HBSS debuteert met kleinst mogelijk verlies ORANJE Dennis van der Worp weer beste junior Unicef prijkt op shirts vanRVB tweede klasser Olympus Schiedam uniek in Europa Aankopen Artoteek Twee gouden medailles voor Willem Noorduin op de Paralympics PAUL BE De leukste zaak van 't hele dorp li t Extra vrije schooldagen Creatief in Oost Bijeenkomst Computerclub Stoppen met roken Rijnmondband bij Floriade Brand in de badkamer Spreekuur voor ouderen Wereldrecords op discus en kogel Man overlijdt na val van dak Auto te water li ADVERTORIAL P^HFT NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1992 PAGINA 13 U belt - wij bezorgen! Oranjestraat 8-10-12-14 Telefoon 426.59.97 SCHIEDAM - Het zaal voetbalteam van HBSS debuteerde maandagavond met een 1-0 nederlaag te gen Smith Holland Her mes DVS in de hoofdklas se van het district west II. Maar volgens zowel Aat van der Voort (Hermes DVS) als Rien Bras was een gelijkspel met veel meer doelpunten een rechtvaardige uitslag ge weest. „Het wordt voor ons puur een leerjaar in deze klasse", relativeerde Bras het debuut van zijn ploeg. „Hermes speelt al jaren op het hoogste ni veau en wij komen daar net kijken", aldus de coach die aan zijn vierde seizoen is begonnen. Vol gens Van der Voort is voor het flink vernieuwde Her mes DVS het komende seizoen ook een seizoen van opbouw: „Die nieuwe jongens moeten eerst wen nen aan dit team en het ni veau en wellicht kunnen we daarna, als de jongens dat ook willen en kunnen, eens bekijken of we weer terugkeren op het landelij ke niveau". Evenals op het gras zijn er in de zaal verschillende regels gewij zigd om tot een aantrekkelijker kijkspel te komen. Het verbaas de Aat van der Voort dan ook dat er in deze derby slechts één treffer viel. „Die regels zijn juist verandert om gemiddeld zo'n tien doelpunten per wedstrijd te krijgen. In de demonstratiewed strijden die we in de voorberei ding speelden, werd er telkens zo'n tienmaal gescoord, zoals de 9-3 zege op Sentges/ Ürsus. In deze wedstrijd waren er ook voldoende kansen, die te vaak werden gemist", aldus de Her mes coach. De drie belangrijk ste gewijzigde regels zijn het niet meer mogen terugspelen, onder alle omstandigheden naar de keeper als die in zijn doelgebied staat. De afstand bij een vrijetrap is vijf in plaats van drie meter geworden en alle overtredingen binnen de cirkel, gevormd door de stippellijn, worden bestraft met een vrije trap op de ononderbroken cir kel, die op slechts zes meter van het doel ligt. „Ik vind dat het spel daardoor aantrekkelijker kan worden, al hebben we dat in dit duel niet gezien", vond Van der Voort. Alle fronten HBSS is inmiddels de enige voetbalvereniging die bij de se nioren op alle mogelijke fronten op niveau speelt. De veldvoet- ballers spelen in de tweede klas se zaterdag, de dames op het al lerhoogste landelijke niveau, er is gehandicapten voetbal en het zaalvoetbal staat inmiddels ook op een respectabel niveau, één klasse onder de landelijke com petitie. Rien Bras heeft die ont wikkeling in de zaal van nabij meegemaakt. Nadat hij vanwe ge knieproblemen zelf met zaal voetballen moest stoppen, wilde HBSS het zaalvoetbal professio neler opzetten. „Met bijvoor beeld een vaste coach en meer structuur", weet Bras nog. Toen de nu 38-jarige Schiedammers zijn debuut als coach maakte speelde HBSS in de tweede klasse. In drie jaar tijd werd tweemaal een competitie beslo ten met een kampioenschap, met de hoofdklasse als (voorlo pig??) eindstation. Frans de Hartog (maandagavond ziek op de tribune), Oscar Nauman en Rob van der Aart spelen als sinds de komst van Bras in het team. Later kwamen daar Jacco van Tilborg (eveneens op het veld selectiespeler), Frans Bon ten (ook trainer van Blijdorp), doelman Marcel van de Beemt en Ronald Lilipally bij. „Met deze ploeg moeten we toch mee kunnen draaien in de hoofd klasse. We hebben een jonge ploeg, daarom als we uit de 24 wedstrijden 24 punten is ons seizoen geslaagd", zegt Rien Bras. Bij Hermes DVS namen na het vorige seizoen twee oudgedien den afscheid: Hans de Roos en Hans Meijer. Meijer is bij de ploeg gebleven als manager, ter wijl Ed Smith (sponsor) presi dent wordt genoemd. De twee vervangers zijn Robert Boxem (Fortuna VL.) en Raymond de Koning, die na zijn loopbaan bij Hermes DVS en Zwaluwen zich heeft toegelegd op het zaal voetbal. Fred Langhorst mag dan verhuisd zijn naar Almere VLAARDINGEN - Dennis van der Worp is ook afgelopen weekend tijdens een triathlon als beste junior geëindigd. De jonge inwoner van Maassluis en lid van triathlon vereniging Rijnmond (TVR) nam deel aan de immer winderige (wind- krahct 7/8) wedstrijd op het eiland Texel. In vergelijking met vorige week in Delft had Van der Worp ditmaal meer moeite om zijn tegenstanders van zich af te houden. Hij fi nishte op de Olympische af stand (1500 meter zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilo meter hardlopen) in een tijd van 2.09 uur en eindigde daar mee in het totaalklassement in de top tien. Ook Robert van de Ent uit Maassluis en lid van TVR eindigde bij de eerste tien. Zijn tijd was 2.08 uur. en daarom bij Fortuna VI. ge stopt zijn, bij Hermes DVS speelt hij nog wekelijks mee. „Er gaan nu allerlei geruchten dat Fred van Ed Smith een gi gantisch bedrag heeft gekregen. Ik kan je echt verzekeren dat dat niet zo is. Fred krijgt slechts een zuivere benzinevergoe ding", zegt Aat van der Voort met de hand op zijn hart. „Bij ons draait het toch allemaal om een stuk gezelligheid. We zijn afgelopen zomer weer naar het grote toernooi in Lloret de Mar geweest en dan trekt Ed Smith echt wel zijn knip open, zodat we niets tekort komen. Verder komen die jongens na de wed strijd ook niets tekort", aldus Van der Voort. Het Hermes DVS van vandaag de dag is bij na een compleet Fortuna elftal, want behalve Langhorst (eigen lijk niet meer) en Boxem spelen ook Ed van der Lugt (maandag avond de doelpuntenmaker), Arjan van der Slot (maandag avond geblesseerd) als Fortune- zen bij Hermes DVS. De enige speler die nu nog op Harga speelt is René Grimmius. „Die jongens van Fortuna zijn alle maal via Fred hier gekomen. Ze kwamen een keer kijken en vonden het hier wel gezellig. Bovendien speelden de meesten mee in zogenaamde niet officië le competities, en dat kan het tegenwoordig aanrdige schorsin gen opleveren", verklaart Van der Voort de inbreng van de Vlaardingse veldconcurrent. Landelijke klasse In het verleden promoveerde Hermes DVS al een keer naar de landelijke klasse. Na twee seizoenen werd toen weer terug gekeerd naar het district. Twee seizoenen geleden had de ploeg van Van der Voort wederom het recht toe te treden tot het allerhoogste platform, maar be dankte voor de eer. „Je komt dan in een klasse waarbij er door het hele land gereisd moet worden, en vaak op allerlei ver schillende dagen gespeeld moet worden. De spelers van toen wilden dat niet. Eerlijk gezegd trekt het voetbal me op dat ni veau niet. Het is allemaal han gen voor de pot en dan middels een uitbraak snel scoren. Dat spel vinden we niet leuk om te spelen. Als nu blijkt dat we weer omhoog zouden kunnen, moeten we met de spelers maar eens om de tafel gaan zitten. Zij mogen bepalen of zij die conse quenties aan willen gaan. Het is SCHIEDAM - Olympus Schie dam mag dan op het allerlaag ste niveau voetballen, toch is de RVB tweede klasser uniek in Europa. Als eerste voetbalver eniging speelt Olympus Schie dam namelijk in shirts met daarop het logo en de naam van Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. Mevrouw Mientjes - Van Waale, voorzitter van het dis trict Rijnmond, overhandigde zondagmiddag aan een trotse Olympus-voorzitter Jan Gor dijn een vlag met daarop de naam en het logo van Unicef. „Voortaan wappert deze vlag bij al onze thuiswedstrijden. Bovendien vragen we de clubs waar we moeten spelen om deze vlag in top te hijsen. Het is dui delijk de bedoeling dat wij Uni cef gaan promoten", zei Gor dijn, die het jammer vond dat de geplande wedstrijd tegen VND wegens de slechte gesteld heid van het veld niet doorging. Sponsor Olympus Schiedam kwam op het idee om Unicef te gaan pro moten toen de sponsor van vo rig seizoen afhaakte. Het bedrijf was verkocht en de nieuwe eige naar wilde de naam niet meer op de shirts van Olympus. „We zijn toen eens om de tafel gaan zitten wat we verder wilden. Via de Rotterdamse ijshockey- vereniging De Panda's kwamen we op het idee om een goed s SCHIEDAM - Diensten centrum De 4 Molens en de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk hebben een nieuw programmaboekje sa mengesteld, waarin de acti viteiten voor het komende seizoen staan vermeld. Eén van de nieuwe activitei ten is het 'ouderenspreek- uur wijk Nieuwland', dat donderdag 1 oktober van start gaat in De 4 Molens, aan de Nieuwe Damlaan 766. Van dinsdag tot en met vrijdag, tussen 10.00 en 12.00 uur, kan men in ka mer 6 terecht met vragen over huisvesting, activitei ten, warme maaltijden aan huis en persoonlijke proble men. Men kan ook bellen met Lea van der Valk, telefoon 4717556. Het nieuwe programma boekje ligt klaar bij de re ceptie van het dienstencen trum en kan op werkdagen van 9.00 tot 16.30 uur (zon dag van 13.30 tot 16.30 uur) gratis worden afgehaald. dan bijvoorbeeld bijna onmoge lijk om nog op het veld te spe len. Er bestaan zelfs al plannen bij de KNVB om tot een echte ere-divisie in de zaal te komen, met spelers die dan niet meer op het veld mogen voetballen. Of de jongens dat willen weet ik niet", aldus Van der Vaart. Overigens speelt Smith Holland Hermes DVS volgende week maandag tegen één van die ploegen uit de landelijke klasse. Als winnaar van de districtsbe ker mag Hermes meedoen aan de landelijke beker en speelt daarvoor maandag tegen Bouw fonds. SCHIEDAM - In het Stedelijk Museum is van zaterdag 12 sep tember tot en met zondag 11 oktober een overzicht te zien van de recente aankopen van Artoteek Schiedam. Het betreft werken van kunstenaars, die een interessante aanvulling be tekenen op de bestaande collec tie van de Artoteek. In het kader van een ruilaan- koopronde tussen Eindhoven en Schiedam wordt onder meer het werk van vijf Eindhovense kunstenaars getoond: Piet Dirkx, Jan van den Dobbel steen, Sacha Koulitchov, Tho mas van der Linden en Jos van der Sommen. Hun werken ma ken nu deel uit van de ruim 800 kunstwerken tellende collectie van Artoteek Schiedam. De ge toonde werken kunnen worden gereserveerd, waarna ze twee weken na afloop van de exposi tie bij de Artoteek kunnen wor den afgehaald. De expositie 'Aankopen Arto teek Schiedam 1992' is te be zichtigen van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, op zon- en feestda gen van 12.30 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - De Schiedamse atleet Willem Noorduin heeft tijdens de Paralympics in Barcelona optimaal gepresteerd. Op beide onderdelen waarop de 25-jarige Noorduin uitkwam, be haalde hij een gouden medaille. Bovendien waren beide medail les goed voor een nieuw wereldrecord. De zegereeks van de bij de Rotterdamse atletiekvereniging AVR trainende Noorduin begon vrijdagmorgen bij het kogel stoten. Vier jaar geleden in Seoel werd hij op dit onderdeel vierde. De Schiedammer, uitkomend in de handicapklasse CP5 (spastisch), stootte ditmaal de vier kilogram zware kogel bij zijn tweede worp naar een afstand van 11.99 meter. Later ging hij ook nog over de grens van 12 meter, maar die stoot werd niet goed gekeurd. Met zijn 11.99 meter won Noorduin toch de eerste gouden medaille tijdens de Paralympics en vestigde hij een officieel wereldrecord. Overigens had de Schiedammer dit jaar tijdens een wedstrijd al een stoot van 12.17 meter geno teerd. Deze afstand werd echter niet door de internationale bond erkend. Maandag kwam Willem Noorduin in het Olympsch stadion in actie tijdens het discuswerpen, het onderdeel waarop hij in Se oel al zilver haalde. Ook met de discus kon niemand hem bij houden, want met zijn worp van 34.26 meter won hij weer goud. Bovendien werd ook deze afstand als officieel wereldrecord in de boeken opgenomen. Eerder dit had Noorduin de discus na- melijke al een keer 34.48 meter gegooid, maar ook deze afstand werd niet als wereldrecord geaccepteerd. Met zijn twee gouden medailles evenaart Willem Noorduin zijn prestaties tijdens de wereldkampioenschappen in Assen in 1990, toen hij ook tweemaal goud won. Aanstaande dinsdag keert Willem Noorduin terug uit Barcelo na. doel te gaan promoten. Uitein delijk is onze keuze gevallen op Unicef', verhaalt Gordijn. Via het Nederlands hoofdkantoor in Den Haag kreeg Jan Gordijn toestemming om de naam te mogen voeren op de shirts. La ter, via bemiddeling van me vrouw Mientje - Van Waale, mocht Olympus ook het logo van het fonds hanteren. Het eerste en tweede elftal van Olympus hebben van de vereni ging een compleet nieuw outfit gekregen met zowel op de shirts als de trainingspak de naam en het logo van Unicef. Akties Olympus Schiedam zal niet al leen de naam van Unicef op een zo'n goed mogelijke manier proberen uit te dragen. Boven dien hoopt Jan Gordijn dat zijn vereniging aan het eind van de twee jaar - de periode waarvoor de overeenkomst voorlopig ge sloten is - een bedrag aan Uni cef kan overhandigen. „We wil len een bedrag bijeen brengen door diverse akties, zoals bij voorbeeld wedstrijden tegen voetbalteams van Veronica". Oogmeetmtrm - OV optometrhltn-AMVC SCHIEDAM - De Jongeren- werkgroep van de PvdA Schie dam wil dat het aantal vrije schooldagen wordt uitgebreid met tenminste één islamitische feestdag. Dit meldt de Jongeren- werkgroep in een brief aan het college van burgemeester en wet houders. Momenteel hebben kinderen alleen vrij op christelijke feest dagen", schrijft Jan-Willem Mennink namens de jonge soci alisten. „Gezien het feit dat er verhoudingsgewijs nogal veel moslims in Schiedam zijn, zou het wenselijk zijn op tenminste één islamitische feestdag de kin deren vrijaf te gevenAls voor beeld noemt hij het Suikerfeest aan het einde van de Ramadan, de jaarlijkse vastenperiode. Volgens de Jongerenwerkgroep van de PvdA zijn er voldoende mogelijkheden om deze dag in te roosteren, zonder dat dit ten koste gaat van het aantal onder- wijsdagen. Voorgesteld wordt deze vrije dag in het schooljaar 1993-1994 in te passen. SCHIEDAM - Een 25-jarige Schiedammer is afgelopen zon dagmiddag in het Schieiand zie kenhuis overleden aan hersen letsel. De man is vermoedelijk van een afdak gevallen. De politie trof het slachtoffer zondagnacht rond 02.30 uur aan op het Rubensplein. De man lag zwaar gewond op straat en bleek stevig te hebben gedronken. Hij was in zijn woning uit het raam op een afdak geklommen, waar na hij een eindje verderop is ge vallen. Hij kwam drie a vier me ter lager op straat terecht en liep hierbij ernstig hersenletsel op. De man is in allerijl naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij zondagmiddag overleed. De politie is op zoek naar getui gen, die de man hebben zien vallen of zien liggen. Men kan contact opnemen met de recher che, telefoon 4494402. WATERWEG NOORD - De GGD Nieuwe Waterweg-Noord organiseert binnenkort weer een 'Stop met Roken-training'. Voorafgaand aan de training wordt maandag 14 september een informatie-avond belegd in het Cincinnati-gebouw, aan de Mr. L.A. Kesperweg 44 in Vlaardingen (op de grens met Schiedam). De avond begint om 19.45 uur en de toegang is gratis. De training start maandag 21 september en omvat acht avon den in een periode van vijf we ken. Deelname kost 90,-. Voor aanmelding kan men te recht bij de GGD, afdeling Col lectieve Preventie Volksgezond heid, telefoon 4345555. SCHIEDAM - Bij voldoende belangstelling start in Kluphuis Oost een creatieve groep voor volwassenen, die zich gaat be zighouden met activiteiten als pergamano, zandschilderen, kaarten borduren en papierfili- graan. Deelname kost 1,50 per keer. De groep komt bijeen op de maandagmiddag van 13.15 tot 15.15 uur. Voor meer informa tie kan men zich wenden tot Kluphuis Oost, Galileïstraat 86, telefoon 4735435. SCHIEDAM - Een 28-jarige Schiedammer is zondagnacht rond 01.10 uur met auto en al in het water van de Buitenha venweg terecht gekomen. De man kreeg zijn auto niet gestart en wilde zijn voertuig vervol gens uit een parkeervak wegdu wen. Dit mislukte echter, waar na de auto kopje onder ging, te- samen met de eigenaar. Toen de politie arriveerde, was de man al op de kant geklommen. SCHIEDAM - Computer Club Schiedam opent het nieuwe sei zoen zaterdag 12 september met een bijeenkomst voor compu tergebruikers in Gebouw De Teerstoof, aan de Nieuwstraat 12. Net als vorig jaar organi seert de CCS ook in het nieuwe seizoen iedere tweede zaterdag van de maand een dergelijke bijeenkomst. Het nieuwe seizoen kent echter wel enkele wijzigingen. Zo is de openingstijd gewijzigd (voort aan van 14.00 tot 17.00 uur) alsmede het telefoonnummer (4716599). Bovendien kan men in het vervolg bij de Computer club terecht met gebruikte prin terlinten. Deze kunnen worden ingeleverd, waarvoor men een kwartje per lint krijgt. De CCS stuurt de printerlinten naar een milieuvriendelijk recyclingsbe- drijf. Wie zaterdag zelf een computer meebrengt, heeft gratis toegang. Anderen betalen 3,50. WATERWEG NOORD - Tam boer- en Trompetterkorps Rijn mondband neemt zaterdag 12 september deel aan de Floriade Taptoe in Zoetermeer. Aan deze Taptoe nemen in totaal veertien van Neerlands beste showkorpsen deel (onder meer ook het Vlaardingse Thalita) en het wordt dan ook de grootste Taptoe voor burgerkorpsen, die ooit in Nederland is gehouden. Het programma bestaat voor een deel uit showoptredens van twee of meer korpsen samen. Ook zullen instrumentgroepen uit diverse korpsen samen op treden. Aan het slot van het programma vormen alle deelne mende muzikanten één groot orkest van 850 man/vrouw. Dit orkest speelt een vijftal werken, waaronder het Nederlandse volkslied, de Europese hymne en een speciaal bewerkt Floria- de-lied. De Floriade Taptoe duurt vier uur en is daarom gesplitst in twee delen: van 11.00 tot 13.00 uur en van 15.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - In de badkamer van een woning aan het Hen- riette Bosmansplein brak dins dagmiddag rond 14.00 uur brand uit. De brand is vermoe delijk veroorzaakt door kort sluiting in de wasmachine. De brandweer wist het vuur snel te bedwingen, waardoor de schade beperkt bleef tot de wasmachi ne. Hermes DVS wint openingsderby SLIJTERIJ/WIJNHANDEL vnk&i unic^f Olympus Schiedam speelt de komende twee seizoenen in shirts met daarop de naam en het logo van Unicef. Daarmee is de Schiedamse vereniging uniek in Europa. Smith Holland Hermes DVS startte maandagavond het zaal voetbalseizoen met een 1-0 overwinning op debutant HBSS. Paul mét, Paul zonder... Berg kan het allebei. De keus is aan u, maar u kunt er rekenen op een deskundig en eerlijk advies. Vandaar dat inmiddels bijna heel Schiedam zijn zaak weet te vinden. Een moderne zaak met ouderwetse service. Nolenslaan 4181 Schiedam 010 - 4735384 „Wat ik van Bas van der Heijden vind?'reageert Willy Schip- per-Dijkstra toen ze zo maar op een willekeurige morgen door ons in een Bas-filiaal werd aangeschoten. „Dat is de leukste zaak van 't hele dorp" komt er uit zonder een seconde bedenk tijd. Waarom dan wel, vragen we door. „Het is hier levendig. Gezellig ook. Veel goede merken. Keus genoeg. Dat begint al meteen als je binnenkomt bij de bakken met al die kanskoopjes. Ben je gelijk in de stemming", zo omschrijft ze dat. Welke stem ming, willen we ook nog weten. „Die van de lage prijzen. Deze week nog. Een flesje remover voor een gulden negen. Niet te geloven. 'k Heb het meteen geprobeerd en het is uitstekend. Hoef je geen duur merk voor te kopen" staat sindsdien vast voor de verzorgd ogende handen met perfect gelakte nagels van me vrouw Schipper. Ook nam ze, naar blijkt, gelijk die verpakking pleisters mee voor 1.99. „Betaal je bij een ander op z n minst een gulden meer voor. Tijdens de vakantie wil je die toch bij je hebben, en zo kan ik nog wel wat opsommen", aldus deze moeder van drie kinderen in de tienerleeftijd, die al bij Bas van der Heijden komt sinds dit filiaal in haar woonplaats werd ge opend. „Dan ga je ook het personeel een beetje kennen, want er is hier weinig verloop. Ik ken bijvoorbeeld een caissière, die hier al minstens tien jaar meedraait en daar heb je toch zoiets als een band mee", zo ervaart zij dat als een positief facet van „de leukste winkel van het dorp". Zelf ook twee middagen per week als verkoopster in een schoenenzaak te vinden, hecht zij met name aan een plezierige wisselwerking tussen personeel en „Daar hoef je geen duur merk voor te kopen", vindt Willy Schipper-Dijkstra. klant.

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 13