Het Nieuwe Bij Elke Bril h Gratis Zonnebril 'Veertig miljoen schoenen worden zomaar weggegooid' Bewoner haalt bakzeil bij Raad van State I i GESLOTEN -tl' - Pearle Is Kijkplezier. Stadsblad Inzameling deze week van start Telefoon bij DCMR roodgloeidend Schiedam heeft oog voor zijn verleden Pearle PemleExpress I S r'. rM ^vg Hans Anders fietst voor geleidehonden Koninklijke onderscheiding Zomerkamp CJV Auto tegen tram Overval Het Nieuwe Stadsblad Groot Vlaardingen weekagenda in uw krant Hennepkwekerij opgerold (Beide Brillen Zijn Op Sterkte.) 7 f 'm 5- 5' - - - -ï«b Sander van der Meer boekt eerste toernooi Hermes DVS in Wilde schatting leidt tot spanningen SCHIEDAM-De meldkamer van de DCMR kreeg vanmorgen tussen half vijf en half tien maar liefst 33 klachten binnen over stankoverlast. De klachten waren afkomstig uit Schiedam en Vlaardingen. De bellers klaagden over een benauwde, scherpe lucht. Na onderzoek bleek de boosdoe-, ner het bedrijf Paktank Botlek te zijn. Daar was een verbran dingsinstallatie uitgevallen waardoor acrylaatdamp vrij kwam. De DCMR stelt zal het voorval verder onderzoeken. SCHIEDAM-De politie heeft maandag een inval gedaan in twee hennepkwekerijen die ge vestigd waren aan de Schoener en de IJsselmondestraat. In to taal werden 74 planten in beslag genomen. Tegen twee mannen in de Jeeftijd van 23 en 30 jaar werd proces verbaal opgemaakt op grond van overtreding van de opiumwet. SCHIEDAM - Tijdens de opgravingen die de laatste twee maanden hebben plaatsgevonden aan de Lange Kerkstraat zijn res ten van huizen en huisraad uit de 13de tot de 19de eeuw aangetroffen. Toch komt de belangrijkste vondst van de archeologen van BOOR (Bureau Oud heidkundig Onderzoek Rotterdam) uit een veel jongere tijd. Het gaat om een middeleeuws zegel stempel van de priester Johannes da Wasia (Jan van Waas) geheten. Volgens deskundigen van het Schiedams Gemeentearchief staat behalve de naam en de functie van de priester ook de zweetdoek van de heilige Vero nica op het stempel afgebeeld. Op deze doek, een beroemde re likwie, zou de beeltenis van de gestorven Christus zijn afge beeld. Omdat er in Schiedam geen kerk aan de heilige Vero nica was gewijd, is het waar schijnlijk dat de priester niet uit deze plaats afkomstig was. Dankbaar De opgravingen aan de Lange Kerkstraat hebben kunnen plaatsvinden in verband met de toekomstige bouw van het ABC-winkelcomplex, waarvoor nu al een reeks huizen is ge sloopt. Achter wat tot vor kort het pand Lange Kerkstraat nummer 50 was, hebben de archeologen een compleet percerel uit vroe ger tijden opgegraven. Archeoloog Rien Moree vertelt de aanwezigen, die afgelopen vrijdag op de uitnodiging voor de rondleiding in waren gegaan, dat de mensen vroeger al net zo lui waren als wij nu. „Maar wij als archeologen zijn ze daar dankbaar voor. Ze gooiden bij voorbeeld hun afval gewoon in de sloot die het dischtst achter hun huis lag. Daarom kunnen wij er nu eeuwen later nog aar dewerk in vinden dat behoorlijk intact is." En ter illustratie toont hij een vaas die op een bepaalde diepte is gevonden en daar voor de be- zoekers aan de kleiwand is op gehangen. De archeologen spre ken van een „kleipakketje" en van een „veenpakketje". Ijzertijd De ongeveer veertig aanwezigen laten de informatie over het oude Schiedam rustig over zich heen komen. Al staan ze op dat moment, aan de rand van de 'graafput' oog in oog met de res ten die hun vroege voorvaderen er achterlieten. De Lange Kerkstraat is een van de oudste straten in de stads kern, waar al in de 13de eeuw moet zijn gewoond. Sinds die tijd is er altijd gewoond, waar van muurresten, mestkuilen, sloten en stenen putten uit later eeuwen getuigen. Door het opgravingsterrein loopt de bedding van een water tje, de Luijs, dat in de 19de eeuw is gedempt. Ook was er al lang voor de mid deleeuwse bebouwing sprake van menselijke activiteiten in dit gebied. Op enkele meters diepte troffen de archeologen sporen aan van sloten, die in de late Ijzertijd (circa 700 voor Christus - 0) of in de Romeinse tijd (0 - 250 na Christus) gegra ven moeten zijn. Maar Schiedams geschiedenis gaat nóg verder terug, zo vertel de BOOR-hoofd Marco van Trierum de groep geïnteresseer de Schiedammers: „Schiedam heeft een rijk verleden dat te ruggaat tot 4000 voor Christus. In het begin van de jaren vijftig, bij de aanleg van een dokput bij Wilton Fijenoord, werden res ten van een pot uit die tijd ge vonden." Belang Van Trierum wees het gezel schap, waaronden ook wethou der Zijdeveld, op het belang van archeologische opgravin gen: „Een stad die leerE ver nieuwt zich. Maar bij dat ver nieuwen moet worden voorko men dat de eigen geschiedenis ongezien terzijde wordt gescho ven. Wat dat betreft heeft de ge meente Schiedam echter al ja ren oog voor de archeologische waarden binnen haar gemeente grenzen." Volgens Van Trierum geeft de vraag vanuit de gemeente Schiedam aan BOOR, hoe ver dere bouwkundige projecten ar cheologisch begeleid moeten worden, de belangstelling weer die het stadsbestuur heeft voor het verleden van de stad. SCHIEDAM - Deze week worden in Schiedam stand aards neergezet, waarin ie dereen z'n oude schoenen kwijt kan. „Naar schatting worden jaarlijks in Neder land zo'n 40 miljoen schoenen weggegooid met het huishoudelijke afval. Sommige schoenenfabri kanten spreken zelfs over zestig miljoen paar. Wij, als 'De Groene Weg', ha len ze nu op voor ofwel de Derde Wereld ofwel de re cycling." Jan Peereboom uit Delft verte genwoordigt de Nederlandse randstedelijke poot van het Duitse 'Die Grüne Weg', een organisatie die alleen al bij onze Oosterburen zo'n 10.000 stand aards heeft neergezet. Gezien het succes is men nu de grenzen overgegaan. Het ge scheiden inzamelen van afval heeft in ons land immers al gro te vormen aangenomen. Glas- bakken staan overal. Steeds va ker echter zie je hele milieu-ei- landen verschijnen, die goed ge bruikt worden. Peereboom: „Maar aparte bakken voor oude schoenen zijn er nagenoeg niet." 'De Groene Weg' is met de aktie begonnen in onder meer Delft, Zoetermeer, Rijswijk, Voorburg en Leidschendam. Het loopt als een trein. Deze week zijn onder meer het Westland, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam aan de beurt. De standaards staan zowel bij onder meer drogisterijketens, als bij schoenenzaken en hak kenbars. Dagelijks worden de oude schoenen door 'De Groene Weg' bij de zaken opgehaald. Ze worden naar Zoetermeer ge bracht waar ze in grote contai ners verdwijnen, die - zodra ze vol zijn - naar Duitsland wor den overgebracht. Uitgezocht „In Hamburg worden de schoe nen uitgezocht. De nog redelijke exemplaren - en dan gaat het om zo'n 80%- gaan naar de Der de Wereld. Daar worden ze op geknapt en voor zo'n twee kwartjes weer verkocht. Het aardige is, dat overal in die Derde Wereld nu kleine werk plaatsen worden opgericht. De eigenaars kunnen leven van het repareren van 'onze' schoenen." De echt afgetrapte schoenen, waar geen eer meer aan te beha len valt, worden gerecycled. „Er wordt isolerend materiaal van gemaakt, dat wordt gebruikt in onder meer geluidswallen langs snelwegen." De aktie wordt ondersteund door het Ministerie van Vrom. „Ook daar wordt ingezien, dat deze inzameling een gemakkelij ke manier is om van veel afval af te komen. Een schoen weegt toch wel zo'n 800 tot 1000 gram. Zou heel Nederland mee werken, dan zijn we verlost van zo'n 35 miljoen kilo afval. Nee, we krijgen geen subsidie. Dat moet ook niet nodig zijn, want de 'De Groene Weg' is wel op ideële gronden opgezet, maar moet self-supporting worden." De enige schoenen, die niet kun nen worden ingeleverd, zijn ski schoenen. „Die zijn van zulk hard plastic gemaakt, dat er nog geen manier voor gevonden is, om ze te recyclen. En tja, in de Derde Wereld hebben ze niet zoveel aan skischoenen..." SCHIEDAM- Delen van de Kerklaan en Polderweg, en de Joppelaan blijven gesloten voor motorvoer tuigen. Alleen bestem mingsverkeer mag hiervan gebruik maken. Dat heeft de Voorzitter van de Afde ling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State onlangs bekend ge maakt. Eind maart besloot wethouder Chris Zijdeveld paal en perk te stellen aan het toenemende sluipverkeer in Kethel-Noord. Bewoners van de nieuwe wijken in Spaland zagen hun kans schoon om via het kronkelige tracé langs weilanden en boer derijen files bij Kleinpolder- plein en Beneluxtunnel te om zeilen. Dit tot ergenis van de bewoners in het poldergebied die hun kinderen uit angst voor ongelukken niet meer buiten lieten spelen. Enige alternatief De heer C.A. Roos, bewoner aan het Koolwitjehof, kon zich niet verenigen met de nieuwe verkeersmaatregel en spande bij de Raad van State een procedu re aan tegen het College van Burgemeester en Wethouders. Afsluiting zou in de ogen van Roos pas gerechtvaardigd zijn als de nieuwe ontsluiting voor de woonwijk Spaland klaar was. En dat is pas in 1994. "Het eni ge andere alternatief richting Rotterdam is de overvolle A-20. En van overlast is alleen sprake in het spitsuur", was de argu- i mentatie van Roos die niet op de zitting verscheen, om zijn standpunt nader toe te lichten. De voorzitter van de geschillen commissie deelde de opvatting van Roos niet. Uit het oogpunt van verkeersveiligheid en ge zien de ontsluitingsmogelijkhe den die in voldoende mate aan wezig zijn, mag Kethel-Noord verkeersluw worden gemaakt. SCHIEDAM - In de Tour gaat het om grotere bedragen. Niette min is de 25.000 gulden, die personeel en klanten van Hans Anders Opticiens bij elkaar fiet sten voor het Koninklijke Neder landse Geleidehonden Fonds (KNFG) een cheque ter waarde van dit bedrag uit handen van een vertegenwoordiger van de enthousiaste tweewielers. Deel nemers aan de aktie behoefden trouwen niet echt af te zien. Zij konden kiezen uit diverse aktivi- teiten zoals: een puzzelrit langs de Linge en een mountain-bike tocht. Na afloop van hun in spanningen werden ze vergast op een optreden van Rene Fro- ger. Voor het KNGF was de gift meer dan welkom. Het fonds dat geleidehonden traint voor vi sueel gehandicapten, is voor het grootste deel van de daaraan verbonden kosten ajhankelijk van particuliere bijdragen. SCHIEDAM - Tal van Schie dammers hebben de eerste be ginselen van taal en rekenen ge leerd van mevrouw W. van Doesburg. Ruim 37 jaar was zij als onderwijzeres verbonden aan de Jan Lighthartschool - nu 'De Kring' genaamd - aan het Frans Halsplein. Doordat zij het leeuwedeel van haar 38-jari- ge carrière in het onderwijs aan dezelfde school verbonden is geweest, is haar sociale betrok kenheid met de wijk en haar be woners bijzonder groot. Daar om is haar - nu ze per 1 augus tus met de VUT gaat - de ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud toegekend. De versierselen behorende bij deze koninklijke onderscheiding zijn haar vrijdag 17 juli uitgereikt door loco-bur gemeester Aad Wiegman. "3, SCHIEDAM - De Schiedamse CJV houdt een zomerkamp voor kinderen tussen zeven en vijftien jaar in de week van 15 tot en met 22 augustus in de bossen van het landgoed Treek in Leusden bij Amersfoort. Het kamphuis heeft modern sanitair en een kamphuis waarin de vas te staf het eten verzorgt. Er wordt geslapen in acht-persoons tenten. Op het programma staan ondermeer een dagtocht naar het Henschotermeer en een dropping. De kosten voor het kamp bedragen 147,50 in clusief vervoer per touringcar en verzekering. Informatie bij J. van der Most (telnr.: 4620112) of bij Ton van der Leije (telnr.: 4703746). SCHIEDAM-Een 35-jarige au tomobilist is vrijdagmiddag op de kruising Herenpad/Broervest tegen een tram aangereden. De man, afkomstig uit Indonesië, was op familiebezoek in Schie dam. Volgens een woordvoeder van politie was drank in het spel. SCHIEDAM-Een Schiedamse vrouw heeft onder bedreiging van een vuurwapen de weekop- brengst van haar winkel moeten afstaan. Twee mannen stonden haar op te wachten in het por tiek van haar woning aan de Valeriusstraat. De politie stelt een diepgaand onderzoek in. De vakman in huis S INTERIEURVERZORGING Het kantoor van is i.v.m. vakanties van 27 juli t/m 14 augustus. Wij zijn wel bereikbaar op editiekantoor Westhavenkade 14 Vlaardingen Tel. 010-4344022 Fax 010-4602727 ons SERVICELIJN 010-4796199 Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 4735818 WOENSDAG 22 JULI 1992 44e JAARGANG, NUMMER 59 OPLAGE 42.150 I Stadsblad A Priester drukt zijn stempel op opgravingen Wie nu 'n complete bril bij Pearle koopt, krijgt een zonnebril op sterkte ca deau. Maar wel graag even deze adver tentie meenemen. Deze aanbieding is geldig bij alle Pearle- en Pearle Express-winkels in Neder land. Daar informeert men over de exacte voorwaarden. Schiedam, Hoogstraat 61 (naast M&S) - Spijkenisse, Nieuwstraat 182 (ABC- gebouw) - Vlaardingen, Liesveld 14 (tussen C&A en V&D) - Rotterdam, Pearle Ter Meulen (in de kelder); Binnenwegplein 23, Pearle Express: Zuidplein Hoog 938 (naast V&D); Hoogstraat 198 (t.o. V&D) Wegen in Kethel- Noord blijven verkeersluw 1^ A a. .mm <u*. De wegen rond de twee kerken in Kethel blijven verboden gebied voor doorgaand verkeer. Mevrouw W. Doesburg en wethouder Aad Wiegman Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering 1 Projecten o.a. verzorgings- en bejaar dentehuizen, scholen en kantoren msÊÊ Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Een zaak van vertrouwen Het Ut niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1