HET CONCEPT MILIEUBELEIDSPLAN INSPRAAK HET UITVOERINGSPROGRAMMA: VAN GESCHEIDEN INZAMELING VAN AFVAL TOT FIETSROUTES "MET DIT MILIEUBELEIDSPLAN DOET SCHIEDAM WAT MAXIMAAL HAALBAAR IS" AUTO-LUW PORTEMONNEE AANSTEKER VOORLOPERSPOSITIE RONDBREIEN HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 3 APRIL 1992 PAGINA 5 Een hele mond vol: Concept Milieubeleidsplani Een lange term voor een belangrijk plan van de gemeente. Het Concept: Milieubeleidsplan stippelt het milieubeleid van de gemeente uit voor de komende jaren. Milieu is een breed terrein. Van luchtverontreiniging tot fietspaden en van vervuilde grond tot recreatie. Het woordje 'Concept' in 'Concept Milieubeleidsplan' staat er niet voor niets. Het plan is een voorstel waar nog het een en ander aan veranderd kan worden. Het is beslist nog niet vastgesteld. Met het Concept Milieubeleidsplan wil de gemeente Schiedam een zo hoog mogelijke kwaliteit van de leefomgeving realiseren. In een bijna tachtig pagina's tellend rapport wordt uiteengezet hoe dit doel kan wor den bereikt. Het accent van het plan ligt op de overheid (wat gaat de gemeente doen aan de milieuproblematiek?) maar het verhaal richt zich ook op particulieren en met name op bedrijven. "Een knap stuk werk". Bart de Leede, coördinerend wethouder milieu steekt zijn mening over het Concept Milieubeleidsplan niet onder stoelen of banken. En om critici voor te zijn geeft hij het ruiterlijk toe: Schiedam heeft lang op dit beleidsstuk moeten wachten. "Maar het is naar mijn we ten het eerste plan van een gemeente van deze omvang waarin behalve het landelijk en regionaal milieubeleid ook plaatselijk beleid is opgeno men. Bovendien is alles omgezet in duidelijke taken met een financieel plaatje". Op de verschillende milieuterreinen heeft de gemeente Schiedam de laatste jaren al veel gedaan. Maar nu worden die ver schillende terreinen naast elkaar gezet en met elkaar in verband gebracht. Het Con cept Milieubeleidsplan is daardoor een alomvattend plan. Doel van het plan is om een beter inzicht te geven in het gemeen telijk milieubeleid, te komen tot meer sa menhang tussen de verschillende secto ren, het rraËtanale milieubeleidsplan te vertalen naear de situatie in Schiedam, en een uitvoeringsprogramma vast te leggen voor de komende jaren. In dat uitvoe- ringsprograanrnna staan hele nieuwe zaken, er staat betèkt in dat de gemeente al deed maan dat nu geïntensiveerd gaat worden, em dingen die de gemeente al deed en JÖe= op de oude voet worden voortgezet. Het plan is gemaakt door een groep amb- BIJEENKOMST tenaren onder leiding van de coördine rend wethouder voor milieu: Bart de Lee- de. Een adviesbureau uit Nijmegen, S.M.E., dat veel ervaring heeft met het opstellen van dit soort plannen heeft de groep ambtenaren begeleid. Wie als individuele Schiedammer het plan wil lezen kan het Concept Milieubeleids plan inzien in de verschillende bibliothe ken in de stad, of een exemplaar aanvra gen bij de gemeente, tel. 4275439 (mevr. Sirre). Tot 4 mei heeft men de tijd om schriftelijk te reageren op het plan. Er wordt ook een inspraakavond georgani seerd waarop Schiedammers hun mening kunnen geven over het Concept Milieube leidsplan. Deze avond vindt plaats op dinsdag 21 april, 's avonds om 20.00 uur in de recreatiezaal van het stadskantoor. 21 april is, niet helemaal toevallig, Earth Day: een soort 'wereld milieudag', leder een die geïnteresseerd is in het Concept Milieubeleidsplan wordt van harte uitge nodigd dan naar de inspraakavond te ko men. De reacties van dte raadscommissie, indi viduele Schiedammers en organisaties worden verwerkt in een aangepaste versie van het Milieubeleidsplan. Dat aangepas te plan wordt dear door' het college van burgemeester en wethouders (zeg maar het dagelijks bestuur van det gemeente), alle raadscommissies en vervolgens de gemeenteraad behandeld. Het is de be doeling dat het Milieubeleidsplan nog vóór de zomervakantie wordt vastgesteld. Dan kan in september dft uitvoering be ginnen. Het college van burgemeester en wethou ders heeft het Concept Milieubeleidsplan voor kennisgeving aangenomen. Afgelo pen dinsdag heeft de raadscommissie voor Milieu (een groep raadsleden die zich gespecialiseerd heeft in milieuzaken) gediscussieerd over het plan. Er waren lo vende woorden, maar er was ook kritiek. Die kritiek wordt voor een belangrijk deel verwerkt in een aangepaste versie van het Milieubeleidsplan. Vanaf volgende week hebben alle Schiedammers de mogelijk heid hun mening te geven over het Con cept Milieubeleidsplan. Een groot aantal Schiedamse en regionale organisaties krijgt het plan in de loop van volgende week (rond 8 april) toegestuurd met de uitnodiging om commentaar te leveren op het plan. Dat commentaar kan schriftelijk of, tijdens de inspraakavond op 21 april, mondeling gegeven worden. Het Milieubeleidsplan kent een zevental speerpunten. De opzet is de milieu-effec ten van bedrijfsmatige activiteiten te be heersen, te streven naar duurzaamheid en een leefbare omgeving, vervuiling van de bodem te voorkomen en bestaande ver ontreinigingen te verwijderen, het niet-au- togebonden vervoer te stimuleren, de hoeveelheid afval terug te dringen, de be wustwording en eigen verantwoordelijk heid bij de doelgroepen te bevorderen en last but not least de voorbeeldfunctie van de gemeente uit te bouwen. Wat zijn ei genlijk de consequenties voor de Schie dammer van het Concept Milieubeleids plan? "Voor de Schiedamse bevolking gaat het erom dat ingezien wordt dat de burger als verkeersdeelnemer, als lid van een huishouden, als werkgever of werkne mer een bijdrage levert aan de milieuver vuiling en dat hij of zij een bijdrage kan leveren aan de voorkoming van milieupro blemen en de verbetering van het leefmi lieu, "zo staat letterlijk in het plan. De gemeente hoopt deze houding te sti muleren door goede fietsroutes te realise ren en voorzieningen te treffen voor fiet sers zoals stallingen. Het aantal kilome ters dat per fiets wordt afgelegd kan daardoor worden bevorderd. Daarente gen zal het gebruik van de auto sterk worden ontmoedigd. De opzet is een auto-luw stadscentrum en auto-luwe woonwijken te creëren en de hoeveelheid woon-werkverkeer per auto terug te drin gen. Te denken valt aan het verlagen van het aantal parkeerplaatsen bij bedrijven en het stimuleren van bedrijfsvervoers- plannen. Ook wordt de Schiedammer ge wezen op de mogelijkheden, en soms zelfs gedwongen, de afvalstroom te be perken. Handvatten voor de gemeente zijn bij voorbeeld beperkende bepalingen in hinderwetvergunningen, het versneld invoeren van gescheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval en het opstel- formuleerd. Dat zal ook consequenties hebben voor de tarieven van het huisvuil. Maar de gemeente zal zich nu sterk gaan richten op het bedrijfsleven. Anders zou den we ook een ongeloofwaardig milieu besef bij particulieren kweken als we die groep zouden ontzien. We weten immers dat in het produktieproces heel veel te verbeteren valt op het milieugebied. Ook de gemeenteraad zal er niet aan ontko men. Elk raadsvoorstel zal vergezeld moeten gaan van een milieutoets zoals er ook aan elk raadsvoorstel een financieel verhaal vastzit. Daarmee word je als ge meentebestuur voortdurend gedwongen na te denken over de vraag wat de mi lieu-effecten van het voorstel zijn". len van gedragsvoorschriften om de over last van hondepoap tegen te gaan. Bedrij ven zullen vooirts worden benaderd over de mogelijkheden van energiebesparing (er staan projecten op stapel die 30 tot 40 procent besparing opleveren) en over mi lieu-overlast door afval of lozingen. Door middel van voorlichting en natuur- en milieu-educatie wil de gemeente de burgerij doordringen van het besef dat een gezond leefmilieu veel waard is. Een ieder zal overigens de gevolgen van het plan in de portemonnee merken. Het Concept Milieubeleidsplan staat of valt immers met de^ betaalbaarheid ervan. Bij uitvoering van ditt pakket taakstellingen staat de gemeenten.erar förse financiële in spanning te wachtern Om de kosten te betalen kan det gpneanttt putten uit twee geldstromen van dfie rijksoverheid. Voorts zijn er inkomsten uitt leges (de kosten die de gemeente in: rekening brengt voor ge leverde dienstBn zoals verleende vergun ningen). Voor een belangrijk deel zal het Milieubeleidsplan, bekostigd moeten wor den door een verhoging van de reini gingsrechten. Momenteel betaalt de Schiedammer circzt per jaar per huishouden. Wanneer d& kosten om al het afval gescheiden, in,te:zamelen volle dig betaald worden donr de vervuilers (de inwoners van Schiedam) dan zal de reini gingsheffing omgsveer 1,332;- moeten be dragen. Ook bedrijven moeten aanzienlijk meer gaan betalen voor een geldige hint- derwetvergunning. Dan nog vertoont de gemeentelijke begroting bij uitvoering van het Concept MHieubeleidaplan de komen de jaren tekorten dies irn de miljoenen gul dens lopen. He£ is aan de gemeente raadscommissies) om,aan te geven of het Concept Milieubeleidsplan, zoals dat nu op tafel ligt, uitgevoerd moet worden en hoe die uitvoering dan precies wordt be taald. Overigens vermoedt dët coördinerend wethouder milieu dfËt hei» een "zware klus zal zijn het Milieubeleidsplan financieel rond te breien. Wanneer de raad ak koord gaat met het plan, zal dat zijn weerslag hebben op de begroting. Die fi nanciële ruimte zal gevonden moeten worden. Moeten d6r tarieven dan om hoog, moet je geplande, investeringen niet uitvoeren? Hëfc is allemaal pijnlijk en in mijn ogen onontkoombaar ais jé' dit plan serieus neemt: Ik ben nooit zo stellig in mijn uitspraken, zeker niet sinds ik wethouder ben. Nku ligt' er echter een doorwrocht plan waar ik voor honderd procent achter st& Als dit plan wordt uit gevoerd, doet Schiedam het maximaal haalbare." Het Concept Milieubeleidsplan is een integraal plan: het gaat over de milieuaspecten van het wer ken, wonen, vervoer en recreatie in Schiedam. Er zal veel veranderen in Schiedam wan neer het Concept Milieubeleidsplan door de gemeenteraad wordt aangenomen. Voor de overheid zelf, voor bedrijven en voor de burgerij. "Het wordt tijd dat er een kentering komt in de handelwijze van een ieder. Zolang wij bijvoorbeeld de hui dige hoeveelheden energie gebruiken, zijn we bezig het klimaat te veranderen. Door ons handelen trekken we een wissel op de toekomst en de generaties na ons moeten ook kunnen leven en werken". Ook de coördinerend wethouder voor mi lieuzaken is niet onfeilbaar. Hij rijdt welis waar op een fiets ("op mijn achttiende verjaardag kreeg ik tien autorijlessen van mijn vader cadeau, maar dat heb ik ge weigerd: ik was toen al lid van de PSP"), gooit kartonnen verpakkingen weg met het oud papier, maar hij heeft wel een aansteker op zak. "Deze gebfuik ik tot ie leeg is, dan grijp ik weer naar lucifers. Onlangs hoorde ik namelijk dat er vijftien miljoen aanstekers per jaar in Nederland worden weggegooid. En lucifers zijn veel minder schadelijk voor het milieu dan aanstekers. Daar word je dan op gewe zen. We hebben eigenlijk onvoldoende besef van de schade die we aanrichten aan het milieu". "Niemand wil te boek staan als milieu onvriendelijk. Als je echt het gedrag van mensen wilt wijzigen, moet er veel meer informatie worden verstrekt over de ef fecten van ons handelen. Maar het zal ook met straffe hand moeten gaan, met sancties, het duurder maken van bepaal de voorzieningen". Een van de moeilijk ste onderdelen van het Concept Milieu beleidsplan is volgens De Leede het be naderen van de doelgroepen met gerich te informatie. Want, zo vermeldt het be leidsplan, "het milieubeleid kan niet wor den verwezenlijkt zonder dat de doel groepen zich bewust zijn van de proble matiek, zich mede verantwoordelijk voe len en zich daar ook naar gedragen". Het voordeel van de manier waarop het Milieubeleidsplan tot stand is gekomen is dat het plan nu gedragen wordt door alle bij het milieubeleid betrokken delen van de ambtelijke organisatie. Dat zal ook wel moeten. Of het om verkeer en ver voer, recreatie of om groenbeheer gaat, het Concept Milieubeleidsplan houdt over de gehele linie een taakverzwaring in voor de gemeentelijke diensten en af delingen. Het grote verschil tussen dit plan en vorige milieuplannen, zo meent De Leede, zit hem in het kader dat de gemeente nu schept waardoor zaken structureel en blijvend aandacht zullen krijgen. "Het Schiedamse milieubeleid was in het verleden een sectoraal beleid, het was geen samenhangend geheel. Op een aantal gebieden nam Schiedam een voorloperspositie in. In een aantal andere sectoren heeft de gemeente wat minder hard gelopen en daarvoor moeten we deze inhaalmanoeuvre doen. Wat betreft het afvalbeleid bijvoorbeeld moeten voor miljoenen aan investeringen worden ge daan. In dit Milieubeleidsplan geeft Schiedam - voor het eerst - een totaal beeld van de milieusituatie; het is een in tegraal plan, waarin bovendien heel con crete taakstellingen staan." Enkele voorbeelden zijn: stimulering van de milieuzorg bij bedrijven; het verder, bevorderen van het gebruik van de fiets en daarmee het autogebruik ontmoedi gen; een grote reeks van investeringen voor de gescheiden inzameling en het hergebruik van afval; milieuzorg binnen de gemeentelijke organisatie; strengere handhaving en controle door de DCMR en de politie; en invoering van een mi lieutoets: nagaan wat voor gevolgen voor het milieu een bepaald beleid heeft. De Leede: "Het is teveel op om te noe men. Alleen al op het gebied van het af valbeleid zijn dertien taakstellingen ge- Milieuwethouder Bart de Leede: "Het Concept Milieubeleidsplan zet de lijnen uit voor het milieubeleid in de komende jaren"

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 5