Ketel 1 bij Belgisch carnaval Het Nieuwe Bibliotheekactie voor Nicaragua Inzake nieuwe luchthaven Nostalgisch tafereel Belangstelling 'bijna onaangenaam Onderscheiding bij vertrek GSD-directeur Vechtpartij Hoogstraat „^Stadsblad Aanhoudingen jeugdbende Overlast van café's Kinderradio Zakkenrollerij Politie blust autobrandje Schitterende nagels?? SCHIEDAM - Het nieuwe voorstel van het Rotter damse college van B&W inzake de nachtvluchten op een nieuwe luchthaven was voor de wethouder Chris Zijdeveld aanleiding een kritische brief aan de Rot terdamse gemeenteraad te schrijven. Zijdeveld geldt als een fervent tegenstan der van een nieuwe lucht haven bij Rotterdam. Ook het nieuwe voorstel, waar in het aantal nachtvluchten wordt beperkt, kan zijn mening niet wijzigen. Zijdeveld vreest dat de Rotter damse raadsleden overstag gaan door de nieuwe voorstellen. Daarom zet hij voor hen nog even alle zaken op een rijtje. „Weliswaar is het voorstel ten opzichte van eerdere berichten gemodificeerd, met dien ver stande dat nu nachtvluchten in het holst van de nacht, te weten tussen één en vijf uur 's nachts, verboden worden. Dit gaat ech ter voorbij aan de desastreuze effecten van nachtrust-versto ringen juist aan het begin van de slaap, als het slaap vatten steeds wordt verhinderd en daarmee uitgesteld, of enige tijd voor het geplande ontwaken, als een slaapverstoring niet meer door opnieuw goed inslapen kan worden gecorrigeerd en leidt tot gefrustreerd de wekker afwachten", schrijft de Schie- damse wethouder in één adem. Hij brengt de Rotterdamse raad fijnljes een motie van juni 1989 in herinnering, waarin de raad "zich hierover in niet mis te verstane bewoordingen had uit gelaten. De motie verklaarde onder andere dat nachtvluchten een aantasting van de volksge zondheid betekenen. Geldt die stellingname nu plotseling niet meer? Dat zou wel de onaange name indruk achterlaten van gelegenheidsargumentatie", stelt Zijdeveld, die vervolgens een link legt met tijdens het verkie zingsprogramma eventueel ge dane toezeggingen aan de kie zer. „In hoeverre sommigen van u een acceptatie in overeen stemming kunnen brengen met deze toezeggingen, laat ik graag aan henzelf en uiteraard later aan het oordeel van de desbe treffende kiezers over". Schokkend Voorts refereert Zijdeveld in zijn brief aan een inleiding, die in maart werd gehouden door ir. J. Fransen. De heer Fransen ging in op de geluidshinder, die bij het uitvoeren van de plan nen voor een aantal woon- en stiltegebieden kan worden voor speld. Hij vergeleek aan de hand van helderde kaarten de situatie die dan zou ontstaan met de huidige situatie rond de luchthavens Gatwick, Orly en Schiphol. „Deze informatie was schok kend", meent Zijdeveld. „Ner gens werd een slechtere situatie aangetroffen dan die welke in onze omgeving, mogelijk mede door uw toedoen, gecreëerd zou gaan worden. Grote aantallen nu al bestaande en bewoonde woningen zouden worden be last", houdt hij de Rotterdamse raad de spiegel voor. Zijdeveld beseft dat nachtvluch ten noodzakelijk worden geacht om een financiële mislukking te voorkomen. In dat verband kan hij het echter niet laten nog wat zout in de open wond te strooi en. „In de Luchtvaartwet staat dat ook nog de kosten van maatregelen, die nodig zijn om de allerergste geluidshinder aan bestaande woningen te bestrij den, zullen worden verhaald op het toekomstige luchtverkeer op de nieuwe luchthaven". Onjuist Tenslotte geeft de wethouder nog eens aan dat geluiden, als zou het formeel onmogelijk zijn de huidige luchthaven te slui ten, onjuist zijn. „Het is abso luut niet nodig de plannen voor uitbreiding of verplaatsing van de Rotterdamse luchthaven te steunen, omdat dit de enige weg zou zijn om van het huidige, voor een ieder (ook voor u) on aanvaardbare Zestienhoven af te komen", aldus Zijdeveld aan de Rotterdamse gemeenteraads leden. Demonstratie Overigens heeft Schiedam afge lopen dinsdag ook lijfelijk blijk gegeven van haar bezwaren te gen de aanleg van een nieuwe luchthaven. Onder aanvoering van Chris Zijdeveld sloten zijn collega's Aad Wiegman, Adri SCHIEDAM - De Schiedamse carnavalsvereniging De Rietzei lers, onder aanvoering van Stadsprins Harry de Eerste, heeft afgelopen zondag een be zoek gebracht aan het Belgische Hasselt. Voor de derde keer werd hier de grote carnavalsop tocht bijgewoond, waarbij het publiek een gratis Schiedamse borrel (Ketel 1) werd aangebo den. Naar schatting bracht het Hasseltse carnaval zo'n 130.000 mensen op de been. Behalve door De Rietzeilers werd Schiedam ook vertegen woordigd door wethouder Aad Wiegman en PvdA-raadslid Gé Brouwer. Wiegman ontving zelfs een onderscheiding als blijk van waardering voor de innige onderlinge band tussen Hasselt en Schiedam. Ook aan wezige wethouders van Keulen, Aken, Sittard en Maastricht ontvingen zo'n onderscheiding. De Hasseltse gastvereniging De Borrelmennekes brengen vol gend jaar een tegenbezoek aan het Schiedamse carnaval. De vakman in huis SCHIEDAM - Radio Schiedam zendt iedere zon dagochtend het programma 'Kinderradio' uit. Behalve veel muziek, presenteert dit programma ook wekelijks twee jeugdige studiogasten. Kinderen, die het leuk vin den eens een keer aan het programma mee te werken, kunnen een kaartje sturen naar 'Kinderradio, p/a Ach ter de Teerstoof 44, 3111 PV Schiedam. Op het kaar tje moeten duidelijk de naam, adres en telefoon nummer staan en indien mogelijk ook het te bespre ken onderwerp. Kijk in Varia voor de telefoniste van de week Reijnhout en Bart de Leede zich rond het middaguur aan bij een groep demonstrerende bewoners van de Schieveense- polder. Deze groep bewoners is al enige tijd dagelijks rond het middaguur op de Coolsingel te vinden om tegen de voorgeno men plannen te demonstreren. SCHIEDAM - De Gemeentelij ke Openbare Bibliotheek houdt van 1 tot en met 11 april een inzamelingsactie voor de open bare bibliotheek van Léon in Nicaragua. Schiedam haakt hiermee in op de landelijke bi bliotheekactie, onder het motto 'Boekensteun Nicaragua'. Aan leiding is het honderdjarig be staan van de Nederlandse Openbare Bibliotheek. Nederland beschikt over de bes te bibliotheekvoorzieningen ter wereld. In het kader van het eeuwfeest willen de openbare bibliotheken iets doen voor de collega's in een ontwikkelings land. Hierbij is gekozen voor de stad Léon in Nicaragua, een zusterstad van Utrecht. De eer ste openbare bibliotheek van Nederland werd namelijk in 1892 in Utrecht geopend. Léon telt 150.000 inwoners. Dankzij goed onderwijs kan tachtig procent van de bevol king lezen, maar er is slechts één bibliotheek met 4500 boe ken. Voor de bouw van een goede bibliotheek is een bedrag van 120.000,- nodig. Via een donatie van het ICCO (Inter kerkelijke Organisatie voor Ontwikkelingssamenwerking) is al een ton binnen. De Neder landse openbare bibliotheken willen, in samenwerking met de lezers, de resterende 20.000,- bijeen brengen. Radio Schiedam 24 uur in de lucht Wie haalt Bobby op? Turtles in Schiedam Dag van Nieuwland Heren UVG keren terug naar derde divisie De Donderstraai van Frankeland SCHIEDAM - Bij een vechtpar tij in een café aan de Hoog straat zijn vrijdagavond twee personen gewond geraakt. Toen de politie arriveerde, trof men een 42-jarige vrouw en een 20- jarige man aan, die snij wonden hadden opgelopen door een ge sneuvelde ruit. De aanleiding van de vechtpartij is niet be kend. SCHIEDAM - Een 73-jarige in woonster van Schiedam is afge lopen vrijdag, tijdens de week markt aan het Broersveld, het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Terwijl zij over de markt liep, werd haar tas open gesneden, waarna een porte monnee met geld en pasjes werd ontvreemd. Het lotingssysteem werkt als volgt: zodra een bouwproject in het Spaland-Bulletin wordt ge publiceerd, kunnen belangstel lenden zich aanmelden bij het betreffende makelaarskantoor. Alle reacties worden door de makelaar op een lijst geplaatst. Deze lijst wordt vervolgens aan de gemeente aangeboden, waar na een onafhankelijke persoon (een notaris) een loting verricht. Hierbij wordt aan iedere naam op de lijst een nummer toege kend. Dit nummer geeft de volgorde aan, waarin kandida ten door de makelaar worden benaderd. De makelaar werkt de lijst in deze volgorde af, tot dat alle woningen zijn verkocht. Er worden geen woningen ver kocht aan mensen, die niet op deze lotingslijst staan. Boven dien zal een vast percentage (75 procent van de premiekoopwo ningen en 50 procent van de vrije sectorwoningen met een malige bijdrage) worden ver kocht aan woningzoekenden, die in Schiedam wonen of wer ken. Na de zomer Het lotingssysteem treedt in werking bij de verkoop van de SERVICELIJN 010-4796199 SCHIEDAM - De enorme belangstelling voor koop woningen in Spaland dwingt de gemeente ertoe een lotingssysteem toe te passen om iedereen een gelijke kans te bieden om voor zo'n woning in aan merking te komen. Het lo tingssysteem is momenteel nog in voorbereiding, maar zal na de zomervakantie worden gehanteerd, wan neer de tweede serie van in totaal driehonderd wonin gen in De Velden (deelge bied Midden-Delfland) aan de beurt is. „De belangstelling voor koop woningen in Spaland is mo menteel zo groot, dat het bijna onaangenaam begint te wor den", meldt de gemeente in het onlangs verschenen Spaland- Bulletin. Deze periodieke uitga ve van de Dienst Gemeentewer ken is bestemd voor belangstel lenden en geeft telkens een overzicht van nieuwe bouw plannen in Spaland. Voor de projecten van twintig tot veertig premiekoopwonin gen en vrije sectorwoningen met eenmalige bijdrage hebben zich vele honderden kandidaten aangemeld bij de verschillende makelaarskantoren. Bij de grote groep, die niet is uitverkoren voor deze wonin gen, heerst grote teleurstelling. Niet alleen omdat zij buiten de boot zijn gevallen, maar ook omdat het vaak onduidelijk is wat er met hun aanmelding is gebeurd. Dit kómt omdat ieder makelaarskantoor er zijn eigen manier van werken op nahoudt. De ene makelaar hanteert de volgorde van aanmelding, ter wijl de andere een loting onder de reacties houdt. Lotingssysteem Om hierin een gelijke behande ling te creëren, opdat iedere ge gadigde evenveel kans heeft op een woning, wil de gemeente een standaard lotingssysteem opzetten. Voorlopig geldt dit sy steem alleen voor premiekoop woningen en vrije sectorwonin gen met eenmalige bijdrage, omdat de vraag hiernaar het grootst is. SCHIEDAM - Met een zeer drukbezochte receptie in de aula van het Stedelijk Museum heeft drs. G.A.A. (Gérard) Smits afgelopen vrijdag afscheid genomen als directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Schiedam. Hij maakt gebruik van de VUT-regeling. Voorafgaand aan de afscheids receptie kreeg Gérard Smits tij dens een besloten bijeenkomst een Koninklijke Onderschei ding uitgereikt. Burgemeester Reinier Scheeres speldde hem de versierselen op, behorende bij het Officierschap in de Orde van Oranje Nassau. Gérard Smits is ruim 34 jaar in overheidsdienst geweest, waar van 23 jaar als directeur van de Schiedamse Sociale Dienst. Daarnaast was hij actief in de landelijke vereniging van direc teuren van overheidsorganen voor sociale arbeid (DIVOSA) en in een groot aantal sociaal maatschappelijke instellingen. Smits wordt als directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Schiedam opgevolgd door mr. Leo Cok, die al werk zaam was als adjunct-directeur van de GSD. eerstvolgende projecten met premiekoopwoningen en vrije sectorwoningen met eenmalige bijdrage. Dat zal pas na de zo mervakantie zijn, wanneer weer enkele honderden woningen in De Velden worden geprojec teerd. Hiervoor kan men zich pas aanmelden, nadat de pro jecten in het Spaland-Bulletin zijn aangekondigd. Wanneer De Velden (deelgebied Midden Delfland) is volge bouwd, wordt de volgende fase in Spaland-Oost in voorberei ding genomen. Of hier ook een lotingssysteem zal worden toe gepast, is volgens woordvoerder Jan Langstraat van de Dienst Gemeentewerken afhankelijk van de belangstelling. SCHIEDAM - De politie heeft de afgelopen weken weer tien jongeren aangehouden, die ver moedelijk deel uitmaken van de twee jeugdbendes, waarvan al eerder twaalf jongens zijn gear resteerd. De bendes werkten in wisselende samenstelling en pleegden tal van inbraken en autokraken. In totaal zijn nu zo'n 25 jonge ren aangehouden, waarvan het merendeel uit Schiedam afkom stig is. Het politie-onderzoek is echter nog niet afgelopen en men verwacht nog meer arresta ties te kunnen verrichten. SCHIEDAM - Een 31-jarige Schiedammer reed afgelopen vrijdagmiddag over de Nieuwe Damlaan, toen vlak voor het politiebureau aan het Bijdorp plein plotseling vlammen onder zijn motorkap vandaan kwa men. Met een koolzuurblusser van de politie werd het vuur snel gedoofd. Het autobrandje ontstond doordat een losgeraakt oliefilter op het begin van de uitlaat terecht was gekomen. SCHIEDAM - Met specia le surveiilanceteams van de politie gaat Schiedam nog dit jaar de overlast, die en kele café's in de binnenstad teweeg brengen, te lijf. Bur gemeester Scheeres zei dit maandagavond naar aanlei ding van de behandeling in de gemeenteraad van een brief van Bewonersvereni ging Schiedam-Centrum. De vereniging heeft een be zwaarschrift ingediend te gen de vestiging van een bar aan de Broersvest. Ook de gemeente ziet het groeiende arsenaal café's met lede ogen aan, maar kan weinig ondernemen. Zowel het be stemmingsplan als de leef milieu-verordening bieden het college weinig soelaas. Het CDA hamerde er bij monde van Ton Seis op niet te berusten in de huidige si tuatie. Maar Gerard Ver- hulsdonk (WD) waar schuwde ervoor ook niet de hele branche in een kwaad daglicht te zetten. „Niet ie dere nieuwkomer is een sfeerverzieker. Bovendien komen er ook steeds meer terrasjes bij". Dat die voor enige geluidsoverlast zor gen, is volgens de nestor een logische bijkomstigheid. „Het zjjn tenslotte geen fili alen van het Leger des Heils". ZIE PAG. 4 Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaar dentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Een zaak van vertrouwen Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 4735818 WOENSDAG 1 APRIL 1992 44e JAARGANG, NUMMER 27 OPLAGE 42.150 Stadsblad Wethouder Zijdeveld houdt Rotterdam spiegel voor SCHIEDAM - De paardenmarkt op de Grote Markt zorgt Ieder jaar voor een uniek sfeertje. Hoefgetrap pel, gehinnik en handjeklap met op de achtergrond het oude stadhuis en statige panden. Eeuwen terug een zeer vertrouwd tafereel op menig dorpsplein, tegenwoordig een attractie voor het publiek. Een kort verslag van de Schiedamse paardenmarkt is elders In deze krant te vinden. Lot bepaalt verkoop van woning in Spaland Gérard Smits, de vertrekkende GSD-directeur, krijgt de Koninklijke Onderscheiding opgespeld door burgemeester Reinier Scheeres. niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur Marjolein Niesten sloeg begin eerstvolgende project gaat na d vorige maand de eerste paal voor i zomervakantie van start. de nieuwbouw in De Velden. Het

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1