Het Nieuwe 5 Vreemde aanrijding Meldpunten voor de acties gezondheidszorg Autokraken Turken willen goodwill kweken Bibliotheken vieren eeuwfeest IPfllfHlD Stadsblad B Abri in brand Bromfiets ramt betonnen palen Winkeldieven aangehouden GEBR. DE BLOCK PRESENTEERT! A.s. zaterdag 16 mei VOORDELIG! TAX-FREE SHOPPING BIJ N00TEB00M OP 15,16 en 18 MEI Zwaluwlaan 84, Schiedam, tel. 010-4708122. BOVAGl Met korting per stoomboot naar Dordrecht PALL MALL EXPORT MOVIE PRODUCTIONS Jeugdland zoekt medewerkers ZATERDAG 16 MEI BINNENSTADSFEEST SCHIEDAM - Een diepe wens van de bewoners van Polderweg, Joppelaan en Kerklaan is afgelo pen dinsdagmiddag in vervulling gegaan. Genoemde wegen zijn voortaan verboden voor het doorgaand verkeer. Alleen be stemmingsverkeer mag nog van de polderwegen in Schiedam- Noord gebruik maken. Onder grote belangstelling van de bewoners onthulde Martin Mucek het verkeersbord op de hoek Joppelaan/Kerkweg. Mu cek was eind vorig jaar één der initiatiefnemers van een bewo nersactie, waarbij het sluipver- keer over de polderwegen tot stoppen werd gemaand. Deze actie vormde mede de aanlei ding tot het besluit van de ge meente om deze wegen voor net doorgaand verkeer af te sluiten. De komende dagen zullen op de toevoerwegen naar het polderge bied verwijzingsborden worden geplaatst. Direct nadat Mucek het bord had onthuld, probeerde een au tomobilist de Joppelaan in te rij den. Een aanwezige politieman hield de automobilist tegen. Tot veler verbazing bleek de be stuurder wethouder Chris Zijde veld. Hij werd door de politie- heeft u de mogelijkheid om een foto te laten maken, alleen of in een groep. Regenachtige Aleidateesten Hargahoeve zoekt honde eigenaren Campagne activiteiten man gesommeerd rechtsomkeert te maken. „Geen punt, dan rijd ik om", reageerde de wethouder, precies volgens het scenario. Overigens is het de vraag hoe lang net verbodsbord voor door gaand verkeer mag blijven staan. Een bewoner van Spa- land heeft namelijk bij de Raad van State tegen deze maatregel geprotesteerd en een schorsings- verzoek ingediend. Wethouder Zijdeveld bleek niet erg gechar meerd van deze eenmansactie. „Het afsluiten van de polderwe gen is een volstrekt redelijke maatregel", vindt hij. SCHIEDAM - Onverlaten heb ben afgelopen zondagnacht een Abri op het Stadserf vernield en in brand gestoken. Het vuur werd door de RET gedoofd. SCHIEDAM - Op Rijksweg A4 vond maandagmiddag rond 16.45 uur een gecompliceerde aanrijding plaats, waarbij een bestelbus, twee personenauto's en twee vrachtwagens waren be trokken. De bestuurders kwa men door nog onbekende oor zaak op de oostbaan met elkaar in botsing. De chauffeur van de bestelbus, een 20-jarige Rotter dammer, moest ter plaatse wor den behandeld aan glassplinters in zijn voorhoofd. SCHIEDAM - Voor de brug over de Korte Haven staat een verkeersbord met de tekst 'veilige snelheid 6 km/uur'. Een 16-jari- ge Schiedammer reed hier afge lopen dinsdagmiddag met zijn bromfiets echter minstens 40 km/uur en werd daardoor min of meer gelanceerd. Hij knalde op de Lange Haven tegen een hekwerk van betonnen palen en ijzeren liggers. Door de klap braken twee palen finaal af, ter wijl het ijzer uit de muur werd gerukt. Wonder boven wonder hield de knaap aan zijn 'dode- mansrit' slechts een wondje aan de knie over. SCHIEDAM - Een warenhuis aan de Broersvest is de afgelo pen dagen meermalen het doel wit geweest van winkeldieven. In alle gevallen heeft de politie de dader(s) kunnen aanhouden. Vrijdag rond het middaguur nam een 38-jarige Rotterdam mer zes dekbedovertrekken, met een totale waarde van 550,-, weg. De man werd aan gehouden door het beveiligings personeel en vervolgens overge dragen aan de politie. Zaterdagmiddag was een 33-ja- rige Rotterdammer actief. Hij stal voor circa 500,- schrijfge rei, maar kon eveneens in de kraag worden gevat. Even later deed een 17-jarige Schiedam mer een poging tot diefstal in hetzelfde warenhuis. Ook hij werd betrapt en zal waarschijn lijk via de HALT-procedure worden bestraft. Beauty-Center WATERWEG NOORD - De patienten/consumenten plat forms in het Rijnmondgebied, verenigd in het Regionaal Pa- tiÈnten/Consumenten Platform Rijnmond, hebben een aantal meldpunten opengesteld, waar patiënten kunnen melden waar acties in de gezondheidszorg plaatsvinden, wat de actievorm inhoudt en wat zij er zelf van vinden. Diverse zorginstellingen houden momenteel namelijk werkonderbrekingen, zondags diensten, stiptheidsacties en/of opnamestops. De samenwerkende patiënten- en consumentenorganisaties in Rijnmond zijn bezorgd over deze acties. „Wij zijn bang, dat de acties ten koste gaan van de kwaliteit van de zorg", zegt voorzitter L. van Vliet. „Patiën ten krijgen hieronder te lijden, hoewel zij buiten het arbeids- voorwaardenconflict tussen werkgevers en werknemers staan. Het patiënten/consumen tenplatform waakt ervoor dat de strijd niet over de ruggen van hun doelgroep wordt ge voerd". Het platform heeft het actiecen trum van de samenwerkende vakbonden laten weten de ac ties te zullen toetsen aan gerech telijke uitspraken uit 1990. Dat betekent: geen zondagsdienst en opnamestops op werkdagen, die langer dan 24 uur duren en geen herhaling van deze actiemidde len op dezelfde afdeling binnen een periode van vier weken. „Concrete acties zullen op hun concrete gevolgen worden be oordeeld", zegt de heer Van Vliet. „We denken daarbij vooral aan de stiptheidsacties van verpleegkundigen. Die vin den we gevaarlijk. Je kunt een gegroeide taakverdeling tussen werkers in de gezondheidszorg niet van de ene op de andere dag veranderen". Van Vliet denkt hierbij aan de dreiging van verpleegkundigen om geen medische handelingen meer te zullen uitvoeren. „Maar", zegt de voorzitter, „ik vertrouw erop dat verplegenden en verzorgen den erin zullen slagen hun actie middelen zodanig te kiezen dat de belangen van patiënten en consumenten niet onredelijk worden geschaad". Meldpunten De telefonische meldpunten van het platform, waar men ac ties in de gezondheidszorg kan aangeven, zijn onder meer geo pend in Schiedam (telefoon 4731517), Vlaardingen (telefoon 4355690) en Maassluis (telefoon 14422). Programma Havenmuziek- en Molenfestival Sport SCHIEDAM - Maar liefst veer tien keer was het gilde der auto krakers de afgelopen dagen in Schiedam actief. Het was raak aan de Van Swin- denstraat (gereedschap), Van Cleeffstraat (dieselbrandstof met behulp van een tuinslang), wederom Van Swindenstraat (zonnebril en regenkleding), Nieuwstraat (twee boormachi nes), Volkerakstraat (zonnebril), Boylestraat (handgereedschap, tas en geluidsboxen), Nieuw Mathenesserstraat (geld, tas en portefeuille), twee keer Pennin glaan, Tuinlaan, Paulus Buijs- straat, Boterstraat en Lange Ha ven (alle radiocassetterecorder). Aan de Buitenhavenweg werden op een bedrijfsterrein boven dien vier vrachtauto's openge broken, waaruit diverse autora dio's en persoonlijke bezittingen werden ontvreemd. SCHIEDAM-Onbekend maakt onbemind. Een oud spreekwoord dat aan actu aliteitswaarde niets heeft ingeboet, zo ondervindt de Turkse gemeenschap in Schiedam. Om de Turkse tradities en gewoonten dichter bij de Schiedam mer te brengen en zo het integratieproces een nieu we impuls te geven, houdt de Turkse Werknemers vereniging deze maand een goodwill campagne. Behalve een open dag in de moskee aan het Raam en in het koffiehuis aan de Parkweg, is er ook een krant verschenen in een oplage van 3000 exempla ren. Daarin wordt uitvoering de Turkse cultuur in al haar facet ten belicht, zoals de eetgewoon ten, de (toeristische) beziens waardigheden, klederdrachten, literatuur en de (godsdienstige) normen en waarden. De krant, gefinancieerd door de campagneraad 'Schiedammers van overal en nergens' werd al tijdens de Aleidafeesten onder de aandacht van het etende pu bliek gebracht. Volgens Cetin Ergin, voorzitter van de Turkse Werknemersvereniging, was er behoorlijk wat belangstelling. Al moest hij er eerlijk bij vertellen dat sommige braderiebezoekers pas echt geïnteresseerd raakten toen ze er fijntjes op werden ge wezen dat het invullen van een opgenomen vragenlijst in de krant zou kunnen leiden tot een gratis reis naar Turkije. Geen reclamefolder Cetin Ergin, die acht maanden werkte aan de Goodwill-krant („Het is moeilijk iets over jezelf SCHIEDAM - Jeugdland Schiedam zoekt enkele en thousiaste medewerkers in de leeftijd van 16 tot 23 jaar, die in de periode van 27 juli tot en met 14 augus tus drie aaneengesloten we ken (behalve op zaterdagen) jeugd willen begeleiden bjj de kreativiteit en sport- en spelactiviteiten. Deze activi teiten worden gehouden in verschillende wijken van Schiedam. De medewerkers ontvangen hiervoor een vergoeding van 100,- per week. Enige er varing op het gebied van kreativiteit, sport en bege leiding van jengd is nodig. Belangstellenden wordt ver zocht kontakt op te nemen met Buro Jeugdland Schie dam, 's-Gravelandseweg 567, 3119 XT Schiedam (te lefoon 4732111, toestel 273). Schiedams Havenmuziek- en Molenfostival bruisend, boeiend te vertellen"), koos bewust niet voor het maken van een 'recla mefolder'. De inhoud van de krant geeft een uitvoerige uit eenzetting over wat er binnen de Turkse gemeenschap leeft. Ergin: „Wij willen horen wat de Schiedammer van ons vindt. Of men contacten heeft met Turk se Schiedammers. Of men pro blemen met Turkse mensen heeft. Of men weieens in een moskee is geweest. En of men ideeën heeft om het integratie proces te versnellen." Racisme De goodwill-campagne ver schijnt in een periode, waarin de allochtoon het moeilijker krijgt en het racisme steeds meer de kop opsteekt, ook in de Schiedamse gemeenteraad. Ce tin Ergin kan zich de verhalen van zijn ouders (de eerste gene ratie) goed voor de geest halen. „We werden met open armen ontvangen. Er was veel werk en iedereen was vol lof over ons. Nu zijn wij probleemgevallen en krijgen de schuld van de ver slechterde economische situa tie." Daarom hecht de voorman van de Turkse Werknemersveren ging er veel waarde aan dat Ne- SCHIEDAM - Zondag 17 mei is het precies honderd jaar geleden dat in Nederland de eerste openbare bibliotheek werd geo pend. Daarom vieren alle bi bliotheken die dag een feestje. De filialen aan de Lange en Korte Haven en het Bachplein zijn zondag van 12.00 tot 17.00 uur geopend voor het uitlenen en terugbrengen van boeken. Ook de fonotheek en artoteek aan het Bachplein zijn open. Voor de kinderen worden aller lei activiteiten georganiseerd. In de Jeugdbibliotheek aan de Korte Haven treedt om 13.00 uur het duo Dotje en Lotje op met een theatervoorstelling. Om 15.00 uur wordt dezelfde voorstelling gegeven in filiaal Noord aan het Bachplein. Ver der kunnen de kinderen zich in de bibliotheken bezig houden met buttons maken, terwijl een stand van het Coöperatiemu seum snoepgoed van vroeger toont. Ook is er een tentoonstel ling en een wedstrijd rond Piet je Bell. Als klap op de vuurpijl organi seren de bibliotheken zondag een verkleedwedstrijd. Wie zich het beste uitdost als Ot en Sien, wint een prijs. NU 3 DAGEN VOORDELIG! derlanders en Turken eikaars cultuur beter leren kennen en begrijpen. Ergin: „Niet voor niets zei de grote Turkse dichter Yunys ooit: "Laten we liefhebben en onszelf geliefd maken, de aarde is tenslotte niemands erfenis." Vol lof Burgemeester Reinier Scheeres nam maandag een exemplaar van de campagnekrant in ont vangst. Hij was vol lof over het initiatief. Niet een volledige aanpassing aan de Nederlandse tradities, maar wederzijdse be reidheid tot dialoog ziet de bur gemeester als een cruciaal punt van het integratieproces. „Onderlinge verschillen geven juist kleur aan de samenleving. Belangrijker is dat je elkaar ac cepteert als gelijkwaardige par tijen en bijvoorbeeld probeert het onderwijs en de arbeids markt voor allochtonen te ver beteren." Molenfestival Een van de eerste aktiviteiten in de Turkse goodwill campagne vindt plaats tijdens het Schie damse Havenmuziek- en Mo lenfestival aanstaande zaterdag. Daar zullen o.a. aan de Noord- vest kraampjes staan waar di verse Turkse gerechten te proe ven zijn. Het gehele programma van de goodwill campagne staat afge drukt in de campagnekrant, die in elk buurthuis en wijkcentrum gratis verkrijgbaar is. Voor meer informatie kan men ook kontakt opnemen met de Turk se Werknemersvereniging, tel: 426.41.68. INTERIEURVERZORGING Een zaak vanvertrouwen SERVICELIJN 010-4796199 Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 4735818 WOENSDAG 13 MEI 1992 44e JAARGANG, NUMMER 39 OPLAGE 42.150 Stadsblad 'wk Wethouder negeert nieuw verkeersbord Niet zomaar een foto, maar een foto met als achtergrond een lokatie ergens in Amerika. U maakt zelf een keuze uit het aanbod van verschillende achtergronden, gaat voor het blauwe doek staan en binnen no-time rolt een kwalitatief goede foto uit de computer. U waant zich niet langer op een plekje in Nederland, maar staat daadwerkelijk ergens in de Verenigde Staten. Actielste Supermarkt van het Jaar Oh etos Hagastraat 1 Groenelaan 107a Groenelaan 99a Alma Boerland Lange Nieuwstraat 123, Schiedam. Tel. 4735559. Nage/-, Zonnestudio en Beauty-salon Campagne voor meer wederzijds begrip i Burgemeester Reinier Scheeres legt uit waarom hij achter de goodwill-campagne vari de Turkse werkne mersvereniging staat. Voorzitter Cetin Ergin (tweede van rechts) luistert aandachtig toe. CASA Hoogstraat 30-32 Schiedam, tel, 010-4271179 uitgezonderd basicjeans Dealer: - Levi's - Diesel - Cars Edwin - News - State of Art De vakman in huis Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en dentehuizen, scholen en kantoren I Hot van Spaland 12, tel. 010-4703033 Volkswagen Groep. Lente-autoshow Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1