Het Nieuwe 5S353ïïï Start van een nieuw seizoen Huwelijksrecept ie in de circuspiste ■■wb Minder werklozen in Schiedam Middenstandsdiploma meer dan ooit nodig Open dag Inbraak Uit onvrede over de organisatie De Vrije Liggers haken af voor het Watersportweekend Man valt van richel GEBR. DE BLOCK PRESENTEERT! horloge Amaretto di Saronno 22.95 H.o.h. gehakt Tonnetje Steken, Kethelse traditie KOrSbMI GOlFFUrBS ER WEER TEGENAAN deZuiderSfer Stadsblad Jaarcijfers GSD wijzen uit: Tienerdisco in Nieuwland R&B in Podium Café school agenda de helft van de prijs. Prodent tandpasta nu met GRATIS glas FANTASTISCH OM ER GOED UIT TE ZIEN Sxr 10,- KORTING als het om wonen gaat onderzoek GALL &GALL NATIONALE LOTERIJ Bei DCMR gaat SCHIEDAM - De wereldbe roemde circusclown Popov zal ongetwijfeld dierbare herinne ringen overhouden aan zijn ju- bileumtoernee, die momenteel Nederland doorkruist. Afgelopen dinsdag trouwde de 62-jarige Rus in Breda met de Duitse cir cusartieste Gabrielle Lehmann. Een opzienbarend huwelijk, dat werd gesloten door de burge meester van Breda, Ed Nijpels. Enkele uren later kon ook Schiedam een graantje meepik ken van deze gebeurtenis, want het Staatscircus van Moskou, waarmee Oleg Popov de jubi- leumtoernee afwerkt, gaf gister avond een voorstelling op het Emmaplein. En natuurlijk werd het kersverse bruidspaar tijdens die bijzondere voorstelling nog eens extra in het zonnetje gezet. Daarvoor kwamen alle artiesten van het Staatscircus tijdens de finale van het programma in de piste bijeen. Maar niet alleen de artiesten, want namens de ge meente Schiedam was ook bur gemeester Reinier Scheeres van de partij om het bruidspaar en kele geschenken te overhandi gen. Uiteraard maakte een fles onvervalste Schiedamse jenever deel uit van dit verrassingspak ket. Oleg Popov en zijn jongejrsuid waren zichtbaar verrast door deze geste van de gemeente Schiedam. Toch had het niet veel gescheeld of burgemeester Scheeres had tijdens de circus voorstelling met het schaamrood op de kaken gezeten. Hij was namelijk helemaal niet op de hoogte van het huwelijk van de wereldberoemde clown. De re dactie van Het Nieuwe Stads blad maakte dinsdag in de na middag wethouder Aad Wieg man, tijdens een toevallig ge sprek, attent op de gebeurtenis, waarna op het Stadskantoor in allerijl actie werd ondernomen om tijdens de voorstelling niet met lege handen te staan. Overigens staat de Nederlandse toernee van het Staatscircus van Moskou geheel in het teken van het veertigjarig circusjubileum van Oleg Popov. Ook vanavond, woensdag, geeft het Russische circus nog voorstellingen in Schiedam en wel om 16.30 en 20.00 uur. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar aan de kassa op het Emmaplein. SCHIEDAM - De in 1990 ingezette daling met vijf procent van het aantal uit keringen in Schiedam heeft zich vorig jaar her haald. Per 1 januari 1992 telde de Brandersstad exact 4.400 uitkeringsge rechtigden. In totaal gaf de Gemeentelijke Sociale Dienst een kleine 73 mil joen gulden uit aan uitke ringen. Deze cijfers over 1991 zijn onlangs gepubli ceerd door de GSD. De daling is vooral toe te schrij ven aan het feit dat steeds meer werklozen een baan vinden en WATERWEG NOORD - „Met de nieuwe Vestigingswet die nu in de maak is, wil de overheid de kwaliteit van het onderne merschap bevorderen. Voor on geveer tachtig procent van de startende ondernemers wordt het volgen van een opleiding 'algemene ondernemersvaardig heden' verplicht. Het midden standsdiploma vormt hiervoor een uitstekende basis. Mensen, die een eigen zaak willen begin nen, hebben dit diploma dan ook meer dan ooit nodig". Dit zegt de heer B. van Rookhuij- zen namens de samenwerkende instituten voor handelsonder wijs (IMKO/CMO) in de regio Vlaardingen. Het ministerie van Economi sche Zaken wil de Vestigingswet zodanig aanpassen, dat straks in 27 van de 107 bedrijfstakken het diploma 'algemene onderne mersvaardigheden' noodzake lijk is. „Deze 27 branches", zegt de heer Van Rookhuijzen, „waaronder de hele detailhan del, omvatten 'tachtig procent van de ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf. Met andere woorden, voor vier van de vijf startende ondernemers blijft het middenstandsdiploma een ver eiste. Startende ondernemers, die over een middenstandsdi ploma beschikken, hebben dan ook een grotere kans van sla gen". In verband met de nieuwe Ves tigingswet heeft IMKO/CMO het opleidingsprogramma voor het middenstandsdiploma bijge steld. Van Rookhuijzen: „Het is een moderne opleiding, die de startende ondernemer heel doel gericht voorbereidt op zijn za kelijke avontuur". SCHIEDAM - Met een open dag presenteert Stichting Mikaal zaterdag 5 september haar pro gramma "voor het nieuwe sei zoen. De open dag wordt om 12.00 uur ingeluid door burge meester R. Scheeres, die in het gebouw van Stichting Mikaal, aan de Lange Haven 89, een ex positie van de Haagse kunstena res Lidwien Enthoven opent. De kunstenares toont haar col lages en acrylschilderijen. Het programma van Stichting Mikaal omvat zestien cursussen op het gebied van 'innerlijke ontwikkeling en het in harmo nie leren omgaan met de aarde'. Voorbeelden zijn Sacred Dance, Yoga, Anthroposofie, Touch for Health en Meditatie. Eenmaal per maand wordt op de woens dagavond een voordracht over deze thema's gehouden. In het nieuwe seizoen starten Marianne Carolus, anthroposo- fisch arts, en Jan van de Bos, genezer, een praktijk in het ge bouw van Stichting Mikaal. Voor meer informatie over de activiteiten van Stichting Mi kaal kan men zich wenden tot Marianne Zoeteman, telefoon 4734447. SCHIEDAM - Geld en sieraden vormden de buit bij een in braak, die afgelopen zaterdag werd gepleegd in een woning aan de Borodinlaan. korter werkloos zijn. Dit geldt vooral voor jongeren tot 25 jaar. Voor werkloze Schiedam mers tussen de 25 en 40 jaar ziet de toekomst er minder flo rissant uit. Zij komen heel moeilijk aan de slag. Waar het percentage Nederlan ders in de RWW (Rijksregeling Werkloze Werknemers, in de volksmond nog altijd 'de WW' genoemd) sterk afnam, is het precentage niet-Nederlanders licht toegenomen. In 1990 ging het om 21 procent, in 1991 om 23 procent. Deze score wordt niet veroorzaakt doordat min der migranten aan een baan ko men, „maar vooral door een hogere instroom in de uitke ring", aldus de GSD. Het aantal niet-Nederlanders dat een uitkering ontvangt, is het hoogst in de wijk Nieuw- land. Ongeveer 55 procent van het RWW-bestand in deze wijk wordt gevormd door migranten. Misbruik Eén van de pijlers van het be leid van de GSD is de controle op misbruik van de sociale ze kerheid. Ook in 1991 werden diverse zaken door de sociaal rechercheurs opgepakt. In de meeste gevallen ging het om verzwegen inkomsten en partnerschap. In 62 gevallen werd de uitkering beëindigd. De bestrijding van misbruik lever de de GSD op jaarbasis een be sparing van een kleine miljoen gulden op. In 21 zaken werd proces-verbaal opgemaakt en aangifte gedaan bij de Officier van Justitie. In dertig gevallen werd door de GSD-kliënten een bezwaar ingediend tegen beëin diging of verlaging van de uit kering. Drieentwintig ervan .verden ongegrond verklaard. SCHIEDAM - Het nieuwe sei zoen voor het sociaal-cultureel werk in Schiedam is deze week weer van start gegaan. Tal van club- en buurthuizen en wijkcen tra hebben in hun wijk een in formatiekrant of -boekje ver spreid, waarin de activiteiten voor dit seizoen staan vermeld. Buurthuis Nieuwland geeft in het 'programma-overzicht 1992- 1993' een opsomming van alle activiteiten in het peuter-, jeugd-, tiener-, volwassenen- en migrantenwerk. Het jongeren werk, al geruime tijd een groot struikelblok in de gemeente Schiedam, ontbreekt, maar Buurthuis Nieuwland belooft: „Over de ontwikkelingen met betrekking tot het jongerenwerk houden wij u tijdig op de hoog te!". Het boekwerkje is verkrijg baar aan de Albardastraat 65. Ook wijkcentrum De Erker heeft een nieuw programma boek uitgegeven. Het boekwerk is huis-aan-huis. verspreid in Schiedam-West. Belangstellen den kunnen een keuze maken uit maar liefst 88 cursussen en activiteiten. Dit ruime aanbod is onder meer het gevolg van de overgang naar 'budgetfinancie ring', waardoor De Erker ruime re mogelijkheden heeft gekre gen. Nieuw zijn verder de aan wezigheid van een informatie balie op de eerste verdieping van het wijkcentrum en de in stallatie van een medewerkers- raad om de inspraak van wijk bewoners en vrijwillige mede werkers te vergroten. Het infor matieboekje is verkrijgbaar aan de Jan van Avennesstraat 32. In Schiedam-Oost zorgt Klup- huis Oost voor de buurtactivi- teiten. Welke activiteiten dat zijn, staat vermeld in de infor matiekrant, die deze week huis- aan-huis wordt bezorgd. Voor peuters, kinderen, jongeren en volwassenen is het komende seizoen in Kluphuis Oost ge noeg te beleven. Wie de infor matiekrant niet heeft ontvan gen, kan de krant afhalen aan de Galileïstraat 86. SCHIEDAM - Een 22-jarige Schiedammer is afgelopen vrij dagmiddag met onbekend letsfl overgebracht naar het Schieland ziekenhuis. De man was tijdens werkzaamheden op een bedrijfs terrein aan de Adm. De Ruyter- straat van een richel gevallen, waarna hij drie meter lager neerkwam. SCHIEDAM - Water sportvereniging De Vrije Liggers heeft afgehaakt voor deelname aan het tra ditionele Watersportweek end in het eerste weekein de van de Brandersfeesten. De Vrije Liggers, jaren lang één van de vaste steunpilaren van het feest, heeft per brief aan de or ganisatie laten weten zich niet meer te kunnen vinden in de gang van zaken. „Ik voel me opzij gezet", zegt Goof Hendriks, secretaris van De Vrije Liggers. „Samen met Mari Dingenouts van de O.N.S. heb ik het Watersportweekeinde in 1987 opgéricht. De eerste drie jaar ging het uitstekend. We organiseerden waterspelen en waren als watersportvereni ging tijdens de Verlichte Gon delvaart altijd present met de meeste boten". Invaliden „Maar de laatste twee jaar is er veel veranderd. Meermalen hebben wij gevraagd om lig plaatsen voor invaliden bij de Vismarkt. Daar is een trappetje aanwezig, waardoor de invalide watersporters makkelijk de wal opkunnen. Maar waar mag de invalide aanmeren? Bij de Taansteeg, een veel te smalle plek, waar een rolstoel nauwe lijks kan rijden. Ons voorstel is gewoon van tafel geveegd". Ook zijn er problemen ontstaan rond de uitvoering van de wa terspelen van De Vrije Liggers. „Al een paar jaar organiseren wij het sjoffellopen, het behen digheidsvaren en het ringsteken op het water. Daarvoor hadden we een uitstekende plek bij de Vismarkt. Maar de laatste jaren is deze plek voorbestemd aan de activiteiten van Guus Klep- ke van jeugdvereniging De Rode Valken. Sterker nog, Guus Klepke wil onze spelen af nemen en ze zelf organiseren. Kortom, wij kunnen onze wa terspelen niet meer goed uitvoe ren". Volgens Hendriks klopt er niets meer van de organisatie. „Tij dens vergaderingen luisteren ze niet en wimpelen ze mijn voor stellen af. Klepke en Dinge nouts zijn beiden werkzaam bij de O.N.S. en daar beslissen ze samen. Als iets ter vergadering komt, blijkt het allang te zijn besloten". Niet uitgenodigd „Ik ben één van de oprichters van het Watersportweekend, heb me er vijf jaar lang goed voor ingezet, maar tel nu niet meer mee. Vorig jaar vierden we het eerste lustrum van het Watersportweekend, maar voor de openingshandeling op het Geuzenschip werd ik niet eens uitgenodigd. Voor mij hoeft het zo niet meer. Wij hebben beslo ten dit jaar niet aan het Water sportweekend deel te nemen. En we zijn niet de enigen. Wa tersportvereniging Overschie en modelbootvereniging De Viking denken er net zo over. De Vi king heeft vorig jaar niets ge hoord van de organisatie en U b SCHIELAND - Buurthuis Nieuwland, aan de Albarda straat 65, organiseert vrijdag 11 september een disco voor tie ners van 12 tot en met 15 jaar. Als extra attractie wordt boven dien een film vertoond. Tijdens deze avond kunnen de tieners zich ook inschrijven voor een graffity-wedstrijd. SCHIEDAM - Het Podium Café, aan de Lange Haven 28, zet zaterdag 5 september het nieuwe seizoen in met een rhythm and blues-optreden van Jan Smit His Silver Twins. Hoewel de naam doet vermoe den dat ze met hun drieën zijn, is Jan Smit His Silver Twins een viermansformatie. De band bestaat uit Theo van Kampen (harmonica en zang), Eric M. Lensink (basgitaar en zang), Bas de Vries (slagwerk) en Jan Smit (zang en gitaar). Het optreden begint om 22.30 uur en de toe gang is gratis. Donderdag en dinsdag worden in het Podium Café weer de we kelijkse jamsessies gehouden. Aanvang 21.00 uur. De disco begint om 19.30 uur en de toegangsprijs bedraagt 1,50. De bezoekers dienen wel twee pasfoto's mee te brengen. In de maanden oktober, no vember en december zal de dis co iedere eerste vrijdag van de maand worden gehouden. Overigens zoekt Buurthuis Nieuwland nog twee medewerk sters voor de tienerdisco. Be langstellenden kunnen zich aan melden via telefoonnummer 4738671. kregen dit jaar opeens de mede deling dat de Vlaardingse mo delbootvereniging iets zou orga niseren bij het Zakkendragers huisje, in samenwerking met De Viking. Nou, die wisten van niets". „In mijn brief aan de organisa tie heb ik geschreven graag hier over te willen praten, ik hoop dat ze nu wel willen luisteren. Anders gaan we volgend jaar zelf iets organiseren in onze ei gen jachthaven aan de Over- schieseweg". Beneden alle peil Mari Dingenouts, voorzitter van het Algemeen Overleg Wa tersportweekeinde, wil eigenlijk niet te veel kwijt over deze zaak: „We vinden deze opstel ling van Hendriks beneden alle peil, maar we hebben de brief Als je nu een koopt mag je een uitzoeken voor 0.7 L van 25.95 voor 3 tubes O— grote verpak 1 kilo nu GROENELAAN - HAGASTRAAT De vakman in huis INTERIEURVERZORGING SCHIEDAM - Muziekvereniging St. Radboud organiseert zon dag 6 september voor de zevende keer het Kethels Kampioen schap 'Tonnetje Steken'. Nadat deze Kethelse traditie vorig jaar geen doorgang kon vinden, zal deze keer met dubbele inzet worden gestreden om de felbegeerde Kampioensbeker, die in het bezit is van Pascal Kerklaan. Tonnetje Steken is een aloud volksvermaak, ontstaan tijdens de Kethelse 'Oranjefeesten'. De deelnemers moeten in een karretje van een stellage naar beneden rijden en onderweg een stok door een ring steken. Deze ring is bevestigd aan de onderkant van een met water gevulde bak. Wie naast de ring steekt, kan dan ook een flink nat pak verwachten. Deelname staat open voor iedereen. Het kampioenschap wordt zondag omlijst met tal van andere activiteiten, zoals Rad van Avontuur, een schiettent, de Kop van Jut, Bierfietsen, een kinderhoek en een echte Engelse pub. De festiviteiten worden om 11.00 uur geopend met een 'spette rend' optreden van de harmonie St. Radboud op het kerkplein tegenover de RK Kerk in Kethel. voor kennisgeving aangeno men". Na enig aandringen is Dinge nouts echter toch bereid tot commentaar. „De beschuldigin gen van Hendriks zijn onte recht. We hebben een democra tisch bestuur, waarin we samen de besluiten nemen. Wat de kri tiek over de ligplaatsen voor in validen betreft: de Vismarkt is gewoon de beste plaats voor het uitvoeren van de waterspelen van zowel Klepke als Hendriks. De afmeerplaats aan de Taan steeg is een goed alternatief, want ook hier is een trappetje. Dat hebben we gezamenlijk in het overleg besloten en dan mag Goof Hendriks weliswaar één van de oprichters van het Wa tersportweekend zijn, het is niet zo dat hij daaraan speciale rech ten kan ontlenen". Dingenouts zegt het besluit van Hendriks te betreuren, „maar het heeft geen enkele conse quentie voor het programma". Guus Klepke, secretaris van Jeugdvereniging Rode Valken, noemt de uitlatingen van Hen driks 'heel verdrietig'. „Er is he lemaal geen sprake van dat ik zijn waterspelen wil overnemen. Ik heb alleen mijn hulp aange boden. Goof heeft een ontzet tend sterk nummer, namelijk het sjoffellopen. Toen hij moei te had met het vinden van deel nemers, heb ik gezegd: joh, la ten we het samen doen, dan kunnen leden van onze vereni ging meedoen. Niet met de be doeling om het sjoffellopen in te pikken, maar om hem aan deelnemers te helpen. Het is heel verdrietig dat Goof het an ders uitlegt", vindt Klepke. Tegen inlevering van deze bon op een behandeling (geidigt/m 3 oktober 1992) SERVICELIJN 010-4796199 Dam 2 Postbus 257 3100 AG Schiedam Telefoon 010-4732877 Telefax 4735818 WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1992 44e JAARGANG, NUMMER 71 OPLAGE 42.150 Stadsblad V: •x;':'/.xx-: LXxxxxxx Goof Hendriks van De Vrije Liggers heeft kritiek op het functione ren van de organisatie van het Watersportweekend. ama*iio SAJpNNO nieuwe Ml Li r»n voor 7.99 etos Qfl Woninginrichting Ledikanten en matrassen Overgordijnen en vitrage Tapijten en vinyl Zonwering Projecten o.a. verzorgings- en bejaar dentehuizen, scholen en kantoren Hof van Spaland 12, tel. 010-4703033 Een zaak van vertrouwen 3 t A R M O D E VOOR DAMES EN HEREN SCHIEDAM Lorentzlaan 010-4152016, SCHIEDAM Winkelcentrum Spaland 010-4703602. NIEUWERKERK A/DIJSSEL Winkelcentrum Reigerhof 01803-18137; ROTTERDAM Warenhuis Ter Meulen (beneden) 010-4148900 Het Nieuwe niet ontvangen? Bel onze van 9.00 tot 17.00 uur

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 1