VANDAAG EXTRA PAARDEN MARKT IN HET CENTRUM 1 t Dag van Nieuwland Uit Milieubeleidsplan blijkt: Getuigen gezocht Dief in de kraag gevat Burgerzaken tot één uur open Pearle Is Kijkplezier. Stadsblad wmÊÊmiÊÊÊÊÊÊÈm Ongewenste reclame Binnenbrand na spelen met vuur Autogordels bewijzen nut Auto gestolen Parkeermeter aan Parkweg Lorraine is de eerste Telefoniste van de Week f Politie start bevolkings onderzoek (Met Een Gratis Tweede Bril.) Pearle WOENSDAG 25 MAART 1992 44e JAARGANG, NUMMER 25 OPLAGE 42.150 Muziekverenigingen houden open huis Dierenasiel Hargahoeve zit overvol aan ges/ SCHIEDAM - Bewoners, raadsleden en ambtenaren van verschillende gemeen telijke diensten en afdelin gen wisselen zaterdag 28 maart van gedachten over de voorstellen in het Be- heerplan Nieuwland. Dit gebeurt tijdens de 'Dag van Nieuwland', die van 9.30 tot 15.15 uur wordt gehouden in dienstencen trum De 4 Molens, aan de Nieuwe Damlaan 766. Omdat het een besloten bijeenkomst is, dienden belangstellenden zich voor af aan te melden. Bij het projectteam Nieuwland zijn in totaal 110 aanmel dingen binnengekomen. Zoals bekend, presenteerde het projectteam vorige week het werkplan voor de veelomvat tende en ingrijpende aanpak van de wijk Nieuwland. De wo ningen worden opgeknapt om ze aantrekkelijker te maken voor mensen uit hogere inko mensgroepen, er moeten zelfs bestaande woningen worden ge sloopt om plaats te maken voor nieuwbouw, het winkelbestand wordt gesaneerd en er komt een wijkpark en een nieuwe wij- kwelzij nsvoorziening. Om de huidige bewoners van Nieuwland de gelegenheid te ge ven te reageren op de voorstel len, wordt zaterdag de Dag van Nieuwland gehouden. Alle be trokken partijen gaan aan de hand van vijf thema's rond de tafel zitten om over het onder werp te discussiëren. De vijf thema's zijn: 'Wonen in Nieuwland' onder leiding van Bert Veldman van de Dienst Gemeentelijk Woningbeheer; 'Ruimtelijke Vernieuwing' on der leiding van Frans Griffioen van de Dienst Gemeentewer ken; 'Winkels, bedrijven en werkgelegenheid' onder leiding van Luc van Huijgevoort van de afdeling Onroerende zaken, Grondzaken en Economische aangelegenheden; 'Wijkbeheer en buurtbeheer' onder leidin~ van Jules Peppelaar van de a deling Ruimtelijke ontwikkeling en Stadsbeheer en 'Sociale Wij kaanpak' onder leiding van Herman Gerrits van de afdeling Maatschappelijke Aangelegen heden. Tentoonstelling Wanneer uit deze sessies nieu we, bruikbare ideeën voortko men, zullen deze worden mee genomen in de definitieve ver sie van het beheerplan, dat waarschijnlijk eind april wordt aangeboden aan het college van B&W. Tijdens de Dag van Nieuwland kan men ook een tentoonstel ling bezichtigen, waarin de plannen rond Nieuwland wor den uiteengezet. SCHIEDAM - De gemeen tepolitie start vrijdag 27 maart een telefonisch on derzoek onder de Schiedam- se bevolking. Twee weken lang worden in totaal zes honderd willekeurige Schie dammers gebeld met de vraag hoe veilig men zich vorig jaar in Schiedam heeft gevoeld en of men tevreden is over de politie. Het is de derde keer dat een dergelijk bevolkingsonder zoek plaatsvindt. Eerder ge beurde dat in 1989 en 1990. De steekproef, die per on dervraagde circa twintig mi nuten duurt, wordt verdeeld over drie wijken: 200 men sen uit Noord, 200 uit Zuid- /West en 200 uit Centru m/Oost. De vragen hebben betrekking op zowel stads- als wijkniveau. De resulta ten van het onderzoek wor den eind mei bekend ge maakt. WATERWEG NOORD - Na maandenlang geharre war over lokatie en finan ciën tussen de gemeente Schiedam en The Mis sions to Seamen, wordt donderdag 2 april toch de eerste paal geslagen voor de bouw van een nieuw Zeemanshuis in Schiedam. Het nieuwe gebouw wordt gevestigd aan de Adm. Trompstraat 2, tegenover de ingang van Wilton Fije- noord. De officiële hande ling wordt verricht door mevrouw N. Wuister- Krans, echtgenote van de voormalige predikant van de Grote Kerk. Mevrouw Wuister is al jaren coördi nator van de groep vrijwil ligers, die het Zeemans huis draaiende houdt. Het huidige Zeemanshuis van The Missions to Seamen staat op het terrein van Wilton-Fije- noord. Dit deel van het WF-ter- rein werd destijds overgenomen door de gemeente om hier het bedrijvenpark Vijfsluizen te re aliseren. Het Zeemanshuis moest daarom verdwijnen, maar The Missions to Seamen en de gemeente Schiedam kon den het niet eens worden over de voorwaarden. Tijdens haar bezoek aan het Schiedam vorig jaar, pleitte de Engelse Prinses Anne bij loco-burgemeester Chris Zijdeveld nog voor be houd van het Zeemanshuis. Schiedam is één van de drie Nederlandse steden, waar The Missions to Seamen een tehuis voor zeelieden heeft. Al ruim acht jaar zorgt een team van circa vijftig vrijwilligers voor het welzijn van de internationa le zeelieden. De geestelijke en sociale taken worden verzorgd door Reverend Michael Fullja- mes en zijn team. Zeelieden, die zijn aangemonsterd in Schie- SCHIEDAM - Eén van de maatregelen, die in het Mi lieubeleidsplan worden voorgesteld, heeft betrek king op de ongewenste ver spreiding van ongeadres- seerd reclamemateriaal. In navolging van de stad Gro ningen wil de gemeente Schiedam de mogelijkheid creëren om verspreiding van dit reclamemateriaal te ver bieden, wanneer de burger daar geen prijs op stelt. Dit zou kunnen door plaatsing van een sticker op de voor deur. Wanneer toch recal- memateriaal in de bus wordt gegooid, zou de ge meente in staat zijn sancties te ondernemen. De organisatie DEMIN, een overkoepelend orgaan van reclamemakers, heeft onlangs echter gesteld dat in dit geval ook huis-aan- huisbladen moeten worden geweigerd. Aangezien de ge meente Schiedam in Het Nieuwe Stadsblad regelma tig een pagina Gemeente- nieuws publiceert, is de voorgestelde maatregel maar even aangehouden. dam, Vlaardingen en het weste lijk havengebied van Rotter dam, kunnen hier tafeltennis sen, biljarten, televisie kijken, naar huis bellen, een boek lezen of een gezellig praatje maken. Het afgelopen jaar hebben circa 15.000 zeelieden het Schiedam se Zeemanshuis bezocht. Modernste De bouw van het nieuwe Zee manshuis kost ruim anderhalf miljoen gulden. Het merendeel van dit bedrag is opgebracht door The Missions to Seamen zelf, maar ook werden aanzien lijke bijdragen ontvangen van instellingen als Zeemanswelzijn Nederland en I.T.F en van de gemeente Schiedam. Eind okto ber moet het gebouw gereed zijn en dan heeft Schiedam het modernste Zeemanshuis van Europa binnen haar grenzen. SCHIEDAM - Om nog onbe kende reden is afgelopen zater dagnacht een 48-jarige Schie dammer zwaar mishandeld in de omgeving van de Laan van Spie- ringshoek. De politie tast nog geheel in het duister over de toedracht van de mishandeling. Daarom worden getuigen ge zocht, die in de nacht van zater dag op zondag rond het midder nachtelijk uur iets hebben ge zien of gehoord. Hen wordt ver zocht contact op te nemen met de behandelend rechercheur, te lefoon 4494495. SCHIEDAM - De politie heeft dinsdagnacht rond 05.00 uur een 23-jarige Rotterdammer aangehouden. De man fietste over de Rotterdamsedijk met een compressor aan zijn stuur. Hij bekende de compressor te hebben ontvreemd uit een bouwkeet aan de Nieuw Mathe- nesserstraat. Bel ons nu! Zie Gouden Gids. A.S ZATERDAG o.a. braderie van 09.00-17.00 uur SCHIEDAM - In een woning aan de Lorentzlaan brak zon dagochtend rond 8.00 uur brand uit, nadat het zoontje van de familie had gespeeld met pa pier en een aansteker. De jon gen waarschuwde vlug zijn ou ders, waarna de brandweer werd ingeschakeld. Met behulp van drie voertuigen werd het vuur geblust, maar de brand weer kon niet voorkomen dat de gehele kelderverdieping uit brandde, terwijl de rest van de woning rookschade opliep. SCHIEDAM - Schiedam moet in de tweede helft van dit decennium tot de schonere gemeenten van Nederland behoren. Dit is de doelstelling van het langverwachte Milieube leidsplan, dat afgelopen dinsdag in concept werd gepresenteerd. In het plan wordt een groot aantal voorstellen gedaan om het milieu in Schiedam te ver beteren. Uiteraard hangt hieraan een flink prijs kaartje. Aangezien hier voor onvoldoende dekking is gevonden, zal de burger moeten meebetalen. „For se tariefstijgingen zijn on ontkoombaar", stelt wet houder Bart de Leede dan ook vast. Hij doelt hier mee met name op de reini gingsheffing en de leges voor verlening van een Hinderwetvergunning. Het Milieubeleidsplan is opge steld door een ambtelijke werk groep, onder begeleiding van het externe bureau voor milieu- beleidsadvisering SME uit Nij megen. „De doelstelling is meerledig", zegt De Leede. „Het plan geeft inzicht in het totale gemeentelijke milieube leid en vormt het uitvoerings programma voor de periode 1992-1995. In feite gaat het om voortzetting en intensivering van het bestaande milieubeleid, aangevuld met nieuwe initiatie ven". Nieuwe initiatieven De belangrijkste nieuwe initia tieven zijn: - bedrijfsleven: stimulering van interne milieuzorgsystemen (bij voorbeeld met een eigen ge scheiden afvalinzameling), het opstellen van aanvullende mi lieurandvoorwaarden bij poten tiële nieuwe vestigingen en een strengere controle op de nale ving van de milieuwetgeving; - verkeer en vervoer: terugdrin gen van het autogebruik door een ontmoedigend parkeerbe leid en het creëren van betere faciliteiten voor het openbaar vervoer en het fietsverkeer. Bo vendien wordt bij wegrecon- structies toepassing van geluids arm asfalt onderzocht. Verder wordt binnen twee maanden de afsluiting van de Broersvest voor het vrachtverkeer ver wacht. - afvalbeheer en reiniging: het gescheiden inzamelen van GFT-afval moet in 1994 in de hele stad plaatsvinden. Verder wordt hergebruik van artikelen gestimuleerd, terwijl een mi lieustation voor grofvuil wordt opgericht. - gemeente: het opzetten van een intern milieuzorgsysteem, omdat de gemeente tenslotte het goede voorbeeld moet ge ven. Zo wordt het eigen wagen park onder de loep genomen (wellicht rijden op aardgas) en krijgt iedere afdeling een mi lieuzorgcoördinator. - instelling milieutoets, waarmee gemeentelijke besluiten en an dere nieuwe initiatieven kunnen worden getoetst aan de hand van vastgestelde milieucriteria. - opstelling milieucommunica tieplan aan doelgroepen om het milieubesef bij de Schiedamse bevolking te vergroten. Hiertoe behoort ook de oprichting van een extern milieu-overlegplat form, waarin bewoners en orga nisaties hun ideeën over het mi lieubeleid naar voren kunnen brengen. Tariefstijgingen Volgens de heer Potman van Bureau SME is het Milieube leidsplan een „vrij breed, maar reëel plan. Schiedam is al verge vorderd in haar milieubeleid, verder dan menig andere ge meente waar men nog bezig is met een basisplan". Het gevolg van het brede be leidsplan is dat er een fors prijs kaartje aan hangt. Voor het rea liseren van de plannen is uit breiding van personeel en mate riaal noodzakelijk. „Het gaat om flinke investerin gen", zegt wethouder Bart de Leede. „Inclusief de rijksbijdra gen is een bedrag van zeven ton beschikbaar, maar dat is lang niet voldoende. De discussie moet zich nu gaan richten op de financiering van het plan. Dat kan deels uit de algemene mid delen van de gemeente, maar tariefstijgingen voor de burger zijn niet te voorkomen. Zo zal de reinigingsheffing waarschijn lijk stijgen van de huidige 90 gulden naar 199 gulden. Willen we een honderd procent dek king, dan is zelfs een stijging tot 332 gulden nodig. Daarnaast kunnen we denken aan kosten besparende maatregelen, zoals het slechts eenmaal per week ophalen van het huisvuil. In het concept Milieubeleidsplan heb ben we aangegeven welke maat regelen wij voorstaan. Het woord is nu aan de raad". Inspraak Het concept Milieubeleidsplan wordt aanstaande dinsdag be- SCHIEDAM - Door nog onbe kende oorzaak raakte een 39-ja- rige Rotterdammer zondagoch tend op het Kethelplein de macht over het stuur kwijt, waarna hij met zijn auto de weg afreed en in een sloot belandde. Omdat drie kinderen stevig in de kinderzitjes zaten en de au tomobilist en zijn passagier de autogordel hadden omgegespt, bleven persoonlijke ongelukken uit. De auto werd met behulp van duikers op de kant gesleept. handeld in de betreffende raads commissie. In april volgt een inspraakronde voor de bevol king en organisaties, waarna alle reacties worden verwerkt in een tweede concept. Dit wordt vervolgens aan het college, de raadscommissies en uiteindelijk de gemeenteraad voorgelegd. Nog voor de zomer verwacht De Leede een besluit. SCHIEDAM - Aan de School straat is tussen vorige week donderdag en zaterdag een witte Ford Transit bestelbus (kente ken VH-48-JN) weggenomen. Pearle Express SCHIEDAM - De zeven tien parkeerplaatsen aan de westzijde van de Parkweg, tussen de Burg. Honnerlage Gretelaan en de Noordvest- singel, krijgen een centrale parkeermeter. Dit houdt in dat parkeren straks van maandag tot en met zater dag tussen 9.00 en 17.00 uur alleen is toegestaan voor een tijdsduur van maximaal één uur. SERVICELIJN 010-4796199 Bewoners en gemeente in discussie over Nieuwland Het nieuwe Zeemanshuis, dat de komende maanden zal verrijzen in het Schiedamse haven gebied. Schiedam krijgt een nieuw Zeemanshuis De afdeling Burgerzaken van de gemeente Schiedam (kan toorgebouw 's Graveland. 's Gravelandseweg 567) is tot woensdag 8 april open van half negen tot één uur. Deze beperkte openingsuren houden verband met het invoeren van een nieuw systéem voor de bevolkingsadministratie. De tijdelijke maatregel geldt voor de gehele afdeling Burger zaken (dus: paspoort, rijbewijs, aangifte geboorte, overlijden, verhuizing, enz.). Vanaf woensdag 8 april is Burgerzaken weer gewoon oB werkdagen tot half vier geopend. zie adv. pag. 6/7 Een schoon milieu gaat burger veel geld kosten Wethouder Bart de Leede: „Tariefstijgingen zijn onont koombaar". De vakman in huis Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaar dentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Een zaak van vertrouwen Ontdek Nu Uw Tweede Ik. Wie nu 'n bril bij Pearle koopt, krijgt er een complete bril gratis bi). Maar wel graag even deze adverten tie meenemen. OPTICIENS Deze aanbieding is geldig bi) alle Pearle- en Pearle Express-winkels in Nederland. Daar vindt u ook de exacte voorwaarden. Schiedam, Hoogstraat 61 (naast M&S) - Spijkenisse, Nieuwstraat 182 (ABC- gebouw) - Vlaardingen, Liesveld 14 (tussen C&A en V&D) - Rotterdam, Pearle Ter Meulen (in de kelder); Binnenwegplein 23, Pearle Express: Zuidplein Hoog 938 (naast V&D); Hoogstraat 198 (t.o. V&D) Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1