Folder aanvragen Jarige ombudsman Mr. Drs. M. Oosting-. De Nationale ombudsman behandelt klachten over: HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 14 FEBRUARI 1992 PAGINA 9 Een voorbeeld. U schrijft een brief aan de rijksoverheid en u hoort niets. U belt of schrijft nog een keer, maar weer zonder resultaat. Dan kunt u een klacht indienen bij de Nationale ombudsman. Zo deed mevrouw K. te Amsterdam. Zij kreeg keer op keer post van de belastingdienst, die niet voor haarbestemd was. Zij liet dit diverse keren weten aan de belasting dienst, toch bleef ze post krijgen, tot zelfs aan een dwangbevel toe. Ten lange leste diende mevrouw K. een klacht in bij de Nationale ombudsman. Uit het onderzoek dat de Nationale ombudsman instelde, bleek dat de belastingdienst nogal wat steken had laten vallen. Het instituut van de Nationale ombudsman be staat 10 jaar. Tien vragen aan de Nationale om budsman, mr. drs. M. Oosting, over wat hij voor u kan betekenen. 1. Wanneer kunnen burgers bij u terecht? „Als zij een klacht hebben over de wijze waarop ze zijn behandeld door een ambte naar van de rijksoverheid of door een ambte naar van de rijks- of gemeentepolitie. Ook organisaties, verenigingen en stichtingen kun nen een klacht indienen. Klachten over ge meenten en provincies mag de nationale om budsman niet behandelen. Overigens even voor de duidelijkheid, ik doe het werk niet alleen. Op het bureau Nationale ombudsman werken momenteel zo'n 70 mensen. Met dit team van mensen doen wij het werk". 2. Hoeveel mensen maken gebruik van uw diensten? „In 1990 hebben bijna 12.000 mensen con tact met het Bureau Nationale ombudsman gezocht, deels schriftelijk, en heel veel telefo nisch. Overigens betekent dit niet dat ook jjijna 12.000 klachten in onderzoek zijn geno men. Veel mensen bellen of schrij ven om na te gaan of ze met hun probleem bij de Natio nale ombudsman aan het juiste adres zijn. Is dit niet het geval, dan doen wij altijd onze uiterste best om iemand zo goed mogelijk te verwijzen. In 1990 zij uiteindelijk ruim 900 rapporten naar aanleiding van klachten ver schenen". Belastingsdienst 3. Over welke diensten of instanties krijgt u de meeste klachten? „Over het ministerie van Financiën en dan vooral over de belastingdienst, over het mi nisterie van Justitie en over de gemeente- en de rijkspolitie". De Belastingsdienst De Douane De Rijkspolitie en de Gemeentepolitie De Directie Vreemdelingenzaken De Informatiseringsbank en de OV-Studenten- jaarkaart BV Het Directoraat-Generaal van de Volkshuisvesting Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds Het Openbaar Ministerie Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening De Regionale Besturen voor de Arbeidsvoorziening De Pensioen- en Uitkeringsraad De Dienst Uitvoering Ontslaguitkerings regelingen De Koninklijke Marechaussee De Rijksdienst voor het wegverkeer Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen De Rijksluchtvaartdienst De Afdeling Dienstplichtzaken De Visadienst Het Kadaster De Griffies van de Gerechten Rijkswaterstaat De Rijkspsychologische Dienst Nederlandse ambassades in het buitenland De Binnenlandse Veiligheidsdienst De Inspecties voor de Volksgezondheid De Algemene Inspectiedienst De Raden voor de Kinderbescherming 6. Stel, er zijn geen beperkingen? „Dan gaan we, aan de hand van de klacht, bij beide partijen na wat er feitelijk is ge beurd. Alle ambtenaren en overheidsinstan ties zijn wettelijk verplicht hun volle mede werking aan het onderzoek te geven. Als het onderzoek klaar is, geeft de Nationale om budsman zijn oordeel en bepaalt hij of er juist of niet juist is gehandeld. Dit onderzoek is gratis". 7. Kiest u partij? „Nee, de Nationale ombudsman kiest nooit partij: hij is onafhankelijk. Daar zit ook zijn kracht. Het is de taak van de Nationale om budsman om beide partijen te horen en zich dan, onafhankelijk, een oordeel te vormen. Dit kan betekenen dat de burger gelijk krijgt, maar ook dat de overheid soms aan het lang ste einde trekt. Burgers werden overigens in 1990 in bijna 80 procent van de gevallen op een of meer punten van hun klacht in het ge lijk gesteld". Genoegdoening 8. Wat is de waarde van een oordeel van de nationale ombudsman? Kunt u net als de rechter iets afdwingen? „Nee. Het oordeel is niet rechtens bindend, zoals dat heet. Met andere woorden, de Na tionale ombudsman kan formeel niets af dwingen. Dat is ook niet nodig. In veel geval len is het kwaad al geschied en wil de klager vooral genoegdoening. Vaak is het dan voor mensen voldoende om te weten dat de zaak grondig is onderzocht en dat zij terecht heb ben geklaagd. Uit de ervaring blijkt verder dat een oordeel van de Nationale ombuds man ook door de overheid heel serieus wordt genomen. Het is natuurlijk nooit leuk om te horen dat je niet juist hebt gehandeld. Vaak zien we dat overheidsinstanties al tijdens het Wanneer kunt u een klacht indienen bij de Nationale ombudsman? Als u vindt dat u niet be hoorlijk bent behandeld door instanties of ambte een aanbeveling. Hij be waakt wat er met de aaanbeveling gebeurt. Nationale ombudsman Postbus 29729 2502 LS Den Haag 070- 3563563. 4. Om wat voor soort klachten gaat het? „We zien een top-5 van soorten klachten. Al lereerst klagen veel burgers over gebrek aan informatie van de kant van de overheid. Een belangrijke klacht is, dat de overheid brieven niet of pas heel laat beantwoordt of de klager niet tijdig informeert over zijn rechten en plichten. Zo klaagde iemans, die het slachtof fer was van een aanrijding van zijn auto. De politie vergat hem te informeren over de mo gelijkheid om in de strafzaak tegen de ver dachte zijn schade aan de orde te stellen. Daarmee was zijn kans verkeken om langs die weg schadevergoeding te krijgen. Burgers klagen ook heel veel over het trage tempo van werken van de overheid en daarnaast over regels die niet goed worden toegepast, over beslissingen die niet voldoende redelijk zijn of over een niet-correcte behandeling door ambtenaren". 5. Wat doet u als u een klacht op schrift binnen krijgt? „Dan beoordelen wij eerst, aan de hand van de Wet Nationale ombudsman, of er mis schien beperkingen zijn om de klacht in be handeling te nemen. Zo mag de Nationale ombudsman een klacht in beginsel niet on derzoeken als deze niet eerst bekend is ge maakt bij de betreffende ambtenaar of in stantie. Evenmin als de weg naar de admini stratieve rechter nog open staat. Heeft datge ne waarover iemand klaagt zich langer dan een jaar geleden afgespeeld, dan neemt de Nationale ombudsman de klacht in beginsel ook niet in behandeling". Wilt u meeer informatie? Dan kunt u met deze bon een folder aanvragen, met daarbij een klachtenformulier. I Stuur de ingevulde bon in een gefrankeerde enveloppe naar: Bureau Nationale ombudsman Postbus 29729, 2502 LS Den Haag I Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: I V onderzoek van de Nationale ombudsman maatregelen nemen". „Gelukkig heeft de Nationale ombudsman meer middelen dan het oordeel alleen. Hij kan ook een aanbeveling doen, bijvoorbeeld om een klager een schadevergoeding te ge ven. Zo geeft het ministerie van VRÖM aan eigenaren van premiekoopwoningen, wan neer het ministerie al eerder toegekende sub sidie te laat aan hen uitbetaalt, onder bepaal de voorwaarde een vergoeding voor de rente- schade die zij door de te late betaling lijden. Deze regeling is tot stand gekomen na een aanbeveling van de Nationale ombudsman. Want de Nationale ombudsman doet ook aanbevelingen van meer algemene aard, zoals wanneer hij regelmatig een zelfde misstand aantreft. Zo ontdekten wij onlangs na een ei gen onderzoek - de Nationale ombudsman mag ook op eigen initiatief zaken onderzoe ken - dat klachten procedures voor geluids hinder, veroorzaakt door vliegverkeer, in het hele land in de praktijk niets voor stellen. Ik heb de ministers van Verkeer en Waterstaat en Defensie inmiddels aanbevolen deze pro cedures zo spoedig mogelijk te verbeteren". 9. Wordt zo'n aanbeveling dan ook opgevolgd? „In ruim 90 procent van de gevallen waarin wij een aanbeveling doen, wordt deze ook opgevolgd. Dat is een goede graadmeter voor de effecten van het werk". 10. Ter afsluiting: wat is uw motto voor de komende 10 jaar? „Hard werken en met het instituut van de Nationale ombudsman bijdragen aan een goede verstandhouding tussen burger en overheid. De overheid is er voor de burger. Het is daarom belangrijk dat de overheid de burger serieus neemt en dat de burger ver trouwen kan hebben in het werk van de over heid. de instantie of ambtenaar op de hoogte van uw klacht en geeft deze de gelegenheid daarop te rea geren. Hebt u na zes we ken nog niets gehoord, of bent u niet tevreden met de reactie, dan kunt u uw klacht indienen bij de Na tionale ombudsman. U kunt alleen klagen als datgene waar u over wil klagen niet meer dan een jaar geleden heeft plaats gevonden. Hoe kunt u een klacht indienen bij de Nationale ombudsman? U moet uw klacht schrif telijk indienen, voorzien van uw naam, adres en te lefoonnummer. Bent u het Nederlands niet machtig, dan kunt u in uw eigen taal schrijven. U kunt bij het Bureau Nationale om budsman ook een klach tenformulier aanvragen. Schrijf in uw brief kort en duidelijk wat er is ge beurd, wanneer het is ge beurd en over welke amb tenaar of instantie u klaagt. Twijfelt u of u met uw klacht terecht kunt bij de Nationale ombudsman of hebt u andere vragen, dan kunt u bellen. Wat doet de Nationale ombudsman met uw klacht? De Nationale ombudsman bekijkt of hij uw klacht mag onderzoeken. Hij laat u zo spoedig mogelijk we ten of dit het geval is. Onderzoekt hij uw klacht niet, dan schrijft hij waar om en verwijst hij u waar mogelijk door naar een andere instantie. Als de Nationale ombuds man wèl bevoegd is en uw klacht in behandeling neemt, stelt hij een gra tis onderzoek in, dat wordt afgesloten met een rapport. Hierin schrijft hij of hij vindt dat juist of niet juist is gehandeld. Als daartoe reden is doet hij naren van de rijksover heid of de politie. Breng eerst de betreffen- 'De Nationale ombudsman is er voor alle burgers' De spelregels nog eens op een rij

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 9