Nieuwe compacte 6 cilinder van Opel KIJK OP AUTO'S IN DIT NUMMER Nieuwe Rai voor auto- en motorsport Motorai eind oktober Ook bedrijfsauto straks niet meer te betalen Ford Sierra in de aktie Citroen ZX met 2.Oi motor j Citroen in modeljaar 1993 PeugeotJ5 met korte wielbasis Korte nieuwtjes op autogebied Pontiac Firebird door SPM 286 kit volbloed Italiaan Cabrio's van Manta en Corsa VECTRA PAGINA 13 HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1992 De redaktie van dit speciale autokatern wordt verzorgd door Leo de Ruiter, te bereiken via postbus 5825, 2280 HV Rijswijk, het telefoonnummer van de redaktie is 070-3190298. Voor advertenties: zie coition op pag. 3 van deze krant. 'Formule 93'. Dat is de werknaam van het nieuwe evene ment dat van donderdag 9 tot en met zondag 12 decem ber 1993 wordt georganiseerd in het Hollandcomplex van het RAI Tentoonstellingscentrum in Amsterdam. Tijdens Formule 93 staan auto- en motorsport centraal. Het expositieprogramma omvat onder andere de beken de merken uit de auto- en motorsport, toeleveranciers en sponsors, verenigingen en instanties die in de auto- en motorsport actief zijn. Verder is er aandacht voor zaken als accessoires en toebehoren, tuning en styling. Het evenement heeft een nationaal karakter. De bezoe kersdoelgroep bestaat uit geïnteresseerden in en beoefe naars van de auto- en motorsport in alle facetten; van sportieve recreatie tot Grand Prix. Vanzelfsprekend hoort bij een dergelijke manifestatie niet alleen 'kijken' maar ook 'doen', in de vorm van wedstrijden, in- en opstapmogelijkheden en demonstraties. Voor nadere in formatie over deelname aan het evenement kan contact worden opgenomen met de afdeling Project Manage ment van RAI Gebouw bv, de heer L. W. Boreel, Euro paplein 8, 1078 GZ Amsterdam (telefoon 020-549 1212, toestel 1599). Italiaanse lijnen en een exotische uitstraling. Dit zijn slechts twee kenmerken van de Specialist Performance Mouldings 286, ook wel SPM 286 genoemd. De SPM 286 carrosseriekit oogt als een Italiaanse volbloed, maar is in werkelijkheid een op de Pontiac Fierro gebaseerde kitcar. En hij wordt door RUHA, tel. 02510-38604, uit Heemskerk geleverd. Dankzij de perfekte pasvorm van de SPM 286 carrosse riekit, is het voor de doe-het-zelver mogelijk deze klas sieker zonder speciaal gereedschap op te bouwen. En het eindresultaat mag er zijn; alle voordelen van het moderne concept van de Pontiac Fierro worden gecom bineerd met de exotische uitstraling van een peperdure Italiaan. Maar dan wel voor een prijs die voor vrijwel iedereen haalbaar is. De complete SPM 286 kit kost 10.000.-. Als donorwagen voor de SPM 286 is voor de Pontiac Fierro gekozen. Deze kunt u uiteraard zelf nieuw of ge bruikt aanschaffen met 2.5 of 2.8 liter motor. Het moderne produktie-chassis en de geavanceerde techniek van de Fierro vormt namelijk een, uitstekende basis voor de SPM 286. Aangezien al deze voordelen na het bouwen van de kit car behouden blijven, is de SPM 286 echt een bolide voor het dagelijks gebruik. Voor alle afstanden en onder alle weersomstandigheden blijft de wagen betrouwbaar, economisch, praktisch en last but not least, waterdicht! En doordat het stalen chassis, dn integrale rolkooi en de met staal verstevigde deuren van de donorwagen ook voor de SPM 286 gebruikt worden, blijft de afwerking en de veiligheid die de serie-Fierro biedt behouden. De motorfiets staat volop in de belangstelling. Dat blijkt onder andere uit een record aantal verkochte motoren. In de eerste zes maanden van dit jaar verwisselden 32.079 machines van eigenaar, 23 procent meer dan de zelfde periode vorig jaar. Voor de alsmaar groeiende groep motorliefhebbers in Nederland wordt van donderdagmiddag 29 oktober tot en met zondag 1 november de Motorai 92 georgani seerd. Plaats van handeling is het Rai tentoonstellings- en congrescentrum in Amterdam. De Motorai 92 zal beduidend ruimer van opzet zijn dan vorig jaar en de Zuid-, West- en Amstelhal van het Rai-complex be slaan. Daarmee is het evenement bijna 50 procent gro ter dan vorig jaar. De tentoonstelling geeft een compleet overzicht van motoren, brommers, onderdelen, accessoires en motor- kleding. Bovendien vindt voor de tweede keer de 'Mo- tormarkt' plaats, een markt waar motorclubs, organisa ties en ondernemingen op het gebied van motorvakan ties en motorevenementen informatie en voorlichting geven. Bovendien staan er leveranciers met produkten en diensten voor het gebruik en onderhoud van de mo torfiets. "artech C.V. in Oldenzaal (tel. 05410-11373) heeft het alleen-importeurschap voor Nederland verworven van alle Hintermeier Power produkten uit Duitsland. Naast motortuning staat met name het ombouwen van de Opel modellen Manta en Corsa tot cabriolet voorop. In Duitsland staat de 'cabrio-ombouw' grandioos in de belangstelling. Steeds meer automobilisten raken 'be- ^eisterf van het feit dat voor relatief weinig geld open kan worden gereden. Als basis voor de Hintermeier pakketten fungeren de wat oudere Manta's en Corsa's, alhoewel ook nieuwe exemplaren het dak 'verliezen'. Bij de ombouw dient voorop gesteld te worden, dat elke wagen in een technisch perfecte staat dient te verkeren. Ook in Nederland is de 'cabrio-fever' in aantocht en Cartech is in staat om - met goedkeuring van de RDW - fantastische cabrio's te bouwen. In het voorjaar van 1993 intro duceert Opel een geheel nieuwe V6-krachtbron. Die zal in eerste instantie worden toegepast in de topversies van de Opel Vectra. De nieuwe krachtbron, waarover al geruime tijd geruchten gaan, heeft een cilinderinhoud van 2.5 liter en ademt door vier kleppen per cilinder. In totaal vieren twintig dus. De prestaties mo gen er zijn: de V6 levert een maximaal vermogen van 125 kW/170 pk bij 6000 toeren per minuut. De Vectra V6 zal tot de zuinigste auto's in zijn klasse behoren. De eerste schets voor de nieuwe Opel V6-krachtbron werd vier jaar geleden op papier gezet. In middels is hij produktierijp. Een verrassend korte periode voor een motor die zo veel nieuwigheden in zich draagt. Zo is hij opmerkelijk compact. De twee cilinderrijen staan onder een scherpe hoek van 54 gra den. Veel dichter bij elkaar dan gebruikelijk is, want vaak ligt die waarde rond de 60 graden of meer. Opvallend is ook het feit dat uitlaatkleppen onder een andere hoek in de cilinder koppen staan dan de inlaatklep- pen. Dat alles zorgt er voor dat de nieuwe Opel V6 lichter en smal ler is dan conventionele moto ren. De 24-kleppen Opel V6 is zelfs een van de compactste in zijn klasse. Boring en slagen meten respectievelijk 81.6 en 79.6 mm. Eris extra aandacht besteed aan het verkorten van de opwarm- fase van de zescilinder. Binnen de blokhoek, tussen de cilinder- rijen in dus, is een olie-water warmtewisselaar te vinden. Hij komt dus veel sneller op tempe ratuur dan nu gebruikelijk is. De voordelen zijn evident: meer comfort doordat verwar ming en ontwaseming al kort na de start bruikbaar zijn en tege lijkertijd een aanzienlijk lagere draaiweerstand. Ook de olie be reikt immers sneller zijn opti male werktemperatuur. Ook op milieutechnisch gronden werd dit nieuwe systeem ontwikkeld. Een verbrandingsmotor is juist in de opwarmfase moeilijk schoon te krijgen. Dat probleem wordt op deze wijze vermeden. Voor het modeljaar 1993 brengt Opel een vernieuwde Vectra op de markt. De best verkochte luxe middenklasser van Europa is nog eens uitgebreid onder de loep genomen en op vele vlak ken naar een nog hoger niveau gebracht. Daarmee speelt Opel onder andere in op de grote be langstelling die in de veeleisen de zakelijke sector voor de Vec tra bestaat. Er is enorm veel aandacht besteed aan de passie ve veiligheid. Dat is onder ande re terug te vinden in de toepas sing van zijdelingse bescherm- balken in de deuren, automati sche gordelspanners en de mo gelijkheid om een airbag te la ten monteren. Uiteraard krijgt de nieuwe Vectra ook een ande re styling mee. En is het inte rieur flink opgewaardeerd. Het dynamische karakter van de Vectra wordt nog eens on derstreept door de introductie van enkele nieuwe topmodellen. Vanaf okotober is de Vectra GT als sedan en vijfdeurs naar keu ze leverbaar met de 2.0i of 2.0i 16V motor, beide standaard voorzien van een ABS anti blokkeer remsysteem. Daar naast komt er de Vectra Turbo met vierwielaandrijving. Die wordt aangedreven door Opeis tweeliter turbokrachtbron, met 150 kW/204 pk achter het gas pedaal. Hij combineert die ge weldige prestaties met een ver bluffend rijgedrag en een gun stig laag brandstofverbruik. In de zogenaamde Euromix-ver- bruikerstest laat hij 8,9 liter benzine op 100 kilometer voor zich noteren. Vectra zes cilinder Begin volgend jaar komt er ook een Vectra V6, met een gloed nieuwe en opvallend compacte 2.5-liter zescilinder. De kracht bron ademt door vier kleppen per cilinder en levert 125 kW/ 170 pk. De Vectra V6 krijgt standaard alle mogelijke veilig heidstechnieken mee: zijdeling se bescherming, gordelspanners, een airbag, een ABS anti-blok keer remsysteem en elektroni sche ETC antislipregeling. Astra techniek Met de toepassing van hoog staande veiligheidstechnieken in de Opel Astra gaf 's werelds grootste automobielfabrikant General Motors het startschot voor een totaal nieuwe ontwik keling. De optimale bescher ming van de inzittenden, niet alleen in de topcategorie, maar ook in het populairste markt segment. Diezelfde technieken zijn nu ook in de nieuwe Opel Vectra te vinden. Ook die wordt standaard uitgerust met een geïntegreerd veiligheidssys teem. Dat bestaat onder andere uit dubbele zijdelingse be- schermbalken van staal in de deuren - aan beide kanten uiter aard - een gordelspanners voor in. Die trekken de veiligheids gordels bij een onverhoopt on geval in een fractie van een se conde automatisch strakker aan. Zodat er geen speling meer in kan zitten. Juist die laatste centimeters voorkomen dat be stuurder en voorpassagier bij de klap het dashboard raken. Safe Airbag Vanaf begin volgend jaar be staat bovendien de mogelijk heid om de Vectra aan de be stuurszijde uit te laten rusten met een airbag. Die is bijna twee keer zo groot als de zoge naamde Eurobag, waarover de laatste tijd nogal wat te doen is. De airbag heeft door zijn grote re formaat als meest in het oog springende voordeel dat hij ook bij zogenaamde „offset" botsin gen, waarbij eerst de punt van de auto wordt geraakt, een goe de bescherming biedt aan hoofd en bovenlijf van de bestuurder. Ook structureel is de Vectra on der handen genomen. Zo is bij voorbeeld extra aandacht be steed aan de botsbestendigheid Sierra GT Deze GT heeft ook alle luxe en comfort zoals de Sierra Solar maar heeft nog meer te bieden. Dat is o.a. stuurbekrachtiging, to^renteller, sportstuur, mid- Als de belastingheffing voor nieuwe personenauto's per 1 ja nuari 1993 wordt vervangen, zal de ondernemer in het midden- en kleinbedrijf rekening moeten houden met een forse stijging van de aanschafprijs. Dit kostenverhogend effect wordt volgens de EVO, onder nemersorganisatie voor logis tiek en transport te Zoetermeer, veroorzaakt door een gewijzigde rekenmethode op het ministerie van Financiën. In de huidige re geling, die geldt tot januari 1993, wordt de basisprijs van de auto verhoogd met de BVB (Bijzondere Verbruiks Belas ting). Daarna berekent de belas tingdienst over het gehele be drag BTW. In de nieuwe reken methode wordt de basisprijs van de auto verhoogd met de BTW en vervolgens wordt er een b.p.m.-toeslag (Belasting van Personenauto's en Motor rijwielen) opgelegd. Hierdoor wordt de zakelijke rijder gecon fronteerd met een lagere BTW- aftrek, waardoor de aanschaf prijs met gemiddeld 5 procent stijgt. Op basis van de meest re cente verkoopcijfers van perso nenauto's concludeert de EVO dat daarvan jaarlijks 37 pro cent, oftewel 185.000 voor zake lijke doeleinden wordt aange schaft. Een tweede element van de nieuwe belastingmaatregel is het terugdringen van het grijs-ken- tekenmisbruik. Een groot aantal modale bestellers tot een totaal toegestaan gewicht (ttg) van 2500 kg dreigt aangemerkt te worden als personenauto. Voor personenauto's geldt een hogere b.p.m.-toeslag en een hogere motorrijtuigenbelasting. Het ef fect van deze stijging van be- langstingheffing is berekend voor een Toyota Lite Ace 2 liter diesel. Een bestelauto met een ttg van 2145 kg en een eigen ge wicht van 1260 kg. Het brand stofverbruik van dit type in het stadsverkeer is 8.5 liter per 100 km. De huidige prijs excl. BTW bedraagt 23.625,-. Met de nieuwe b.p.m.-toeslag komt daar vervolgens 7.835,- bij, evenals een dieseltoeslag van 3000,- en een verbruikstoeslag van 1.000,-. De motorrijtui genbelasting voor een bestelau to bedraagt nu nog 928,- en met ingang van volgend jaar als personenauto 2.066,-. De tota le lastenverhoging voor het MKB als gevolg van beide maatregelen schat de EVO op ruim 500 miljoen gulden per jaar. In een brief aan staatsse cretaris van Financiën Van Amelsvoort schrijft de EVO, als vertegenwoordiger van 40.000 ondernemingen, het onaan vaardbaar te vinden dat de be roepsmatige gebruikers in het MKB zo zwaar worden getrof fen. Citroen is druk doende met haar nieuwe model de ZX. In het na jaar komt de ZX met 3 deuren en tevens de 16-kleppenmotor. En vanaf heden heeft Citroen de ZX Volcane, die tot nog toe le verbaar was met een 1.9i motor, met de 2.0i krachtbron van de Citroen XM uitgerust. De nieuwe motor van de Ci- troën ZX Volcane heeft een ci linderinhoud van 1998 cm3 en een vermogen van 89 kW EG- norm (123 pk) bij 5750 tpm; het koppel is 176 Nm (18,3 kgm) bij 2750 tpm. Hij is voorzien van een geregelde driewegkata lysator. Nieuwe onderzoeksmethoden (een transparante motor ver vaardigd in hars) maakten het mogelijk het koelcircuit te opti maliseren. Deze verbetering zorgt, tezamen met een pingel- detector, voor een verhoogd rendement, waarbij de compres- sieverhouding van 9.2 naar 9,5 werd gebracht. De XU10 J2C/Z motor voldoet aan de strengste milieunormen. De letter Z geeft aan dat hij overeenkomt met de Europese normen zoals deze per 1 januari 1993 van kracht zullen zijn. Deze motor is ontwikkeld in het onderzoekscentrum van Vé- lizy (in de omgeving van Parijs) en wordt gemaakt in de moto- renfabriek van Citroën bij Metz. en is de middenstijl tussen de deuren, in vakkringen bekend als de B-stijl, versterkt. Samen met de beschermbalken in de portieren voorkomt dat de zij kant bij een aanrijding in de flank naar binnen wordt ge drukt. Uiterlijk en comfort Alle varianten van de nieuwe Opel Vectra profiteren boven dien van de aandacht die is be steed aan het carrosserie-ont werp. Uiteraard bleef het ver trouwde Vectra-gezicht in grote lijnen behouden, maar een groot aantal detailwijzigingen geven de nieuwe versie toch een moderner uiterlijk. Dat is onder andere terug te vinden in een nieuwe grille met geïntegreerd embleem, veranderde bumpers en zijdelingse beschermstrips, nieuwe koplampen en achter- lichtblokken. Ook de uitrusting, isolatie, bekleding en afwerking van het interieur zijn nog eens opgewaardeerd. Dat betekent in de praktijk dat de nieuwe Vec tra nog meer comfort biedt dan zijn succesrijke voorganger. De nieuwe Opel Vectra komt eind september in ons land aan. De prijzen zijn nog niet definitief vastgesteld, maar Opel ver wacht de basis rond het huidige niveau te kunnen houden. Ford biedt Sierra modellen aan die niet alleen aantrekkelijk ge prijsd, maar ook perfect aange kleed zijn. We hebben het over de Sierra Solar en de Sierra GT, in de 4-deurs, 5-deurs en stationwagon uitvoeringen (al leen de Sierra GT is ook ver krijgbaar in een 3-deurs uitvoe ring). De motorenkeuze bestaat bij Sierra Solar uit een 1.6 injectie of 2.0 injectie benzinemotor en de 1.8 liter Turbo dieselmotor. De Sierra GT wordt alleen met de 2.0 injectie benzinemotor ge leverd; Sierra's met benzinemo toren zijn voorzien van drie weg katalysatoren. Sierra Solar De speciale kenmerken van de Solar zijn unieke wielsierdek- sels, een schuif-/kanteldak met jalouziescherm, getint glas, van binnenuit verstelbare spiegels in de kleur van de carrosserie en een blauwe inleg in bumpers en flankbeschermstrippen. Het interieur van de Solar is stijlvol en biedt veel comfort, zoals Windsor beklede sport stoelen, cd-speler, een volledig verstelbare stuurkolom, in hoogte verstelbare bestuurders stoel met verstelbare lendesteu- nen, centrale deurvergrendeling en een in 60/40 delen neerklap- bare achterbank. De prijs is vanaf 34.950.- incl. btw. '1 denconsole met armsteun/cas- settehouder en geïntegreerde verstralers en ook een cd-speler. De Sierra GT 3-deurs heeft bo vendien standaard lichtmetalen velgen en een sportieve wielop hanging, de Sierra Stationwagon GT valt op door een geïnte greerd roofrack. De prijs van de Sierra GT, met standaard 2.0 injectiemotor is vanaf 39.910.- incl. btw. i Opel Vectra naar hoger niveau

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 13