V GETROUWDE VROUWEN KUNNEN KIEZEN UIT TWEE ACHTERNAMEN "OVER UITKERINGEN WORDT LICHTVAARDIG GEDACHT" ASBEST VERWIJDERD UIT BODEM RIJNSTRAAT 1 1 REEKS VAN ACTIVITEITEN ROND "SCHIEDAMMERS VAN OVERAL EN NERGENS" IMPASSE KINDERRAAD Het is een fabeltje dat vrouwen wanneer zij trouwen de naam van hun echtgenoot moeten gebruiken. Gehuwde Nederlandse vrouwen houden gewoon hun eigen achternaam. Wel geeft de wet getrouwde vrouwen de mogelijkheid de achternaam van hun echtgenoot te gebruiken. In het ver leden deed bijna iedere vrouw dat ook. Officiële instellingen als de ge meente namen dat gebruik over: gehuwde vrouwen werden door de ge meente steevast aangeschreven met de naam van hun echtgenoot. Geen veiligheidsagenten in de hal. Dat is op z'n minst opmerkelijk voor een bedrijf met 130 medewerkers en een jaaromzet van circa 100 miljoen gulden. Terwijl bovendien altijd de kans bestaat dat een cliënt zijn zelfbe heersing verliest. In september 1991 is met een openluchtmanifestatie op de Grote Markt de campagne "Schiedammers van overal en nergens" van start gegaan. Deze campagne heeft tot doel het wederzijds begrip tussen Schiedam mers uit verschillende culturen te vergroten. Een onaangename verrassing. Zo kon de vondst van asbesthoudend ma teriaal in de zomer van 1990 in de Rijnstraat zeker genoemd worden. Bij grondwerkzaamheden werd dit schadelijke spul bij toeval ontdekt. Onmid dellijk nam de gemeente maatregelen om het aangetroffen asbest te ver wijderen. Daarna volgde onderzoek naar de mogelijke herkomst en ver spreiding van het asbest. OPENBARE VERGADERINGEN VERHUIZING DIENST SPORT EN RECREATIE PAS OP VOOR MALAFIDE WONING-BEMIDDELAARS VRIJWILLIGERS GEZOCHT VOOR THUISZORG BELLEN VOOR WIJK- EN BUURTBEHEER PASPOORTEN ïl Tegenwoordig kiezen steeds meer ge huwde vrouwen ervoor hun eigen achter naam te blijven gebruiken. De gemeente volgt deze ontwikkeling: getrouwde vrou wen kunnen aangeven met welke naam zij door de gemeente benaderd willen worden. Aan vrouwen die in Schiedam gaan trouwen wordt door de ambtenaar van de burgerlijke stand gevraagd of zij post van Burgerzaken, met name de op roepkaarten voor de verkiezingen, voort aan op hun eigen naam of de naam van hun echtgenoot willen ontvangen. Voor rijbewijs en paspoort geldt hetzelfde: zij kunnen op de eigen naam of op de naam van de echtgenoot worden afgegeven. Vrouwen die al getrouwd zijn kunnen bij Burgerzaken laten weten dat zij door deze afdeling voortaan met hun eigen (meisjes)naam willen worden aange schreven. Dit kan door het indienen van een schriftelijk verzoek via een formulier dat verkrijgbaar is bij de balie van Bur gerzaken. Zo'n verzoek wordt altijd inge willigd. Lang niet alle gemeentelijke bestanden met persoonsgegevens zijn aan elkaar gekoppeld. Daardoor heeft de wijziging van de "aanschrijfnaam" bij Burgerzaken geen gevolgen voor de persoonsgege vens die elders bij de gemeente staan genoteerd. Een aantal gemeentelijke af delingen en diensten heeft namelijk eigen administraties met persoonsgegevens. Wie ook daar de "aanschrijfnaam" wil wijzigen moet dat apart bij die afdelingen en diensten melden. Waarschijnlijk ver andert er in de komende jaren wel het een en ander op dit vlak wanneer de zo genaamde "basisregistratie persoonsge gevens" wordt ingevoerd voor alle ge meentelijke diensten. Voor meer informa tie over meisjesnamen en het wijzigen van de "aanschrijfnaam" kunt u terecht bij de balie van Burgerzaken, tweede verdieping van kantoorgebouw 's-Grave- land, 's-Gravelandseweg 567, tel. 4732111. Burgerzaken is dagelijks ge opend van 8.30 tot 15.30 uur. Maar Gèrard Smits, de vertrekkende di recteur van de Gemeentelijke Sociale Dienst, heeft doelbewust afgezien van zware bewaking bij de GSD."We werken hier in alle openheid, op grond van eer lijke argumenten.Bewaking zou mis schien de indruk van het tegendeel wek ken." Toch weet Smits als geen ander wat agressie is, hoe het voelt om be dreigd te worden met lichamelijk ge weld. "Ik heb in dat opzicht heel zware tijden gehad. En ik weet dat meerdere collega's om die reden uit het vak zijn gestapt." Zelf staat de directeur van de GSD nu ook op het punt van vertrekken. Hij gaat met de vut, en hoewel dat een plezierig vooruitzicht is, trekt hij de deur van kantoorgebouw 's-Graveland met gemengde gevoelens achter zich dicht. Smits werd op 1 januari 1969 benoemd tot directeur van de GSD in Schiedam. Zijn betrokkenheid bij de samenleving kwam tot uitdrukking in allerlei bestuur lijke nevenfuncties in de stad. Beroeps halve was hij ook op provinciaal en lan delijk niveau actief. Vanwege zijn vak kennis is hij in de wereld van de sociale zekerheid een bekend en gewaardeerd collega. Naast zijn werk in Schiedam nam hij een tijdje het directeurschap van de Sociale Dienst in Hellevoetsluis waar. Op 1 april legt Gèrard Smits zijn functie bij de GSD neer. Hij wordt opgevolgd door Leo Cok.Het spijt het Smits dat hij voortaan vanaf de zijlijn de gebeurtenis sen in"uitkeringsland" moet gadeslaan. Wat moet hij straks met zijn ergernis over de "losse flodders" waarmee de regering tienduizenden uitkeringsge rechtigden bestookt? "Er is geen vast beleid, er wordt alleen maar onrust gezaaid. Zo'n plan uit Den Haag om WAO-ers te gaan herkeuren, terwijl er niet eens een orgaan is om dat uit te voeren. Is dat een manier om met mensen om te gaan?" Gèrard Smits neemt afscheid op een moment dat het veelgeroemde Nederlandse systeem van sociale zekerheden in een impasse ver keert. Zowel de overheid als de burger beseft dat er iets moet veranderen, want de zaak dreigt onbetaalbaar te worden. "Het probleem is echter dat wij een sys teem moeten uitvoeren dat niet door ons is bedacht. Het wortelt niet in de huidige samenleving. En de afstand tus sen de uitvoerende organen en de maat schappij is veel te groot."Vroeger be stond er een bijstandscollege, een club je van onder meer gemeenteraadsleden dat besliste over het toekennen van uit keringen. Smits pleit voor het herstel van zo'n Platform, met vertegenwoordi gers uit de vakbond, de politiek, de ou derenbonden en andere maatschappelij ke organisaties."Niet om over individue le gevallen te beslissen, maar om samen een beleid op te stellen. Om het draag vlak te verbreden". Want, zo laat de di recteurvan de Sociale Dienst duidelijk merken, over uitkeringen wordt veel te lichtvaardig gedacht. Er zijn veel misvat tingen in omloop. De een beweert dat er te veel controle is, de ander windt zich juist op over het gebrek aan controle. Het grootste euvel is dat de meesten nauwelijks beseffen waarvoor de bij stand eigenlijk in het leven is geroepen. "In de wet staat heel duidelijk dat het maar een tijdelijke voorziening is,' zegt Smits. "Het is nooit de bedoeling ge weest dat mensen jaar in jaar uit afhan kelijk zouden zijn van een uitkering. Dat besef moet eerst terugkomen." Goed beschouwd zou de GSD iedere nieuwe cliënt een contract moeten voorleggen. De cliënt heeft recht op een uitkering, maar verplicht zich een baan te zoeken, de GSD verklaart alle moeite te zullen doen geschikt werk te vinden. Daarom zou Smits het toejuichen als de Sociale Dienst onder één dak kwam te zitten met het arbeidsbureau. Dergelijke idee ën zijn gemakkelijk uitvoerbaar. De bij standswet biedt gemeentebesturen veel vrijheid. Maar sommige dingen, heeft Vertrekkend directeur Sociale Dienst Schiedam: Gèrard Smits. Gèrard Smits gemerkt, komen in Schie dam wat moeilijk van de grond, terwijl andere zaken hier juist weer beter wor den geregeld dan elders. "Heel opval lend is bijvoorbeeld dat wij ons budget aan bijzondere bijstand van 2,3 miljoen volledig opmaken, terwijl andere ge meenten er dik aan overhouden. Wij gaan veel creatiever met die regeling om". Ook al valt er aan het systeem nog veel te verbeteren en te schaven, toch heeft Gèrard Smits niet de indruk dat veel cliënten ontevreden zijn. Agressie in de spreekkamers komt nog maar hoogst zelden voor. "Een goeie graadmeter voor ons werk is de kerstpost. De laat ste jaren loopt het aantal nieuwjaars wensen in de honderden. Twintig jaar geleden kregen we er niet één." Dit onderzoek gaf aan dat het hoogst on waarschijnlijk moet worden geacht dat er behalve onder een gedeelte van de Rijn straat nog elders in Schiedam-Zuid as best in de bodem voorkomt. Gelukkig zal de verontreiniging in de Rijnstraat bin nenkort tot het verleden behoren. In de komende weken wordt hier door een ge specialiseerd bedrijf een bodemsanering uitgevoerd. Al het asbesthoudend mate riaal zal worden ontgraven en afgevoerd. Een uitgebreid pakket van veiligheids maatregelen is getroffen om te voorko men dat het asbest zich kan verspreiden. Alleen wanneer asbestvezels vrijkomen kan het materiaal namelijk schadelijk zijn voor de gezondheid. Het terrein wordt dan ook zorgvuldig afgesloten en het as besthoudend materiaal in zakken verpakt en afgevoerd. De sanering vindt plaats in opdracht van de gemeente en volgens de richtlijnen van de Provincie en de Ar beidsinspectie. De gemeente Schiedam is verheugd de bodemsanering nu al te kunnen uitvoeren. Aanvankelijk zag het daar niet naar uit. De verontreiniging is door de gemeente aangemeld bij de Pro vincie voor opname in het provinciale bo demsaneringsprogramma. Omdat het as best geen direkt gevaar oplevert voor de volksgezondheid, het ligt immers onder de grond en kan zich niet verspreiden, zou het asbest in de Rijnstraat waar schijnlijk niet op korte termijn door de provincie worden opgeruimd. De ge meente wilde de asbestverontreiniging echter graag wat sneller opgelost zien. Mede ook omdat in de Rijnstraat wonin gen moeten worden gerenoveerd, waar bij ook grondwerk moet worden uitge voerd en er dus asbest kan vrijkomen. De gemeente heeft daarom aan de pro vincie gevraagd om de sanering zelf te mogen uitvoeren. Overigens wel volgens het provinciaal beleid. De provincie heeft hieraan haar goedkeuring verleend en dit betekent dat het nare asbesthoofdstuk straks gelukkig kan worden afgesloten. Veel van de huidige "echte" Schiedam mers stammen af van migrantengroepen die zich in het verleden in Schiedam ves tigden. Als we het telefoonboek naslaan komen we nog ontelbare Schiedammers tegen met een naam die terug te voeren is op bijvoorbeeld Italiaanse ijsverkopers, Duitse brandersknechten, Zwitserse schoorsteenvegers, Franse Hugenoten en Joodse vluchtelingen. De campagne "Schiedammers van overal en nergens" organiseert dit jaar allerlei activiteiten die laten zien hoe Schiedam geworden is tot wat het nu is: een stad gegroeid uit een mengelmoes van culturen waarin, on danks alle verschillen, toch allemaal Schiedammers wonen. Stamboomonder zoek is een belangrijk onderdeel van de campagne. Honderden enthousiaste Schiedammers zijn op zoek gegaan naar de wortels van hun afkomst om te ach terhalen wie de Schiedamste Schiedam mer is. Verder is er een Filmfestival geor ganiseerd rond het thema van de cam pagne en is er nauw samengewerkt met de Carnavalsvereniging de Rietzeilers waardoor voor het eerst in Schiedam al lochtone groepen meegedaan hebben aan het plaatselijk carnaval. Op 15 maart was er een Nederlands-Indi sche dag in de Blauwe Brug en op zon dag 22 maart vindt de manifestatie Kleurrijk Schiedam plaats in de Erker. In april en mei vinden de activiteiten van de Kinderraad plaats. De Kinderraad is ge ïnspireerd op het Turkse kinderfeest waarin kinderen het een dag per jaar voor het zeggen hebben. In Schiedam zal er met de kinderen gedebatteerd worden over hoe en waar een speelvoorziening voor kinderen moet komen. Wie precies wil weten wat en wanneer er georgani seerd wordt tijdens de campagne "Schiedammers van overal en nergens" kan de speciale campagnekrant (gratis) aanvragen die elke maand uitkomt. Een briefje naar het campagneburo (Tuinlaan 60, 3111 AW Schiedam) is voldoende. De komende weken wordt weer een aantal openbare vergaderingen gehouden. Over plaats, tijd en inhoud van de agenda kan een week voor de betreffende vergadering informatie worden gevraagd bij het Bureau Voorlichting, tel. 4275390. Op ma. 23 mrt. vergaderen de Commissie voor Algemene en Economische Zaken en de Commissie inzake Homo- en Lesbisch Emancipatiebe leid. Op di. 24 mrt. vergadert de Advies commissie voor Sociale Vernieuwing. Op wo. 25 mrt. vergaderen de Commissie voor Financiën, Bedrijven, Personeel en Organi satie en de Commissie voor Welzijn, Sport, Volksgezondheid en Milieu. Op ma. 30 mrt. vergadert de Gemeenteraad. Op ma. 13 april vergadert de Commissie inzake Homo- en Lesbisch Emancipatiebeleid. Op wo. 22 april vergadert de Adviescommissie voor Sociale Vernieuwing. Op do. 23 april vergadert de Commissie voor Algemene en Economische Zaken. De dienst Sport en Recreatie verhuist op 19 maart van het stadskantoor naar nieuwe kantoorruimte bij de sporthal Margriet, Nieuwe Damlaan 5. Het postadres van de dienst Sport en Recreatie blijft dat van het stadskantoor (Postbus 1501, 3100 EA), evenals het telefoonnummer (427 55 55). Sport en Recreatie krijgt een nieuw fax nummer: 470 14 22. Wie een woning of kamer zoekt kan in con tact komen met een bemiddelingsbureau. Bijna al deze bureaus zijn bonafide, maar men kan ook een onbetrouwbaar bureau treffen. Dergelijke bureaus vragen hoge in schrijfgelden, de woonruimte die wordt aangeboden is van slechte kwaliteit en de huur is hoog. Het huurcontract, als men dat al krijgt, is onduidelijk en met bedra gen wordt gemanipuleerd. Bovendien moe ten er vaak nog forse bedragen neergeteld worden voor administratie, contract- of be- middelingskosten. Malafide bemiddelaars proberen daarnaast vaak gordijnen, vloer bedekking e.d., die nauwelijks enige waar de hebben, voor een aanzienlijk bedrag te verkopen onder de noemer "overnamekos ten". Een probleem kan ook zijn dat de aansluiting voor gas, licht en water niet, zo als gebruikelijk is, op naam van de huurder staat, maar op naam van de verhuurder. Die kan dit dan laten afsluiten als zich pro blemen voordoen. Bijvoorbeeld als de huurder een plotselinge huurverhoging niet wil betalen. Wie twijfelt aan de handelwijze van een woningbemiddelingsbureau kan contact opnemen met bijvoorbeeld de So ciaal Raadslieden, Bureaus voor Rechts hulp, het Maatschappelijk Werk en het Bu reau Huisvesting van de gemeente. Bij deze instanties kunt u terecht voor infor matie. Bij Bureau Huisvesting kan men zich inschrijven voor een woning. Dit bureau kan echter niet voor noodopvang zorgen. Wie in een echte noodsituatie terecht komt kan met de Sociale Dienst of het Maat schappelijk Werk gaan praten. Pas echter op om, ook al is de nood hoog, met malafi de woningbureaus in zee te gaan. De Oproepcentrale Nieuwe Waterweg- Noord is een in 1988 opgezet vrijwilligers- project ter ondersteuning van de familie van thuiswonende ouderen met geheugen- en gedragsstoornissen. Een vaste vrijwilli ger neemt de zorg een ochtend, middag of avond per week van hen over. Sinds 1 ja nuari heeft De Oproepcentrale de hulp in Schiedam uitgebreid met een slaapwacht- voorziening. De slaapwacht biedt aan thuiswonende langdurig zieken, gehandi capten en (psychogeriatrische patiënten de geruststellende aanwezigheid van een vrijwilliger tijdens de nacht. Slaapwacht wordt per adres max. 4 weken per jaar ge geven. Het project heeft dankzij de finan ciële ondersteuning van de gemeente een gedegen basis gekregen. Kruiswerk/ge zinszorg, Maatschappelijk werk, RIAGG en de Stichting Verpleeghuizen Nieuwe Water weg-Noord begeleiden het project. Wilt u gebruik maken van de diensten van De Op roepcentrale of bent u geïnteresseerd in dit boeiende vrijwilligerswerk neem dan con tact op met mevrouw A. de Jong, coördina tor vrijwilligerswerk in Verpleeg- en reacti veringscentrum DrieMaasStede, tel. 427 81 99. Onderstaand lijstje met telefoonnummers kunt u uitknippen en bewaren. U heeft dan altijd het juiste telefoonnummer bij de hand als u een verzoek of klacht wilt door geven over het openbare gebied in uw buurt, 437 73 00 riolering en bestrating, 415 46 05 plantsoenen, groenonderhoud, 427 56 50 openbare scholen en gebouwen, 415 42 44 bruggen, gemalen en sluizen, 473 58 95 Gemeentewerken na werktijd voor spoedeisende zaken, 462 22 22, reini ging straten, openbare verlichting, huisvuil, ongediertebestrijding, 473 91 66, Gemeen telijk Woningbeheer, 426 85 78, Gemeente lijk Woningbeheer na werktijd voor spoed eisende zaken, 471 50 22, Woningbouwver eniging Schiedam, klachtenmelding tussen 8.00 en 10.00 uur, 470 94 44, Woning bouwvereniging Schiedam, voor spoed eisende zaken na 10.00 uur, 471 64 95, buurtconciërge Strausplein, 471 62 44, buurtpost Goeman. Na 31 maart is het niet meer toegestaan om met een verlopen paspoort naar het buitenland te reizen. Vanaf die datum moet iedereen die de grens over wil een geldig(e) paspoort of toeristenkaart hebben. Een paspoort kost f 75,-. Een toeristenkaart f 12,50 voor jeugdigen tot en met 15 jaar. Personen vanaf 16 jaar betalen f25,75 voor een toeristenkaart. Voor meer infor matie over paspoorten en toeristenkaarten kunt u contact opnemen met de afdeling Burgerzaken, 's-Gravelandseweg 567, 2e etage, tel. 473 21 11. Rijnstraat wordt Reinstraat. Uitgave: Gemeente Schiedam Redaktie: Bureau Voorlichting Tel. 4275390

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 5