Maak 2e Pinksterdag een Tuinfeest! Delegatie maakt studiereis voor meer begrip Klassieke zang tijdens rondvaart SLECHTS TAXI - 4151122 Ophoging van Nieuwland-midden Politiek Café over stadshart Feijenoorder op schot als het om wonen gaat Cafégangers grijpen rover EUR0TAX] Agressieve chauffeur Doe mee Sloop van hellingbanen &1fft. ARGUS Flooring B.V. ARGUS Flooring B.V. PAKT U HET GRÓÓÓTSTE VOORDEEL! ^TEL^A, VERENIGDE TAXIBEDRIJVEN EUROTAX SCHIEDAM l Landman's Selektie. Auto's waar je niet om heen kunt! Gratis leggen van een vloer? Parket, kuitparket en/of laminaat? NATIONALE LOTERIJ Unieke voorstelling in Passage Theater SCHIEDAM - Een elf personen sterke delegatie van de Schiedamse poli tiek en de gemeentepolitie, onder leiding van burge meester Reinier Scheeres en politiekorpschef Piet van den Hengel, heeft eind vorige maand een bezoek gebracht aan Turkije. Het doel van de reis was zich een beeld te vormen van de gewoonten, zeden en cul tuur van de Turken, het geen in Schiedam tot een beter begrip van en een be tere relatie met de Turkse bevolkingsgroep zou moe ten leiden. De conclusie na het achtdaagse bezoek: „in geheel Turkije worden minder autoradio's gesto len dan in Schiedam al leen". De gastvrijheid en de vriend schap van de Turkse bevolking maakten een diepe indruk op de Schiedamse delegatie. Met name in de steden Karaman en Konya werden de Schiedam mers warm onthaald. Aan Turkse zijde was men aange naam verrast met het Schie damse initiatief om via een der gelijke studiereis meer te weten te komen over de leefwijze van Turken. Ze hadden dat nog niet eerder meegemaakt. Om zich een juist beeld te kun nen vormen, zocht de Schie damse groep niet alleen contact met de officiële instanties, maar ook met de mensen op straat. Er werden vijf grote steden be zocht, te weten Istanbul, hoofd stad Ankara, Kayseri, Karaman en Konya. Vooral politiechef Piet van den Hengel moet zijn ogen en oren niet hebben ge loofd. Mierenhoop In Istanbul werden de Schie dammers verwelkomd door de toeristenpolitie, een speciaal bu reau waar toeristen zoveel mo gelijk in de eigen taal te woord worden gestaan. Istanbul werd ervaren als een 'grote mieren hoop' met een chaotische ver keerssituatie. Op de twaalf a veertien miljoen inwoners zijn maar liefst 18.000 politiemen sen werkzaam, een aantal dat nog zal worden uitgebreid tot 35.000. Piet van den Hengel zuchtte voor de eerste keer. Op straat was de politie overal aanwezig. Uit traditie en uit oogpunt van preventie werden alle musea en andere openbare gebouwen bewaakt door zwaar bewapende politiemensen en militairen. Na Istanbul was Ankara aan de beurt. Een stad met een modern centrum en armoedige buiten wijken. Flatgebouwen en am bassades in het centrum staan in groot contrast met de armoe de in de buitenwijken en op het platteland. De mannen zaten veelal in theehuizen, terwijl de vrouwen aan het werk waren. Bewapende escorte In Kayseri werd de delegatie ontvangen door de gouverneur, WATERWEG NOORD - Zan ger Albert de Bruin laat zijn klassiek geschoolde stem in de komende twee maanden over de wateren van de Vlietlanden en Midden-Delfland galmen. Op de vrijdagen 12 en 19 juni en 10 en 17 juli verleent hij zijn muzikale medewerking aan de boottochten van 'Dulcis', de rondvaartonderneming van Coby Piek. Tijdens deze unieke rondvaart op het schip 'Aura', brengt Al- bert het toepasselijke lied 'Die Schóne Müllerin' ten gehore. Toepasselijk, omdat het lied verhaalt over de vergeefse liefde van een jongeman voor een schone molenaarsdochter. De jongeman richt zich in het lied tot het water. Albert de Bruin zingt twee keer twintig minuten tijdens de rondvaart, die om 20.00 uur van start gaat bij Café Vliet- zicht in Schipluiden. De boot tochten duren een uur en deel name kost 22,50. Men kan een plaats reserveren via tele foonnummer 4270905 (na 20.00 uur). SCHIEDAM - CDA-raadslid Bert Kaptein vindt het doodzon de dat het standbeeld van Aleida 'ergens tussen de pilaren' in de aula van het Stedelijk Museum staat. Kaptein Stelde afgelopen maandag tijdens de commissie vergadering voor onder meer cultuur voor om het beeld in de tuin van de Grote Kerk te plaat sen. Maar wanneer het Stadserj gereed is, dient het beeld daar te worden neergezet, meent de CDA-er. Wethouder Zijdeveld voorzag echter twee problemen: „Ten eerste is de kerktuin geen grond van de gemeente en ten tweede wordt die Lange Kerkstraat nu gesloopt en vindt in september nieuwbouw plaats. Het beeld zal dan komen te staan in de reuk van bouwactiviteiten Een ander idee is plaatsing op het museumplein, dat in sep tember gereed moet zijn. Zij het dal eerst moet worden berekend hoeveel geld het zal kosten om daar een fundament te plaatsen. Het beeld van Aleida is name lijk loodzwaar. SCHIEDAM - Kordaat optre den van enkele cafébezoekers heeft ertoe geleid dat een 19-ja- rige tasjesrover uit Schiedam in de kraag kon worden gevat. De politie kreeg woensdagavond rond 19.40 uur de melding bin nen dat aan de Lange Haven een vrouw van haar tas was be roofd. Toen de politie ter plek ke arriveerde, bleek een aantal cafébezoekers zich al over de dief te hebben ontfermd. Zij hadden de hulpkreten van de vrouw gehoord en direct de achtervolging ingezet. De dader is overgebracht naar het bureau. SCHIEDAM - Na een lan ge tijd van soebatten, heb ben de bewoners van de Bo- tenbuurt in Woudhoek ein delijk hun zin: begin deze week is in opdracht van Woningbouwvereniging Schiedam gestart met de sloop van de hellingbanen. De sloop vindt plaats in combinatie met ophogings werkzaamheden in de buurt. Al jaren klaagden de bewo ners over overlast van de hellingbanen. Deze voorzie ning was bij de bouw van de woningen aangebracht als toegang tot en verbinding tussen de galerijen. Maar de hellingbanen hebben nimmer gefunctioneerd, zo als dat bij de bouw was ge dacht. Bovendien waren ze ontoegankelijk voor rol stoelgebruikers. DAG EN NACHT OOK ROLSTOELBUSVERVOER ZIEKENFONDS - GAK - DETAM - 65+ KORTING VIA BONBOEKJE Op zoek naar losloopgebieden Ruiter maakt sprong voorwaarts Sportnieuws SCHIEDAM - Een 29-jarige vrachtwagenchauffeur uit Rot terdam heeft woensdagochtend aan de 's-Gravelandseweg flink om zich heen geslagen. Na eerst een 57-jarige collega uit Delft te hebben toegetakeld, richtte hij zijn agressie op te hulp schie tende agenten, die daarbij licht letsel opliepen. De aanleiding tot de vechtpartij was een mislukte inhaalma noeuvre van de Rotterdammer. Hij reed woensdagochtend rond 09.00 uur over de 's-Graveland- seweg, toen hij vlak voor de Proveniersbrug een andere vrachtwagen, bestuurd door de 57-jarige Delftenaar, wilde inha len. Hierbij raakten de buiten spiegels van beide vrachtwagens elkaar. Toen de Delftenaar even later bij een verkeerslicht verhaal ging halen bij de Rotterdam mer, antwoordde de laatste met een vuistslag in het gezicht. De Delftenaar sloeg vervolgens te rug, waarna er enig duw- en trekwerk ontstond. Hierop stap te de Rotterdammer uit zijn ca bine en bewerkte de ander met een stok op de benen en in het gelaat. De Delftenaar liep hier bij een volledig vernield kunst gebit, een dikke lip en een aan tal andere verwondingen op. Inmiddels gearriveerde politie mensen, die de Delftenaar wilde ontzetten, liepen ook rake klap pen en lichte verwondingen op. De Rotterdammer is aangehou den. te vergelijken met een Commis saris van der Koningin. Het Schiedamse bezoek bleek in middels landelijk nieuws, want de nationale pers was uitgerukt om van het bezoek verslag te doen. Na een ontmoeting met de directeur van politie en de burgemeester kregen de Schie dammers prompt de rest van hun reis een bewapende politie- escorte mee. Kayseri is een stad in ontwikke ling, die momenteel wordt ge confronteerd met vluchtelingen uit Irak en Azerbeidzjan. Dit geeft problemen met voedsel, werk en huisvesting. De politie van Kayseri toonde aan de hand van cijfers dat in het gehele vorige jaar slechts 590 inbraken waren gepleegd, waarvan 25 in auto's. Boven dien mocht politiekorpschef Van den Hengel even jaloers aanhoren dat van de 1100 straf bare feiten, die in 1991 in Kay seri waren gepleegd, niet min der dan negentig porcent was opgelost. Daarnaast kent Tur kije volgens de politie in Kayse ri geen drugsprobleem. De Schiedamse politiechef zal zich ongetwijfeld in het Paradijs hebben gewaand. Sociale controle Het lage misdrijfpercentage in Kayseri is vermoedelijk te dan ken aan de sterke sociale con trole. Maar ook de extreem hoge straffen zullen hieraan de bet zijn. Een winkeldief krijgt al gauw zes maanden cel, waar een autokraker in Nederland na een dag al vaak weer op vrije voe ten is vanwege het cellengebrek. Toch waren er ook overeen komsten met de Schiedamse politie. Zo werkt ook de politie in Kayseri met een algemene en een ondersteunende dienst en zijn er mensen speciaal vrijge maakt voor preventie. Voorts is er ook een ME en een afdeling zedenzaken. Met de privacy van verdachten neemt men het in Turkije ech ter niet zo nauw, zo ontdekte de delegatie. Zo kon de groep zo maar een verhoor van een ver dachte bijwonen. De stad Karaman blijkt zeer nauwe banden met Schiedam te hebben. De plaatselijke graanfa- briek blijkt hoofdzakelijk te zijn opgezet met gelden (aandelen) van in Schiedam wonende Tur ken. De Schiedamse delegatie werd dan ook zeer hartelijk ont vangen. Opvallend in deze stad, met evenveel inwoners als in Schiedam, was het grote con trast: in de ene straat een mo derne computerzaak, terwijl om de hoek een smid met werktui gen uit de vorige eeuw in be drijf was. De laatste stad, die werd aange daan was Konya, ook wel het 'Mekka van Turkije' genoemd vanwege de streng religieuze le venswijze van de bevolking. Opvallend hier was het feit dat de politie inspraakavonden houdt in de woonwijken en met de pers over de veiligheid in de stad. Geen civiele controle SCHIEDAM - Het college van burgemeester en wethouders stelt de gemeenteraad voor een krediet van 3,5 miljoen gulden beschikbaar te stellen voor het op peil brengen van de riolering en bestrating in het wijkgedeelte Nieuwland-midden. Dit gedeel te wordt begrensd door de Nieuwe Damlaan, Burg. Van Haarenlaan, Piersonstraat en het doorgaande voetpad aan de noordzijde van de singel langs de Burgemeester H. Gretelaan. Dit gebied is in 1974/1975 voor het laatst op peil gebracht. De verzakkingen variëren momen teel echter van 15 tot 50 centi meter, zodat een nieuwe opho ging van dit wijkgedeelte op korte termijn moet worden ge realiseerd. De werkzaamheden omvatten het uitvoeren van grondwerken, het ophalen van riolering, be stratingen en groenvoorzienin gen en het ophalen van kabels en leidingen. Dit laatste karwei komt echter voor rekening van de nutsbedrijven O.N.S. P.T.T.. SCHIEDAM - De WD Schie dam organiseert dinsdag 16 juni een Politiek Café in de Roo Roosenzaal van het Passage Theater. Het thema van deze openbare bijeenkomst luidt 'de beoogde stijl en sfeer van het Schiedams stadshart, nadat de projectontwikkelaars hun werk hebben voltooid'. Volgens de VVD is dit niet alleen een zaak van plannen maken en bouwen, maar zeker ook van een sterke betrokkenheid van de Schie dammers zelf. Ruimte voor felle kritiek is er niet tijdens het Politiek Café. „Integendeel, het is juist de be doeling dat men meedenkt over de vraag hoe we het stadshart van Schiedam zo sfeervol, leef baar en aantrekkelijk mogelijk kunnen maken voor de komen de jaren", stelt VVD-voorzitter H. van de Wetering. Het Politiek Café begint dins dag 16 juni om 20.00 uur, maar vanaf 19.00 uur kan men al in het theatercafé De Tender te recht. Er zijn vier sprekers (een vertegenwoordiger van de ge meente, een ondernemer, een bewoner en iemand van de VVV) uitgenodigd, die ieder vanuit hun eigen invalshoek het thema zullen belichten. Vervol gens is er gelegenheid tot dis cussie tussen het publiek en de woordvoerders van de vijf grootste politieke partijen in Schiedam. Ook wethouder Chris Zijdeveld neemt aan de discussie deel. Na afloop kan men irr De Tender nog wat na praten. De VVD hoopt met name op een grote opkomst van 'Schie dammers van overal en ner gens'. „Of men VVD-lid is of niet, maakt niet uit. Het gaat om de suggesties", aldus Van de Wetering. Via de gouverneur van Kayseri werd de Schiedamse groep ten slotte duidelijk gemaakt hoe de Turkse politie bestuurlijk in el kaar steekt. Zowel de gouver neur als de directeur van politie wordt door het ministerie van Binnenlandse zaken aangesteld, terwijl de burgemeester wordt gekozen. Dit houdt in dat de burgemeester geen zeggenschap heeft over de politie, waardoor er dus ook geen civiele controle op de politie bestaat. Alleen de gouverneur kan corrigerend op treden. De Turkse ervaringen van de delegatie worden de komende tijd overgebracht aan de leden van het Schiedamse politie korps. Aan de hand van de nieu we informatie hoopt men het contact met de Turkse bevol king in Schiedam te kunnen ver beteren. SERVICELIJN 010-4796199 zie pagina 13 Wi| ontdekten dat op de Staten weg 112a (hoek Stad houdersweg) te Rotterdam alle meer dan 200 soorten kurkvloer. 100 soor ten laminaat en 100 soorten parket geheel gratis legt (v a 20 m2) Dat lijkt ons een zeer welkom initiatief, omdat het verhaaltje ..dat legt u er even in natuurlijk niet opgaat Argus Flooring heeft deze specialisatie door jarenlange ervaring wel in huis Maak er gebruik van en laat u eens voortich ten over de diverse vloeren Tel. (010) «678310 Het Ami b 1% I ^1 Telefoon mM Wi Nieuwe PllWPlflUU 44e NUMMER 46 WÊÊM W>ü ^^F^* ^^^F ^^FHH ^^FBM OPLAGE 42.150 „Hier meer autokraken Stffi (kZwlerSter ZIE DE ADVERTENTIE IN DEZE KRANT VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRtJDEN TELEFOON 4370733 Er is de Schiedamse politie alles aan gelegen om het contact met de allochtone bevolkingsgroep te verbeteren. In dat kader werden eerder al kennismakingsbijeenkomsten georganiseerd. SCHIEDAM - De Schiedamse Feijenoorder Henk Fraser heeft afgelopen woensdagmiddag drie keer het startschot getost voor de sponsorloop van basisschool De Klinker, aan de Warmoezenierstraat. Met een alarmpistool schoot hij de verschillende groepen weg. Maar ook bij het lopen liet de voetballer zich niet onbetuigd, want tijdens de laatste ronde draafde hij enthousiast mee. Circa vierhonderd leerlingen van alle groepen van De Klinker namen aan de sponsorloop deel. Zij liepen zoveel mogelijk rondjes (de kleintjes op het schoolplein, de oudere kinderen rond het schoolgebouw) om geld in te zamelen voor twee doeleinden. De helft van het geld is bestemd voor de nieuwbouw van het Sofia Kinderziekenhuis in Rotterdam en de andere helft voor de aanschaf van een speeltoestel op het schoolplein van de basisschool. De totale opbrengst van de sponsorloop was donderdag nog niet bekend, maar een woordvoerder van de school schatte dat het bedrag tussen de zeven- en tienduizend gulden zal liggen. dan in heel Turkije" Nieuwe Stadsblad niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1