Testrapport Strakker in het pak Roadtest Volvo start onderzoek naar beste brandstof Prijzen Milieubewuste, veilige sportwagen van Saab Voordeliger Saab 9000 Xz^Jr^eZ/hmkem- ïzsrssie: 5- S Vaiss i Grote belangstelling voor Fiat bedrijfswagenshow Bij De Pelicar Hyundai Lantra ook als sportmodel Nefkens levert 25 Peugeots Nefkens helpt Unicef Lenteshow bij Nooteboom HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 8 MEI 1992 PAGINA 21 Audi heeft rond de jaarwisseling '90-'91 een nieuw model voor de 100 op de markt gebracht. Heel 1991 vonden er uitbreidingen plaats, afgelopen najaar nog kwamen de dieselmodellen en begin dit jaar de Avant, de spor tieve Stationwagon van de Audi 100. Deze zomer wordt nog een uitbreiding verwacht de 2.6i V6 benzineversie. Wij hebben alle modellen voor U gereden met uitzondering van de nog niet leverbare 2.6i. Na druk kregen de dieselversies, de 2.4D en de 2.5TDi, de eerste een normaal aangezogen diesel met indirecte inspuiting, de tweede een direct ingespoten diesel met turbovulling. Het is formidabel wat Audi met de diesels heeft bereikt. De oude versie kende al normaal en turbo aangezogen diesels en direct en niet direct ingespote- nen. Ook andere merken heb ben dat. Maar Audi heeft de zaak weer eens grondig aange pakt en gemoderniseerd. De dieseltjes rijden als de spreekwoordelijke trein, er is nauwelijks nog verschil met een benzineversie, de prestaties zijn prima, het comfort (o.a. het ge luid) is uitstekend, het milieu is beter af (Audi-VW levert scho ne diesels zo mogelijk met kata- lisator), maar vooral de porte monnee vindt het aardig. De forse Audi 100 met ruimte voor 5 volwassenen en flink wat bagage, met een gewicht van 1400 kg, haalt in dieseluitvoe ring makkeljk de 1:13/15. De 2.8i V6 als voorbeeld daartege nover heeft al moeite met 1:9. Met de royale 80 liter tank is dat een aktieradius-verschil van 700 km met 1200 km. En dan moet U bij de benzineversies niet fel accelereren of constant top rijden, want dan gaat het gemiddeld verbruik fors oplo pen, iets wat overigens voor alle auto's geldt. Naast deze lofzang over de die sels mogen we toch de benzine versies niet vergeten en de nieuw bijgekomen Avant. In feite is de gehele Audi 100 serie een zeer fijn rijdende wagen, sportief en comfortabel, vaak, zo denken wij, wat onderschat. Concurrentie De nieuwe Audi 100 is fors ge wijzigd ten opzichte van zijn voorganger. Deze toonde breed en wat bollig. Het nieuwe mo del heeft de Audi kenmerken bewaard, maar is veel slanker, zit veel strakker in het pak. Soms, dat wil zeggen in sommi ge kleuren, toont hij ook wat kleiner. Daarbij sluit hij aan op de nieu we Audi housestyle en heeft zo wel wat weg van de 80 als van de V8 serie. Hij is echt, zoals we dat noemen van een af standje, minder opvallend. Toch is het de royale en com fortabele klassewagen gebleven, thuishorend in de hogere klasse met als concurrenten de Merce des W124 (200-300 serie), de BMW 5-serie, de Opel Omega of Senator, de Ford Scorpio, Peugeot 605, Citroen XM, Re nault 25, Fiat Croma, Lancia Thema, Alfa 164, Volvo 700- 900 serie e.d. De 100 die het meest met BMW en Mercedes wordt ver geleken, start met de 2.0E bij f 58.370,-, de 2.3i is er voor 63.235,-. De BMW 520i kost al 72.825,-, de Mercedes 200E 76.100,- en de 230E 82.550,- Daarentegen beginnen de ove rige Europeanen met hun 2.0 li ter modellen rond de 50 mille. Programma Over het programma van de nieuwe Audi 100 kunnen we kort zijn. Er is een 4-deurs Se dan en 5-deurs Stationcar of te wel de Avant. In motoren is er de keus uit een 2.0i mono- en 2.0i multipoint injectie 4 cilin der, een 2.2i 5 cil. met turbo (de S4), een 2.3i 5 cil., een 2.8i 6 cil, straks nog een tussenmaat een 2.6i 6 cil., en de 2.4D en 2.5TDi. Een specifieke uitvoe ring is daarbij de 4x4: Quattro, hij is er in 2.3i en 2.8i. Verder willen wij nog noemen de veiligheidsvoorzieningen zo als het Procon/Ten stuursys teem, het ABS en ook het Quat tro systeem en tot slot de geheel verzinkte carrosserie, waarop maar liefst 10 jaar garantie geldt. I Rij-impressie en rapport door I auto-redakteur I Leo de Ruiter I Technische Gegevens j Cw: 0,29 J Carrosserie4- en 5-deurs Ixbrxh: 479x178x143/144 cm wielbasis: 269 cm gewicht: 1310 - 1500 kg I laadvermogen: 550 kg aanhangergewicht: 1550 - 1900 ke daklost: 100 kg 8 bagageruimte: 510 liter stuurinrichting: tandheugel I draaicirkel: 11,4 meter 7cZTen ::°ABSChlJVen' tWmmels- duurdere: remweg bij 100 km/u: 44 meter geluid bij 100 km/u: 68 dbA I aandrijving: voorwielen en 4x4 I L geregelde 3- weg brandstof: Euro of Diesel I tankinhoud: 80 liter I carter inhoud: 3-5 liter I k°eMoeisiof 7-10 liter I ^?/?ren en met'ngen 2.5 TDi: 2460 cc, 88 kW/120 Ptc jas \r I ^acceleratie in 11,1 Service en garantie ^ootZmbd?30mjkmeide T 15 000 km en iaar nn de garantie is 1 jaar en 3 I Jt£lMe lak en nog eens 10 jaar legen doorroesten van binnenuit. op de carrosserie Zoals gezegd hebben wij alle modellen van de nieuwe Audi 100 gereden. De benzine versies in een eerder stadium, de die sels het korts geleden en de Avant bij de introductie. De 2.0i en 2.3i benzinemotoren zijn oude getrouwe, de 2.8i 6 ci linder en straks ookde 2.6i is ge heel nieuw en ook de 2.2i 5 ci linder turbo is dermate gemo derniseerd met meerkleppen en 6-versnellingsbak dat hij als ge heel nieuw te beschouwen is. Hetzelde geldt voor de diesel- Wat is de beste brandstof voor de auto van morgen? Om het antwoord daarop te vinden heeft Volvo een databank opgezet voor brandstoffen. Door middel van een eenvoudig stukje soft ware kunnen hypotheses, evalu aties en vergelijkingen gemaakt worden, waarbij de gevolgen voor het milieu een belangrijke rol spelen. Volvo gebruikt bij deze data bank de ELU (Environmental Load Unit) om de complete mi lieu-index (de som van alle ver vuilingen, vanaf de winning tot en met de verbranding) te kun nen berekenen. In de gegevensbank wordt reke ning gehouden met alle energie verbruik en alle emissies gedu rende het winnen, de produktie, het transport, het tanken en de verbranding van de brandstof. Op dit moment beschouwt Vol vo de Otto-motor uit milieu oogpunt gezien als het beste motor-alternatief voor de jaren '90. De volgende brandstoffen komen in aanmerking: loodvrije benzine, benzine met een gewij zigde samenstelling, dat wil zeg gen met minder milieugevaarlij ke ingrediënten, methanol (of methanol gemengd met benzi ne), ethanol (of ethanol ge mengd met benzine) en aardgas. Met behulp van de brandstof- bank kunnen de Volvo-onder- zoekers de milieu-aspecten van deze verschillende alternatieven evalueren. Milieu-index Verder werd ook gebruik ge maakt van het unieke EPS-bere- keningssysteem (Environmental Priority Strategies), dat ontwik keld werd door Volvo, de Zweedse Bond van Industrieën en het Instituut voor onderzoek van water- en luchtverontreini gingen (IVL) in Zweden, om de verschillende alternatieven met elkaar te vergelijken. Het EPS- systeem is gebaseerd op milieu indexen, dat wil zeggen cijfers die aangeven in welke mate een kilo materiaal het milieu belast. Hierbij wordt rekening gehou den met bodemgebruik, hoe veelheid gebruikte grondstoffen, energieverbruik en emissies ge durende de hele levenscyclus. De daarvoor gebruikte eenheid is ELU (Environmental Load Unit). Volvo heeft drie van de genoemde brandstofalternatie ven voor de Otto-motor met el kaar vergeleken: benzine geeft 1.6 ELU per kilometer; M85 (85 procent methanol en 15 procent benzine) uit aardgas geeft 11 ELU per kilometer en M85 (85 procent methanol en 15 procent benzine) uit de hui dige alcoholfabrieken geeft 3.4 ELU per kilometer. De cijfers geven de totale milieubelasting, vanaf het boorgat bij de win ning tot en met de uitlaat, aan. motoren die dit jaar opde markt gekomen zijn. Alle motoren huizen echter in dezelfde 4- deurs Sedan of 5-deurs Avant met gelijk onderstel en wielbasis (de quattro modellen uiteraard met wijzigingen en aanpassin gen voor hun 4x4), zodat ver schillen in rij-eigenschappen ni hil zijn. Voor o.a. prestatiever- schillen verwijzen wij U naar ons Testrappoert. Prima wegligging Het onderstel van de Audi is re delijk modern, onafhankelijke wielophanging vóór, een starre as met panhardstang achter, schroefveren rondom. De stuur inrichting is van het type tand heugel en bekrachtigd. De besturing is ietsje indirect maar zeer nauwkeurig, het ka rakter is licht onderstuurd, de bediening is licht. De koers- en bochtvastheid zijn goed, de we gligging prima. De remmen zijn in gescheiden circuit met schij ven vóór en trommels achter, duurdere typen schijven rond om en ABS, uitstekend. De transmissie van deze voorwiel aandrijver is uitstekend, een soepel schakelende 5-bak (of 6- bak) met dito koppeling. Comfort Het comfort staat op een hoog peil. De vering is soepel en comfortabel, de stoelen en bank zitten goed en geven prima steun. De ruimte is overal roy aal, ondanks de strakkere lijnen is op de binnenruimte niet be knibbeld. Er is makkelijk plaats voor 5 volwassenen en fors wat bagage, de bank is echter niet neerklapbaar en alleen de quat tro modellen hebben een ski luik, jammer. Het interieur is heel netjes en degelijk afgewerkt, de uitrusting is zeer compleet, maar doet in het geheel wat sobertjes en za kelijk aan. Het geluid valt alles mee, door de redelijk stille mo tor is er wel wat meer wind- en bandengeruis. De decibelmeter kwam echter niet boven de 80 dBA uit. De contouren van de 100 zijn van binnenuit wat moeilijk zichtbaar, inherent aan het stroomlijnmodel. SCHIEDAM - Fiat-dealer Wurth Verschoor heeft sa men met Broedelet BV een groots opgezette bedrijfswa genshow gepresenteerd. Op beide dagen was het Novo- tel verbouwd tot een expositieruimte, waar men naast het complete programma van Fiat, ook informatie kon krijgen op het gebied van leasing, financiering, op- en ombouwmogelijkheden, telecommunicatie, auto Hi-Fi, alarminstallaties en telemarketing. Op de druk bezochte show kon men uitgebreid kennis maken met de Fiat Uno, Tipo en Tempra Van, de Fio- rino bestel- en pick up, de Talento bestel, de Ducato 14 bestel, de Ducato 14 met verhoogd dak, de Ducato 14 bestel groot volume, de Ducato 18 maxi pick up met dubbele cabine en 4 deuren en de Ducato 18 met kipper mechanisme. Aan de bedrijfsautoshow namen ook de volgende be drijven deel: Jabeko Telemarketing, Eddie's Autoshop accessoires, FCN financieringen en Dynamic Lease Partners leasing. Eddie's Autoshop is specialist in Auto- Hifi en dealer van Pioneer, Kenwood, Sony, Clarion, Grundig, Philips, Panasonic, JVC, Magnat, IBL, MB Quart, Alpine, Jensen en andere gerenommeerde mer ken. Ook kon men bij deze stand terecht voor uw auto telefoon en semafoon. Eddy's Autoshop is gevestigd aan de Gustoweg op de grens van Rotterdam en Schiedam. SCHIEDAM - Bij autobedrijf De Pelicar aan de Over- schieseweg valt op het ogenblik de Hyundai Lantra GTI Sport te bewonderen. Dit actiemodel heeft de volgende extra's: centrale deurvergrendeling, stuurbekrachtiging, verlagingsset, 195/50/15 banden, spoilerset, lichtmeta len velgen en is 114 pk. De nieuwprijs van de Lantra is rond de 40.000 gulden, bij De Pelicar is het sportmodel verkrijgbaar voor 36.900 gulden. De Hyundai Lantra onderscheidt zich in vele opzichten van andere auto's. Hij biedt keuze uit twee motoren. Beide lopen rustig en zijn mooi soepel, maar verder verschillen ze van karak ter. De nieuwe 1.6 liter is een high tech motor. Hij heeft twee bovenliggende nokkenassen en vier kleppen per ci linder. Hij wordt gevoed door een meervoudig injectie systeem. Dat maakt de Lantra 1.6 liter sterker en sneller dan zijn concurrenten, zonder rumoerig te worden of teveel te gaan consumeren. De Lantra met 1.5 liter mo tor heeft de reputatie uitermate goedkoop in onderhoud te zijn en is hoogst betrouwbaar. De Hyundai Scoupé is voorzien van een gratis zonnedak. SCHIEDAM - Bij Nefkens Eurodam aan de Fokker straat in Schiedam heeft men in één keer 25 Peugeots afgeleverd aan een groot niet bij naam genoemd bedrijf. •Het betreft 25 auto's van de 106 model, op het ogenblik bij de Peugeot-dealer voor Schiedam, het meest ver kochte model. De auto's zijn bestemd voor de vertegen woordigers van een bedrijf en zijn standaard uitge voerd, voorzien van accessoires. SCHIEDAM - Leerlingen van de Schravenlant scholen gemeenschap in Schiedam hebben bij verschillende be drijven in Schiedam hun diensten aangeboden voor de actie Unicef. Unicef beoogt met deze actie jongeren uit het voortgezet onderwijs te betrekken bij de problema tiek van jongeren uit de derde wereld. Eén van de be drijven was autobedrijf Nefkens Eurodam waar twaalf leerlingen een vergoeding kregen voor het schoonmaken van de werkplaats. De leerlingen kregen een toespraakje van de directie, werden aan het werk gezet in het Peugeot-bedrijf en ontvingen na afloop een geldbedrag dat bestemd zal zijn voor milieuprojecten in Nepal. SCHIEDAM - Seat-dealer Nooteboom verrast op 15, 16 en 17 mei met een grote Lenteshow. De showroom aan de Zwaluwlaan in Kethel is voor deze gelegenheid om getoverd tot een mini Keukenhof. De Seat-show betreft nieuwe en gebruikte auto's van alle merken. Bij aan koop van een auto, of het nu een nieuwe is of een jong gebruikte, kan men kiezen uit een weekeinde in een bungalowpark of een 3-5 sterren appartementhotel. Er zijn in Nederland zes lokaties beschikbaar waaruit men een keuze kunt maken. Maar dat is nog niet alles. Wan neer men op mini-vakantie gaat, krijgt men ook nog eens 300 gulden aan zakgeld mee. De Saab Ecosport is een op ba sis van de Saab 9000 CS ont wikkelde sportwagen, die Saabs verantwoordelijkheidsgevoel ten aanzien van milieu en veiligheid symboliseert, aspekten die Saab sinds jaar en dag hoog in het vaandel draagt. Dat dit niet ten koste hoeft te gaan van de sportiviteit, getui gen de prestaties van de 225 PK sterke 4 cilinder 'multi-fuel' tur bo motor, die goed is voor een topsnelheid van boven de 250 km/u. De Saab Ecosport toont het ont- wikkelingspotentieel van het Saab Concern. Maar liefst 20 experts waren betrokken bij de 15 verschillende ontwikkelings- projekten die in de Ecosport verwerkt zijn en in de nabije toekomst ook in de produktie- auto's kunnen worden toege past. De 15 projekten strekken zich uit over 4 verschillende terreinen. Het milieu: lage emis sie waarden, CFK-vrije kon- struktie, thermo accumulator en 'multi-fuel' motor. Veiligheid: bijrijders airbag, geïntegreerde UV-lampen, 17 inch wielen en nieuwe voorrem- men. Rijplezier 225 PK sterke motor en automatische koppeling. Individualiteit: exklusief inte rieur, aërodynamische lijn, hitte absorberend glas en automati sche airconditioning via zonne cellen. In verband met een sterke groei in het segment 'zakelijke auto's' in de prijsklasse tussen 50 en 60 mille, heeft Saab besloten om de Saab 9000 CD met 2 liter 16 kleppen injektie motor in het modellenprogramma op te ne men. De Saab 900 CD i 2.0 wordt evenals alle Saabs stan daard geleverd met het ABS-i-3 remsysteem. Naast ABS beschikt de basis- versie van de Saab 9000-serie standaard onder meer over cen trale deurvergrendeling, elek trisch verwarmde voorstoelen en koplampwissers. Metallic lak, 4-traps automatische trans missie en airbag zijn als fabriek- soptionals leverbaar. De prijs van de 9000 CD i 2.0 bedraagt f 59.950,-. De Griffin uitvoering van de Saab 900 CD i 2.0 kent meer luxe voorzieningen. Niet alleen biedt deze versie standaard elektrisch verstelbare ramen en spiegels, maar ook aluminium velgen en een Saab Audiosys- teem behoren tot de standaard uitrusting. Het Saab Audiosys- teem bestaat onder meer uit een 40 Watt versterker, 4 speakers en een elektrische antenne. De prijs van de Griffin versie be draagt 63.950,-. Overigens start Saab het programma met de 9000-serie met eveneens de 2.0i-16V motor, hij is er vanaf 51,5^nille. Audi 100 2.0E Monopoint: 58.370,- 2.0E Multipoint: ƒ61.505,- 2.3E: 63.235,- 2.8E: ƒ79.040,- 2.2i 20V-Turbo: 123.945,- 2.4D: ƒ65.705,- 2.5TDi: ƒ79.145,- Avant 8500,-

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 21