Om tekort aan technisch personeel te verminderen Rijnmond heren juichen te vroeg Prijswinnaars bij de Kromarkt ra Reijnhout opent aanval op PvdA-voorman Bakker: ORANJE 16," 16.' Tosca wel maandag open Dames simpel langs Radius Verantwoord vermageren ai ui Gil li Portemonnee gestolen Aanrijdingen Op vakantie, inboedel weg Gevonden voorwerpen Jonge oranje jenever 35% Oranje vieux 35% 00 'HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 15 JANUARI 1992 PAGINA 3 WATERWEG NOORD - Het bedrijfsleven in Schie dam, Vlaardingen en Maassluis zit te springen om technisch personeel. Volgens het Departement Waterweg-Noord van de Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel gaat het hierbij om enkele honderden tech nici van LTS- tot HTS-ni- veau. Eén van de belang rijkste oorzaken is, dat de jeugd de laatste jaren steeds minder kiest voor een technische opleiding. Bovendien sluit het meren deel van de technische op leidingen onvoldoende aan op de wensen uit het bedrijfsleven. Om deze ontwikkeling een halt toe te roepen, hebben het De partement Waterweg Noord en het Regionaal Technisch College Rijn mond de handen ineen ge slagen en de 'Commissie Onderwijs en Bedrijfs leven' opgericht. Onder het motto 'Horen - Zien - en.... Doen!' gaan beide orga nisaties nauw samenwerken in een project, dat uniek is in Ne derland. Aanleiding hiertoe, zijn de bevindingen van de Com missie Rauenhoff, bestaande uit industriëlen en onafhankelijk deskundigen. Deze commissie voorspelde twee jaar geleden een dreigend tekort aan tech nisch opgeleiden, een overschot aan algemeen gevormden en een gebrek aan praktijkgericht heid en goede outillage in het beroepsonderwijs. „In deze re gio kampt het bedrijfsleven in derdaad met een enorm tekort aan technisch personeel", zegl de heer L. de Ruiter, voorzitter van de Commissie Onderwijs en Bedrijfsleven. „Daarvoor zijn twee oorzaken aan te wij zen. Ten eerste de geringe in stroom van leerlingen in hel technisch onderwijs en ten tweede een onvoldoende af stemming tussen onderwijs en bedrijfsbehoefte". Vuile handen De instroom van leerlingen naar het technisch onderwijs is de laatste jaren sterk afgeno men. Uitgebreide landelijke campagnes als 'kies. voor tech niek' ten spijt. De Commissie Onderwijs en Bedrijfsleven ver moedt dat het nog altijd be staande aureool van 'vieze han den' en 'handarbeiders' hieraan debet is. „Natuurlijk zijn er technische beroepen, waarbij je vuile handen krijgt, maar so what?", vraagt de heer De Rui ter zich af. „Bovendien is de techniek zover gevorderd, dat er steeds minder vuile handen worden gemaakt". Feit is dat steeds meer kinderen kiezen voor een MAVO- of HAVO-opleiding in plaats van een LTS-opleiding, met als ge volg dat de arbeidsmarkt wordt overspoeld met jongeren met een Algemeen Vormende Oplei ding, terwijl er een schreeuwend tekort is aan technisch opgelei den. De Commissie Onderwijs en Bedrijfsleven pleit dan ook voor het verhogen van de in stroom in het technisch be roepsonderwijs. Ook stelt men voor om mensen met een MAVO- of HAVO-diploma te stimuleren een technische ver volgopleiding te gaan volgen. „Dat geeft een bijna zekere ga rantie op een baan", weet de heer De Ruiter. Communicatie Een tweede probleem is dat het technisch onderwijs onvoldoen de inspeelt op de behoeften vanuit het bedrijfsleven. Een betere onderlinge communicatie zou dit probleem wellicht uit de wereld kunnen helpen. Door een nauwe samenwerking met het Regionaal Technisch Colle ge Rijnmond (R.T.C.R.), dat drie MTS-en in Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam om vat, wil men eikaars wensen en mogelijkheden leren kennen. „Eigenlijk zou er eéh vloeiende overgang moeten zijn tussen be roepsopleiding en beroepsuitoe fening", stelt de heer De Ruiter. „Voorlopig richten we ons op het middelbaar technisch on derwijs, maar in de toekomst komen wellicht ook andere lo kale of regionale onderwijsinsti tuten als LBO en MEAO aan bod". Het Regionaal Technisch Colle ge Rijnmond, dat jaarlijks vier honderd technisch opgeleiden aflevert, die vrijwel allen direct aan de slag kunnen, is zich ter dege bewust van de problema tiek.. „We zijn al enige tijd be zig om ons opleidingenpakket beter op de praktijk af te stem men", vertelt directeur P.A.M. Kee. „Landelijk is men ook met dit probleem bezig. Zo streeft de minister naar de vorming van zogenaamde 'opleidingswa renhuizen'. Instituten, die een veelheid aan opleidingen her- SCHIEDAM - In het arti kel over Chocolatier Confi- seur Tosca, aan de Hoog straat 54, stond abusievelijk vermeld dat de winkel de gehele maandag is gesloten. Tosca is echter ook op maandag, zij het vanaf 13.00 uur, geopend. bergen en waarbij telkens marktgericht wordt gewerkt. Dat wordt de trend van de ne gentiger jaren". Een goede communicatie met het bedrijfsleven moet het R.T.C.R. duidelijk maken aan welke opleidingen behoefte be staat. Wanneer een opleiding niet meer aan de praktijk vol doet, moet het bedrijfsleven dat kenbaar maken, zodat de oplei ding kan worden aangepast. Stages Ook denkt de commissie aan het verzorgen van gastdocent schappen door specialisten uit het bedrijfsleven. Bovendien heeft een aantal bedrijven zich bereid verklaard om mee te werken aan scholingsafspraken en het plaatsen van stagiaires. In dit kader worden stage-teams gevormd, waarbij een duidelijke begeleiding, zowel door het on derwijsinstituut als door het be treffende bedrijf zal plaatsvin den. Het aantal stageplaatsen zal in de toekomst verder wor den uitgebreid. Overigens vinden stages in het bedrijfsleven al vele jaren plaats. De laatste tijd worden de leerlin gen van het R.T.C.R. geconfron teerd met een nieuw fenomeen: bedrijven, die studenten benade ren met het verzoek om al tij dens de opleiding bij hen in dienst te treden. Het gevolg is dat een aantal studenten de op leiding vroegtijdig verlaat. „Daar zijn we niet gelukkig mee", zegt de heer Kee. „Je ziet deze mensen later dan ook stee vast terug bij een avondcursus, om hun opleiding alsnog af te maken „Ook het bedrijfsleven vindt dit geen goede ontwikkeling", stelt de heer De Ruiter. „Maar het geeft wel heel duidelijk aan hoe hoog de nood is". SCHIEDAM - De Stichting Huishoudelijke Voorlichting or ganiseert een cursus 'verant woord vermageren'. Een diëtiste geeft de deelnemers een per soonlijk voedingsadvies en tien weken lang begeleiding. De cursus wordt vanaf maan dag 20 januari tien maanda gochtenden gegeven in het M.C.M. de Groothuis, aan de Stadshouderslaan 30. De kosten bedragen 65,-. Voor aanmel ding kan men van maandag tot en met donderdag tussen 9.00 en 12.00 uur en maandagavond van 19.00 tot 20.30 uur terecht bij de administratie, telefoon 4264781. SCHIEDAM 'Portemonnee gestolen' stond in Het Nieuwe Stadsblad van woensdag jongst leden. Die 32-(3I)jarige ben ik. Direct komen alle frustraties weer boven. Hoe vaak heb ik dit bericht gelezen met een gevoel van 'goh, ook erg voor die man of vrouw'. Ja, tot het jezelf over komt, dan besef je dat je een stukje van jezelf in die porte monnee stopt. En ook vooral fo to's van je dierbaren, die nu weg zijn. Ik weet niet of ik nu razend ben vanwege het geld dat gestolen is, of vanwege de foto's, die erin za ten. Hierbij roep ik ook de dief op om de portemonnee bij de politie in de bus te doen, zodat een beetje van die razernij bij mij kan wegvloeien. En ik in ie der geval mijn foto's terug heb. Mijn les is geleerd. Weinig geld voortaan bij me en niet meer in de boodschappentas. En zeker geen foto's meer! Degene, die dit gedaan heeft, ik hoop dat hij/zij ooit zal voelen wat ik nu voel. Misschien dat je er dan mee stopt". naam en adres bij de redactie bekend. SCHIEDAM - Een 72-jarige au tomobilist uit Rijswijk verleen de afgelopen vrijdagmiddag op de Hargalaan geen voorrang aan een 22-jarige Vlaardinger. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij, maar de auto's moesten worden weggetakeld. Op de vluchtstrook van de A20 stond vrijdagavond de auto van een 33-jarige Vlaardinger met pech geparkeerd. Toen een an dere auto, bestuurd door een 31-jarige inwoner van Spijkenis- se, na een inhaalmanoeuvre uit week, kwam deze eveneens op de vluchtstrook terecht. Een botsing met de geparkeerde auto was het gevolg. Deze auto sloeg over de kop en belandde in een sloot. De schade was aanzienlijk, maar gelukkig liep niemand enig letsel op. sRBH SCHIEDAM - De bewoners van een huis aan de Groen van Prinstererlaan wachtte afgelo pen zondagnacht een onaange name verrassing, toen zij terug keerden van vakantie. Tijdens hun afwezigheid was in hun wo ning ingebroken en bijna de ge hele inboedel weggenomen. Na een inbraak in een woning aan het Lisztplein wordt een aantal schilderijen, bestek en porcelein vermist. Het Nieuwe Stadsblad WATERWEG NOORD - In de laatste ronde van de eerste competitiehelft ging de mannenploeg van fijn- mond zaterdagmiddag in eigen zaal onverwachts on deruit tegen het Noordlim burgse Peelpush. „In feite hadden we hier onze plaats in de eerste divisie veilig kunnen stellen en ontspannen tweede com petitieronde kunnen af werken", zei coach Hans van Setten na afloop. „Nu gaan we toch weer twee heel moeilijke maanden tegemoet, temeer daar er dit seizoen door versterkte degradaties in de nationale competitie drie ploegen degraderen". Met nog zeven punten voor sprong op nummer tien heeft zijn ploeg nog wel een zekere ruimte, maar feit is wel, dat met het driepuntensysteem zo'n kloof snel gedicht kan zijn. Het begin was zaterdag na een tamme start toch duidelijk voor Rijnmond, dat na een tussen stand van 7-7 dankbaar profi teerde van de fouten van Peel push en via 15-8 makkelijk op 1-0 kwam,. "Ik dacht al aan een makkelijke 3-0 zege", wilde Ron Lubeck na afloop kwijt. Het pakte heel anders uit. De Limburgers, die ook al koploper Sliedrecht Sport met 1-3 had den verslagen, bleven strijden voor een beter resulaat en via 9- 10 werd het 10-15 voor de be zoekers. In de derde set hetzelfde beeld. Twee ploegen die elkaar redelijk in evenwicht hielden, maar na de tien punten was Peelpush weer de ploeg die de minste fouten maakte. Met 11-15 werd het 1-2 en ging Peelpush in de vierde set onmiddelijk door naar 0-5. Daarna herstelde Rijnmond zich en kwam het op 14-13 op setpoint. Dat punt werd niet gemaakt en Peelpush stootte direct door naar 14-16 en derhalve 1-3. Dames De grote winst voor de vrou- wenploeg van Rijnmond was zaterdag in sportzaal Oost naast de simpele 3-0 zege op Radius de rentree van Carin de Leede. De middenblokkeerster ging kort voor de start van de com petitie door haar enkel en miste daardoor het debuut van haar ploeg in de tweede divisie. In de wedstrijd tegen het Goudse Ra dius kon coach Ruud van Hou welingen in elke set enige speel tijd voor haar inruimen, wat ze ker niet slecht ging. Zonder Jea- net Roest had Rijnmond toch weinig moeite met de gasten. Na een 12-4 tussenstand werd het in de eerste set 15-6 voor de thuisploeg. De tweede set werd met 15-9 winnend afgesloten. In de derde set keek Rijnmond in eens tegen een 2-8 achterstand aan. Vooral slordigheden in het achterveld waren daar de oor zaak van. Radius schrok zo van deze stand dat ze spontaan fou ten gingen maken. Rijnmond maakte daar dankbaar gebruiz van en via 8-8 en 10-12 werd het 15-12 en zo 3-0. De dames nemen nu de zesde plaats in met 18 punten uit elf duels. SCHIEDAM - De afdeling Ge vonden Voorwerpen van de ge meentepolitie Schiedam is geo pend van maandag tot en met vrijdag van 08.00 tot 22.00 uur op het hoofdbureau, Bijdorp- plein 1, en is gedurende deze tij den ook bereikbaar onder tele foonnummer 4494499. Gevonden voorwerpen af te ha len op het Hoofdbureau van Po litie: 7 sleutels met drie gekleurde hoesjes (331); 7 sleutels in bruin etui (332); 2 sleutels aan ring met een wit beertje (324); 7 sleutels aan een zilverkleurige musketonhaak en ronde sleutel hanger met afbeelding van een kan (321); 4 sleutels aan' diverse ringen en gele musketonhaak (316); 3 autosleutels aan groen lederen label (313); 1 sleutel in een wit lederen map (310); 9 sleutels aan twee sleutelhangers, één van L.A. Gear en één met opschrift 'Anita' (327); 7 sleu tels niet daaraan 3 gekleurde hoesjes (331); 1 blauw tasje van het Wereld Natuur Fonds (333); 1 zwart buideltasje met daarin een portemonnee en make-up (326); 1 zwarte dames-schou dertas (317); 1 zilverkleurig he renhorloge met metalen band (312); 1 Engels rijbewijs; 1 roze met grijs damessjaaltje (329); 1 bromfietsplaatje (330); 1 doos met witte plastic houdertjes (325); 1 getinte zonnebril in grijs etuitje (307); 1 scheerappa- raat van het merk Philishave (305); 1 bordeauxrode porte monnee (334); 1 rose portemon nee met briefjes en pasfoto's (322); 1 witte portemonnee met opschrift Mallorca inh.: nep kindergeld (318); 1 zwarte rug tas inhoud: 1 zwarte portemon nee met opschrift Sonia Rykiel (340). Gevonden voorwerpen af te ha len bij de vinder, na overleg met de afdeling gevonden voorwer pen van de gemeentepolitie Schiedam: 5 sleutels in zwart lederen etui; 2 sleutels aan sleutelhanger niet opschrift 'Danmark'; 1 huissleu tel; 3 sleutels aan zwarte sleutel hanger van Shoe Shop; 1 da mestas; 1 RET abonnement; 1 vierkante donkerblauwe dames sjaal; 1 gouden armband met motiefjes op schakels; 1 plastic tasje met inhoud paars/roze ae robic broek en andere sportkle- ding; 1 paar lammy handschoe nen (beige/bruin); 1 muts met pluim in de kleuren wit en blauw; 1 gouden ring met ins criptie Ingrid in zwarte dames- portemonnee; 1 zilveren kinde rarmband met naamplaatje; 1 parelketting; 1 goudkleurige aansteker; 1 groene skai heren handschoen met gebreid man chet; 1 bruin grijzig lederen etui inh. bril met grijs montuur; 1 wok in doos; 1 rode kinderpor temonnee met goudkleurige sluiting; 1 zwarte portemonnee (gevonden in Videotheek); 1 si garettendoosje van het merk Gladstone. SCHIEDAM - „Er is één punt, waarvoor ik herrie in de gemeenteraad wil riske ren en dat is het gedrag van PvdA-fractievoorzitter Hans Bakker. Dat ben ik zat. Dat waarschuwende, schoolmeesterachtige vin gertje van Bakker hangt me mijlenver de keel uit". D66-wethouder Adri Reijnhout (wonen, wijk- en buurtbeheer en voorlich ting) heeft geen goed woord over voor de onop houdelijke kritiek, die Hans Bakker richting col lege spuit. In een interview in De Spot, het partij-or gaan van Groen Links Schiedam, trekt Reijnhout fel van leer tegen de wijze van oppositie van de PvdA. Tijdens de laatste Algemene Be schouwingen uitte Bakker veel kritiek op het gebrek aan door tastendheid en de voortdurende vertraging binnen het college. Een kritiek, waarin hij overi gens niet alleen stond. Ook de andere raadsfracties lieten deze bezwaren horen. Onzin „Opbouwende kritiek is pri ma", zegt Reijnhout in De Spot. „Maar de manier, waarop met name Bakker het college voor de voeten loopt, over schrijdt de grens van de politie ke betamelijkheid. Het gezeur over de grote vertragingsfactor is volslagen onzin. Dit college zit wel degelijk op het goede spoor en niet met de snelheid van een boemeltreintje. Het is een ploeg hard werkende wet houders, die soms op de gren zen van hun eigen ambities stuiten". „Het probleem", gaat Reijnhout verder, „zit in het feit dat we een te ambitieus collegewerk programma hebben. De ver wachtingen waren veel te hoog gespannen. Ik geloof nog steeds dat we die plannen kunnen waarmaken, maar daar heb je minstens de hele periode van vier jaar voor nodig. De plan ning is niet goed. Het lijkt nu ogenschijnlijk of er weinig vaart in zit, maar wat er gebeurt, ge beurt goed". „Het lijkt wel een soort race in de gemeenteraad wie het hardst kan roepen dat dit college tot niets in staat is. En ik verwijt dat vooral de fractievoorzitter van de PvdA". Bellenblazen „Het laatste coalitie-overleg heeft voor mij de deur dichtge daan. Toen ik eruit kwam, vroeg ik mezelf af 'wat heb ik hier eigenlijk zitten doen?'. Bel lenblazen. Het is een volstrekt bellenblazersgezelschap. Er wordt eindeloos gezeurd over procedures, punten en komma's en nooit eens over de inhoud. Ik heb op het punt gestaan weg te lopen. Zoiets overkomt me ook geen tweede keer. Ik kan mijn tijd wel beter gebruiken. Alleen maar kritiek, kritiek en nog eens kritiek. Nooit eens iets opbouwends, alleen maar nega tief. En die kritiek wordt op een arrogante, schoolmeesterachtige manier naar voren gebracht. Als je je verdedigt, wordt je uitgela chen". Tegenoffensief „Misschien ligt het wel aan de presentatie van het college", op pert Reijnhout. „We hebben het er laatst uitgebreid over gehad en zullen met iets van een te genoffensief moeten komen. In zichtelijk moeten maken hoe het komt dat je bepaalde toe zeggingen niet direct waar kunt maken. In feite is het antwoord simpel: we zijn te ambitieus ge start en moeten een beetje gas terugnemen". Moeite Reijnhout gaat in De Spot ook in op het voorstel van Groen Links om een deel van het geld, dat is bestemd voor het nieuwe Stadserf, te besteden aan de stadsvernieuwing. De wethouder reageerde lauw op dat voorstel: „Je moet eerst het programma van eisen van het Stadserf bekijken, maar ik durf wel te stellen dat ik een nieuwe raadszaal absoluut niet nodig vind. Ik zou daar grote bezwaren tegen hebben. Als ge woon raadslid had ik waar schijnlijk anders op het voorstel gereageerd, maar als lid van het college moet je de zaken toch weer anders aanpakken. Daar heb ik eerlijk gezegd soms wel moeite mee". Overigens krijgt PvdA-fractie voorzitter Hans Bakker in De Spot ook de gelegenheid op Reijnhout's uitlatingen te reage ren. „Reijnhout's aanval is een klassiek voorbeeld van de bood schapper, die de schuld van de boodschap krijgt", meent Bak ker. „Ik zeg niet dat het college niks doet. Nee, het gaat er mij om dat het college juist die dingen doet, die ze niet zou moeten doen en zaken nalaat, die ze wel zou moeten doen... Inhoudelijk heb ik niets op het collegewerk programma aan te merken. In tegendeel, het is een uitstekend plan, dat gewoon uitgevoerd moet worden. En het is de taak van de gemeenteraad om daar op toe te zien". „Kijk, voor het eerst sinds tij den heeft Schiedam een zeer zelfbewuste en kritische ge meenteraad. Dat is natuurlijk het probleem van dit college. Er ligt een prima plan en er is geld om het uit te voeren. Dus waar om komt het dan niet van de grond?". Slijterij/Wijnhandel Bedrijfsleven en onderwijs gaan hun krachten bundelen Van Links naar rechts de heren P.A.M. Kee (directeur Re gionaal Technisch College Rijnmond), L. de Ruiter (voorzitter Commissie Onderwijs en Bedrijfsleven) en J. Datema (voor malig hoofdbestuurslid van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en initiator van het project). SCHIEDAM - Groot feest vorige week bij de Kromarkt Su permarkt aan de Laan van Bol'Es. Bedrijfsleider de heer Van der Krogt ontving maar liefst elf prijswinnaars, die hadden deelgenomen aan een tweetal afzonderlijke prijsvragen. Kromarkt organiseerde eind vorig jaar de najaarsactie 'Trek 'n kaart en win'. Hierbij ontving iedere klant, bij besteding van minimaal vijftien gulden, een speelkaart. Wie vijf opeen volgende speelkaarten had verzameld, maakte kans op een fraaie prijs. De gelukkigen waren uiteindelijk de dames Koe vermans, Lakwijk, De Hooge, Verkaik en Van Troost. De tweede actie had betrekking op de folder van de Kro markt Supermarkt. De klant moest aangeven hoeveel keer het jaartal 1992 in deze folder werd vermeld. Het juiste ant woord luidde 117 keer. De heer Van der Krogt mocht de prij zen uitreiken aan de heer Lakwijk en.de dames Veldhoven, Boer, Lensveld, Strik en Drenkelford. UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL, ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: Mevr. J. M. I. van Bracht Privé 015-622213 VERTEGENWOORDIGER: R. Spierings Privé 010-4715104 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor i RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE; Nick van Dien, Gerjan de Waard, Arne v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 7 INZENDTERMIJN RED AKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvangen? Belt u dan onze servicelijn 010-4184599 van 09.00 - 17.00 uur 01-06-90 „Dat opgestoken vingertje hangt me flink de keel uit" Adri Reijnhout: „Dat waar schuwende, schoolmeeste rachtige vingertje van Bakker ben ik zat". Hans Bakker: „Ik zeg niet dat het college niks doet". 'n borrel van klasse voor een Jage prijs per liter 16.50 4QQ bij 12 flessen per liter per liter 16.50 bij 12 flessen per liter U belt - wij bezorgenI Oranjestraat 10-12 Telefoon 4265997

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 3