Zondag 21 juni in Beatrixpark Programmering en lokaties Midzomer Spectrum Festival Verkeersmaatregelen Zeskamp der Dwazen Dank dam mers 21 haziran pazar günü Schiedammers en hun kerken Doelstelling van de campagne HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 17 JUNI 1992 PAGINA 13 Poëzie/performance Paul Middellijn Paul Middellijn is op het festi val met twee programma's aan wezig. Metropolitan Blues voor volwassenen en Land In Zicht voor kinderen. Metropolitan Blues is een voorstelling met muzikale gedichten en gedach ten over het leven in de stad. Zingend, dansen en mijmerend beschouwt de performer Paul Middellijn alledaagse situaties, herkenbaar voor mensen die eens hebben liefgehad of van plan zijn dat nog te doen. Het programma is confronterend. Zonder schroom stelt Paul zich kwetsbaar op naar de ander, zijn publiek. Theatraal, muzi kaal en altijd in beweging. Nevzat elik Nevzat elik is 32 jaar en woon achtig in Istanbul. Van 1980 tot 1987 verbleef hij in de gevange nis op beschuldiging van lid maatschap van een linkse orga nisatie. In 1984 heeft hij in Tur kije de 'Akademie Kitabevi' prijs gekregen voor de gedich tenbundel Safak Türküsü, het lied van de zonopgang. Het ge dicht is gebruikt voor de com positie van een lied door de zanger Achmed Kaya, die daar door grote bekendheid verwierf en miljoenen exemplaren van het lied verkocht. In 1987 kreeg elik in Rotterdam het 'Poetry International Eregeld'. Jeugdtheater Het midzomer-spectrum festi val zal uiteraard veel aandacht besteden aan de jeugd. Voor alle leeftijdsgroepen zijn er de hele dag door optredens: in een tent, op de podia en gewoon tussen de mensen door op het festivalterrein. Met: Paid Middellijn Land In Zicht is een muzikaal verhalenprogramma over Anan- si de Spin. Vroeger, heel vroe ger, zagen de mensen hem als een halfgod. En men geloofde er heilig in dat hij wonderen kon doen. Misschien was dat ook wel zo. Anansi maakt vele rei zen en beleeft vele avonturen. Hij is bekend in alle wereldde len en laat de mensen steeds in verbazing achter. Hij is een schelm en een deugniet, maar verricht dagelijks goede daden. Kortom, 'alles zal vergaan, maar Anansi de Spin zal altijd blijven bestaan'. Voor kinderen vanaf vijf jaar. Juffrouw Dotje en Juffrouw Lo tje Kennen jullie Juffrouw Dotje en Juffrouw Lotje al? Juffrouw Dotje en Juffrouw Lotje zijn goede vriendinnen. Ze doen heel veel dingen samen; thee drinken, wandelen, lezen, gezel lig klessebessen of naar het the ater gaan. Zondag 21 juni ko men Jufrouw Dotje en Juffrouw Lotje naar het Beatrixpark. En dan gebeurt er iets vreemds: Juffrouw Lotje verandert in een Indiaan. Wat daarna gebeurt verklappen we nog niet. De voorstelling wordt gespeeld door Ati Bastiaanse en Magda Meijer, die beiden uit Schiedam komen. Juffrouw Dotje en Juf frouw Lotje duurt ongeveer een half uur en is geschikt voor kin deren van 4-7 jaar. Aad Wieman Aad Wieman kan omschreven worden als een multinationale sprookjesverteller. In een men geling van mime, muziek en lichtvoetig melodrama rijgt Wieman alle bekende sprook jesthema's uit alle culturen moeiteloos aaneen. Reus, dwerg, draak, zeemeermin of sultan, Aad Wieman roept ze op met een zuchtje of een klein gebaar van zijn handen. En on dersteunt dit spel met zijn gi taar en Turkse Saz. En verder: Pieter van der Linden, verha lenverteller; Dwarf, straatthea ter met poppen; Knoert,-een vogel van vier meter; Scrap, kinderen spelen met afval. Beatrix parkenda saat 11.00'den 19.00' a kadar giris bedavadir sunucu: Gülnaz Asian programdan bazi bOlUmler: müzik, dans, tiyatro, siirler Qcuk tayatrosu, esitli ülkelerden yiyecek ve iycekler Araba park yeri azdir Bisikletleriniz i|n bedava yer mevcuttur De avond was in meerdere op zichten uniek. Uniek omdat, zoals ook door de sprekers op deze avond werd benadrukt, de drie religies in een zeldzame sfeer van harmonie met elkaar samen waren en aan elkaar on derdelen van hun geloofsbelij denis lieten zien. Het onderlin ge begrip en gevoel van verbon denheid, dat veroorzaakt werd door het gevoel voor een deel dezelfde religieuze achtergrond te hebben, namelijk de figuur van Abraham, was groot. Ook het feit dat de aula van het mu seum stampvol was en er zowel veel allochtonen als autochto nen aanwezig waren, droeg bij aan de goede sfeer. Tevens werd op deze avond een boekje gepresenteerd met verha len over de herkomst en histo rie van een rijk scala aan reli gieuze stromingen in Schiedam. Dit boekje getiteld 'SCHIE DAMMERS van overal en ner gens EN HUN KERKEN', is geschreven door de Schiedamse kerkhistoricus en dominee Roel Bosch en is een gezamenlijke uitgave van de campagne Schie dammers van overal en nergens en het Fonds Historische publi- katies Schiedam. Het boekje is voor 9,90 ver krijgbaar bij de plaatselijke boekhandel. SCHIEDAM - De campagne Schiedammers van overal en nergens heeft tot doel het we derzijds begrip tussen Schie dammers van verschillende cul turen te vergroten. Daarbij gaat het in de eerste plaats om de overeenkomsten en niet om de verschillen. Veel van de huidige échte Schiedammers stammen af van migrantengroepen die zich in het verleden in Schiedam geves tigd hebben. Net als nu dachten ook die groepen dat hun verblijf in de stad maar tijdelijk zou zijn. Maar als we nu het tele foonboek naslaan komen we nog ontelbare Schiedammers te gen met een naam die terug te voeren is op bijvoorbeeld: Itali aanse bankiers, Franse Hugono- ten, Duitse Brandersknechten, Joodse vluchtelingen en Zwit serse schoorsteenvegers. SCHIEDAM - Voor het festival worden meer bezoekers ver wacht dan op de drukste zomerse zondag. Daarom is het van het allergrootste belang dit bezoek in goede banen te leiden. Het festival vindt plaats op het grasgazon bij het grote par keerterrein naast de voetbalvereniging Excelsior'20. Dit terrein kunnen de bezoekers vinden door het volgen van de bewegwij zering vanaf de toegangen naar het Beatrixpark. In het Beatrixpark worden geen auto's en motoren toegelaten! Een uitzondering wordt gemaakt voor houders van een parkeer- kaart, uitgegeven door de festivalorganisatie. Automobilisten worden via bewegwijzering naar het industrie gebied in de 's-Gravelandse polder gestuurd en kunnen vandaar te voet naar het festivalterrein. Vanaf de 's-Gravelandseweg wijzen bordjes de kortste weg naar het festivalterrein. Rond het festivalterrein wordt op enkele plaatsen een fietsen stalling ingericht. Op het festivalterrein zelf worden geen fiet sen en bromfietsen toegelaten. Schiedammers uit de wijken rondom het Beatrixpark (Groe- noord/ Kethel en Nieuwland) kunnen het beste te voet naar het festivalterrein komen door de bordjes te volgen, die vanaf de verschillende toegangen zijn geplaatst. Schiedammers uit de andere wijken doen er verstandig aan ge bruik te maken van de fiets of het openbaar vervoer (tramlijn 1 en buslijn 54). Tramlijn 1 heeft een halte aan de Parkweg, de hoofdtoegangsweg naar het terrein. derland, België en Duitsland. Met de Farfara Band maakt hij ritmisch sterke, vitale muziek waar hoorbaar traditie achter zit. Het is spannende en origi nele muziek, waarin Turkse rit mes en melodieën zijn gecombi neerd met soortgelijke ingre diënten uit de Afrikaanse en La tijns-Amerikaanse muziek. Zo ontstaat een nieuw soort pan- oriëntaalse funk. Groot Niet te Vermijden Dans- /Showorkest Een groep, die nauwelijks aan kondiging behoeft. Het Groot Niet te Vermijden Dans/Sho- workest is een superieure feest band, die jong en oud voor zich weet te winnen. Het theateror kest speelt met muziek alsof het taal is, terwijl humor de belang rijkste drijfveer van de groep is. In hun nieuwste show ver schijnt er een Franse chanson nier, een verlopen Vlaamse charmezanger en een Ameri kaanse showbiz-gladjanus. Het optreden van het Groot Niet te Vermijden Dans/Showorkest belooft één van de uitsmijters van het programma te worden. Arabesque Arabesque speelt muziek, die gebaseerd is op traditionele me lodieën en opwindende ritmes. Maar de nummers bevatten ook solo-improvisaties, die een link leggen naar de moderne jazz. Stevig ritmische up-tempo nummers worden zo nu en dan afgewisseld met rustige, soms zelfs hypnotiserende, klanken. Deze unieke mengeling van ge luid en stijl wordt voortge bracht door drie uiterst profes sionele muzikanten op de bas, drums, viool en fluit. Naast deze instrumenten wordt er vooral gebruik gemaakt van tra ditionele instrumenten zoals: ud (Arabische Luit), darbouka (tra ditionele handdrum), bandir (traditionele handdrum) en nay (Arabische bamboefluit). Arabesque heeft talloze malen opgetreden op internationale festivals en geniet een enorme populariteit onder een groot multi-cultureel samengesteld publiek. Kofi Ayivor Deze drummer uit Nigeria speelde ooit in de beroemde Afro-rock band Osibisa, die in de jaren zeventig over de hele wereld optrad. Kofi leerde het drummen van zijn oom, een meester-drummer uit Ghana en beheerst nu 45 drumtechnieken uit geheel Afrika. Hij speelde met muzikanten als Miles Da- vis, Eddie Grant, Alexis Korner en Sarah Vaughan. Igor Odjila Igor Odjila zingt zigeunermu- ziek uit landen als Spanje, Rus land, Hongarije, Roemenië en het voormalig Joegoslavië. Hij begeleidt zichzelf daarbij op akoustische gitaar. Deze vorm van muziek is ontstaan door SCHIEDAM - Zaterdag 20 juni organiseert de campagne Schie dammers van overal en ner gens, in samenwerking met de Dienst Sport en Recreatie, de SSSN en het IOBS, de Zeskamp der Dwazen. Tien teams uit de hele stad strijden om de Dwazenbokaal. Elk team bestaat uit autochto nen en allochtonen. Doel van de Zeskamp is te laten zien dat verschillen tussen mensen rela tief zijn. Bij verschillende spel- onderdelen zullen dan ook han dicaps opgelegd worden. De Zeskamp der Dwazen is on derdeel van het Maasboulevard festival, georganiseerd door V.A.G.E. De Zeskamp bestaat uit: Een Touwparkoers, met touw- baan en touwslingeren De Bierfietsrace Vervoersrace met o.a. hobbel- fietsen, pedallo's, molenfietsen Wipspringen met emmers wa ter Vraagtekenspel Slotspel met zeephelling en klauterbaan De presentatie van de Zeskamp is in handen van Nanda Gelder blom. Tijd: van 13.00 uur tot 16.00 uur. Plaats: Maasboule vard. zijn Russische (Siberische) ach tergrond; hij groeide op in het vorrmalig Joegoslavië. Begin ja ren tachtig richtte hij de groep Odjila (ziel) op, waarmee hij drie LP's heeft opgenomen. De groep Odjila was zeer populair in Joegoslavië en trad veel op in festivals in binnen- en bui tenland. Antinio Manzone Deze zanger uit Italië kreeg in 1986 een beurs toegekend om zijn techniek op het Conserva torium van Rotterdam te ver volmaken. In Nederland is hij een begrip als Italiaanse trouba dour, maar hij weet met zijn in ternationale repertoire van zo wel ouderwetse Napolitaanse liederen als modernere num mers eenieder te boeien en te bekoren. Kweekbak Ook de Kweekbak behoeft nau welijks aankondiging in deze re gio. De ongeveer dertig muzi kanten van de groep weten keer op keer elk festival weer naar hun hand te zetten. Geen pu bliek blijft onberoerd en zeker niet onbewogen toekijken als zij hun swingende blaasmuziek la ten horen. Turks Fruit Turks Fruit is een Schiedams- Turkse formatie, die traditione le Turkse, muziek speelt met westerse invloeden. Turkse Saz en keyboard gaan hand in hand. Turks Fruit bestaat uit: Nejdet (drum), Yuksel (zang en saz) Mejmi (keyboards), Edsai (bass en percussie). Krijoro Presierie Surinaamse Kaseko-band met traditionele Surinaamse liedjes. Dans Africa Soli Africa Soli brengt authentieke muziek en dans van verschillen de bevolkingsgroepen uit de Afrikaanse republiek Guinee. De groep is in 1984 opgericht door Arafan Touré, die in zijn geboorteland grote bekendheid geniet als danser, zanger en lei der van het Nationaal ballet de Guinee. Africa Soli houdt de eeuwenoude traditionele ritmes en dansen levend en speelt op de authentieke, met de hand ge maakte instrumenten. Van Afri ca Soli verschenen twee cd's. Hun optredens zijn een show van ritme en beweging. Claudio Lemos en de Capoeira Groep Claudio Lemos is geboren in Brazilië in 1957. Het optreden van Claudio en zijn Capoeira groep bestaat uit een combina tie van zang, dans, acrobatiek en theater. De groep wordt ge vormd door atleten, dansers, muzikanten en dichters die met hun show de 'melting pot' van de Braziliaanse cultuur uitbeel den. Capoeira betekent kippen hok. Een kippenhok, waarin blank, zwart en Indianen geza menlijk leven en waaruit een nieuwe cultuurvorm is ont staan. Claudio Lemos en zijn Capoeira groep hebben op ver schillende grote festivals in Eu ropa opgetreden en de campag ne Schiedammers van overal en nergens is dan ook trots deze groep op het festival te kunnen laten zien. Hell Bellies Een dansvoorstelling over de bakermat van onze beschaving, het oude Soemerië. Een voor stelling over de godin van de dans en de gedachte achter de buik-dans. Drie danseressen en drie muzikanten brengen een fascinerende, mysterieuze show. (Straat)theater Fred Fred Star De straatartiesten Fred en Fred Star nemen u mee naar een we reld vol sterren, variété en hu mor. Hun show is een bruisen de aaneenschakeling van acts met spectaculaire jongleerkun- sten, idiotie, muziek, tapdance en vuurwerk. In 1991 wonnen Fred en Fred Star de originali- teitsprijs op het internationale straattheaterfestival van Zand- voort en een persprijs op het Oranjeboom straatfestival in Rotterdam. Frou - Frou Twee mime-speelsters met een show gebaseerd op totale im provisatie en dus iedere keer weer een geheel andere aanpak van de lol^itie waar zij moeten spelen. Het publiek speelt hierin een hele grote rol; want afhan kelijk van hun reaktie spelen zij daarin verder mee. Met Frou- Frou weet de toeschouwer dus nooit waar hij aan toe is en blij ven verassingen niet uit. Clinch Clinch brengt een eigentijdse vorm van acrobatiek, die door Gerda en Rob op een professio nele manier wordt gebracht. De Zanzara's Bij een festival horen een vuur show en een jongleeract. De Zanzara's brengen beide. Zij vermaken het publiek met hun eigen kijk op vuur en tarten de zwaartekracht met vliegensvlug heen en weer suizende kegels. Sira Minetti en Louise Schotel treden sinds drie jaar op in za len, op feesten, in discotheken, op straat en voor televisie. Het Nationaal Trottoir Gezel schap Het nationaal trottoir gezel schap komt met een antieke brandweerauto naar het midzo merfestival in Schiedam. Het optreden is een mix van thea ter, film en mime. Men kijkt als het ware naar een ouderwetse stomme film, die plotseling los komt van het doek. Het verhaal wordt verteld middels snelle plaatjes en perfect getimde sce nes, geraffineerd ondersteund door geluidseffecten en visueel gemaakt door een ingenieus ge bruik van requisieten. De ac teurs spelen situaties uit het da gelijkse leven. Pr r W SCHIEDAM - Donderdag 21 mei stond de geschiede nis van de Schiedamse kerken en hun leden cen traal in de campagne. In de aula van het Stedelijk Museum werd gesproken over de overeenkomsten en de onderlinge beïnvloeding van Christendom, Joden dom en Islam. Met als specifieke invalshoek 'Abraham als eerste mi grant in de geschiedenis'. SCHIEDAM - Zondag 21 juni vindt het grote slot feest van de campagne Schiedammers van overal en nergens plaats. Het Midzomer Spectrumfesti val, zoals dit feest ge noemd is, wordt van 11.00 tot 19.00 uur gehouden in het Beatrixpark. Dit feest kan worden gekenschetst als een mengvorm van Poetry in the Park en The- atro Fantastico. Het festi val draagt uitdrukkelijk een familiekarakter. Naast veel muziek is er dans, theater, poëzie en litera tuur. Er is een speciaal kinderprogramma en op het festivalterrein wordt, tussen het hoofdprogram ma door, veel straattheater geboden. Verder is er een markt met Turks, Marok kaans, Grieks, Italiaans en Indisch eten, en een infor matiemarkt. De toegang is gratis. Het Midzomer Spectrumfestival belooft voor Schiedam een unieke gebeurtenis te worden. Het is ook voor het eerst dat een dergelijk openluchtfestival in het Beatrixpark georgani seerd wordt. Programma Presentatie: Gulnaz Asian De 26-jarige, in Turkije gebo ren, Gulnaz Asian is de presen tator van het festival. Gulnaz Asian is journaliste en heeft een eigen produktie-buro. Ze werkt voor radio- en televisie en heeft een grote ervaring met het pre senteren van festivals in Neder land. Muziek Bass Dance Een strijdlustige rock-reggae- band uit Birmingham, gefor meerd rond zanger/gitarist Basil Gabbidon, die eerder speelde bij Steel Pulse. Met drie gitaris ten en twee toetsenmannen zet de band een stevige reggae neer. Naast heavy dub en felle gitaar solo's laten ze ook rustige melo dieuze songs horen. Bass Dance maakte met 'Loud' hun debuut album. Hasan Band De nieuwe start van Hasan öz- gök, die met de Hasan Band fu rore maakte op festivals in Ne- Net als nu kwamen die groepen af op de economische welvaart in Schiedam. En net als nu wa ren er problemen met de aan passing omdat die groepen er andere gewoonten op na hiel den. De wederzijdse aanpassing is echter altijd gelukt, dankzij W2 inspanningen van zowel de Schiedammers als de nieuwko mers. De campagne Schiedammers van overal en nergens organi seert dit jaar allerlei activiteiten die op een speelse wijze laten zien hoe Schiedam geworden is tot wat het nu is: een stad met een mengelmoes aan culturen waarin, ondanks alle verschil len, toch allemaal Schiedam mers wonen. Midzomer Spectrumfestival SCHIEDAM - Podium A: 11.00 - 12.00 -Turks Fruit 12.00 - 12.30 -Asher 12.30 - 13.30 -Arabesque Ziana Souad 13.30 - 14.00 Antonio Manzone 14.00 - 15.00 -Hasan Band 15.00 - 15.30 -Kofi Ayivor 15.30 - 16.30-Africa Soli 16.30 - 17.00 -Pauze 17.00 - 18.00-Groot niet te vermijden Dans/Showorkest 18.00 - 18.30 -Igor Odjila 18.30 - 19.30-Bass Dance Podium B: 11.00 - 11.30 -Asher 11.30 - 12.00 -Dotje en lotje 12.00 - 12.30 -Hell Bellies 12.30 - 13.00 -Dotje en Lotje 13.00 - 13.30-Hell Bellies 13.30 - 14.00-Krijoro Prisiri 14.00 - 14.45-Capoeira Dansen 14.45 - 15.15-Antonio Manzone 15.15 - 16.00 -Krijoro Prisiri 16.00 - 16.30-Igor Odjila 16.30 - 17.30 -Slagwerkerssessie o.l.v. Kofi Ayivor Tent C: 12.00 - 12.45-Paul Middellijn (vol wassenen) 13.15 - 13.45 -Pieter van der Linden 14.15 - 15.00-Paul Middellijn (kinde ren) 15.30 - 16.00-Pieter van der Linden 16.30 - 17.15-Aad Wieman 17.15 - 18.00 -Nevzat elik Lokatie D: 11.00 - 11.30 -Antonio Manzone 11.30 - 12.00 -De Barbier van Sevilla (Dwarf) 12.00 - 12.45-Antonio Manzone 12.45 - 14.15-De Barbier van Sevilla 14.15 - 14.45-De Kweekbak 14.45 - 15.15-Clinch 15.15 - 15.45-De Kweekbak 15.45 - 16.15-Fred Fred Star (show- time) 16.15 - 16.45-De Kweekbak 16.45 - 17.00-De Zanzara's Lokatie E: 11.00 - 12.00-Nationaal Trottoir Ge zelschap 12.15 - 12.45-Clinch 13.00 - 13.30 -Nationaal Trottoir Ge zelschap 13.45 - 14.15-Fred en Fred Star 14.30 - 15.00 -Nationaal Trottoir Ge zelschap 15.15 - 16.00 -De Zanzara's 16.15 - 16.45-Clinch Grote Veld: 11.00 - 17.00 -Frou Frou 13.00 - 17.00 -Knoert Kleine Veld: 11.00 - 18.00-Scrap 11.00 - 18.00 -Kathleen Kay Overige lokaties: F - Terras/toiletten grote veld G - Terras/toiletten kleine veld H - Centrale Post Campagne Schie dammers van overal en nergens I - Musical Events Foundation J - EHBO Post SCHIEDAM - De campagne Schie dammers van overal en nergens is zeer erkentelijk voor de (financiële) ondersteuning van: Gemeente Schiedam en in het bijzon der de dienst Gemeentewerken Stichting Schiedamse Theaters Openbare Nutsbedrijven Glasfabriek Musical Events Foundation Gebroeders de Block/Albert Heijn Restaurant de Vijver (Beatrixpark) Bondsspaarbank G.T. Beleggingen C.C.B.N. Firma T. van der Boon Turkse werknemers vereniging EXCELSIOR 20 Handbalvereniging DWS Hengelsportvereniging Volkstuinvereniging Thurlede Schiedamse Reddingsbrigade Politie Schiedam Brandweer Schiedam Bass Dance i Het Groot Niet te Vermijden Dans/Showorkesr (foto Paul Bergen) Africa Soli Ruud Gullit zal er zondag niet zijn, presentatrice Gulnaz Asian wel i Krijoro Presierie

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 13