Augustus HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 27 DECEMBER 1991 PAGINA 7 De maand juli stond groten deels in het teken van wat de 'Van Kleef-affaire' zou worden genoemd. Het begon in eerste instantie met een boze brief van de CDA-fractie over de handel wijze van wethouder Hans van Kleef (PvdA) tijdens een com missievergadering. Enkele da gen later werd bekend dat de PvdA-fractie bezig was met een functioneringsonderzoek naar de eigen wethouder. Een com missie bleek gesprekken te voe ren met ambtenaren in Van Kleefs werkveld. Halverwege de maand gaf de fractie haar wethouder zelfs de gelegenheid om zich op zijn positie te bera den. Van Kleef had zich even daarvoor ziek gemeld. Hoewel PvdA-voorman Hans Bakker het in alle toonaarden ontken de, leek het er sterk op dat Van Kleef zijn plaats in het college moest gaan afstaan. De kritiek gold met name het uitblijven van een nota Sociale Vernieu wing. Inmiddels begon zich bij velen het gevoel op te dringen dat er een onfris spelletje met Hans van Kleef werd gespeeld. Van diverse kanten klonk ongezou ten kritiek op de handelwijze van de PvdA-fractie en met name op de rol daarin van voorzitter Hans Bakker. De me dia werden overspoeld met re acties, vooral van de kant van oud-PvdA-ers. De affaire zou zich in augustus verder ontwik kelen. Maar er gebeurde meer in juli. Zo werd de vernieuwing van het gemeentelijk apparaat voortgezet met het samenvoe gen van de afdelingen Cultuur, Sport en Jeugdzaken (CSJ) en Sociale Zaken en Volksgezond heid (SZV) tot één nieuwe afde ling Maatschappelijke Aangele genheden (MAG). Bij het opsporen van inbrekers in het Hargapark kreeg de poli tie hulp van de herder Odin van de Blitsaerd, die toevallig rond die tijd met zijn baas over de Olympiaweg liep. Odin vond een pet en een steekbeitel in het struikgewas, waarna het de poli tie weinig moeite kostte de da ders in te rekenen. Wethouder Chris Zijdeveld in troduceerde een ambitieus plan voor een nieuw winkelcentrum tussen Broersveld en Hoog straat, waarbij ook de Passage nauw werd betrokken. Hieron der moest een parkeergarage ko men, met een in- en uitgang aan de Koemarkt. Van allerlei kan ten kwam hierop commentaar, onder meer van de eigenaar van 't Vierkantje, die zijn terras zag verdwijnen. Vrijwel gelijktijdig uitte Groen Links via een discussienota kri tiek op het feit dat er volop werd gesuggereerd dat de bin nenstadsplannen in kannen kruiken waren, terwijl hierover nog steeds geen definitieve be slissingen waren gevallen. Het vrolijkste nieuws van de maand kwam uit de kinderboer derij van Aad Maat aan de Kerkweg. Eén van de damher ten had binnen enkele weken het leven geschonken aan twee kalfjes. Volgens deskundigen een unieke gebeurtenis (foto). De Van Kleef-affaire zette zich in augustus voort. Nog steeds klonk er veel kritiek op de ma nier, waarop de PvdA haar ei gen wethouder had bejegend. Vooral een brief, die ffaktie- voorzitter Bakker al maanden geleden naar Van Kleef bleek te hebben gestuurd, zette veel kwaad bloed, zelfs binnen de ei gen gelederen. Hans van Kleef liet inmiddels weten graag zijn wethouderschap te willen conti nueren, maar dan zouden zijn partijgenoten Peter Stadhouders en Noor Samkalden wel hun houding moeten veranderen. Intussen had Van Kleef nog steeds veel last van zijn maag en hij onderging een medisch onderzoek in het Schieland zie kenhuis. Hierdoor kwam de hele affaire even op een laag pitje te staan. „Het drinkwater in Schiedam is niet schoon" concludeerde de Consumentenbond in de eerste week van augustus, na een lan delijk onderzoek. Maar er was geen reden tot paniek. Geheel toevallig echter dook vrijwel ge lijktijdig een schadelijke coli- bacterie op in het Schiedamse drinkwater, waardoor een deel van de stad werd afgesloten van het drinkwaternet. Vooral de bedrijven in de 's-Gravelandse- polder waren hiervan flink de dupe. Druppelgewijs werden de wateraansluitingen weer her steld, maar het zou tot bijna halverwege de maand duren eer iedereen weer water had. Het kookadvies bleef echter nog even van kracht. Buro Jeugdland brak deze zo mer weer alle records. Maar liefst 6500 kinderen (200 meer dan vorig jaar) namen deel aan de vele activiteiten van Jeugd land-burgemeester Joop van Broekhoven. Gritstraalwerkzaamheden aan flats aan de Mgr. Nolenslaan zorgden voor enige opwinding, omdat de bewoners vreesden voor hun gezondheid. De werk zaamheden werden stilgelegd. In augustus vierde de Neder landse Spoorwegen het hon derdjarig bestaan van het baan vak Schiedam-Vlaardingen- Maassluis. De viering ging ge paard met een drukbezochte feestdag. Een felle brand aan de Dam, waarbij een bovenwoning ge heel werd verwoest, deed de ge moederen tussen buurtbewo ners flink oplaaien. Schiedam heeft een landskam pioen binnen haar stadsgrenzen. Voor deze bijzondere prestatie zorgden de cricketers van Excel- sior'20 (foto). Het is de eerste landstitel in het 70-jarig bestaan van de club. Later werden de cricketers zelfs uitgeroepen tot Schiedams Sportploeg van het Jaar. De Bedrijfsgemeenschap Schie- mond werd door een voormalig werknemer ervan beschuldigd de werknemers op te jutten tot een hogere produktie. De be drijfsleiding sprak deze beschul digingen echter tegen. Op het voormalige bedrijfster rein van Wilton Fijenoord werd het officiële startsein gegeven voor het nieuwe bedrijvenpark Vijfsluizen. Dit 22 hectare grote terrein wordt de komende maanden gereed gemaakt voor nieuwe bedrijfsvestigingen. Het bezoek van de Britse Royal Highness Prinses Anne aan het Zeemanshuis op het terrein van Wilton Fijenoord legde plots de problemen van The Mission to Seamen bloot. De aanleg van het bedrijvenpark Vijfsluizen op dit terrein betekent dat het Zeemanshuis moet verdwijnen. Onderhandelingen met de ge meente over een nieuwe lokatie verliepen echter stroef. De Blauwe Brug is hard op weg om op afstand het duurste wijk centrum van Nederland te wor den. De bouw vergde tien jaar geleden al de nodige pecunia, maar de door de gemeente ge wenste reorganisatie kostte nog eens zo'n anderhalve ton aan onderzoek. Bovendien moet het wijkcentrum voor circa ander half miljoen worden verbouwd. In juni werd definitief duidelijk dat de beheersstichting SSSN moet wijken voor een nieuwe beheerder. Commotie alom. Tot vreugde van menig Schie dammer werd in juni een begin gemaakt met de sloop van het oude Bolscomplex aan de Burg. H. Gretelaan (foto). Burgemees ter Reinier Scheeres ramde het eerste gat in een muur. De sloopwerkzaamheden werden in de zomermaanden door velen nieuwsgierig gadegeslagen. Schiedam werd in juni opge schrikt door een tragische ge beurtenis. Onbekenden hadden vernielingen aangericht aan kin dergrafjes op De Beukenhof. Een aantal bedroefde ouders kwam direct in actie, waarbij het functioneren van de be graafplaats ter sprake kwam. Het drama kreeg uiteindelijk een verbijsterende afloop, toen de politie ontdekte dat een aan tal jonge kinderen voor de graf schennis verantwoordelijk was. Het Stadskantoor werd beter bereikbaar door het in gebruik nemen van een nieuwe tele fooncentrale. De openingsstunt zorgde voor enige hilariteit, om dat wethouder Wiegman een verkeerd nummer draaide. De laatste stuiptrekkingen van SVV. In de voorlaatste compe titiewedstrijd troefden de Schie dammers het grote Ajax af (1- 0). Het mocht de club niet ba ten. SW verdween uit Schie dam. Nadat onderhandelingen met Feijenoord op niets waren uitgelopen, maakte voorzitter John van Dijk eind juni bekend dat SVV ging fuseren met Dor- drecht'90. De nieuwe club heet SW/Dordrecht'90. Enkele maanden later gooiden Dick Advocaat en John van Dijk zelf de handdoek in de ring. In opdracht van de gemeente ging een onderzoek van start naar de levensvatbaarheid van het winkelbestand in Nieuw- land. De conclusie van het on derzoek zou een half jaar later voor de nodige commotie zor gen: de winkels aan het Dr. Wi- bautplein kunnen beter worden opgedoekt. De politie constateerde dat Schiedam zich ontwikkelt tot een geliefd centrum voor drugs- verslaafden. Junks uit Frankrijk en Belgié kwamen hier 'scoren', hetgeen leidde tot een hausse in autokraken en diefstallen. Ge richte politie-aandacht leidde tot enkele invallen in drugspan den. Een felle brand in een woning aan de PKO-laan kostte eind juni het leven aan twee mensen. Twee verdiepingen brandden geheel uit. In de buurt ontstond ongerustheid na geruchten over brandstichting. Die geruchten bleken onjuist. historische vaartuigen, die in de binnenhavens lagen afgemeerd. Het wijk- en buurtbeheer, stok paardje van wethouder Adri Reijnhout, kreeg gestalte toer het geheel heringerichte Fabri- plein in gebruik werd genomen. Zowel bewoners als betrokken gemeentelijke instanties wilden hun blijdschap hierover uiten met een groot en geslaagd feest. Aan het einde van het voetbal seizoen werd de balans opge maakt. Daarin bleek een enorm verschil in succes tussen de Schiedamse RVB-ers en de KNVB-ers. Een kampioenschap en/of promotie was er voor de RVB-clubs WK, Ursus, GSS, DEMOS en DRZ, maar SVDPW degradeerde helaas met beide standaardteams. De KNVB-ploegen waren min der succesvol. Excelsior'20 ver dween uit de derde klasse, SFC ging terug naar de vierde klasse. Eigenlijk behaalden alleen Mar- tinit en HBSS aansprekende re sultaten. vaart wel', waarvan later in de maand nog meer spektakel was te verwachten. De combinatie met de Aleidafeesten bleek een gigantisch succes. Ruim twee honderdduizend bezoekers na men een kijkje bij de vele acti viteiten rond het Julianapark en bij het open huis van bedrijven rond de Wilhelminahaven. Ook het traditionele Molenfesti val was dit jaar verbonden aan de manifestatie 'Schiedam vaart wel' en wel in de vorm van een Havenmuziekfestival. Vrijwel iedere muziekvorm kwam hier bij aan bod met optredens in de buitenlucht (foto). Een schitte rende combinatie met de vele Uit protest tegen de mislukte CAO-onderhandelingen, legden zo'n vijfhonderd werknemers van Dok- en werfmaatschappij Wilton Fijenoord woensdag 1 mei het werk neer. De staking zou enkele dagen duren. Burgemeester Scheeres werd door Provinciale Staten terugge floten op het gemeentelijk be sluit een Schiedams echtpaar een horecavergunning te weige ren voor een Turks café aan de Mgr. Nolenslaan. Koninginnedag 1991 was een natte aangelegenheid. Deson danks was het overal gezellig druk. Onder meer in Kethel, waar de traditionele Koningin nedagviering weer gepaard ging met een geslaagde kinderrom- melmarkt. De Hervormde Gemeente Ke thel en Spaland herdacht in mei haar vierhonderdjarig bestaan. Een jubileum vol activiteiten en de presentatie van een histo risch boekje. Wethouder Chris Zijdeveld pre senteerde zijn Parkeerplan Bin nenstad, waarin forse maatrege len werden aangekondigd om de parkeerdruk te verminderen. Vooral het 'belanghebbenden- parkeren', waarbij centrumbe woners voor hun vaste parkeer- plekje moeten betalen, schoot velen in het verkeerde keelgat. Veel Schiedammers maakten de gang naar het 'winkeltje van Zijdeveld' aan de Hoogstraat om hun ongenoegen kenbaar te maken. De Gravin Aleida Feesten wer den dit jaar georganiseerd in combinatie met de Open Ha vendag. Dit laatste evenement maakte deel uit van een groot schalige manifestatie 'Schiedam CHIEDAM IN 1991 iïi'iï.ïiïi

Het Nieuwe Stadsblad | 1991 | | pagina 7