C\ Karakteristiek en Sportief Testrapport ssHti? Prijzen Occasionverzekering met aanschafwaarde Nieuwe Top-Life band van Semperit L Citroen AXSaxo Nederlandse Vredestein goed uit bandentest Roadtest Show terreinwagens in 't Scheur Nieuwe terreinauto's bij Daihatsu-dealer Beumer Marbella Crono actiemodel bij Seat-dealer Nooteboom Nefkens Eurodam huldigt jubilarissen c?She gegevens "T 'acc- Nieuwe brede banden bij Dunlop aanMM Nefkens Eurodam beloont familie Van Kleef met reis naar Miami W 7) p J"Zr' d"en% kwu. X Pj^HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 24 APRIL 1992 PAGINA 17 SCHIEDAM - Eén van de evenementen op Koningin nedag in Vlaardingen is altijd het spectaculaire terrein rijden met 4x4 terreinwagens. Jarenlang werd dit festijn van de gezamenlijke autodealers uit Vlaardingen en Schiedam gehouden in Holy-Noord, maar door de be bouwing daar is men uitgeweken naar 't Scheur, een braakliggend terrein aan de Nieuwe Waterweg. Er wordt in 't Scheur een route uitgezet waar elke deel nemer zich strikt aan moet houden. De maxiale snel heid in het terrein is slechts vijf kilometer per uur. Het is daarom heel interessant om te zien wat deze 4x4 wa gens allemaal kunnen presteren. De verwachting is dat de meeste autodealers aan dit jaarlijkse spektakel weer zullen meedoen. Ook de eige naren van dergelijke 4x4 wagens worden van harte uit genodigd hierbij aanwezig te zijn. De show van de ter reinwagens neemt een groot deel van de dag in beslag. SCHIEDAM - De familie Van Kleef (Petra en René) is winnaar geworden van een vooijaarsactie van Nefkens Eurodam BV, waarbij de hoofdprijs een achtdaagse reis naar Miami is. Alle kopers van een Peugeot konden meedoen aan de actie doordat zij een lotnummer kregen. In de periode dat de actie liep, verkocht het autobedrijf in Schiedam, dat ook vestigingen heeft in Rotterdam en Den Haag, 110 auto's. Petra reageerde blij verrast toen de mededeling kwam dat zij de reis naar Amerika had gewonnen. „Het komt mooi uit omdat ik inplaats van vakantie een Peugeot 205 heb gekocht. Ik heb er een 205, die viereneenhalf jaar oud was, voor ingeruild. Ik ben zo gehecht aan een Peugeot 205 dat ik niet heb geaarzeld een nieuwe bij Nefkens te kopen". SCHIEDAM - Zeven maanden van de opening komt Auto Beumer met speciale modellen voor de dag die er niet om liegen. Het betreft de Daihatsu Charade Limi ted en de Feroza EL Limited, terreinwagens die dit voorjaar een grote aantrekkingskracht hebben. De Charade Limited is bij de nieuwe Schiedamse dealer leverbaar, zolang de voorraad strekt, met een 1.000 en 1.300 cm3 motor. Hij is verkrijgbaar in wit en rood en heeft de volgende extra's: bumpers in kleur carrosserie, deurgrepen in kleur carrosserie, zijbeschermstrips, bui tenspiegels electrisch verstelbaar, buitenspiegel rechts, buitenspiegels in kleur carrosserie, wieldoppen wit of zilver, spatlappen voor en achter in kleur carrosserie, sierplaat Charade, striping Limited, achterbankzitting opklapbaar tegen voorstoelen, deurbekleding met sto- finleg, kaartenvakken links en rechts, speciale bekle ding. Prijs inclusief extra's 20.995 gulden. Ook de Feroza staat fraai opgetuigd met veel extra's te pronken in de sfeervolle showroom van Auto Beumer. De voordeelprijs bedraagt 34.995 gulden. Beide modellen hebben optimale garanties. Zoals zes jaar op de carrosserie en drie jaar op de lak. SCHIEDAM - Bij autobedrijf Nooteboom aan de Zwa luwlaan in Kethel introduceert men de sportieve Seat Marbella Crono. De Crono heeft een 903 cc motor met electronisch geregelde carburateur en 3-weg katalysator. De auto voldoet daardoor aan de strenge US'83 norm voor schone uitlaatgassen. Het motorvermogen wordt via vijf versnellingen naar de wielen gebracht. De Crono is uitgerust met lichtme talen velgen en brede 145/R13 banden. Het geheel wordt gecompleteerd met logo's links en rechts achter en op de motorkap. Voor de meeruitrusting van de Marbella Crono vraagt de Schiedamse dealer een vriendenprijsje van 500 gul den. De Crono is in rood, donkerblauw of zwart ver krijgbaar en biedt al onder de 15 mille een zekere mate van exclusiviteit. SCHIEDAM - Met tal van toespraken heeft men bij Nefkens Eurodam aan de Fokkerstraat in Schiedam zes jubilarissen gehuldigd. In verband met het 25-jarig dienstverband kwamen werkplaatschef Leo Harteveld, de beide eerste monteurs Derk Pijper en Karei Petiet alsmede magazijnchef Chris Mulder in aanmerking voor het Bovag-insigne. Ook verkoopleider Wim Koemans kreeg dit kleinood Opgespeld vanwege het feit dat hij 17>A jaar in dienst is van de Nefkens organisatie. Personeel en directie na men verder afscheid van poetser Osman Cinar die met de VUT gaat. Na de gebruikelijke cadeaus vertrok het gezelschap in bussen naar Amsterdam voor een rondvaart in een ra darboot door de grachten van Amsterdam. Het gezel schap kreeg daarna nog een diner aangeboden. Als topklasse modellen heeft PSA, de overkoepelende organi satie bij Peugeot en Citroën resp. de 605 en XM geintrodu- cerd. De Citroèn XM is de op volger van de CX, die weer de opvolger was van de legendari sche DS met zelfs verder daar voor de bekende Traction Avant. Al die wagens waren, zo als bekend van Citroèn zeer ei genzinnig of zoals men bij Ci troèn zelf liever zegt eigenwijs. De laatste jaren is er een kente ring ingetreden en is Citroèn meer in de pas van het gevraag de gaan lopen en auto's gaan bouwen voor een breder publiek, zoals de AX, BX en ZX laten zien. Toch weet Citroèn nog in al haar modellen iets karakte ristieks te brengen: Een Citroèn is geen eenheidsworst. Gelukkig maar, door de vereiste aërodynamica en de windtunnel gaan vele modellen op elkaar lijken. Het is dan een verade ming als een fabriek toch bin nen die windtunnel-eisen iets duidelijk afwijkends weet te brengen. Citroen lukt dat nog steeds, zeker met de XM, een markante verschijning tussen de klasse-concurrenten zals de Opeis Omega, Fords Scorpio, VW's Passat, Audi's 100, Re- naults 25, straks Safranes, Peu- geots 605, Fiats Croma, Land- a's Dedra, Alfa's 164 e.d. De XM is onlangs uitgebreid met een nieuwe Stationwagon versie bij de Fransen Break ge noemd. Vandaar dat wij het weer eens nodig vonden de XM met de nieuwe Break aan de tand te voelen, evenals we dat zullen doen met de Ford Scor pio, ook uitgebreid met een Sta tionwagon en de Audi 100 uit gebreid met een Avant en met nieuwe motortypen. Helaas heeft de Peugeot 605, het broer tje van de Citroen XM uit de PSA familie, nog geen station car uitvoering. Maserati De XM toont niet alleen, maar is ook, zelfs met de Break, een sportieve auto. En de XM die behalve tot de CX ook terugaat tot de Maserati-Citroën 'de SM' (vandaar die M) wil natuurlijk die sportiviteit hoog in het vaapdel houden. Ook de techniek staat daar met de sportieve motoren borg voor. Zo heeft de 2.0i Mono- point (het startmodel in Neder land) al een vermogen van 79 kW/107 PK en een koppel van 164 Nm, wat een top geeft 190 km/u, de 2.0 i Multipoint (de Comfort) heeft 89 kW/122 PK, koppel 170 Nm, en een top van over de 200 km/u. De 3.0i V6 doet het uiteraard nog sneller en een 3.0i-24 kleppen (200 PK) motor is het summum. Overi gens de dieselmodellen (2.1D en 2.0TD) laten zich zeker niet on betuigd (top vanaf 180 km/u). frij-impressie e« Rapport door autoredakteur Leo de Ruiter Ixbrxhf47*1(496) f fwVffo/} en statl0") wielbasis: 285 cm ,39046) cm 7 \aefermogeVï%4off'1525) kg (4 en cil) TaifStff00 -15°° 4 (4 en 6 cil) bagageruimte: 455 mao aandrijVing: voormeien iankinhoud: 80 liter earterinhoud- 5 4 7 e" metin8en De XM is er momenteel bij ons in 9 sedan en 4 stationwagon" modellen, verdeeld over de Mo- nopoint 2.0i, de Multipoints 2.0i Comfort en Ambiance, de 3.0i V6 Ambiance en Exclusive, de 3.0i V6-24, en de diesels 2.1D en 2.0TD Comfort en Ambiance. De XM start met de 2.0 Mono- point voor 50.775,-, de verge lijkbare Peugeot 605 2.0i Mono- point kost 50.970,-. De prijzen meten zich prima met bijv. die van de Alfa 164, de Lancia The ma, de Audi 100 e.d. maar lig gen wat hoger dan die van de Opel Omega (2.0i v.a45.590,- de Ford Scorpio (2.0i v.a. f 49.750,-) en de Fiat Croma (2.0ie v.a. 42.350,-). top 192 I wam* Service en garantie Rijdt prima Comfortabel Zeer compleet De Zwolsche Algemene introduceert vanaf heden in speciale Occasionverzekering. De verzekering is ontwikkeld voor de ko pers/bezitters van occasions. Gaat een occasion „total loss", dan keert de autoverzekering doorgaans niet meer uit van de dagwaarde. De dagwaarde van een occasion is echter een flexibel begrip. Deze waarde wordt bepaald aan de hand van factoren als inruilprijzen, courant heid van merk en type, het uitgevoerde onderhoud, de staat van onderhoud, uiterlijk van de auto en afschrijving. Vast staat dat een dagwaarde-vergoeding vaak niet voldoende is om er een vergelijkbare auto voor terug te kopen of een lopende financieringsverplichting in te lossen. Met de Occasionverzeke ring geeft de Zwolsche Algemeene occasion-rijders voortaan de garantie dat zij bij „total loss" in het jaar na aanschaf van de auto het volledige aankoopbedrag vergoed krijgen. Vindt de schade in het tweede of derde jaar na aanschaf plaats, dan geldt er een van te voren bepaalde, vaste afschrijvingsregeling, eveneens op basis van de aanschafprijs. Semperit Banden B.V. te Amersfoort introduceert de op volger van de succesvolle M 601 Hi-Life, de Top-Life M 701. Deze nieuwe band is ontwikkeld voor de zogenaamde S/T snel heden tot maximaal 190 km/ uur. Hiermee is hij uiterate ge schikt voor auto's in de populai re middenklasse. De Semperit Top-Life onderscheidt zich met name door zijn betrouwbare weggedrag op nat wegdek. Mede dankzij de jarenlange er varing met bandenresearch is het Semperit gelukt een band te ontwikkelen die aan de diverse en complexe eisen van de mo derne automobilist voldoet. Daarbij spelen een drietal crite ria de hoofdrol: veiligheid, com fort en energiezuinigheid. Doordat de Top-Life een zeer goede grip heeft zowel op droog als nat wegdek kan de bestuur der onder alle weersomstandig heden op de band - en daarmee op zijn auto - vertrouwen. Drie opvallende lengtesleuven rond om in combinatie met trompet- vormige radiaal geplaatste gleu ven zorgen voor een snelle wa terafvoer. De kans op aquaplan- ning is tot een minimum be perkt. Citroen biedt cliënten die in de periode tot 25 april 1992 een nieuwe Citroën AX kopen gra tis een Philips CD-speler aan van het typde CD 980, ter waar de van 1350.-. Deze bijzonder aantrekkelijke aanbieding, die voor alle uitvoeringen van de Citroën AX geldt, wordt gepre senteerd onder de passende naam van Citroën AX Saxo. Aan de montage van de CD- speler, de speakers (Philips EA 3170) en de adapter zijn voor de cliënt geen kosten verbon den. Dunlop heeft een nieuwe gene ratie brede banden ontwikkeld: de SP Sport 2000 en de SP Sport 8000. Het gaat om een complete serie laagprofielban- den voor auto's met een velgdia meter van 15 tot en met 19 inch. Bij Dunlop SP Sport 2000 is er geen voorgeschreven draairich ting en ligt de nadruk iets meer op comfort. De Dunlop SP Sport 8000, voorzien van een richtinggebonden profiel, is be stemd voor sportieve auto's. Een belangrijk kenmerk van de nieuwe generatie Dunlop ban den vormen de vijf profielba- nen gescheiden door brede groe ven, die voor een optimale wa terafvoer zorgen. De bestendig heid tegen aquaplanning is dan ook bijzonder groot en blijft ook aanwezig als de band voor meer dan 70 procent is versle ten, omdat de profielgroeven met het slijten van de band niet smaller worden. Een nieuwe rubbercompound voor het loop- vlak staat borg voor een veilig weggedrag op een droog en nat wegdek. Dunlop wist aanzienlijke winst te boeken bij het terugdringen van de geluidsproduktie van de band. Door middel van een nieuw procédé, dat „Twin Shift Noise Reduction" wordt ge noemd en waarmee de afmetin gen en de plaatsing van de pro- fielblokken wordt bepaald, kon den de door het band/weg-con- tact veroorzaakte toonhoogten overwegend buiten het voor de mens hoorbare spectrum wor den gebracht. De in de band toegepaste com ponenten van staal, textiel en rubber zijn nieuw van samen stelling en geven de Top-Life een trillingvrij weggedrag. Sa men met het nieuwe profiel is het geluidsniveau van de Top- Life zeer laag. De band heeft dankzij de nieu we samenstelling bovendien een extreem laag gewicht. Hiermee wordt de rolweerstand eveneens laag waardoor het energiever bruik van de auto zal afnemen. De ANWB en de Consumentenbond hebben een twintigtal zo mer- en 'vierseizoenen'-banden van verschillende merken ge test. In de Kampioen en de Consumentengids van maart zijn de resultaten openbaar gemaakt. De Sprint+IT70 van Vredestein is uit deze testen uitstekend naar voren gekomen. Zowel de ANWB als de Consumenten bond bevelen de Sprint+IT70 aan. De ANWB als 'een band met een goede kwaliteit/prijsverhouding', de Consumenten bond als 'beste koop'. In hetzelfde rijtje beste koop komen ook voor de Viking VSS 370T, de Nokia Rollster TS en de Toyo 310. Slecht gemarkeerd Moeilijke spiegels Ook al is de XM er in verschil lende versies wat carrosserieën, motoren, transmissies en uit voeringen betreft, de onderstel len en bijbehorende techniek blijft gelijk, zodat de rij-eigen- schappen geen noemenswaardi ge verschillen vertonen. Daar waar die wel naar voren komen, kunnen ze teruggevoerd worden tot de motoren en in ons road- testrapport treft U daarvoor weer alle gegevens en metingen aan. Echter de PSA groep, heeft toch nog voor wat meer verschillen gezorgd zoals die in stuur- en rembekrachtiging, verschillen in versnellingsbak e.d., wat voor de XM als voor de 605 geldt. Wij kunnen daar niet echt zo enthousiast over zijn, het is be ter in elk model het beste te brengen c.q. wat de automobi list als beste ervaart. Zo hebben de 2.0i modellen een prima stuur- en rembekrachtiging, ter wijl de 3.0i V6 modellen de sterk progressieve bekrachtigin gen bekend van de CX hebben. Prettig comfortabel Behoudens dat soort kleine ver schillen kunnen we in het alge meen zeggen dat de XM een prettig en comfortabel rijgedrag heeft, het moderne onderstel met onafhankelijke wielophan ging en het hydropneumatische veersysteem draagt daar zorg voor. De remmen werken per fect door een diagonaal geschei den systeem met schijven voor en achter, ABS is optie bij de 2.0i en standaard bij de 3.0i. De schakeling, standaard een 5-bak met een 4-automaat als optie werkt heel redelijk, er zijn wel wat haakneigingen. De bestu ring is zoals al gezegd heel pret tig bij de 2.0i modellen, maar wat te direct en nauwkeurig en te sterk bekrachtigd in de 3.0i modellen. De draaicirkel is heel fors be meten en dat kan mede door de slechte markering van de auto, voor noch achterkant zijn van binnenuit goed zichtbaar, ver velende gevolgen hebben. Daar bij is de achterruit, ook min of meer Citroën-eigen, erg hoog in gezet, er is door de achteruit- kijk-spiegel maar matig zicht. Uniek zijn wel de twee achter ruiten (alleen bij de Sedan), zo dra de grote achterklep met ruit opengaat is er nog een extra achterruit om de wind buiten te houden. Nuttig maar wel een tweede vuil-worder en condens- vormer erbij. Tot slot is de rechter-buitenspiegel o.a. door de brede zijruitstijl nauwelijks bruikbaar. Het comfort staat op een hoog peil. Vooral de soepele, comfor tabele vering van het hydrop neumatische systeem is een ver ademing. Ook zorgt de vering ervoor dat de auto altijd dezelf de hoogte heeft, prima bij bela ding van de stationcar. Verder heeft de XM een prima zit met goede steun, voldoende ruimte voor 5 personen (hoofd ruimte achterin kan iets beter) en een royale kofferbak. Daarbij gevoegd een net afgewerkt inte rieur met rijke uitrusting, veel bergruimte.... en qua comfort is er niets te klagen. Zelfs het ge luid valt mee, de motoren zijn erg stil en ook windgeruis is matig. I Y.' ■V Citroen XM Sedan: 2.0i Monopoint 50.775,- 2.0i Comfort 57.925,- 2.0i Ambiance 68.525,- 3.0i V6 Ambiance 82.975,- 3.0i V Exclusive 96.575,- 3.0i V6-24V ƒ102.450,- 2.1 D ƒ56.450,- 2.0TD Comfort 66.700,- 2.0TD Ambiance 76.700,- Citroen XM Break: 2.0i comfort 59.900,- 3.0i V6 87.000,- 2.1D 64.900,- 2.0TD 79.990,- Prijswijzigingen voorbehouden. TOPUFEMKH

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 17