Woongeriefonderzoek aan de Gerstakker Startsein voor herstel van fundering Passage VANDAAG EXTRA Maandag 9 maart in Spieringshoek en Schravenlant Bouw kiosken aan Geuzenplein Iepen ten prooi aan beruchte bomenziekte VULT U UW ZAK BIJ BR. DE BLOCK MET FL. 10.000 r? Juf wordt mevrouw Stadsblad Autodiefstal Paard 'rijdt' hondje aan Dertienjarige bromfietser Verkeerd aantal Eerste fase binnenstadsplannen De telefoniste van de week Dam 2, Postbus 257, 3100 AG Schiedam, 010-4732877, fax 4735818 Door de invoering van de basisvorming in het voortgezet onderwijs zal de schoolgaande jeugd in de toekomst te ma ken krijgen met vijftien basisvakken in de eerste drie jaar. SCHIEDAM - De Vrouwen Ad vies Commissie voor de wo ningbouw en woonomgeving (VAC) houdt deze maand een woongeriefonderzoek onder de bewoners van de Gerstakker. Het onderzoek wordt verricht in de gestapelde bouw (num mers 1 tot en met 63), waaron der twee aangepaste woningen. Aan de hand van vragenlijsten wordt onderzocht hoe de wo- SCHIEDAM - Wederom zijn in Schiedam auto's gestolen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een blauwe Opel Omega (kenteken TN-02-XB) ont vreemd vanaf het Bachplein. De auto werd enkele dagen later beschadigd teruggevonden aan de J. Oreliosingel. Zondagochtend verdween een blauwe Mazda (kenteken XP- 20-LN), die stond geparkeerd aan de Schiedamseweg. SCHIEDAM - Een klein hondje is zaterdagmiddag aan de Park weg overreden door een paard en wagen. Het onfortuinlijke dier was aangelijnd, maar liep over de straat toen het paard voorbijkwam. De dierenambu lance heeft het hondje naar een dierenarts gebracht. ningen door de bewoners wor den gewaardeerd. De bewoners worden hiertoe bezocht door de leden van de VAC, die herken baar zijn aan een VAC-naam- plaatje. Het onderzoek wordt gesteund door Woningbouwver eniging Schiedam. De antwoor den zullen volstrekt anoniem behandeld worden. De VAC wil in de eerste plaats inzicht krijgen in hoeverre de woningen voldoen aan de wen sen, die de bewoners aan hun huis en de woonomgeving stel len. Daarnaast kunnen de uit komsten van het onderzoek worden verwerkt in de adviezen van de VAC voor eventuele nieuwbouw en/of renovatie van woningen. Het verwerken van alle gege vens zal enige tijd in beslag ne men. Het eindresultaat wordt aan de WBS overhandigd. SCHIEDAM - De politie heeft maandagmiddag aan de Kort landstraat een 13-jarige knaap uit Rotterdam aangehouden, die rondreed op een bromfiets. De jongen is overgebracht naar het politiebureau. Schitterende nagels?? SCHIEDAM - In het arti keltje over de woonwagen standplaats aan de Zwaluw laan in Spaland werd abu sievelijk het aantal van 156 genoemd. Dit is een beetje teveel van het goede. Aan de Zwaluwlaan zullen 'slechts' 15 standplaatsen worden gecreëerd, terwijl nog eens 15 in voorberei ding zijn in de toekomstige wijk De Velden, eveneens in Spaland. De vakman in huis SCHIEDAM - De veelbespro ken verbetering van de binnen stad lijkt nu eipdelijk op gang te komen. De wethouders Chris Zijdeveld en Aad Wiegman ge ven maandag 9 februari het offi ciële startsein voor het herstel van de fundering van de Passa ge. De herstelwerkzaamheden vormen op hun beurt het begin van een grootschalige heront wikkeling van de Schiedamse binnenstad. De houten paalfundering onder de uit 1932 daterende Passage vertoont gebreken. Het grond waterpeil is in de loop der jaren wat lager geworden, waardoor een keversoort de kans kreeg het bovenste gedeelte van de houten palen aan te vreten. In opdracht van de Dienst Ge meentewerken gaat een gespe cialiseerd bedrijf de fundering herstellen. Via een te graven gangenstelsel worden de 199 pa len bereikbaar gemaakt, waarna de palen stuk voor stuk circa 1 meter worden ingekort en voor zien van een betonnen 'oplan- ger'. Deze oplanger is uitgerust met een schroefvijzel, waarmee de paal op spanning wordt ge bracht. Tenslotte wordt de schroefvijzel met beton inge stort. Dit technische hoogstandje vormt de eerste fase van de werkzaamheden, die ten behoe ve van de vernieuwing van de winkelfunctie in de binnenstad worden uitgevoerd. Zo maken de herstelwerkzaamheden aan de fundering het mogelijk om het ambitieuze plan van de Haagse projectontwikkelaar MAB uit te voeren. In dit plan wordt de Passage gerenoveerd en door middel van een over- bouwing van het Broersveld verbonden met een nieuw win kelcentrum, dat in twee lagen op het voormalige Imeldater- rein zal verrijzen. Hierin wordt onder mee de nieuwe HEMA gevestigd. Via een centraal plein wordt door het winkelgebied een ver binding met de Hoogstraat ge maakt. Ook komt er een ont sluiting vanaf het Broersveld. Voorts voorziet het MAB-plan in de bouw van woningen en de aanleg van een parkeeraccom modatie. Het MAB-plan is weer onder deel van een reeks van bouwac tiviteiten om de binnenstad aantrekkelijker te maken als winkelgebied. Zoals bekend, be staan de andere activiteiten uit de vestiging van het ABC-com- plex aan de Lange Kerkstraat, de bebouwing van het Stadserf en Emmaplein (bibliotheek, the ater, archief, gemeentekantoren, winkels, woningen en een stads plein) en de bouw van een su permarkt en winkels aan de Buitenhavenweg. Internationale Vrouwendag Stamboomonderzoek Sport Uit-nieuws Haar foto in anderhalf miljoen kranten SCHIEDAM - Eén voor deel levert de invoering van de basisvorming so wieso op voor de leerlingen van het voortgezet onder wijs. Want maandag 9 maart zijn alle zeven scho len gesloten. Een extra lange voorjaarsvakantie dus. Zo'n 320 docenten verschijnen die dag niet op hun werk, maar doen mee aan een mammoetconfe rentie over de invoering van de basisvorming in het onderwijs. „Het is uniek wat hier gebeurt", zegt Lex Tigges, adjunct-direc teur Dienst Educatie van de ge meente Schiedam. „Alle scho len van verschillende signaturen bereiden gezamenlijk de invoe ring van de basisvorming voor". De scholen en schoolbe sturen moeten in de loop van dit jaar hun plannen goed in de steigers hebben staan, wan in augustus 1993 is het zover. De basisvorming betekent niet dat de huidige splitsing in bij voorbeeld LBO, MAVO, HAVO en VWO wordt afge schaft. Wel verandert het één en ander in de vorm en inhoud. Zo krijgen alle leerlingen van het voortgezet onderwijs de eer ste drie jaar dezelfde vijftien vakken. Tigges: „Een nieuw vak op het gymnasium zou bijvoor beeld techniek kunnen zijn. Want de belangstelling voor het lager beroepsonderwijs holt met sprongen achteruit. Een gevaar lijke situatie". Inhoud Ook de inhoud van de lesvak- ken wordt drastisch gewijzigd. Er komt nieuw lesmateriaal. De docenten moeten worden omge schoold. Volgens Lex Tigges is nieuw les materiaal hard nodig. „Onder wijs is een afspiegeling van de maatschappij en kan in mijn ogen nooit statisch zijn. Daar is natuurlijk niet iedereen het mee eens. Maar laten we een voor beeld nemen: het talenonder wijs. Iedereen in Nederland vindt dat we in vergelijking met het buitenland best een aardig woordje over de grens spreken. Dat is* in zekere zin ook zo. Maar het buitenland staat ook niet stil. Ze zijn de achterstand behoorlijk aan het inlopen". SCHIEDAM - De vorig jaar zo mer aangekondigde herinrich ting van het Geuzenplein gaat binnenkort van start. Er komen twee kiosken bij, waarvoor het plein engiszins moet worden aangepast. Om de kiosken te kunnen bou wen, moet eerst het plein bouw rijp worden gemaakt. De bouw van de kiosken zal naar ver wachting enkele maanden du ren. Na het gereedkomen hier van zullen het parkeerterrein en het Frans Rietveldpad weer op peil worden gebracht. Hiervoor zal een aantal bomen moeten wijken, maar als het werk klaar is, worden nieuwe bomen ge plant. De parkeerruimte zal na alle werkzaamheden nagenoeg gelijk blijven. In één van de kiosken wordt een groenten- en fruitwinkel ge vestigd. De andere kiosk is be stemd voor de tabaks- en tijd- schriftenhandel, die momenteel in een winkelpand aan het Geu zenplein is gehuisvest. Tussen de twee kiosken is ruimte voor een standplaats, waar wisselen de kooplieden hun waar kunnen aanbieden. De werkzaamheden aan het plein geven direct de gelegen heid om de verkeerssituatie op het Frans Rietveldpad (tegen over de supermarkt en de bloe menwinkel) te verbeteren. Hier geldt nu nog tweerichtingsver keer, maar de weg is daarvoor eigenlijk te smal. Daarom zal aan de Ary Koplaan (gedeelte lijk) en het gehele Frans Riet veldpad eenrichtingsverkeer voor motorvoertuigen worden ingesteld. Om te voorkomen dat de bewoners van de Ary Koplaan met hun auto alleen via een omweg de Scheepvaart weg kunnen bereiken, wordt een verbinding gemaakt tussen de Ary Koplaan en de Scheep vaartwet» WOENSDAG 4 MAART 1992 44e JAARGANG, NUMMER 19 OPLAGE 42.150 „Als je met die gedachte het ta lenonderwijs onder de loep neemt, moet je constateren dat in het algemeen de vreemde ta len te grammaticaal worden aangepakt. Dat de communica tieve aspecten onvoldoende worden belicht. Tja, je kan een perfecte grammaticale beheer sing van een taal hebben, maar daarmee kom je in een gesprek in het buitenland ook niet ver". Startconferentie Tijdens de 'startconferentie' van maandag 9 maart krijgen de docenten 's morgens per vak richting uitgebreide voorlichting van een vijftiental deskundigen van de Landelijke Pedagogische Centra over de betekenis, de kenmerken en de gevolgen van de basisvorming voor hun spe cifieke vakgebied. Na de lunch zullen zij dat per vaksectie ver der uitwerken. De conferentie wordt op twee lokaties gehouden: de RK Scho lengemeenschap Spieringshoek en de Openbare Scholenge meenschap Schravenlant. Hoewel in Schiedam de koppen al bij elkaar worden gestoken, is het overigens niet voor honderd procent zeker dat de basisvor ming ook daadwerkelijk wordt geïntroduceerd. De Eerste Ka mer moet zich hierover nog uit spreken. „Maar ik moet er niet aan den ken dat een meerderheid van de senatoren straks 'nee' zegt tegen de plannen. Dan zijn we weer terug bij af en kunnen we de zo broodnodige vernieuwingen in het onderwijs de komen jaren op onze buik schrijven", vreest Lex Tigges. SCHIEDAM - Leerlingen van de Prins Mauritsschool bezorg den hun juf Marjolein afgelopen vrijdagmiddag een onverge telijke dag. Massaal waren de kinderen van de Westfranke- landsestraat naar de Opstandingskerk aan de Burg. H. Grete- laan getogen om de kerkelijke inzegening van het huwelijk van Marjolein Hoogland (24) bij te wonen. Zij vormden een prachtige erehaag voor de ingang van de kerk. De juffrouw heet voortaan Marjolein van der Geer. A niet ontvangen? Bel onze SERVICELIJN 010-4796199 SCHIEDAM - De drie reste rende Monumentaaliepen, die in de middenberm van de Huis te Riviereweg (tussen Stadskan toor en parkeerterrein) staan, moeten verdwijnen. Onderzoek heeft uitgewezen dat de drie bo men zijn aangetast door de be ruchte 'iepeziekte'. De bomen zijn niet meer te redden en zul len nog deze maand worden ge rooid. Daarmee verdwijnt de gehele bomengroep, die vorig jaar nog vier iepen telde. Maar in augus tus werd bij de eerste iep al de gevreesde ziekte vastgesteld. Om besmetting van de overige bomen te voorkomen, werd deze iep toen in allerijl neerge haald. Helaas, het mocht niet baten. Toen medewerkers van de Dienst Gemeentewerken in de nazomer ontdekten dat ook aan de drie overgebleven iepen verdord blad zat, moest worden geconcludeerd dat de iepeziekte zich al had verspreid. Onderzoek door de Nationale Bomenbank BV heeft uitgewe zen dat in ieder geval twee ie pen inderdaad zijn aangetast en dat de kans groot is dat ook de laatste boom is besmet. De ziekte heeft zich waarschijnlijk via het wortelstelsel verspreid, aangezien de wortels van de bo men In de loop der jaren geheel met elkaar verstrengeld zijn ge raakt. De imposante, circa tachtig jaar oude bomengroep stond vroeger bij de voormalige Joodse be graafplaats. Later werden ze verplaatst naar de Huis te Ri viereweg. De vier iepen was een prominente plaats toebedacht in de bouwplannen rond het Stad serf en het Emmaplein. De bo mengroep zou in z'n geheel De drie iepen naast het Stadskantoor moeten tegen de vlakte, omdat ze zijn aangetast door de iepenziekte. Op de voorgrond is het restant te zien van de eerste iep, die in au gustus vorig jaar al het onderspit moest delven. worden verplaatst naar een andere bomen rond het Stads nieuwe stek bij de toekomstige kantoor zullen in het najaar wel bebouwing. Enkele tientallen worden verplaatst. 'ftvstAa' ZIE PAG... Albert Heijn Gebr. de Block behoort tot de 4 genomineerden voor de Supermarkt van het Jaar-verkiezing 1992! Om dit te vieren houden wij een prijsvraag waarbij u kans maakt om op onze kosten voor tl. 10.000,— te komen winkelen. Doe dus mee en haal het prijsv'raagformulier bij onderstaande zaken. Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Ho( yan ,2, tel. 010-4703033 Proiecten o.a. verzorgings- en beiaar- dentehuizen, scholen en kantoren Eon Zaak Van vertrouwen Schiedamse schoolbesturen bereiden basisvorming voor Het Nieuwe van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1