mi lïïl IR R IE 00 ORANJE O.N.S. start volgende week promotie-actie Eindsymposium CIM over studiereis Japan Diamanten bruidspaar Vrachtwagen sleurt fietster mee iiJUdJüJ ilmüJU Ik blijf voor dieren remmen De Bondsspaarbank doet meer. Jonge oranje jenever 35% Oranje vieux 35% HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 5 FEBRUARI 1992 PAGINA 3 p SCHIEDAM - In de week van 24 tot en met 30 januari: Geboren: özge d.v. Aydin-Ay- din; Roeland L. z.v. Meder- Kooij; Enes z.v. Karatas-Kara- tas; Glenn z.v. Keijzer-Noord- ijk; Sylvana d.v. Van Krugten; Dennis A. z.v. Boon-Versteeg; Paula L. L. d.v. Gerlag-Adri- aanse; Keivin z.v. De Pijper- von Boltog; Ebony T. d.v. Boeijmeer-Dragan; Lennard P. z.v. Van der Linden-Knook; Ryan z.v. Van Dijk - van de Waardenburg; Martin Y. z.v. Volgers-Ham; Kees z.v. Boo gaard-van Doorn; Müslüm z.v. Cirak-Cirak; Alwin z.v. Moerer- Venegas Carbonell; Angelique d.v. De Krom-Tienpont. Ondertrouwd: C. Ballijns 31 jr. en C. Zwang 21 jr.; C. W. Boe man 34 jr. en C. J. Lasee 33 jr.; J. M. Koogje 26 jr. en M. Mun- nikhof 27 jr.; A. Kuffour 34 jr. en P. Andoh 32 jr.; G. M. van de Luitgaarden 31 jr. en C. E. van der Waals 31 jr.; P. D. L. Mastenbroek 22 jr. en G. A. H. Pegman 26 jr.; M. van Vliet 25 jr. en M. N. de Wal 22 jr. Overleden: N. W. Collens, vr., 85 jr., geh. gew. met J. J. van Toledo; P. W. Jansson, man, 69 jr.; S. Mangoenkarijo, vr., 88 jr., geh. gew. met W. C. G. Kimah; H. P. Groeneveld, vr., 94 jr., geh. gew. met N. S. van Essen; G. J. Knegt, vr., 65 jr., geh. gew. met D. Dijkshoorn; J. A. Dul- laart, vr., 79 jr., geh. gew. met A. C. Koremans; F. de Jong, vr., 76 jr.; J. H. W. Mulder, man, 74 jr.; H. J. F. Quadt, man, 68 jr.; U. Isik, man, 46 jr.; D. C. Bos, man, 82 jr.; M. M. A. Schaeffer, vr., 87 jr., geh. gew. met A. van Hees; H. J. van der Kooi, vr., 75 jr., geh. gew. met H. Minnen; A. M. P. Her- sbach, vr., 80 jr., geh. gew. met H. van Dijk. SCHIEDAM - Een 43-jarige fietster uit Schiedam is afgelo pen dinsdagmiddag met ernstig letsel opgenomen in het Schie- land ziekenhuis. De vrouw was bekneld geraakt onder een vrachtauto, waarna ze circa veertig meter werd meegesleurd. Het ongeval gebeurde op de kruising Nieuwe Damlaan/ Burg. Honnerlage Gretelaan. Een vrachtauto, bestuurd door een 23-jarige man uit Nieuwe- gein, wilde vanaf de Nieuwe Damlaan rechtsaf de Burg. H. Gretelaan oprijden en verleende eerst voorrang aan de overste kende voetganger. Hierna trok hij op, maar zag daarbij de fietster, die rechts van hem stond te wachten, over het hoofd. De chauffeur is voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Slijterij/Wijnhandel SCHIEDAM - De NV Openbaar Nutsbedrijf Schiedam organiseert in de periode van 15 februari tot en met 29 maart een om vangrijke spaarlampenac tie. De actie heeft tot doel de traditionele gloeilamp in de huishoudens te laten vervangen door de milieu vriendelijke en energiezui nige spaarlamp. De actie wordt uitgevoerd in samen werking met de fabrikan ten Philips en Osram en in Schiedam doen bijna veer tig lampenwinkels mee. Tijdens de spaarlampenac tie kan de consument tegen gereduceerde prijs twee of vier spaarlampen kopen. Bovendien biedt het O.N.S. de klant de moge lijkheid van gespreide be taling via de termijnnota. De landelijke spaarlampenactie is in de tweede helft van 1991 van start gegaan. Het doel is om in 1995 een afzet van 15 mil joen spaarlampen te halen. De gezamenlijke energiebedrij ven willen een bijdrage leveren aan een schoner milieu. Aan de hand van afzonderlijke Milieu- Aktieplannen wordt een lager energieverbruik bevorderd. Een lager energieverbruik leidt na melijk tot minder uitstoot van schadelijke stoffen. Ook de NV O.N.S. heeft zo'n Milieu-Aktie- plan ontwikkeld. „De O.N.S. wil een actieve rol spelen in het betrekken van haar klanten bij milieuzorg en gedragsverandering", zegt O.N.S.-woordvoerder Mari Dingenouts. „In eerste instantie richten we ons op de Schiedam- se huishoudens, later wil het Nutsbedrijf de betrokkenheid van het bedrijfsleven vergroten. De afgelopen jaren heeft het O.N.S. al een aantal energiebe sparende maatregelen in gang gezet, zoals het plaatsen van warmtekrachtinstallaties, het bevorderen van koop en huur van Hoog Rendements verwar mingsketels, de actie Zuinig Stoken en het plaatsen van zon neboilers. Nu gaan we ons rich ten op het energieverbruik van verlichting". Besparingen Nationaal wordt jaarlijks circa 2,2 miljard gulden aan verlich ting uitgegeven, waarvan 400 miljoen aan lampen en ruim 1,5 miljard aan energie. Tot voor kort overheerste de gloeilamp (97%), maar geleidelijk aan gaat de energiezuinige spaarlamp de gloeilamp verdringen. Naar schatting wordt voor ver lichting per huishouden jaarlijks rond de 700 kWh verbruikt. Wanneer de gloeilamp is ver vangen door de spaarlamp, kan dit electriciteitsverbruik tot een kwart worden teruggebracht. Landelijk betekent dit een be sparing van 2 miljard kWh. Bo vendien levert dit een besparing aan brandstoffen op met onge veer 600 miljoen kubieke meter aardgas. De gloeilamp verbruikt niet al leen veel meer energie, het is ook veel schadelijker voor het milieu. De totale uitstoot van kwik en verzurende stoffen is groter dan bijvoorbeeld bij de TL-buis en veel groter dan bij de spaarlamp. Een oude en ka potte spaarlamp vormt echter wel een belasting voor het mi lieu en moet dan ook, net als een TL-lamp, gescheiden wor den ingezameld. Om de lam pen, die onder klein chemisch afval vallen, op te laten halen, is een telefoontje naar het O.N.S. voldoende. Spaarlampenactie Tijdens de spaarlampenactie zijn de lampen te koop voor een eenheidsprijs van 34,50. Het O.N.S. doet een extra duit in het zakje door op elke lamp nog eens vijf gulden subsidie te geven, zodat uiteindelijk slechts 29,50 hoeft te worden betaald. Het gaat hierbij om de lampen van Osram (7-11-15 en 20 Watt) en Philips (9-11-15 en 20 Watt), in lichtsterkte vergelijk baar met gloeilampen van res pectievelijk 40, 60, 75 en 100 Watt. „De aanschafsprijs ligt welis waar hoger dan van de gloei lamp, maar de spaarlamp gaat maar liefst acht keer langer mee", benadrukt Mari Dinge nouts. „De aanschafsprijs is dan ook snel terugverdiend. Tijdens eerder gehouden spaarlampe nacties elders in het land is ech ter ervaren dat men deze lam pen langer laat branden, 'omdat ze toch energiezuinig zijn'. Hierdoor gaat het voordeel voor de verbruiker natuurlijk verloren". De NV O.N.S. heeft uitgebreid WATERWEG NOORD - De Studievereniging CIM-droom van de Hogeschool Rotterdam, studierichting Computer Inte grated Manufacturing, heeft eind september vorig jaar een studiereis naar Japan gemaakt. Deze reis was mogelijk door de medewerking van een groot aan tal sponsors uit met name het bedrijfsleven. Het project wordt vrijdag 7 februari afgesloten met een eindpresentatie, waar voor alle sponsors zijn uitgeno digd. De excursie naar Japan door veertien studenten en twee do centen maakte deel uit van een tweejarig project van CIN- droom. Doel van de excursie was de nieuwste technologieën en ideeën op het gebied van au tomatisering te bezichtigen om eventueel in Nederland toe te passen. Zo zijn bezoeken ge bracht aan multi-nationals als Canon, IBM, Panasonic en Om- ron. De sponsors van de reis ontvin gen eerder al een door de stu dievereniging geschreven boek werk over Computer Integrated Manufacturing in Nederland. Tijdens de afsluiting aanstaande vrijdag presenteert de vereni ging het eindverslag van haar bevindingen met de technologie in Japan. Het eindsymposium, dat vanaf 14.00 uur plaats vindt in de Ho geschool Rotterdam, wordt be zocht door bedrijven als IBM, HCS, Polec, HSM en Hoogo vens. Sprekers zijn ing. C. Kley- wegt (voorzitter CIMpansee), Ir. A. van der Wel (directeur on derwijszaken van de Hoge school), drs. J.D. den Breejen (studierichtingsleider CIM), R.P. Zweegman (deelnemer aan de studiereis) en drs. J. Grob- ben (CIM-docent). WATERWEG NOORD - Ver pleeg- en reactiveringscentrum DrieMaasStede heeft de spel-o- theek uitgebreid met aangepast spel- en oefenmateriaal. Vanaf vrijdag 7 februari kan dit mate riaal worden geleend bij de to- kotheek van het verpleegcen- trum aan de Voorberghlaan 35 in Schiedam. De spel-o-theek is onderdeel van de tokotheek, waarin te vens de patiëntenbibliotheek, de personeelsbibliotheek en de uitleen van audio-visuele mid delen zijn ondergebracht. Met ingang van aanstaande vrijdag kan men in de spel-o-theek ook aangepast spelmateriaal verkrij gen. De behoefte aan aangepaste spe len voor ouderen neemt toe door een verminderd gezichts vermogen of verminderde mo toriek. Soms is ook de eenvoud van het spel belangrijk, omdat het concentratievermogen en de mogelijkheid tot logisch denken is afgenomen. In de spel-o-theek zijn nu spe len verkrijgbaar met extra grote afbeeldingen, uitgevoerd in goed zichtbare en heldere kleu ren. Veelal is gebruik gemaakt van stevige materialen als hout en dik kunststof. De spel- en oefenmaterialen zijn niet alleen bestemd voor de patiënten van DrieMaasStede, hun familie en het personeel. Ook personeel van verzorgings- SCHIEDAM - Burgemeester Reinier Scheeres bracht afgelo pen dinsdagmiddag een bezoek aan het echtpaar Kostense- Streng om hen namens de ge meente te feliciteren met hun zestigjarig huwelijksfeest. Jacob Adrianus Kostense (85) en Adriana Cornelia Streng (80), beiden geboren en getogen in Schiedam, trouwden op 4 fe bruari 1932. Zij kregen twee zo nen en een dochter, die op hun beurt zorgden voor zeven klein kinderen. De heer Kostense is jarenlang werkzaam geweest in de scheepsbouw. Als ijzerwerker- /klinker was hij in dienst bij Wilton Fijenoord en scheeps werf De Jong in Schiedam. Bij voetbalvereniging SVV was hij bovendien ruim vijftig jaar be kend als 'Ome Jaap', het ma- foldermateriaal over de spaar lamp beschikbaar. Wie hiervoor belangstelling heeft, kan zich wenden tot de afdeling Klanten service, aan de Van Heekstraat 15, telefoon 4622222. huizen in Schiedam en Vlaar- dingen, die een samenwerkings verband hebben met de Stich ting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord, personeel van Kruiswerk en Gezinszorg in Schiedam en vrijwilligers van het project De Oproepcentrale kunnen van de spel-o-theek ge bruik maken. De tokotheek, met daarin opge nomen de spel-o-theek, is geves tigd in de hal van DrieMaasSte de. De openingstijden zijn maandag, woensdag en vrijdag van 14.00 tot 15.00 uur; dins dag en donderdag van 10.00 tot 11.00 uur. Aan de uitleen zijn geen kosten verbonden. Voor meer informatie kan men bel len, telefoon 4278181. SCHIEDAM - Burgemees ter Reinier Scheeres heeft staatssecretaris E. Heerma (Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieu) per brief uitgenodigd voor een rondleiding door een aantal Schiedamse stadsver nieuwingsgebieden. Die rondleiding zou aanstaande donderdagmiddag moeten plaatsvinden, vlak voordat de staatssecretaris in ge bouw De Rank de Schie damse CDA-ers en andere belangstellenden toespreekt. „Naar uw komst wordt door velen - en niet alleen uw partijgenoten - met belang stelling uitgekeken", schrijft het college van B& W. Heerma zal dan ongetwij feld aan zijn jasje worden getrokken over het Belstato- project (Beleid Stadsver nieuwing in de Toekomst). Zoals bekend, draait het ministerie van V.R.O.M. de geldkraan voor de stadsver nieuwing nagenoeg dicht. Net als vrijwel alle andere gemeenten in Nederland, maakt Schiedam zich ern stige zorgen over dit besluit. Om de heer Heerma met de neus op de Schiedamse fei ten te drukken, wil het ge meentebestuur hem uitnodi gen voor een rondleiding vooraf door de vooroorlogse wijken en de na-oorlogse wijk Nieuwland. De verant woordelijk wethouder Adri Reijnhout zal de staatsse cretaris tijdens de rondlei ding voorzien van teksvJn uitleg. „U zult dan kunnen vaststellen dat er met finan ciële steun van het rijk al veel is gebeurd in onze stad, maar ook dat er nog een lange weg is te gaan voordat de achterstand in de kwalite van de woonbebouwing in de oude wijken is wegge werkt", tracht het gemeente bestuur de staatssecretaris te overtuigen. SCHIEDAM - Schiedammer A. de R. heeft zich een beetje geër gerd aan het kranteberichtje over de automobilist, die op het Kethelplein was gestopt voor een konijn. In plaats van waar dering voor het feit dat hij het konijneleven spaarde, kreeg de automobilist een bekeuring. „Het verhaal van het konijn heeft in drie verschillende huis- aan-huisbladen gestaan, dus neem ik aan dat de hele rand stad er nu van op de hoogte is dat, wanneer je voor iets móet stoppen, je een bekeuring krijgt. Op het Kethelplein, niet op de snelweg, krijgt iemand een bon omdat hij voor een konijntje stopt. Die man had tenminste nog respect voor iets wat leefi. De politie-agent kennelijk niet, daar was een deuk in een stuk blik belangrijker voor. Die twee andere automobilisten (die ach terop de betreffende bestuurder reden, red.) hadden een bon moeten hebben, die reden je hard en hielden geen afstand. Een goed automobilist (maar die zijn zeldzaam) overziet een noodsituatie, houdt afstand en kan dus op tijd remmen. Ik hoop van harte dat er meer mensen zijn, die de beschaving en het respect voor alles wat leeft kunnen opbrengen en dat er niet wordt gedacht: 'doorrijden, wat er ook voor je wielen komt, an ders krijg je een bon'. Want vandaag is het een konijn, mor gen mijn hond en overmorgen mijn kleine nichtje! fc 3 Een advies voor de ijverige pof' tie-agent: kijk ook eens naar lieden, die met 100 km/uur do de stad gieren en ondanks nieuwe verkeersregels, de voet- I gangers van het zebrapad jagen. Doet u beter werk. I Ik blijf voor dieren remmen!" 4. de R. ip;i >1 Schiedam. f t1 nusje van alles. Mevrouw Kostense-Streng toonde zich immer de zorgzame huisvrouw. Helaas is zij door een val ernstig gewond geraakt aan haar heup, waardoor de fes tiviteiten rond het diamanten huwelijksfeest moesten worden afgezegd. Wel mocht zij haar ziekbed in verpleeghuis Drie- MaasSteden voor deze dag even verlaten. BON Ja, stuur mij de folder Start-spaarrekening. Naam: m/v* Start-spaarrekening. Geld groeit hard als je jong start. 'n borrel van klasse voor een lage prijs per liter 16.50 4 £00 bij 12 flessen In per literIVl per liter 16.50 4£flfl bij 12 flessen lh per literIVl U belt - wij bezorgen! Oranjestraat 10-12 Telefoon 4265997 UW THUISKRANT VERSCHIJNT IN: SCHIEDAM. KETHEL. ROTTERDAM: WIJK OUD MATHENESSE WITTE DORP KANTOOR: Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 010-4735818 EDITIECHEF: Mevr. J. M. I. van Bracht Privé 015-622213 VERTEGENWOORDIGER: R. Spierings Privé 010-4715104 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor RUBRIEKSADVERTENTIES: Tot dinsdag- en donderdagmiddag 16.00 uur op het kantoor REDAKTIE: Nick van Dien, Gerjan de Waard, Ame v. d. Zande EINDREDAKTIE: Ruud van Houwelingen Telefoon 010-4344022 Privé 010-4265764 HOOFDREDAKTIE: W. A. Buijteweg Telefoon 070-3190290 INZENDTERMIJN REDAKTIE-KOPIJ: Tot maandag- en woensdagavond op het kantoor UITGEEFSTER: Drukkerij v. d. Drift BV, Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, telefoon 070 - 3190955, ingeschreven K.v.K. nr. 96375 algemene verkoopvoorwaarden, gedeponeerd ter griffie van de Arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage d.d. 16-07-87 nr 97/1987 SERVICELIJN BEZORGING: Heeft u deze krant niet ontvangen? Belt u dan onze servicelijn 010-4184599 van 09.00 - 17.00 uur 01-06-90 Spaarlamp: goed voor milieu en portemonnee Aangepaste spelen in DrieMaasStede HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIMIIIMIMIMIIIIIIIIIIIMIIIN| 1 Schiedam nodigt I Heerma uit voor I een rondleiding minMiniminmini111r. Maak in vast slapend rijk. Voorletters Adres: Postcode: Plaats: Net geboren en nu al bezig slapend rijk te worden. Dat is voor iedere baby weggelegd. Tenminste, als de kleine beschikt over een Start-spaarrekening van de Bondsspaar bank. Daarmee wordt uw oogappel meteen financieel in de watten gelegd. De Start spaarrekening geeft zo'n hoge rente dat de piepjonge rekeninghouder, over een aantal jaren, zal merken dat zijn spaargeld hard met hem meegroeit. Tot zijn achttiende verjaardag. Dan wordt de Start-spaarrekening beëindigd en heeft u uw kind een aardig volwassen kapi- 0 taal te bieden. 0 jp*"' Natuurlijk is uw baby nog te klein om zelf een Start - spaarrekening van de Bondsspaar bank te openen. Daarom nodigen we alle vaders en moeders, opa's en oma's uit om op een van onze kantoren te komen praten over die financieel rooskleurige toekomst van uw baby of kleinkind. Opent u een Start-spaarrekening dan krijgt u meteen een lieve knuffelbeer of een fraai verzilverd kinderbestek cadeau. Een aardigheidje van de Bondsspaarbank vöor die kleine, die vast slapend rijk wordt. Wilt u eerst meer informatie? Stuur dan bijgaande bon ingevuld naar ons op. Telefoon: I Ouder/grootouder* Voornaam kind: Geboortedatum kind: In gesloten envelop zonder postzegel zenden aan: N V. Bondsspaarbank, Antwoordnummer 89, 3100 VB Schiedam I Doorhalen wat niet van toepassing is. NS spaarbank Burgemeester Reinier Scheeres in gesprek met het diamanten bruidspaar Kostense-Streng.

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 3