GEMEENTERAAD TREKT F10.000,- EXTRA OPENBARE UIT VOOR "SPORTIEVE RECREATIE DE PIONIER" BIEDT SENIOREN UNIEKE MANIER VAN WONEN «aas s^s jstsz DOE UW VOORDEEL MET ADVIES BOUWINSPECTEUR S MAART: BERENMAAND INFORMATIE BOUWTEKENING TOETSING BOUWVERGUNNING Schiedam 1992 -cl VERGADERINGEN 55 EERSTE PAAL SPALAND DEELPLAN "DE VELDEN" PASPOORTEN STADSGIDS 1992 BOUWVERGUNNINGEN DOOR ACTIE 4 NIEUWE INVAL KRACHTEN BASISONDERWIJS 28 februari 1992 jj De gemeenteraad heeft afgelopen maandag besloten om f 10.000,- extra te beste den aan het programma voor Sportieve Recreatie. Het geld wordt besteed aan de aanschaf van een zogenaamde bowlsmaten de organisatie van een kennismakings cursus kanoën. De Dienst Sport en Recreatie organiseert onder de noemer Sportieve Recreatie aller lei activiteiten om mensen die weinig of niet aan sport doen kennis te laten maken met allerlei sporten. Zo kan men een aantal maanden per jaar op zaterdagmorgen trim men en zijn er kennismakingscursussen tennis en squash. Het doel is daarbij om de stap naar sportbeoefening in vereni gingsverband kleiner te maken. Twee jaar geleden spraken burgemeester en wethou ders, in het collegewerkprogramma, af het pakket Sportieve Recreatie uit te breiden. Dat gebeurt nu door de nieuwe activiteiten bowls en kanoën. Op de hoek van de Lekstraat en de Ridderkerksestraat (Schiedam-Zuid) worden op dit moment 40 senioren woningen gebouwd met een bijzonder karakterHet is name lijk de bedoeling dat de bewoners van dit complex, 'De Pionier" genaamd, enige verantwoordelijkheid voor elkaar dragen, bijvoorbeeld het doen van boodschappen bij ziekte. ningen die hun voordeur niet op de bega ne grond hebben zijn met een lift bereik baar. Er is een gemeenschappelijke fiet senberging. Gedurende 10 uur per week is er een complexbeheerder aanwezig. De bewoners van "De Pionier" hebben de privacy van een eigen woning en voeren dus zelfstandig hun eigen huishouding. Daarnaast is het wonen er op gericht dat de bewoners volop contact met elkaar (kunnen) hebben en gemeenschappelijke activiteiten ondernemen. Behalve de 40 woningen krijgt het complex dan ook een ontmoetingsruimte, een biljart-/vergader- ruimte en een hobbyruimte. Hier kunnen bewoners elkaar treffen voor een praatje, een kop koffie, of om samen iets te doen. Maar niets is verplicht. Hoe de QDPPIALE REGELS sfeer in "De Pionier" zich ontwikkelt is af- ten organiseert en de belangen van de be- SP'sciale ciommiss jj- woners behartigt. Die commissie wordt Hieri" Zl^en mensen van h®1 door de bewoners zelf aekozen neerd Ouderenwerk, de Gezamenlijke ae Dewoners zeiT 9eKOZen- Commissie Ouderenbelangen en eigenaar 'De Pionier": de Woningbouwvereni- Schiedam. Voor de toewijzing van Die regels zijn: - Minimumleeftijd 55 jaar; - Niet meer werkend (voor echtparen/sa menwonenden geldt dat een van de twee niet meer deelneemt aan het arbeidspro ces); - De motivatie om in het project te wonen; - De mobiliteit; - Voor de helft van de woningen krijgen bewoners en ex-bewoners uit Schiedam- Zuid voorrang; - Er wordt gestreefd naar een niet eenzijdi ge samenstelling van het aantal mannen, vrouwen, echtparen en naar leeftijd; - Inkomen niet hoger dan f 4.600,- bruto per maand. 38 Woningen hebben een woonkamer en van een6 woon kame rS en nd^1 aaokamee deze woningen'gelden naast de regels van Wie serieus geïnteresseerd is in het wonen in de gemeentelijke woonruimteverordening in "De Pionier" kan een uitgebreide infor- ook nog speciale toewijzingsregels. matiebrochure met een aanmeldingsformu- de woningen zijn geen drempels. De wo- Bowls is een spel dat vooral onder 50-plus- sers erg populair is. Het lijkt op jeu de bou les: met kunststof ballen proberen de deel nemers een elders in de zaal liggend klein balletje te raken. Bowls wordt gespeeld op een speciale mat omdat men de ballen dan met effect kan gooien. De Dienst Sport en Recreatie organiseert dit voorjaar ook een kennismakingscursus kanoën. Deze activiteit is bij uitstek ge schikt om met het hele gezin te doen. Men mikt met deze cursus dan ook vooral op mensen in de leeftijdscategorie vanaf 35 jaar: mensen die in het verleden wel wat aan sport gedaan hebben maar daar om de een of andere reden mee zijn gestopt. Voor informatie over het pakket Sportieve Recreatie dat de Dienst Sport en Recreatie organiseert kan men contact opnemen met F. van Helden, tel. 4275505. Knuffelberen: duizenden mensen, kinderen en volwassenen zijn er dol op. Vaak zijn knuffelberen hoofdpersonen in boeken. Denk maar aan Olivier B. Bommel, de klas sieke bruine beer met zijn dropneus, ronde oortjes en geruite jas. Ook Engeland kent zijn oerbeer: Winnie the Pooh. Deze beroemde herenboeken en nog vele andere knuffelberen zijn te zien op de Be rententoonstelling die gedurende de gehe le maand maart te zien is in de Jeugdbi bliotheek aan de Korte Haven 129. Boven dien zijn daar op alle maartse woensdag middagen extra activiteiten, steeds om 14.00 uur, waarin beren centraal staan: 4 maart: berenvideo's; 11 maart: voorlezen en berenboekenleg gers maken; 18 maart: voorlezen en (lege jampot met deksel meenemen); 25 maart: voorlezen, behalve kinderen wor den ook knuffelberen uitgenodigd voor deze middag. De beren mogen dan een nachtje in de bibliotheek blijven logeren. Wanneer zij de volgende dag weer worden opgehaald ontvangen zij een leuk aanden ken aan de logeerpartij. Voor meer informatie: Jeugdbibliotheek, Korte Haven 129, tel. 4266566. De gemeentelijke Dienst Sport en Recreatie verhuist op 19 maart naar de Sporthal Margriet aan de Nieuwe Damlaan 5. Hiervoor is op het dak van een van de bijgebouwen van de sporthal kantoorruimte gebouwd. Het telefoon nummer van de Dienst Sport en Recreatie blijft het nummer van het stadskantoor: 427 55 55. lier ophalen bij de Woningbouwvereniging Schiedam, Kerklaan 33 (tel. 4709444), de Wijkpost Zuid van het Gecoördineerd Ou derenwerk (Anke Muller, tel. 4735764), en het Bureau Huisvesting op de 's-Grave- landseweg 567 (tel. 4732111). Op woensdag 25 maart a.s. vindt een infor matie-middag plaats over "De Pionier". De middag begint om 14.00 uur, en wordt ge houden in de Wijkpost Zuid van het Ge coördineerd Ouderenwerk (de Bethelflat). Geïnteresseerden zijn op deze middag van harte welkom. Tot 1 mei a.s. kunnen belangstellenden zich aanmelden voor "De Pionier" door het aanmeldingsformulier in te leveren bij Bu reau Huisvesting. Belangstellenden die nog niet als woningzoekende staan inge schreven bij Bureau Huisvesting moeten zich ook als woningzoekende inschrijven. Voordat u gaat bouwen of verbouwen doet u er verstandig aan om na te gaan of hier voor een bouwvergunning vereist is. Medewerkers van de hoofdafdeling bouw- en woningtoezichtvan de Dienst Gemeentewerken staan voor u klaar om u bij een bouw- aanvraag van advies te dienen. Ondeskundig uitgevoerde verbouwingen kunnen rampzalige gevolgen hebben. Maak daarom gebruik van dit advies! Het nut van het aanvragen van een bouw vergunning wordt niet altijd ingezien. ,,lk mag met mijn eigen pand toch doen wat ik wil!", is een veelgehoorde opmerking. Pim van der Graaf, eén van de drie bouwin- specteurs van het bouw- en woningtoe zicht, legt uit dat ook bij inpandige verbou wingen een goed bouwplan en een des kundige toetsing daarvan in het kader van een bouwvergunningaanvraag, noodzake lijk is. Zo kan bij de aanleg van een badka mer bijvoorbeeld gemakkelijk iets mis gaan. „In oudere panden steunt de vloer vaak op houten balken", zegt Van der Graaf. ,,Je kunt dan niet zomaar een be tonnen vloer voor een badkamer storten, maar je zult eerst moeten berekenen of deze niet te zwaar wordt. Ook moet er een goed ventilatiekanaal worden aangelegd en moet zeer voorzichtig worden omge gaan met de elektriciteit. Een wasmachine mag bijvoorbeeld niet te dicht bij de dou che komen te staan, omdat je anders on der stroom kan komen te staan". Het voor beeld van de wasmachine maakt duidelijk dat het wel degelijk zinvol kan zijn om even uw licht op te steken bij het bouw- en wo ningtoezicht vóórdat u een dergelijke ver bouwing uitvoert. De bouwinspecteur kan u vertellen waar u bij zo'n klus op moet let ten en is u behulpzaam bij het opstellen van een bouwaanvraag. Deze hulp is erop gericht om iedere aanvrager zonder bouw kundige kennis, in staat te stellen een plan te maken voor kleinere bouwwerken. Voor grotere klussen kan beter een aannemer of architect worden ingeschakeld. Het is vaak handig om uw bouwplan te maken aan de hand van de oorspronkelijke bouwteke ningen van uw pand. Deze kunt u bij de hoofdaf deling bouw- en woningtoezicht tegen geringe kosten (meestal ongeveer dertien gulden) laten opzoeken en kopiëren. ,,Bij een woningsamen voeging willen de bewoners meestal een muur tje verwijderen, zodat ze een doorgang kunnen maken", vertelt Pim van der Graaf. „Het spreekt vanzelf dat het dan duidelijk moet zijn of het mis schien een dragende muur is. Op de oorspron kelijke tekeningen zal de bouwinspecteur dit sa men met de aanvrager moeten vaststellen." Bij een bouwaanvraag wordt niet alleen gelet op instortingsgevaar of andere risico's die de ge zondheid of veiligheid kunnen bedreigen. Ook wordt gekeken naar het welstandsaspect: in ge woon Nederlands, of een verandering aan een bouwwerk mooi of lelijk is. Uiteraard telt dit punt mee bij veranderingen aan de buitenkant van een pand. Om het aanzicht van een bouwwerk en de omgeving waarin dat staat te bewaken, moet een bouwplan dan ook voldoen aan rede lijke eisen van welstand. De bouwinspecteur be oordeelt dat niet zelf, maar legt het bouwplan voor aan de welstandscommissie, die een zo objectief mogelijk advies uitbrengt. advies worden gevraagd en houdt de voortgang in de gaten. Niet voor iedere verbouwing is een dergelijke uitgebreide aanvraagprocedure vereist. Bij som mige kleinere bouwzaken is wel een aanvraag nodig, maar kan worden volstaan met een bouwvergunning die doorgaans binnen een maand kan worden afgegeven. Bij veranderin gen of vernieuwingen van bouwkundig en/of es thetisch ondergeschikte-betekenis, is in sommi ge gevallen geen bouwvergunning nodig, maar kunt u toestemming verkrijgen van bouwtoe zicht. Bijvoorbeeld bij het maken van een dak venster. Neem echter altijd eerst kontakt op met het bouw- en woningtoezicht, dan weet u waar u aan toe bent. Bouwen zonder de vereiste ver gunning kan namelijk vervelende gevolgen heb ben. De bouwinspecteur heeft dan de bevoegd heid om het werk stil te leggen om zo de aan vraag van een bouwvergunning af te dwingen. De bouwinspecteurs hebben ieder een 'eigen rayon in de stad en u hebt dus altijd met een vaste contactpersoon te maken. U kunt met uw vragen of plannen terecht tijdens het spreekuur, op werkdagen van 9.00 tot 10.00 uur (Stadskan toor, Emmastraat 18e etage, telefoonnummer 4275511). In Schiedam-Zuid wordt op dit moment druk aan "De Pionier" gebouwd. De komende weken wordt weer een aantal openbare vergaderingen gehouden. Over plaats, tijd en inhoud van de agenda kan een week voor de betreffende vergadering informatie worden gevraagd bij het Bureau Voorlichting, tel. 4275390. Op ma. 16 mrt. vergadert de Commissie voor Cultuur, Gemeentewerken, Stadsont wikkeling en Verkeer. Op di. 17 mrt. vergadert de Commissie voor Onderwijs, Sociale Zaken en Emancipatie. Op wo. 18 mrt. vergadert de Commissie voor Wonen, Wijk- en Buurtbeheer en Voor lichting. Op ma. 23 mrt. vergaderen de Commissie voor Algemene en Economische Zaken en de Commissie inzake Homo- en Lesbisch Emancipatiebeleid. Op di. 24 mrt. vergadert de Adviescommis sie voor Sociale Vernieuwing. Op wo. 25 mrt. vergaderen de Commissie voor Financin, Bedrijven, Personeel en Or ganisatie en de Commissie voor Welzijn, Sport, Volksgezondheid en Milieu Op ma. 30 mrt. vergadert de Gemeente raad. De aanleg van de wijk Spaland gaat ge staag door. Op zaterdag 7 maart slaat wet houder Chris Zijdeveld samen met de tienja rige Marjolein Niesten, een toekomstig Spa- land-bewoonstertje, een officiële eerste paal voor de woningbouw in "De Velden". Dit is het deelplan van Spaland dat ten noorden van de keerlus van de tram ligt. Het slaan vaN deze paal is de symbol ische bouwstad van vijf verschillende pro jecten in "De Velden" met in totaal 153 koopwoningen. Na 31 maad is het niet meer toegestaan om met een verlopen paspoort naar het buiten land te reizen. Vanaf die datum moet ieder een die de grens over wil een geldig(e) pas pood of toeristenkaad hebben. Een paspood kost f 75,-. Een toeristenkaad f 12,50 voor jeugdigen tot en met 15 jaar. Personen vanaf 16 jaar betalen f 25,75 voor een toeristenkaad. Voor meer informatie over paspooden en toeristenkaaden kunt u contact opnemen met de afdeling Burgerzaken, 's-Graveland- seweg 567, 2e etage, tel. 4732111. Deze af deling is geopend van 8.30 tot 15.30 uur. De nieuwe Stadsgids Schiedam 1992 is in de loop van de afgelopen weken huis-aan- huis bezorgd. De Stadsgids wordt uitgege ven door de firma Suurland uit Eindhoven, in nauwe samenwerking met het Bureau Voorlichting van de gemeente. De gids is een handzaam boekje met talloze namen, adressen en telefoonnummers van Schie- damse verenigingen en organisaties Een padiculiere organisatie heeft de Stads gids verspreid. Wie om de een of andere re den de Stadsgids nog niet in de bus gekre gen heeft kan bellen met Bureau Voorlich ting, tel. 427 53 90. Uw adres wordt dan doorgegeven aan de verspreider zodat u alsnog een Stadsgids ontvangt. In de informatiekrant "t Stadserf" werden maandelijks de aangevraagde en verleende bouwvergunningen gepubliceerd. Dat ge beurt niet op de pagina GemeenteNieuws. Sinds 1 januari worden de bouwvergunnin gen (gemiddeld) eens per twee weken in een advertentie in het Nieuwe Stadsblad ge publiceerd. De publiciteitscampagne die de gezamenlij ke schoolbesturen voor basis- en speciaal onderwijs in oktober en november voerden om, onder het motto "Weer voor de klas?", invalkrachten te werven, heeft een behoorlij ke respons opgeleverd: ruim twintig men sen reageerden Hoewel de scholen zitten te springen om in- val-leerkrachten en er zoveel mogelijk reke ning gehouden wordt met de wensen van de invalkrachten, aarzelt een aanzienlijk deel van degenen die in eerste instantie re ageerden of werden er afspraken voor "la ter" gemaakt. Een viertal dames staat sinds kort echter weer met enige regelmaat voor de klas. Wie een onderwijsbevoegdheid voor het ba sisonderwijs heeft en er wat voor voelt om korte of lange tijd, full-time of part-time voor de klas te staan als een leerkracht ziek is of verlof heeft, kan contact opnemen met de heer Tigges van de dienst Educatie van de Gemeente Schiedam, tel. 4275396. Vooral bij omvangrijke (ver)bouwplannen kan het enige tijd duren voordat een aanvraag om bouwvergunning is behandeld en de vergunning is verleend. De procedure kan dan twee maan den in beslag nemen. Een zorgvuldige toetsing van een bouwplan brengt namelijk met zich mee dat het plan - behalve door de bouwinspecteur - en door de welstandscommissie - nog door ver schillende afdelingen moet worden bekeken. Zo wordt de brandweer om advies gevraagd, be oordelen medewerkers van de hoofdafdeling stadsontwikkeling of een bouwplan binnen het bestemmingsplan past en geeft de ONS aan welke eisen er zijn voor gas, water- en electrici- teitsaansluiting. Bovendien vindt een publicatie in de krant plaats van de aangevraagde en ver leende bouwvergunning, waarbij de mogelijk heid bestaat voor belanghebbenden om het plan in te zien en eventueel bezwaar te maken. De behandeling van uw plan door allerlei afde lingen betekent overigens niet dat u met uw aan vraag een moeizame weg van loket naar loket moet afleggen. De bouwinspecteur, die als geen ander de weg weet in de gemeentelijke organi satie, neemt deze last van u over. Hij zorgt er voor dat de juiste afdelingen en instanties om Uitgave: Redaktie: Gemeente Schiedam Bureau Voorlichting Tel. 4275390

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 3