Voorkeur kopers vaak emotioneel Afweging nieuw of bestaand huis moet zakelijk zijn UONBN Soort en bewerking belangrijk voor duurzaamheid Ziek hout gevaar in huis Tuintip CENTRALIST V/M TWEE INSTALLATIEMONTEURS/ PIJPFITTERS 'Er weer zelfstandig op uit' Gaat u verhuizen? H. VAN DIJKE ZIEKEN VERZORGENDE m/v INVALKRACHTEN WIM van DIJKE Zn. 010-426 71 69 Onkruid en uittrekken MELDKAMER CTP INSTALLATIE BV 25.- om "wakker" te blijven generaties lang écht verhuizen i B.V. Alarm Centrale Vlaardingen BREVA B.V. BREVA B.V. SCHILDERSBEDRIJF C. P. Gephardt SCHIEDAM - VLAARDINGEN HOOGHEEMRAADSCHAP VAN DELFLAND BEKENDMAKING „De Wetering" The Butterflies interieurverzorgsters RENAULT TOP OCCASION Gé Kleijheeg JAN STEENSTRAAT 35 - SCHIEDAM HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1992 PAGINA 2 Nieuwbouwwoningen liggen vaak beter in de markt dan bestaande woningen in de zelfde prijsklasse, althans in perioden dat de huizenmarkt als geheel er goed bij ligt. Dat geldt dit jaar ook weer voor de premiewoningen. De vrije sector trekt echter al enkele jaren meer kopers dan er aan bod is, dus het voordeel van de premie is niet doorslagge vend. Soms zijn er zakelijke redenen voor de voorkeur van kopers aan te wijzen, vaak echter is die eerder van psy chologische aard. De overheid stimuleert via de nieuwbouw van premiewonin gen al vele jaren woningbezit onder de 'lagere' inkomens groepen, Dat werd vooral in 1990 en 1991 flink uitgehold, omdat door de gestegen rente een hoog inkomen nodig was om voldoende hypotheek te krijgen. Maar bij een hoog in komen vervalt echter ook de premie geheel of voor een groot deel. Dit jaar is de premie echter afhankelijk gemaakt van de rentestand, zodat ook wat lagere inkomensgroepen weer een premiewoning kunnen ko pen. Staat betaalt mee Als het mogelijk is een premie woning te kopen moet dat ze ker niet nagelaten worden. De staat neemt als het ware een deel van de koopsom voor haar rekening. Dat zal maximaal ƒ41.000 zijn en minimaal 10.000. Hoeveel dat in de praktijk wordt hangt af van het inkomen van de koper. Voor de koper betekent dit, dat hij (of zij) alleen hypotheek hoeft te betalen over het resterende be drag. Stel dat een premiewo ning 140.000 voor haar reke ning neemt, dan heeft de koper slechts een hypotheek over 99.000 nodig. De staat keert dat overheids deel niet ineens uit, maar ver strekt daarvoor de zg. jaarlijkse bijdragen. Die bijdragen dienen om het overheidsdeel in maxi maal 30 jaar af te betalen. Nadelen premiewoning Toch zijn er ook nadelen. Over die jaarlijkse bijdragen van bij voorbeeld 3.600 moet de ont vanger belasting betalen. Dat zal ook bij een matig inkomen een percentage van minstens 35,1% zijn dus ca. 100 per maand. En bij hogere inkomens betaalt de ontvanger van de premie al gauw de helft zelf mee via de fiscus. Het kan dan soms zelfs voordeliger zijn om geen premie te ontvangen en zelf over het volle bedrag van de koopsom hypotheek te be talen (en rente af te trekken). Een ander nadeel van premie woningen is dat tweeverdieners zich bij het huidige systeem ei genlijk uit de markt 'prijzen' doordat hun inkomens bij el kaar moeten worden geteld. Tweeverdieners moeten daar om vaak sowieso uitwijken naar vrije sector woningen. Deze nadelen gelden overigens niet voor de zg. premie-C wo ningen, voorzover die nog te koop zijn. Daarvoor wordt een eenmalige premie van 5.000 uitgekeerd die belastingvrij is. Er geldt ook geen inkomens- toets. Financiering Nieuwe woningen zijn ook vaak i makkelijker te financieren. Al lereerst omdat de prijzen meestal 'vrij op naam' zijn, d.w.z. er hoeven geen over drachtsbelasting en over drachtsakte bij de notaris te worden betaald. Dat is verder ook belangrijk voor wat betreft de grens waar bij nog gemeentegarantie mo gelijk is. Die grens is 250.000 voor zowel bestaande als nieu we woningen. Voor bestaande woningen zitten er echter ook de 'kosten koper' in, die zo'n 8 tot 10% van de koopsom be dragen. De echte grens voor bestaande woningen ligt dus op 225.000 tot ƒ230.000. Zodra de woningen duurder worden zal de koper bij gemeentega rantie een stukje eigen geld moeten inbrengen voor de 'kosten koper'. In de praktijk is ook boven 250.000 de financiering van de aankoop van nieuwe wonin gen makkelijker dan bij be staande woningen. Voor nieuw bouw houden de financiële in stellingen meestal ruimere nor men aan dan voor bestaande bouw, ook als er geen sprake is van gemeentegarantie. Onbekend Tamelijk onbekend is echter dat nieuwe woningen ook kun nen tegenvallen. Ze worden meestal 'op tekening' gekocht. Eenmaal gebouwd kunnen de woningen zelf en de omgeving een teleurstelling opleveren. Ook kan het met de kwaliteit van de woning flink tegenval len, al zal per saldo het onder houd gedurende de eerste 5 tot 10 jaar minder kosten dan bij bestaande woningen. (Daar staat weer tegenover dat de in richtingskosten van bijvoor beeld de tuin hoger zijn). Een belangrijk voordeel van bestaande woningen is echter dat de woning zelf en de omge ving „klaar" zijn. De koper weet in alle opzichten waar die aan toe is. Als aan de gebruike lijke normen wordt voldaan (een eigen makelaar of zonodig een keuring), is de kans op een miskoop door teleurstelling be perkt. Vaak zit er achter de beslissing toch een nieuwe woning te ko pen een psychologisch ele ment. Mensen hebben liever iets nieuws dan iets dat al eer der gebruikt is. Dat gevoel ebt echter snel weg, zeker als er te leurstellingen komen. Het is zaak een beslissing daarom op zakelijke gronden te nemen. Nu en dan duiken publikaties op over ziek hout. Boktorren bijvoorbeeld die dakconstruc ties bedreigen, schimmels die gaten in houten vloeren ver oorzaken. Maar ziek hout komt meer voor dan menig een denkt en het is dan ook zaak om bij de keuze van hout voor verbouwingen in en om het huis aandacht aan dit as- pekt te besteden door ver duurzaming van hout of keuze van soorten die goed bestand zijn tegen ziekten. Dat hout slijt door gebruik (be lopen van vloeren en drempels e.d.) en door weersinvloeden is algemeen bekend. Maar de duurzaamheid van hout kan be dreigd worden door andere in vloeden. De weerstand van hout tegen chemische aantas ting is in het algemeen goed, zolang de zuren, zouten en lo gen niet al te sterk zijn. Maar hout kan met name „ziek" wor den door biologische factoren van dierlijke of plantaardige aard. Boorders Dierlijke aantasting gebeurt in het algemeen door insekten die zich in het hout boren. Dat ge beurt al in het bos door zgn. nathoutboorders als houtwes pen, boktorren, schorskevers en dennescheerders. Indien het gekapte hout sterft, sterven ook deze insekten. Voor hout in gebouwen zijn de zgn. droog- houtboorders van belang. Drooghoutboorders leggen hun eieren in verwerkt hout. De lar ven die daar uit komen voeden zich met houtstof. De bekend ste insekten van deze categorie zijn de huisboktor, die alleen naaldhout aantast, en de klop- kever (die zowel naald- als loof hout aantast). De larven van die klopkever zijn de alom bekende „houtwormen". Onopgemerkt worden soms gehele kappen en constructies in gebouwen aan getast, want aan de buitenkant van de spanten e.d. is nauwe lijks iets te zien. In een periode van 5 tot 10 jaar speelt zich deze stille vernietiging af. Plantaardige aantasting van hout geschiedt door schimmels. Soms verkleurt het hout er al leen maar door, maar sommige schimmels veroorzaken hou- trot. Als de omstandigheden gunstig zijn kan de aantasting Ook houten schuttingen moeten goed onderhou den worden. Heet wat tuiniers worstelen met het onkruid in hun tuin en zijn misschien geneigd naar chemische bestrijdings middelen te grijpen. Toch is het beter de bestrijding te beperken tot uittrekken, omspitten en/of schoffelen. Alle bodems bevatten eenjarig onkruid dat van tijd tot tijd ontkiemt, zoals klein kruiskruid en straatgras. Herhaald schoffelen bij droog weer levert echter goede resultaten op. Anders ligt het bij onkruid dat zich vermenigvuldigt uit wortelstokken. Als er bij het omspitten of uittrekken maar een klein stukje wortel blijft zitten, komt het op nieuw op. Dit geldt bijvoorbeeld voor kweekgras, distel, paardestaart en haagwinde. Dit soort onkruid is makke lijk te herkennen, omdat bij het uittrekken stevige wortel- strengen omhoog komen. Iedere keer als er weer nieuw onkruid opkomt, zal het karwei van voren af aan moeten beginnen, in de hoop dat er op een gegeven moment niets meer opkomt. Soms zitten de wortels echter zo diep dat ze er met een spade niet uit te krijgen zijn en ook niet uitgetrokken kunnen worden. Wat dat betreft is de akkerwinde be rucht. Die zal dan in het winterseizoen moeten worden aangepakt door de bodem diep genoeg om te werken. door schimmels soms binnen maanden plaatsvinden. Gunstig in dit verband is een vochtper- centage in het hout van meer dan 20% en ook veel vocht in de omringende lucht plus een gemiddelde temperatuur van zo'n 25 graden. Meestal is er dan ook sprake van slechte ventilatie. Rotveroorzakende schimmels vernietigen de celwanden van het hout. Het cellulose, de 'sterkte-gever' aan hout, wordt dan vrij gemakkelijk afgebro ken. Een beruchte schimmel is de zg. huiszwam, die in het eindstadium het hout als het ware ontleed in gemakkelijk te verkruimelen blokvormige, don kerbruine schilfers. Minstens zo gevaarlijk is ook de zg. witte rot (witte vlekken, soms met zwar te rand) die veroorzaakt wordt door schimmels die vaak al in het onverwerkte hout aanwezig waren. (Niet te verwarren met de zg. blauwschimmels die wel verkleuring, maar geen sterkte- verlies opleveren). Hout dat door rotveroorzaken de schimmels is aangetast kan alleen maar vernietigd worden: verwijderen dus en verbranden en de aangetaste plekken ver vangen door goed geconser veerd hout. Het niet verwijder de hout moet dan behandeld worden door behandeling met giftige oplosbare middelen (bijv. de zg. Wolmanzouten). Dit moet door deskundigen gebeu ren. Hout dat door insekten is aan getast kan soms ook met spe ciale middelen behandeld wor den. Vergassen met cyaanwa- terstof, wat vroeger vaak ge beurde, is niet meer toege staan. In plaats daarvan kan echter verhitting van het hout gedurende enige tijd tot zo'n 50 a 60 graden effectief zijn. Ook hier moet uiteraard des kundige hulp worden ingeroe pen. Aantasting van hout kan wor den voorkomen door het hout vooraf met daarvoor geschikte middelen te verduurzamen met eerdergenoemde Wolmanzou ten (of vergelijkbare stoffen). Voor vloeren, deuren en kozij nen kunnen ook kopernafte- naat bevattende middelen wor den toegepast. Ook is in de houthandel te koop dat goed beschermd is. Daarnaast is het belangrijk om, o.a. door af doende ventilatie, de omstan digheden voor de groei van schimmels te verslechteren. Ook bij de keuze van de soort hout kan rekening worden ge houden met de weerstand te gen biologische aantasting. Wat de naaldhoutsoorten be treft is vuren bijvoorbeeld vat baarder dan Europees grenen en is het uit vooral Canada af komstige redwood nog sterker. De bekendste inheemse loof houtsoort, namelijk beukehout, is het zwakst. Wat dat betreft zijn de tropi sche hardhoutsoorten nog de beste keuze. Merbau bijvoor beeld kan niet door schimmels en insekten worden aangetast en is daarom voor zwaardere constructies waaraan hoge kwaliteitseisen worden gesteld veel gebruikt. Ook teak bena dert de kwaliteit van merbau. Dat geldt ook voor palissander en ebben, die echter met name voor luxe betimmeringen en meubels worden gebruikt. De B.V. Alarm Centrale Vlaardingen is een modern en compleet ge organiseerd bedrijf dat sinds haar oprichting in 1976 het trefwoord beveiliging" met zich meedraagt. Eén van haar hoofdactiviteiten is het exploiteren van een eigen meldkamer. Wegens uitbreiding van haar service-verlenende taak ontstaat er op korte termijn de vacature voor vol-continu 20-30 jaar Functie-informatie: behandelen van binnenkomende alarmmeldingen behandelen van hulpoproepen via het alarmeringssysteem voor ouderen en gehandicapten het aannemen en doorgeven van technische storingen bestemd voor diverse bedrijven het aannemen van een artsentelefoon Uw profiel: beschikken over een service-verlenende, klantgerichte instelling een praktische, resultaatgerichte werkwijze er op nahouden collegialiteit computerervaring het reeds bezitten van het diploma beveiligingsbeambte kan tot aanbeveling strekken Schriftelijke sollicitaties binnen 14 dagen na verschijningsdatum richten aan: t.a.v. de directie, Postbus 200, 3130 AE Vlaardingen Wij zijn een landelijk opererend KIWA-erkend in stallateur van benzinestations en zoeken Leeftijd 20-35 jr. Vereiste opleiding: LTS mechanische techniek. Ervaring in fitwerk strekt tot aanbeveling; vracht wagenrijbewijs geeft voorkeur. Uw sollicitatie ge lieve u te richten aan: Postbus 698 - 3900 AR Veenendaal t.a.v. dhr. A. Verhaal. Tel. 08387-3915 Met een van onze handige driewielers weer zelfstandig op visite, winkelen of naar park en bos. Als u dat wilt, kom dan eens langs in onze ruime showroom of maak een afspraak voor een vrijblijvend bezoek aan huis. 4e Industriestraat 8, Vlaardingen Tel. 010-4600077 Geopend op werkdagen van 08.30- Oosteinde 11e Barendrecht Tel. 01806-17120 Geopend op werkdagen. 17.00, op zaterdag van 10.00-16.00. Op zaterdag gesloten. Bel dan een verhuizer. Maar wel een goede. Een met vakbekwame verhuis- krachten. Mensen die met liefde uw kostbare spullen behandelen. H. van Dijke is zo'n verhuizer. Een bedrijf met jarenlange ervaring, dat beschikt over een modern wagenpark met een ver- huislift. Van Dijke regelt voor u alles naar wens. Zorgt voor het inpakken en eventuele opslag. Alles kan. Snel en zonder zorgen worden uw spullen te gen konkurrerende prijs verhuisd. Ver zekerd natuurlijk. Vraag vrijblijvend prijsopgave. Verhuis zonder probleem met H. van Dijke Schiedam, Nieuwe Mathenesserstraat 85 Schiedam, telefoon 010-4261224-4268201 Spijkenisse, telefoon 01880-30234 Erkend verhuisbedrijf Telefoon 4751285 of 4704720 complete gezichtsbehandeling Ar\ zonnekanon B.V. Cleaningservice ADW RENAULT CLIO 1.2 RL ftft_ 3drs. 1991 I 5.995,- Kreisel autobedrijven bv, SLIJPERIJ partikuliere en bedrijfsverhuizingen rijks- en gemeenteregelingen verwarmde en beveiligde opslag van inboedels ERKENDE VERHUIZERS Wim van Dijke Zn. beschikt over het meest moderne wagen park en diverse verhuisliften en verhuismaterialen. U belt... wij komen voQr vrijblijvende prijsopgave rcdaktic "IJW THUISKRANT' EXTRA Postbus 5825, 2280 HV Rijswijk 32/92 i Nr. 92.4767 Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland maken bekend, dat het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland bij besluit van 16 juli 1992, kenmerk DWM/ 38827, ingevolge artikel 43 van de Verordening Waterhuis houding Zuid-Holland, per 1 mei 1992 met één jaar (tot en met 30 april 1993) heeft verlengd de geldigheidsduur van de peilbesluiten van de volgende polders: Aalkeet-Buitenpolder polder Berkel (met uitzondering van de polderonderdelen Nieuwe Droogmaking en Oostmeerpolder) Dijkpolder te Monster Droogmaking in de Oude Polder van Pijnacker Droogmaking in de Zuidpolder van Delfgauw Harnaschpolder Hoefpolder Hoge Broekpolder Nieuwe- of Drooggemaakte polder Noordpolder te Rijswijk Polder van Nootdorp Oude en Nieuwe Broekpolder Oude Lierpolder Oude Polder van Pijnacker Sluispolder Tedingerbroekpolder Veen- en Binckhorstpolder Voordijkshoornsepolder Wippolder Zwartenhoek Bemalingsgebied te Schiedam (dit betreft de delen die door het gemaal aan de Fokkerstraat te Schiedam bemalen wor den, waarbij het gaat om delen van de polders: West- Abtspolder, Nieuwlandsche Polder, Hargpolder, Noord Ke- thelpolder en de Holierhoekse en Zouteveensepolder) Aalkeet-Binnenpolder Akkerdijksche polder Commandeurspolder Dijkpolder te Maasland Dorppolder Holierhoekse en Zouteveense polder Klaas Engelbrechtspolder Kralingerpolder Lage Abtwoudsche polder Noord-Kethelpolder Oost-Abtspolder Zuidpolder van Delfgauw Duifpolder Oude Campspolder Woudse polder Voor de met gemerkte peilgebieden geldt deze verlenging alleen de polderdelen die buiten het reconstructiegebied Mid den-Delfland vallen. Delft, 30 juli 1992 Dijkgraaf en hoogheemraden voornoemd, mr. A. P. VAN DEN BERGE, dijkgraaf mr. J. T. VAN DER WAL, secretaris-rentmeester De Gereformeerde Stichting voor Bejaardenzorg zoekt voor één van de afdelingen een Het betreft een baan van 40 uur per week. Funktie-eisen: - diploma en enige jaren ervaring - inzetbaar voor alle diensten volgens rooster Tevens willen we graag in kontakt komen met: oproepbaar bij ziekte van de vaste medewerkers. Diploma en ervaring vereist. „De Wetering" biedt huisvesting aan 75 bewoners en is gelegen aan de Claudius Civilislaan 40, 3132 JB Vlaardingen. Uw sollicitatiebrief kunt u schrijven aan de heer W. Pol dervaart, directeur. Bi] schoonheidssalon op de Vlaardingerdijk 169A in Schiedam betaalt u voor een slechts L/ Voor moeders met een baby is er een kinderbox aanwezig. Als u bruin wilt worden of blijven dan is dat ook mogelijk onder ons voor e_i vjper keer Ons telefoonnummer: 4267066, misschien tot ziens. vraagt met spoed nette Werktijden van 16.30-19.30 uur. Aanvang direkt. Tel. inl. 01880-30616 of 01864-3410, tussen 9.00-17.00 uur. 3-24 maanden garantie TOP OCCASIONS VOORRADIG IN ONZE SHOWROOM Renault Clio 1.2 RL, 3-drs., groen1991 10.500 km 16.995,- Renault Clio 1.2 RL, 3-drs., wit1992 20 000 km 18.995,- Renault Clio 1.2 RL, 3-drs., rood1992 17.000 km 18.995,- Renault Clio 1.4 RN, 3-drs., grijs1991 22.000 km 20.985,- Renault Clio 1.4 RT, 3-drs., groen1991 6.600 km 22.985,- Renault Clio 1.4 RT, 3-drs., grijs1991 13.000 km 22.985,- Renault Clio 1.4 RT, 3-drs., brons met1991 10.500 km 22.985,- Renault 19 GTS Dynamic, 3-drs., grijs1991 17.800 km 24.985,- Renault 19 GTS chamade grafiet1990 29.000 km 23.885,- Renault 19 GTR chamade grafiet1990 27.000 km 20.885,- Renault 19 TD diesel, 5-drs., wit1991 36.000 km 29.985,- Renault 21 SD diesel1991 7.600 km 27.985,- Renault 21 SD diesel, groen met1991 28.000 km 27.985,- Renault 25 TX grafiet1991 20 000 km 38.985,- Renault Espace turbo diesel, grijs1991 60.000 km 52.985.- Renault Espace turbo diesel X, rood met1991 54.000 km 58.885,- Wie een gebruikte auto kiest, kiest Kreisel! Stationsplein 2, Schiedam, lel: 010 - 4377099 Stichting LEZEN, Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam Gereedschapmakerij Schie 178 telefoon 4261719 Voor hard metaal (Widia) cirkel-zagen van 150 mm o tot 500 mm e Slijpen reparatieservice binnen 8 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 2