In Schiedamse theaters Praktijkcursus migrantenmeisjes O.N.S.-er met VUT Stamboomonderzoek, een tijdrovende klus uiuidspaar van de maand? PAUL PEPG Logopaedie bij NCVB Subsidie De Boshoek Uittreding Chet Baker in Filmhuis Activiteiten in De Erker Klaverjassen in het zwembad Wordt verwacht Inwonertal blijft stijgen HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 15 JANUARI 1992 PAGINA 13 i Clownstheater Confetti (foto Ernst Pinkster) Het Nederlands Volkstoneel met v.l.n.r. Annette Nijder, Ben Cramer, Frits Lambrechts en Maeve van der Steen. Miel Cools (foto Eric Stockman-Hasselt) SCHIEDAM - In het Filmhuis, aan de Nieuwstraat 12, wordt vrijdag 17 januari de film 'Let's get lost' van regisseur Bruce Weber vertoond. Deze docu mentaire over het leven van jazz-trompettist Chet Baker was vorig jaar te zien tijdens het Filmfestival van Rotterdam. 'Let's get lost' is een zwart/wit portret van een jazz-legende, maar ook het tragische verhaal van de teloorgang van een held uit de jaren '50. Chet Baker speelde op 22-jarige leeftijd al samen met Charlie Parker en vormde later een beroemd kwartet met onder anderen saxofonist Gerry Mulligan. Naast archiefbeelden gebruikte regisseur Weber ook opnamen uit 1987: interviews met de trompettist zelf en met mensen uit zijn omgeving. Zij vertellen over Chet Baker's leven, waarin naast de muziek ook drugs een steeds belangrijker rol gaan spe- len. Kort na deze opnamen maakte een val uit een Amster dams hotelraam een einde aan het leven van Chet Baker. De voorstelling begint om 21.30 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Erven De Wit WATERWEG NOORD - Voor werkloze migrantenmeisjes uit Rotterdam en de regio Water weg Noord start in februari een opleiding tot interviewster. Er is een grote behoefte aan tweetalige interviewsters. De deelneemsters volgen twee we ken een praktijkgerichte cursus, waarna ze op freelance basis aan het werk kunnen. Kandida ten voor deze cursus moeten bij het Arbeidsbureau staan inge schreven, tussen de 19 en 30 jaar oud zijn en minimaal een LBO-diploma hebben. Boven dien moeten zij de Nederlandse taal redelijk tot goed kunnen spreken, verstaan, lezen en schrijven en hun moedertaal re delijk tot goed kunnen spreken en verstaan. Op 22 januari en 5 februari worden informatiebijeenkom sten over deze cursus georgani seerd. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Stichting Pas vorm, aan de Passage 6 in Schiedam, telefoon 4730770. SCHIEDAM - De Schie damse theaters bieden deze week weer een geva rieerd programma met to neel, cabaret, clowns, chansons en orgelmuziek. In de Grote Zaal van het Passa ge Theater voert Het Neder lands Volkstoneel vrijdag 17 ja nuari het muzikale toneelstuk 'Heijermans' op. Het is een nieuw volkstoneel stuk, geïnspireerd door het le ven en werk van één van Ne derlands grootste toneelschrij vers Herman Heijermans. Het stuk is geschreven door Frits Lambrechts en Arthur Japin en geeft op aansprekende en vaak humoristische wijze inzicht in de turbulente en tegenstrijdige levensjaren van een realistische dromer. 'Heijermans' wordt gespeeld door onder anderen Frits Lam brechts, Maeve van der Steen, Edmond Classen, Annette Nij der, Ben Cramer, Kiki Heessels en Jet van der Meij. De voorstelling begint om 20.15 uur en de toegangsprijzen be dragen 25,-, 22,- en 19,- /CJP en Pas65 krijgen drie gul den korting. Erven De Wit Het cabaretgezelschap Erven De Wit brengt vrijdag 17 januari de voorstelling 'Nu ruik ik het toch SCHIEDAM - Na 44 jaar in loondienst, waarvan 37 jaar bij het Nutsbedrijf, maakt de heer G. (Gré) de Groot per 1 februari gebruik van de VUT-regeling. Gré de Groot is werkzaam bij de sector Distributie Energie, af deling distributie gas en water. Vrijdag 17 januari neemt hij af scheid van collega's, vrienden en kennissen. De afscheidsreceptie vindt plaats in het bedrijfsres taurant van de O.N.S. aan de Van Heekstraat IS en begint om 1S.4S uur. Gré de Groot (60) is een gebo ren en getogen Schiedammer. Na zijn lagere schooltijd ging hij direct aan de slag. Tot 1955 werkte hij bij diverse winkelbe drijven in Schiedam. In 1955 kwam Gré de Groot als terreinwerker in dienst bij de toenmalige G.T.B. aan de Dwarsstraat. „Ik moest onder meer de kolenschuiten lossen, die in de Nieuwe Haven aan kwamen. De grote brokken steenkool moesten eerst ge kraakt worden, voordat ze de bunkers naast de stokerij ingin gen", herinnert hij zich. „Op de stookplaatsen werd de steenkool 24 uur verhit tot een temperatuur tussen de 1200 en 1400 graden Celsius. Gas, teer en ammoniak trokken er dan uit. Het gas werd door een bak, gevuld met ijzerhoudende grond, gepompt, waardoor het gezuiverd werd. Daarna ging het naar de gashouder. De teer werd verkocht voor onder meer scheepsonderhoud. De cokes, die uiteindelijk overbleef, werd verkocht voor stookdoelein- den". In 1966 vond de ombouw van stadsgas n^ar aardgas plaats. De heer De Groot werd magazijn medewerker. „Ik heb wat lopen sjouwen met die zware gietijze ren afsluiters op mijn buikie". Vanaf 1980 werkte Gré de Groot in de buitendienst, waar hij tot 19 december vorig jaar onder meer koperen aansluitin gen voor gas en water maakte. Gré de Groot zal zjch straks niet vervelen. „Mijn vrouw heeft een baan en mijn zonen wonen nog thuis. Alleen al in het huishouden is voor mij zat te doen. Bovendien wandel en fiets ik graag", aldus de bijna- Vutter, die zijn hand niet om draait voor een wandelingetje van Schiedam naar Nijmegen! SCHIEDAM - Het college van B&W stelt de gemeenteraad voor akkoord te gaan met een tweeledige subsidie aan het KNNV Natuurcentrum De Bos hoek. Het gaat om een bedrag van vijftigduizend gulden voor onderhoud van het natuurcen trum aan het Bachplein en vijf duizend gulden voor het organi seren van activiteiten op het ge- oied van natuur- en milieu-edu catie. De Boshoek heeft te kampen met achterstallig onderhoud, met name aan de gevels, de dakranden en de hemelwateraf- voer. In samenwerking met de dienst Gemeentewerken is een meeijarenplan opgesteld, waar bij de gemeente het benodigde materiaal subsidieert, terwijl de verenigingsleden de werkzaam heden zullen uitvoeren. Alleen het vervangen .van de dakran den zal door vakmensen wor den gedaan. SCHIEDAM - Autokrakers zijn maandag en dinsdag actief ge weest aan de Bosrand, Laag land, St. Liduinastraat, Singel, Bokelweg, De Wildestraat en Calandstraat. weer' op de planken van Thea ter de Teerstoof. In de keuken van kookboeken schrijver Otto Geluk is het een drukte van belang. Hij werkt aan de opvolger van Het Ge bonden Soepenboek, maar de dood van zijn moeder gooit roet in het eten. Bij de uitgeve rij wordt de telefoon niet meer opgenomen. En wat willen die lui van het accountantskantoor toch? Dan arriveert Sjon, Otto's ou dere broer, uit Australië. Is hij Otto's redder in de nood, of maakt hij juist alles nodeloos ingewikkeld? Wordt het ooit weer zoals vroeger, samen in het zwembad, bibberend op gro te hoogte? Was dat motoronge luk maar nooit gebeurd, dan was alles vast nog koek en ei... Erven De Wit wordt gevormd door het duo Bart Budel en Frits van Oostenbrugge. De voorstelling begint om 20.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 15,-/CJP en Pas65 12,-. Clownstheater Clownstheater Confetti speelt zaterdag 18 januari het kinder programma 'Japan' in Theater de Teerstoof. De voorstelling is bedoeld voor kinderen vanaf vier jaar. Clown Confetti werkt in een circus en zoals bij ieder circus het geval is, ben je niet alleen artiest, maar heb je daarnaast ook nog andere taken: Oprui men in en rond de tent bijvoor beeld. Dat kan Confetti wel, als hij maar niet aan Yuko de koorddanseres denkt. Confetti is weg van haar en wil graag met haar praten. Hij bedenkt dus iets om met Yuko in con tact te komen. Hij verandert zijn kamer in Japanse sferen en leert Japanse gewoonten. De voorstelling begint om 14.00 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Zak As 'Zak As ontkent alles' is de ti tel van de produktie, die het ca barettrio Zak As zaterdag 18 januari in de Grote Zaal van het Passage Theater presenteert. Zak As nodigt het publiek uit om deze avond het recht in ei gen hand te nemen. Justus van Oei, Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten laten zien hoe dat het best kan worden aangepakt. Zij geven antwoord op allerlei vragen over crimina liteit en de achtergrond daar van. Of de antwoorden juist zijn, beslist de rechter. En in laatste instantie zelfs de Hoog ste Rechter. 'Zak As ontkent alles' is een zwarte komedie vol muziek, dans en humor. De voorstelling begint om 20.15 uur en de toegangsprijzen be dragen ƒ22,-, ƒ19,- en 16,- /CJP en Pas65 krijgen drie gul den korting. Miel Cools Miel Cools treedt zaterdag 18 januari op in Theater de Teer stoof. Zijn programma is geti teld 'Over de greb zen'. Chansonnier Miel Cools maakt eens in de twee jaar een nieuw solo-programma, waarin oude en nieuwe liederen ten gehore worden gebracht. De tussentek sten van Miel Cools zijn steeds verder uitgegroeid tot milde, licht filosofische overpeinzin gen, die de liedjes op passende wijze verbinden. De voorstelling begint om 20.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 15,-/CJP en Pas65 12,-. Orgelconcert Onder auspiciën van de Neder landse Orgel Federatie bespeelt Paul Roberts zondag 19 januari het 'Standaart' theaterorgel in de Grote Zaal van het Passage Theater. Paul Robert (31) is een Britse theater- en kerkorganist, die op zijn zeventiende al werkzaam was als organist en dirigent. Hij volgde zijn opleiding bij ^ie we reldvermaarde organist Noel Rawstone en werkte onder meer als organist van de St. Paul's Church in Stoneycroft. Het orgelconcert begint om 11.00 uur en de toegangsprijs bedraagt negen gulden. Zak As (foto Mark Kohn) SCHIEDAM - In Het Nieuwe Stadsblad van vo rige week woensdag werd het eerste resultaat van het stamboomonderzoek van een Schiedamse fami lie gepubliceerd. Dit stam boomonderzoek, dat in to taal tien families zal be slaan, vindt plaats in het kader van de campagne 'Schiedammers van overal en nergens'. Wat is nu pre cies een stamboomonder zoek en hoe gaat een on derzoeker te werk? Stamboomonderzoek (genealo gie), ofwel de leer van de ont wikkeling en verwantschap van geslachten, is een hobby, waar aan iedereen kan meedoen. Van bijna iedereen in Nederland is wel een deel van de familiege schiedenis terug te vinden in de Rijks- en Gemeentearchieven. Het levert een boeiende speur tocht op naar de wortels van het eigen bestaan, een tocht die mogelijk antwoord kan geven op de vraag welke mensen de huidige persoonlijkheid mede gevormd hebben. Alvorens aan stamboomonder zoek te beginnen, moet men zich wel realiseren dat het een langdurig, tijdrovend en vaak moeizaam proces is. Wie denkt op een achternamiddag zijn stamboom te kunnen vaststel len, komt beslist bedrogen uit. De eerste stappen zijn het een voudigst. Nadat is vastgesteld waar en wanneer de eigen (groot )ouders zijn geboren, volgt een bezoek aan het betref fende (gemeente)archief, waar deze gegevens berusten. Zo komt men - generatie na genera tie - terug tot 1811, het jaar waarin de Burgerlijke Stand in Nederland werd ingevoerd. De Burgerlijke Stand bestaat uit ak ten van geboorte, huwelijk en overlijden. Kerkboeken Voor 1811 is men aangewezen op de doop-, trouw- en begraaf- boeken van de diverse kerken. Deze gaan meestal terug tot de 17e eeuw. Wanneer deze bron nen zijn doorgeworsteld, bezit men een overzicht van namen met wat 'dorre' gegevens over doop- en begraafdata. In feite begint dan pas het eigenlijke onderzoek. Want behalve wie de voorouders zijn, wil men vaak ook weten wat ze deden, wat hun levensloop en bezit was. Om dat te achterhalen, be staat er een enorme diversiteit aan bronnen,' teveel om op te noemen. Kind of Blue, close harmony, donderdag 23 januari, Pass'dge Theater/Theatercafé de Tender; Montezuma's Revenge, The Third Act, vrijdag 24 januari. Passage Theater/Grote Zaai; Douwe Heeringa Kompagnie, Douwe zingt, vrijdag 24 januari, Theater de Teerstoof; Hans Dorrestijn, Pretpark, za terdag 25 januari, Passage The ater/Grote Zaal; Poppentheater Propop, De Beer, zaterdag 25 januari, Theater de Teerstoof; Kaarten zijn van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur verkrijgbaar aan de kassa van het Passage Theater. Telefonisch reserveren is Öok mogelijk, eveneens van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.00 en 16.00 uur: telefoon kassa Passage Theater 4269563, kassa Theater de Teerstoof 4269455. Voor meer informatie kan men zich wenden tot de administra tie van de Schiedamse Theaters, telefoon 4262987 (tijdens kan tooruren). SCHIEDAM - Tijdens de weke lijkse bijeenkomst van de spiri tuele vereniging Harmortla, Ver zorgt Theo van der Kam uit Utrecht donderdag 16 januari een avond met als thema 'uit treding'. De avond begint om 20.00 uur in wijkcentrum Nieuwland, aan het Dr. Wibautplein 165. De toegangsprijs bedraagt 7,50... SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker, aan de Jan van Aven- nesstraat 32, wordt zondag 26 januari weer een landendag gé- houden. Deze keer staan Indo nesië en de Zuid Molukken cen traal. De dag wordt georgani seerd in samenwerking met de Molukse vereniging Polawano uit Moordrecht. Bezoekers van de landendag kunnen kennis maken mét on der meer de traditionele kleder dracht, dans, muziek, kunstnij verheid en Molukse culinaire hoogstandjes. De landendag begint om 18.00 uur en de toegangsprijs bedielpgl f 12,50. Belangstellenden moeten zich vöör woensdag 22 januari aanmelden bij het wijk centrum, telefoon 4267767. De Erker start op de maandag middag van 15.30 tot 17-30 ipir een kunstclub voor fcüidêtgiv. Aan de hand van opdrachten gaat de jeugd aan de s^g met allerlei teken- en schildermateri aal. In mei worden dé vuig, digde werkstukken in hef 'f, centrum geëxposeerd. I^if ren, die aan deze activiteit Vfil- len meedoen, kunnen zich mél den bij het wijkcentrum. Iedere vrijdagmiddag van"' tot 17.30 uur krijgt eeft kinderen van acht tot jaar biljartles in De Erket* groep is echter onlangs docent komen te zitten, centrum De Erker is zoek naar iemand, jartlessen op zich wil Belangstellenden kunnen melden via telefoonnummer A.s. bruidsparen (ook koperen, zilveren- en gouden bruidsparen) kunnen hun trouwkaart opsturen naar Het Nieuwe Stadsblad, Postbus 257, 3100 AG Schiedam. Uw trouwfoto komt misschien op de speciale bruidspagina en u*s ontvangt dan ook 150,- aan waardebonnen te besteden bij de deelnemende adverteerders die deze aktie mogelijk maken. Wie dat zijn leest u op de speciale bruidspagina, iedere laatste vrijdag van de maand. SCHIEDAM - Zoals enke le weken geleden al werd voorspeld, ii Schiedam de grens van 71.000 inwoners gepassetid. Jn november 1991 telde dl Jeneverstad 71.126 ingezetenen. Sinds 1 januari vorig jaar is het aantal inwoners met ruim negenhonderd geste gen. De sterkste stijgingen deden zich voor in de maan den april en september toen het inwonertal toenam met respectievelijk 131 en 149 personen. De vrouwen zijn weer iets uitgelopen. Schiedam telt nu 36.375 vrouwen tegen 34.751 mannen. SCHIEDAM - Zwembad Zuid organiseert de komende maan den - bij voldoende belangstel ling - een klaveijastoernooi, waarbij onder meer een reis naar Parijs is te winnen. Het toernooi omvat vijf zater dagavonden, te weten 18 janua ri, 15 februari, 21 maart, 18 april $n 16 mei. Om in aanmer king te komen voor de hoofd prijs, moet men minstens vier zaterdagen meedoen. Het in schrijfgeld bedraagt vijf gulden per avond, maar wie zich in schrijft voor alle avonden krijgt 20 procent korting. Voor aan melding kan men terecht bij de kassa van Zwembad Zuid, aan de Westfrankelandsedijk 3. SCHIEDAM - De Nederlandse Christenvrouwenbond afdeling Woudhoek houdt donderdag 16 januari een bijeenkomst in ge bouw De Ark, aan het Harg- plein 101. Mevrouw J. Dijkstra uit Schiedam vertelt een en an der over logopaedie. De bijeen komst begint om 19.45 uur en de toegang is vrij. Nederlands Volkstoneel voert 'Heijermans' op 4267767. Paul Berg vertelt je graag alles over de zekerste en plezierigste manier van contactlenzen dragen. Met het LensPlan van Paul Berg Optiek ben je voor een vast bedrag per maand klaar. Inclusief vloeistoffen. Inclusief controles. Inclusief service-pas. Inclusief regelmatig een paar nieuwe lenzen. Inclusief deskundig advies en plezierige service... Nolenslaan 418 Schiedam 010-4735384

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 13