Het Nieuwe J Ronkend en glimmend Schiedam kiest voor Spijkenisser variant unt Meer geld voor molens College achter aanleg composteerinrichting Door deelname campagne Diefstal uit schip Wellicht jaarlijks 25 cent bij Mobil-Nooteboom f Voor aanpak werkloosheid allochtonen Bewusteloos na diefstal Stadsblad FEESTELIJKE BRANDSTOFKORTING Vrijwilligers gezocht Weer nieuwe armaturen Beursbrug VEEL GEMEENTELIJKE DIENSTEN VAN 30 APRIL TOT EN MET 5 MEI GESLOTEN Zuinig Stoken eindigt met ideeënwedstrijd SCHIEDAM - Leren jacks, flimmende valhelmen en ron- ende motoren. Dat was het af gelopen weekeinde het beeld in en rond de Margriethal, waar voor de zevende keer in succes sie een Motorbeurs werd georga niseerd. Terwijl menigeen zich buiten stond te vergapen aan de moder ne 'high-tech' motoren van de beursbezoekers, namen de be zoekers zelf binnen de Margriet hal een kijkje bij de 'oudjes'. Vooral het nostalgische 'British Steel' was ruim vertegenwoor digd met merken als Triumph, B.S.A. en Norton. Maar ook 'evergreens' als Laverda, B.M. W. en uiteraard de Harley Davidson deed menig motorlief hebber watertanden. Veel be kijks trok de originele Indian Power Plus, die ooit een hoofd rol vertolkte in de televisieserie 'Het wassende water'. Heel bijzonder waren ook de privé-collectie scooters en de op merkelijke 'Succes' uit 1904, een motortype van caravanfabrikant Kip. Maar het onbetwiste hoog tepunt was de zelfgebouwde re plica van de Reitwagen uit 1885, bestaande uit een afge dankt eikenhouten bankstel en een Italiaans scheepsdieseltje. Organisator de heer Bosveld blikt tevreden terug op de zeven de Motorbeurs Schiedam. Het juiste aantal kan hij nog niet mededelen, maar de schattingen lopen uiteen van 1500 tot ruim 2000. „Het regenachtige weer van zaterdag en vooral zondag drukte helaas een negatief stem pel op het bezoekersaantal", weet de heer Bosveld. „Dal is geen weer voor de motorrijder. Desondanks kan ik spreken van een geslaagde beurs". Gehandicapten integreren via dansles Hondenactie verloopt prima Theater programma Jubileum Delflandseweg DRZ kampioen Meubel boulevard in oude Sociale Werkplaats SCHIEDAM - De campag- neraad 'Schiedammers van overal en nergens' zoekt vrijwilligers, die tijdens het Havenmuziek- en Molen festival van zaterdag 16 mei willen aantreden als gast vrouw of -heer voor de bui tenlandse groepen. Het is niet noodzakelijk dat men meertalig is. Een gro ter belang hecht de campag- neraad aan het feit dat de vrijwilliger in Schiedam woont en de stad kent. Men kan zich aanmelden bij het bureau van de Molenstich ting, telefoon 4261291. De campagneraad heeft overigens ook voor andere activiteiten vrijwilligers no dig. Bijvoorbeeld voor de in ternationale ontbijtshow op 23 mei en de zeskamp op 20 juni. SCHIEDAM - De gemeente Schiedam wil meer inhoud gaan geven aan het voorkeursbeleid met betrekking tot het aanne men van allochtonen door be drijven en overheidsinstanties. Aanleiding hiertoe is een op merking van raadslid Bea Oo- mens (Groen Links) tijdens de eind vorig jaar gehouden begro tingsbehandeling, waarin zij het De vakman in huis INTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen N.V. Openbaar Nutsbedrijf Schiedam O.N.S. drie dagen dicht huisvuil- GFT ophaaldiensten verschuiven. Op donderdag 30 april (Koninginnedag), vrijdag 1 mei en dinsdag 5 mei (Nat. Bevrijdingsdag) is het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam gesloten. De huisvuil- en GFT ophaaldiensten verschuiven. De O.N.S. blijft bereikbaar voor storingen. De Waren markten gaan gewoon door. Gaat u verhuizen, dien tijdig uw aanvraag in! Voor uitvoerige informatie verwijzen wij u naar pagina. 5 van deze editie. N.V. Openbaar Nutsbedrijf Schiedam Telefoonnummer vanaf 18 juni: 010-2621000 college herinnerde aan een pas sage in het Collegewerkpro gramma. Hierin wordt het han teren van een voorkeursbeleid met name genoemd. Om zich te oriënteren, heeft Schiedam informatie opge vraagd in de steden Helmond, Spijkenisse en Amsterdam- Zuidoost, waar soortgelijke pro jecten gaande zijn. Hieruit is de werkwijze van Spijkenisse als favoriet uit de bus gekomen, hoewel men zich hier niet speci fiek richt op allochtonen, maar op langdurig werklozen. In Spijkenisse is sprake van een nauwe samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven. De rol van de overheid is van ini tiërende en bemiddelende aard: gezamenlijk worden inspannin gen geleverd om iets te doen aan het probleem van langdurig werkzoekenden. Inmiddels heeft de gemeente contact gezocht met het RBA Nieuwe Waterweg-Noord om na te gaan wat er in deze regio gebeurt ter bevordering van het inschakelen van allochtonen in het arbeidsproces. Hieruit blijkt dat via een actief scholingsbe leid wordt getracht allochtonen voor het arbeidsproces 'ge schikt' te maken. Bovendien wordt in contacten met het bedrijfsleven gewezen op de mogelijkheden om allochtonen 'gesubsidieerd' in dienst te ne men. Wanneer Schiedam besluit om nadere akties te ondernemen om de kans op een baan voor allochtonen te vergroten, zal dat gebeuren volgens het Spijkenis ser model. De gemeente gaat dan in overleg met het Schie- damse bedrijfsleven projectma tig streven naar de inschakeling van (allochtone) werkzoeken den. Maar allereerst zal worden onderzocht of hiervoor bij het bedrijfsleven voldoende draag vlak aanwezig is. Er vinden al gesprekken plaats met vertegen woordigers van het georgani seerde bedrijsfleven om enthou siasme te kweken voor het op zetten van projecten. SCHIEDAM - Het college van burgemeester en wethouders stelt de gemeenteraad voor een structureel krediet van 45.000,- beschikbaar te stellen voor het onderhoud van de vier bestaande molens (De Wal- visch, De Vrijheid, De Drie Koornbloemen en Molen De Noord). Daarnaast is een jaar lijkse bijdrage van 90.000,- nodig voor de restauratie van de Schiedamse molens. Tot nog toe ontving de Stich ting De Schiedamse Molens jaarlijks een vast onderhoudsbe drag per molen van ƒ2.100,-. Dit bedrag staat echter in geen enkele verhouding meer tot de huidige kosten voor molenon- derhoud. Van de gemeente is een structurele bijdrage van ƒ45.000,- nodig voor de vier molens tesamen, om het resul taat van een jarenlange inspan ning van vrijwilligers niet verlo ren te laten gaan. Het krediet van 90.000,- voor de restauratie van de Schiedam se molens is gelijk aan het be drag dat in de meeijarenbegro- ting reeds voor dit doel is opge nomen. SCHIEDAM - Het college van B&W steunt de Dienst Ge meentewerken in haar voorstel om een composteerinrichting voor plantsoenafval aan te leg gen op het terrein van de kwe kerij aan de Fokkerstraat. Hier mee is een bedrag van 154.000,- gemoeid, waarvoor de gemeenteraad om een kre diet zal worden gevraagd. De Dienst Gemeentewerken za melt naar schatting jaarlijks maximaal vierduizend kubieke meter plantsoenafval in. Wan neer deze hoeveelheid wordt af gevoerd naar vuilverbrandings ovens buiten de gemeente, kost dit Schiedam jaarlijks 227.000,- meer dan de exploi tatie van een eigen composteer inrichting. De compostgrond kan worden gebruikt als vulgrond voor plantsoen en wegbeplantings- stroken, voor toplaagverbete ring van sportvelden en als zan- dondergrond voor nieuwe aan leg. Bovendien behoort verkoop aan particulieren tot de moge lijkheden. Los van de financiële voordelen staan bij de gemeente de mi lieuoverwegingen primair. „Het is onaanvaardbaar dat in poten tie zeer waardevol materiaal als afval wordt beschouwd of door gedeeltelijk meelopen in afval stromen zodanig wordt veront reinigd dat het vrijwel waarde loos wordt. Dat zelf verwerken bovendien nog financieel aan trekkelijk is, is dan mooi mee genomen en geeft aan dat mi lieubewust handelen niet per definitie geld behoeft te kos ten", schrijft het college van B&W in haar advies aan de raad. SCHIEDAM - De lan taarnpalen aan de Beurs brug, tussen de Dam en Korte Dam, zijn afgelopen dinsdag wederom voorzien van nieuwe armaturen. Deze keer betreft het de definitie ve versie. De nieuwe armaturen zijn net als de vorige van glim mend koper en bovendien een stuk groter. „Maar", stelt O.N.S.-woordvoerder Mari Dingenouts op voor hand iedereen gerust, „ook deze armaturen zullen onder invloed van het weer spoe dig oxideren en groen wor den". SCHIEDAM - Aan mo lenwieken hangen, zoals enige j'aren geleden, ge beurt niet meer. Wie is er overigens zo gek vandaag de dag? Toch wordt de achtste editie van het Schiedamse Molenfestival (na het succes van vorig jaar wederom in combina tie met het Havenmuziek festival) zaterdag 16 mei met een letterlijk 'hoog standje' geopend. De ko persectie van muziekvere niging Harpe Davids blaast namelijk het start sein voor de festiviteiten vanaf de 17 meter hoge balie van molen De Nieu we Palmboom. Het is het enige 'hoogstandje' dat in het programma-overzicht van dit eendaagse spekta kel valt te bespeuren. De overige activiteiten vinden veilig aan de voeten van de hoogste molens ter wereld plaats. Ter opening van het Havenmu ziek- en Molenfestival zal bur gemeester Reinier Scheeres („Ik kan wel een beetje timmeren") bij De Nieuwe Palmboom een speciale handeling verrichten, waarover Jos Gunneweg, direc teur van de molenstichting, zich echter niet wil uitlaten. Op dat gebied is hij een 'stille'. Maar het zal ongetwijfeld te maken hebben met de kap en de wie ken voor De Nieuwe Palm boom, die al (bijna) klaar zijn en in spetember naar boven worden gehesen. Zaterdag 16 mei zullen uiter aard veel molens te bezichtigen zijn. Het Zeekadettenkoips ver zorgt bovendien de traditionele stadsrondvaart naar Branderij De Tweelingh en (eindelijk weer eens) distilleerderij Dirk zwager. Wel tegen betaling van een 'toegangsglaasje' raison van het luttele bedrag van 2,50. In de route tussen de molens worden demonstraties van 35 ambachten gegeven, waaronder edelsteenslijpen en mosterd ma ken. Kinderen mogen zelf aan de slag met een aantal ambach ten. Deze geste van de am bachtslieden is vooral te danken aan het feit, dat ze het in Schie dam immer prima naar hun zin hebben. „We hebben hier altijd een zeer geïnteresseerd pu bliek", krijgt de molenstichting na afloop van iedere editie vaak te horen. SCHIEDAM - Na een melding trof de politie afgelopen zater dagmiddag op de Stadhouders laan een bewusteloze vrouw aan. De vrouw, een 37-jarige Schie damse, bleek even eerder aan de Burgemeester Knappertlaan te zijn beroofd door twee mannen. Daarbij werd zij gestompt en ge trapt. De vrouw wist echter te vluchten, maar zakte even later op de Stadhouderslaan in el kaar. De vrouw is overgebracht naar het Schieland ziekenhuis. Van de daders ontbreekt elk spoor. In de Lange Haven meert de historische bruine vloot af. Al tijd weer een fraai gezicht. En de zakkendragers van het An- thonisgilde 'smakken' bij het Zakkendragershuisje. Net als vorig jaar is er weer veel aandacht voor muziek. Op het pleintje voor Café De Unie spe len groepjes van de Schiedamse popschool. Voor uitbater Leer- makers moet de Bigband Nieu we Waterweg Noord, na alle te levisie-optredens, zolangzamer- hand onbetaalbaar zijn gewor den. In de Grote Kerk geven zeven koren acte de présènce. Vorig jaar gebeurde dat nog in de Ko renbeurs. Maar nu omwonen den en gemeente elkaar via de Raad van State in de haren zit ten over het gebruik van de beurs, moeten de deuren geslo ten blijven. Volgens burgemees ter Scheeres zitten we nu met het vreemde verschijnsel dat wel op de stoep van de Koren beurs mag worden gezongen, maar niet in het gebouw. Overal in het centrum zullen muzikale optredens plaatsvin den. Zo'n honderd leerlingen van de Streekmuziekschool zijn over het parkoers verdeeld. Multicultureel Nieuw in het programma is de uitgebreide multiculturele hap pening in het kader van de campagne 'Schiedammers van overal en nergens' nabij molen De Vrijheid. Via muziek, dans en gastronomie worden de Schiedammers nog eens in con tact gebracht met de maar liefst 71 in Schiedam verblijvende nationaliteiten. Zo is er een Marokkaanse thee- en een Turkse koffieceremonie. Verder friet uit België, pasta's uit Italië en sangria uit Spanje, maar ook lekkernijen uit Indo nesië, Suriname en de Antillen. Alles wordt gelardeerd met toe passelijke muziek en dans, van onder meer de Spaanse dans groep. De Hema sluit zich ook aan bij de campagne en komt als 'de normaalste zaak van Neder land' met puur Hollandse pro- dukten, te weten zestien soorten kaas. SCHIEDAM - Bij een inbraak in een schip, dat lag afgemeerd in het water van de Buitenha venweg, zijn vorige week een schuurmacitine, een verrekijker en koffie ontvreemd. 30 april (Koninginnedag), 1, 4 en 5 mei (Bevrijdings dag) zijn bijna alle diensten en afdelingen gesloten. Uitzonderingen zijn: De Burgelijke Stand van de afdeling Burgerzaken is (uitsluitend voor aangifte van geboorte en overlijden) 1 en 4 mei, van 09.00 tot 12.00 uur open. Het Stedelijk Museum is 30 april van 12.30 tot 17.00 uur, 1 en 4 mei de hele dag en op 5 mei van 12.30 tot 17.00 uur open. Zwembad Zuid heeft 1 mei een zondagsrooster en is 4 mei normaal open (30 april en 5 mei gesloten). Gemeentelijk Woningbeheer is voor spoedeisende klachten tijdens deze dagen bereikbaar onder tel.nr. 4268578. De dienst Gemeentewerken is voor spoedeisende za ken bereikbaar onder tel.nr. 4735895. SCHIEDAM - Een Servi sche zanger. Een Turks koor. Spaanse flamencodan sers. Een Griekse dans groep. De onontkoombare Stoopkes uit Hasselt (B). Het is maar een kleine greep uit het bordevolle pakket van het multicultu rele programma, dat zater dag 16 mei nabij molen De Vrijheid en rond de Lange Haven plaatsvindt. Net zoals het Havenmu ziekfestival blijvend aan het Molenfestival werd gekop peld, is de kans groot dat bij succes - waaraan overi gens niemand twijfelt - ook volgend jaar groepen van een andere nationaliteit op treden. „Het is het bekende zwaan-kleef-aan effect", zei burgemeester Reinier Scheeres tijdens de persbij eenkomst over het Haven muziek- en Molenfestival. Misschien dat daardoor ook de belangstelling van pers en publiek van (ver) buiten Schiedam wat groter wordt voor dit charmante en a- commerciële feest. KONINGINNEDAG IN KETHEL van Zwaluwlaan, Schiedam SERVICELIJN 010-4796199 Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 4735818 WOENSDAG 29 APRIL 1992 44e JAARGANG, NUMMER 35 OPLAGE 42.150 Stadsblad Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaar dentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Buitenlands tintje aan het Havenmuziek- en Molenfestival Vorig jaar werd de show gestolen door een jeugdig zang- en dansgezelschap uit de voormalige Sovjet- Unie. Dit jaar krijgen andere nationaliteiten de kans hun cultuur te presenteren. Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1