Tijdens Havenmuziek- en Molenfestival ORANJE 9 cfiieW dam mers \\\V CliRSsr*" CROKY CHIPS Doelstelling van de campagne Grootste openluchtontbijt PAUL ee Mi\ Donderdag 21 mei Inbraken in woningen Inbraak in tuinhuisje Veel muziek in Podium Café J IITDEELD00S a 12 ZAKJES DE LAAGSTE PRUS! wj/pakkmtit VAN JT35VOOR HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 13 MEI 1992 PAGINA 13 SCHIEDAM - In de week van 24 april tot en met 8 mei Geboren: Shae z.v. van den Enden; Ha- kan z.v. Sencer-Sencer; Patricia J. d.v. Zegers-Barvoets; Marco z.v. Meeuwissen-Nieuwdam; Rodney z.v. van de Belt-Dries; Charday W. E. d.v. van Kan- Peekstok; Leonie d.v. ter Eist- ter Aar; Nickky z.v. van de Veerdonk-van Eijk; Muchtar A. z.v. Darwis-Elward; Sven z.v. Postma-van Driel; Grey z.v. Timmers-Bastiaanse; Colin z.v. Mackaij-Huijzer; Jordi z.v. Compeer-Hoogendoorn; Lois d.v. Verspeek-de Zwart; Vinny z.v. Bierhuizen-Pronk; Thomas z.v. Scheffers-van Steenis; Davi- da J. d.v. Slooter-van Bezou- wen; Ali z.v. Canibek-Canibek; Ilse d.v. Schenk-de Winter; Ste fan M. z.v. Bel-Olsthoorn; Christina P. A. d.v. Onink-Ou- wendijk; Jamilla d.v. Jeup-van Schaick; Rachelle G. d.v. Krommenhoek-Gonlag; Larissa d.v. Langbroek-Durivou; Virgi nia T. M. d.v. van Dijk-in 't Veld; Brian S. W. z.v. Tang-Ca- sanas Lozano; Jan z.v. van den Bosch-van der Vlies; Emine d.v. Eröztürk-Eröztürk; Jochem J. z.v. van Grondelle-Rollfs of Roelofs; Bugra z.v. Baykan-Bay- kan; Oguz z.v. Kaya-Kaya; Rid ge L. z.v. Ronge-Remmig; Fur- kan z.v. Kilic-Kilic; Valentina d.v. Vijfvinkei-van Veen; Thir- za G. d.v. Sprong-Porsius; Roe lof A. z.v. Boiten-Strijbis. Ondertrouwd: M. G. Leeneman 21 jr. - C. K. Meboer 20 jr.; R. J. L. Buckers 27 jr. - C. M. Smit 25 jr.; W. van Driel 54 jr. - J. H. Zijlstra 53 jr.; L. van Hoogdalem 29 jr. - A. P. Kloppers 29 jr.; F. J. Jansen 26 jr. - A. de Vries 25 jr.; F. A. Schlarmann 31 jr. - A. W. M. Brabander 27 jr.; A. G. L. Schoones 42 jr. - W. F. van Rutten 35 jr.; G. J. J. van den Berg 23 jr. - N. Snijders 25 jr.; R. van der Boor 21 jr. - A. M. van den Broek 25 jr.; R. G. M. Buis 24 jr. - L. A. Meulmeester 22 jr.; W. van der Horst 31 jr. - C. M. Quist 28 jr.; E. G. M. Linkels 23 jr. - S. van der Most 21 jr.; R. Stoele 26 jr. - L. Bour- guignon 25 jr.; P. van der Vel den 30 jr. - S. de Quant 21 jr.; J. G. Wenink 27 jr. - E. W. Bolle 25 jr. Gehuwd: A. Molenaar 45 jr. - W. van Mourik 37 jr.; J. F. J. M. van Ee 27 jr. - U. M. J. Weber 25 jr.; C. Loendersloot 28 jr. - S. Kroon 27 jr.; E. J. van Zwieten 35 jr. - C. J. M. Bodewes 31 jr.; F. A. M. Houdijk 25 jr. - W. H. M. Winkel 32 jr.; H. Kruik 35 jr. - P. M. L. M. van Driel 29 jr.; S. H. J. Jansen 29 jr. - M. Koehof 28 jr.; H. Gijsen 40 jr. - B. M. Bosman 33 jr.; J. Leef- lang 47 jr. - E. Gille 38 jr.; P. M. Monteiro Paiva 30 jr. - L. Gomes Furtado 20 jr.; G. Oli vier 53 jr. - A. J. M. Lous 50 jr.; M. A. de Ligny 26 jr. - K. O. K. Batjes 23 jrj O. A. van Dijk 25 jr. - E. G. C. Wensvoort 23 jr.; F. W. Plaggenborg 33 jr. - S. E. Spanjersberg 35 jr.; J. Klaris 58 jr. - T. M. Lander 52 jr.; E. J. de Raaij 27 jr. - A. L. H. Putting 29 jr.; J. D. Lusse 39 jr. - A. M. de Jong 31 jr.; J. F. G. J. Del- pierre 26 jr. - D. Schaftenaar 24 jr.; H. van Lare 30 jr. - L. E. KLaassen 30 jr.; A. J. Kruiswijk 38 jr. - F. J. Barends 26 jr.; F. J. Schuurmans 42 jr. - C. P. Bui tenhuis 41 jr. Overleden: K. Flik man, 69 jr.; F. Eiland vr., 92 jr. geh. gew. met D. Keurhorst; J. J. van Mullem vr., 84 jr.; F. M. J. Schaap man, 35 jr.; J. J. van Duikeren vr., 90 jr. geh. gew. met Q. J. van Dijke; M. C. Donks vr., 87 jr. geh. gew. met P. H. de Koning; B. Brugmans man, 91 jr.; M. de Lange vr., 92 jr. geh. gew. met E. Swiderski; W. Rip vr., 83 jr. geh. gew. met D. van der Eijk; K. Roelands vr., 91 jr.; H. P. Bras man, 71 jr.; G. Dekker vr., 87 jr. geh. gew. met B. Hoek stra; C. A. van den Berg man, 91 jr.; J. M. C. Gebbe vr., 82 jr. geh. gew. met J. Berkel; E. J. M. de Bie vr., 93 jr. geh. gew. met man, 65 jr.; J. Smits vr., 80 jr.; J. van Lammeren vr., 78 jr. geh. gew. met G. Akkermans; J. Bontenbal man, 75 jr.; C. van der Net man, 91 jr.; C. A. San- dee man, 75 jr.; C. H. de Boer vr., 80 jr. geh. gew. met Z. Poortvliet; J. A. M. Meeder vr., 84 jr. geh. gew. met W. Dijkers; A. H. van der Linde man, 66 jr.; R. Bleeker man, 48 jr.; W. F. Elshot man, 50 jr.; B. de Gids man, 88 jr.; M. A. Meij- ster vr., 88 jr. geh. gew. met P. J. van Os. SLIJTERIJ/WIJNHANDEL U belt - wij bezorgen! SCHIEDAM - Aanvanke lijk was de campagne 'Schiedammers van overal en nergens' van plan een historische maaltijd tijdens de molenfeesten te organi seren. De formule stond de campagneraad helder voor de geest. Net als bij de molenbroodbrunch zouden er lange tafels staan en Schiedammers van alle 71 nationaliteiten zouden aan schuiven voor een feeste lijk maal. Eten en drinken, muziek, zang en dans, de hele entourage zou Schie dams zijn, maar dan zoals het in een ver verleden was. De idee sprak de HEMA aan en samen met de campagneraad is men de mogelijkheden gaan verkennen. Gaandeweg en in goed overleg met de bei de restaurants aan de Noord vest is daar toen iets heel anders uitgekomen: een multi-culturele happe ning, zaterdag 16 mei. Niet uit te spreken als 'heppening', maar als 'happening'. Het moet een manifestatie wor den, die naadloos aansluit bij de andere aktiviteiten, welke te zamen het Havenmuziek- en Molenfestival vormen. Het moet bovendien een waardig vervanger zijn van de molen broodbrunch (en als het aan slaat een blijvertje worden) en last but not least moet het alle Schiedammers van overal en nergens aanspreken. Nederlanders gaan bij elkaar op de koffie, maar nu kunnen Tur ken, Marokkanen en al die an dere niet-Nederlandse Schie dammers bij ons op de koffie en omgekeerd kunnen wij bij hen te gast zijn: koffie op z'n Turks, thee op z'n Marokkaans. Samen met de HEMA (de nor maalste zaak van de wereld) en met medewerking van het Plat form Buitenlanders Rijnmond wordt zaterdag 16 mei bij Mo len De Vrijheid een zonnig en muzikaal sfeertje gebouwd om stevig bij te dragen aan het doel van de campagne: verbroede ring. Ba pao Een greep uit het aanbod: Hol landse kazen, de bekende HEMA-worst, snacks, broodjes en gebak, koffie, wijn en sap pen. Verder Turkse en Marok kaanse verrassingen, de Griek doet mee met souvlakis en an dere lekkere hapjes, wijn en ouzo, uit Spanje onder andere paella, pinchito en sangria, uit Suriname pom, roti's, bara's en sateh en uit Indonesië nassi, bami, ba pao en als drank sarsi. Coca Cola zorgt voor een Ame rikaanse inbreng en naar de Bel gische bijdrage mag men raden. Muziek Het muziekprogramma is sa mengesteld in overleg met het Schiedamse bureau Musical Events Foundation ën De Er ker. De Nederlandse liedjes mag men zelf draaien, de ande re landen worden door levende muziek öp dit festival vertegen woordigd. Wederom een greep: Krijoro Prisirie, wat zoiets bete kent als creools plezier, met ka- wina muziek, Spaanse flamenco muziek en dans door Clavelas Rosiera y Luis, Carla met de bekende gitarist Jacco, het Griekse duo Grecia, de Italiaan se troubadour Antonio Manzo ne, de Antilliaanse groep Wil ly's Steel Combo, een in Rus land geboren Joegoslaaf met zi- geunermuziek en Nederlandse dansgroepen met een internatio naal repertoire. W SCHIEDAM - In het Filmhuis, aan de Nieuwstraat 12, wordt vrijdag 15 mei de film 'Ik, de slechtste aller vrouwen' ver toond. De regie is in handen van Maria Luisa Bemberg en de hoofdrollen worden vertolkt door Assumpta Serna, Domini que Sanda en Hector Alteiro. De mooie non Juana Inez de la Cruz leeft in het 17e eeuwse Mexico, dat wordt geregeerd door de Spanjaarden. Juana was een hoogbegaafd kind, dat op haar 17e bij een raad van wijze mannen een proeve van haar SCHIEDAM - In het kader van het project 'Nieuw Bloed' pre senteert Podium Café vrijdag 15 mei de debuutoptredens van de bands 'Ragnarok' en 'Flo wers for Francis'. De optredens beginnen om respectievelijk 22.00 en 23.30 uur. Zaterdag 16 mei treedt de for matie 'The Boothill Underta kers' op aan de Lange Haven 28. Hannes Terluin (drums), Ben van Egmond (bas), Cor Terluin (solo- en rhythmgitaar), Jan van Bodegraven (zang) en Lex Stam (solo- en rhythmgi taar) spelen vanaf 22.30 uur on vervalste rock van onder meer ZZ Top en eigen nummers. Zondag 17 mei brengt Igor Od- jila zigeunermuziek ten gehore. Hij begeleidt zichzelf op akoes tische gitaar. Het optreden be gint om 22.00 uur. De toegang bij alle optredens is gratis. nergens kennis aflegde en op haar 20-ste het klooster in ging. Dat was toen nog de enige mogelijkheid voor vrouwen om zich met kunst en wetenschappen bezig te houden. Het oord, waarin Juana ver blijft, is een plek van vreugde en tolerantie, totdat de aartsbis schop en de inquisitie met hun 'zuiveringen' ook weerklank krijgen in de Amerikaanse kolo- nieën. Juana's poëzie en haar wetenschappelijke nieuwsgierig heid naar het doorgronden van God's schepping zijn de aarts bisschop een doorn in het oog. Gelukkig geniet Juana de be scherming van de koning en diens vrouw. Met name tussen de twee vrouwen ontwikkelt zich een diepe vriendschap, die Juana tot uitdrukking brengt in haar liefdespoëzie, die inmid dels tot de klassieke Spaanstali ge literatuur behoort. Juana wordt uiteindelijk verma len in het kerkelijk systeem, waarbij blijkt dat haar vrouw zijn een behoorlijk negatieve factor is. Met bloed zal ze ten slotte schrijven 'ik, de slechtste aller vrouwen'. De film begint om 21.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 5,-. SCHIEDAM - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd inge broken in een woning aan de Atalantahof. Vermist worden sieraden, cheques, geld en wat kleine goederen. Bij een inbraak in een woning aan de Mgr. Nolenslaan werden vrijdagavond een geldbedrag en enkele goederen buit gemaakt. Uit een woning aan de Francois Haverschmidtlaan verdween een geldbedrag. SCHIEDAM - Tuinstoelen, kus sens en een serveerwagen vorm den de buit van een inbraak, die eind vorige week werd ge pleegd in een tuinhuisje op het volkstuincomplex Vijfsluizen aan de Schiedamsedijk. SCHIEDAM - Donderdag 21 mei staat de geschiede nis van de Schiedamse kerken en hun leden cen traal in de campagne. Reli gie heeft altijd een belang rijke plaats in het leven van mensen ingenomen. Religie en het eigen kerk genootschap zijn een vorm van onderscheid, waarmee groepen hun culturele identiteit kunnen bevesti gen. Religie is echter ook zo universeel in zijn funda mentele uitgangspunten dat er, ondanks de ver schillen, enorm veel over eenkomsten zijn. In de aula van het Stedelijk Mu seum wordt donderdagavond 21 mei gepoogd deze overeenkom sten te laten zien en horen. In woord, gebed, zang en dans worden de wederzijdse invloe den van Jodendom, Christen dom en Islam getoond. Rond het thema 'Abraham als eerste migrant in de geschiedenis' zul len dominee Koster, de Joodse theologe C. Middag en de Imam van de Turkse gemeen schap in Schiedam Adem Can- kaya iets vertellen over de over eenkomsten tussen deze religies. Tevens wordt deze avond een boekje gepresenteerd met verha len over de herkomst en histo rie van een rijk scala aan reli gieuze stromingen in Schiedam. Dit boekje, getiteld 'Schiedam mers van overal en nergens en hun kerken', is geschreven door de Schiedamse kerkhistoricus en dominee Roel Bosch. 'Schie dammers en hun kerken' is een gezamenlijke uitgave van de campagne Schiedammers van overal en nergens en het Fonds Historische Publikaties Schie dam. Vanaf vrijdag 22 mei is het boekje in de boekhandel verkrijgbaar. De avond 'Schiedammers en hun kerken' begint om 20.00 uur. De zaal is open om 19.30. !rH,«®ariJebon f/m Broersve/d Voth 1 °nze ''',a'en: ,n Waardingen naturel, paprika of bolognese Naam: Adres: Woonplaats: SCHIEDAM - De campagne Schiedammers van overal en ner gens heeft tot doel het wederzijds begrip tussen Schiedammers uit verschillende culturen en met verschillende achtergronden te vergroten. Daarbij gaat het in de eerste plaats om de over eenkomsten en niet om de verschillen. Veel van de huidige 'echte' Schiedammers stammen af van mi- grantengroepen, die zich in het verleden in Schiedam hebben gevestigd. Net als nu dachten ook die groepen dat hun verblijf in de stad maar tijdelijk zou zijn. Maar als we nu het telefoon boek naslaan, komen we nog ontelbare Schiedammers tegen met een naam, die is terug te voeren op bijvoorbeeld Italiaanse ijsverkopers, Duitse brandersknechten, Zwitserse schoorsteen vegers, Franse Hugenoten en Joodse vluchtelingen. Net als nu kwamen die groepen af op de economische welvaart in Schiedam in een periode, dat het in hun eigen streek slecht ging. En net als nu waren er problemen met de aanpassing, om dat die groepen er andere zeden en gewoonten op na hielden. Die wederzijdse aanpassing is echter altijd gelukt, dankzij de inspanningen van zowel de Schiedammers, die hier al woonden, als de nieuwkomers. De campagne Schiedammers van overal en nergens organiseert dit jaar allerlei activiteiten, die op een speelse wijze laten zien hoe Schiedam is geworden tot wat het nu is: een stad gegroeid uit een mengelmoes van culturen, waarin - ondanks alle ver schillen - toch allemaal Schiedammers wonen. SCHIEDAM - De Groe- nelaan in De Gorzen is za terdag 23 mei omgetoverd tot een gigantische ontbijt tafel. Vanaf de Willemska de tot aan de Puttershoek- sestraat kunnen vijfhon derd mannen, vrouwen en kinderen genieten van een internationaal ontbijt. Turkse en Surinaamse broodjes, Hollandse pinda kaas, gebakken en ge kookte eitjes, Griekse kaas, Spaanse olijven, Marokkaanse thee en Ita liaanse cappuccino. Uit elke keuken staat wel wat op tafel. Samen met Bewoners Vereni ging Schiedam-Zuid, de gebroe ders De Block en een groot aan tal winkeliers, organiseert de campagne Schiedammers van overal en nergens dit feest in de Gorzen. Het ontbijt begint om 9.00 uur. Het enige wat men moet doen om te kunnen mee-eten, is een kaartje afhalen bij één van de organiserende winkels (zie lijst deelnemers in deze krant) en een eigen stoel meenemen. Aan het ontbijt is ook een prijs vraag verbonden. Degene, die in de leukste uitdossing naar het ontbijt komt, maakt kans op een VIP-weekend voor vier personen. Men mag in pyjama komen, of als harem-dame, Be- doeïn of Kaasmeisje, Turkse buikdanseres of Hollandse klompenboer, het maakt niet uit als het maar bijzonder is. Een speciale jury beoordeelt de uitdossingen op originaliteit. Feest Overigens is zaterdag 23 mei nog meer in de Gorzen te bele ven dan alleen het ontbijt. De hele dag is het feest, waarbij vooral de kinderen centraal staan. Een greep uit het programma: Muziekkorps Gusto zorgt er voor dat de bewoners uit hun bed komen De hele dag rijdt er een trein tje door de wijk Een draaimolen voor kinde ren Een suikerspinwagen Kapitein IGLO is aanwezig Kinderen kunnen zich door clowns laten schminken De Ruiter laat hagelslag rege nen en Mars komt ijs maken Er is een Mickey Mouse Ca dillac, waarmee men op de foto kan Feijenoorder en oud-Gorze- naar John de Wolf komt ballen verkopen en vanaf 11.00 uur is er een Kindervrijmarkt I Van historische maaltijd tot multi-culturele happening Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 4265997 Ik, slechtste aller vrouwen V' %S°,7 De Italiaanse troubadour Antonio Manzone. Campagne in mei SCHIEDAM - In de maand mei vindt weer een aantal aktiviteiten van de campagne 'Schiedammers van overal en nergens' plaats. Zaterdag 16 mei wordt de manifestatie 'Eten van overal en nergens' georganiseerd bij molen de Vrijheid. Donderdagavond 21 mei is er het programma 'Schiedammers en hun kerken' en zaterdag 23 mei het grote openluchtontbijt in de Gorzen. Op deze pagina vindt u alle informatie over deze aktiviteiten en over de campagne 'Schiedammers van overal en nergens'. Schiedammers en hun kerken i De islam, één van de godsdiensten, die donderdag 21 mei in de schijnwerpers worden gezet. Havenmuziek- en Molenfestival O SCHIEDAM - Zaterdag 16 mei vindt in Schiedam het Havenmuziek- en Molenfestival plaats. Hieronder volgt een beknopt overzicht van het pro gramma voor deze dag. Het festival start om 11.30 uur en eindigt om 17.00 uur. Tenzij anders vermeld, vinden de activiteiten de gehele dag plaats. In verband met de bezwaren, die omwo nenden hebben geuit tegen de activitei ten. in De Korenbeurs, zijn de evene menten, die zaterdag in dit monumen tale gebouw zouden plaatsvinden, ver plaatst naar de Grote Kerk. 11.30 uur Feestelijke start met fanfare op 17 meter hoge balie van De Nieu we Palmboom. Burgemeester Schee res verricht openingshandeling. Bij De Nieuwe Palmboom zijn de mo lenmakers aan het werk en is het op stappunt voor de Stadsrondvaart. In De Nieuwe Palmboom worden een dia-presentatie over de sloop van de Bols-silo en een videofilm over de herbouw van molen De Palmboom vertoond. 13.00 uur Optreden Shanty-koor met o.a. vissershederen bij Molen De Noord. 14.00 uur Optreden harmonie-orkest en demonstratie formatie-vliegeren bij Molen De Noord. In Restaurant De Noordmolen wordt een aangepast menu geserveerd en is een presentatie van molenboeken van Antiquariaat Gijsbers Van Loon. De Noordmolen is ook open voor be zichtiging. Bij Molen De Vrijheid staan zo'n 20 kramen met lekkere hapjes van de campagne 'Schiedammers van overal en nergens'. Hier vinden ook optre dens van inulti-culturele groepen plaats en verzorgen de zakkendragers van het St. Anthonisgilde enkele de monstraties na het traditionele 'smak ken' (om 11.40 uur bij het Zakkendra gershuisje). Ook Molen De Vrijheid is open voor het publiek. Bij Molen De Walvisch is een vrij markt ingericht met muzikale optre dens en een poffertjeskraam. In de molen is een expositie en demonstra tie van bijzondere brooddeegfiguren. Ook hier zijn de molen en de grutters- winkel geopend voor het publiek. Aan de Vellevest en Noordvest, nabij de molens De Drie Koornbloemen, De Noord en De Nieuwe Palmboom, vinden demonstraties van oude am bachten (ruim 40 kramen) plaats. In Branderij De Tweelingh en Distil leerderij Dirkzwager worden rondlei dingen gegeven. grc Lai Aan de Vismarkt en Lange Haven wordt vanaf 11.30 uur een muzikale rondgang gemaakt door verschillende drumbands. Daarna treden aan de Vismarkt harmonie-orkesten op en spelen leerlingen van de Streekmu- ziekschool en tal van multi-culturele oepen op diverse lokaties rond de ange Haven. In de Lange Haven en Noordvest- gracht liggen nostalgische schepen af gemeerd, terwijl nabij deze schepen maritieme koopwaar verkrijgbaar is. De winkeliers van De Dam verzogen vanaf 12.30 uur allerlei eigen activitei ten. In de Grote Kerk treden diverse Schie damse koren op alsmede een uniek ge mengd Turks Lerarenkoor. Op het pleintje voor café De Unie tre den groepjes van de Schiedamse Pop- school op, om 16.00 uur gevolgd door de formatie Solid Soul. 's Avonds is hier een optreden van het Marleen van der Broek Kwintet. Zondag 17 mei vindt in de Lange Ha ven tussen 15.00 en 16.00 uur het for meren en vertrek van de historische 'bruine vloot' plaats. De band Groo- ve-X-Tender sluit de happening om 16.00 uur af met een optreden bij café De Unie. xatmf: Gebroeders De Block zijn nauw betrokken bij het openluchtont bijt Aan tafel in De Gorzen Paul mét, Paul zonder... Een bril of contactlenzen... bij Paul Berg kan het allebei. De keus is aan u, maar u kunt er rekenen op een deskundig en eerlijk advies. Vandaar dat inmiddels bijna heel Schiedam zijn zaak weet te vinden. Een moderne zaak met ouderwetse service. Nolenslaan 418 Schiedam 010-4735384

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 13