Derde verhaal uit stamboomonderzoek 3 #f//- vclue dam mers Taalontwikkeling van jonge kinderen Inbraken Jubileum Jubilatio Bekneld na aanrijding Wereld gebedsdag Stamboom onderzoek (Met Een Gratis Tweede Bril.) Pearle Pearle Is Kijkplezier. PearleExpress >iv^ ♦»«sScv%* Letsel bij aanrijdingen Drukte bij Burgerzaken Portemonnees uit tassen weg Vrouw en eigen bedrijf Inbraak bij Spoorwegen Inwonertal bijna gelijk r n HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 4 MAART 1992 PAGINA 11 SCHIEDAM - Wie is de Schiedamste Schiedam mer? Onder dat motto startte de campagne 'Schiedammers van overal en nergens' vorig jaar sep- Richard Kreischer e vtWv^V-- V \>>&V van overal e n nergens tember een onderzoek naar de herkomst van nu leven de Schiedamse families. Honderden Schiedammers reageerden op de oproep en schreven zich in voor een stamboomonderzoek. Tien families werden uit geloot wier stamboom door deskundige genealogen zal worden uitgezocht. In Het Nieuwe Stadsblad worden de verhalen van deze tien families gepubliceerd. Na de geslachten Stavenuiter en Voorwald is het deze keer de beurt aan de fami lie Kreischer. Het verzoek voor dit stam boomonderzoek werd gedaan door Richard Kreischer, een ge boren en getogen Schiedammer. Richard is gehuwd met Lindy Slavenburg en zij hebben twee dochters Merinda en Sharon. Richard werkt als groepsleider. Zoals de naam Kreischer al doet vermoeden, liggen de wor tels van Richard's familie niet in Schiedam. De speurtocht naar de oor sprong van de familie Kreischer voert terug naar het begin van de zestiende eeuw in het Belgi sche plaatsje Raeren en omge ving. Rond die tijd komt de naam Kreischer al voor, maar helaas in onsamenhangend ver- SCHIEDAM - De Openbare Bi bliotheek Schiedam is, in het kader van het onderwijsvoor rangsbeleid, een project gestart, dat zich richt op de taalontwik keling van jonge kinderen. De bibliotheek is de komende maanden in drie consultatiebu reaus aanwezig met een infor matiestand. De stands bieden diverse folders en een collectie prentenboeken voor peuters en kleuters. Deze boeken kunnen ter plaatse worden ingekeken. De stands zijn tot en met sep tember present in de consulta tiebureaus Nieuwland (Dr. Wi- bautplein 167), Oost (Van Swindensingel 40) en Zuid (Westerkade 28). Daarnaast organiseert de biblio theek dinsdag 10 maart een bij eenkomst voor ouders over de taalontwikkeling van kinderen in de leeftijd van anderhalf tot vier jaar. Aan de hand van boe ken, gesprekken en een spel SCHIEDAM - Bij een inbraak in een woning aan de Vlaardin- gerdijk zijn vorige week een videorecorder, een cd-speler, een rijbewijs en enkele sieraden gestolen. Via het slaapkamerraam werd afgelopen zondagavond inge broken in een woning aan de D.A. de Jongstraat. Vermist worden een videorecorder en sieraden. Een schrijfmachine vormde de buit van een inbraak, die het af gelopen weekeinde werd ge pleegd in een bedrijfspand aan de Kommiezenlaan. wordt over dit onderwerp infor matie verstrekt. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het Kruisgebouw aan het Dr. Wi- bautplein 167. Ouders kunnen zich via een inschrijfformulier aanmelden bij één van de con sultatiebureaus of bibliotheek vestigingen. Overigens kunnen ook peuters lid worden van de bibliotheek. Het lidmaatschap voor de jeugd tot 18 jaar is gratis. SCHIEDAM - Twee mensen zijn afgelopen maandagmiddag licht gewond geraakt bij aanrij dingen. Op de kruising Mozartlaan/Bre- deroweg kwamen om 16.45 uur een fietster en een bromfietser met elkaar in botsing. De fiets ter, een 71-jarige Schiedamse, werd voor onderzoek naar het Schieland ziekenhuis vervoerd. De toedracht van de aanrijding is nog onduidelijk. Rond J 7.00 uur ontstond op de kruising 's-Gravelandseweg/De Brauwweg een aanrijding tussen een personenauto en een auto bus. De bestuurder van de per sonenauto, een 26-jarige inwo ner uit Naarden, sloeg linksaf en verleende daarbij geen voor rang aan de rechtdoorgaande bus. De auto werd in de flank geraakt. Een inzittende van de auto liep hierbij een pijnlijke schouder en borst op en werd naar de EHBO van het Schie land ziekenhuis gebracht. SCHIEDAM - De afdeling Burgerzaken van de ge meente heeft een extreem drukke februarimaand ach ter de rug. Die drukte werd voornamelijk veroorzaakt door een groot aantal aan vragen voor paspoorten. Normaal komen per maand zo'n vijfhonderd mensen een paspoort aanvragen, maar voirge maand verschenen maar liefst tweeduizend reislustigen aan de balie. Deze topdrukte werd ver moedelijk veroorzaakt door de voordelige winterprijs voor het reisdocument en het feit dat na 1 april niet meer met een verlopen pas poort mag worden gereisd. SCHIEDAM - Dameskoor Jubilatio vierde afgelopen zondag haar 12,5-jarig bestaan met een feestelijke eucharistieviering in de Basiliek Heilige Liduina en O.L. Vrouw Rozenkrans aan de Singel. Samen met het heren-parochiekoor I.H.D. voerden de dames van Jubilatio de 'Messe Brève no. 7' van Charles Gounod, het 'Avé Verum' en het 'Veni Jesu' op. Het dames koor bracht bovendien 'Avé Maria' van Haagh ten gehore. Na de viering vond in parochiegebouw De Wilgenburg een re ceptie plaats, waarna de sopraan José van Rooijen 's mid dags een repertoire van musical-, steden- en Nederlandse lie deren zong. SCHIEDAM - Bij een botsing tussen twee personenauto's is een 39-jarige vrouw uit Schie dam afgelopen dinsdagmiddag gewond geraakt. De aanrijding vond plaats op Plein 1940/1945. Een 48-jarige automobilist uit Schiedam stond op de 's-Gravelandseweg voor het verkeerslicht te wach ten, maar was iets te ver door gereden om te kunnen zien of het licht op rood of op groen stond. Toen een auto achter hem toeterde, dacht hij ten on rechte dat hij kon gaan rijden, stak het plein over en knalde op de auto van een 25-jarige Rot terdammer. De passagiere van de Schiedammer kwam door de klap bekneld te zitten en moest door de brandweer worden be vrijd. Zij is voor onderzoek naar het Schieland ziekenhuis vervoerd. SCHIEDAM - Twee Schiedam se vrouwen zijn het afgelopen weekeinde tijdens het winkelen beroofd van hun portemonnee. In winkelcentrum Hof van Spa- land werd de portemonnee met bejaardenpas geroofd uit de tas van een 76-jarige Schiedamse. Hetzelfde gebeurde in een win kel aan de Borodinlaan. Een 52- jarige 'klant miste plots haar portemonnee met geld, giropas, bankpas, rijbewijs en sleutels. SCHIEDAM - Christenen in de gehele wereld vieren vrijdag 6 maart Wereldgebedsdag. Het thema van de liturgie is deze keer samengesteld door chris tenvrouwen uit Oostenrijk, Zwitserland en het toenmalige West-Duitsland en luidt 'in wijsheid leven met de schep ping'. Wereldgebedsdag wordt aan staande vrijdag in Schiedam ge vierd in de Lutherse Kerk aan de Lange Nieuwstraat (aanvang 19.30 uur) en De Ark aan het Hargplein (aanvang 19.30 uur). Leerlingen van de Koningin Ju- lianaschool en de Sauer Bekker- school vieren de liturgie woens dag 11 maart samen met de be woners van bejaardentehuizen De Harg en Spaland (aanvang 10.30 uur). band. De familiehistorie ver toont pas omstreeks 1700 enige duidelijkheid. Rond die tijd werd in het Belgische Raeren Cornelius Kreischer geboren. Hij werd pachter van een boer derij, behorend bij het Branden- burgs klooster. Toen Franse sol daten de boerderij plunderden, werd Cornelius bij de verdedi ging van zijn bezit op 16 juli 1739 vermoord. Cornelius was op 4 april 1730 te Raeren ge trouwd met Catharina Wi- nands, die 18 januari 1786 in Maastricht overleed. Jan Uit het huwelijk van Cornelius en Catharina werd zoon Jan ge boren, die op 28 januari 1732 in Raeren werd gedoopt. Jan trouwde in 1759 te Maastricht met Elisabeth Schenser. Na een huwelijk van bijna vijftig jaar overleed Elisabeth op 82-jarige leeftijd in het plaatsje Amby. Jan Kreischer hertrouwde op 1 augustus 1811, op 79-jarige leef tijd, met de 24-jarige(!) Anna Margarita Pinxt. Sterker nog, op 86-jarige leeftijd wordt Jan zelfs vader van een zoon: Joannes Wilhelmus Michael Kreischer (31 oktober 1818). Joannes Wilhelmus Michael was in 1848 commies bij de Li- neiedienst der 4e klasse, wat te genwoordig douane-ambtenaar heet. In hetzelfde jaar trouwde hij met de acht jaar oudere Anna Barbara Vaessen, die als naaister de kost verdiende. In 1849 werd in het Limburgse Geulle Pieter Hubertus Krei scher geboren, de overgrootva der van Schiedammer Richard. Hij kwam rond 1870 naar Schiedam, omdat hier volop werk was. In 1878 trouwde Pie ter Hubertus in Schiedam met Henderina Klaverdijk, dochter van een gistkopersknecht. De zoon van deze Pieter Huber tus en Henderina heette even eens Pieter Hubertus, net als diens zoon, de vader van Ri chard. Zowel de overgrootvader als de grootvader en vader van Richard waren als branders knecht werkzaam in de Schie damse jeneverindustrie. Kortom, het geslacht Kreischer is met de dochters van Richard inmiddels aan de vijfde Schie damse generatie toe. SCHIEDAM - Behalve de tien families, die voor het stamboomonderzoek zijn uitgekozen, biedt de cam- pagneraad van 'Schiedam mers van overal en nergens' ook ondersteuning bij het onderzoek dat anderen wil len uitvoeren naar hun fa milieverleden. Er heeft al een aantal infor matiebijeenkomsten plaats gevonden, waarbij de 'on derzoekers' hun vragen over de wijze van onderzoek kon den stellen. Zaterdag 7 maart wordt wederom zo'n bijeenkomst belegd, deze keer in wijkcentrum De Er ker, aan de Jan van Aven- nesstraat 32. Hier wordt nader ingegaan op de vorde ringen en nieuwe vragen. De bijeenkomst duurt van 14.00 tot 17.00 uur en aan de orde komen inleidingen over heraldiek (wapenkun de) en het lezen van oude handschriften en een video- vertoning over genealogie. Bovendien wordt een aantal spreekuren gehouden, waar men terecht kan met vra gen. SCHIEDAM - Voor vrouwen, die een eigen bedrijf willen be ginnen, organiseert de Vrouw en Werkwinkel vanaf 16 maart een oriëntatiecursus Eigen Be drijf. Tijdens deze cursus wordt aan dacht besteed aan de vereiste kwaliteiten, diploma's, vergun ningen en papieren. De lessen worden vijf weken lang gegeven op de maandagavond, in het Coerke te Vlaardingen. De kos ten bedragen 30,-. Voor meer informatie kan men bellen, telefoon 01880-14252. SCHIEDAM - Na het vernielen van een hek zijn inbrekers het afgelopen weekeinde het be drijfsterrein van de Nederland se Spoorwegen aan de Delfland- seweg opgekomen. Op het ter rein werd ingebroken in een pand, waar een aggregaat werd weggenomen. Bovendien wer den twee bedrijfsauto's openge broken. Uit één van de voertui gen werd eveneens een aggre gaat ontvreemd. SCHIEDAM - De snelle stijging van het aantal in woners van Schiedam lijkt een halt te zijn toegeroepen. Groeide het inwonertal in de eerste drie kwartalen nog met 781 personen tot bijna 71.000, de laatste drie maanden kwamen daar slechts 134 personen bij. In de maand december is zelfs een lichte daling (-4) gecon stateerd. Schiedam telt per 31 de cember 1991 71.122 inwo ners, dat zijn er 915 meer dan exact een jaar daarvoor. De vrouwen zijn nog altijd in de meerderheid: 36.376 tegen 34.746 mannen. Ideaal voor een tweede i nago, maar ook perfect voor wie z'n eerste bril altijd kwijt s... Tegen inlevering van de bon krijgt u bij ons een tweede bril gratis. Compleet met glazen. Want, Pearle is Kijkplezier. Niet in het minst ook door de enorme keuze, het per soonlijke advies en de snelle service. Kom langs met de bon. En vergeet uw andere ik niet mee te brengen. BON VOOR 'N TWEEDE BRIL GRATIS. Schiedam, Hoogstraat 61 (naast M&S) - Spijkenisse, Nieuwstraat 182 (ABC-gebouw) - Vlaardingen, Liesveld 14 (tussen C&A en V&D) - Rotterdam, Pearle Ter Meulen (in de kelder); Binnenwegplein 23 Pearle Express: Zuidplein Hoog 938 (naast V&D); Hoogstraat 198 (t.o. V&D) Het geslacht Kreischer x~- s^1 <y <T V» Q, feV\3>. %Z i? o7 Ar c OntdekNu UwAndere Ik OPTICIENS Met deze bon krijgt u bij aankoop van een bril een tweede bril gratis. Dit aanbod is geldig In Iedere Pearle- of Pearle Express-winkel, waar u tevens de exacte voorwaarden vindt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 11