Het Nieuwe Kunstenaars te kijk Burger mag mening geven m Geest niet in bedwang Donderdag vertrekken twee vrachtwagens Stadsblad Win een miljoen Schenking Anjerfonds Ongeluk School stopt en viert feest Geen asbest Rondleiding op ABC- bouwlokatie mirnm Cursus Man hanteert bijl bij GSD Schiedam helpt Velenje pas in september Newtones in Podium Aanhoudingen NATIONALE LOTERIJ SCHIEDAM - De haast spreekwoordelijke kloof tussen kunstenaars en ambtenaren lijkt in de Brandersstad steeds klei ner te worden. Gezamen lijk willen zij in september een zogenaamde 'Kunstes tafette' van de grond zien te krijgen. Met dit van ori gine provinciale initiatief hoopt de organisatie de be langstelling te 'scoren' van een breed publiek voor wat er rondgaat in de plaatse lijke ateliers. De kosten van de manifestatie wor den begroot op 30.000 gul den. De gemeente neemt daarvan het leeuwedeel - 25.000 - voor haar reke ning; dat bedrag wordt aangevuld met een provin ciale subsidie. Het projekt wordt opgezet in nauwe samenwerking met de stichting 'Kunst werkt'. Deze stichting, waarin een aantal van de Schiedamse kunstenaars de krachten verenigd heeft - deed eerder van zich spreken met on der andere een verkoopexposi tie in de Korenbeurs en een posteraktie in de mupi's. Wat er in september allemaal precies op stapel staat is nog niet bekend volgens Ben Hak- kenbroek van de afdeling cul tuur op het stadskantoor: „de estafette op zich is een route langs de ateliers in de Westmo lenstraat, Warande en de Gor zen waarin daar werkzame kunstenaars 'open huis' houden. We zijn van plan ook het mu seum, de artotheek en de gale- rie's bij het gebeuren te betrek ken. Verder denken we aan de huur van een kraam waar kuns tenaars hun produkten kunnen slijten tijdens de Brandersfees ten en aan een aankoopronde van Schiedamse kunst door de artotheek. Maar de vakantie is een lastige periode. Iedereen is weg. De organisatie kost ons dus de nodige zweetdruppeltjes en niets staat nog vast," aldus Hakkenbroek. Zeker lijkt in elk geval wel dat niet alle plaatselijke kunste naars aan de manifestatie zullen deelnemen. Juist de meer spraakmakenden onder hen hebben zich tot nu toe nogal af zijdig gehouden van de stich ting, die inmiddels wel als hun officiële spreekbuis richting ge meente fungeert. Om hun werk te zien zullen de Schiedammers zich dus waarschijnlijk ook in september buiten de stadsgren zen moeten begeven. SCHIEDAM - Het stads bestuur wil aan de weet komen wat de burger vindt van haar beleid. In navol ging van een 30-tal andere gemeenten, waaronder Rotterdam, zal daarom ook Schiedam jaarlijks een zogenaamde 'omnibusen quête' gaan houden. De eerste daarvan is gepland in september. Zo'n 2300 huishoudens, die steeksproefsgewijs gekozen wor den, kunnen dan een uitgebreid vragenformulier in de bus ver wachten. Daarin wordt geïnfor meerd naar algemene zaken als inkomen, leeftijd en gezinssa menstelling maar ook naar me ningen over specifieke kwesties als gezondheids- en sportvoor- zieningen en het verkeer. De uitkomst zal zeker 'meege nomen worden' in de politieke beraadslagingen, maar in hoe verre die ook gewicht in de schaal zal leggen is nog ondui delijk. Wel is het dé bedoeling dat alle gemeentelijke diensten en instellingen van dit instru ment gebruik gaan maken. Voor iedere enquête zal een nieuwe groep deelnemers 'ge prikt' worden. De kosten van het projekt zijn voorlopig be groot op 4500 gulden op jaarba sis voor drukwerk en verzen ding. De Dienst Gemeentewer ken wordt belast met de uitvoe ring hiervan. Hoeveel manuren de verwerking gaat kosten is on bekend. Het gemeentebestuur zoekt al langer naar een manier om meer voeling te krijgen met wat leeft onder de mensen. Aanvan kelijk werd overwogen om in navolging van Delft een zogehe ten 'stadspanel' in het leven te roepen. Dat is een vaste groep mensen, representatief voor de bevolking, die haar oordeel geeft over het woon-, werk- en leefmilieu van haar stad. Die methode kost echter handenvol geld, volgens Jan van der Meu- len, van de Dienst Gemeente- werkwn. Hij noemt de omnibu senquête een goed alternatief, vooral door de naar zijn zeggen 'grote opzet' waarvoor gekozen is. Schiedam zl meeprofiteren van de ervaringen van de 30 ge meenten die al een gelijksoortig 'polssysteem' hanteren. Zo zul len ondermeer de vragen onder ling vergeleken worden. aém yl SCHIEDAM- De politie heeft de zaak van de fatale schietpar tij in een shoarmazaak aan de Korte Dam afgesloten. Volgens een woordvoerder van de poli tie is vast komen te staan dat geld of drugs geen rol speelden in het drama, waarbij een man werd gedood en twee gewonden vielen. De eigenaar, een 35-jari- ge Rotterdammer, was onder psychiatrische behandeling en nam medicijnen om zijn geest in hedwang te houden. Daarin ligt, aldus de politie, de oorzaak van de schietpartij. De man zal naar een psychiatrische instel ling worden gebracht voor na der onderzoek. SCHIEDAM - Het Anjerfonds Zuid-Holland heeft een bedrag van 1345 gulden geschonken aan het Toonkunstkoor Schie dam. De schenking is een tegemoet koming in de kosten die ver bonden waren aan het jubi leumconcert dat op 15 novem ber 1991 in de Magnalia Dei Kerk gegeven werd. Groen Links schrijft brief aan college Hans Bakker (PvdA) over beheersplan Nieuwland Dieren in Hargahoeve 3000 gulden naar kinderfonds SCHIEDAM - Op vrijdag 19 juli 1992 vieren de leerlingen van de openbare basisschool 'De Harlekino' afscheidsfeest. Zij doen dit ter gelegenheid van het feit dat de school ophoudt te bestaan en zal samengaan met de openbare basisschool 'De Kameleon' én vanwege het af scheid van de onderwijzeressen Karen van Gelder en Noortje Oorschot-Kok. Zij zijn jaren lang op deze school, welke voor heen de A. H. Gerhardschool heette, werkzaam geweest. Overdag staan er allerlei festivi teiten voor de kinderen op het programma, 's Avonds is er een gezellig samenzijn voor ouders, oud-leerlingen en oud-collega's. De leerkrachten van de school hopen veel oud-leerlingen te mo gen begroeten. Deze avond be gint om 19.30 uur en zal om 21.00 uur eindigen. SCHIEDAM-Bewoners aan het Rozenburgerplein kunnen ge rust zijn. Uit onderzoek is ge bleken dat bouwafval, dat op het plein lag, geen asbest bevat. Bewoners schakelden vorige week de politie in toen zijn ma teriaal ontdekten dat qua vezel structuur veel op asbest leek. De vakman in huis INTERIEURVERZORGING SCHIEDAM-Op de Harreweg, in de buurt van het Nijhoff- plein, heeft maandag een onge luk plaatsgevonden. Een 16-jari- ge bromfietser kon een 6-jarige jongen, die plotseling overstak, niet meer ontwijken. De brom fietser raakte het jongetje en reed vervolgens de sloot in, maar mankeerde verder niets. De aangereden jongen moest wel naar het ziekenhuis. Ver moedelijk heeft hij een kaak- fractuur opgelopen. SCHIEDAM - Op vrijdag 17 juli van 9.30 tot 11.00 uur wordt voor betrokke nen bij de bouwplanontwik keling een rondleiding ver zorgd over het archeolo gisch onderzoek op de bouwlokatie van het ABC- projekt aan de Lange Kerk straat in Schiedam. Eerst zal, onder het genot van een kopje koffie, in de kantine van het Stadskan toor, Emmastraat 1, een korte toelichting worden ge geven. Daarna zal een be zoek worden gebracht aan het terrein aan de Lange Kerkstraat. Het archeologisch onder zoek wordt uitgevoerd door het Bureau Oudheidkundig Onderzoek van Gemeente werken Rotterdam. De toe lichting en rondleiding zul len worden verzorgd door het hoofd van dit bureau de heer drs. M. C. van Trie rum. Zoals bekend zal op de lo- katie aan de '-ange Kerk straat door de combinatie Albert Heijn, Blokker en C A een zogenaamd ABC- warenhuis worden gereali seerd. Om de bouw moge lijk te maken is inmiddels een aantal panden gesloopt. Na de sloopwerkzaamhe den is op 9 juni gestart met een zes weken durend ar cheologisch onderzoek. Dit onderzoek is nu in een sta dium gekomen waarin door de heer Van Trierum een goed inzicht gegeven kan worden in de resultaten. SCHIEDAM - Zowel de Schiedamse bevolking als het Schiedamse bedrijfs leven blijken een een warm hart te hebben voor de Joegoslaven die vanwege het oorlogsgeweld hun va derland hebben moeten ontvluchten. Dat blijkt uit de respons die de stichting 'Maris' tot nu toe al heeft gekregen in verband met de actie voor hulpgoederen voor de vluchtelingen. De stichting Maris bestaat zo wel in Hongarije als in Neder land. In ons land is de Hon- gaars/Schiedamse zakenman George Toth van het Jumbo Trade Center, lid van het stich tingsbestuur. Hij heeft er met zijn stichting voor gezorgd dat komende donderdagavond twee grote vrachtwagencombinaties naar de stad Kiskunhalas aan de Joegoslavisch/Hongaarse grens kunnen vertrekken. Direct Bedrijven en particulieren leve ren voedsel, medicamenten en kleding (moet wel in goede staat zijn), waar de vluchteliongen om zitten te springen. Volgens Wil Vollering die na mens de Nederlandse afdeling van Maris de hulpactie coördi neert, is snelle hulp geboden. „Als het kindje nü honger heeft, dan moet je nü helpen," zegt hij. „Het bedrijfsleven reageert al heel spontaan op onze hulp vraag en voor de bevolking be staat aanstaande donderdag de mogelijkheid om hulpgoederen in te leveren aan de Honnerlage Gretelaan 7. Dat kan van 07.00 tot 18.00 uur." Door de goede contacten met Maris in Hongarije kan volgens Vollering vanuit Nederland worden gegarandeerd dat de hulp direct daar aankomt waar die het hardst nodig is. „Er is geen sprake van omwegen en er blijft nergens een cent hangen," aldus de actiecoördinator. Netwerk Volgens de moeder van George Toth die regelmatig bezoeken aan Hongarije brengt, is de situ atie waarin de Joegoslavische vluchtelingen verkeren mens onterend en is hulp vanuit het Westen hard nodig. Vollering is dan ook bijzonder blij met de regelmatige hulp die een instelling als het Kerkcen- m trum Holy aan de Vlaardingse Reigerlaan biedt. Voor particulieren die nog vra gen hebben over aan te bieden hulpgoederen is er het volgende telefoonnummer: 010- 473.49.21. Daarnaast is er voor directe fi nanciële hulp een speciaal giro nummer van de stichting Maris beschikbaar. Het gaat om reke ningnummer 125458800 van de RABO-bank Schiedam/Vlaar- dingen, ten name van de stich ting 'Maris'. Door de goede banden tussen Maris Nederland en Hongarije is er volgens Vollering inmid dels al iets als een netwerk ont staan. Daardoor kan er elke zes weken een grote vrachtwagen combinatie naar Hongarije ver trekken. De hulp waar het nu om gaat is echter uitsluitend bedoeld voor de Joegoslavische vluchtelingen. SCHIEDAM - Wethouder Adri Reijnhout en VVD-raadslid Ge rard Verhulsdonk plaatsten maandag de eerste elementen voor twaalf houten woningen op het dak van twee flatgebou wen aan de Burgemeester Van Haarenlaan. De extra woonlaag is bestemd voor ouderen. De woningen zijn toegankelijk via een lift. Deze vorm van bouw, die men houtskeletbouw noemt, is niet nieuw in Nederland. Toch mag in Nieuwland gesproken wor den van een uniek projekt. Dit omdat nieuwe woningen wor den toegevoegd terwijl de on derliggende woningen bewoond zijn. Deze vorm van bouw is vanwege de lichte constructie uitermate geschikt om bovenop bestaande woonblokken te plaatsen. Steen of beton zou de bestaande draagconstructie niet kunnen houden. ~0: SCHIEDAM- Een 42-jarige Schiedammer heeft bij Sociale Dienst een meterkast vernield. De Schiedammer kwam zijn uitkering ophalen. Toen hij niet snel genoeg geholpen werd, ont stak hij in woede en haalde een bijl onder zijn jas tevoorschijn. Ook probeerde de man de sproei-installatie in werking te krijgen, om iedereen bij de GSD 'een koude douche' te be zorgen. De politie voerde de man af. SCHIEDAM - De Stichting Be roepseducatie 'Nieuwe Water weg Noord organiseert in sa menwerking met de Stichting Vrouw en Werkwinkel een cur sus Banen- en Beroepenoriënta- tie voor (her)intredende vrou wen die op zoek zijn naar weer een betaalde baan. Tijdens de cursus komen vragen aan de orde als: Wat wil ik? Wat kan ik? En wat de beroeps- en/of opleidingsmogelijkheden? Ook solliciteren komt aan bod. De kosten bedragen 45,- en kin deropvang van 0 tot 4 jaar is in overleg mogelijk. De cursus start op maandag 21 september en bestaat uit 19 bij eenkomsten. Op maandag en 7 donderdagen met uitzondering van de herfstvakantie. De Vrouw en Werkwinkel geeft deze cursus in het Vrouwenont- SCHIEDAM - De gemeente Schiedam gaat pas in sep tember een aktie op touw zetten om haar Sloveense zusterstad Velenje te hel pen. Het stadsbestuur van deze voormalige Joegoslavi sche stad stuurde twee we ken geleden een brandbrief naar Schiedam. Vienne en Esslingen die ook lid zijn van de stedenkring ontvin gen dezelfde brief. Volgens Jan Brouwer van de ge meente Schiedam kan op korte termijn niets geregeld worden. „Iedereen is op va kantie. Ik krijg niemand te pakken bij het Rode Kruis en het Leger des Heils om een aktie van de grond te tillen". De gemeente denkt aan een inzamelingsaktie van kle ding en geld. Het geld wordt gebruikt om voedsel te kopen. In Velenje, dat 50 km. ten zuiden van Oosten rijk ligt, is het een komen en gaan van vluchtelingen uit de gebieden waar doden en gewonden vallen. Met enige jaloezie kijkt Brouwer naar de aktie van George Toth. „Die man heeft een bedrijf en kan mensen vrij maken. Dat gaat bij ons wat moeilijker". In Velenje zul len ze waarschijnlijk geen boodschap hebben aan de organisatorische problemen waarmee Brouwer kampt. SCHIEDAM - In café Podium aan de Lange Haven treedt za terdag 18 juli de formatie 'The Newtones' op. Deze vier-koppi- ge formatie heeft haar wortels in de jaren '70 (Jamm - Buzzco- kes - Ramones), maar stapte eind jaren '80 terug in de tijd. De op de sixties geënte 'gitaar pop' die daar het gevolg van was, is helemaal van deze tijd. The Newtones bestaan uit Rien Schaap (gitaar). Jan van Velzen (bas), Hans van Rij (drums) en Nils Meek ('strat'). Toegang tot het optreden is gratis. moetingscentrum Barrika. On langs verhuisd naar Broersveld 142 te Schiedam. Geïnteresseer de vrouwen uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Hoek van Holland kunnen meer informatie vragen en zich aanmelden bij de Vrouw en Werkwinkel in Spijkenisse, tele- foon: 01880-14252. SCHIEDAM-De politie heeft afgelopen zondagochtend om kwart voor negen twee Rotter dammers in de leeftijd van 18 en 20 jaar aangehouden. De twee mannen waren bezig op het Stationsplein een telefoon cel leeg te halen. Een 18-jarige Schiedammer kon maandagnacht omstreeks half vier worden aangehouden naar aanleiding van een inbraak in een supermarkt aan de Aleida- straat. SERVICELIJN 010-4796199 Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 4735818 WOENSDAG 15 JULI 1992 44e JAARGANG, NUMMER 57 OPLAGE 42.150 Stadsblad Ook het Stedelijk Museum doet mee De shoarmazaak aan de Korte Dam is nog steeds gesloten. Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaar dentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Een zaak van vertrouwen Sïïs Schiedamse hulp voor gevluchte J oegoslaven Mevrouw Toth, de moeder van George, is dag en nacht bezig met het inzamelen van goederen, die aan de achterkant van het Jumbo Trade Centre aan de Brug. Honnerlage Gretelaan aangeleverd kunnen worden. j Wil Vollering, actiecoördinator. „Als het kindje nü honger heeft, moet je nü helpen." Houten woningen op flats Wethouder Reijnhout en raadslid Verhulsdonk klaren de klus. Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1