Het Nieuwe ®§nr®©®i Diefstal uit winkel Gemeente introduceert nieuw wapen In memoriam Jaap Yalkhoff WBS introduceert complexbeheerders Rapport 'VeiligheidsmonitorSchiedam'geeft aan: Noodkreet aan de burgemeester Impressies van Jazzfestival Inbraak Stadsblad Omvangrijke stroomstoring Vakkrachten Trefpunt Oost Win een miljoen pijl NATIONALE LOTERIJ «li ms* tfS Nieuw integraal jongerenbeleid Broersveld heeft gezwel Speels MAB-plan Olympisch feest in Kethel SCHIEDAM - Aardsluiting in het kabelnet heeft dins dagochtend vroeg voor een omvangrijke stroomstoring gezorgd bij duizenden huis houdens in delen van Spa- land (Akkers en Vlinder- buurt), Bijdorp en omgeving en het agrarisch gebied rond Harreweg, Groeneweg en Woudweg. Ook Vlaar- dingen-Holy heeft enkele uren zonder stroom gezeten. De storing werd ontdekt rond 05.30 uur, waarna me dewerkers van het Open baar Nutsbedrijf Schiedam direct in actie zijn gekomen. Rond 07.45 uur had het Vlaardingse Holy weer stroom (met uitzondering van het Holy-ziekenhuis), een half uur later was de spanning terug in Bijdorp en omgeving en rond 08.30 uur in de rest van Schie- dam-Noord. Alleen de stroomvoorziening in het agrarisch gebied is nog lan ge tijd verstoord geweest. In de loop van de ochtend kwam hierin verbetering. Volgens het O.N.S. en de politie heeft de stroomsto ring niet tot incidenten ge leid. SCHIEDAM - Het moet voor een raadslid frustre rend zijn om telkens aller lei 'wapentjes' in de strijd te moeten werpen om de overlast in de binnenstad in de kiem te smoren. Ter wijl een 'optreden van de blauwe pakken', zoals wet houder Chris Zijdeveld het uitdrukte, toch het enige doeltreffende hoofdwapen is. Maar ja, de politie kampt met gebrek aan menskracht en stelt daar om prioriteiten. De raadscommissie voor cul tuur, gemeentewerken, stads ontwikkeling en verkeer sprak maandagavond over de intro ductie van zo'n wapentje: de leefmilieu-verordening. Een ex- WATERWEG NOORD - Naar pas deze week bekend is ge worden, is afgelopen vrijdag de bekende en populaire zanger en liedjesschrijver Jaap Valkhoff overleden. 'Japie' Valkhoff zou volgende maand 82 jaar zijn geworden. Jaap is overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval, dat een week eerder plaatsvond in Hoek van Holland. De crematie heeft afgelopen dinsdagochtend, op verzoek van de familie in alle stilte, plaats gevonden in De Beukenhof in Schiedam. Japie Valkhoff was een geliefd vertolker van het levenslied. Hij maakte onder meer deel uit van de legendarische Three Jack sons. In zijn carrière heeft Jaap bijna 200 liedjes geschreven, die in ruim dertig talen over de gehele wereld in miljoenenop lage zijn uitgebracht. Tal van wereldsterren hebben nummers van Japie op hun repertoire gehad, onder wie Frank Sinatra. Bekende liedjes van de hand van Japie Valkhoff waren onder meer 'Hand in hand kameraden' en 'Japie de portier'. Voorts schreef Jaap Valkhoff de muziek voor tal van Nederlandse films en was hij zo nu en dan ook in een film te zien. „Hij was als een tweede vader voor me", zegt Bob van Vliet, leider van het Orkest Mustang en goede vriend van de overle den musicus. „In februari vierden we nog zijn zeventigjarig ar tiestenjubileum. Dat zijn leven op zo'n wijze moest eindigen, is bijzonder triest". Japie Valkhoff is niet meer. Zijn liedjes zullen echter nog heel lang voortklinken. tra mogelijkheid om de overlast door horeca- en automobielbe drijven in de hand te houden. Met de verordening, een plano logisch instrument, is toename van nachthoreca niet meer mo gelijk. Volgens een optimistische Rip Bohré van de Dienst Gemeente werken zal op den duur de ho reca met twintig procent afne men. Dat geldt niet voor de Koemarkt en het HEMAplein- /Stadserf. De gemeente heeft deze lokaties bestempeld als concentratiegebieden voor de horeca. Beide pleinen zijn vrij ruim, zodat overlast voor om wonenden beperkt blijft. „Horeca en binnenstad horen ook bij elkaar", aldus Bohré. De leefmilieu-verordening wordt, als alles meezit, pas in april van kracht. Eerst moet de maatregel juridisch worden getoetst en be langhebbenden worden geïnfor meerd. De leefmilieu-verorde ning zal betrekking hebben op het gebied, dat wordt omsloten door Broersvest, Schie, Lange Haven en Koemarkt. Te lang „Dit duurt mij te lang", oor deelde Gerard Verhulsdonk (VVD) na de toelichting van Bohré. „De verordening is wei nig zinvol als de politie niet op treedt. Slechts drie café's trap pen rotzooi. De rest houdt zich netjes aan de regels. Laat de po litie nu ingrijpen". Herman Posthoorn (PvdA) be schouwde de verordening als een fopspeen, die niet voorge houden zou mogen worden. „We hebben een bestemmings plan, dat bijna kiest voor de ho reca. Zou een leefmilieu-veror- hel- dening hiertegen dan wel pen?", vroeg hij zich af. CDA-er Siem Rosman geloofde er weinig van dat het aantal vierkante meters horeca kan worden teruggebracht van 2800 naar 2300. „We hebben geluk als dit beleid slaagt". SCHIEDAM - Woningbouw vereniging Schiedam is deze maand gestart met 'complexbe- heer' in een groot aantal van haar woningcomplexen. De nieuwe activiteit bestaat uit de inzet van vijf complexbeheer ders en een coördinator, die in samenwerking met bewoners en andere betrokkenen initiatieven gaan ontplooien ter verbetering van de kwaliteit van de woon omgeving. Het project was stilzwijgend reeds als proef van start gegaan in een aantal complexen, waar sprake was van veel vervuiling, vandalisme en onderlinge pro blemen tussen huurders. De re sultaten in deze proefcomplexen waren positief, waardoor de WBS heeft besloten vijf com plexbeheerder uit het eigen per soneelsbestand aan te stellen. De taak van de complexbeheer der bestaat uit het uitoefenen van toezicht, het voorkomen van schade door vandalisme, het aanspreken van bewoners op ongewenst gedrag en het sa men met bewoners oplossen van problemen. In een aantal, voornamelijk nieuwere, complexen bieden de complexbeheerders extra servi ce en ondersteuning aan bewo ners, zoals advisering en hulp bij huurdersonderhoud, het houden van een spreekuur en controle in de avonduren. Voor deze extra dienstverlening moe ten de bewoners betalen via een bijdrage in de servicekosten. De complexbeheerders worden in eerste instantie aangesteld in de nieuwe complexen, aange vuld met enkele bestaande. „Maar het is goed mogelijk dat een complexbeheerder, die meerdere complexen onder zijn hoede krijgt, na verloop van tijd van lokatie wisselt, omdat de problemen in 'zijn' complex zijn opgelost", meent WBS-di- recteur Fanny de Graaf. SCHIEDAM - Uit een drogis rij in winkelcentrum Hof van Spaland werd afgelopen maan dagmiddag parfum en after sha ve weggenomen. De diefstal werd gepleegd door twee man nen. Eén van hen, een 27-jarige Rotterdammer, kon in de kraag worden gevat. De andere dader is nog spoorloos. SCHIEDAM - „Waar de politie vooral in is geïnte resseerd, is hoe groot de aangifte-bereidheid bij de mensen is. Want dat zegt iets over het vertrouwen dat men in de politie heeft". Dit zei Wim Klein- huis, adjunct-hoofd Poli tiezaken van het Schie- damse politiekorps, vier maanden geleden in deze krant naar aanleiding van een bevolkingsonderzoek, dat in maart in Schiedam van start ging. Afgelopen maandag werd het onder zoeksrapport 'Veiligheids monitor Schiedam' gepre senteerd. Wat de aangifte bereidheid betreft, scoort Schiedam goed (gemiddeld 84 procent). Maar als het aankomt op de daadwerke lijke aangifte, blijken de cijfers in schril contrast met elkaar te staan. Nog niet de helft van de Schie- damse bevolking (46 pro cent) doet inderdaad aan gifte, wanneer men slacht offer is geworden van een misdrijf. Een gebrek aan vertrouwen in de Schie- damse politie? Uit het onderzoek blijkt dat de geringe aangifte-bereidheid meerdere redenen heeft. Gebrek aan vertrouwen is wel degelijk aanwezig, gezien de 40 procent van de ondervraagden, die stel len dat 'aangifte toch niets helpt'. Bovendien meent 13 procent dat de politie 'er toch niets aan doet'. Als men echter wel aangifte heeft gedaan, dan blijkt dat men over het verloop daarvan redelijk tevreden is, want 88 procent zegt in een vol gend geval weer aangifte te zul len doen. Hoewel: dit is 88 pro cent van de eerder genoemde 46 procent, dus dat duidt erop dat de aangifte-bereidheid zelfs nog minder wordt! Overigens is in dit verband op merkelijk hoeveel Schiedam mers geen aangifte willen doen 'omdat ze het zaakje zelf wel zullen regelen'. Maar liefst 27 procent is geneigd om eigen rechter te gaan spelen. Een per centage dat volgens onderzoe ker Erik Reur beduidend hoger ligt dan het landelijk gemiddel de. Het bevolkingsonderzoek is uit gevoerd door de B&A Groep, een extern bureau dat eenzelfde onderzoek al in tal van gemeen ten en regio's in Nederland heeft uitgevoerd. Het doel van het onderzoek is te bezien hoe SCHIEDAM - Onder aanvoering van Arno Brouwer heeft een aantal kinderen van het Laseurpad vorige week een brief ge schreven aan burgemeester Scheeres. De brief ging vergezeld van circa 180 handtekeningen van buurtbewoners. „De meeste mensen van het Laseurpad zijn boos op de bromfietsers en snorfietsers", schrijft Arno aan de burgervader. Wat is het ge val? „De mensen zijn boos, omdat de brom- en snorfietsers zo erg hard door de straat rijden. De kleine kinderen spelen daar en moeten heel erg goed opletten op de bromfietsers, die daar scheuren door de straat. Als je de deur uitstapt, moet je eerst kijken of er iets aan komt rijden, want de bromfietsers komen opeens de straat in". De jeugdige briefschrijver heeft groot gelijk, want over het La seurpad mag helemaal niet met een fiets of bromfiets worden gereden. Het is namelijk een voetpad. Maar vanuit de Van Gaasterenstraat, ook al verboden voor (bromjfietsers, scheuren de brommers de bocht om, het Laseurpad op. Daarom hebben wij de handtekeningen verzameld", schrijft Arno namens zijn leeftijdgenootjes Danny, Laura, Stephanie, Lisette, Monique en Silvia. We hopen dat de gemeente er iets aan doet, bijvoorbeeld een paar paaltjes neerzetten bij het begin van de straat". groot de werkdruk van de poli tie is en hoe de politie-activitei- ten door de bevolking worden gewaardeerd. Tevens wil men zo inzicht krijgen in het 'slach tofferschap' per gemeente of re gio. Omdat het onderzoek lan delijk plaatsvindt, hoopt men de uitkomsten per stad of regio te kunnen vergelijken. Rotterdam Zo'n vergelijking lijkt voor Schiedam negatief uit te pak ken, hoewel Erik Reur niet wil spreken van een 'criminele stad'. „Schiedam verkeert in de unieke situatie, dat het als mid delgrote stad vastzit aan een heel grote stad als Rotterdam. Veel criminaliteit is ook afkom stig uit die grote stad. Een soortgelijke situatie komt in Ne derland nauwelijks voor en daarom is een echte vergelijking ook niet goed mogelijk". Schrikbarende resultaten heeft het onderzoek dan ook niet op geleverd. Wel zijn de uitkom sten hier en daar opmerkelijk en stemmen ze tot nadenken. Van de Schiedammers van 15 jaar en ouder wordt 41,2 pro cent jaarlijks geconfronteerd met één of meer misdrijven (landelijk 37 procent). Het gaat hierbij om vermogensdelicten (diefstal, inbraak, vernieling, beroving), geweldsdelicten (roof met geweld, bedreiging en mis handeling) en verkeersdelicten (aanrijding met of zonder door rijden). Eén op de drie Schie- dammers heeft bijvoorbeeld te maken gehad met een vermo gensdelict. Tot verbazing van het politie korps blijkt uit het onderzoek dat met name jonge vrouwen regelmatig slachtoffer worden van een misdrijf: maar liefst 82 procent. Elders in het land zijn het meestal juist jonge mannen, die worden geconfronteerd met een delict. Bij de Schiedamse politie was dit nooit opgevallen, vermoedelijk vanwege de gerin ge aangifte-bereidheid. Maar niet alleen de politie werd in het onderzoek betrokken, ook de publieke mening over de gemeente kwam aan bod. Zo vindt maar liefst 56 procent dat de gemeente niet snel reageert op klachten uit de buurt. Niet geschrokken „We zijn niet geschrokken van de resultaten, maar het is duide lijk dat veel voor verbetering vatbaar is", stelt Wim Klein- huis. „Veel verbeteringen zijn ook al in gang gezet. Waar we ons met name op moeten rich ten is het verhogen van de aan gifte-bereidheid en dus het te rugwinnen van het vertrouwen. Ook wordt al veel aandacht ge schonken aan preventie-advie zen voor mensen, die het slachtoffer van een misdrijf zijn geworden. Volgens het onder zoek is dit in 1990 slechts in 22 procent van de gevallen gebeurd en dat is natuurlijk veel te wei nig". Politie en gemeente gaan nu ge zamenlijk aan de slag met de uitkomsten van het onderzoek 'Veiligheidsmonitor Schiedam'. Naar verwachting zal een derge lijk onderzoek voortaan om het jaar worden gehouden met wel licht tussendoor kleine deelon derzoeken. Hiervoor zou ge bruik kunnen worden gemaakt van de onlangs geïntroduceerde omnibusenquête. SCHIEDAM - In galerie-studio atelier 'De Essentie', aan de Korte Kerkstraat 9, exposeert Y. Davenschot deze maand haar impressies rond het jaar lijkse 'North Sea Jazzfestival'. Aan de hand van foto's, etsen en gemengde technieken heeft zij getracht de jazzartiesten, hun muziek en de totale sfeer van het festival vast te leggen. De expositie omvat dertig zwart/wit foto's, zes etsen (waarvan twee meerkleurig) en zes gemengde technieken. Tij dens de tentoonstelling, die tot en met 31 juli duurt, is het inte rieur van 'De Essentie' geheel De vakman in huis INTERIEURVERZORGING SCHIEDAM - Bij een inbraak in een woning aan de M.C.M. de Grootstraat is zaterdagnacht een videorecorder buit gemaakt. Men kwam binnen via het bal kon. aangepast aan het thema 'jazz', onder meer met video en mu ziek. Het is de eerste keer dat Y. Da venschot werk van eigen hand in haar galerie exposeert. Voor heen bood zij regelmatig andere kunstenaars de ruimte om hun werk tentoon te stellen. SCHIEDAM - Buurtcentrum Trefpunt Oost, aan de Celsiu- straat 2, zoekt enkele vakkrach ten voor cursussen en andere activiteiten, die in het nieuwe seizoen van start gaan. Het gaat om een leraar/lerares Duits voor beginners, een vakkracht voor een computercursus voor beginners en een vakkracht voor een make-up cursus. Be langstellenden kunnen zich mel den bij Ivanka Dietvorst, tele foon 4621066. SERVICELIJN 010-4796199 Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 4735818 WOENSDAG 8 JULI 1992 44e JAARGANG, NUMMER 55 OPLAGE 42.150 Stadsblad PPSC heeft weer een eigen clubhuis SCHIEDAM - De officiële opening is pas op 25 september, maar de leden van PPSC konden zaterdag al weer terecht in hun spiksplinternnieuwe eigen clubhuis. Na maanden van hard werken is een totaal nieuwe kantine uit de asresten herrezen. Op 7 november 1991 - een datum die voor elk PPSC-lid als een zwarte dag zal blijven doorklinken - werd het clubhuis door twee broers in brand gestoken. Het tweetal vond tijdens hun inbraak te weinig van hun gading en stak het gebouw, inclusief de toen net totaal vernieuwde keuken, in de brand. De kantine brandde tot op de grond af. PPSC zat in zak en as, maar door hulp van buurman SFC en met name korfbalvereniging ODI kon de zaterdag derde klasser het seizoen afmaken. Nog voor het verstrijken van het seizoen werd begonnen met de herbouw. Een aanne mer zorgde voor de fundering en het casco, waarna een grote ploeg PPSC-ers bijna dagelijks in de weer was om van het kale casco een clubhuis te maken. Alles werd door henzelf gedaan. Vooral Jan de Jager verdient een pluim, want hij was zes dagen per week, soms wel tien uur per dag in de weer om zijn clubbie weer zo snel mogelijk een nieuw ónderdak te bezorgen. Jan de Jager werd zaterdag, de dag waarop hij ook toevallig veertig jaar lid was, tijdens de informele opening dan ook benoemd tot lid van verdienste. Het totaal vernieuwde clubhuis is bijna tweemaal zo groot als het oude, 130 om 250 vierkante meter. Behalve alle leden van PPSC waren zaterdag ook alle leden van ODI uitgenodigd door een zoge naamde music-party met barbecue (op veilige afstand van het clubhuis!), 's Middags waren er al activitei ten voor de jeugd. Wie het clubhuis op 25 september officieel gaat openen staat nog niet vast. In elk geval is er dan een receptie. Leefmilieu-verordening contra overlast horeca Schiedammer heeft weinig vertrouwen in de politie De bereidheid om aan de balie van het politiebureau aangifte te doen van een misdrijf, is bij de Schie- damse bevolking niet erg groot. Kunstenares/galeriehoudster Y. Davenport voor enkele van haar 'jazz-impressies'. Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaar dentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Een zaak van vertrouwen Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1