Het Nieuwe Reconstructie Van Haarenlaan Inventarisatie levert zeldzame soorten op brugspringen IT LI t LI U PW LI LI I'd C11 Sell ICCILI 1T1 Afgebrand pand wordt onder handen genomen PflLflflD VoorOp r Beheerder is roddels meer dan zat. Pearlels Kijkplezier. Mishandeling Stadsblad Deze week de uitslagen 1 X Invoering omnibusenguête Vrouw bij brand omgekomen (Bij Aankoop Bril Een Badlaken Cadeau.) Pukle Man in zijn woning beroofd Triathlon met hindernissen PeableExpress -r NATIONALE LOTERIJ SCHIEDAM - De Burg. Van Haarenlaan, onderdeel van het stedelijk hoofdwegenstelsel, is dringend aan een reconstructie toe. Door zettingen van de on dergrond zijn er, op vrij korte afstanden, hoogteverschillen van gemiddeld veertig centime ter ontstaan, waarvan het ver keer hinder ondervindt. Bij re genval ontstaan op het wegdek namelijk grote plassen, die voor verkeersonveilige situaties zor gen. De reconstructie van de Burg. Van Haarenlaan zal gefaseerd worden uitgevoerd. De eerste fase betreft het wegdek tussen de Dr. Schaepmansingel en het Nieuwlandplein. Hiervoor zal gebruik worden gemaakt van een zogenaamde 'sandwich-con- structie'. De laagste punten in het wegdek worden opgevuld met hydraulische repak, waarna het gehele wegdek zal worden afgewerkt door middel van twee a drie lagen asfalt. Gelijktijdig zou het aantal rij stroken kunnen worden ver smald van 2x2 naar 2 x 1 rij baan, met een breedte van 4,5, meter elk. Een verkeersonder- zoek heeft uitgewezen dat dit verantwoord is. Voordeel hier van is dat een vrij brede groene middenberm kan worden aan gelegd, terwijl het verhard op pervlak wordt gereduceerd. De tweede fase, waarvan de technische verkenning na de va kantieperiode zal worden uitge voerd, richt zich op het gedeelte Nieuwlandplein - Piersonstraat. Afzonderlijk zal worden onder zocht welke (plaatselijke) aan passingen nodig zullen zijn aan de verkeerslichten langs de Burg. Van Haarenlaan. Eind dit jaar/begin volgend jaar worden hiervan de uitkomsten ver wacht. Met de totale reconstructie van de Burg. Van Haarenlaan is een bedrag van 1.375.000,- ge moeid. SCHIEDAM - Onder het toe ziend oog van enkele honder den toeschouwers heeft een 33- jarige Schiedammer maandag avond gedreigd van de Wilhe- minabrug in Schiedam-Zuid te springen. De man was op het metershoge bovenwerk geklom men en eiste zijn zoon te spre ken. Privé-problemen en drank dreven hem tot deze wanhoops daad. Nadat de politie vergeefs had getracht de man naar beneden te praten, lukte het uiteindelijk een kennis, die op een brand weerladder was geklommen, de man na ruim een uur uit zijn benarde situatie te halen. De hevig overspannen man werd vervolgens overgedragen aan een medewerker van het RI AGG. SCHIEDAM - De afdeling Onderzoek en Statistiek (tot voor kort afdeling So ciografie) van de Dienst Ge meentewerken is door het gemeentebestuur belast met de uitvoering van een jaar lijkse omnibusenqnête. Via een dergelijke enqueu- wii de gemeente de mening van de bevolking over bepaalde zaken peilen. Alle gemeentelijke diensten en afdelingen kunnen van dit instrument gebruik gaan maken. De eerste enquête zal zich beperken tot het werkveld van het gemeente lijk apparaat. Hiermee is een bedrag van 4.500,- ge moeid. SCHIEDAM - Een 45-jarige be woonster van de Broersvest is afgelopen maandagavond om het leven gekomen bij een brand in haar woning. Rond 22.30 uur kregen politie en brandweer melding van een uit slaande brand. Nadat de brand weer met veel moeite het pand was binnengedrongen, trof men op het balkon van de woning, gelegen op de vijfde verdieping, het ontzielde lichaam van het slachtoffer aan. De brand veroorzaakte een klei ne verkeerschaos in de binnen stad. Omdat politie- en brand weervoertuigen de trambaan blokeerden, kon tramlijn 1 niet verder. SCHIEDAM- Ongeveer een jaar na dato wordt het zwartgeblakerde hoekpand aan de Dam en Korte Ha ven gerenoveerd. Een aan nemer is sinds twee weken druk doende het puin op de bovenetage te verwijde- De vakman in huis S INTERIEURVERZORGING ren. Geruchten dat het pand tegen de vlakte zou gaan, berusten volgens de beheerder, de heer Lank- huizen, op onzin. Het was een van de grootste branden in de binnenstad sinds jaren. De vlammen bereikten bijna de overzijde van de Dam. Door de zinderende hitte spatte verf van de kozijnen en glas scherven rinkelden overal. Omwonenden reageerden onzet, maar verbaasd waren ze niet. Daarvoor hadden zich al de no dige incidenten bij de bewoners van het pand voorgedaan. Door de brand was de Dam, waar de ondernemers zich in economi sche zin aan hun grafzerk om hoog moesten trekken, in een klap weer een dikke rotte kies rijker. Herbouwd Lankhuizen kent alle verhalen over de voormalige bewoners. Hij wordt er niet warm of koud van. "Als mensen het nu leuk vinden allerlei verhalen rond te bazuinen. Ik reageer er niet op. We leven in Nederland in een rechtsstaat. Het waren legale huurders. Bovendien, ik kon ook niet helpen wat erin zat. We kregen het pand pas later in beheer." Nog dit jaar zal het pand zo goed als herbouwd zijn. Maar niet meer precies zoals het vroe ger was. "Sinds het jaar 1800 zijn er natuurlijk wel andere technieken geïntroduceerd", al dus Lankhuizen. SCHIEDAM - Schiedam beschikt over een positieve natuurontwikkeling. Door het ecologisch groenbeheer door de dienst Plantsoenen is de laatste jaren een rijke schakering flora en fauna ontstaan met soorten, die zowel landelijk als regio naal schaars tot zeldzaam mogen worden genoemd. Om deze variatie te behou den en te verbeteren zijn echter maatregelen op het gebied van planning en be heer noodzakelijk. Dit is de conclusie van het Insti tuut voor Bos- en Natuur onderzoek 'De Dorsc- hkamp' uit Wageningen, dat samen met de KNNV afdeling Waterweg-Noord en de Hoofdafdeling Plant soenen van Schiedam een inventarisatie heeft ge maakt van de natuurwaar den in Schiedam-Noord. De conclusies en aanbeve lingen zijn vervat in het rapport 'Mogelijkhedc-f voor natuurontwikkeling in Schiedam-Noord'. Het blijkt in Schiedam heel goed gesteld te zijn met de ont wikkeling van de natuur. Dit is vooral te danken aan de ecolo gische wijze, waarop de dienst Plantsoenen het groenbeheer uitvoert. Een aanpak, die in 1984 van start ging met het we ren van chemische onkruidbe strijdingsmiddelen en het beleid om de gecultiveerde beplantin- gen zoveel mogelijk om te vor men tot beplantingen met een natuurlijk karakter. „Schiedam was één der eerste gemeenten in Nederland, die hiermee begon en de resultaten daarvan zijn inmiddels goed zichtbaar", weet Arie Koster van De Dorschkamp. „Samen met de KNNV hebben we een inventarisatie van de in Schie dam voorkomende planten- en dierensoorten gemaakt en dat heeft hier en daar opmerkelijke resultaten opgeleverd". Enorme variatie Zo zijn in het Beatrixpark niet minder dan vijftig vlindersoor ten en zestig paddestoelensoor ten, waaronder judasoor en sa- tijnzwam, onderscheiden. „Bo vendien hebben we maar liefst tweehonderd plantensoorten ontdekt", vult Wil van Megge- len van de KNNV aan. „Daar bij kwamen we onverwachte exemplaren tegen. Zo hebben we tijdens onze inventarisatie zeldzame soorten als de brede orchis, de rietorchis, rode ogen troost en duizendguldenkruid gevonden. Deze gevarieerde plantengroei biedt bovendien uitstekende leefmogelijkheden, 'biothopen', voor tientallen vo- jjaly's koopshop gels en zoogdieren. Zo is in het Beatrixpark de roerdomp, koe koek en grote bonte specht al gesignaleerd, terwijl in woon wijken zelfs wezels zijn waarge nomen. De kleine karekiet, twintig jaar geleden nog heel zeldzaam, lijkt nu haast een stads vogel te worden". Uniek De gemeente Schiedam begint dus de vruchten te plukken van een zeer natuurgericht beleid. Er is zelfs een groenstructuur- plan in voorbereiding met in het verlengde daarvan een be stemmingsplan voor de zoge naamde 'groene long' van Schiedam. Volgens Arie Koster een vrij unieke ontwikkeling. „Veel gemeenten hebben nog heel steriele, zeer intensief on derhouden parken, waaraan niets natuurlijks meer is". Maar de onderzoekers hebben ook een enkel minpuntje gevon den. Zo is het oppervlaktewater van sloten en vijvers zeer troe bel, waardoor waterplanten wei nig kans krijgen zich te ontwik kelen. Bovendien zijn hierdoor de baars en de snoek vrijwel verdwenen. Als oorzaken wor den genoemd de toevoer van meststoffen uit de agarische ge bieden en riooloverstort. In de Poldervaart experimen teert de gemeente met graskar pers. De onderzoekers raden uitbreiding van dit experiment af, omdat deze vissoort een on gunstige invloed heeft op de ecologie. Graskarpers voeden zich met zachte plantedelen, maar eten meer dan ze nodig hebben. Daarom worden de planten halfverteerd uitgeschei den, hetgeen ongunstig is voor de waterkwaliteit. Aanbevelingen Om de natuurwaarden in Schie dam te waarborgen en zelfs te verbeteren, wordt in het rapport een aantal aanbevelingen ge daan, zoals: het Beatrixpark en park Kethel laten begrazen in plaats van bemaaien (met een rol voor de dieren van de kin derboerderijen), de slootwater stand in park Kethel verhogen en het omvormen van bomen tot knotbomen om vogels en zoogdieren schuilplaatsen te bieden. Volgens Piet Bliek, chef hoofd afdeling Plantsoenen, zijn de meeste aanbevelingen goed uit voerbaar, hoewel één en andei nog nadere studie vergt. „Voor gesteld wordt onder meer om iets te doen aan de barrières, die rijksweg 20 opwerpt. Dat zai niet eenvoudig zijn. Bovendien heb ik mijn twijfels over het la ten begrazen van het Beatrix park, omdat dit park door re creanten veel wordt gebruikl om te barbecuen. Die koeien verdwijnen dan misschien op het rooster", grapt hij. De Dienst Gemeentewerken heeft het plan opgevat om het rapport 'Mogelijkheden voor natuurontwikkeling in Schie dam-Noord' in een verkorte ver sie beschikbaar te stellen aan de Schiedamse bevolking. A SCHIEDAM - Aan de Broers- vest vond zaterdagnacht een kleine vechtpartij plaats, waar bij het oorspronkelijke slachtof fer spoorloos is verdwenen, maar een getuige dermate werd mishandeld, dat hij met onbe kend letsel in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Een onbekend gebleven man kreeg rond 02.50 uur ruzie met twee jongemannen en werd ver volgens in elkaar geslagen. Een getuige, een 34-jarige man uit Vlaardingen, schoot de man te hulp, waarna de twee hem te grazen namen. Toen de politie arriveerde, waren zowel de da ders als het onbekende slachtof fer verdwenen. Later belde een jongeman de politie om te informeren naar de toestand van het slachtoffer. Hij bekende dat zijn zwager de man had mishandeld. De dader, een 26-jarige inwoner van Hoogvliet, kon daarop worden aangehouden. SCHIEDAM - Een 68-jarige be woner van de Ouddorpsestraat is in de nacht van vrijdag op za terdag in zijn eigen woning be roofd door drie mannen. De overvallers waren binnen geko men na het vernielen van een ruit. De bewoner werd met een hard voorwerp op het hoofd ge slagen, waarna de mannen hem zijn geld en horloge afnamen. SERVICELIJN 010-4796199 Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 4735818 WOENSDAG 1 JULI 1992 44e JAARGANG, NUMMER 53 OPLAGE 42.150 Stadsblad Kenners positief over Onverwacht bezoek SCHIEDAM - Dat was even schrikken voor menig kind, dat zaterdag een bezoek bracht aan de brade rie van de winkeliers aan de Mgr. Noiensiaan. Terwijl de temperatuur tot bijna tropische waarden was gestegen, stapte in deze winkelstraat geheet onverwacht Sint Nicolaas rond. Daar hadden de verbijster de kinderen duidelijk niet op gerekend. Maar ook veel ouders wisten even niet waar ze het moesten zoeken en wierpen voor alle zekerheid een blik op de kalender. Sint Nicolaas was speciaal voor deze braderie, op uitnodiging van drogisterij Piet van Hoogdalem, even overgekomen uit Spanje. „Eindelijk eens een temperatuurtje, dat ik gewend ben", verzuchtte de Goed heiligman, terwijl hij kwistig met waardebonnen strooide. De Sint doelde uiteraard op zijn zonnige woon plaats in Spanje en de koude decembermaanden in Nederland. Of de verraste kinderen massaal 's avonds de schoen hebben klaargezet, is niet bekend. Maar er zal de volgende dag niet veel hebben ingezeten, want Sint Nicolaas was zaterdagavond alweer op terugreis naar Spanje. Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaar dentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Een zaak van. vertrouwen Als u nu kiest voor een complete bril of een paar con tactlenzen, krijgt u tijdelijk een uniek badlaken cadeau. Maar wel graag even deze adver- tentie meenemen. Deze aan bieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express winkels in Nederland. Daar vindt u ook de exacte voorwaarden. Schiedam, Hoogstraat 61 (naast M&S) - Spijkenisse, Nieuwstraat 182 (ABC- gebouw) - Vlaardingen, Liesveld 14 (tussen C&A en V&D) - Rotterdam, Pearle Ter Meulen (in de kelder); Binnenwegplein 23, Pearle Express: Zuidplein Hoog 938 (naast V&D); Hoogstraat 198 (t.o. V&D) De rode ogentroost Is een schaars voorkomende plant, die plotseling langs de oevers in Woudhoek tevoorschijn is gekomen. Na circa een jaar wordt het geblakerde pand aan de Dam eindelijk weer voor bewoning geschikt ge maakt. Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1