Optredens van 'de grotenmaken veel goed 'HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 15 JULI 1992 PAGINA 11 is het beste te vergelijken met een goochelact". „Het leuke is, dat hij het pu bliek intens bij z'n optreden be trekt. Deze keer deed hij alsof het podium een toestenbord was. Terwijl hij van 'toets' naar 'toets' sprong en daarvan tege lijk de toon aangaf, onstonden er verschillende melodieën. Op een gegeven moment begon het publiek mee te zingen en het kwam zelfs zover, dat hij alleen maar sprong en het publiek zong. Uiteindelijk begeleidde hij het publiek door de tweede stem te zingen. Het klonk waan zinnig. Na dit concert had ik zo iets van: ik kan wel weer naar huis, ik heb m'n geld er al uit." Tegenstelling Maar hij ging nog niet naar huis, nog lange niet. Eerst werd in de Statenhal gesnoven aan de Brecker Brothers en Grover Washington jr. Daarna gekozen voor het optreden van The Wynton Marsalis Septet. „Een groter contrast dan tussen Bob by McFerrin en Wynton Marsa lis bestaat er niet. De eerste doet ogenschijnlijk niet anders dan improviseren, speelt hele maal in op het publiek en wat om hem heen gebeurt, terwijl bij Marsalis het concert nootje voor nootje vastligt, niets geïm proviseerd wordt en het publiek alleen kan ontvangen en niet kan bijdragen. Toch ook hier een razend knap optreden. Ik heb er anderhalf uur gezeten." Ook deze jazzliefhebber had aan het begin van de avond een teleurstelling moeten verwer ken: „Inplaats van The Take Six, op wiens optreden ik me nogal verheugd had, kwamen de New York Voices. Die hadden dus, wat mij betreft, thuis kun nen blijven." Na Thelonious Monk jr. („die kan z'n legendarische vader niet doen vergeten") en Greetje Kauffeld („perfect, maar glad jes. Het deed me niets") beluis terd te hebben, liet hij vervol gens z'n gehooroorgaan teiste ren bij het Courtney Pine Kwar tet. „Het was zo idioot druk, dat ik het eerste halfuur op de grond heb moeten zitten. Ik verdenk sommigen uit het pu bliek ervan, dat ze bij dit soort muziek domweg de rit uitzitten, omdat het wel goed voor hun image is om daar gesignaleerd te worden." Druk De algehele indruk van deze trouwe festivalganger was: „Wat muziek betreft ben ik ruim schoots aan m'n trekken geko men. Verder vond ik het te druk. Het was volgens mij veel drukker dan voorgaande jaren. Bovendien waren de consump ties aan de prijzige kant. Het ziet ernaar uit, dat een avond North Sea Jazz voor de modale jazzliefhebber een duur grapje gaat worden." Foto's Wim de Bie. DEN HAAG - Een kleine 60.000 liefhebbers bezoch ten in het afgelopen week einde het North Sea Jazz Festival. Voor menig fer vente festival-ganger was het evenement weer om van te smullen. Maar voor anderen begon het evene ment met een teleurstel ling: de artiest, groep of band, voor wie men spe ciaal gekomen was, bleek niet aanwezig te zijn. Deze editie van North Sea Jazz leek een patent te hebben op uitvallers; om de meest uiteenlopende redenen. De vervanging toonde vaak een minder gehalte, het geen soms een gevoelige aanslag betekende op de hoog gespannen verwach tingen. De 'groten' die in het Nederlands Congres gebouw schitterden, maak ten echter weer veel goed. In de late uurtjes van de vrij dag, of liever gezegd: in de vroege zaterdagochtend wemel de het er nog van de jazzlief hebbers, die er maar geen ge noeg van konden krijgen. On der hen Delftenaar Maxim, die nagenietend en uiterst tevreden z'n laatste saté'tje verorberde. Door het concert van Bobby McFerrin, vroeg op de avond in het Tuinpaviljoen, kon het fes tival voor hem al niet meer stuk. „McFerrin ('dont't worry, be happy') zingt zonder enige bege leiding. Voor velen is hij de beste zanger ter wereld. Heefil een virtuoze techniek en kan de indruk wekken, dat hij in z'n eentje meerdere stemmen tege lijk laat samenzingen. Z'n op treden grenst aan het magische; nORTH SEQ Veel uitvallers tijdens drukbezocht North Sea Jazz Een verrassing bi) de entree: La Blusa. Schouder aan schouder in het Tuinpaviljoen. Cab Calloway zingt met het Hi-de-hi Orchestra. Twee New York Voices schallen door het Congresgebouw. Dorothy Donegan zorgt - in rood, wit en blauw gekleed - voor spektakel. Lou Rawls in concert. Candy Dulfer als altijd een boeiende podium-act. The All Star Band wenst Dizzy Gillespie een 'happy birthday'. Gerry Mulligan: onberispelijk in het pak. Michael Brecker in actie.

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 11