Het Nieuwe Raadscommissie wil duidelijker uitleg Informatiepunt in Stadskantoor Zijdeveld als regio-leider? Tarieven omhoog, Nieuwland en Zuid behouden TAXI - 4151122 40-70% KORTING I Harpe Davids in openlucht als het om wonen gaat De Weermachine Doodstraf in Oekraïne EUR0TAX] Stadsblad Deze week de uitslagen Stoelendans niet door ruzie r k éS* Vq2 „Laat vos moddervette stadseenden lekkei; opeten" v- V M^aaTT^Öfdweg .A^TEL^, VERENIGDE TAXIBEDRIJVEN EUR0TAX SCHIEDAM NATIONALE LOTERIJ Ontdekkingen op stoffige museumzolder Klokkenspel verdringt blokfluit Hogere tarieven Hoogheem raadschap Veel belangstelling voor zwemvierdaagse SCHIEDAM - „Er is geen ruzie binnen de PvdA". Fractievoor zitter Hans Bakker wil dit na drukkelijk laten weten, nadat hij is bestookt met vragen hierover. Aanleiding is het bericht in Het Nieuwe Stadsblad van vorige week woensdag onder de titel Stoelendans in raadscommis sies'. In dit artikel werd gemeld dat de PvdA-fractie haar samen stelling in de diverse raadscom missies heeft gewijzigd. Deze wijziging riep bij een aan tal mensen vragen op over de sfeer binnen de socialistenfrac tie. „Niets aan .de hand", stelt Bakker. Wij hebben alleen ge volg gegeven aan een voornemen dat we vorig iaar al kenbaar hadden gemaakt. We vinden de deelname van drie vertegen woordigers in een raadscommis sie teveel en willen dat terug brengen naar twee, zodat we meer tijd hebben om ons oor ook op straat te luisteren te leg gen. We verleggen onze priori teiten van de gemeentelijke ver gaderzalen naar de contacten met de bevolking. In een brief aan het college hebben we de wijzigingen in april al gemeld". SCHIEDAM - Er komt een enquête onder de Schiedamse woningzoe kenden. Het aantal reac ties op het experiment met de 'woonbon' in Het Nieu we Stadsblad is namelijk veel te laag. Op 49 adver tenties van woonruimte re ageerden 433 belangstel lenden. En dat kan beter, concludeert de heer Malie paard van het Delftse on derzoeksbureau Quality Research (QR), dat in dit experiment nauw samen werkt met Buro Huisves ting. Afgelopen woensdagavond werd in de raadscommissie voor wo nen, wijk- en buurtbeheer en voorlichting door alle partijen naar mogelijke oorzaken van de tegenvallende resultaten ge zocht. Jolie Hakkert (Groen Links) vond de uitleg in de ad vertentie erg mager en onduide lijk. „Kunnen we niet iets doen met een stripverhaal? Als raads lid word je regelmatig aange sproken door mensen, die den ken dat je in een positie bent om even een huisje voor ze te regelen. Dat is natuurlijk niet zo. Nu komen de mensen naar me toe met vragen over dit nieuwe systeem van woningver deling". Gerard Verhulsdonk (WD) ge looft niet in systemen. "Ik zit bijna dertig jaar in de raad. In '62 was er woningnood en nu in '92 is er woningnood. Sindsdien is een tiental nieuwe methodes geïntroduceerd. Maar niets heeft geholpen". De nestor van de Schiedamse politiek ziet meer in het ouderwetse systeem van de ambtenaar met het kaar- tenbakje en de kroontjespen. Schaars produkt Wethouder Adri Reijnhout deelde de sombere gedachte van Verhulsdonk niet. „Woonruim teverdeling doe je nooit goed. Nu niet, nooit niet. Dat komt, omdat je een schaars produkt verkoopt. Wel kunnen we syste men ontwikkelen, waarbij zo veel mogelijk mensen tegelijk worden geholpen. En dat probe ren we nu. Het is een experi ment. En experimenten kunnen mislukken". In het nieuwe systeem kunnen woningzoekenden reageren op een woning, die in de krant wordt aangeboden. Zelf moeten ze aangeven welke woning ze eventueel achterlaten. Deze wo ning kan een volgende keer in de advertentie worden opgeno men. Zo ontstaat een keten, waarmee kan worden onder zocht in hoeverre er gekoppeld kan worden. „Meer mensen worden nu aan een woning geholpen, omdat we een beter overzicht hebben van de woningmarkt", verdedigde de heer Maliepaard het experi ment. „We weten nu wie wil verhuizen en wat hij te bieden heeft. Voorheen was er geen to taaloverzicht en geen inzicht in de effecten van de verdeling van woonruimte. Er was slechts sprake van een 'een-op-een kop peling'". Ondanks de tegenvallende re- W SCHIEDAM - In de ontvangsthal van het Stadskantoor wordt binnenkort begonnen met de inrichting van een gemeentelijk in formatiepunt. Bij dit loket kan men terecht voor gegevens over gemeentelijke diensten en de stad zelf. Ook ligt hier bestuurlij ke informatie, zoals openbare agenda's en stukken van de ge meenteraad en raadscommissies, ter inzage. Verder zijn allerlei brochures en folders verkrijgbaar. Het informatiepunt in het Stadskantoor is van tijdelijke aard. In de geplande nieuwbouw op het Stadserf zal een permanent gemeentelijk informatiepunt worden ingericht. Het tijdelijke informatiepunt moet nog voor het einde van de zomer gereed zijn. Het zal dan bestaan uit een ruimte, die gro tendeels door glas wordt afgescheiden van de ontvangsthal. Het wordt een soort 'zelfbedieningswinkeltje', waar voor het verkrij gen van nadere informatie wordt verwezen naar aanspreekpun ten binnen de gemeentelijke organisatie. De huidige receptie en de nieuwe informatieruimte gaan als één geheel fungeren. De telefonistes/receptionistes treden, indien noodzakelijk, op als informatrices. SCHIEDAM - De Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) als lijsttrekker voor de, wellicht over twee jaar te hou den, regioverkiezingen in het Rijnmondgebied. De Jonge So cialisten uit deze regio zien dat wel zitten, getuige een artikeltje in hun blad 'Rotweiler'. De Jonge Socialisten (JS) reage ren hiermee op een voorstel, dat Rotterdam Dagblad-columnist Kor Kegel onlangs deed aan de Partij van de Arbeid. Kegel stel de voor om Bram Peper, de Rot terdamse burgemeester, boven aan de kandidatenlijst voor die verkiezingen te plaatsen. De JS vindt Peper echter geen goede keuze. Zeker niet, nadat zelfs het CDA enthousiast reageerde op het voorstel van Kegel. „Als een concurrerende partij bij voorbaat de beoogd lijsttrekker veren in de kont gaat steken, is er duidelijk iets mis", meent de JS argwanend. Ook andere Rotterdamse PvdA- ers komen niet in aanmerking, volgens de Jonge Socialisten. Sinds de I.P.N.R.-discussies lig gen de socialisten uit de Maas stad niet zo gunstig bij de kie zers. Nee, het moet iemand zijn, die of niet meer actief is in de Rotterdamse gemeentepolitiek (André van der Louw) of iemand uit de regiogemeenten. Van der Louw voelt echter niets voor een terugkeer naar Rotter dam, waardoor de Jonge Socia listen hun oog hebben laten val len op Chris Zijdeveld. Hij is volgens hen de enige, die aan alle criteria voldoet. Onderschei den met diverse milieu-awards, in zijn twintigjarig wethouder schap op vrijwel alle terreinen actief geweest en mede daardoor niet echt meer één van de favo rieten voor het Schiedamse wet houderspluche. Eén minpunt van Zijdeveld moet echter nog uit de weg wor den geruimd, vindt de JS. „Zij develd moet voortaan wel op merkingen over gehoorappara ten en andere wat minder geluk kige Peperiaanse fratsen achter wege laten". De JS doelt hier mee op Zijdeveld's uitlatingen tijdens een onlangs door de Schiedamse VVD gehouden po litiek café, waar hij een vragen steller uit het publiek wat on heus bejegende. „Mediatrainin gen kunnen echter wat dat be treft van Chris de ideale kandi daat maken", aldus de Jonge Socialisten, die er vervolgens veelbetekenend aan toevoegen: „Als het tenminste ook van het CDA mag". sultaten blijft de politiek het ex periment ten volle ondersteu nen, mits het duidelijker aan de Schiedamse bevolking wordt ge presenteerd. Medio oktober volgt de definitieve evaluatie. SCHIEDAM - De Harmonie van Harpe Davids verzorgt maandag 6 juli een openlucht concert op het podium van De Schelp aan de Plantage. Het concert begint om 19.30 uur. SCHIEDAM - De biblio theekfilialen Zuid en Nieuwland kunnen blijven voortbestaan, maar dan zullen de tarieven voor lid maatschap en uitleningen moeten worden aangepast. Bovendien zal de omvang van filiaal Nieuwland moe ten worden teruggebracht naar die van filiaal Zuid. Voorts is de Openbare Bi bliotheek Schiedam bereid een tweetal formatieplaat sen te laten vervallen. Dit blijkt uit een discussienota over de bibliotheekvoorzie ning, die deze week aan de commissie voor cultuur, gemeentewerken, stadsont wikkeling en verkeer is toegezonden. Voor het bi bliotheekfiliaal Oost is echter geen enkele hoop. Die zal hoe dan ook ver dwijnen. Op het Stadserf verrijst over een tijdje de nieuwe hoofdvesti ging voor de Gemeentelijke Openbare Bibliotheek (G.O.B.). Deze nieuwbouw vervangt de huidige hoofdvestiging aan de Lange Haven en de Jeugdbiblio theek aan de Korte Haven. Het forse wensenpakket voor de nieuwbouw geeft echter een gat van 450.000,- in de exploita tiekosten. Dit tekort moet door de bibliotheek zelf worden op gehoest. In eerste instantie werd voorgesteld om de wijkfilialen Oost, Zuid en Nieuwland te sluiten, waardoor het gat in één klap kon worden gedicht. Maar de vele afwijzende reacties uit de betreffende wijken noopten tot een nadere bestudering. In de deze week verschenen dis cussienota komt de G.O.B. met nieuwe voorstellen. Voor filiaal Oost aan de Lorent- SCHIEDAM - Fervente na tuurliefhebbers willen er nog wel eens zeer extreme meningen op na houden. Zo ook Arie Koster van het Wageningse Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek 'De Dorschkamp'. Afgelo pen maandag lichtte hij, in het bijzijn van onder ande ren wethouder Chris Zijde veld, het rapport 'Mogelijk heden voor natuurontwikke ling in Schiedam-Noord' toe voor de pers. Koster loofde het natuur vriendelijke beleid van Schiedam, waardoor geluk kig veel planten- en dieren- soorten zich in en rond de stad hebben gevestigd. Toen Koster werd geconfronteerd met de vraag hoe het zit met de vos, wiens aanwezig heid niet door iedereen in dank wordt afgenomen, kwam de natuurvriend met een wel erg frappante verde-; diging: „Als de vos de stad in komt, ben je meteen van die moddervette stadseen den af. Laat de vos die vol gevreten eenden maar lek ker opeten. Dat voorkomt ziekten en bastaards". zlaan is beslist geen plaats meer. De gebruikers van dit filiaal kunnen straks uitstekend te recht in de nieuwe vestiging op het Stadserf. De filialen in Zuid en Nieuwland worden echter druk bezocht. Beide filialen kennen jaarlijks een groei in het geregistreerde lenersaantal. Nieuwland, aan het Dr. Wi- bautplein, telde in 1990 2.524 leden en Zuid, aan de Lelie straat, 1.420. Varianten De samenstellers van de discus sienota richtten zich in eerste instantie op vier varianten om de benodigde 4,5 ton op tafel te krijgen: 1. sluiting van beide fi lialen; 2. sluiting van alleen Nieuwland; 3. open houden van Zuid en Nieuwland, maar afsto ting of uitbesteding van de dienstverlening aan het onder wijs en de bijzondere taken; 4. de inzet van een bibliotheekbus in plaats van de filialen. Alleen sluiting van alle wijkfili alen blijkt het benodigde bedrag op te leveren, maar zal in ver band met de afvloeiing van per soneel nog jarenlange financiële gevolgen hebben voor de ge meentebegroting. Conclusie: geen van de varianten is realis tisch. T ariefsverhogingen Wel goede mogelijkheden ziet de G.O.B. in de tarievensfeer. De tarieven van de Schiedamse bibliotheek liggen namelijk veel lager dan in omringende ge meenten. Voorgesteld wordt om het vol wassenentarief gefaseerd te ver hogen van 24,- tot 30,- (ter vergelijking: Rotterdam rekent 32,50, Maassluis 30,- en Vlaardingen 32,50). Ook zal voortaan een bijdrage moeten worden gevraagd voor dienstverleningen, die nu nog gratis zijn. Het voorstel behelst de instelling van een schoola- SCHIEDAM - Ontmoetingscen trum De Werf in Schiedam- Noord is vorig jaar gestart met een expressiegroep. Deze groep, bestaande uit kinderen van de basisscholen in Noord, heeft toen met veel succes de musical 'De Verkiezing' opgevoerd. Ook dit jaar is weer druk gere peteerd voor een nieuwe musi cal, getiteld 'De Weermachine'. Het verhaal gaat over een uit vinder, die de formule voor een weermachine ontdekt. De ma chine wordt in elkaar gezet door een professor. Maar niet ieder een is blij met de uitvinding. De Weermachine wordt dan ook gestolen door twee directeuren van een paraplufabriek. Woensdag 8 juli wordt 'De Weermachine' opgevoerd in zaal De Rank, aan de Schie- damseweg 122. De uitvoering begint om 19.30 uur en toe gangskaarten a 2,50 kunnen worden besteld bij Dymph Jan sen, telefoon 4710615. bonnement voor de service van de schoolmediatheekdienst en een instellingsabonnement van 150,- voor bejaardenhuizen, ziekenhuizen en andere instel lingen. De leengelden voor videoban den en cd's moeten ook om hoog. Het lenen van een videc gaat 6,50 kosten. Bovendien wil de G.O.B. het aanbod van videofilms actualiseren met eer aangepaste uitleentermijn l 7,50. Het lenen van een cc gaat met een gulden omhoog. Verhuizen Filiaal Nieuwland kan oper blijven, maar zal uit de huidig* i te dure, huisvesting aan het Dr Wibautplein moeten verhuizer naar een goedkopere lokatie ir de directe omgeving. Gedach wordt aan leegstaande winkel panden. De openingsuren moe ten worden teruggebracht naa het niveau van filiaal Zuid. Tenslotte ziet de G.O.B. moge lijkheden in de personele bezet ting. Door de doorgevoerde au tomatisering kan een arbeids plaats verdwijnen, terwijl de bi bliotheek ook geen aanspraal meer wil maken op de vacatur* voor een beleidsmedewerker. Al deze maatregelen leveren ii totaal een bedrag var 449.147,- op. Met ander* woorden: het exploitatietekor is opgelost en de wijkfilialei Zuid en Nieuwland kunnen blij ven behouden. Wethouder Chris Zijdevele heeft zich al zeer tevereden ge toond over de discussienota var de Gemeentelijke Openbare Bi bliotheek. „Het resultaat mag ei zijn", meent hij. SCHIEDAM - Amnesty Inter national afdeling Schiedam voert zaterdag 4 juli actie voor afschaffing van de doodstraf in Oekraïne. Vanaf 12.00 uur staat hiervoor een stand opgesteld in winkelcentrum Hof van Spa- land. Amnesty wil de Oekraïnse rege ring ertoe bewegen zich aan te sluiten bij de Europese trend om de doodstraf af te schaffen. Het Schiedamse publiek wordt zaterdag gevraagd een petitie aan de betreffende regering te ondertekenen. DAG EN NACHT OOK ROLSTOELBUSVERVOER ZIEKENFONDS - GAK - DETAM - 65+ KORTING VIA BONBOEKJE ESCADA MONDI LOUIS FERAUD ROTTERDAM KAREL D00RMANSTRA AT 257 SERVICELIJN 010-4796199 Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 4735818 VRIJDAG 3 JULI 1992 44e JAARGANG, NUMMER 54 OPLAGE 42.150 Stadsblad Opruiming op zolder SCHIEDAM - Medewerkers van het Stedelijk Museum zijn al anderhalf jaar bezig met het opruimen van de zolder aan de Hoogstraat. Zowel de oudheidkundige attributen als de moderne kunstvoorwerpen wor den onder het stof vandaan gevist, in kaart gebracht, uitvoerig omschreven en tenslotte gefotografeerd. Tijdens deze grootscheepse inventarisatie zijn ai heel wat opmerkelijke zaken tevoorschijn gekomen. Zoals bijvoorbeeld dit portret van een Schiedamse pastoor, die in vroeger jaren werkzaam was in de Havenkerk. Tot verbazing van de medewerkers blijken in het Stedelijk Museum niet minder dan 25 schil derijen van vroegere pastoors uit Schiedam te liggen. Wat de inventarisatie nog meer voor wonderlijke attributen aan het licht heeft gebracht, kan men eiders in deze krant lezen. Experiment met woonbon boekt slechte resultaten REST r-_n Bibliotheek lost zelf exploitatietekort op 9Bgb| Dankzij nieuwe berekeningen van de G.O.B. kan het bibliotheekfiliaal Zuid, net als de vestiging in Nieuwland, blijven bestaan. deZufcUrSter Hoofdweg 18 Capelte aan den IJssel, Tel. 010-4518844 Hillelaan 30-39, t.o. metrostation Rijn raven Rotterdam-Zuid, Tel. 010-48522731 VOOR VAKANTIEVERVOER MET BAGAGEWAGEN EN TROUWRIJDEN - TELEFOON 4370733 UITVERKOOP Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1