"DAT SCHEELT EEN HOOP GEMEENTE MAAKT VOLTOOIING NIEUWE PALMBOOM MOGELIJK PARKEERPLAATSEN OP EIGEN ERF TELLEN OOK MEE! LUCHTKASTEEL EIGEN VERANTWOORDELIJKHEID De N. V. O.N.S. en de Gemeente Schiedam hebben onder het motto "Dat scheelt een hoop" een campagne op touw gezet om de overlast die wordt veroorzaakt door hondepoep aan te pakken. Hondepoep op straat, in plantsoenen en speelterreintjes wordt door Schiedammers als een grote bron van ergernis ervaren. Daarnaast is het ook nog een gevaar voor de volksgezondheid: spelende kinderen kunnen door in aanraking te komen met hondepoep besmet worden met hondespoelwormen. Bijna drie miljoen gulden wist de Stichting De Schiedamse Molens te ver garen voor de herbouw van de molen de Nieuwe Palmboom. Aan de voor avond van de heropening van deze windkorenmolen bleek echter een be drag van f 350.000,- te ontbreken. De gemeente Schiedam bood uitkomst vorige week besloot de gemeenteraad een tweede financiële bijdrage te leveren aan dit unieke project. De oplossing van parkeerproblemen ligt vaak dichtbij huis, soms zelfs op eigen terrein. In Woudhoek-Noord en Spaland staan veel woningen waar bij op eigen erf dient te worden geparkeerd. Dit zijn bij een dergelijk ont werp geen extra parkeerplaatsen, want openbare en eigen parkeerplaat sen vormen samen de voor een buurt noodzakelijke parkeerruimte. Par- TEKORT keerplaatsen op eigen erf tellen hier dus we! degelijk mee. OPENBARE VERGADERINGEN GEMEENTE TREKT F100.000,- UIT VOOR SCHAT NIEUWE OPLEIDINGEN VOOR VERPLEGING EN VERZORGING NIEUWE FOLDERS IN HET REK PASPOORTEN Datum: 22 mei 1992 Uitgave: Gemeente Schiedam Redaktie: Bureau Voorlichting Tel. 4275390 Onlangs kregen de Schiedamse honde- bezitters een persoonlijke brief in de bus waarin de maatregelen staan die de ge meente genomen heeft om de overlast tegen te gaan. Bij de brief waren ook vijf opruimzakjes gevoegd voor het opruimen van hondepoep en een plattegrondje met de vastgestelde losloopgebieden voor honden en de hondetoiletten. Sinds 18 mei gelden In Schiedam de vol gende regels: - Honden moeten kort zijn aangelijnd op alle wegen en plaatsen die voor het pu bliek toegankelijk zijn, met uitzonde ring van speciaal aangewezen losloop gebieden. Alleen in deze losloopgebie den, die met speciale borden gemar keerd worden, mogen honden los lo pen. Bij deze gebiedan heeft de ge meente bakken geplaatst, waarin de bijeengeraapte hondepoep gedepo neerd kan worden. - Voor honden verboden plaatsen zijn: alle speelpleinen bij scholen, speeltui nen, speelplaatsen, trapveldjes en speelweiden. - Elke hondebezitter is verplicht ervoor te zorgen dat gedeelten van de weg die (ook) door voetgangers worden ge bruikt (bijvoorbeeld trottoirs) niet door zijn/haar hond worden verontreinigd. Dit geldt ook voor groenstroken en plantsoenen. - Elke hondebezitter moet, wanner hij/zij met de hond op de weg komt, een middel (bijvoorbeeld een opruimzakje) bij zich hebben om de uitwerpselen mee op te ruimen. Onlangs werd op de stomp van molen de Nieuwe Palmboom een soort ring met het loopwerk van de kap geplaatst. Molens, die in 1981 werd opgericht, is binnenkort de vijfde in werking zijnde molen in volle glorie te aanschouwen. In bedrijf zijn reeds De Vrijheid, De Wal- visch, De Drie Koornbloemen en De Noord. "Zonder dit krediet zou de inrichting van de molen onmogelijk zijn geweest. We hadden immers al alle mogelijke geld bronnen aangeboord - rijk, provincie, ge meente, bedrijven, Schiedamse burgerij en zelfs de EEG," somt stichtingsdirec teur Jos Gunneweg op. De gemeente onderschrijft met het verle nen van dit krediet het belang van de herbouw van de Nieuwe Palmboom. Want niet alleen krijgt de molen zijn oor spronkelijke functie weer terug, ook zal het ruim 28 meter hoge gevaarte een museum gaan herbergen. Het publiek kan tijdens een bezoek aan de Nieuwe Palmboom een goed beeld krijgen van de verschillende aspecten van een ko- renmolenbedrijf. Er staan niet zoveel mo lens meer in Schiedam. Eind 1800 zijn er nog twintig in bedrijf, maar van deze his torie resteert weinig. Dankzij de inspan ningen van de Stichting De Schiedamse Gunneweg: "De herbouw van de Palm boom was ooit een luchtkasteel van een aantal bevlogen lieden. Nooit hadden we kunnen bevroeden dat het toch werke lijkheid zou worden." Het plan voor de restauratie van de stomp aan de Noord- vest dateert van 1986. Mr. Pieter van Vollenhoven geeft in 1987 het startsein voor de fondswervingsakties en een jaar later wordt de eerste steen gelegd voor de Nieuwe Palmboom. En als het de Stichting voor de wind gaat, zal in sep tember aanstaande de kap op de molen zitten. De verwachting is dat de Nieuwe Palmboom tijdens het Molenfestival in mei 1993 zal worden geopend." "We dachten destijds dat de herbouw 1,6 miljoen gulden zou kosten. Het is uit eindelijk het dubbele geworden. Maar dit uitzicht is het geld alleszins waard h?", zegt Jos Gunneweg met een weids ge baar wanneer hij op de balie (de houten reling rond de molen) staat. Vanaf dit punt zijn de andere vier molens goed te zien. Gunneweg geniet er zichtbaar van. "Op deze plek wordt duidelijk hoe Schie dam er vroeger met al zijn molens moet hebben uitgezien. Zo'n rijtje molens heeft een soort ritme en door de herbouw van de Nieuwe Palmboom is dat ritme weer enigszins hersteld." Volgens de directeur van de Stichting is dit het grootste molenproject van deze tijd. "En het meest gecompliceerde om dat we een molen willen maken die een gewetensvolle replica is van de oude. Bo vendien wordt de molen voor het publiek opengesteld." De bedoeling is van de Nieuwe Palmboom een malend korenmo lenmuseum te maken. Een berekening van Jos Gunneweg leert dat de gemeen te Schiedam uiteindelijk 29 procent van de totale kosten voor haar rekening neemt. "Als fondsenwervende organisa tie hebben we het dan toch niet slecht gedaan." Maar wat gebeurt er als bewoners van hun parkeerplaats op eigen erf een voor- of achtertuintje maken, of de ruimte voor een ander doel dan voor het parkeren van de eigen auto gebruiken? Bijvoor beeld voor het langdurig parkeren van een caravan of camper. Het gevolg is dan dat de auto op openbare parkeer ruimte moet worden geparkeerd en deze is hierop in feite niet berekend. Parkeerplaatsen op eigen terrein tellen mee bij de berekeningen van het totaal aantal parkeer plaatsen dat nodig is in een wijk. Voordat een nieuwe woonwijk wordt aan gelegd wordt altijd eerst een berekening gemaakt van de te verwachten behoefte aan parkeerplaatsen. Hiervoor bestaan parkeernormen, die aangeven hoeveel parkeerplaatsen er nodig zijn bij een be paald aantal woningen. Niet alleen de be woners, ook bezoekers moeten onder normale omstandigheden kunnen parke ren. In Woudhoek en Spaland is gemiddeld ongeveer 1,1 parkeerplaats per woning aanwezig. Bij dit aantal tellen dus ook de parkeerplaatsen op eigen terrein mee. Het zal duidelijk zijn dat wanneer deze plaatsen komen te vervallen en de bewo ners hun auto's in het openbare gebied gaan parkeren, er een tekort aan par keerplaatsen zal ontstaan. Een bijzonder ongewenste situatie, want bezoekers kunnen niet meer parkeren en fout par keren wordt in de hand gewerkt. Met alle negatieve gevolgen vandien: ergernis, kinderen worden in hun spel gehinderd, het uitzicht bij het oversteken van de weg wordt ontnomen, enzovoort. De gemeente verricht regelmatig par- keertellingen. Uit parkeeronderzoek in Woudhoek-Noord blijkt bijvoorbeeld dat in dit gebied van de 858 privé-parkeer- plaatsen er 's-nachts maar 624 bezet zijn. Dit is circa 73%. Niet minder dan 234 parkeerplaatsen blijven dus onbenut. De bezettingsgraad van de openbare parkeerplaatsen (1.548) bedraagt 91% (1.409 auto's). Dit betekent dus dat zelfs al bij een klein aantal bezoekers, deze moeite zulten hebben een parkeerplaatsje te vinden. Vandaar dat een dringend beroep wordt gedaan op bewoners van huizen met een parkeerplaats op eigen erf, om deze plaats niet voor andere doeleinden te ge bruiken; zeker niet als dat betekent dat ze hun eigen auto op de openbare weg moeten parkeren. En als dat misschien reeds is gebeurd, om er opnieuw een parkeerplaats van te maken. Bij parkeer problemen wordt anders in de toekomst misschien wel weer naar de gemeente gewezen, die meer parkeerplaatsen zou moeten aanleggen. Maar bewoners heb ben duidelijk ook een eigen verantwoor delijkheid. En het gaat per slot van reke ning om de aantrekkelijkheid van de ei gen woonomgeving. Overigens wil dit nog niet zeggen dat het aanleggen van nieuwe (extra) parkeerplaatsen in tuinen overal gewenst is. De inrichting van de straat laat dat bijvoorbeeld niet altijd toe. Verzoeken om een parkeerplaats op ei gen erf te mogen inrichten zullen daarom per geval zorgvuldig bezien worden. De komende weken wordt weer een aantal openbare vergaderingen gehou den. Over plaats, tijd en inhoud van de agenda kan een week voor de betref fende vergadering informatie worden gevraagd bij het Bureau Voorlichting, tel. 4275390. Op ma. 1 juni vergadert de Commissie voor Cultuur, Gemeentewerken, Stads ontwikkeling en Verkeer. Op di. 2 juni vergadert de Commissie voor Onderwijs, Sociale Zaken en Emancipatie. Op wo. 3 juni vergadert de Commissie voor Wonen, Wijk- en Buurtbeheer en Voorlichting. Op ma. 15 juni vergaderen de Com missie voor Algemene en Economische Zaken en de Adviescommissie voor Sociale Vernieuwing. Op wo. 17 juni vergaderen de Commis sie voor Financiën, Bedrijven, Perso neel en Organisatie en de Commissie voor Welzijn, Sport, Volksgezondheid en Milieu. Op ma. 22 juni vergadert de Gemeen teraad. Op ma. 29 juni vergadert de Commis sie inzake Homo- en Lesbisch Emanci patiebeleid. Op di. 2 juli vergadert de Adviescom missie voor Sociale Vernieuwing. Het Schiedams Collectief Historisch Amateur Theater krijgt f100.000,- om in 1993 wederom een groots open luchtspektakel te organiseren. Het be looft net zo'n succesvol project te wor den als de twee vorige "'t spul van Joncker Franssen Oorloch" en "'n Brandende kwestie". Vooral het laatste spektakel, dat plaats vond op het wa ter bij de Lange Haven, de Vismarkt en de Appelmarktbrug, ligt waarschijnlijk nog vers in het geheugen. Bij beide projecten vond een hechte en vrucht bare samenwerking plaats tussen pro fessionals en amateurs. Een grote groep Schiedammers en grote delen van de gemeentelijke organisatie wa ren intens bij de produktie betrokken. In de vorige Schat-produkties vormde de geschiedenis van een tijdperk de basis van de voorstelling. Ditmaal is gekozen voor de geschiedenis van een man. Het leven van Franpois Havers- midt, de dominee, die onder de naam Piet Paaltjens de beroemde gedichten bundel "Snikken en grimlachjes" schreef. Voor dit onderwerp is geko zen, omdat Franpois Haversmidt een belangrijk deel van zijn leven in Schie dam heeft doorgebracht. Medio mei 1993 zal het evenement te bewonderen zijn. In Schiedam gaan met ingang van het nieuwe schooljaar drie nieuwe opleidin gen voor de verpleging en de verzor ging van start. In het schoolgebouw aan de Willem Pastoorstraat in Nieuw- land starten twee drie-jarige dagoplei dingen (MDGO-Verplegen en MDGO- Verzorgen) en een twee-jarige oplei ding Kort-Verzorging. Voor de eerste twee opleidingen is een lbo (C) of mavo-diploma vereist. Voor de andere opleiding is geen diploma vereist. Het nieuwe onderwijs-aanbod wordt ver zorgd door het Zadkine College. De verwachting is dat door deze nieuwe opleidingen in Schiedam het tekort aan verple(e)g(st)ers en verzorgenden in de regio in de toekomst zal afnemen. In de hal van het Stadskantoor staat, zoals u waarschijnlijk al weet, naast de receptie een folderrek. U vindt daar gratis folders en brochures over uit eenlopende onderwerpen. De afgelopen weken zijn daar een aan tal nieuwe titels bijgekomen: - 'Heling'. Over het tegengaan van handel In gestolen goederen. - 'Wijs op reis'. Een brochure met ad viezen en tips voor reizigers naar het buitenland. - 'Welkom in de nieuwe Tweede Ka mer'. Informatie over de bezoekmo- gelijkheden van de nieuwe Tweede Kamer tussen 8 mei en 12 septem ber. - 'Per 1 april 1992 moet het ook klik ken op de achterbank'. Over de ver plichting van het dragen van auto gordels op de achterbank per 1 april. - 'Een experiment voor het verdelen van huurwoningen'. Een folder waar in stap voor stap wordt uitgelegd hoe het experiment met de nieuwe verde ling van woonruimten werkt. Sinds 31 maart is het niet meer toege staan om met een verlopen paspoort naar het buitenland te reizen, ledereen die de grens over wil moet een geldi- g(e) paspoort of toeristenkaart hebben. Een paspoort kost f 75,-. Een toeris tenkaart f 12,50 voor jeugdigen tot en met 15 jaar. Personen vanaf 16 jaar betalen f 25,75 voor een toeristen- kaart. Voor meer informatie over paspoorten en toeristenkaarten kunt u contact op nemen met de afdeling Burgerzaken, 's-Gravelandseweg 567, 2e etage, tel. 4732111.

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 5