Het Nieuwe I Autokraken Volgend jaar mei in Korte Haven S.C.H.A. T. zoekt nog acteurs Audities Stoelendans in raadscommissies Pearlels Kijkplezier. i BELONING GELD VERDIENEN? Stadsblad Doe mee met de Olympisch feest in Het Windas Bassie en Adriaan op radio Schiedam {Bij Aankoop Bril Een Badlaken Cadeau.) Pearli PeauleExpress NATIONALE LOTERIJ SCHIEDAM - In een shoarmazaak aan de Korte Dam heeft zich afgelopen zaterdagochtend vroeg een schietpartij voorgedaan, waarbij één dode en twee gewonden zijn gevallen. Politie-onderzoek heeft in middels uitgewezen dat de vermoedelijke schutter de (ex-)werkgever van de drie slachtoffers is. Rond 05.40 uur kreeg de politie een melding binnen dat aan de Korte Dam glasgerinkel was ge hoord. Toen de politie ter plek ke arriveerde, werd zij bescho ten vanuit een shoarmazaak. De politie heeft niet teruggescho ten. Eerder was een man door de ruit van de zaak naar buiten ge sprongen, die een half uur later zwaar gewond werd aangetrof fen in een bushokje aan het Stadserf. De man, een 17-jarige Schiedammer, bleek vijf schot wonden te hebben opgelopen. Hij is overgebracht naar het Dijkzigt ziekenhuis in Rotter dam en is inmiddels buiten le vensgevaar. Rond 06.00 uur werd in de Bo- terstraat een 21-jarige Schie dammer aangetroffen met een verwonding aan een vinger. Toen werd duidelijk dat in het pand, waar de vermoedelijke schutter nog aanwezig was, een derde persoon zwaar gewond zou liggen. Om de schutter uit het pand aan de Korte Dam te krijgen, werd telefonisch contact ge zocht. Dit leverde echter niet het gewenste resultaat op, waar na de politie een hond inzette „om de dader van zijn wapen te scheiden", aldus de officiële po- litielezing. Uiteindelijk lukte het om de man, een 35-jarige Rotterdammer, naar buiten te praten, waarna hij werd over meesterd door leden van een Rotterdams arrestatieteam. Hij bleek in het bezit van een ma chinepistool. In het pand werd het levenloze lichaam van een vierde man, naar later bleek een 18-jarige Schiedammer, gevon den, die door schotwonden was omgekomen. Politie-onderzoek heeft uitgewe zen dat met het pistool van de hoofdverdachte in totaal 22 schoten zijn gelost. Vijf daarvan raakten het 17-jarige slachtoffer, twee schoten op vitale li chaamsdelen werden de 18-jari- ge fataal. Bovendien zijn min stens vier schoten op de politie gelost. Over het motief van de schiet partij tast de politie nog in het duister. Mogelijk ging het om de arbeidsverhouding tussen de vier betrokkenen. Het overle den slachtoffer was namelijk een ex-werknemer van de schut ter, die pas sinds enkele weken de zaak had overgenomen. De overige twee slachtoffers werk ten nog in de shoarmazaak. Vast staat in ieder geval wel dat geld of drugs geen rol speelden in het drama. Tijdens het verhoor van de ver dachte, die volgens de politie een 'onwezenlijke indruk' maakte, werd duidelijk dat de man onder psychiatrische be handeling is. Afgelopen dinsdag is de Rotter- dammervoorgeleid aan de Offi cier van Justitie. mi s* SCHIEDAM - De van oor sprong Haagse band 'René and the Alligators' speelt zaterdag 27 juni in wijkgebouw 't School tje, aan de Perenlaan 5 in Schiedam-Tuindorp. Het optre den wordt gepresenteerd door 'Back to Music'. 'René and the Alligators' is op gericht door René Nodelijk. In 1958 won hij een prijs tijdens de Nederlandse Elvis Presley verkiezingen. Vervolgens richtte hij zijn eerste band op, ge naamd 'The Rockin' Sensation'. In 1960 ontstond 'René and the Alligators', waarmee Nodelijk tal van successen boekte. De band gold destijds als één van de betere instrumentale groepen met nummers als 'In the Mood', 'Black Swann' en 'Gui tar Boogie'. De formatie wisselde regelmatig van samenstelling. Onder ande ren Hans Vermeulen (later San dy Coast en Rainbow Train) en Caesar Zuiderwijk (later Golden Earring) maakten deel uit van 'René and the Alligators'. In 1967 start René Nodelijk een nieuwe band 'Toby Collar', die een hitje scoorde met 'Talla hassee lassie'. Voorts was Node lijk actief in het duo 'Anita René'. In 1977 werd de groep 'Renée' opgericht, waarmee diverse in ternationale tournee's werden gemaakt. Met het nummer 'Sweet Nothings' werd een grote hit gescoord, terwijl het num mer 'Alligator Boogie' nog re gelmatig is te horen als herken ningstune van Veronica's Goud van Oud. In 1982 scoorde de band opnieuw met de top-10 hit 'High time we went'. De band bestaat momenteel uit Renée (zang), René Nodelijk (leadgitaar), George Barendse (rhythm gitaar), Fred Severin (basgitaar) en Hans Hallatu (drums). Het optreden zaterdag 27 juni begint om 21.00 uur. Leden van Back to Music hebben gratis toegang, niet-leden betalen tien gulden. Kaarten zijn verkrijg baar bij café Royal aan de Vlaardingerstraat 5 en Willem Giesselbach, Emmastraat 2. Honden op straat gezet Slechte herinneringen aan gritstralen Schiedamse festiviteiten in beeld Dubbelslag voor Martijn de Lange Ambtenaren sportief afgetroefd SCHIEDAM - Acht autokraken zijn de afgelopen dagen bij de politie gemeld. Het was raak aan de Alphons Ariènsstraat (booster en autogereedschap), Colijnstraat (autopapieren), Goeman Borgesiuslaan (booster en geluidsboxen), Nassaulaan (videorecorder), Johan Braaken- siekstraat, Burg. Knappertlaan, Boterstraat en Lange Haven (alle radiocassetterecorder). SCHIEDAM - Openbare basis school Het Windas organiseert zaterdag 27 juni de jaarlijkse manifestatiedag in en rond het schoolgebouw aan de Nachte gaallaan 2. Dit jaar staat de dag in het te ken van de Olympische Spelen. De manifestatie wordt om 11.00 uur geopend met een drumband en een Olympisch vuur. Vervolgens leven de leer lingen zich tot 14.30 uur uit in allerlei spelletjes, die iets met de Olympische Spelen te maken hebben. SCHIEDAM - Het popu laire duo Bassie en Adriaan is zondag 28 juni te gast in het programma Kinderradio van Radio Schiedam. Ro nald Kraus en Nico Straus, leerlingen van basisschool Het Windas, zullen de twee televisiehelden aan een diep interview onderwerpen. Het programma wordt uit gezonden tussen 9.00 en 10.00 uur en is te beluiste ren via de kabel op 94.1 MHz (in stereo) en via de ether op 106.7 MHz. Zondag 5 juli wordt de laat ste aflevering van Kinderra dio van dit seizoen uitgezon den. In deze uitzending is onder anderen Wilma Lems van de Schiedamse Jeugd bibliotheek te gast. SCHIEDAM - Sinds het verbod voor vrachtverkeer in de bin nenstad medio april van kracht werd, is het aantal vrachtauto's op de Broersvest met 78 pro cent verminderd. Dit conclu deert een extern bureau, dat in opdracht van de Dienst Ge meentewerken een verkeerson- derzoek heeft verricht om het effect van de maatregel te kun nen beoordelen. Op een doordeweekse dag in mei 1990 werden tussen zeven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds 1492 vrachtauto's op de Broersvest geteld. In mei dit jaar reden hier 'slechts' 323 vrachtauto's. Een afname van 1169 voertuigen, hetgeen neer komt op een vermindering met 78 procent. Ook tijdens de nachtelijke uren is het vrachtverkeer over de Broersvest afgenomen, hoewel deze daling minder spectaculair is. Twee jaar geleden passeerden tussen elf uur 's avonds en ze ven uur 's ochtends 56 vracht auto's, vorige maand werden 33 vrachtwagens genoteerd. Een vermindering met 41 procent. De telling uit het verkeerson- derzoek is echter niet helemaal representatief om het juiste ef fect van de verkeersmaatregel te kunnen meten, omdat alle pas serende vrachtauto's zijn mee geteld. Dus ook het vrachtver keer dat van de politie onthef fing heeft gekregen. Momenteel hebben 69 bedrijven (met soms meerdere vrachtauto's) zo'n ontheffing. In overleg met de politie wordt binnenkort nagegaan op welke wijze de resterende 22 procent van het vrachtverkeer, dat nog steeds ongeoorloofd door het centrum rijdt, moet worden aangepakt. SCHIEDAM - „Hup naar binnen. Schrijven jij, dan kan ik weer gaan druk ken". Deze gevleugelde woorden schreeuwde de Schiedamse drukker Roe- iants ruim honderd jaar geleden over het water van de Lange Haven. Zijn be vel was gericht aan zijn vriend Francois Haversc- hmidt, die aan de overzijde van het water wat stond te lanterfanten. Het is een vermakelijk fragment uit het verder zo dramatische leven van de Schiedamse dominee Francois Ha- verschmidt, in den lande beter bekend als de dichter Piet Paaltjens. Voor het Schiedams Collectief His torisch Amateur Theater (S.C.H.A.T.) aanleiding om volgend jaar haar der de openluchtproduktie aan deze markante figuur te wijden. Afgelopen maandag deed het bestuur van het S.C.H.A.T. de nieuwe produktie uit de doe ken. Daarvoor was een zeer toe passelijke lokatie gekozen, na melijk het recentelijk gerestau reerde pand van Drukkerij Roe- lants, op de hoek van de Korte en Lange Haven. Toepasselijk, omdat de drukkerij een belang rijke rol in het leven van Fran cois Haverschmidt, alias Piet Paaltjens, heeft gespeeld. Roe- lants en Haverschmidt waren bevriend. Bovendien werden de gedichtenbundels van Piet Paaltjens door Roelants ge drukt. „De aanleiding om onze derde openluchtproduktie volgend jaar te wijden aan het leven van Haverschmidt ligt in het feit dat in 1994 het literaire Piet Paalt- jensjaar wordt gevierd. Dan wordt herdacht dat deze domi nee/dichter honderd jaar gele den zichzelf van het leven be roofde", vertelt S.C.H.A.T.- voorzitter Rob van Klaarwater. „Daar kwamen we eigenlijk bij toeval achter. We waren op zoek naar een gebeurtenis van honderd jaar geleden. Schrijver- /historicus Hans van der Sloot en Jef Jansen van het Gemeen te-Archief wezen ons toen op de figuur Haverschmidt". Lokatie Francois Haverschmidt woonde aan de Lange Haven 134, recht tegenover de Korte Haven. Het was dan ook niet meer dan lo gisch dat de beide binnenha vens werden uitgekozen als lo katie voor het nieuwe toneel stuk. Toch was dat een beetje een streep door de rekening van eerdere plannen. De vorige pro duktie "n Brandende Kwestie' werd ook op het water opge voerd en dat gaf de nodige pro blemen qua techniek en tribu- nebouw. Eigenlijk zocht men dus naar een lokatie op de wal. De onderwerpkeuze dwingt het S.C.H.A.T. echter tot het onver mijdelijke. Maar theaterdirec teur Carel Beke, verantwoorde lijk voor het technische aspect, ziet dit meer als een uitdaging. „Onze technische mensen lopen alweer handenwrijvend rond". Psychologisch Voor het script en de regie heeft het S.C.H.A.T. wederom de hulp ingeroepen van Bernard Bredero. Hij heeft zich de afge lopen maanden gestort op de toneelbewerking van het leven van de Schiedamse dominee- /dichter, dat de voorlopige werktitel 'Dichter dan dominee' meekreeg. „We wilden iets anders dan we de afgelopen twee keer hebben gedaan", legt Bredero uit. „Onze eerste produktie was een en al spektakel, de tweede was een combinatie van spektakel en de belevenis van een tijdperk en nu gaat het vrijwel volledig om de belevenissen van een man in zijn tijd. Het is meer een psychologisch drama". Bredero ziet deze produktie dan ook als een grote uitdaging. „Het is in feite een treurig ver haal, maar het moet ook amuse ment in zich hebben. Ik heb ge tracht de persoon Haversc hmidt recht te doen door, naast zijn dramatische belevenissen, ook zijn humor te belichten. Het is geen enorm vrolijke, maar wel een indrukwekkende voorstelling. Minder spektakel, meer theater. Zeker door ge bruik van licht, muziek (waar voor Auke Pol weer zal worden benaderd), kostuums en een be weegbaar podium in het water voor de Korte Havenbrug. Het script is af. We hebben nu nog elf maanden de tijd om het pa- SCHIEDAM - Mannen, die graag een rol van bete kenis willen spelen in de openluchtproduktie over het leven van Francois Ha verschmidt, alias Piet Paaltjens, kunnen zich aan melden bij Corinne Sey, te lefoon 4275468. De laatste audities vinden aanstaande zaterdag en zondag plaats. pier in werkelijkheid om te zet ten", aldus de regisseur. Acteurs nodig Daarvoor heeft het S.C.H.A.T. echter nog wel wat acteurs no dig. De produktie vereist 21 mannenrollen, 9 vrouwenrollen, twee kinderrolen en circa vijf tien figuranten. De onlangs ge houden audities leverden wel genoeg vrouwelijke kandidaten op, maar lang niet genoeg man nelijke. „Het zou heel plezierig zijn als zich nog zo'n vijftien mannen wilden aanmelden", meent Bernard Bredero. „Jong en oud, toneelervaring is niet vereist". De produktie wordt in de week van 12 tot en met 16 mei vijf keer opgevoerd. De voorstelling vindt hoofdzakelijk plaats op een beweegbaar podium, dat in de Korte Haven, vlak voor de ophaalbrug ligt. Maar ook op de kades links en rechts en de brug zelf speelt zich vanalles af. De tribunes liggen op luttele meters afstand op een ponton in de Korte Haven. „En nu maar ho pen dat het straks droog blijft". SCHIEDAM - De PvdA-fractie heeft haar bijdrage aan de di verse raadscommissies gewij zigd. Noor Samkalden is teruggetre den als lid van de commissie voor financiën, bedrijven, per soneel en organisatie, Herman Posthoorn vertrekt als lid van de commissie voor wonen, wijk- en buurtbeheer en voor lichting en Yvonne Siljee ver laat de commissie voor onder wijs, sociale zaken en emanci patie. Mahir Engin heeft zijn lidmaat schap van de commissie voor algemene en economische za ken ingeruild voor een plaats vervangend lidmaatschap, ter wijl Gé Brouwer in deze com missie de positie van Noor Samkalden als plaatsvervan gend lid overneemt. In de commissie voor cultuur, gemeentewerken, stadsontwik keling en verkeer wordt Her man Posthoorn did in plaats van Hans Bakker en wordt Ma hir Engin plaatsvervangend lid in plaats van lid. Yvonne Siljee wordt lid van de raadscommissie voor financiën, bedrijven, personeel en organi satie, waar Hans Bakker is toe getreden als plaatsvervangend lid. Arie van Loenen wordt in de commissie voor onderwijs, soci ale zaken en emancipatie als plaatsvervangend lid opgevolgd door Mahir Engin. Gé Brouwer verruilt zijn lidmaatschap van de commissie voor welzijn, sport, volksgezondheid en mi lieu voor een plaatsvervangend lidmaatschap. Tenslotte neemt Arie van Loe nen het lidmaatschap van het Algemeen Bestuur van de GGD Nieuwe Waterweg Noord over van partijgenoot Gé Brouwer. SERVICELIJN 010-4796199 Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 4735818 WOENSDAG 24 JUNI 1992 44e JAARGANG, NUMMER 51 OPLAGE 42.150 Stadsblad IflSL ill* Met getrokken wapen houden politiemensen het bewuste pand aan de Korte Dam in de gaten (foto's Roel Dijkstra). Dode en gewonden na fatale schietpartij Leden van het Rotterdamse arrestatieteam houden de dader onder schot. Back to music met René and Alligators voor het vinden of terugbrengen van ons katertje, weggelopen zaterdagavond jl. vanuit de Zwartewaalsestraat in de Gorzen. Hij is 10 maanden oud, grijs gestreept, klein scheurtje in oor, gecastreerd en draagt een vlooienband. We missen hem enorm. Voor meer info: Gertjan en Monique, Zwartewaalsestraat 45, S'dam-Zuid, tel. 4271647 na 18.15 uur. De vakman in huis Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaar dentehuizen, scholen en kantoren S INTERIEURVERZORGING mam Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Een zaak vanvertrouwen Wij zoeken met spoed vakantiebezorgers/sters voor een of meerdere wijken bij je in de buurt Bel voor inlichtingen tussen 09.00 en 17.00 uur 010-4791144 TOP-TEAM VERSPREIDINGEN B.V. Of vul onderstaande coupon volledig in en stuur deze in een gesloten enveloppe naar: TOP-TEAM VERSPREIDINGEN B.V. Antwoordnummer 5131, Postcode 3000 VB Rotterdam Naam: Adres: Postcode/Woonplaats: Tel. nr.: Beschikbaar van:. t/m Minder vrachtauto's over de Broersvest Psychologisch drama rond leven van Piet Paaltjens tsScr* Aaeia" Op deze lokatie worden in mei volgend jaar de openlucht toneelvoorstellingen over het leven van Fran cois Haverschmidt gespeeld. Als passend decor op de achtergrond fungeert het voormalige woonhuis van de dominee/dichter (het hoogste pand links op de foto). Pi.'"*#'*}'jn /4S'' 'K -«s 4'/^/ *>f - VoorOp Als u nu kiest voor een complete bril of een paar con tactlenzen, krijgt u tijdelijk een uniek badlaken cadeau Maar wel graag even deze adver- tentie meenemen. Deze aan bieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express winkels in Nederland. Daar vindt u ook de exacte voorwaarden. Schiedam, Hoogstraat 61 (naast M&S) - Spijkenisse, Nieuwstraat 182 (ABC- gebouw) - Vlaardingen, Liesveld 14 (tussen C&A en V&D) - Rotterdam, Pearle Ter Meulen (in de kelder); Binnenwegplein 23, Pearle Express: Zuidplein Hoog 938 (naast V&D); Hoogstraat 198 (t.o. V&D) Het UUamM IwlwWwi* niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1