Het Nieuwe m Walvis op het droge □ng Toedracht diefstal van het babylijkje Gezondheidsprofiel wijst uit: Autokraken Caravan en auto gestolen Hond zorgt voor overlast Ex-vriendin mishandeld Dronken automobilist Brand in boerenschuur ADB verhuist Autobanden lekgestoken Man vlucht na aanrijding Diefstal uit kleedruimte Flinke buit bij inbraak Autodiefstal Stadsblad Zakkenrollers 10% KORTING Pearle Is Kijkplezier. MOON OF SORROW i SALON JACQUELINE Pearle Pearle Express Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 4735818 Telefoniste van de week iets voor uw telefoniste? SCHIEDAM - 'Walvis op het droge' is de titel van een interes sante tentoonstelling, die zon dag 26 april van start gaat in Natuurcentrum De Boshoek, aan de Churchillweg 52. De ten toonstelling, een initiatief van de KNNV Waterweg-Noord, richt zich met name op de 'Ne derlandse' dolfijnensoorten als de bruinvis, tuimelaar, witsnuit- dolfijn en witflankdolfijn. De expositie omvat onder meer levensgrote modellen, schedels, skeletten en een vier meter lan geonderkaak van een potvis. Bovendien staan 21 van de be kendste tand- en baleinwalvissen afgebeeld op een reusachtige wandplaat, terwijl de Vlaarding- se kunstenaar Leo Man in 't Veld een collectie walvisschilde rijen exposeert. Verder worden enkele videofilms en dia's over dit intelligente zoogdier ver toond. Tijdens de openingsdag, zondag 26 april, organiseert de Neder landse Rotsplanten Werkgroep bovendien een ruil- en verkoop- markt van uitheemse planten. Deze markt begint om 11.00 uur. De tentoonstelling 'Walvis op het droge' is te bezichtigen op de zondagen 3 en 10 mei, van 12.00 tot 16.00 uur, en verder op de woensdag- en vrijdagmiddag. SCHIEDAM - Ook dinsdag zijn in Schiedam weer tal van auto's opengebroken. Het ging om au to's aan de Van 's-Gravesande- straat (meter van een zuurstoff- les), Calandstraat (radiocassette recorder), Broersveld (radiocas setterecorder met slede), Den Bommelsestraat (zonnebril), Moerbeigaarde (stuur, maar dit werd later teruggevonden), Nas- saulaan (radiocassetterecorder, jack, bowlingbal en cassette bandje) en Bart Verhallenplein rad i ocassetterecorder) SCHIEDAM - Aan de Morse- straat werd vrijdag een comple te caravan ontvreemd. In de nacht van zaterdag op zondag werd aan het Sibeliusplein een witte Opel Kadett (kenteken NS-33-HY) gestolen. SCHIEDAM - Een blaffende hond op een balkon heeft vrij dagochtend voctf geluidsoverlast gezorgd aan het Bachplein. Toen de politie ter plaatse ver scheen, bleek niemand thuis, terwijl de hond niet naar bin nen icon. Politiemensen hebben het dier toen via een open staand raam aan de galerijzijde binnengezet. SCHIEDAM - Tijdens de week markt aan de Lange Kerkstraat- /Broersveld is een 55-jarige vrouw uit Schiedam beroofd van haar portemonnee. Deze werd uit haar boodschappentas gerold. Hetzelfde overkwam een 31-jarige inwoonster van Rot terdam. In een winkel aan de Hof van Spaland werd zaterdag middag een tas uit een winkel wagentje geroofd. N.V. Openbaar Nutsbedrijf Schiedam O.N.S. drie dagen dicht huisvuil- GFT ophaaldiensten verschuiven. Op donderdag 30 april (Koninginnedag), vrijdag 1 mei en dinsdag 5 mei (Nat. Bevrijdingsdag) is het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam gesloten. De huisvuil- en GFT ophaaldiensten verschuiven. De O.N.S. blijft bereikbaar voor storingen. De Waren markten gaan gewoon door. Gaat u verhuizen, dien tijdig uw aanvraag in! Voor uitvoerige informatie verwijzen wij u naar pagina. 3 van deze editie. N.V. Openbaar Nutsbedrijf Schiedam Telefoonnummer vanaf 18 juni: 010-2621000 SCHIEDAM - De politie heeft een 26-jarige Schiedammer aan gehouden, die ervan wordt ver dacht zijn ex-vriendin in de pe riode 1988-1991 meermalen te hebben verkracht en mishan deld. Bovendien wordt de ver dachte opzettelijk teweegbren gen of bevorderen van ontucht door anderen ten laste gelegd. De man is inmiddels voorgeleid aan de Officier van Justitie in Rotterdam. SCHIEDAM - Aan de Nieuwe Maasstraat, ter hoogte van de Maasdamsestraat, is dinsdag middag een 31-jarige Schiedam mer aangehouden, nadat hij met zijn auto een verkeersbord en een betonnen paaltje uit de grond had gereden. De auto kwam tot stilstand in een bloembak. De bestuurder bleek zoveel alcohol te hebben ge dronken, dat zijn rijbewijs werd ingevorderd. SCHIEDAM - Door nog onbe kende oorzaak brak afgelopen dinsdagavond brand uit in een boerenschuur aan de Schiedam- seweg. De brandweer, die een uur bezig is geweest voordat het sein 'brand meester' kon wor den gegeven, sprak van een middelbrand. Een deel van de Schiedamseweg moest worden afgesloten voor alle verkeer. Zondags schrijvers in Het Filmhuis Zwervers op zoek naar een baas Kwaliteits controle nieuwbouw Motorbeurs in Margriethal Uit-Agenda Stormvloed kering bij Hoek van Holland SCHIEDAM/ROTTERDAM - De Rotterdamse politie staat nog steeds voor een raadsel voor wat betreft de motieven voor de diefstal van het vorige week ge vonden babylijkje (meisje). De 27-jarige chauffeur van de lijk wagen is inmiddels gehoord. Uit zijn verhaal blijkt dat de drie overvallers hem woensdag middag al stonden op te wach ten bij het Gerechtelijk Labora torium in Rijswijk. Op de hoe- denplank van hun witte Merce des verscheen een bord, waarop met rode letters het woord 'volg' stond. De chauffeur van de lijkwagen was hierdoor in de veronderstelling dat het hier een onopvallende politie-escorte betrof, temeer daar de bestuur der van de Mercedes hem mee deelde dat er een file op de Rijksweg stond en dat een alter natieve route zou worden ge volgd. Vervolgens is de lijkwagen ach ter de Mercedes aangereden. Via Rijswijk en Delft reden de twee auto's naar Schiedam. Dn- oe kilometer voor de grens met Schiedam hielden de overval lers plotseling halt. De bestuur der stapte uit en vroeg aan de lijkwagenchauffeur wat hij in de auto vervoerde. Toen de chauf feur vertelde dat hij een baby lijkje in de auto had liggen, trok de ander een vuurwapen en be dreigde hiermee de chauffeur. Vervolgens werd de chauffeur gedwongen de plastic zak met daarin het stoffelijk overschot af te geven. De twee andere ver dachten bleven de gehele tijd in de auto zitten. De overvaller liep naar zijn voertuig terug en sommeerde de chauffeur van de lijkwagen te blijven staan tot de Mercedes uit het zicht was verdwenen. De overvallers reden met hoge snelheid weg richting Schiedam, 's Avonds werd het plastic zakje met het babylijkje weer terugge vonden, vlakbij de plaats waar het was ontvreemd. Signalement De chauffeur heeft de politie het volgende signalement kun nen geven: de overvaller was een blanke man, ongeveer twee meter lang, 38 a 39 jaar oud, breed postuur, kort golvend, achterovergekamd haar, kastan- jerood van kleur. Hij droeg een opvallend grote snor, die ver moedelijk vals was. Verder had hij een verzorgd uiterlijk. De man droeg een donkerbruine parka stoffen jas, met ter hoogte van taille en hals een koord. Verder was de man gekleed in een zeer donkerblauwe spijker broek en bruine veterschoenen gelijkend op het type Broques. Het voertuig was, in tegenstelf ling tot eerdere berichten, geen bestelbus, maar een witte Mer cedes personenauto, gelijken^ op het type 250. Het was een vierdeurs uitvoering, oud mo del, maar goed onderhouden. Aan de achterzijde zat een chro men bumper met zwart rubbe ren strip. In de wieldoppen was de Mercedes-ster verwerkt. De gele kentekenplaat was zodanig bewerkt, dat de cijfers en letters onleesbaar waren. Getuigen, die iets van dit mis drijf hebben gezien of informa tie kunnen verstrekken over ge noemde dader en de Mercedes, wordt verzocht contact op te nemen met de gemeentepolitie van Rotterdam, telefoon 4242651. SCHIEDAM - Het Anti- Diskriminatie Buro verhuist de komende dagen naar het nieuwe onderkomen aan de Van Swindensingei 40. In verband hiermee is het kan toor van 24 april tot en met 5 mei gesloten. Het ADB blijft wel telefonisch bereik baar onder nummer 4264406. Vanaf dinsdag 5 mei han teert het ADB de gebruike lijke spreekuren: maandag van 14.00 tot 16.00 uur en donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Verder is het bu reau geopend van maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 11.30 uur. De verhuizing van het Anti- Diskriminatie Buro, ais on derdeel van de Stichting Maatschappelijk Werk Schiedam, is noodzakelijk, omdat de huidige huisves ting aan het Broersveld 142 al geruime tijd niet voldoet. De nieuwe kantoorruimte, die overigens moet worden gedeeld met het Kruiswerk, wordt woensdag 24 juni of ficieel geopend. SCHIEDAM - Onbekenden hebben vrijdagnacht van zes ge parkeerde auto's aan de West- frankelandsestraat één band lek gestoken. Van een PTT-auto aan de Piersonstraat werd in de zelfde nacht een driedelige lad der ontvreemd. SCHIEDAM - In Schie- dam-Oost blijken opmer kelijk veel CARA-patiën- ten te wonen, terwijl ook andere aandoeningen aan de luchtwegen alsook (voornamelijk bij ouderen) rugklachten, maagklachten en reuma veel voorkomen. Bovendien ligt het aantal te zware mensen in Oost hoger dan het landelijk ge middelde. Dit zijn de uit komsten van een uitge breid gezondheidsprofiel van de wijk Oost, dat het afgelopen jaar is uitge voerd door de GGD Nieu we Waterweg Noord. Aan de hand van het onderzoek ir. het projectplan 'Werken aan Gezondheid in Schie- dam-Oost' opgesteld. Eén van de voornaamste aanbe velingen in dit plan is de aanstelling van een buurt gericht gezondheidswer ker, die acties moet voor bereiden ter bevordering van gezond gedrag. Het projectplan 'Schiedam-Oost Gezond' is de uitwerking van een voorstel, dat de GGD eind 1990 heeft ingediend bij de ge meente Schiedam in het kader van de sociale vernieuwing. Op verzoek van de Schiedamse ge meenteraad en wethouder Bart de Leede werd dit voorstel "na der uitgewerkt voor de wijk Schiedam-Oost. Oost is name lijk één van de wijken, waar de sociaal-economische status van de bewoners laag is. Schiedam-Oost geldt als een achterstandswijk. Bewoners van zo'n wijk hebben over het alge meen een slechtere gezondheid dan bewoners van een andere wijk. De uitkomsten van het ge zondheidsprofiel lijken deze stelling te bevestigen. Het ge zondheidsprofiel is opgesteld aan de hand van een sleutelfigu- renonderzoek (gesprekken met mensen, die de wijk goed ken nen) en een gezondheidsenquête onder 300 wijkbewoners. Veel klachten In Oost blijkt een groot aantal lichamelijke klachten voor te komen. De meest genoemde zijn aandoeningen aan de lucht wegen (zowel bij kinderen als bij ouderen), storingen aan het bewegingsapparaat (met name bij ouderen), maagklachten, Doe Mee Aan Aan De Pearle Prijsvraag En Maak Kans Op Negen Dagen Florida wor Twee. ja--- AC rugklachten (vooral bij man nen), overgewicht (veel bij mi granten), allergieën en een slecht gebit (vooral bij kinde ren). Een groot deel van de klachten wordt veroorzaakt door slechte leefgewoonten. Zo wordt er vaak vet en onregelmatig gege ten, is het gebruik van alcohol en slaap- en kalmerende midde len vrij hoog en wordt er veel gerookt. Bovendien wordt er weinig gesport. Daarnaast is er - vooral voor (demente) ouderen - een gebrek aan voorzieningen, terwijl men weinig bekend is met instellin gen als RIAGG, GGD, CAD, maatschappelijk werk en gezins zorg. Een ander aspect, dat betrek king heeft op de gezondheidssi tuatie, is de onvrede bij veel be woners van Oost over de woon omgeving, de huisvesting en de maatschappelijke omgeving. Prioriteiten De GGD concludeert dat in Oost veel gezondheidsvraag stukken spelen. Omdat niet alle problemen tegelijkertijd kunnen worden aangepakt, is een activi teitenplan ontwikkeld, waarin een aantal prioriteiten is ge steld. Centraal in dit activitei tenplan staat de komst van een buurtgericht gezondheidswer ker, die het draagvlak in de wijk voor de voorgenomen activitei ten moet peilen en vergroten. De prioriteiten zijn de jeugd van 0 tot 12 jaar, de leefge woonten, de woonomgeving en de informatievoorziening/toe gankelijkheid van (gezondheids- zorg)instanties. De activiteiten voor de jeugd richten zich voornamelijk op het ontwikkelen van een school- gezondheidsbeleid: het thema tisch behandelen van bepaalde thema's op school en het ont wikkelen van gezondheidsbe vorderende maatregelen. Ook buurthuizen en het Kruiswerk kunnen hierbij worden betrok ken. Leefgewoonten, die de gezond heid kunnen beïnvloeden, zijn onder meer voeding, lichaams beweging, roken, alcoholge bruik, tand verzorging en medi cijngebruik. De buurtwerker moet activiteiten initiëren om de bewoners te stimuleren hun leefgewoonten te veranderen. Ook hier kan veel werk worden verricht op scholen, buurthui zen en peuterspeelzalen. Wijkinformatiepunt De bewoners ervaren een grote afstand tussen hun wen^n ten aanzien van de woonomgeving en het gemeentelijk beleid. On der meer via het project wijk en buurtbeheer is het noodzake lijk een betere afstemming tus sen de bevolking en de verschil lende beleidssectoren te creëren. Heel veel bewoners weten niet waar ze terecht kunnen voor in formatie of hulp op het gebied van de gezondheidszorg. Een betere informatievoorziening is daarom noodzakelijk. Hierbij kan worden gedacht aan het in stellen van een wijkinformatie punt, waarin actieve bewoners, na enige bijscholing, een belang rijke voorlichtingsrol kunnen vervullen. Naast informatiever strekking zou men ook hulp moeten bieden bij bijvoorbeeld het invullen van formulieren en het leggen van contacten met de juiste instanties. Het projectplan wordt van avond, woensdag, besproken in de adviescommissie voor de so ciale vernieuwing. Overigens stellen de samenstel lers van het projectplan in het voorwoord, dat het gezondheid sprofiel weliswaar een weinig vrolijk beeld van de wijk schetst, maar dat dit niet geheel terecht is. „Want de wijk heeft ook positieve kanten. De meeste sleutelfiguren vinden de bewo ners van Oost eerlijk en recht door zee. Ze knappen vaak zelf hun zaakjes op, zijn geen kla gers en vormen hechte gemeen schappen". SCHIEDAM - Een nog onbe kende automobilist is zaterdag ochtend met zijn voertuig tegen een lantaarnpaal aan de Rotter- damsedijk gereden. De man stapte na de aanrijding uit en verdween spoorloos. De politie heeft een onderzoek ingesteld. SCHIEDAM - Uit de kleed ruimte van sportvereniging Ex- celsior'20 is maandag een hoe veelheid kleding gestolen. Zes sporters werden gedupeerd. SCHIEDAM - Inbrekers hebben het afgelopen weekeinde een flinke slag geslagen in een be drijf aan de Algerastraat. Ver mist worden computerappara tuur, een faxapparaat, een co- pieermachine, dertien sema foons, beeldschermen en tele foontoestellen. Voor het trans port van de gestolen goederen, gebruikten de inbrekers een be stelbus, die eveneens bij het be drijf was ontvreemd. Vrijdag 24 april a.s. CD presentatie/concert in muziek-café Het Podium Lange Haven 28 Schiedam Aanvang 21.30 uur Toegang 5,- SCHIEDAM - Aan het Lorentz- plein werd maandagnacht een witte Opel gestolen, met kente ken TY-77-DG. De vakman in huis INTERIEURVERZORGING Een zaak vanvertrouwen niet ohtvangen? Bel onze SERVICELIJN 010-4796199 van 9.00 tot 17.00 uur WOENSDAG 22 APRIL 1992 44e JAARGANG, NUMMER 33 OPLAGE 42.150 Stadsblad BRUIN BRUINER BRUINST zie pagina 4 Nieuw!! Wimper-arrangement (wimpers gepermanent en geverfd) Prachtig donkergekrulde wimpers dankzij speciale methode Ideaal voor: mensen met gevoelige ogen, lens- of brildragende, of tijdens de vakantie De gehele maand MEI bij tel. 010-4708762 Gezondheid in Oost laat veel te wensen over Gratis Zon Bii B De bewoners van Schiedam-Oost nemen deel aan een grootschalig gezondheidsproject. Schiedam, Hoogstraat 61 (naast M&S) - Spijkenisse, Nieuwstraat 182 (ABC- gebouw) - Vlaardingen, Liesveld 14 (tussen C&A en V&D) - Rotterdam, Pearle Ter Meulen (in de kelder); Binnenwegplein 23, Pearle Express: Zuidplein Hoog 938 (naast V&D); Hoogstraat 198 (t.o. V&D) Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaar dentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Nieuwe

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1