Nederlands-Indische Dag slaat aan bij breed publiek r-VANDAAG UwEXTRA Jeugdbende verdacht van kraken en mishandeling Koe op verkenning Diefstal met geweld In kader van de Boekenweek Sloop, nieuwbouw en herinrichting Burgerzaken tot één uur open Stadsblad L Rectificatie Seniorenpagina Informatie avonden VAv WOENSDAG 18 MAART 1992 44e JAARGANG, NUMMER 23 OPLAGE 42.150 35818 SCHIEDAM - Twee da gen na het evenement wordt Ruud Aret van boekhandel Mercurius nog steeds gecomplimenteerd. De Nederlands-Indische Dag, naar aanleiding van het boekenweek-thema 'Het prachtige rijk van In- sulinde', is een ongekend succes geworden. Werd in het nabije verleden de Roo Roosenzaal van het Passa ge Theater afgehuurd om plaats te bieden aan circa 80 belangstellenden, nu was De Blauwe Brug nog bijna een te krappe behui zing. Maar liefst 1200 mensen kwamen afgelopen zondag een kijkje nemen. De organisatoren (boekhandels Mercurius en Van Leeuwen, de bibliotheek en de campagneraad 'Schiedammers van overal en nergens') hadden ook min of meer op een grote opkomst ge rekend. „Er wonen natuurlijk veel Indische mensen in Schie dam. En er bestaat onder de Nederlanders een behoorlijke affiniteit met het land Indonesië en haar bevolking. Veel mensen zijn er op vakantie geweest of' willen er dolgraag naar toe", verklaart Aret de grote op komst. Ook de keuze om alle activitei ten in het kader van de boeken week op een zondag te organise ren, bleek een gouden greep. Aret: „Dat is nou typisch een dag, waarop mensen best trek hebben in een verzetje". Arrogant De organisatie had de twee be- kende schrijvers Margaretha Ferguson en Frans Lopulalan, die beiden meerdere publicaties over Indonesië op hun naam hebben staan, naar Schiedam gehaald om uit eigen werk het één en ander voor te lezen. Over de houding van Lopulalan was men echter niet zo te spre ken. Aret: „Ik weet niet wat er aan de hand was met 'm. Hij kwam vrij arrogant over. Of hij was onzeker of hij had er abso luut geen zin in". Dit minpuntje mocht de pret in het algemeen niet drukken. Veel belangstelling ging uit naar de uit zes danseressen bestaande dansgroep Bunga Melati. Alle vier de voorstellingen voltrok ken zich onder zeer grote pu blieke belangstelling. In de grote hal van het wijkcentrum bevon den zich allerlei kraampjes, Zuinig Stoken /)r Kijk naar meterstanden Biljarten in oude Anne-Wil Blankere over distilleerderij haar glanzende carrière ^N\ SCHIEDAM - Met de aanhou ding van een jeugdige Schie dammer, die rond de jaarwisse ling werd opgepakt in verband met een autokraak, is de Schie- damse politie op het spoor geko men van twee grote jeugdben des. De bendes bestaan uit respectie velijk dertig en vijftien jongeren (op drie Rotterdammers na allen Schiedammers), in leeftijd va riërend van 13 tot 20 jaar. De eerste groep hield zich bezig met inbraken en autokraken, terwijl de andere wordt verdacht van het mishandelen van homo- sexuelen. Alle misdrijven zijn gepleegd in Schiedam. Gokver slaving, verveling en 'stoer doen' werden als motieven genoemd voor de activiteiten. De bende opereerde in wisselen de samenstelling. Inmiddels zijn twaalf verdachten aangehouden en voorgeleid aan de Officier van Justitie in Rotterdam. Aan de hand van verhoren van de eerste groep heeft de politie al enkele tientallen inbraken in au to's, woningen, scholen en be drijven kunnen oplossen. Diverse leden van deze bende bleken bovendien deel uit te ma ken van een tweede groep van vijftien jongeren, die zich bezig hield met het zogenaamde 'po- tenrammen'. Op diverse plaat sen in Schiedam werden homo- sexuelen zonder enige aanlei ding mishandeld. Volgens een politiewoordvoerster gaat hierbij niet om incidenten. „Het mis handelen van homosexuelen komt regelmatig voor, hoewel lang niet ieder slachtoffer hier van aangifte wil doen". Ook van deze groep zijn enkele leden gearresteerd, maar de po litie verwacht in beide zaken nog meer aanhoudingen te kun nen verrichten. waar lekkere Indische hapjes te verkrijgen waren. En uiteraard verkocht de Wereldwinkel Max Havelaar koffie. Thema Het succes van de slotdag van de Nationale Boekenweek is volgens Aret vooral te danken aan de themakeuze. „Je kan met Indonesië alle kanten op: cultuur, dans, eten, reizen, lite ratuur en ga zo maar door. Als het volgend jaar over bijvoor beeld mode moet gaan, voorzie ik toch problemen. Hoe dan ook, de zondag houden we aan". SCHIEDAM - De komen de tien jaar moet de wijk Nieuwland een ingrijpende face-lift ondergaan. Zowel ten zuiden van het Dr. Wi- bautplein als aan weerszij den van de Parkweg zullen ongeveer 520 goedkope flatwoningen worden ge sloopt om plaats te maken voor duurdere nieuwbouw. Dit voorstel is ontwikkeld door het projectteam Nieuwland, waarin naast ambtenaren ook bewoners en winkeliers uit de wijk zitting hebben. De voor stellen zijn vervat in Deel 3 van het Beheerplan Nieuwland: het werkplan. Na een aantal inspraak ronden zal het plan, aange vuld met de reacties van de wijkbewoners, in april bij het college op tafel worden gelegd. Het Beheerplan Nieuwland beoogt nieuwe levenskansen te scheppen voor de eerste na-oor- logse wijk in Schiedam. Mo menteel bestaat de wijk uit een zeer eenzijdig aanbod van circa 6.700 woningen: voornamelijk kleinere drie- en vierkamerwo- ningen in middelhoogbouw (drie a vier lagen). De huren zijn navenant laag en liggen ge middeld rond de 360,- per maand. Door deze eenzijdig heid en de lage huren heeft Nieuwland zich de laatste jaren ontwikkeld tot een wijk, waarin hoofdzakelijk starters, etnische groepen, werklozen en bij standsgezinnen wonen. „Nieuwland beweegt zich in toenemende mate aan de onder kant van de woningmarkt en kan de concurrentie ten opzich te van woongebieden elders in de stad en de regio steeds slech ter aan", stelt Ferdinand Vreug- denhil, projectleider in Nieuw land. „Maar we praten hier wel over een kwart van de totale woningvoorraad van Schie dam". Uniformiteit Nieuwland moet dus aantrekke lijker worden gemaakt. Dat kan alleen wanneer er een gevarieer der woningaanbod is, waarvoor ook de hogere inkomens inte resse moeten tonen. Dit geldt ook voor de woonomgeving. „De uniformiteit van Nieuw land moet worden doorbro ken", zegt Vreugdenhil. Nadat twee jaar geleden al de eerste ideeën van het Beheer plan Nieuwland naar buiten werden gebracht, heeft het toch tot nu geduurd eer men met een plan van aanpak op de proppen kwam. Vreugdenhil legt uit waarom: „We hebben de pro blematiek van Nieuwland aan vankelijk wat onderschat. Maar een belangrijker reden was de Tussenbalans van het rijk, waarin de subsidiekraan voor renovatie van na-oorlogse wij ken werd dichtgedraaid. Dit maakte de plannen rond een in grijpende renovatie een stuk moeilijker". Maatregelen Desondanks moet Nieuwland stevig onder handen worden ge nomen. In het werkplan staat beschreven welke maatregelen het projectteam Nieuwland voorstaat. In een gefaseerd tien jarenplan moet Nieuwland wor den 'opgewaardeerd' tot een wijk, die voor een periode van 25 tot 30 jaar op eigen kracht verder kan. Het plan omvat een aantal hoofdmaatregelen. Ten eerste verbetering van het (semi)openbaar gebied. Con- Sp- 5=3 k4\ p fRl creet: herinrichting van de par ken Nieuwland en Stricklede, aanleg van een nieuw buurtpark ter plaatse van schoolgebouw Ter Schie, herinrichting van buurtpleintjes met speelvoorzie- ningen nabij de Van Oldenbar- neveltsstraat en Johan de Witt- singel, vernieuwing van het Dr. Wibautplein en het nieuwe Parkplein, herprofilering Mgr. Nolenslaan, Parkweg-midden, P.J. Troelstralaan en Burg. Van Haarenlaan en herinrichting van circa 20 binnenterreinen. Ten tweede zijn in een stede bouwkundig basisplan twee re constructiegebieden aangewezen, waar ingrijpende veranderingen kunnen plaatsvinden, te weten Dr. Wibautplein-zuid en het ge bied rondom de Parkweg (buurt park, waterpartij en apparte menten). Hier worden gebou wen gesloopt om plaats te ma ken voor nieuwe woningen, par ken en pleinen. Bestaande we gen en straten worden geheel opnieuw ingericht of verdwij nen zelfs. SCHIEDAM - Gewaarschuwde politiemensen signaleerden dinsdagochtend een loslopende koe op de Harreweg. Het rond dolende dier werd met zachte hand richting Groeneweg gedre ven en daar in een weiland ge stald. De eigenaar van de koe heeft de zaak daarna verder af gehandeld. SCHIEDAM - Een 44-jarige Schiedammer is in de nacht van dinsdag op woensdag op ge welddadige wijze beroofd van zijn portemonnee en enkele sie raden. Het slachtoffer liep rond 01.00 uur op de Hoogstraat, toen hij werd benaderd door twee man nen. Eén van hen ging voor hem staan, de ander achter hem. Vervolgens sloegen beide overvallers de man neer, waar na het slachtoffer buiten be wustzijn raakte. Toen hij weer bijkwam, bleken zijn portemon nee en sieraden verdwenen. Het slachtoffer is voor onderzoek naar de EHBO van het Schie- land ziekenhuis gebracht. SCHIEDAM - In de Senio renpagina, die vorige week woensdag in Het Nieuwe Stadsblad werd gepubli ceerd, zijn wat onjuistheden geslopen. Het Thuisdiner wordt niet verzorgd door Humanitas, maar door de Maaltijdservi ce van de Stichting Thuis zorg Rotterdam. Per keer kan men hier zes vries-ver- se maaltijden bestellen a zes gulden per stuk. Een vrieskastje en een opwar- mapparaat wordt gratis in bruikleen verstrekt. Schie dammers dienen een indica tie te hebben via de Indica tiecommissie Ouderenvoor zieningen. Voor meer infor matie, telefoon 4611133. Wat de 'Open Tafels' be treft: in Schiedam bestaan meerdere 'Open Tafels', waar ouderen gezamenlijk tussen de middag een war me maaltijd kunnen gebrui ken. Naast de vorige week genoemde 'Open Tafels' in Frankeland, De 4 Molens en Wijkpost Zuid, kan men hiervoor ook terecht in De Harg (telefoon 4708666) en DrieMaasStede (via De Woudhoek, telefoon 4709555). Grootschalige woningverbetering is de derde maatregel. Woning verbetering aan de hand van be- wonerswensen. Concreet: elk complex wordt opgenomen in de meerjarenplanning planma tig onderhoud, het alsnog aan brengen van nieuwe voorzienin gen als keukenblok en toilet in complexen die al eerder zijn verbeterd en vaststelling van een aantal ingreepniveaus varië rend van kleine verbeteringen tot middenniveau-renovatie en zelfs de eerder genoemde sloop. In totaal zullen over tien jaar 2000 woningen een kleine ver betering en 1300 woningen een middenniveau-renovatie heb ben ondergaan. Circa 520 wo ningen worden gesloopt en ver vangen door nieuwbouw. Om dat ook woningen zullen wor den gebouwd op lokaties met overbodig geworden publieks functies als scholen en kerken en op voormalige bedrijfsterrei nen (Hollandia en Bols/Lanvas) wordt het woningbestand in het jaar 2000 met ruim driehonderd woningen uitgebreid tot ruim 7.000. Circa 5.300 woningen zullen een gunstige prijs-kwali- teitsverhouding hebben voor de lagere inkomensgroepen met huurprijzen onder de 550,- per maand. Overigens zal de sloop van wo ningen pas plaatsvinden als de nieuwbouw op de lokaties van het oude schoolgebouw Bran- dersstad (start in 1993) en de bedrijfsterreinen gereed zijn. De sloopplanning is daarna als volgt: tussen 1995 en 1997 circa 300 woningen ten zuiden van het Dr. Wibautplein (omgeving De Savornin Lohmanlaan) en vervolgens in 1998 en 1999 ruim 200 woningen in de omge ving Mgr. Nolenslaan/Parkweg. Winkels Ook het winkelapparaat wordt gesaneerd, waarbij de Mgr. No lenslaan als centraal winkelge bied wordt aangeduid. Voor Parkweg-noord wordt geen toe komst gezien voor winkels in dagelijkse artikelen, terwijl het Dr. Wibautplein in afgeslankte vorm als foodsteunpunt kan dienen. Tenslotte dient Nieuwland een aantrekkelijk pakket aan wel zijnsvoorzieningen te krijgen, bijvoorbeeld in het wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein. Aan het nieuwe Parkplein moet een welzijnsaccommodatie a la De Erker verrijzen op de plek van school Brandersstad. Bovendien moet een wijkontwikkelings maatschappij Nieuwland wor den ingesteld om ideeën en ini tiatieven vanuit de bevolking slagvaardig te kunnen ontwik kelen, terwijl het buurtbeheer- project Goeman Borgesius na volging moet krijgen. Met de plannen is een investe ringsbedrag van circa 250 mil joen gulden gemoeid voor een periode van tien jaar. Voor 220 miljoen is naar verwachting dekking mogelijk, voor de reste rende 30 miljoen wordt nog dek king gezocht. „Dit betekent dat de plannen in ieder geval voor 85 a 90 procent financieel door gang kunnen vinden", meent Fredinand Vreugdenhil. SCHIEDAM - Het project team Nieuwland gaat met het werkplan eerst te rade bij de wijkbewoners. In vier informatie-avonden, waar van de eerste afgelopen maandag al plaatsvond, wordt per plandeel tekst en uitleg gegeven. De informa tie-avonden vinden alle plaats in dienstencentrum De 4 Molens en beginnen om 19.30 uur. De data zijn: vanavond woensdag 18 maart (nieuwbouwplannen Dr. Wibautplein en omge ving), donderdag 19 maart (idem) en maandag 23 maart (nieuwbouwplannen ten oosten van de Parkweg). Bovendien wordt zaterdag 28 maart de 'Dag van Nieuwland' georganiseerd, waarbij wijkbewoners, raadsleden en ambtenaren nog eenmaal over de plan nen kunnen discussiëren. Ook is een tentoonstelling over het werkplan ingericht. Nadere informatie over deze dag volgt later. Vervolgens worden alle re acties verwerkt, waarna het werkplan, inclusief de reac ties, naar het college wor den gestuurd. De behande ling van Deel 3 van het Be heerplan Nieuwland wordt in april verwacht. Schitterende nagels?? SERVICELIJN 010-4796199 De kans om plaats te nemen in een echte riksja lieten velen zich niet ontnemen. De informatiekraampjes werden druk bezocht. Drastische ingrepen moeten woonwijk Nieuwland redden De vakman in huis Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en dentehuizen, scholen en kantoren INTERIEURVERZORGING Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Een zaak van vertrouwen De afdeling Burgerzaken van de gemeente Schiedam (kan toorgebouw 's Graveland, 's Gravelandseweg 567) is tot woensdag 8 april open van half negen tot één uur. Deze beperkte openingsuren houden verband met het invoeren van een nieuw systeem voor de bevolkingsadministratie. De tijdelijke maatregel geldt voor de gehele afdeling Burger zaken (dus: paspoort, rijbewijs, aangifte geboorte, overlijden, verhuizing, enz.). Vanaf woensdag 8 april is Burgerzaken weer gewoon op werkdagen tot half vier geopend. tefc/fefcffcfcffefc* n JT; G l ir~nr^ii~i rBl^SA REEDS GERENOVEERD RENOVATIE IN UITVOERING BLOK AANDUIDING KLEINE VERBETERINGEN (rust verbsterde en reet >rde complexen) MIDDEN NIVEAURENOVATIE GEPLANDE NIEUWBOUW AANPAK NADER TE BEPALEN A GEREALISEERDE NIEUWBOUW MOGELIJK PLAATSING LIFT PARTICULIER EIGENDOM II PA I I scholen I bejaardentehuizen e d MAATREGELEN IN HET WONINGBESTAND Het werkplan voor Nieuwland wordt breed ondersteund door onder anderen (v.l.n.r.) mevrouw Binkhorst en de heer Elgers van bewonersvereniging Wonen en Leven Nieuwland, de heer Veldman van het GWB, projectleider Ferdinand Vreugdenhil en chef Stadsontwikkeling Frans Griffioen. ZIE PAG. 4 Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1