan de Van Heekstraat 15 (van 9.00 tot 16.00 uur). 2. Veeg de sneeuw van de stoep niet op een hoop op een straat- put. Als het gaat vriezen, komt de put namelijk vol ijs te zitten, waardoor eventueel smeltwater niet weg kan. 3. Voorkom bevriezing van bin- nen(water)leidingen en warmte meters, wanneer deze in onver warmde ruimten zijn aange bracht. Tap 's avonds voor het naar bed gaan het drinkwater in de leiding af en dek de water meter, de hoofdkraan en de me- terput af met isolatiemateriaal. Maak tochtnaden en kieren na bij de watermeter dicht en draai de hoofdkraan toe. Indien de watermeter zich echter in de zelfde ruimte bevindt als de gasmeter, mogen ventilatiegaten niet worden afgedicht. 4. Om bevriezing van de CV-in- stallatie te voorkomen, is het raadzaam de thermostaat niet te laag te zetten en de radiatoren De NV O.N.S. is geheel 'winterklaar'. in de koudste ruimten niet ge heel af te zetten. 5. Wanneer wegen, straten en pleinen glad zijn, gaan de glad heidsbestrijders van de O.N.S. op pad om de wegen begaan baar te maken. Toon als auto mobilist geduld en passeer niet onnodig de strooiwagens. 6. Lok de bruine rat niet naar de woning. Voer de vogels en voor de bezoekers de mogelijk heid om deel te nemen aan de open lessen. De dans- en be weegdag duurt van 12.00 tot 16.00 uur en de toegang is gra tis. Wanneer men wil deelne men aan een gratis conditietest, dient men zich vantevoren aan te melden via telefoonnummer 4267767. SCHIEDAM - Een 20- tot 25-ja- rige jongeman heeft dinsdag middag een steen gegooid naar een RET-bus. Door snel te buk ken kon de chauffeur de naar binnen zeilende steen net ont wijken. Het voorval vond plaats aan de 's-Gravelandseweg. De chauffeur had eerder die middag een woordenwisseling gehad met dezelfde jongen en een meisje, omdat hij volgens het tweetal niet snel genoeg de deur opende toen zij wilden uit stappen. Op de terugweg van zijn route arriveerde de bus rond 14.15 uur bij de halte 'Delflandseweg' aan de 's-Gra- velandseweg. Hier werd plotse ling de steen door de voorste toegangsdeur gegooid. Het signalement van de jongen luidt: halflang krullend blond haar, lengte 1.75 m. en gekleed in een lichtgrijs jack. Het meisje was eveneens tussen de 20 en 25 jaar oud. De politie heeft de zaak in onderzoek. mmmm lllllflllllllll eenden overdag, niet 's avonds. Want de restanten trekken on herroepelijk ratten aan. Leg het vogelvoer bovendien niet op de grond, maar in vogelhuisjes of voertafels. Zet bovendien de vuilniszak pas op de ophaaldag buiten en niet de avond tevo ren. Wanneer men ratten ziet, moet men direct de O.N.S. af deling Ontsmetting bellen, tele foon 4622222. SCHIEDAM - Aan de Buiten havenweg is in de nacht van maandag op dinsdag een aan hanger met reclameborden ont vreemd. SCHIEDAM - Een 32-jarige Rotterdammer en zijn 39-jarige Schiedamse 'maat in het kwaad' zijn afgelopen zaterdag in de kraag gevat, nadat zij uit een kledingzaak aan de Lange Kerk straat een jas hadden gestolen. De Rotterdammer werd ter plaatse aangehouden, de Schie dammer kon even later op het Marconiplein worden ingere kend. SCHIEDAM - In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebro ken in de bedrijfspand aan de Algerastraat. Vermist worden een koffiezetapparaat, een fax, een copieermachine en een tele foontoestel. SCHIEDAM - Omdat het water te ondiep was, kwamen enige honderden vissen het afgelopen weekeinde in ademnood in de vijver voor de flat aan het Griegplein. De vissen lagen op hun rug onder het bevroren wa ter. De brandweer is zondag, in sa menwerking met de DCMR en de Plantsoenendienst, de vissen te hulp geschoten door het ijs aan de rand te breken en via een motorpomp de vijver te be luchten. geschenkenhuis ^Y&sse.t WATERWEG NOORD - Het Christelijk Economisch College Beneden Maas in Vlaardingen start in januari een dagopleiding Beroepenoriëntatie. De oplei ding is bestemd voor leerlingen rond de zestien jaar, die nog geen definitieve studie- en/of beroepskeuze hebben gemaakt. De cursus duurt een half jaar en wordt gegeven in Maassluis. Een belangrijk onderdeel van de opleiding is de stage, die va rieert van drie tot negen weken. Tijdens deze stages maakt de leerling kennis met het bedrijfs leven en kan hij of zij ervaren welk beroep bij hem of haar past en welke eisen er in de praktijk worden gesteld. Voor meer informatie kan men bellen, telefoon 01899-24041. Goebel SCHIEDAM - De heer A.J. Hertog, hoofd sector Milieu en Beheer van de O.N.S., heeft on langs de prijzen van de G. F. T. -prijsvraag uitgereikt. Deze prijsvraag werd georganiseerd in verband met de start van de G.F.T.-inzameiing in de Kastelen-, Verzetshelden-, Feministen-, Boten-, Vlinder- en Akkerbuurt in Schiedam Noord. De winnaars waren mevrouw M. Jansen-Kalshoven, Jaring Attema en Marjolijn Looye. De win nende slagzin luidt: „G.F.T. geef je apart met de O.N.S. mee". De inzameling van Groente-, Fruit- en Tuinafval in deze buurten verloopt uitstekend, hoewel de O.N.S. de deelnemers waarschuwt geen plastic tussen het afval te gooien. Overigens is de inzameling van donderdag 26 december verplaatst naar donderdag 2 januari. Dit geldt ook voor de G.F.T.-inzameiing in Woudhoek-Noord. Kindergeluk in beeld: M. I. Hummel- Figuren TT)J SCHIEDAM - Ruim twintig winkeletalages aan de Hoog straat zijn deze dagen weer versierd met kerststallen. De op roep van de winkeliersvereniging aan particulieren om hun kerststal tijdelijk af te staan, heeft veel reacties opgeleverd. We kregen veel meer kerststallen aangeboden dan we kwijt konden", zegt Maarten Lugtenburg, bestuurslid van de win keliersvereniging. „Maar helaas zijn lang niet alle etalages ge schikt voor het tentoonstellen van de kerststallen". Donderdagmiddag loopt een jury langs de betreffende etala ges om uit te maken welke kerststal de mooiste is. Al vanaf f29.795,- (excl. afleveringskosten, met grijs kenteken en incl. BTW). voor al uw U belt - wij bezorgan! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 Reparatie klaar terwijl u wacht Dagelijks van 09.00-16.00 uur en na telefonische afspraak Nieuwe Haven 131 telefoon 010-4261417 Zaterdags volgens afspraak UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM, KETHEL. ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE, WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 COMMERCIËLE LEIDING: Mevr. J. M. I. van Bracht Privé 015-622213 VERTEGENWOORDIGER: R. Spierings Privé 010-4715104 INZENDTERMIIN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvangen? Belt u dan onze servicelijn 010-4184599 van 09.00 - 17.00 uur 01-06-90 Nieuwe Palmboom wordt „De exacte kopie van het origineel geen f lux x Ti m-t exclusieve Xf schenken <fr f luxe huishoudelijke artikelen Korte Hoogstraat 12 14 Vlaardingen OIO- 434 4816 Ontvangst winnaars G.F. T.-prijsvraag - een fascinerend geschenkidee. Hum 396 Goebel 1991

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 7