ORANJE Mary Dresselhuys, John Kraaykamp en Flairck Excursie Snarenvirtuoos Erik Visser: Flairck donderdag in Vlaardingen en vrijdag in Schiedam Funk-rock en Big Band Turtles komen naar Schiedam PAUL ILli Boeken op Kinderradio Schilderles in Kluphuis Oost Carnavalsfeest voor ouderen Bloemenseance Zwart en wit in Artoteek HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 26 FEBRUARI 1992 PAGINA 9 SCHIEDAM - Wilma Lems, werkzaam bij de Schiedamse Jeugdbibliothe ken, verleent met ingang van zondag 1 maart naar medewerking aan het pro gramma 'Kinderradio' van Radio Schiedam. Dit pro gramma is iedere zondag ochtend te beluisteren via de kabel op 94.1 MHz en via de ether op 106.7 MHz. 'Kinderradio' besteedt aan dacht aan onderwerpen als (strip)boeken, theater en evenementen voor kinderen van de basisschoolleeftijd. De muziek is uitgezocht door de twee kinderen, die tijdens het programma te gast zijn. Wilma Lems zal (voorlopig) één keer per maand enkele nieuwe kinderboeken be spreken. Ook gaat zij de jeugdige luisteraars op de hoogte brengen van de acti viteiten in de bibliotheken, zoals tentoonstellingen en voorleesmiddagen. 'Kinderradio' wordt iedere zondag van 9.00 tot 10.00 uur uitgezonden. Presenta tor is Chrit Wilshaus. Slijterij/Wijnhandel Jonge Oranje jenever 35% Oranje vieux 35% SCHIEDAM - In Kluphuis Oost wordt iedere maandag- en donderdagavond schilderles ge geven. Bij beide cursussen is nog plaats. De lessen worden gegeven van 20.00 tot 22.00 uur en de deel- SCHIEDAM - Het Instituut voor Natuurbeschermingsedu catie verzorgt zaterdag 29 febru ari een middagexcursie door het Prinses Beatrixpark. De deelne mers aan deze gratis excursie moeten zich om 13.30 uur ver zamelen op het grote parkeer terrein. De wandeling staat on der leiding van een IVN-gids. Second Nature SCHIEDAM - Naast de gebrui kelijke jamsessies, die iedere dinsdag- en donderdagavond worden gehouden, biedt het Po dium Café, aan de Lange Ha ven 28, het komend weekeinde ook weer een tweetal live-optre dens. Zaterdag 29 februari treedt de funk-rockformatie Second Na ture op. De band bestaat uit Anja (zang), Hildo (toetsen en gitaar), Michiel (gitaar), Theo (bas) en Wessel (drums). Het optreden begint om 22.30 uur en de toegang is gratis. Zondag 1 maart speelt de Big Band Schiedam in het Podium Café. Deze achttien leden sterke band staat onder leiding van Carlo de Wild. Aanvang 21.30 uur en de toegang is vrij. SCHIEDAM - Kinderen opge let, want de Turtles komen naar Schiedam! Deze populaire tele visiehelden verzorgen zaterdag middag 4 april een bijna twee uur durende theatershow in het Passage Theater. Donatello, Leonardo, Michelan gelo en Rafael treden op in sa menwerking met jeugdkomiek Alfons Borm. Zij brengen een show met acts en liedjes, waarin onder meer een bezoek wordt gebracht aan een pizzabakkerij en het Wilde Westen. De Tee nage Mutant Heroes' hebben speciaal voor deze voorstelling de Nederlandse taal geleerd. De voorstelling begint om 13.00 uur en de toegangsprijs bedraagt 12,50. De kaartverkoop is al gestart. namekosten bedragen 27,50 per mok van zes lessen, wan neer men beide avonden mee doet, betaalt men 50,- voor twaalf lessen. Belangstellenden kunnen eerst een kijkje komen nemen tijdens een lesavond. Hiervoor moet men wel vooraf een afspraak maken. Er wordt geschilderd met olieverf. Het benodigde materiaal kan men via de cur sus aanschaffen. Voor meer informatie of het maken van een afspraak kan men kontakt opnemen met Kluphuis Oost, Galileïstraat 86, telefoon 4735435. ƒ5.- Exposities impuls aan hun liefdesleven te geven. De voorstelling begint om 20.15 uur en de toegangsprijzen be dragen 25,-, ƒ22,- en ƒ19,- /CJP en Pas65 hebben drie gul den reductie. Voorafgaande aan de voorstel ling wordt in de Roo Roosen zaal een Theaterdiner geser veerd. Een viergangendiner, dat wordt omlijst met lichte klassie ke muziek. Aanvang 18.00 uur en deelname kost f 45,-. Poppentheater Poppentheater Deen en Dander speelt zaterdag 29 februari de kindervoorstelling 'De dag dat de koning niet wilde regeren' in Theater de Teerstoof. De voor stelling is bedoeld voor kinde ren van vier tot tien jaar. Een dagje spijbelen zou ieder een weieens willen. Zelfs een koning. Zeker als je vrouw met haar vriendinnen naar Parijs is. Maar wanneer de koning spij belt, beginnen de problemen. Want hoe moet hij nu geld ver dienen voor eten en drinken? Plotseling komt de koning in aanraking met allerlei situaties die hij niet kent. Uiteindelijk wil hij toch het liefste in het pa leis werken. Hoe raar dat kan uitpakken, toont deze komische en ontroerende voorstelling. De voorstelling begint om 14.00 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Kaartverkoop Kaarten zijn van dinsdag tot en met zaterdag, tussen 10.00 en 16.00 uur, verkrijgbaar aan de kassa van het Passage Theater. Dan kan men tevens telefonisch reserveren: telefoon Passage Theater 4269563 en Theater de Teerstoof 4269455. Voor meer informatie kan men bellen met de administratie van de Schiedamse Theaters, tele foon 4262987 (tijdens kantooru ren). SCHIEDAM - De Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk Schiedam organiseert woensdag 4 maart een carnavals-dansa vond voor 55-plussers in wijk post Zuid. Het feest begint om 19.30 uur en de toegangsprijs bedraagt een rijksdaalder. De bezoekers die nen wel in carnavalskleding te verschijnen. Toegangskaarten moeten vöör woensdag 4 maart worden afgehaald bij wijkpost Zuid, aan de Oude Maasstraat 22. SCHIEDAM - Schiedammer P. Coppens verzorgt donderdag avond 27 februari een bloemen seance bij de spirituele vereni ging Harmonia. De bezoekers moeten zelf bloemen meebren gen. De avond begint om 20.00 uur in wijkcentrum Nieuwland, aan het Dr. Wibautplein 165. De toegangsprijs bedraagt 7,50. SCHIEDAM - In de Artoteek, aan het Bachplein 589, is tot en met 31 maart de expositie 'Kleurloos?', werken in zwart en wit' te bezichtigen. Zoals de naam al aangeeft, worden kunstwerken tentoongesteld, waarin alleen zwart en wit zijn verwerkt. De artoteek wil hier mee aantonen dat kunstwerken in zwart en wit niet saai zijn. De expositie is opgebouwd rond de eigen collectie van de Arto teek. Er zijn werken te zien van Fredy Wolf-Wubben, Gea Kalksma, Reggy en Kathinka Gunn, Jeroen van Rijn, Ossip, Wibbe Botma, Ger Dekkers, Kees Spermon, Joop Schafthui zen en Toon Kuijpers. Het is de eerste expositie in de Artoteek sinds de verbouwing. Artoteek en Fonoteek zijn nu gescheiden, waardoor beide diensten hun collecties beter kunnen presenteren. De tentoonstelling is te bezich tigen tijdens de openingsuren van de artoteek: dinsdag- en donderdagavond van 17.00 tot 20.00 uur (tot 1 maart van 18.30 tot 21.00 uur) en zater dagochtend van 10.00 tot 13.00 uur. WATERWEG NOORD - De beroemde Franse chan sonnier en tekstschrijver George Moustaki noemde de muziek van Flairck ooit 'kamermuziek voor de openlucht'. Een kwalifika- tie, waarin Erik Visser, één der oprichters van Flairck, zich wel kan vin den, al heeft hij het zelf over 'muzikale journalis tiek' wanneer de muziek stijl van zijn groep ter sprake komt. Flairck is donderdag 27 februari te zien en te horen in de Vlaardingse Stadsgehoor zaal en vrijdag 28 februari in het Schiedamse Passage Theater. De groep speelt de nieuwste voorstelling 'De Optocht'. Flairck werd in 1977 opgericht door Peter Weekers en Enk Vis ser. Peter heeft tussendoor nog een solo-uitstapje van enkele ja ren gemaakt, maar Erik is de groep altijd trouw gebleven. Hij geldt dan ook als de leider van Flairck en is verantwoordelijk voor het meerendeel van het re pertoire. „Peter en ik zijn beiden afkom stig uit de rock 'n roll en pop muziek van de jaren zestig; de tijd, waarin groepen als Alquin en Supersister succesvol waren. Op een gegeven moment waren we die muziek echter zat. We gilden ons een beetje afzetten tegen dat rock 'n rollsfeertje. We gingen akoestische instru- rhenten bespelen, omdat we zo baalden van het eeuwige gesleep met p.a.-systems en versterkers. Het ironische is echter dat we nu, na al die jaren, zo'n vijftig instrumenten met ons meezeu len naar ieder optreden. Trailers vol", vertelt Erik Visser. Flairck (is oud-Nederlands voor hand en heeft betrekking op het akoestische handenwerk van de groep) startte als huiskameren semble tussen de schuifdeuren. De eerste bezetting bestond uit vrienden en familie. Zo speelde Erik's broer Hans lange tijd mee en later sloot ook zus An- net zich bij Flairck aan. „Ons eerste officiële optreden was in april 1978 in het Scheve- ningse Appeltheater", weet Erik. „Ruim een half jaar later ver scheen de eerste LP, getiteld 'Variaties op een dame'. Binnen een jaar was die plaat al goed voor platina. Onze muziek sloeg aan en we konden meteen de theaters in. In het begin voor een concert, maar van lieverlee hebben die concerten zich ont wikkeld tot complete theater programma's". Hoogtepunten Het succes van 'Variaties op een dame' werd gevolgd door tientallen hoogtepunten: tv-spe- cials en toernees in binnen- en buitenland, onderscheidingen (Zilveren én Gouden Harp, Edi- sons) en gouden platen. Er werd zelfs een roos naar de groep ver noemd. Bovendien heeft Flairck inmiddels al elf,LP's en CD's op haar naam staan. „De concerten met Moustaki en de tournees door met name Ja pan en Indonesië gelden voor ons als hoogtepunten", meent Erik. „Met Moustaki hebben we zelfs een single gemaakt, wat in Frankrijk een bescheiden hitje werd. Ook in Nederland hebben we ooit een hitje gehad, 'Hé ko maan', samen met Dimitri van Tooren. Tot ieders verbazing sloeg dat aan. Moesten we in eens gaan playbacken op televi sie". Zo'n samenwerking met een Nederlandse artiest zou Erik nog weieens willen doen. „De vraag is alleen met wie. Ik zou dan iets willen doen met het le venslied. Met André Hazes wel licht. Het levenslied is eigenlijk de enige Nederlandse vorm van volksmuziek. Het meeste ande re, wat door Nederlanders wordt gezongen of gespeeld, is niet meer dan een slechte copie van buitenlandse artiesten. Neem nu Anita Meyer of Lee Towers. Dat zijn toch duidelij ke copieën. Daar zit niets oor spronkelijks in". Op de vraag of de muziek van Flairck dan zo oörspronkelijk Nederlands is, antwoordt Erik na enig aarzelen: „Nee, ook niet. Maar met ons nieuwe pro gramma 'De Optocht' komen we wel dicht in de buurt". Bezetting In de loop der jaren heeft Flairck veel wisselingen van de wacht meegemaakt. De huidige formatie bestaat uit: Erik Visser (diverse gitaren, mandoline, draailier, koto, bouzouki en slagwerk), Peter Weekers (aller hande fluiten, Uillean pipes, shakuhachi en slagwerk), Vlaar- dinger Stan Stolk (contrabas, akoestische bas en percussie), Annet Visser (diverse fluiten, cornamuze, melodica, accorde on, conga's, kromhoorn en klein slagwerk) en Lorre Lynn Trytten (violen, spinet, accorde on en slagwerk). Lorre Lynn Trytten kwam vorig jaar in de plaats van Sylvia Houtzager, die na 12,5 jaar de groep verliet omdat ze moeder werd. Sylvia heeft altijd een bij zonder stempel op Flairck ge drukt. Niet in de laatste plaats vanwege haar spraakmakende fotosessie in de Playboy, enkele jaren geleden. „Sylvia was een sublieme violiste, maar met haar Playboy-affaire waren we publiek terug naar de Middel eeuwen, toen - net als in de schilderijen van Jeroen Bosch - men, verkleed als demonen of dieren en luid schreeuwend, de winter wilde verdrijven". „Het is een processie. Al onze instrumenten staan achter een groot scherm op het podium. Op dit scherm worden fragmen ten van de werken van Jeroen Bosch geprojecteerd. We vor men een optocht, die telkens achter het scherm verdwijnt en dan met een nieuw instrument weer tevoorschijn komt. Omdat we met ons vijven snel rondlo pen, lijkt het net één lange op tocht. Om de sfeer van de Mid deleeuwen terug te halen, bespe len we ook een aantal muziek instrumenten uit die tijd, zoals de draailier, de spinet, de krom hoorn en de schalmei. Voor de pauze is de voorstelling wat se rieuzer. We volgen Jeroen Bosch met zijn hel, hemel en de aarzeling van de mens. Na de pauze wordt het allemaal wat vrolijker, op weg naar het car naval". CD 'De Optocht' is nog niet op CD verschenen. „Nee, een deel van de opnamen is al gemaakt, maar de CD wordt pas na de toernee afgerond. Het is ook een moeilijk stuk om op CD vast te leggen. Ik denk dat uit eindelijk slechts de helft van het programma overblijft", aldus Erik Visser. De theatervoorstelling van 'De Optocht' wordt donderdag 27 en vrijdag 28 februari gespeeld in respectievelijk de Stadsgehoor zaal in Vlaardingen en het Pas sage Theater in Schiedam. „We hebben deze produktie overigens gerepeteerd in de Stadsgehoor zaal. Dat doen we wel vaker. Het is daar uitstekend werken", vindt snarenvirtuoos Erik Visser van Flairck. Scene uit 'Hoog tijd' met John Kraaykamp en Mary Dresselhuys (foto Pan Sok). niet zo gelukkig", zegt Erik. „Het zette Flairck toch in een wat ander licht, hoewel we er ei genlijk niets van hebben ge merkt in de bezoekersaantallen bij onze optredens. Nee, ook niet in positieve zin". Flairck is inmiddels toe aan het veertiende seizoen. Na een uit gebreide 'reünie-toernee', waar mee vorig jaar werd rondgetrok ken en waaraan allerlei oud groepsleden meewerkten, is in januari de nieuwe produktie 'De Optocht' in premiere ge gaan. Een peperdure en tech nisch hoogstaande produktie. „Dit is iets geheel nieuws", ver klapt Erik. „Met als uitgangs punt de drieluiken van de Bra bantse schilder Jeroen Bosch hebben we een theaterprogram ma gemaakt met carnavaleske trekjes. Dat bedoelde ik net met het in de buurt komen van de oorsponkelijk Nederlandse mu ziek. Het is een soort mars, hoempapa op klassieke leest ge schoeid. De Optocht brengt het Erik Visser, mede-oprichter en de snarenvirtuoos van Flairck: „We wilden ons een beetje afzetten tegen het rock 'n rollsfeertje". SCHIEDAM - Bekende namen deze week op de podia van de Schiedamse Theaters. De instrumenta le grootheden van Flairck openen het programma. Maar ook toneelcoryfeeën als Mary Dresselhuys en John Kraaykamp vereren Schiedam dit weekeinde met een bezoek. Verder biedt het programma hu mor van Trio de Janeiro en poppentheater van Deen en Dander. De Grote Zaal van het Passage Theater vormt vrijdag 28 febru ari het decor voor een muzikaal meesterwerkje. Flairck speelt dan haar nieuwste theaterpro gramma 'De Optocht'. Meer over dit optreden en de groep kan men elders op deze pagina lezen. Het optreden begint om 20.15 uur en de toegangsprijzen be dragen 25,-, 22,- en 19,- /CJP en Pas65 hebben drie gul den korting. Humor Trio de Janeiro speelt vrijdag 28 en zaterdag 29 februari de voorstelling 'Bij de beesten los' in Theater de Teerstoof. Trio de Janeiro wordt gevormd door Herman Douw (banjo, gi taar en zang), Don van Dijke (snare, percussie en zang) en Hans Koning (accordeon, zang Trio de Janeiro en dans). De drie heren hebben besloten dat het de hoogste tijd is voor iets wat er niet was, iets dat totaal niet bestaat in de Ne derlandse amusementswereld: Trio de Janeiro. Geen cabaret, maar 'klepheldere' Rotterdamse humor op Euromasthoogte. Met 'staan en opvallen' trachten zij af te dalen tot publieksniveau, met als gevolg een noodlanding, die de toeschouwer meesleurt langs de gapende diepten des le vens. De voorstellingen beginnen om 20.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 15,-/CJP en Pas65 12,-. Toneel Twee van Neerland's grootste toneelcoryfeeèn, Mary Dressel huys en John Kraaykamp, voe ren zaterdag 29 februari het to neelstuk 'Hoog tijd' op in de Grote Zaal van het Passage Theater. 'Hoog tijd' is geschreven door Tom Cole. Het verhaal gaat over twee mensen op leeftijd, die elkaar door en door kennen. Twee mensen, die zeer aan el kaar verknocht zijn, maar ook hun nukken, kwalen en irrita ties hebben. Hij, een ouderwet se, autoritaire man. Zij, een tra ditionele huisvrouw, die door vlagen van latent feminisme met hem in botsing komt. Via deze conflicten komen zij tot een ontsnapping uit de keuken (hun zelfgeschapen gevangenis) en weten ze zelfs een nieuwe 'n borrel van klasse voor een lage prijs per liter 16.50 ja AA bij 12 flessen j DU per literI w per liter 16.50 j fs AA bij 12 flessen T UU per literI \J U belt - wij bezorgen! Oranjestraat 10-12 Telefoon 4265997 Nationale coryfeeën in de Schiedamse Theaters „De Optocht is soort hoempapa op klassieke leest geschoeid" Woensdag 4 maart Passage Theater/Grote Zaal, Arena Danstheater, Lekker leunen, op eigen benen staan', dansvoorstelling voor kinderen vanaf zes jaar, aanvang 14.00 uur, toegangsprijs 5,-. Stedelijk Museum, Arunta Kwartet, lunchconcert, aanvang 12.30 uur, toegang gratis. Donderdag 5 maart Passage Theater/De Tender, Lost Lo vers, popmuziek, aanvang 22.00 uur, toegang gratis. Vrijdag 6 maart Passage Theater/Grote Zaal, Harry Sacksioni en band, 'Intimate Stran gers', gitaarconcert, aanvang 20.15 uur, toegangsprijs f 25,-/CJP en Pas65 22,-. Theater de Teerstoof, Jaap Mulder, 'De Garnalenkoningin', cabaret, aanvang 20.30 uUr, toegangsprijs f 15, -/CJP en Pas65 12,-. Zaterdag 7 maart Theater de Teerstoof, Tejater Beer, 'BBulpp', kindervoorstelling 4-10 jaar, aanvang 14.00 uur, toegangsprijs f 5,-. Stedelijk Museum, Mandoline-orkest O.N.I., koffieconcert, aanvang 11.30 uur, toegang gratis. Passage Theater/Grote Zaal, Bert Vis- scher, 'Don Chabot en de foute archi tect', cabaret, aanvang 20.15 uur, toe gangsprijs f 20,-/CJP en Pas65 f 18,-. Theater de Teerstoof, Jaap Mulder, 'De Garnalenkoningin', cabaret, aanvang 20.30 uur, toegangsprijs f 15,-/CJP en Pas65 f 12,-. Donderdag 12 maart Passage Theater/De Tender, Dick de Graaf Septet, jazzconcert, aanvang 22.00 uur, toegang gratis. Vrijdag 13 maart Passage Theater/Grote Zaal, Titus Tiel Groenestege en Han ROmer, 'Ock- hams Scheermes', theaterdialoog, aanvang 20.15 uur, toegangsprijs f 18,-/CJP en Pas65 f 15,-. Theater de Teerstoof, Astrid van Hel den, 'Soprano in concerto absurdo 2', muziektheater, aanvang 20.30 uur, toegangsprijs f 15,-/CJP en Pas65 f 12.-. Zaterdag 14 maart Theater de Teerstoof, Clown Addie, kindervoorstelling 3-7 jaar, aanvang 14.00 uur, toegangsprijs f5,-. Passage Theater/Grote Zaal, o.a John Leddv en Simone Rooskens, 'Vriend aan huis', komedie, aanvang 20.15 uur, toegangsprijzen f 22,-, f 19,- en f 16,-/CJP en Pas65 drie gulden kor ting. Theater de Teerstoof, Astrid van Hel den, Soprano in concerto absurdo 2', muziektheater, aanvang 20.30 uur, toegangsprijs f 15,-/CJP en Pas65 f 12,-. Zondag 15 maart Passage Theater/Grote Zaal, Doreen Chadwick, orgelconcert, aanvang 11.00 uur, toegangsprijs f 9.-/N.O.F.- leden f 5,-. Woensdag 18 maart Passage Theater/Grote Zaal, Rotter damse Dansgroep, 'Krakelee en zo', dansvoorstelling voor kinderen 5-10 jaar, aanvang 14.00 uur, toegangsprijs Donderdag 19 maart Passage Theater/De Tender, De Ro mantico's, samrtlappen, aanvang 22.00 uur, toegang gratis. Stedelijk Museum: Schilderijen van Jef Diederen (tot en met 1 maart). Nationaal Coöperatie Museum: 'Coöp eratie Nu'. Galerie/Konditorei 't Spectrum: olie verf- en acrylschilderijen van Jaap Ver- wey (tot en met 31 maart). Galerie Alpha: verschillende edelsme den. Theater de Teerstoof: fototentoonstel ling Lidy Valkenburg (tot en met 25 maart). Galerie De Pronkkamer: Schilderijen en collages van Popje Schouten, alleen op zaterdag geopend (tot en met 26 maart). Paul Berg beeft de beschikking over een uiterst modern uitgerust oogmeetcentrum. Daar kan snel en zonder lange wachttijden de conditie van uw ogen worden gecontroleerd. Veel mensen vinden het plezierig om dat jaarlijks te laten doen. Voor de zekerheidMaak één dezer dagen ook eens een afspraak voor een oogmeting... Oogmeeuemrm 0V optemtrhten Nolenslaan 418 Schiedam 010-4735384

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 9