Citroen in modeljaar 1993 Nieuwe TD voor VW-LT Nieuws van Peugeot voor 1993 Peugeot J 5 met korte wielbasis 1 Nieuwe Iveco truck door robots gemaakt Opvallende verschillen autobezit in EEG Lammers tekende met March GP België 30 augustus Mansell eindelijk kampioen Labattfs! HET NIEUWE STADSBLAD - VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1992 PAGINA 16 Voor Marlboro McLaren-Honda is de hoop op succes in de Grand Prix van België, 30 augustus, gestegen na de zeer geslaagde voorstelling van het team op de Hunga- roring. Ayrton Senna won en Gerhard Berger werd der de, maar de tweede man aan de finish, Nigel Mansell, werd vroegtijdig in het seizoen 1992 wereldkampioen. Voor Williams-Renault is het behalen van de construc- teurstitel nog slechts een formaliteit. Met nog vijf Grands Prix voor de boeg is bij Nigel Mansell al de druk van de ketel - althans wat dit sei zoen betreft. Want op de achtergrond vormen de ver nieuwingen van de contracten nu natuurlijk het gesprek van de dag. Mansell kan nu ongedwongen zijn erelijst verlengen met dagsuccessen en wellicht teamgenoot Riccardo Patrese voor zijn diensten belonen, door hem ten minste een ritzege te gunnen. De Grand Prix van Italië in Monza zou wat dat betreft de aangewezen plaats zijn. Hoe het ook zij, het blijft hard werken geblazen voor de succesvolste ploeg van 1992, want Senna's Hongaarse overwinning en de hardbevochten derde plaats van Ber ger hebben Marlboro McLaren weer moed gegeven. Beetje bij beetje kruipt McLaren richting Williams, al lijkt de basis nog steeds tamelijk wankel. Bovendien houdt Frank Williams nog twee troeven achter de hand: de Renault RS4-motor en het nog niet vertoonde FW15-chassis. De verschillen in autobezit, jaarkilometrage en autokos ten tussen zes EG-landen zijn opvallend. Dit blijkt uit een vergelijkend onderzoek in Nederland ten opzichte van Groot-Brittannië, Frankrijk, Denemarken, Italië en Luxemburg dat het ministerie van Verkeer en Water staat heeft laten uitvoeren. Van de zes landen had in 1988 Denemarken de laagste autodichtheid met 311 personenauto's per 1000 inwo ners. Luxemburg had de hoogste dichtheid met 468, dat is 50 procent meer. Het gemiddeld binnenlands jaarki lometrage is het laagst in Italië met 12.000 km en het hoogst in Engeland. Daar rijdt men gemiddeld 17.000 kilometer per jaar. Deze verschillen hangen samen met de kosten, in die zin dat een hoge aanschafprijs van nieuwe auto's de autodichtheid negatief beïnvloedt en een hoge brandstofprijs het jaarkilometrage. In Dene marken is autorijden veel duurder vanwege de hoge aanschafkosten en in Italië door de hoge brandstofprijs. In Nederland is de autodichtheid 356 personenauto's per 1000 inwoners, het gemiddeld jaarkilometrage is 15r350 km. V' pk) in de XS en de GT. De on langs gelanceerde Accent Diesel en Colorline maken nu perma nent deel uit van het 205 gam ma. De 205 XL/GL en XR/GR uit gerust met de 1124 cm3 TU1M motor worden niet meer gele verd, evenals de XLD/GLD modellen. Peugeot 309 De Profil modellen worden niet meer geleverd. Zij worden ver vangen door de GLX, leverbaar met 3 of 5 deuren, met een 5- bak of een 4-bak automaat, met 3 benzine motoren of met óén diesel. Wat betreft de benzinemotor kan men kiezen tussen de 1124 cm3 monopoint injektie TU1MZ motor (44 kW-60 pk), de 1360 cm3 TU3MZ motor (55 kW-75 pk) en de 1580 (65 kW-90 pk), beide eveneens met monopoint injektie. De twee eerste motoren worden aan een 5-bak gekoppeld, terwijl de 1.6 motor uitsluitend in combinatie met automaat. De dieselversié van de GLX wordt geleverd met de ver trouwde 1905 cm3 XUD9 mo tor (47kW-65 pk). De GLX heeft een zeer comple te uitrusting en biedt o.a. getint glas, een wisser/wasser achter, centrale vergrendeling en twee luidsprekers in de voorportie ren. De XSDT en de SXDT met de 1.769 cm3 XUD7T turbomotor (58kW-78 pk) vervangen de XRDT en de GRDT. De 309 GTI 16 zonder katalysa tor is niet meer leverbaar. Peugeot 605 In de SLi wordt nu de 1998 cm3 XU10J2Z multipoint in- jektiemotor (89kW-122 pk) ge monteerd. In dit model wordt een Anti Blokkeer Systeem (ABS) tegen meeiprijs geleverd. Vanaf september is het mogelijk tegen meerprijs de SV 3.0 en de SV 3.0 automaat en de SV24 met een airbag (aan bestuur derskant) in combinatie met gordelspanners te verkrijgen. Jan Lammers heeft vrijdag 21 augustus een contract ge tekend met March Fl, de Grand Prix renstal die wordt geleid door onder anderen de Nederlander Henny Vol- lenberg. Daarmee is de terugkeer van de 36-jarige Zandvoorter in de Formule 1 beklonken. De verbintenis is vooralsnog geënt op deelname aan de laatste twee races van het lopende wereldkampioen schap. de Grands Prix van Japan, op 25 oktober, en Australië, op 8 november 1992. Jan Lammers bestuurt dan een March CG911-Ilmor V10. Jan Lammers is in zijn twintigste raceseizoen. Hij debu teerde in 1973 als 17-jarige in een Simca Rally, werd Nederlands kampioen in zijn klasse en behaalde sinds dien een aantal internationale titels, waaronder het Eu ropese Kampioenschap Formule 3 en drie Europa Cups met Renault. Hij kwam in de Formule 1 uit met onder meer Shadow en ATS en won zijn eerste WK-Sportwa- genrace met een Porsche. Voordat Lammers Toyota-fa- brieksrijder werd, won hij talloze WK-wedstrijden met Jaguars van Tom Walkinshaw Racing, waaronder de 24-Uursraces van Daytona en Le Mans. In 1987 en 1988 werd hij tweede in het WK Groep C Sportwagens. Citroen heeft voor modeljaar 1993 een aantal wijzigingen doorgevoerd, zowel in het perso nenauto-gamma als voor wat be treft de bedrijfswagens. Het belangrijkste nieuws is na tuurlijk de komst van de 3- deurs Citroën ZX. Deze 3-deurs zal echter pas in oktober op de Parijse Autosalon worden geïn troduceerd. Eerder vinden vor deringen plaats bij de ZX 5- deurs. Citroen ZX 5-deurs De vervanging van de 1.9 liter motor van de Citroën ZX Vol- cane door een 2.0 liter motor, dezelfde krachtbron als die van de XM Comfort. De nieuwe motor van de Citroën ZX Vol- cane heeft een inhoud van 1998 cm 3 en ontwikkelt een vermo gen van 89 kW (123 pk). Het koppel is 176 Nm (18,3 kgm). Later in dit jaar zal de Citroën ZX Turbo Diesel ook in Neder land leverbaar zijn. Details wor den t.z.t. bekend gemaakt. Uit breiding naar alle uitvoeringen van de ZX van de bevestiging van de stabilisatorstang direct aan de veerpoot, zoals tot nog toe alleen op de ZX Volcane be stond. Deze constructie zorgt voor een beter rendement en een grotere koersvastheid. De ZX Volcane 2.0i is standaard voorzien van een deelbare (2/3- 1/3) achterbank, die zodanig kan worden opgeklapt dat een vlakke laadvloer ontstaat. De deelbare achterbank van de ZX Volcane kan als extra worden geleverd op de ZX Avantage en de ZX Aura. Citroën XM De opvallendste wijziging van het Citroën XM-gamma is het nieuwe tweespakige stuurwiel. Verder is de Citroën XM 2.0i in basisuitvoering voortaan voor zien van een multipoint-inspui- ting in plaats van monopoint. Deze wijziging maakt het moge lijk een automatische versnel lingsbak als extra te leveren. De In het modeljaar 1993 wordt een nieuwe turbo-dieselmotor gepre senteerd in de Volkswagen LT- serie. Daarbij gaat het om een dieselmotor die werkt met een lage turbodruk en is voorzien van laadluchtkoeling. Door toe passing van een nieuw ontwik kelde cilinderkop met geoptima liseerde wervelkamers ontstaat door een betere verbranding minder roet. De motor is voorzien van een oliekoeler en de turbo wordt door een ventilator nog eens ex tra gekoeld. Deze maatregelen hebben een positieve uitwerking op de motortemperatuur en daarmee op de levensduur van de motor. De laadluchtkoeling, die ge woonlijk wordt benut om het motorvermogen te vergroten, wordt bij deze motor uitslui tend gebruikt om de uitstoot aan schadelijke stoffen te ver minderen. De nieuwe laadlucht- gekoelde turbo-dieselmotor heeft een vermogen van 70 kW of te wel 96 pk. Opmerkelijk is het koppel van 205 Nm tussen 2200 en 3200 t/min. Deze nieuwe cilinderkop wordt tevens gebruikt voor de beken de en betrouwbare zuigdiesel- motor, wat ook bij deze motor een positieve invloed heeft op de emissiewaarden. Het vermo gen bleef met 51 kW/70 pk ge lijk; hetzelfde geldt voor het koppel, dat 145 Nm bij 1600 tot 1800 t/min. bedraagt. Voor speciale toepassi'ngen en met name met het oog op het milieu is een benzinemotor met inspuiting en geregelde katalysa tor ontwikkeld, die voldoet aan de strenge US-uitlaatgasnormen voor lichte bedrijfswagens. De vermogens-karakteristiek van deze motor is overtuigend: al bij lage toerentallen is door het vlakke verloop van de curve een hoog koppel beschikbaar. Het maximale koppel van 167 Nm wordt afgegeven bij 2400 t/ min. De grote elasticiteit biedt uitstekende rij prestaties. De motor levert een vermogen van 69 kW/84 pk. XM Break Comfort is voortaan ook verkrijgbaar met een auto matische versnellingsbak. Op alle uitvoeringen wordt de be diening van de verlichting geïn tegreerd in de richtingaanwijzer. De XM Exclusive is standaard voorzien van een snelheidsrege laar als extra verkrijgbaar in combinatie met een automati sche versnellingsbak. Op alle XM-modellen Comfort, Ambi ance en Exclusive is de combi natie snelheidsregelaar/Clarion- radio met bediening op het stuurwiel mogelijk. Citroën AX De Citroën AX 'Nieuwe Gene ratie' die met ingang van de zo mer van 1991 het bestaande AX-gamma voortzette, heeft voor het modeljaar 1993 een beperkt aantal wijzigingen on dergaan. Deze betreffen voorna melijk: de plaatsing van het monogram 1.li of 1.4i op de voorspatborden op alle uitvoe ringen behalve de AX GTI. Hiermee verdwijnt het mono gram 'Injection' van de achter klep. Een de standaard-uitrus ting van de AX GT met een af standsbediening voor de centra le deurvergrendeling. Citroën BX De wijzigingen in het BX-gam- me betreffen met name: de ver vanging van de BX TD door de Citroën BX Deauville Diesel, een brandstoftank van 66 liter voor de BX-uitvoeringen met een 1600 cm 3 motor, en ten aanzien van het interieur, de uitvoering in zwart van dash board en overige kunststofdelen op alle BX-typen. Citroën Cl 5 Niet alleen het exterieur van de Citroën Cl5 heeft een ingrij pende wijziging ondergaan; ook het interieur is gewijzigd. Daar toe horen o.a. een nieuwe grille en nieuwe beschermstrips, nieu we stoelen, een nieuw stuur, nieuwe binnenverlichting, een nieuw klokje e.d. Citroën C25 Het programma voor modeljaar 1992 zal in het komende jaar worden voortgezet, met de vol gende uitbreidingen: C25 800 kg Diesel, C25 Combi Comfort Turbo Diesel 4x4, C25 1400 kg bestelwatenuitvoering met ra men (leverbaar met benzine-, diesel- of turbo dieselmotor), C25 1400 kg 'Grand Volume' bestelwagenuitvoering met ra men (benzine-, diesel- of turbo dieselmotor. Williams-Renault coureur Nigel Mansell mag zich, in zijn 12e Formule 1-seizoen, eindelijk wereldkampioen noemen. Na drie keer vice-wereldkampioen te zijn ge weest, verzekerde Mansell zich op de Hungaroring nabij Budapest van de titel door op de tweede plaats te fini shen. Zijn puntenvoorsprong op de concurrentie is na 11 van de 16 races al zo groot dat de 39-jarige Brit niet meer ingehaald kan worden. Mansell begon het seizoen door de Zuidafrikaanse Grand Prix met overmacht te winnen. Het Camel-on dersteunde Williams-Renault team domineerde ook de volgende vier races. Het leek alsof de Brit niet te stop pen was in zijn jacht op de titel. Tot de Grand Prix van Monaco echter, waar Mansell met een tweede plaats ge noegen moest nemen. Een losse wielmoer gooide roet in het eten en het tijdverlies door de noodzakelijke pit stop was niet meer goed te maken. De enige echte te genvaller van dit seizoen kwam in Canada, waar Man sell uitviel na een spin. Hij vergat dit incident echter snel om de volgende drie races op rij te winnen. Door zijn tweede plaats in Hongarije verzekerde Nigel Man sell zich al in een vroeg stadium van de begeerde we reldtitel. Nigel Mansell begon zijn carrière in de jaren 60 met karts. Daarna volgde de stap naar de Formule Ford in 1977, waar hij 32 van de 42 races won. In datzelfde jaar brak hij zijn nek tijdens een zware crash, maar dat weerhield hem er niet van om in 1978 in de Formule 3 terug te keren. In 1980, Mansell reed inmiddels in de Formule 2, sloot hij een testcontract met het Lotus team en Mansell maakte zijn Formule 1-debuut tijdens de Grand Prix van Oostenrijk. De eerstvolgende F1-race is de Grand Prix van België op 30 augustus. In navolging van de Fiat Ducato met de Talento brengt Peugeot voor haar J5 ook een uitvoering met korte wielbasis (232 cm in plaats van 292 cm) op de markt. Hij wordt simpel Peugeot J5 800 genoemd. De wagen is uitsluitend in die seluitvoering leverbaar met een 1905 cm3 XUD9A motor (51kW-70 pk). Hij is voorzien van een zij klapdeur rechts, ach ter de cabinedeur, de laadruim te heeft een inhoud van 5 m3 en het laadvermogen bedraagt 983 kg. De komst van deze nieuwe ty pes impliceert dat de J5 nu in 25 verschillende basis-versies wordt aangeboden. In 1992 wa ren dit er 19. Als nieuwe optie beschikt de J5 over een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel. Deze stoel met een rugleuning die 30 mm. ho ger is dan die van de standaar duitvoering, heeft een zitting die zowel aan de voor- als aan de achterzijde te verstellen is (15 mm. naar beneden en 25 mm. naar boven). Deze zitting is horizontaal of schuin te ver stellen. De „grondige vernieuwing" van de Peugeot 405 is natuurlijk het grote nieuws van het 1993 gam ma. Maar ook met de andere modellen is het een en ander ge beurd. Peugeot 106 De 106 XN 1.0 met een 954 cm3 motor (37 kW-50 pk) ge koppeld aan een 4-bak vervangt de 106 XN 1.1 4-bak. Stuurbekrachtiging wordt vanaf september tegen meerprijs op de XT 1.4 en de Xsi geleverd. Deze modellen kunnen ook met airco uitgerust worden. Op de XT 1.1 en 1.4 al vanaf septem ber en op de XSi vanaf decem ber. Peugeot 205 De 1580 cm3 XU5M3 motor met een vermogen van 65kW (90pk) vervangt de 1360 cm3 TU3M motor van 55 kW (75 het gatenpatroon wordt uitge- stansd. In de volgende fase worden die langsliggers op een gerobotiseer de fijn met de dwarsverbindin gen gecombineerd tot een fra me. Het is een indrukwekkend gezicht om die robots bouten en moeren te zien aanbrengen. Of klinknagels - die vervolgens met enorme energie door een andere robot worden samengeknepen tot een muurvaste verbinding. Robots nemen nog meer voor hun rekening in de EuroTech- fabriek van Iveco. Zo spuiten ze de chassis en de cabines. Ook technisch is de nieuwe Iveco een truck die veel te bieden heeft. Bijvoorbeeld keus uit drie verschillende motoren, waarvan er twee een cilinderinhoud heb ben van 9.5 liter en de derde een inhoud van 13.8 liter. De beide 9.5 liter motoren leveren een vermogen van resp. 254 kW of 345 PK bij 2200 tpm en 276 kW (375 PK) bij 2100 tpm. Al lebei hebben ze uiteraard een turbolader en intercooler, een moderne diesel kan niet meer zonder. De zwaarste versie heeft bovendien een electro- nisch gestuurde inspuitpomp. De brandstoftoevoer wordt door de electronica dusdanig nauwkeurig geregeld dat de uit laatgassen bijzonder schoon zijn. De 13.8 liter motor is de krachtigste van de drie, hij le vert een vermogen van 309 kW of 420 PK bij 1900 omwentelin gen per minuut en een hoogste koppel van 1893 Nm bij 1100 toeren. Ook deze motor heeft een turbolader en intercooler. Maar vooral een zodanige kracht dat de EuroTech met deze motor onder de cabine vleugels lijkt te hebben. Iveco, de op een na grootste pro ducent van bestel- en vrachtwa gens in Europa, heeft een revo lutionaire zware truck in pro- duktie genomen, de EuroTech. Het revolutionaire zit hem niet zozeer in het uiterlijk, als wel in de manier waarop hij wordt ge bouwd. Want als eerste zware truck ter wereld wordt de Euro Tech grotendeels door robots geproduceerd. Die robots bouwen bijvoorbeeld het grootste deel van de cabine, maar zijn ook verantwoordelijk voor de assemblage van het chassisframe. Aardig detail: het merendeel van deze robots is vervaardigd door Comau, net als Iveco een dochteronderne ming van Fiat. De onderdelen voor de cabine worden geproduceerd door de grootste pers die er in een Euro pese autofabriek te vinden is, een 4800 tons Duitse Weingar- ten pers die tot 12 onderdelen tegelijkertijd kan persen, in minder dan een minuut. Opvallend is ook de chassisfra me produktielijn. Om te begin nen omdat de langsliggers door eigen 5000-tons persen worden gevormd, waarbij tegelijkertijd -<h.-'iieaaJ £s*l i'

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 16