Het Nieuwe Arabische voorlichting over baarmoederhalskanker Schiedammer wil plaatselijke afdeling oprichten Ottawa Citadel Band zondag in Grote Kerk Provinciale steun regio-projecten sociale vernieuwing BVSC komt met rapport GRATIS. Expositie Pearle Is Kijkplezier. Psychometrie Stadsblad wothsh! Ouderennieuws GEBR. DE BLOCK PRESENTEERT! Op 7 mei voor de eerste 100 klanten een setje met proefmonsters Partijverkoop!!! Pearle M Geraniummarkt MOEDERDAG KIDO-TIP??? (Met Een Gratis Tweede Bril.) PearleExpress Uitslag trekking april Kijk waar de prijzen vallen Gevallenen herdacht Helicopter terug bij Aleida Feesten Koeien in de bibliotheek Theater programma Feike Waqué Nederlands kampioen Asvion-dames gepromoveerd In Dienstencentrum De Woud- hoek, aan het Heijermansplein 35, wordt donderdag 7 mei een optreden verzorgd door het Vlaardingse Hooyledekoor en het Gewestelijk Seniorenorkest. Het Gewestelijk Seniorenorkest, onder leiding van Johan van den Berg, brengt licht-klassieke werken ten gehore. Het oude- renkoor Hooylede, onder lei ding van pianiste/dirigente El len van den Berg, zingt voorna melijk nederlandstalige meezin- gliedjes. Het optreden begint om 14.00 uur en de toegangsprijs bedraagt twee gulden. SCHIEDAM - In vrouwenont moetingscentrum Barrika, aan de Lange Kerkstraat 62, wordt vrijdag 8 en vrijdag 15 mei ge zondheidsvoorlichting voor Ara bisch sprekende vrouwen gege ven. De informatiebijeenkom sten worden gehouden naar aan leiding van het bevolkingsonder zoek naar baarmoederhalskan ker, dat binnenkort in Neder land plaatsvindt. Tijdens de twee bijeenkomsten wordt informatie gegeven over dit bevolkingsonderzoek, dat wordt gehouden onder vrouwen van 35 jaar en ouder. De voor lichting wordt gegeven in de Arabische taal. De bijeenkomsten vinden plaats van 9.15 tot 11.15 uur. De in formatie wordt verzorgd door Naija Zazouri van Hayat, het steunpunt van gezondheids voorlichting in Vlaardingen. In de eerste bijeenkomst worden de begeleidsters van Hayat en de Stichting Schiedamse Vrou wenemancipatie Organisatie voorgesteld en zal een aanzet worden gegeven tot de werkelij ke voorlichting, die vrijdag 15 mei wordt gegeven. Tijdens die tweede bijeenkomst wordt ver teld wat er tijdens het onder zoek gebeurt, waarom het on derzoek wordt gehouden en wat de gevolgen zijn van baarmoe derhalskanker. Deelname is gratis en er is kin deropvang aanwezig. Voor meer informatie kan men bellen, tele foon 4734545. SCHIEDAM - De Konink lijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde afde ling Schiedam organiseert zaterdag 9 mei de traditio nele Natuur- en Geranium- markt op het Hemaplein. De markt begint om 10.00 uur. Het is alweer de twaalfde keer dat deze geranium- markt wordt gehouden. Di verse verenigingen en orga nisaties op het gebied van natuur en milieu geven acte de présènce. WATERWEG NOORD - De Grote of St. Janskerk in Schiedam vormt zondag 10 mei het decor voor een heel bijzondere 'Songs of Praise' dienst. Niet minder dan 270 zangers en zange ressen van zeven Schie damse koren laten zich tij dens deze dienst van hun beste zijde horen. Een op merkelijk oecumenische gebeurtenis, want de koren vertegenwoordigen alle ge loofsrichtingen in Schie dam. Nog opmerkelijker is echter het muziekkorps, dat voor de instrumentale begeleiding zorgt. Uit Ca nada komt namelijk de Ot tawa Citadel Band. Een muziekkorps van het Le ger des Heilskorps uit Ot tawa, dat binnen haar gele deren een drietal oud- Schiedammers telt. Zij spelen dus min of meer een 'thuiswedstrijd'. Het initiatief voor de Songs of Praise dienst is afkomstig van het Leger des Heils in Schie dam, onder leiding van de korpsofficier mevrouw majoor J.J. de Heer. In de organisatie werd zij bijgestaan door de Korpsraadleden mevrouw K.J. Bijsterveld en de heer H. van den Bout. Aanleiding is de komst van het Canadese mu ziekkorps, dat momenteel een vakantietoernee door Neder land maakt. „Schiedam is één van de eerste Nederlandse steden, waar de Ottawa Citadel Band optreedt, omdat het muziekkorps een bij zondere band met onze stad heeft", weet de heer Van den Bout. „In het muziekkorps spe len namelijk enkele oud-Schie dammers en hun nakomelingen. In 1952 emigreerde het Schie damse echtpaar Verhey, dat een schildersbedrijf in De Gorzen dreef, naar Canada. In de twee jaren daarop volgden de kinde ren van het gezin, tien in getal, het voorbeeld van hun ouders en reisden ook naar het verre Canada. Dat was voor het Schiedamse korps van het Leger des Heils een enorme aderla ting, want de hele familie was als muzikant actief voor ons korps". De familie Verhey pakte in Ca nada de draad weer op en zocht aansluiting bij het Leger des Heilskorps in Ottawa. Inmid dels zijn 68 leden van deze fa milie muzikaal actief in dit korps, waarvan 8 zelfs als offi cier. Voorts werden drie fami lieden dominee, terwijl één van hen kapelmeester van de Mari neband en het Legermuziek- koorps is geworden. Een andere Verhey richtte in Canada een jeugdkoor op, waarmee hij en kele jaren geleden ook in Ne derland optrad. In de huidige Ottawa Citadel Band spelen nog drie mensen, die veertig jaar geleden vanuit Schiedam naar Canada vertrok ken en zes van hun nakomelin gen. Van Gulik Maar de familie Verhey vormt niet de enige Canadese band met de Brandersstad. In dezelf de periode emigreerde ook het Schiedamse gezin Van Gulik, eveneens korpsleden van het plaatselijke Leger des Heils. Een zoon van die familie Van Gulik speelt nu in de Ottawa Citadel Band, evenals vijf nakomelin gen. Zoon Van Gulik is ook één van de organisatoren van de toernee in Nederland. Zondag 10 mei vormt voor drie Canadezen dus een terugkeer naar de geboorteplaats, terwijl hun kinderen en kleinkinderen kunnen kennismaken met hun 'roots'. Met het 50 man sterke muziekkorps begeleiden zij tij dens de Songs of Praise dienst in de Grote Kerk zo'n 270 Schiedamse zangers en zange ressen afkomstig van zeven ko ren. Het concert wordt op orgel begeleid door André Verwoerd. De Grote Kerk is door de Her vormde Gemeente belangeloos voor deze gebeurtenis afgestaan. De dienst begint om 17.00 uur en de toegang is gratis. Wel wordt bij de uitgang een 'deur collecte' gehouden. Overigens is de Ottawa Citadel Band zaterdag 9 mei ook te be luisteren in het gebouw van het Leger des Heils in Vlaardingen. SCHIEDAM- Fred van der Drift probeert zelf het milieu niet al te veel scha de toe te brengen. Een auto heeft-ie wel, maar hij gebruikt de wagen selec tief. Boodschappen worden op de fiets gedaan. En de schone was verdwijnt niet in de droger, maar wordt aan het lijntje buiten ge hangen. Zijn belangstel ling, maar vooral zijn zorg, voor het milieu heeft Van der Drift (29) doen beslui ten het initiatief te nemen om een plaatselijke afde ling van de Vereniging Mi lieudefensie op te richten. Brieven zijn de deur uit. En er is een avond geprikt om de koppen voor het eerst bij elkaar te steken. Zijn er nog 'verse mensen' in Schiedam te vinden, vraagt Van der Drift zich in zijn bovenwo ning aan de Burg. Knappert- laanenigszins vertwijfeld af. Hij tast in het duister of zijn initia tief kans van slagen heeft. Vol gens onbetrouwbare bronnen zouden honderd Schiedammers lid zijn van de landelijke Mi lieudefensie te Amsterdam. Als hij die kan warm krijgen om aktief deel te nemen in de nieuwe afdeling, dan heeft Van der Drift een goede basis om het gevecht tegen de algemene verloedering van het milieu aan te gaan. Noodzakelijk Van der Drift: „Door de ligging van onze stad in dit industriële gebied, het recent gepubliceerde 'Havenplan 2010' wat weer uit breiding inhoudt, de komst van rijksweg 19, het verkeer en de parkeeroverlast in de binnen stad, vind ik het meer dan noodzakelijk dat ook in Schie dam een afdeling van Milieude fensie komt. Het zal onze taak zijn burgers en politici te wijzen op hun verantwoordelijkhe den". „Laten we als voorbeeld het energieverbruik nemen. De overheid pompt steeds meer geld in voorlichting om de men sen erop te wijzen verantwoord, dus zuinig, met energie om te springen. Maar het energiever bruik neemt alleen maar toe. Dat geldt ook voor de afval berg. Dat betekent dat je op den duur regulerend moet optreden en moet zeggen: wie meer afval heeft, moet meer betalen. De gemeente Schiedam heeft er voor gekozen om het ophalen van huisvuil voor iedereen duurder te maken. Ik vraag me af of dat eerlijk is." Bijeenkomst Donderdagavond 14 mei wordt in Natuurcentrum De Boshoek, het verenigingsgebouw van de KNNV aan de Churchillweg 52, een bijeenkomst georganiseerd waar de mogelijkheden worden besprokenom een plaatselijke afdeling van Milieudefensie in het leven te roepen. Hoe de groep zal gaan functioneren, is volgens Van der Drift sterk af hankelijk van het aantal men sen en de interesses. De bijeenkomst zal worden in geleid door de heer W. van Meggelen van het KNNV. Het thema is 'Natuuur en Milieu'. Namens de landelijke vereni ging is mevrouw J. van de Wouden aanwezig. De bijeen komst begint om 20.00 uur. *N»t hui*lM»«d De vakman in huis INTERIEURVERZORGING Een zaak van vertrouwen WATERWEG NOORD - Het Leer Werk Garantie Project Al lochtone Meisjes in Schiedam en Vlaardingen is door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland uitgekozen als één van de zes tien projecten van sociale ver nieuwing, die een financiële bij drage van de provincie mogen verwachten. Het Schiedams/Vlaardingse project omvat een spoedcursus Nederlands voor Marokkaanse en Turkse meisjes, een oplei ding in een verzorgend beroep en een werkplekgarantie in de zorgsector in beide gemeenten. De totale kosten van het project bedragen anderhalf miljoen. De provincie wil hierin bijdragen met een bedrag van 80.000 gul den. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben een Meerjaren projectenplan Sociale Vernieu wing vastgesteld, waarin de zes tien projecten in de provincie worden vermeld. Het voorstel tot financiering van de zestien projecten wordt volgende week donderdag behandeld in de sta tencommissie Culturele en Soci ale Zaken en Zorg. zie pag. 4 MOEDERDAGTIPS bij onze ETOS: SCHIEDAM - Wonen in het centrum blijkt geen pretje (meer). Uit een mini-enquete van de Bewo nersvereniging Schiedam- Centrum (BVSC) in het gebied Broersveld/Broers- vest geeft drie kwart van de 94 ondervraagden te kennen regelmatig te wor den geconfronteerd met overlast, die in eerste in stantie voortkomt uit de horeca-sector. Vijftig pro cent van de geënquêteer den voelt zich niet meer veilig in de binnenstad. Een kwart overweegt dan ook zelfs om te verhuizen. De BVSC is geschrokken van de resultaten en eist van de ge meente een gedegen stappen plan, waarmee de horeca kan worden beteugeld. „In het gebied Broersveld- /Broersvest zijn veel horeca-on- dernemingen gevestigd, zoals café's, restaurants en koffies hops. Een aantal daarvan beïn vloedt de woon- en leefsituatie in negatieve zin. Bewoners zijn tevens in toenemende mate on gelukkig met het feit dat alle aanvragen voor een nieuw te vestigen horeca-onderneming worden gehonoreerd. Onlangs hebben honderd bewonérs een bezwaarschrift ondertekend te gen een recente vestigingsaan- vraag", aldus het BVSC-rap- port, dat deze week werd gelan ceerd onder de veelzeggende ti tel 'Een stralende toekomst te gemoet?' Aanpak Volgens de bewonersvereniging kan de gemeente kiezen uit drie manieren om de horeca-overlast aan te pakken: de ultrakorte ter mijn aanpak (het selecteren en op rij zetten van de reeds be staande gemeentelijke bepalin- SCHIEDAM - De Schiedamse kunstenaar Dick Groenendijk exposeert momenteel in Atelier Dia e Noite, aan de Kerkstraat 13 in Geervliet. De acrylschil deringen op papier zijn alleen op de zaterdagen 2, 9, 16 en 23 mei te bezichtigen (van 15.00 tot 17.00 uur). gen en verordeningen), de korte termijn aanpak (maatregelen, waarvan ook een preventieve werking kan uitgaan, zoals het weren van potentiële bronnen van overlast) en de middellange termijn aanpak (het aanpassen van het bestemmingsplan). Ook bij het college is de over last van de horeca een doorn in het oog. Maar instrumenten ontbreken om het probleem ef fectief aan te pakken. Daarom wil het college hulp-agenten gaan inschakelen, die 's avonds toezicht moeten gaan houden. 29.- 39.- 45.- 59.- 75.- 79.- etc. SP0(R)TG0EDK00P SCHIEDAM - Mevrouw T. Rood-Karsten uit Luttelgeest verzorgt donderdag 7 mei een avond met psychometrie bij de spirituele vereniging Harmonia. De avond begint om 20.00 uur in wijkcentrum Nieuwland, aan het Dr. Wibautplein 165. De toegangsprijs bedraagt 7,50. SERVICELIJN 010-4796199 Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 4735818 WOENSDAG 6 MEI 1992 44e JAARGANG, NUMMER 37 OPLAGE 42.150 Stadsblad I NATIONALE I ILOTERI Jl Van links naar rechts mevrouw majoor J.J. de Heer en de korpsraadleden mevrouw K.J. Bijsterveld en de heer Van den Bout: „Het is een unieke gebeurtenis. Oud-Schiedammers, die terugkeren naar hun geboortestad en daar optreden in zo'n historisch gebouw als de Grote Kerk. En dat in een tijd, waarin in Nederland de bevrijding, onder meer door de Canadezen, wordt herdacht". "Komst Milieudefensie meer dan noodzakelijk" Canadese Schiedammers treden op in geboortestad Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en dentehuizen, scholen en kantoren s fcroump Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Fred van der Drift: „Wanneer inderdaad honderd Schiedammers nu al lid zijn van de landelijke vereniging, heeft een plaatselijke afde ling een goede kans van slagen". Binnenstadbewoners zijn horeea-o verlast goed zat Actiefste Supermarkt van het Jaar OU etos Hagastraat 1 Groenelaan 107a Groenelaan 99a Ontdek Nu Uw Tweede Ik. Honderden tennis- - sporttassen van 49.-65.- 79.- 85 - 99 - 115.- nu uitzoeken voor25.- Honderden tennisrackets met 100% garantie uitzoeken voor Squash-rackettassen van 59.- voor19.- Poloshirts 2 voor35.- Hondenten kappa; Gotcha; American System; O'Neill; T-shirts van 59.- 79.- 109.- 129.- voor .25.- Joggingshorts 3 voor25.- ledereen verbaast zich altijd over kwaliteit prijzen, kom maar kijken. Want wij zijn echt Broersveld 127, Schiedam. Tel. 4733316. Wie nu 'n bril bij Pearle koopt, krijgt er een complete bril gratis bij. Maar wel graag even deze adverten tie meenemen. Deze aanbieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express-winkels in Nederland. Daar vindt u ook de exacte voorwaarden. Schiedam, Hoogstraat 51 (naast M&S) - Sptjkenisse, Nieuwstraat 182 (ABC- gebouw) - Vlaardingen, Liesveld 14 (tussen C&A en V&D) - Rotterdam, Pearle Ter Meulen (in de kelder); Binnenwegplein 23, Pearle Express: Zuidplein Hoog 938 (naast V&D); Hoogstraat 198 (t.o. V&D) Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1