Stamboomonderzoek wijst uit: BELOOFD: Tramlijn 1 door naar Vlaardingen Het mooiste restaurant aan de Maas...La Duchesse i Jubileum Topgroep Eigen Werk Nieuwe straatnamen Stadhuis toegankelijker Gemeente huurt staatsgrond Prijsvraag bij de boekhandel Wijkonderhoud in Zuid om "wakker" te blijven Rommelmarkt Over 5 minuten staat uw huurauto klaar. a HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 19 JUNI 1992 PAGINA 5 SCHIEDAM - B&W heeft de gemeenteraad gevraagd een krediet van 143.500,- beschikbaar te stellen voor het verbeteren van de toe gankelijkheid van het oude stadhuis aan de Grote Markt. Het stadhuis is voor min- dervaliden nauwelijks toe gankelijk. Omdat het hier een officieel monument be treft, kunnen er echter niet zonder meer allerlei verbou wingen worden gepleegd. De gemeente heeft nu geko zen voor het aanbrengen van een zogenaamde 'pla- teautraplift', zoals ook in het Stedelijk Museum is toegepast. Daarnaast moet een aantal voorzieningen worden getroffen om de trouwzaal en andere ruim ten op de verdieping voor rolstoelgebruikers toegan kelijk te maken. Bovendien zal een toiletvoorziening voor mindervaliden worden gecreëerd. SCHIEDAM - Schiedamste mer? Onder startte de 'Schiedammers Wie is de Schiedam- dit motto campagne van overal en nergens vorig jaar een onderzoek naar de her komst van nu in Schiedam levende families. Honder den Schiedammers schre ven zich in voor een stam boomonderzoek. Tien fa milies werden uitgeloot, wier stamboom door des kundige genealogen wordt onderzocht. In Het Nieuwe Stadsblad worden de ver halen van deze families ge publiceerd. Deze keer het geslacht De Lange. Het onderzoek naar het geslacht De Lange was bepaald niet een voudig. De genealogen werden meermalen geconfronteerd met ongebruikelijke zaken en ondui delijkheden. Onder meer bij het bepalen wie de oudst bekende voorouders zijn. Hiervoor ko men namelijk twee echtparen in aanmerking. In het beperkte kader van het onderzoek is niet aan het licht gekomen wie de echte ouders waren van Hendrik Jansz. de Lange. Hendrik is geboren in 1776 te Mastenbroek, met als ouders Jan Hendriksz. en Die- vertje Jansdr., of in 1778 te Zwollerkerspel, met als ouders Jan Stevensz. en Geertje Eg- bertsdr.. Het onderzoek werd bemoeilijkt door het feit dat in de provincie Overijssel pas laat de familienaam werd ingevoerd. Een belangrijk, doch ook weer niet heel zeker, gegeven is dat Hendrik Jansz. in 1816 werd ge noemd als landbouwer te Mas tenbroek en hier omstreeks 1830 nog woonde. Mastenbroek geniet dus de voorkeur. Eigen graf Hendrik huwde met Jantje Pe- tersdr. Riesebos, die in 1823 te Zwollerkerspel overleed. Het overlijden van Hendrik is ech ter nergens in Zwolle of omge ving te vinden. En dat terwijl hij in de kerk van Mastenbroek nota bene een eigen graf bezat, waarin hij zelf echter niet ligt. De verwarring over de geboor te- en woonplaatsen wordt nog groter bij de informatie over de geboorte van de zoon van Hen drik en Jantje, Peter de Lange. Hij werd op 9 februari 1816 ge boren te Mastenbroek.... in de gemeente Zwollerkerspel. Peter was ook landbouwer en boerde in de gemeente Zwollerkerspel, in het gehucht Hasselerdijk. In 1852 stapte hij in Zwollerker spel in het huwelijksbootje met Geertje van de Vegte. Zij over leed echter voor 1868, waarna Peter voor een tweede maal trouwde, nu met de in 1844 te Zwartsluis geboren boerenmeid SCHIEDAM - Wethouder Chris Zijdeveld heeft afgelopen don derdagmiddag aan twee Schie- damse families respectievelijk een Energiecertificaat en een Energierapport overhandigd. De familie W.P. Collignon uit de Lindenlaan mocht het eerste Energiecertificaat in ontvangst nemen, vanwege de vele ener giebesparende maatregelen, die in hun woning zijn aangebracht. De familie R.H. Ruseier uit de Olmenlaan daarentegen dient nog heel wat aan de woning te veranderen voordat zij in aan merking komen voor het certifi caat. In het Energierapport staat welke maatregelen zij nog moe ten treffen. Het Energiecertificaat is een nieuw wapen in het landelijk streven tot energiebesparing. De actie is voorlopig op proef in Schiedam (in de wijken Tuin dorp en Groenoord) en een aan tal andere gemeenten in Neder land. Afhankelijk van het resul taat wordt de actie eventueel nationaal. Volgens de betrokkenen kan het bezit van een Energiecertificaat in de toekomst een belangrijke Klaasje Boer. Klaasje was maar liefst ruim 27 jaar(!) jonger dan haar echtgenoot. Het gezin De Lange-Boer vertrok in 1882 van Zwollerkerspel naar Genemui- den. Hun te Zwollerkerspel ge boren zoon Jan was toen drie jaar oud. Schiedam Jan de Lange trok weg uit Over ijssel en vestigde zich in eerste instantie in Rotterdam. Hij huwde daar in 1882 met de Rotterdamse Jannetje van der Kaaij, dochter van de uit 's- Gravenzande afkomstige schip per David van der Kaaij. Zowel Jan (in februari 1940) als Janne tje (in april 1941) overleden in Schiedam. Van hun vijf kinde ren werden de oudste drie in Rotterdam geboren in respectie velijk 1905, 1906 en 1910. De twee jongsten zagen in 1912 en 1916 het levenslicht in Schie dam. Het derde kind, net als zijn va der Jan genaamd, was welis waar in Rotterdam geboren, la ter woonde en werkte hij in Schiedam, waar hij het tot meesterknecht bij de branderij van Daniel Visser Zoon bracht. Hij ontmoette daar ook zijn latere vrouw, de in Schie dam geboren en getogen Johan na Maria Tettelaar. Hun jongste dochter is Petro- nella de Lange, die in 1991 werd uitgeloot in verband met het genealogisch onderzoek in het kader van de campagne 'Schiedammers van overal en nergens'. SCHIEDAM - Topgroepwinkel Gerard van der Vlies, aan de Groenelaan 85-89, viert de ko mende weken het twintigjarig bestaan van de Topgroepwin- kelformule. De Schiedamse zaak in huishoudelijke artike len, glas, porcelein, aardewerk en huishoudelijke electrische apparaten is één van de 175 winkels van deze soft-franchise- keten. Het vierde lustrum van de Top groepwinkels wordt onder meer gevierd met diverse aanbiedin gen en prijsvragen, waarmee een buitenlandse reis is te win nen. Bovendien biedt Gerard van der Vlies de klanten de mo gelijkheid om rond Vaderdag gratis een dagje naar Ponypark Slagharen te gaan. rol spelen bij de verkoop of ver huur van een woning. Het biedt immers een garantie voor een lager energieverbuik in de wo ning. SCHIEDAM - Voor een bedrag van 664,- per jaar wil de ge meente een strook grond langs de oprit naar de Rijksweg vanaf de Vlaardingerdijk huren van het Rijk. Het gaat om een op pervlakte van 12.410 vierkante meter, dat de gemeente reeds in gebruik heeft als fiets- en wan delgebied. Aanvankelijk wilde de gemeen te dit stuk grond kopen, nadat eerder een nabij gelegen perceel van het Rijk was aangekocht voor de ontwikkeling van het Slachthuisterrein en Vijfsluizen. Maar het Rijk wenste de grond niet af te staan met het oog op de mogelijke uitbreiding van het Beneluxtunnel-tracé. Tijde lijke huur blijkt echter wel mo gelijk. SCHIEDAM - Wanneer alles naar wens verloopt, opent de Nederlandse Spoorwegen in 1996 het station Schiedam-Ke- thel op de lijn Schiedam-Delft. Dan is ook de gewenste 'onder doorgang' voor het verkeer ge reed. De gemeente Schiedam bestudeert momenteel in over leg met de rijksoverheid en de RET de mogelijkheden om tramlijn 1 naar dat nieuwe sta tion door te trekken. Deze ont wikkeling loopt gelijktijdig met het realiseren van de woning bouw in Spaland. Tijdens overleg in de Kamer Noord-West van de vervoerre- gio Oude en Nieuwe Maas is de vraag aan de orde gekomen of een eventuele tramlijn vanuit Schiedam in de richting van Vlaardingen het draagvlak voor de verlenging van tramlijn 1 in Schiedam kan vergroten. Daar bij is afgesproken dat, alvorens een haalbaarheidsstudie wordt gestart, overleg plaats vindt over de gewenste regionale functie van een eventuele nieu we railverbinding. Inmiddels is zowel van de zijde SCHIEDAM - De Libris boek handels in Nederland bestaan tien jaar. Dit jubileum wordt onder meer gevierd met een drietal prijsvragen, waarbij de deelnemers vragen over boeken en auteurs moeten beantwoor den. Onlangs werden de winnaars van de eerste prijsvraag bekend gemaakt. Onder hen zijn twaalf Schiedammers, die allen een boekenpakket ter waarde van honderd gulden ontvangen. De winnaars krijgen bericht thuis. Inmiddels is de tweede prijs vraag van start gegaan. Bij boekhandel Van Leeuwen, de enige Libris-boekhandel in Schiedam, kan men de deelna meformulieren afhalen. Tevens is hier de informatiekrant ver krijgbaar, waarin men onder meer de antwoorden op de ge stelde vragen kan vinden. Deze formulieren moeten vöör 1 juli worden ingeleverd, waarna in november de prijswinnaars be kend worden gemaakt. Boekhandel Van Leeuwen is ge vestigd aan de Broersvest 44 en de Mgr. Nolenslaan 612. SCHIEDAM - Het college van burgemeester en wethouders stelt de gemeenteraad voor een bedrag van zestigduizend gul den beschikbaar te stellen voor het aanpassen en opknappen van het pand aan de Overschie- seweg 42/44. Dit pand wordt gebruikt als onderkomen voor de Stichting Eigen Werk. De helft van het bedrag is be stemd voor reparatie van het dak en de resterende dertigdui zend gulden is nodig voor het opknappen van wanden en vloeren. De Stichting Eigen Werk zal zelf de werkzaamheden aan de binnenkant van het pand uit voeren. van Schiedam als van de RET informatie aangedragen, die kan worden betrokken bij het for muleren van de randvoorwaar den. Op basis daarvan zou een haalbaarheidsonderzoek van start kunnen gaan. SCHIEDAM - De NV Open baar Nutsbedrijf Schiedam heeft sinds afgelopen donderdag een nieuw telefoonnummer 2621000. O.N.S.-directeur Henk Eikenbroek en regionaal PTT Telecom-topman de heer ing. O.S. Johansen hebben de nieu we telefooncentrale officieel in gebruik gesteld. Het nieuwe telefoonnummer is ook bestemd voor het melden van storingen in de levering van energie, drinkwater, radio- en tv-signalen en abonnees en naburen van het Centraal Alarmeringssysteem. Voor het ophalen van grof vuil dient men voorlopig nog een ander telefoonnummer te draaien: 4465385. De officiële handeling werd ga degeslagen door onder anderen wethouder Aad Wiegman en een vijftal winnaars van de en quêteprijsvraag, die het O.N.S. onlangs had uitgeschreven. De gelukkigen zijn mevrouw M. Bootsman, de familie A. Van Haeren, H.A. Prein, E.R. Steen- aard en H. Huizer. Ook de prijswinnaar van de maandaktie Zuinig Stoken, de heer F. van Stijn, was van de partij. SCHIEDAM - Wanneer het col lege van B&W zich kan vinden in de kostenbegroting, kan in Schiedam-Zuid een wijkonder- houdsploeg van start. Het pro jectteam dient hiervoor eerst een begroting te presenteren. SCHIEDAM - De St. Janschool, aan de Van Swindensingel 66, houdt zaterdag 20 juni een rom melmarkt. De opbrengst komt geheel ten goede aan activitei ten voor de leerlingen van deze basisschool. De markt duurt van 10.00 tot 13.00 uur. SCHIEDAM - De advies commissie voor het geven van straatnamen heeft zich de laatste maanden gebogen over de naamgeving voor een viertal nieuwe lokaties in Schiedam. Voor het buurtparkje in Spaland-West stelt de ad viescommissie voor de naam 'Wateringpark' te kiezen, waarmee aansluiting is ge zocht bij de naam van de hoofdweg in dit gebied, te weten de Slimme Watering. Het nieuw te ontwikkelen kantorengebied aan de Pa rallelweg en omgeving moet 'Schieveste' gaan heten, zo adviseert de commissie. Hiermee wordt een relatie gelegd met de naam van de stad en de rivier. Over een naamgeving voor de afzon derlijke straten in deze nieuwe kantorenlokatie zal de commissie zich in een la ter stadium buigen. 'Merwedestraat' is de naam, die de commissie heeft bedacht voor het nieu we weggedeelte tussen de Rijnstraat en de Lekstraat. Het weggedeelte tussen de Maasdijk en de Minerva- weg (het voormalige Gusto- terrein) krijgt de naam van de reeds bestaande 'Fortu- naweg'. Het nieuwe wegge deelte vormt namelijk de verlenging van deze weg. SCHIEDAM La Duchesse. Een restaurant dat uniek gele gen is aan de Maas en een fascinerend uitzicht biedt over één van Europa's drukst bevaren rivieren. Ook het restau rant zelf is van een zeer bijzondere vormgeving. Maar wie er binnenstapt, zal daarbij aangenaam worden verrast door het interieur van 'La Duchesse', ontworpen door niemand min der dan Jan des Bouvrie. Een stukje Cöte d'Azur in Schiedam Tel. 010-4264626 of 010-4264625 Fax 010-4732501 Geslacht De Lange zit vol onduidelijkheden De families Collignon (links) en Ruseier met hun respectievelijke Energiecertificaat en Energierapport. Uiterst rechts wethouder Chris Zijdeveld. Energiecertificaat voor zuinige woning Singel 41-45 3112 GJ Schiedam. Telefoon 010-4262428. «I «ródmoieiss owattal» V De heer Johansen van PTT Telecom district Rotterdam pleegt het eerste telefoontje met de nieuwe ONS-centrale. O.N.S.: 2621000 Brood en molens Burgemeester Reinier Scheeres heeft afgelopen woensdag de tweede bakkerswinkel van bakker en molenspecialist Kees Hollander officieel geopend. Naast het filiaal aan de Nieuwe Maasstraat is Hollan der nu ook gevestigd aan de Groenelaan 71. Ter gelegenheid van deze opening is Kees Hollander een actie gestart ter ondersteuning van de herbouw van molen De Nieuwe Palmboom. De bakker, zelf molenfan en bestuurslid van de Stichting De Schie damse Molens, zal namelijk tot eind juli voor ieder verkocht molenprodukt een dubbeltje in een speciale pot doen. De opbrengst komt ten goede aan De Nieuwe Palmboom. Uiteraard was burgemeester Scheeres de eerste, die in het nieuwe filiaal een molenbrood kocht, waar door het eerste dubbeltje woensdagochtend al door de gleuf van de spaarpot viel. Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam Al met al ademt het restaurant een sfeer en ambiance, waardoor het een rustpunt vormt voor de nog immer gestaag groei ende kring van vaste klanten. Terecht zijn gastheer en gastvrouw Michael en Karin van Bruggen, trots op het restau rant dat zich tot in de wijde omgeving van Schiedam en bij een groot publiek een zeer goede naam heeft weten te verwerven. Wanneer het weer het toelaat, kan er bij La Duchesse op het terras een lunch of diner worden gebruikt. Dat is een wel heel bijzondere ervaring, want u zit dan als het ware in de boeiendste skybox van Nederland. Sleepboten, binnen vaart- en containerschepen varen name lijk rakelings aan u voorbij. Niet voor niets is 'La Duchesse' het enige restau rant in Nederland, dat is verzekerd te gen aanvaringen. Zittend op het terras van La Duchesse, in de zon en aan het water, waant u zich aan de Cóte d'Azur. Michael en Karin van Bruggen namen zo'n drie jaar geleden La Duchesse over en sindsdien kwam het restaurant tot nog grotere bloei. Zowel Michael als Ka rin hebben na hun opleiding aan de ho gere hotelschool ervaring opgedaan in binnen- en buitenland. Die ervaring is ongetwijfeld mede oorzaak van de altijd prettige en gastvrije sfeer bij La Duches se, waardoor je als gast dat onverklaar bare, maar o zo heerlijke gevoel krijgt er echt eens even helemaal 'uit' te zijn. Alleen al de menukaart, speciaal voor La Duchesse ontworpen door de Belgische kunstenaar Luc Godar, is een lust voor het oog. In deze aspergetijd ontbreekt natuurlijk deze koningin der groenten niet op de kaart. De culinaire creativiteit van chef-kok Marcel Mustert en z'n mensen straalt als het ware van de kaart af. Maar ook de komende zomermaan den is het culinair gezien een feest op de menukaart bij La Duchesse. Bij binnenkomst wordt iedere gast per soonlijk ontvangen. Alvorens aan tafel te gaan is het een genot om vanuit de ser re of vanaf het zonnige terras het scheepvaartverkeer op de Nieuwe Maas gade te slaan. Kortom: dineren of lun chen bij Restaurant La Duchesse is even bijkomen van de drukte van alledag. Vanzelfsprekend vormen de sfeer en ambiance in dit unieke restaurant ook een prima omgeving voor een succes volle zakenlunch of diner. Bovendien is La Duchesse eveneens een uitstekend adres voor bruiloften, recep ties, jubilea, enz. Er is hiervoor capaci teit tot maximaal 250 personen en uiter aard wil men u hier graag met raad en daad terzijde staan om van uw feest iets heel bijzonders te maken, waarover nog lang zal worden nagepraat. Restaurant La Duchesse, met chef-kok Marcel Mustert en ober-kelner Eric Ou wehand, is dagelijks, behalve zondags, geopend vanaf 18.00 uur en van maan dag t/m vrijdag is het restaurant voor lunches tussen 12.00 en 15.00 uur geo pend. Restaurant La Duchesse Maasboulevard 9 Schiedam Press Service 05496-76525 ADVERTORIAL 1 5

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 5