Sluiting bibliotheken houdt gemoederen bezig DE RIETZEILERS Maandag 9 maart VANDAAG EXTRA Het 'In Volle Vaart' is goed voor hoofdprijs SCHIEDAM 4 10 Stadsblad Komplete collectie voor weggeefprijzen! KORTINGEN TOT Konijn oorzaak kettingbotsing Getuigen van inbraak gezocht Trekking Postcode volgende week Strijkijzers weggenomen DOE MEE!!! Aan de optocht van carnavalsvereniging Hoogstraat 27 b j Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 SCHIEDAM, maandag- Verbaasd en lichtelijk ge ïrriteerd. Zo reageerden de leden van de raadscommis sie voor Stadsontwikkeling op de garantie, die Amstel- land Vastgoed van de ge meente Schiedam verlangt voordat de projektontwik- kelaar zelf ook maar één spade de grond in steekt om winkels, woningen en kantoren op het Emma- plein te doen verrijzen. Vincent Broeke (D66) sprak van een 'wurgkontrakt'. En in de ogen van liberaal Gerard Verhulsdonk zou de projektont- wikkelaar 'juist blij moeten zijn met een dergelijke grote op dracht' Amstelland wil rond de jaarwis seling '92-'93 met bouwen be ginnen. Maar de projektontwik- kelaar wil dan wel de garantie hebben dat de gemeente uiter lijk twaalf maanden na de start van het Amstellandplan aan haar cultuur-en bestuurscom plex op het Stadserf begint. Herman Posthoorn (PvdA) zag de aardigheid van de termijn stelling wel in. "Is er direkt een termijn waar we ons aan heb ben te houden." De meeste raadsleden dachten er anders over. Broeke: "Twij felt Amstelland dan zo aan ons? Denken ze dat het Stadserf niet doorgaat?" Normale zaak Wethouder Chris Zijdeveld stel de de raadsleden gerust. Vol gens hem is het voorbehoud van Amstelland een normale zaak in de wereld van het grote geld. "Amstelland loopt al een behoorlijk marktrisico." Zijde veld verklaarde zich voorstan der om het toekomstig 'klop pend hart' van Schiedam in één bouwstroom van de gropd te tillen. Dat Amstelland met zijn betrekkelijke simpele klus op het Emmaplein eerder dan de gemeente klaar zal zijn, staat nu al vast. "Maar de belegger is gerust ge steld als wij opdracht geven tot het maken van het definitieve ontwerp". Programma van eisen Voor dat definitieve ontwerp van het Stadserf mag prof. Hans Ruijssenaars aantreden. Hij krijgt een programma van eisen onder zijn neus geschoven waar uit bezuiningingsoverwe- gingen al voor zo'n 2,8 miljoen gulden uit is geschrapt. Het ar chief, de centrale bibliotheek en het theater gaan er, vergeleken met eerdere plannen, in ruimte op achteruit. AJle betrokken partijen, zoals de direkteuren van de bieb en van de theaters waren hierover geinformeerd en hadden inge stemd met de veranderingen, verklaarde Zijdeveld met na druk. De bieb bleef overigens wel een heet hangijzer die avond. Door de komst van de centrale biblio theek overweegt de gemeente de sluiting van drie filialen in Nieuwland, Zuid en Oost. Voor de centrale bibliotheek zal het weinig uitmaken. "Die wordt nauwelijk beïnvloed door al of niet sluiting van de filialen", zei Zijdeveld. De wethouder stelde voor om in een speciale verga dering hierop terug te komen omdat het om twee aparte ge vallen zou gaan. De bezuinigingen worden niet enkel gerealiseerd door archief, bieb en theater een wat kleiner jasje aan te meten. Zo komt er voor de gemeenteraadsleden geen speciale ruimte. Ze zullen het moeten doen met de kleine SCHIEDAM - Een konijn heeft afgelopen zondagochtend op het Kethelplein een kettingbotsing veroorzaakt, waarbij vier auto's waren betrokken. Het dier zat nietsvermoedend op de middenstreep van de rij baan, toen een 71-jarige Schie- damse automobilist op de A4 richting Beneluxtunnel kwam aanrijden. De Schiedammer remde af voor het konijn en kwam zelfs helemaal tot stil stand. Drie achterop komende auto's knalden daardoor op el kaar en moesten later worden weggetakeld. Twee inzittenden werden voor controle naar het ziekenhuis gebracht. Het konijn is weggerend, maar tegen de Schiedamse automobilist werd proces-verbaal opgemaakt. zaal van het theater. Ook wordt er gesneden in het aantal par keerplaatsen. Van de beoogde 140 blijven er slechts 75 over. De ambtenaar, die niet op het stalen ros komt, zal dus zeker een half uur nodig hebben om in Oost voor zijn wagen een plekje te vinden. Vincent Broek waarschuwde voor al teveel gepas en gemeet. De D66-er is nu al bang dat het totaalontwerp over tien jaar te klein zal zijn. Wat Verhulsdonk betreft mag het echter nog so berder. "Niet meer dan veertig miljoen mag het Stadserf kos ten. Anders krijgt wethouder Aad Wiegman (financien, red) nog meer grijze haren." SCHIEDAM- De kans dat over een paar jaar een café op de be gane grond van het oude stad huis wordt gevestigd, is levens groot aanwezig. De benedenver dieping zal op termijn leeg ko men als de fraktiekamers naar het nieuwe Stadserf verhuizen. Zijdeveld kwam op dit idee na een bezoekje aan Goes. Ook daar is een drankgelegenheid in het stadhuis ondergebracht. Zij develd ging naar Zeeland om in eerste instantie een plein te be kijken dat in hartje Schiedam niet zou misstaan. Een deel van de Grote Markt zou kunnen dienen als terras, stelde de wethouder zich voor. "Want dat is toch de enige plaats waar de zon schijnt", zei Zijdeveld afgelopen maandag avond in de raadscommissie voor Stadsontwikkeling. SCHIEDAM - De Inter nationale Vrouwendag, die maandag 9 maart wordt gevierd, staat dit jaar in Schiedam in het teken van de campagne 'Schiedam mers van overal en ner gens'. „Voor deze gelegen heid hebben we het motto gewijzigd in 'vrouwen van overal en nergens'. De pro blematiek en diverse cul tuuruitingen van de alloch tone vrouwen komen hier bij ruimschoots aan bod", weet Petra van der Slik, medewerkster van de Stichting Schiedamse Vrouwenemancipatie Or ganisatie (SVO) en belast met de coördinatie van de Vrouwendag. De Internationale Vrouwendag wordt al sinds het begin van deze eeuw gevierd. Aanleiding is het massale protest, dat tex- tielarbeidsters op 8 maart 1857 in New York lieten horen tegen K de lage lonen en slechte arbeids omstandigheden. Dit was de eerste keer dat de vrouwen daadwerkelijk de straat op gin gen om voor hun eigen Belan gen te strijden. Het protest werd vijftig jaar later herhaald, aan gevuld met eisen inzake kies recht voor vrouwen en de af schaffing van kinderarbeid. Gelijktijdig werd in Denemar ken een internationale conferen tie van Socialistische Vrouwen georganiseerd, waar de datum 8 maart werd uitgeroepen tot In ternationale Vrouwendag. Hier mee wilden zij het protest in 1857 jaarlijks herdenken door eenmaal per jaar nadrukkelijk aandacht te vragen voor de po sitie van de vrouw. De feitelijke eerste Vrouwendag vond plaats in 1911 in Duitsland, Oosten rijk, Zwitserland, Denemarken en de Verenigde Staten. Het jaar daarop volgden Nederland en Zweden. Achterstand Tot 1923 ging de viering van de Internationale Vrouwendag in Nederland gepaard met acties, daarna werd de herdenking ge- SCHIEDAM - Bij een inbraak in een winkel aan het Geuzen- plein is het afgelopen weekeinde een flinke slag geslagen. De da ders gingen ervandoor met een enorme hoeveelheid tabakswa ren met een totale waarde van maar liefst 45.000,-. Gezien de buit, moeten de da ders enige tijd bezig zijn ge weest. De politie vraagt dan ook getuigen, die tussen zaterdag 17.00 en maandag 7.30 uur iets vreemds hebben gezien in de omgeving Geuzenplein/Joseph Eijlstraat. Men kan bellen, tele foon 4494499. zapiger gevierd. Tot de crisis in de jaren '30, toen de vrouwen weer massaal de straat op gin gen om te waarschuwen tegen het opkomende fascisme. Na de Tweede Wereldoorlog werd het weer wat rustiger, maar bij de opkomst van groepen als de Dolle Mina's in de jaren '70 laaide het vuur weer op. „En nu, anno 1992, is het nog steeds nodig dat de vrouwen zich laten horen", meent Petra van der Slik. „Er is weliswaar veel verbeterd, maar nog lang niet voldoende. Nederland loopt nog altijd achter waar het gaat om bijvoorbeeld kinderop vang en pensioen voor vrou wen". Schiedam viert pas zeven jaar de Internationale Vrouwendag. Dit jaar is afgeweken van het landelijke thema, omdat de vrouwen zich wilden aansluiten bij de campagne 'Schiedammers van overal en nergens'. Vrijwel alle Schiedamse vrouwenorgani saties nemen hieraan deel. Om dat 8 maart dit jaar op een zon dag valt, is de viering een dag verschoven naar maandag 9 maart. SERVICELIJN 010-4184599 SCHIEDAM - „In deel 3 van 1991 is een prijsvraag uitge schreven door de redaktie van Stivonstukken. De opdracht was: verzin een nieuwe naam voor het blad Stivonstukken. Acht kinderen uit groep Robinson Crusoê hebben een briefkaart met 'n nieuwe naam opge stuurd. De winnende naam - In Volle Vaart - is ingezonden door Ro bin Verspeek. In december kre gen we een fantastisch telefoon tje. Wij hadden de hoofdprijs ge wonnen. Ellen Overbeeke vertel de ons dat ze samen met de jury op 28 januari de prijs komen uitreiken. Wat de prijs precies is, weten we nog niet. We zijn in ieder geval hartstikke blij dat we de hoofdprijs gewonnen hebben. Dit persbericht is gemaakt door Mujdat Cokgezer". Bovenstaand 'persbericht' is ge schreven door Mujdat Cokge zer, leerling van de Robinson Crusoê groep van de W.A. van Lieflandschool, aan de Prinses Beatrixlaan. Acht van zijn klas genoten hadden meegedaan aan een prijsvraag van het tijd schrift Stivonstukken, een uitga ve van de Stichting Vervoers- voorlichting voor het Onder wijs. De redaktie van het tijd schrift was niet tevreden over de naam van het blad en ver zocht de schoolgaande jeugd een nieuwe naam te verzinnen. „Wij lezen het tijdschrift altijd tijdens de les", aldus 'meester' Tijn Nuyens. „Toen de leerlin gen over de prijsvraag lazen, wilden ze meteen meedoen". Uit heel Nederland kwamen vele duizenden inzendingen binnen, maar laat het nu de elf jarige Robin Verspeek uit Schie dam zijn, die volgens de jury de mooiste naam had verzonnen: 'In Volle Vaart'. Daarom kwam een delegatie van de jury afgelo pen dinsdagmiddag naar de Prinses Beatrixlaan om de Ro binson Crusoê groep (groep acht) te verrassen met de hoofd prijs: met z'n allen een dagje naar de Amsterdamse havens, waar onder meer de replica van een oud VOC-schip wordt be zocht. De delegatie werd door de leer lingen met gejuich ontvangen, alleen 'feestvarken' Robin hield zich, enigszins beduusd, op de achtergrond. „Mijn moeder heeft me geholpen met de naam", bekende hij bescheiden. Het gejubel van zijn klasgeno ten werd zelfs luider toen de drie juryleden nog meer prijzen uit hun 'binnenzak' haalden: voor de klas een miniatuur vrachtwagen en voor iedere leerling een gele bretel, een han dige sleutelhanger en een fraaie rugzak. Maar ook meester Tijn Nuyens werd niet vergeten. Hij ontving een stropdas met bijbe horende dasspeld. „Die moet je morgen wel dragen, hoor", rie pen de kinderen vervolgens in koor. Hulpactie voor Braziliaanse zwerfkinderen Uil-agenda Sportnieuws SCHIEDAM - Uit een winkel aan de Mgr. Nolenslaan zijn za terdagavond twee stoomstrijkij zers ontvreemd. Men kwam binnen door het vernielen van de winkelruit. mSfll njutèi IVIVUWv WOENSDAG 29 JANUARI 1992 44e JAARGANG, NUMMER 9 OPLAGE 42.150 I a.anges/c ^wstA®1 IWSÜFNGtS? 5 N N i Stadserf moet soberder; belegger eist garanties Het oude stadhuis aan de Grote Markt zou in de toekomst een horecafunctie moeten krijgen, vindt wethouder Chris Zij develd. Het plein voor het stadhuis kan dan worden ingericht als terras, met uitzicht op onder meer de Grote Kerk. Café in oude stadhuis op^zaterdag 22 februari a.s. Bel nu voor informatie: 4101700 na 17.00 uur. Vrouwendag sluit aan bij stedelijke campagne VijcwWi Petra van der Slik: „Het is nog steeds nodig dat vrouwen zich laten horen". Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur TOTALE LEEGVERKDOP! De Robinson Crusoê groep, compleet met hun nieuwe bretels en rugzakken. Links vopraan staat Robin Verspeek met jurylid de heer Bol. LEO HORN

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1