Daan Baart, terug uit Velenje: Iets te royaal Veel steun voor hulpactie Velenje I/UL BEBG Muziek in Podium Zijden stropdassen j Ontroering in Filmhuis Woord en Gebedsdiensten Najaar/Winter intercoiffure PAGINA 15 r HET NIEUWE STADSBLAD - WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1992 SCHIEDAM - Schiedam staat deze dagen voor een deel in het teken van de grootscheepse hulpactie voor de Sloveense partner- stad Velenje. Zoals bekend wordt Velenje de laatste maanden overspoeld met vluchtelingen uit Kroatië en Bosnië-Hercegovina. Aanstaande zaterdag wordt in Schiedam een in zamelingsactie gehouden ten behoeve van de inwo ners en vluchtelingen in Velenje. In augustus heeft Daan Baart, fractievoorzitter van het Schie- damse CDA, een bezoek ge bracht aan de partnerstad. Hij peilde daar de meningen, be zocht een opvangcentrum voor vluchtelingen en sprak met bur gemeester Semecnik. Bovendien besprak Baart met Anton Lo- vrec, fractievoorzitter van de christendemocratische zuster partij in Velenje, waaraan in Velenje op dit moment de mees te behoefte bestaat en hoe Schiedam hierin kan voorzien. Terug in Schiedam geeft Daan Baart een overzicht van de stand van zaken. „Om het geheugen wat op te frissen: in juli vorig jaar ver klaarden de toenmalige Joego slavische deelrepublieken Kroa tië en Slovenië zich onafhanke lijk. De internationale gemeen schap ging niet direct over tot erkenning, zodat een soort va cuüm ontstond. Slovenië is toen tien dagen bezet geweest door het federale leger en in die pe riode ontving Schiedam een brief van burgemeester Semec nik met het verzoek om in Ne derland steun te verwerven voor de onafhankelijkheid van Slovenië. Schiedam liet weten op het terrein van de internatio nale politiek weinig invloed te kunnen uitoefenen en bood aan om indien nodig zich in te spannen voor humanitaire hulpverlening". Vluchtelingenstroom De jonge republiek Slovenië kon zich economisch aanvanke lijk best redden, mede omdat het reeds als deelrepubliek al was georiënteerd op West-Euro pa. Eind 1991 werd Slovenië alsnog internationaal erkend, de rust was weergekeerd en de situ atie genormaliseerd. Echter niet voor lang, want de burgeroorlog had zich intensief verplaatst naar andere voormalige deelre publieken, zoals Kroatië en la ter Bosnië-Hercegovina. Deze strijd veroorzaakte een enorme vluchtelingenstroom, die voor een deel in Slovenië terecht kwam. Zo ook in Velenje. „Velenje is een gemeente, be staande uit een stedelijk deel met een aantal omliggende dor pen, die tesamen zo'n 40.000 inwoners tellen", weet Daan Baart. „Sinds augustus vorig jaar is daar een gestaag groeien de stroom vluchtelingen bijge komen. Aanvankelijk vooral uit Kroatië, maar in het voorjaar kwamen zij ook in groten getale uit Bosnië-Hercegovina. In Ve lenje zijn nu ruim 4.000 geregis treerde vluchtelingen, waarvan ruim 3.000 onderdak hebben gevonden bij relaties: familie, vrienden en bekenden, of an derszins bij particulieren. Zo'n 700 a 800 mensen zijn onderge bracht in vluchtelingencentra". Baby Baart heeft in Velenje zo'n op vangcentrum bezocht, dat was gevestigd in het voormalig hotel Kajuhov. „In een grote hotelka mer stonden twaalf eenper soonsbedden tegen elkaar aan. Hier leefden drie gezinnen. In een kleine kamer was een jong gezin gehuisvest: een moeder met twee peuters en een baby van tien dagen oud. Het op vangcentrum wordt beheerd door vier jonge vrijwilligers, van wie permanent één aanwe zig is. Hun voornaamste taak is toezien op huisvesting en hygië ne. Kleding en eten wordt ver zorgd door organisaties als het Rode Kruis en Caritas". SCHIEDAM - Tijdens de persbijeenkomst, die vorige week werd belegd door de Stichting Brandersfeesten, meldde het stichtingsbe stuur dat het Schiedamse volksfestijn jaarlijks goed is voor een omzet van rond de tien miljoen gulden. Het bestuur bleek echter een iets te royale voorstel ling van zaken te hebben gegeven. Voorzitter Frans van Krugten haastte zich deze week dan ook om één en ander recht te zetten: „De door ons genoemde tien miljoen gulden is een ver gissing. Dat moet drie tot vier miljoen zijn". Bij deze, Frans. „Verder moet de werkende be volking in Slovenië per maand één dag werken ten behoeve van de vluchtelingenopvang, met andere woorden: ieder staat maandelijk een kleine 5% van het inkomen af'. Volgens Baart moet men hierbij wel bedenken SCHIEDAM - Op diverse plaatsen in de stad wordt zaterdag 19 september een massale hulpverleningsactie voor partnerstad Ve lenje op touw gezet. Tussen 11.00 en 15.00 uur zijn achttien openbare gebouwen geopend voor het inzamelen van schoon en niet-versleten baby- en kinderkleding (beslist geen kleding voor volwassenen), kinderschoenen, wasmiddelen voor persoonlijk en huishoudelijk gebruik, blik-conserven en hoofdkussens (zonder schuim). Bovendien plaatst het Leger des Heils collectepotten op het He- maplein, in winkelcentrum Spaland en aan de Groenelaan. Bij de inzameladressen van goederen staan ook collectebussen van het Rode Kruis. De totaalopbrengst van de collectes zal worden verdubbeld door het gemeentebestuur. Met het geld wordt in Slovenië baby- en kindervoeding gekocht. Inmiddels stroomt van alle kanten de medewerking van organi saties, particulieren en bedrijven toe. Zo heeft het Internatio naal Transportbedrijf Baart mans BV zich bereid verklaard om de hulpgoederen naar Velenje te vervoeren. Afhankelijk van de hoeveelheid zal Transportbedrijf Van Tiel assistentie verlenen. Het transport vertrekt maandag 28 september naar Schiedam's partnerstad. De Schiedamse verhuisbedrijven en distilleerderijen hebben een grote hoveelheid dozen beschikbaar gesteld om het transport te vergemakkelijken. De NV O.N.S., net Rode Kruis en Baart- mans zullen de goederen van de inzamelpunten naar het cen traal magazijn brengen. De firma Pisatex, een in- en exportbedrijf van gedragen kle ding. heeft een grote hoeveelheid baby- en kinderkleding ge schonken. Voor degenen, die niet in de gelegenheid zijn zaterdag 19 sep- tember goederen af te geven, wordt de mogelijkheid geboden om dit donderdag 17 en vrijdag 18 september, tussen 9.00 en 17.00 uur, reeds te doen in de hal van het Stadskantoor of in Klup- huis Oost aan de Galileistraat 86. dat de werkloosheid relatief hoog is in verband met de sterk teruglopende economie. Be drijfssluitingen komen dan ook geregeld voor. „Dit alles maakt het moeilijk voor de bevolking van Velenje om de ruim tien procent extra bevolking, die zelf geen mogelijkheden heeft om inkomen te generen, tijdelijk te onderhouden. Zeker met het oog op de naderende winter voorziet men problemen". Behoeften Daarmee komt Baart op de be langrijkste behoeften van de in woners van Schiedam's partner stad: kleding (met name baby- en kinderkleding), lakens, de kens, geconserveerde groenten en vlees en vooral babyvoeding. „De situatie in Slovenië is niet zo dat er ter plekke geen eten zou zijn", benadrukt Baart. „In beginsel zijn de benodigde goe deren en met name voedings middelen ter plaatse te koop. Ook babyvoeding is er goed verkrijgbaar. Maar de prijzen liggen vaak erg hoog. Een liter blik bruine bonen kost bijna vier gulden". En daar ligt volgens Daan Baart het grote probleem. Omdat de vluchtelingen geen inkomen hebben, zijn zij niet in staat de voedingsmiddelen te kopen, ter wijl het ook voor de vaste in woners van Velenje steeds moeilijker wordt om hun 'gas ten' te onderhouden. Baart heeft contact gehad met de leiding van een voedings- middelenfabriek in Ljubljana. „In het kader van de Schiedam se hulpverleningsaktie zou het naar mijn idee heel goed passen om babyvoeding en niet-gecon- serveerde voedingsmiddelen in Slovenië aan te schaffen, recht streeks bij de plaatselijke fabrie ken. Zo worden transportkosten uitgespaard, terwijl de econo mie een impuls krijgt in harde westerse valuta". Zekerheid Uit contacten met zijn plaatse lijke collega Anton Lovrec is de Schiedamse fractievoorzitter van het CDA gebleken dat de hulpverlening via vrijwilliger sorganisaties als het Rode Kruis en Caritas goed is georgani seerd. „Dat biedt een stuk ze kerheid dat de in Schiedam in te zamelen goederen en finan ciële middelen op efficiënte wij ze op de juiste bestemming zul len terechtkomen". In dat ver trouwen bood Daan Baart na mens de Schiedamse CDA-frac- tie aan de Sloveense zusterpartij alvast een financiële bijdrage aan ter leniging van de nood van de vluchtelingen. „De hele Schiedamse gemeen schap kan nu een keer laten zien wat Schiedam als partner stad waard is. Nu eens niet al leen 'de gemeente' in de zin van het stadskantoor of de gemeen teraad. Iedere Schiedammer is nu in de gelegenheid zich daad werkelijk solidair te betonen met de situatie in Velenje, door mee te doen aan de hulpverle ningsaktie", besluit Daan Baart. SCHIEDAM - Het culturele le ven in Schiedam pakt met in gang van dit weekeinde de draad weer op. Zo ook in het Filmhuis. Vrijdag 18 september wordt het nieuwe filmseizoen geopend met de vertoning van de Ameri kaanse film 'The Fisher King'. De film is geregisseerd door Terry Gilliam en de hoofdrollen worden gespeeld door Robin Williams en Jeff Bridges. Jack Lucas (Bridges) is een cy nische radiopresentator bij een New Yorks radiostation, die op bellende luisteraars beledigt. Op een avond richt een trouwe luis teraar een bloedbad aan, aange moedigd door Jack. De presen tator is hierdoor echter volledig uit zijn evenwicht gebracht, zwerft vervolgens tussen de vuilnishopen en ontmoet daar Parry (Williams). Parry blijkt ooit hoogleraar te zijn geweest, maar sinds de bru te moord op zijn vriendin, die één van de slachtoffers van Jack's luisteraar was, is hij gees telijk gestoord. Parry is geobse deerd door één ding: hij moet de heilige graal vinden! Aan vankelijk door schuldgevoelens overmand, bekommert de cyni sche Jack zich over Parry. De voorstelling begint om 21.30 uur en de toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Een donateurschap van het Filmhuis kost eveneens vijf gulden. Het Filmhuis is ge vestigd aan de Nieuwstraat 12. Oogmeetmtrm - 0V optomttrisleii - AHVC SCHIEDAM - De Raad van Kerken organiseert tijdens de Vredesweek, van 19 tot en met 27 september, twee Woord en Gebedsdiensten. De eerste dienst vindt woens dag 23 september plaats in de Dorpskerk in Kethel, aanvang 19.30 uur. Medewerking wordt verleend door het Visitatie Jon geren Koor, onder leiding van J. Sonneveld. Voorganger van deze themadienst 'nationalisme en religie' is Chr. J. Odijk. De tweede dienst is vrijdag 25 september, om 19.30 uur, in de St. Jan de Doperkerk, aan de Mgr. Nolenslaan 99. Het thema van de dienst luidt 'mens, na tionalisme en religie' en de voorgangers zijn D.W. Koster en Chr. J. Odijk. Het Valerius- koor onder leiding van H. Kei zer verleent haar medewerking. SCHIEDAM - In het Podium Café, aan de Lange Haven wor den dinsdag- en donderdag avond weer jamsessies gehou den. Beide avonden beginnen om 21.00 uur. Zaterdag 19 september treedt de formatie 'Volume Time' op. De band bestaat uit de zangeressen Fan, Xandra, Marian en Fran cis, drummer Edwin, percussio nist Vincent, bassist Rob, gita rist Rennie, keyboardspeler Ge rard en trombonist Maxster. Volume Time speelt Salsa, Soka, Merenque, Calypso en andere swingende muziekstij len. Het optreden begint om 22.00 uur. Ernst Grevink, beter bekend als Erny Green, staat zondag 20 september op het podium. Deze singer-songwriter speelt sinds vier jaar solo, na jarenlang deel te hebben uitgemaakt van di verse bands. Erny Green brengt naast enkele covers, voornamè-» lijk eigen composities ten geho-*' re, waarbij hij zichzelf begeleidt; op een akoestische twaalfsnarige- gitaar. Het optreden begint om* 21.30 uur. SCHIEDAM - Op uitnodiging van winkeliersvereniging Broersvest verzorgt kunstenares Anita van Kempen zaterdag 19 september een demonstratie zij- j de beschilderen. Van 11.00 tot 16.00 uur is zij aanwezig aan de Broersvest lOd. Ter gelegenheid *i- van de Brandersfeesten beschil- dert Anita van Kempen zijden stropdassen, die vervolgens te koop worden aangeboden. 11# Natuurlijk golvende en makkelijk te on derhouden kapsels bepalen de komende herfst en winter het modebeeld bij de kappers van Fox. Deze trend gaat mee met de maatschappelijke ontwikkelin gen; een goed uiterlijk is belangrijk, maar mag niet te veel tijd en moeite kos ten. De een in de nieuwe mo- inge haar met een op het voorhoofd. Zijn Ook de 'Tokio-Rose' uit de jaren '40 is te- f page-kapsel benadrukt anke lijn en vraagt weinig Daardoor is het zowel goed voor het haar als vriendelijk voor het mi lieu. Dit kapsel is - evenals de andere kapsels in deze modelijn - goed zelf in model te brengen, mits een perfecte coupe is aangebracht. Veerplein 5, tal. 010-46040 60 De Loper 15, tel. 010-474 39 04 Schiedam Sorodintaan, tel. 010-470 72 28 Scheepvaartweg 63, tel. 010-470 52 18 „Nu tonen wat Schiedam als partnerstad waard is METING Paul Berg heeft de beschikking over een uiterst modern uitgerust oogmeetcentrum. Daar kan snel en zonder lange wachttijden de conditie van uw ogen worden gecontroleerd. Veel mensen vinden het plezierig om dat jaarlijks te laten doen. Voor de zekerheid Maak één dezer dagen ook eens een afspraak voor een oogmeting. Nolenslaan 418 Schiedam 010-4735384 i Erny Green ,.:.vv:

Het Nieuwe Stadsblad | 1992 | | pagina 15